Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

«Nunta de aur»...

«Nunta de aur»...

De cîțiva ani, cu ocazia «Sărbătorilor Municipiului Slobozia», edilii orașului omagiază cele mai în vîrstă cupluri. Independent este alături de această inițiativă și vă prezintă povestea unuia dintre cuplurile longevive ale Sloboziei, care anul acesta va fi premiat de municipalitate...

Dragoste la prima vedere
Iulian și Florina Vasiliu sînt împreună de jumătate de veac, însă timpul nu i-a schimbat deloc. Își poartă același respect și se privesc în ochi cu aceeași încredere ca în trecut. S-au cunoscut întîmplător pe Strada Mare... [citește_tot_articolul]

19 Iunie 2013, 08:44 (7873 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Energia verde din fonduri publice, un vis îngropat

Povești de adormit contribuabilul

Energia verde din fonduri publice, un vis îngropat

În urmă cu 2 ani, autoritățile județene anunțau debutul unei noi ere administrative, guvernată de energia verde obținută din centrale eoliene și panouri fotovoltaice. Se estima atunci, la nivel oficial, că Ialomița ar putea produce pînă la 600 de MW de energie verde. La 2 ani distanță, din declarațiile inițiale s-a ales praful... Iar singurul proiect finanțat din bani publici, unul de numai 2 MW, are 6 luni întîrziere!

Inflație de proiecte, niciunul finalizat
În 2011, cel puțin o treime dintre localitățile județului se puteau lăuda cu proiecte de investiții în energia verde. ... [citește_tot_articolul]

18 Iunie 2013, 17:48 (14658 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

SPORT

Unirea Slobozia și-a schimbat antrenorul. Mister Adi!

Fotbal, Liga a II-a

Unirea Slobozia și-a schimbat antrenorul. Mister Adi!

Conducerea Unirii continuă să surprindă. La echipa ialomițeană, faptul că ți-ai îndeplinit obiectivul nu te face sigur de postul tău... I s-a întîmplat lui Ion Ionescu, cel care, deși a promovat echipa în Liga a II-a, a fost schimbat cu Marin Dună. La rîndul lui, Dună a clasat Unirea pe 7, în obiectiv, dar și el își face bagajele. Este, în fapt, o confirmare a zvonurilor care în ultimele luni au năpădit tîrgul pe parte fotbalistică... «Adrian Mihalcea va fi antrenorul antrenorul Unirii în noul sezon! Aceasta a fost soluția considerată cea mai bună de către conducerea Clubului. Domnul Dună și-a făcut bine treaba și îi mulțumim pentru munca depusă la echipa noastră. N-a fost vorba despre o reziliere... [citește_tot_articolul]

18 Iunie 2013, 16:44 (10495 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Bazinul olimpic, inaugurat în 2014!

Încă o vară la Amara

Bazinul olimpic, inaugurat în 2014!

Anunțată pentru primăvara anului 2011, inaugurarea bazinul de înot didactic din Slobozia se amînă nedefinit. Deși trăim în plină guvernare USL, primarul PSD Alexandru Stoica primește doar promisiuni. Utilitățile pentru demararea lucrărilor la acest obiectiv au costat bugetul local aproximativ 80 mii de lei...

Greu la deal cu guvernarea mică
Săptămîna trecută, în cadrul unei conferințe de presă, primarul Sloboziei, Alexandru Stoica a declarat că bazinul de înot didactic nu va fi gata în această vară. «Așteptăm o alocare bugetară printr-o hotărîre de guvern. Cum vine, cum trecem... [citește_tot_articolul]

18 Iunie 2013, 15:37 (6818 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Baraj pentru Liga a III-a

Cocora, viață grea cu Mangalia

Contestată de unii, apreciată de alții, Voința Cocora este campioana anului 2013 în Liga a IV-a Ialomița. Logic, pentru băieții lui Gigel Stoica urmează barajul pentru promovarea în al treilea eșalon. Din păcate, sorții nu au căpătat buletin de Ialomița în acest an și i-au hărăzit Cocorei un adversar aproape imposibil. Este vorba despre campioana Constanței, Callatis 2012 Mangalia. «Mangalia este o echipă mai bună decît noi... Au mulți jucători cu experiență în Liga a II-a și chiar în Liga I. Au contracte, salarii, în vreme ce noi nu facem nici măcar un antrenament pe săptămînă. Prin urmare, n-am să vă pot spune lucruri mari... Însă, cu siguranță, ne vom vinde scump pielea și ne vom juca șansa... [citește_tot_articolul]

18 Iunie 2013, 14:36 (6561 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Lăcrămioara Stan a semnat cu Dunărea Brăila

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Lăcrămioara Stan a semnat cu Dunărea Brăila

Săptămîna trecută, Federația Română de Handbal a scos la «licitație» o parte dintre handbalistele care au activat pînă acum la Centrul Național Olimpic de Excelență din Rîmnicu Vîlcea. Șapte dintre jucătoarele «licitate» vor evolua din sezonul viitor în Liga Națională. Printre acestea și o slobozeancă, portărița Lăcrămioara Stan. În vîrstă de 18 ani, Lăcrămioara a semnat cu Dunărea Brăila, echipă care a terminat pe locul 5 ultimul sezon al primei ligi. Acolo Stan va fi colegă cu o altă handbalistă care a descoperit jocul dintre semicercuri la CSS Slobozia. Este vorba despre Elena Gabriela Voicu, și ea tot portăriță. Lăcrămioara Stan a început handbalul la CSS Slobozia sub bagheta profesorului... [citește_tot_articolul]

18 Iunie 2013, 13:34 (12615 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Al patrulea transfer: Cristiana Nica

Conducerea Unirii Slobozia continuă să dea lovitură după lovitură pe piața transferurilor. După Ramona Urse, Alina Moroianu și Andreea Dospin, slobozenii s-au orientat către o altă jucătoare care, pînă în această vară, a evoluat în Liga Națională pentru CSM Ploiești. Este vorba despre Cristiana Nica (nicio legătură de rudenie cu Andreea, Loredana sau Ion Nica!), jucătoare care va împlini în octombrie 26 de ani și evoluează pe postul de extremă dreapta. Pe aceeași poziție Unirea le mai folosește pe Jeni Drăgan și Raluca Năstase, ultima, la rîndu-i, fostă componentă a CSM Ploiești. «Cristiana este o jucătoare de care aveam nevoie. Poate evolua ca extremă, atît pe dreapta cît și pe stînga!» a punctat... [citește_tot_articolul]

18 Iunie 2013, 12:32 (10569 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

«Vom asfalta străzile Sloboziei cu DADP-ul!»

Soluție marca Alexandru Stoica

«Vom asfalta străzile Sloboziei cu DADP-ul!»

După aproape 6 ani de intervenții haotice, Slobozia arată ca după o serie prelungită de bombardamente. Pînă acum, explicația oficială a fost cea a ex-primarului Gabi Ionașcu, care spunea acum 3 ani că «există un contract multianual cu Tehnologica Radion pentru reabilitarea a 75 de străzi. Dar nu putem asfalta pînă după finalizarea lucrărilor la rețeaua de apă...». Noul primar, Alexandru Stoica, vine cu o soluție minune: «Vom asfalta străzile Sloboziei cu DADP-ul, pentru că ne costă mai puțin!».

O fantezie administrativă
Deși născut în plină criză, proiectul multianual de asfaltare... [citește_tot_articolul]

18 Iunie 2013, 11:25 (11711 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a

Axintele pierde promovarea, Feteștiul retrogradează

Vineri, 14 iunie 2013, a fost «vinerea neagră» a fotbalului ialomițean. Neangrenarea în competițiile C, D și E sau lipsa acestor grupe din structura cluburilor au făcut ravagii în zestrea de puncte adunată de cele două echipe ialomițene implicate în competiția Ligii a III-a. Cu 9 puncte au fost penalizate Rapid Fetești și Viitorul Axintele, în urma sesizărilor făcute de Urban Titu și Gloria Buzău. Fără aceste puncte, Feteștiul ajunge la borna 23 și la locul 9, retrogradabil. «Este greu să privești cum munca depusă de echipă pe parcursul unui sezon se irosește în urma unei astfel de decizii. Noi avem peste 50 de copii legitimați la grupele respective și am demonstrat asta. Faptul că nu au participat... [citește_tot_articolul]

18 Iunie 2013, 09:21 (7935 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Inspectoratul Școlar Ialomița interzice materialele didactice auxiliare

S-a închis «talciocul» din școli!

Inspectoratul Școlar Ialomița interzice materialele didactice auxiliare

Inspectoratul Școlar Ialomița adoptă măsuri drastice în prag de vacanță. O circulară semnată de inspectorul școlar general interzice vînzarea în școli de cărți, culegeri, reviste și alte materiale didactice auxiliare. «E ceva de speriat! Primim sesizări din partea părinților că nu au bani să cumpere reviste copiilor...» și-a motivat Otilia Dumitru măsura impusă.

Moda «auxiliarelor» costă
În ultimii ani, școlile ialomițene au fost transformate într-o adevărată piață de desfacere pentru vînzătorii ambulanți de materiale didactice auxiliare. Reviste, culegeri, caiete pentru elevi... [citește_tot_articolul]

18 Iunie 2013, 08:20 (9615 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Jandarmii, luați la pietre și topoare

Slobozia: SCANDAL ÎN CARTIERUL BORA!

Scandal cu bîte, topoare și pietre în seara zilei de luni, 17 iunie a.c., în cartierul slobozean Bora. Mai mulți localnici s-au luat la bătaie cu trupele de intervenție ale Jandarmeriei. În timpul conflictului spontan, un jandarm a fost rănit cu un topor și a ajuns la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Mai mult, din rîndurile scandalagiilor, forțele de ordine au «săltat» trei persoane pe care le-au condus la audieri la Parchetul de pe lîngă Judecătoria Slobozia...

Scandal spontan pe străzile din Bora Revolta de pe străzile cartierului slobozean Bora a fost iscată din cauza a 3 localnici... [citește_tot_articolul]

17 Iunie 2013, 22:03 (31030 vizualizări - 36 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

ȘOC: Dumitru Cristudor, reținut pentru 24 de ore

ȘOC: Dumitru Cristudor, reținut pentru 24 de ore

Șeful DNA Slobozia a luat mită de la omul de afaceri Liviu Taifas!

Șoc: Dumitru Cristudor, reținut pentru 24 de ore! La data de 13 iunie 2013, procurorii au dispus reținerea inculpatului CRISTUDOR DUMITRU pe un termen de 24 de ore, urmînd a fi prezentat la Înalta Curte de Casație și Justiție cu propunere de arestare preventivă pentru 29 de zile. Față de învinuita Andronache Monica, procurorii au dispus măsura obligării de a nu părăsi țara pe o perioadă de 30 de zile.

Șeful DNA Slobozia, Dumitru Cristudor ar fi luat mită de la Liviu Taifas, omul de afaceri care a preluat afacerea LaCosta din Slobozia. Legăturile dintre cei doi au mai... [citește_tot_articolul]

13 Iunie 2013, 14:03 (67629 vizualizări - 65 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația Stoica, mai aproape de Dumnezeu

Au început «Sărbătorile Sloboziei»

Joi, 13 iunie a.c., orele 12,00, Slobozia a inaugurat oficial debutul «Sărbătorilor Sloboziei». Momentul a fost marcat printr-o slujbă în amintirea eroilor căzuți în timpul celor două războaie mondiale. Slujba a fost oficiată de Prea Sfințitul Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor. La eveniment au participat zeci de oficiali, din toate instituțiile județului... «Marcăm prin acest moment sacrificiul eroilor căzuți pe cîmpurile de bătălie ale patriei pentru reîntregirea neamului și demnitatea poporului român» a declarat prefectul Constantin Atanasiu, cu acest prilej. O oră mai tîrziu, aceiași oficiali au întregit ceremonia depunînd coroane de flori la Cimitirul Eroilor din Slobozia.... [citește_tot_articolul]

13 Iunie 2013, 13:30 (8579 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Bulevardul Unirii, inaugurat de Înălțare

Primarul Alexandru Stoica a inaugurat Bulevardul Unirii joi, 13 iunie 2013. Momentul reprezintă încununarea a peste 2 luni de eforturi administrative exclusiv locale. Este singura arteră din oraș pe care se poate circula în acest moment...

O arteră din ’75 După 2 luni de eforturi susținute, administrația Stoica a reușit să ofere Sloboziei dovada că poate administra. Din păcate, cu o floare Slobozia nu devine circulată. Inagurarea Bulevardului Unrii s-a petrecut joi, 13 iunie a.c., în prezența primarului orașului Veles din Macedonia, invitat special la «Sărbătorile Sloboziei». Cu acest... [citește_tot_articolul]

13 Iunie 2013, 13:03 (13255 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Autoritățile ialomițene, în alertă

Digul din zona Bentu amenință să cedeze!

Ceea ce Independent relata încă din luna aprilie este pe cale să se petreacă. Digul din zona Bentu, aflat la kilometrul 34 al Brațului Borcea, este la un pas de a ceda... Reprezentanții Comitetului Județean pentru Situații de Urgență au declarat «stare de alertă» în zonă. Amenințate de apele Dunării sînt un număr de 20000 de hectare de teren agricol, Autostrada Soarelui, linia de cale ferată București-Constanța,  precum și o importantă conductă de transport a produselor petroliere...

Obiective economice amenințate de ape
... [citește_tot_articolul]

12 Iunie 2013, 12:48 (7908 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Agricultorii ialomițeni au accesat fonduri europene de 46 milioane de euro

«Programul Național de Dezvoltare Rurală», la raport

Agricultorii ialomițeni au accesat fonduri europene de 46 milioane de euro

La începutul acestei săptămîni, Slobozia a fost gazda unui manifestări intitulată «Caravana fondurilor europene pentru un sat european». Aceast eveniment prezintă modul în care s-a desfășurat în județ campania națională «PNDR vine în satul tău». Totodată, în cadrul evenimentului a fost făcută și o analiză a celor mai importante proiecte din domeniul agriculturii, demarate prin accesarea fondurilor europene acordate prin Programul Național de Dezvoltare Rurală.

Agricultura ialomițeană, susținută cu bani europeni
Evenimentul a fost organizat de reprezentanții Oficiului Județean... [citește_tot_articolul]

12 Iunie 2013, 09:40 (5929 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Școala Săveni a intrat «în conservare» pentru o datorie de 1,5 milioane de lei

Investiție ratată

Școala Săveni a intrat «în conservare» pentru o datorie de 1,5 milioane de lei

Investițiile din învățămîntul ialomițean demarează cu încetinitorul. O listă de 26 de obiective școlare din județul Ialomița, finanțate cu bani de la Guvern, așteaptă de 5 ani să fie reabilitate... Trecută pe respectiva listă a fost și Școala Săveni. Deși obiectivul este finalizat în totalitate, acesta a fost introdus recent «în conservare». Decizia aparține constructorului, care, pentru a recepționa lucrarea, trebuie să recupereze o datorie de 1,5 milioane de lei... «Nu avem ce să îi reproșăm constructorului. Decizia sa este legală. Cum avem banii, îi vom da!» a declarat Otilia Dumitru, șefa învățămîntului ialomițean.

Investiție școlară pe datorie... [citește_tot_articolul]

11 Iunie 2013, 18:28 (8544 vizualizări - 3 comentarii)

SPORT

Unirea Slobozia, echipă de mijloc

Fotbal, Liga a II-a

Unirea Slobozia, echipă de mijloc

La mijlocul clasamentului, acolo unde îi stă bine unei echipe fără emoții, dar și fără pretenții. Fix acolo, pe locul 7, a terminat campionatul Unirea Slobozia. Echipa pregătită de Marin Dună și-a conservat astfel locul pe care încheiase și turul. Ialomițenii au fost depășiți pe ultima sută de metri de Buftea, care a trecut lejer de Brăila. Ne putea depăși și Dunărea Galați, dar moldovenii au preferat să fie «băieți salon» cu junii Sportului Studențesc. Una peste alta, obiectiv îndeplinit și, cum ar spune Shakespeare, «maurul și-a făcut datoria, maurul poate să plece». Dar hai că deja am căzut în butoiul cu anticipări și, la drept vorbind, nici Dună nu prea arată a maur...

Chindia ne-a bătut fără probleme... [citește_tot_articolul]

11 Iunie 2013, 17:13 (7929 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Cocora cu gândul la baraj, Colelia la Liga a V-a

Fotbal, Liga a IV-a

Cocora cu gîndul la baraj, Colelia la Liga a V-a

Voința Cocora este campioana județului. Venită la începutul sezonului din obscuritatea ligii a V-a, echipa lui Gigel Stoica, surpriza competiției, a performat mai ales prin constanță. Un grup unit, care a pornit motoarele mai greu (0-2 acasă cu Gheorghe Lazăr în prima etapă), dar a știut să profite de sincopele dese ale adversarilor. Totuși, și cei mai optimiști dintre optimiști, văd performanțele ajunse la final. Deocamdată! Cocora va întîlni la baraj Mangalia, echipă mult mai solidă din punct de vedere al experienței lotului. Dar să-i lăsăm pe cocoreni să se pregătească pentru barajul de pe 19 iunie și să ne îndreptăm atenția și spre restul clasamentului. Salutară este poziționarea pe 3 a Victoriei... [citește_tot_articolul]

11 Iunie 2013, 15:01 (10329 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Peste 300 de ialomițeni au primit ilegal ajutoare sociale

«Privilegiații» asistenței sociale din Ialomița

Peste 300 de ialomițeni au primit ilegal ajutoare sociale

Stare de «legalitate zero» în sistemul de asistență socială din Ialomița. Un control al Curții de Conturi Ialomița întreprins în cadrul Agenției Județene pentru Plăți și Inspecție Socială Ialomița arată că instituția a acordat ilegal ajutoare sociale... Vizate sînt un număr de peste 300 de persoane, care aveau în proprietate terenuri agricole și autoturisme...

Beneficiari în ilegalitate
Controlul întreprins de Curtea de Conturi Ialomița vizează ajutoarele sociale acordate pe toată perioada anului 2012. Cuantumul sprijinului financiar pe care beneficiarii l-au primit ilegal depășește... [citește_tot_articolul]

11 Iunie 2013, 13:23 (6051 vizualizări - 1 comentariu)

Miercuri 24 Iun 2026
331 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Grupul de Comunicare Strategică: 6 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 29 decembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 19548, fiind înregistrate 6 noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

29 Decembrie 2021, 15:15
(1711 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni, percheziții la Găneasa-Ilfov: Au fost confiscate peste 220 kg de articole pirotehnice!

Polițiștii ialomițeni, percheziții la Găneasa-Ilfov: Au fost confiscate peste 220 kg de articole pirotehnice!

La primele ore ale dimineții de miercuri, 29 decembrie a.c., polițiștii ialomițeni au descins pe raza comunei Găneasa, la locuințele unor persoane suspecte de operațiuni cu articole pirotehnice fără drept ...[citește_toată_știrea]

29 Decembrie 2021, 11:50
(4517 vizualizări - 1 comentariu)


Grupul de Comunicare Strategică: 6 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Marți, 28 decembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 19542, fiind înregistrate 6 noi cazuri față de ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2021, 15:20
(2015 vizualizări - 1 comentariu)


Un tânăr din Marsilieni s-a răsturnat cu mașina. Era beat la volan!

Un tânăr din Marsilieni s-a răsturnat cu mașina. Era beat la volan!

În dimineața zilei de marți, 28 decembrie a.c., la ora 2,30, pe DJ201s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate a reieșit că în timp ce un bărbat, în ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2021, 14:15
(5432 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive pentru respectarea măsurilor de protecție sanitară

În 24 ultimele de ore, polițiștii secțiilor de poliție rurale, dar și cei ai structurilor județene au organizat și desfășurat acțiuni pentru verificarea respectării normelor legale impuse pe perioada Stării ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2021, 13:30
(2096 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Cu mașina în șanț după ce s-a urcat băut la volan

Luni, 27 decembrie a.c., în jurul oreilor 14,00, Poliția Fetești a fost sesizată prin 112 cu privire la faptul că pe DN3B, în centrul comunei Făcăeni, un autoturism a intrat în șanț. La fața locului polițiștii ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2021, 13:20
(2638 vizualizări - 0 comentarii)


DN21: Tânăr mort într-un accident rutier

DN21: Tânăr mort într-un accident rutier

Un tânăr de 31 de ani, domiciliat în Călărași, și-a pierdut viața în seara zilei de luni, 27 decembrie a.c., într-un grav accident rutier, petrecut pe DN21, între Slobozia Nouă și Iazu. Mașina în care ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2021, 00:15
(5330 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 7 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Luni, 27 decembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 19536, fiind înregistrate 7 noi cazuri față de ...[citește_toată_știrea]

27 Decembrie 2021, 15:15
(1920 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infracțiuni rutiere

Sâmbătă, 25 decembrie a.c., în jurul orelor 16,00, polițiștii din cadrul Secției 3 Poliție Rurală Stelnica au oprit, pe raza comunei Făcăeni, un autoturism condus de un bărbat, în vârstă de 43 ani. În urma ...[citește_toată_știrea]

27 Decembrie 2021, 14:20
(1510 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Bărbat posibil înecat în apele Brațului Borcea

Făcăeni: Bărbat posibil înecat în apele Brațului Borcea

Pompierii din Fetești au intervenit în dimineața zilei de luni, 27 decembrie a.c., pentru a căuta un bărbat, posibil înecat în apele Brațului Bocea. Cel care a cerut ajutorul pompierilor a fost fratele ...[citește_toată_știrea]

27 Decembrie 2021, 14:15
(1932 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Făcăeni înecat


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 115000 de lei

În perioada 25-26 decembrie a.c., polițiștii ialomițeni au fost angrenați în activități de menținere a unui climat de ordine și siguranță publică și pentru verificare respectării măsurilor pentru prevenirea ...[citește_toată_știrea]

27 Decembrie 2021, 14:05
(3097 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Trei persoane rănite într-un accident rutier

Ialomița: Trei persoane rănite într-un accident rutier

În dimineața zilei de luni, 27 decembrie a.c., între localitățile Borănești și Bărcănești s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea a trei persoane. Din verificările efectuate a reieșit că ...[citește_toată_știrea]

27 Decembrie 2021, 13:30
(2108 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Stadiul autorizării la plată al Sprijinului Cuplat în sectorul Zootehnic (SCZ) pentru anul de cerere 2021

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că, în conformitate cu prevederile Hotărârii de Guvern nr. 1247/2021, pentru aprobarea plafoanelor alocate schemelor de sprijin cuplat ...[citește_toată_știrea]

27 Decembrie 2021, 11:40
(2494 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 2 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Duminică, 26 decembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 19529, fiind înregistrate 2 noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

26 Decembrie 2021, 15:40
(3737 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Și-a pierdut viața într-un accident rutier

Fetești: Și-a pierdut viața într-un accident rutier

În seara zilei de sâmbătă, 25 decembrie a.c., în jurul orelor 23,30, pe DN3A, în afara localității Fetești, s-a produs un accident de circulație soldat cu decesul unei persoane. Din verificările efectuate ...[citește_toată_știrea]

26 Decembrie 2021, 10:00
(3434 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 5 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 25 decembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 19527, fiind înregistrate 5 noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

25 Decembrie 2021, 16:15
(2262 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 3 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Vineri, 24 decembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 19522, fiind înregistrate 3 noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

24 Decembrie 2021, 16:05
(3412 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Autorizare la plată pentru aproape 1 miliard de euro

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că începând cu data de 25 noiembrie 20 și până în prezent a autorizat la plată suma de 936,328 milioane de euro din Fondul European de ...[citește_toată_știrea]

24 Decembrie 2021, 13:35
(5022 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 200 de polițiști ialomițeni, angrenați în acțiuni pe perioada Sărbătorilor

Numărul polițiștilor ialomițeni care vor acționa în stradă, în perioada următoare, a fost suplimentat, în vederea asigurării un climat de ordine și siguranță publică, astfel încât toți cetățenii să își ...[citește_toată_știrea]

24 Decembrie 2021, 12:40
(2661 vizualizări - 0 comentarii)


Sărățeni: Cadavru descoperit într-un canal de irigații

Cadavrul unui bărbat de aproximativ 44 de ani a fost descoperit în seara zilei de joi, 23 decembrie a.c., într-un canal de irigați de pe raza localității Sărățeni. Pompierii ISU Ialomița au fost solicitați ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2021, 23:00
(6472 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Acțiune preventiv-informativă a polițiștilor ialomițeni

Slobozia: Acțiune preventiv-informativă a polițiștilor ialomițeni

Polițiștii Serviciului Rutier Ialomița și Biroului Rutier Slobozia au desfășurat o acțiune cu caracter preventiv-informativ, în scopul reducerii accidentelor rutiere. Au fost vizate, cu precădere, cauze ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2021, 16:10
(2923 vizualizări - 2 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 7 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Joi, 23 decembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 19519, fiind înregistrate 7 noi cazuri față de ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2021, 15:50
(3071 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: Daruri de Crăciun

În prag de Sărbători, miercuri, 22 decembrie 2021, Protopopiatul Urziceni, prin Biroul de Asistență Socială și Serviciul Social Acordat în Comunitate destinat Persoanelor Adulte a acordat daruri atât pentru ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2021, 12:35
(8896 vizualizări - 0 comentarii)


Razie de amploare la Țăndărei: Armă cu lunetă, descoperită la o percheziție

Razie de amploare la Țăndărei: Armă cu lunetă, descoperită la o percheziție

O armă cu aer comprimat și 67 de articole pirotehnice deținute fără drept au fost descoperite de polițiștii ialomițeni în urma unei percheziții domiciliare pe raza orașului Țăndărei. De asemenea, s-a constatat ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2021, 19:20
(8241 vizualizări - 3 comentarii)


Săveni: Petarde și artificii, confiscate de polițiști

În cursul zilei de marți, 21 decembrie a.c., Polițiștii din cadrul Serviciului Arme Explozivi și Substanțe Periculoase Ialomița au depistat, pe raza comunei Săveni, doi tineri de 20, respectiv 21 de ani ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2021, 18:10
(9955 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Dosare penale pentru infracțiuni rutiere

Marți, 21 decembrie a.c., în jurul orelor 16,00, polițiștii din Coșereni, în timp ce efectuau un filtru rutier în zona popasului Sinești, au oprit pentru control un autoturism condus de un bărbat, în vârstă ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2021, 17:50
(3065 vizualizări - 0 comentarii)


«Descinderi» cu daruri la Grădinița Bucu

«Descinderi» cu daruri la Grădinița Bucu

Bunătatea și dragostea pentru copii au îmbrăcat uniforma «mascaților». Luptătorii Serviciului pentru Acțiuni Speciale din cadrul IPJ Ialomița au «descins» la serbarea copiilor de la Grădinița din localitatea ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2021, 17:35
(3041 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Amenzi pentru nerespectarea măsurilor sanitare

Activitățile desfășurate de polițiști, împreună cu celelalte forțe cu care se acționează în sistem integrat, pentru verificarea respectării măsurilor impuse în contextul Stării de Alertă au continuat pe ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2021, 17:25
(3147 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 7 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 22 decembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 19512, fiind înregistrate 7 noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2021, 15:50
(2185 vizualizări - 0 comentarii)


«Șofer» din Bărbulești, depistat beat la volan pe străzile din Urziceni

Luni, 20 decembrie a.c., în jurul orelor 18,00, polițiștii din Urziceni au oprit în trafic, pentru control, un autoturism ce avea o deplasare sinuoasă. La volan a fost identificat un bărbat, în vârstă de ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2021, 10:15
(6183 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...