Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Roșiori: Și-a ucis vărul cu sînge rece și s-a autodenunțat!

Un bărbat din satul Chiroiu, comuna Roșiori, a mers la sediul Inspectoratului General al Poliției Române din București și a făcut o mărturisire șocantă. El le-a spus polițiștilor faptul că și-a omorît vărul cu sînge rece...
Aurel Serghi și-a ucis vărul în noaptea de duminică spre luni, 8/9 septembrie 2013. După ce au consumat cîteva pahare, agresorul a luat un topor și i-a aplicat victimei mai multe lovituri în zona capului. Ulterior, criminalul a înfășurat capul victimei cu o basma, iar apoi a aruncat cadavrul în fîntîna din curte. Cazul a ajuns în atenția procurorilor Parchetului de pe lîngă Înalta Curte de Casație și Justiție. Toate acestea, după ce criminalul a mers la sediul Inspectoratului... [citește_tot_articolul]

12 Septembrie 2013, 09:18 (8823 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Roșiori crimă

EVENIMENT

Fraudă «legalizată» cu ajutoare sociale

Și săracii fură

Fraudă «legalizată» cu ajutoare sociale

Potrivit statisticilor, Ialomița este în topul județelor cu cei mai mulți asistați sociali din regiune. Un control al Agenției Județene de Plăți și Inspecție Socială arată însă că jumătate dintre beneficiari primesc necuvenit diferite tipuri de ajutoare. Recent, inspectorii instituției au descoperit «două cazuri de manual» la Țăndărei și Făcăeni. Oamenii prinși în flagrant ar trebui să înapoieze statului peste 100 mii de lei... În alte cazuri, sumele ating valori de milioane de lei. Singura măsură de recuperare a debitelor rămîne executarea silită, însă această modalitate s-a dovedit, de fiecare dată, ineficientă.

Rețea ilegală de asistați sociali la Țăndărei... [citește_tot_articolul]

11 Septembrie 2013, 11:14 (11094 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Coșmarul de la blocurile ANL

Coșmarul de la blocurile ANL

Dacă nu ai o pilă în primărie, o relație (nu, nu e același lucru!), un sponsor cu trecere în mediul administrativ sau dacă nu te-ai născut într-o zodie norocoasă, apartamentele ANL aflate la dispoziția autorităților locale sînt doar un vis... La Slobozia însă, visul s-a transformat în coșmar. Chiriașii din blocurile ANL de pe Nordului trăiesc de două luni fără gaze și se tem că vor ajunge să înghețe de frig în această iarnă. În replică, autoritățile locale susțin că au făcut tot posibilul pentru deblocarea situației de care sînt responsabili și ridică din umeri. Iar situația de repetă, aproape la indigo, în toate ANL-urile din oraș...

Proștii plătesc, «pilele» fac datorii... [citește_tot_articolul]

11 Septembrie 2013, 10:29 (23922 vizualizări - 21 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Teoria conspirației despre apa «potabilă»

Teoria conspirației despre apa «potabilă»

Un calcul grosier al cheltuielilor legate de potabilizarea apei din sursa subterană a orașului Slobozia ridică nota de plată a cheltuielilor la sume astronomice. Reamintim: 15 milioane de lei-investiția în sursa de apă, circa 10 milioane de lei-înlocuirea rețelei de apă, 10 milioane de lei-stația de tratare a apei și 28 de milioane de lei-stația de epurare. Din tot acest uriaș efort bugetar pe care Slobozia îl face de peste 5 ani, au mai rămas de plătit cîteva milioane de lei către Group Romet Buzău. Valoarea inițială a contractului cu această firmă, contract semnat în 2011, a fost de 1,6 milioane de euro. În acest context, consilierul local al PD-L, Mădălin Teculescu, fost candidat pentru fotoliul... [citește_tot_articolul]

11 Septembrie 2013, 08:17 (11038 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sănătatea ialomițeană, pe muchie de cuțit

Decontarea rețetelor ilegale, suportată de beneficiari

Scandalul iscat de controlul Curții de Conturi în cadrul Casei Județene de Asigurări de Sănătate se adîncește. După o luptă surdă cu medicii de familie acuzați de faptul că au eliberat rețete nejustificat, a venit rîndul beneficiarilor de servicii medicale să fie trași la răspundere. Ialomițenii care au primit medicamente compensate și gratuie ar putea fi somați să acopere fondurile lipsă din vistieria Casei Județene de Asigurare de Sănătate Ialomița.

Rețete eliberate cu scandal
Scandalul rețetelor medicale eliberate ilegal de medicii de familie și specialiști din spitalele din... [citește_tot_articolul]

10 Septembrie 2013, 17:11 (7754 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița este pregătită pentru un nou an școlar

16 septembrie, prima zi de școală

Ialomița este pregătită pentru un nou an școlar

Cu nici o săptămînă înainte de debutul noului an școlar, școlile din Ialomița sînt pregătite pentru cei peste 40 mii de elevi care le așteaptă. Potrivit declarațiilor noului inspector general școlar, Ileana Condruț, cadrele didactice din județ sînt pregătite pentru un an mai bun. «Sîntem gata pentru un nou an școlar. Mai există probleme, mai sînt școli unde nu este totul perfect, dar pînă pe 16 septembrie le vom rezolva și ne vom putea prezenta în fața părinților și elevilor în cele mai bune condiții, pentru un an școlar mai bun...» a declarat Ileana Condruț.

Problemele vor fi rezolvate... [citește_tot_articolul]

10 Septembrie 2013, 15:03 (15447 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

La Slobozia, e oficial!

Edilii locali fură banii contribuabililor

Un raport de audit financiar al Camerei de Conturi Ialomița confirmă oficial faptul că ex-primarul Ionașcu Gabriel, actualul primar Stoica Alexandru, directorul executiv Adrian Trifan și directorul Direcției Impozite și Taxe Locale, Adam Virginia se fac vinovați de cheltuirea ilegală sau eronată a peste 560 mii de lei în anul 2012. Banii reprezintă plăți către furnizori acordate anticipat, avansuri nerecuperate conform legii, plăți nelegale sau chiar diurne fictive pentru vizita delegației administrației locale în China...

Borcanul cu miere al bugetului public
De ani buni, controalele... [citește_tot_articolul]

10 Septembrie 2013, 11:59 (8053 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Ultimul asalt pentru Slobozia

Scrimă: Vicecampionul național Iulian Teodosiu la Dinamo, după Campionatul Național de juniori

Ultimul asalt pentru Slobozia

A trecut o lună de atunci... Mihai Covaliu, antrenorul echipei de sabie a României privea cum finala Campionatului Mondial de la Budapesta se îndepărtează de naționala noastră. Belarusul avea 30-24 și trebuia făcut ceva. Dar ce putea schimba? Ochii i-au căzut pe slobozeanul Iulian Teodosiu, mezinul echipei la cei 18 ani ai săi. S-a descurcat bine cu Australia, așa că hotărăște să-i dea încă o șansă. «Nu mă interesează cum faci, pur și simplu avem nevoie să revenim în meci. Caută să cîștigi fiecare tușă!» i-a spus Covaliu, iar sabia secretă nu a dat greș: 11 tușe cîștigate și doar 4 pierdute în fața mai experimentatului Lihaceuski au dus scorul la 35-34 pentru România. Treaba făcută bine de Teo... [citește_tot_articolul]

10 Septembrie 2013, 09:19 (7737 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a II-a, CF Brăila-Unirea Slobozia 2-2

Gusti, picior de salvator

Unirea a debutat și în noul sezon la Brăila, iar evoluția scorului a fost relativ aceeași ca-n 2012. Pe final, ambele echipe puteau cîștiga, dar a ieșit de-un echitabil 2-2, adevărată gură de oxigen pentru trupa lui Mihalcea...

Ne-au luat tare din start Mihalcea a surprins în alegerea primului 11 încă din poartă, acolo unde Baruch i-a luat locul lui Leo Dobre. În apărare a intrat Costel Roșu ca fundaș dreapta, iar Soare și Toma au redevenit titulari după ce au fost doar pe bancă la Voluntari. Augustin Ivașcă a jucat din primul minut, iar Marius Jianu a fost unicul vîrf autentic al ... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2013, 17:11 (8606 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Războiul albinelor de pe strada Trandafirilor

Războiul albinelor de pe strada Trandafirilor

Strada Trandafirilor e ultima stradă din Slobozia. Stradă asfaltată și cu pretenții, fiindcă de-a stînga ei, cum vii dinspre Penitenciar, au primit concesiuni angajații administrației și prietenii acestora. De-a dreapta stau săracii care s-au născut pe strada asta și ceva angajați care și-au vîndut apartamentele prin 2000 și s-au mutat la casă, să retrăiască visul rural, în condiții de confort urban. De 10 ani, dreptacii se războiesc cu stîngacii din cauza stupilor de albine ai acestora din urmă. Iar autoritățile știu și tac, că doar toată lumea știe... Tăcerea e ca mierea!

Albinele văzute de pe dreapta... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2013, 15:35 (11505 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Viitorul Axintele-Sporting Liești 2-1

Victorie greoaie

Viitorul Axintele a obținut primele 3 puncte în acest sezon. S-a întîmplat în etapa a 2-a, vineri, 6 septembrie 2013, cînd la Axintele a venit o nouă promovată, Sporting Liești. Gălățenii au dat o replică dîrză gazdelor, golul de 1-0 venind abia în minutul 40, după o lovitură liberă executată perfect de Șelaru. Imediat după pauză, oaspeții bagă spaima în alb-verzi. Stoica profită de o bîlbă a lui Răduță și egalează. Viitorul rămîne în cele din urmă cu toate punctele, grație golului marcat în minutul 78 de Simon Măzărache. Ialomițenii sînt pe 6, dar pentru ca echipa lui Ion Nica să continue lupta pentru primele locuri este necesar ca victoria cu Lieștiul să fie dublată de un succes în deplasarea... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2013, 13:05 (5497 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Teroare de la cămătari, în direct la 112

Apelurile disperării

Teroare de la cămătari, în direct la 112

Grupurile infracționale specializate în infracțiuni de «cămătărie» continuă să facă legea în Ialomița. Detaliile de culise ale celui mai recent dosar privind astfel de infracțiuni sînt cutremurătoare. Sub amenințarea cămătarilor, victimele cereau ajutor prin numărul de urgență 112... Coșmarul s-a încheiat abia în urmă cu o săptămînă, cînd interlopii care recurgeau la asemenea fapte au fost trimiși în judecată de către procurorii Parchetului Urizceni. Aceștia sînt Ion Remus și Lucian Dincă, din Bărbulești, cunoscuți cu antecedente penale...

Drame mărturisite la telefon
Înregistrat... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2013, 12:13 (11261 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Rapid Fetești-CS Ștefănești 0-2

Au deraiat

Rapid Fetești n-a mai reușit evoluția de la Conpet Cireșu, dar nici nu s-a făcut de rîs în fața celor de la CS Ștefănești, echipă bună, cu pretenții în promovare, în fapt liderul la zi al seriei a 2-a. Confruntarea dintre Fetești și Ștefănești s-a produs vineri, 6 septembrie a.c., și pînă spre final a fost o dominare surdă a ilfovenilor. Șutul din unghi al lui Cîrloganu și contraatacul finalizat cu golul lui Bălan au limpezit în doar 5 minute apele. Ca amănunt inedit menționăm debutul în alb-vișiniu, la 43 de ani, al antrenorului Gigel Stoica, cel care l-a înlocuit la scorul de 0-1 pe Ciubuc.

Rapid Fetești 0-2 CS Ștefănești
... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2013, 11:01 (4828 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Adrian Neagu, primul vânător al județului

La vremuri noi, oameni puși de noi

Adrian Neagu, primul vînător al județului

Joi, 29 august a.c., s-a desfășurat Adunarea Generală Extraordinară a vînătorilor ialomițeni. Scopul acestei întîlniri a fost acela de a decide cine va fi noul președinte al Asociației Vînătorilor și Pescarilor Sportivi din Ialomița... Cu o majoritate de 45 de voturi, Adrian Neagu a fost ales președinte peste toți vînătorii ialomițeni pentru următorii 5 ani. Felicitările, masa și dansul au fost arvunite la «cîrciuma lui Manache», înainte de debutul ședinței.

Alegeri pentru tichia de mărgăritar
După 3 luni de așteptare, joi, 29 august a.c., la orele 13,00, cei peste 1000 de vînători... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2013, 09:39 (11935 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Început dezastruos pentru Amara

Debut neclar de campionat în Liga lui Basarab. La vîrf s-au adunat 3 echipe cu cîte 7 puncte, dar surprize pot apărea și de la cele din imediata apropiere... Viticola Fetești și Victoria Țăndărei sînt obișnuite cu altitudinea, iar a treia, Voința Reviga s-a întărit suficient încît să nu ne suprindă prezența ei pe podium. În derby-ul etapei a 3-a, disputată sîmbătă, 7 septembrie a.c., Viticola și Reviga au dat la pace, scor 3-3. CS Amara și-a continuat mersul împleticit, devenind pe etapă ce trece dezamăgirea sezonului. După ce în urmă cu 3 ani au mers umăr la umăr cu Viitorul Axintele pierzînd promovarea pe final, acum amărenii au 0 puncte și 22 de goluri încasate. După 3-10 cu Viticola, în această... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2013, 08:40 (5044 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Paramedicii SMURD Ialomița, pregătiți de orice misiune

Paramedicii SMURD Ialomița, pregătiți de orice misiune

Paramedicii SMURD Ialomița au participat la cel mai mare Concurs Național de Descarcerare și Acordare a Primului Ajutor. Clasat pe locul V la nivel național, echipajul SMURD Ialomița a demonstrat că este pregătit să ducă la îndeplinire, cu succes, orice misiune...

Rezultate îmbucurătoare
Competiția Națională de Descarcerare și Acordare a Primului Ajutor, eveniment extrem de important pentru medicina de urgență din România, a avut finala, în perioada 27-29 august 2013, la Tîrgu Mureș. La linia de start s-au aliniat un număr de 19 echipaje, din tot atîtea județe... Competiția s... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2013, 08:03 (4760 vizualizări - 4 comentarii)

SPORT

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Au cîștigat turneul de la Plopeni

CSM Unirea Slobozia a disputat la finele acestei săptămîni 3 partide amicale într-un turneu desfășurat la Plopeni. Toate adversarele au fost echipe de ligă secundă, așa că fetele lui Liviu Paraschiv au putut vedea cu adevărat cum stau la acest nivel, iar rezultatele au fost încurajatoare. În primul joc, Unirea s-a impus în fața Piteștiului cu 30-24. A doua partidă a fost cîștigată lejer, cu 42-16, în fața Activului Ploiești, iar cel mai îmbucurător rezultat a fost victoria cu viitoarea colegă de serie Școala 181, 28-23 (17-13). Liviu Paraschiv a rulat întregul lot, iar impresia lăsată asistenței a fost una pozitivă. Altfel, CSM Unirea Slobozia s-a despărțit de extrema dreaptă Raluca Năstase, jucătoare... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2013, 07:17 (5239 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

«Grupul infracțional» al Otiliei Dumitru rămâne la catedră

Dosarul «Mită pentru BAC 2012»

«Grupul infracțional» al Otiliei Dumitru rămîne la catedră

În urmă cu o lună, un comunicat de presă al Direcției Naționale Anticorupție confirma faptul că scandalul «Mită pentru BAC 2012» continuă să rămînă actual. La două săptămîni distanță joi, 15 august a.c., Otilia Dumitru, șefa învățămîntului ialomițean, demisionează. În urma ei însă, rămîn cei 8 profesori implicați în scandal, constituiți în «grupul infracțional organizat» și acuzați de «trafic de influență» în formă continuată...

Anchetă în premieră națională
În luna iulie a anului precedent, imediat după publicarea rezultatelor finale ale examenului de Bacalaureat, învățămîntul... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2013, 08:39 (23706 vizualizări - 29 comentarii)

SPORT

Înapoi în competiție

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Înapoi în competiție

Unirea Slobozia a surprins plăcut în campionatul trecut al Ligii a II-a. La final, conducerea a surprins și ea înlocuindu-l pe Marin Dună cu Adrian Mihalcea cel care abia agățase ghetele în cui... Slobozenii se vor baza și în această stagiune pe nucleul dur al fotbaliștilor care au reușit promovarea în 2012. 5 jucători au părăsit echipa în această vară, toți aduși în mandatul lui Dună: Matei, Lorincz, Negrea, Luca și Gheorghiu. Au venit Emil Nanu (Delta Tulcea), Florin Tudorache (ACS Buftea), Constantin Dedu (Progresul Cernica), Nini Popescu (Petrolul), dar și Bogdan Panait, intrat deja în dizgrația lui Mihalcea.
2 excluși după dezastrul de la Voluntari... [citește_tot_articolul]

5 Septembrie 2013, 21:20 (9353 vizualizări - 7 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Oțelul II Galați-Viitorul Axintele 2-1

Debut nefast

Viitorul Axintele pare să nu fi trecut încă peste șocul pierderii promovării la masa verde. Băieții lui Ion Nica au demarat greu în acest sezon și le va fi greu să repete performanța din capionatul trecut. Prima etapă al Ligii a III-a le-a scos în cale satelitul unei foste campioane, Oțelul Galați. Ialomițenii au început jocul cu 4 noutăți față de sezonul trecut, cu Mihociu și Oprișan proaspăt reintegrați în lot, cu Bogorodiță plantat experimental pe postul de fundaș stînga și cu 6 accidentați. Meciul a debutat prost pentru Axintele. Stoian de la gazde a profitat de o ieșire hazardată a lui Popescu, păstrat în cele din urmă în lot și chiar titularizat și a deschis scorul. 3 minute mai tîrziu,... [citește_tot_articolul]

5 Septembrie 2013, 18:17 (5924 vizualizări - 0 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
277 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

APM Ialomița: Zi pentru combaterea ambroziei

Conducerea Agenției Naționale pentru Protecția Mediului a propus ziua de sâmbătă, 28 septembrie a.c., o zi a mișcării civice pentru mediu și sănătate cu implicare națională când, într-o singură zi, prin ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2019, 20:20
(2890 vizualizări - 1 comentariu)


Gheorghe Lazăr: Beat la volan

Marți, 17 septembrie 2019, polițiștii ialomițeni au depistat în trafic un bărbat, de 29 de ani, din comuna Gheorghe Lazăr, în timp ce conducea un autoturism pe DN2A, deși anterior consumase băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2019, 20:15
(3006 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Campania «Clean Stations»

Miercuri, 18 septembrie a.c., la nivel național, Poliția Română, prin Direcția de Poliție Transporturi a desfășurat o acțiune pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale în zona stațiilor CFR. Astfel ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2019, 20:10
(2826 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 320 locuri de muncă în Europa

Angajatorii din Spațiul Economic European oferă, prin intermediul rețelei EURES România, 320 locuri de muncă vacante. Țările vizate sunt Austria, Franța, Germania, Irlanda, Norvegia, Olanda, Polonia și ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2019, 20:10
(2779 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 83 mii de lei, 12 permise reținute

Luni, 16 septembrie a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza întregului județ pentru menținerea unui climat de ordine și siguranță publică. Astfel, polițiștii au intervenit la 98 evenimente, cele ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2019, 19:55
(3663 vizualizări - 0 comentarii)


Târgul «Pâinea și Vinul» la Muzeul Agriculturii

În perioada 20-22 septembrie 2019, orele 11,00-18,00, la Muzeul Național al Agriculturii se va desfășura, în cadrul Târgului «Pâinea și Vinul», expoziția și lansarea albumului «Pâinea noastră cea de toate ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2019, 19:50
(5353 vizualizări - 0 comentarii)


«Săptămâna Mobilității Europene», la Slobozia

În perioada 16-22 septembrie a.c., se desfășoară la nivel european Campania «Săptămâna Mobilității Europene». Astfel, Primăria municipiului Slobozia, prin Direcția Educație, Cultură și Tineret, în parteneriat ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2019, 19:45
(2425 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan, fără permis

Luni, 16 septembrie a.c., polițiștii ialomițeni au depistat în trafic doi conducători auto, de 22 și 39 de ani, în timp ce conduceau pe drumurile publice fără a avea acest drept. În fapt, polițiștii Secției ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2019, 19:40
(1972 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Campanie vaccinare vulpi

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor informează locuitorii județului că, începând cu data de 23 septembrie 2019, în funcție de condițiile meteorologice, se va desfășura, la nivel ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2019, 19:35
(3002 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier grav la ieșire din Slobozia, două persoane decedate

Accident rutier grav la ieșire din Slobozia, două persoane decedate

Grav accident de circulație produs în seara zilei de vineri, 13 septembrie 2019, la ieșirea din Slobozia către Constanța. Trei persoane au fost grav rănite, în urma impactului a două mașini. La fața locului ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2019, 21:20
(6702 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


ISU Ialomița: 13 Septembrie-«ZIUA POMPIERILOR DIN ROMÂNIA»

În luna iunie a anului 1848 unda de șoc revoluționară din Franța s-a propagat rapid în Țara Românească. După 3 luni de conflicte, la 13 septembrie 1848 a avut loc Bătălia din Dealul Spirii, ultima confruntare ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2019, 20:45
(3134 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Campania «10 PENTRU SIGURANȚĂ»

IPJ Ialomița: Campania «10 PENTRU SIGURANȚĂ»

Polițiștii ialomițeni, însoțiți de reprezentanți ai structurilor teritoriale ale Ministerului Afacerilor Interne au desfășurat activități informativ-preventive în școlile de pe raza județului, în cadrul ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2019, 20:10
(2474 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Sancțiuni aplicate pentru nerespectarea măsurilor de prevenire a Pestei Porcine Africane

DSVSA Ialomița: Sancțiuni aplicate pentru nerespectarea măsurilor de prevenire a Pestei Porcine Africane

Noua epidemie de Pestă Porcină Africană aduce și sancțiuni pentru crescătorii de animale din Ialomița. În ultimele săptămâni, au fost aplicate amenzi de peste 30 mii de lei din cauza nerespectării măsurilor ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2019, 20:05
(5519 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Început de an școlar, în siguranță

IPJ Ialomița: Început de an școlar, în siguranță

Peste 180 de polițiști au fost în misiune, în zona grădinițelor, școlilor și liceelor din județul Ialomița, pentru un început în siguranță al noului an școlar. Polițiștii prezenți la festivitățile specifice ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2019, 19:20
(3883 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 9-14 septembrie a.c., orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2019, 19:30
(5320 vizualizări - 0 comentarii)


Lilieci: Accident rutier soldat cu două victime

Joi, 5 septembrie a.c., în jurul orelor 5,30, pe raza localității Lilieci s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea a două persoane. În timp ce un bărbat, de 57 de ani, din București, conducea pe ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2019, 19:25
(2926 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Lilieci accident


Ialomița: La volan, fără permis

Joi, 5 septembrie a.c., polițiștii ialomițeni au depistat în trafic un bărbat, de 26 de ani, din Bărbulești, în timp ce conducea un autovehicul pe raza localității Ciochina, deși avea acest drept suspendat ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2019, 19:20
(2583 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Erou pentru patru frați din Bucșa

IPJ Ialomița: Erou pentru patru frați din Bucșa

Un luptător al Serviciului pentru Acțiuni Speciale din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița a devenit «părinte spiritual» pentru patru copii din satul Bucșa. Cristi Stan ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2019, 18:25
(3119 vizualizări - 1 comentariu)


Protopopiatul Slobozia: Proiectul «Vreau să merg la școală»

În perioada 30 august-6 septembrie 2019, Protopopiatul Slobozia, împreună cu Părintele Laurențiu Cioranu au organizat a V-a ediție a proiectului social-filantropic «Vreau să merg la școală». Scopul proiectului ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2019, 18:15
(2761 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 4,76%-rata șomajului în luna iulie 2019

La sfârșitul lunii iulie 2019, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4506 șomeri (din care 2093 femei), rata șomajului fiind de 4,76%. Din totalul de ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2019, 20:25
(4091 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Verificarea microbuzelor școlare

IPJ Ialomița: Verificarea microbuzelor școlare

Marți, 3 septembrie 2019, polițiștii rutieri au desfășurat sesiuni de instruire a conducătorilor de autovehicule destinate transportului de elevi către unitățile de învățământ. În cadrul activităților au ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2019, 20:05
(3991 vizualizări - 0 comentarii)


Reviga: Trei tineri, răniți într-un accident rutier

Reviga: Trei tineri, răniți într-un accident rutier

Trei tineri, cu vârste cuprinse între 17 și 21 de ani, au fost la un pas de moarte după ce au fost implicati într-un accident rutier. Evenimentul s-a petrecut în dimineața zilei de sâmbătă, 31 august 2 ...[citește_toată_știrea]

31 August 2019, 14:35
(5474 vizualizări - 11 comentarii)

Taguri: Reviga accident


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 2-6 septembrie a.c., între orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice în mai ...[citește_toată_știrea]

30 August 2019, 20:20
(4870 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit internațional, depistat la Bărbulești

Joi, 29 august a.c., polițiștii ialomițeni au identificat pe raza comunei Bărbulești un bărbat, de 46 de ani, din Craiova, care era urmărit internațional. Autoritățile judiciare din Germania au emis pe ...[citește_toată_știrea]

30 August 2019, 18:50
(3679 vizualizări - 0 comentarii)


Accident mortal în apropiere de Urziceni

Joi, 29 august a.c., în jurul orelor 2,30, în apropiere de localitatea Urziceni s-a produs un accident rutier soldat cu decesul unei persoane. În fapt, în timp ce un tânăr, de 21 de ani, din comuna Coșereni ...[citește_toată_știrea]

30 August 2019, 18:35
(4196 vizualizări - 0 comentarii)


Sărățeni: Beat la volan

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 6 Ion Roată au depistat în trafic, joi, 29 august a.c., un bărbat de 48 de ani, din Sărățeni, în timp ce conducea un autovehicul pe raza localității de ...[citește_toată_știrea]

30 August 2019, 18:25
(3072 vizualizări - 0 comentarii)


Contul meu RAJA-mai mult timp pentru abonați, mai multă grijă față de mediul înconjurător

Sigur, ușor, rapid, ... oricând ! Un singur click, mai multe facilități! Cu platforma on-line Contul meu RAJA clienții noștri, indiferent de ...[citește_toată_știrea]

29 August 2019, 17:20
(7145 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: RAJA Constanța


Protopopiatul Urziceni: «Donează sânge, salvează o viață!»

Miercuri, 28 august a.c., în intervalul orar 8,00-12,00, Protopopiatul Urziceni, din cadrul Episcopiei Sloboziei și Călărașilor, împreună cu membrii Biroului de Asistență Socială și Serviciul Social acreditat ...[citește_toată_știrea]

28 August 2019, 20:20
(4763 vizualizări - 0 comentarii)


Lipsă apă în Cartierul Sinistrați din orașul Țăndărei

Pentru remedierea unei avarii pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 160 mm, de pe strada Armanului, din orașul Țăndărei, RAJA SA este nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile miercuri, ...[citește_toată_știrea]

28 August 2019, 13:55
(4525 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție aniversară «Închinare Sfintei Cruci»

Marți, 27 august 2019, PS Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, însoțit de consilieri eparhiali, a mers la Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia la vernisajul celei de-a doua ediții a expoziției ...[citește_toată_știrea]

27 August 2019, 19:10
(2938 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...