Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

«Nunta de aur»...

«Nunta de aur»...

De cîțiva ani, cu ocazia «Sărbătorilor Municipiului Slobozia», edilii orașului omagiază cele mai în vîrstă cupluri. Independent este alături de această inițiativă și vă prezintă povestea unuia dintre cuplurile longevive ale Sloboziei, care anul acesta va fi premiat de municipalitate...

Dragoste la prima vedere
Iulian și Florina Vasiliu sînt împreună de jumătate de veac, însă timpul nu i-a schimbat deloc. Își poartă același respect și se privesc în ochi cu aceeași încredere ca în trecut. S-au cunoscut întîmplător pe Strada Mare... [citește_tot_articolul]

19 Iunie 2013, 08:44 (7895 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Energia verde din fonduri publice, un vis îngropat

Povești de adormit contribuabilul

Energia verde din fonduri publice, un vis îngropat

În urmă cu 2 ani, autoritățile județene anunțau debutul unei noi ere administrative, guvernată de energia verde obținută din centrale eoliene și panouri fotovoltaice. Se estima atunci, la nivel oficial, că Ialomița ar putea produce pînă la 600 de MW de energie verde. La 2 ani distanță, din declarațiile inițiale s-a ales praful... Iar singurul proiect finanțat din bani publici, unul de numai 2 MW, are 6 luni întîrziere!

Inflație de proiecte, niciunul finalizat
În 2011, cel puțin o treime dintre localitățile județului se puteau lăuda cu proiecte de investiții în energia verde. ... [citește_tot_articolul]

18 Iunie 2013, 17:48 (14658 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

SPORT

Unirea Slobozia și-a schimbat antrenorul. Mister Adi!

Fotbal, Liga a II-a

Unirea Slobozia și-a schimbat antrenorul. Mister Adi!

Conducerea Unirii continuă să surprindă. La echipa ialomițeană, faptul că ți-ai îndeplinit obiectivul nu te face sigur de postul tău... I s-a întîmplat lui Ion Ionescu, cel care, deși a promovat echipa în Liga a II-a, a fost schimbat cu Marin Dună. La rîndul lui, Dună a clasat Unirea pe 7, în obiectiv, dar și el își face bagajele. Este, în fapt, o confirmare a zvonurilor care în ultimele luni au năpădit tîrgul pe parte fotbalistică... «Adrian Mihalcea va fi antrenorul antrenorul Unirii în noul sezon! Aceasta a fost soluția considerată cea mai bună de către conducerea Clubului. Domnul Dună și-a făcut bine treaba și îi mulțumim pentru munca depusă la echipa noastră. N-a fost vorba despre o reziliere... [citește_tot_articolul]

18 Iunie 2013, 16:44 (10496 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Bazinul olimpic, inaugurat în 2014!

Încă o vară la Amara

Bazinul olimpic, inaugurat în 2014!

Anunțată pentru primăvara anului 2011, inaugurarea bazinul de înot didactic din Slobozia se amînă nedefinit. Deși trăim în plină guvernare USL, primarul PSD Alexandru Stoica primește doar promisiuni. Utilitățile pentru demararea lucrărilor la acest obiectiv au costat bugetul local aproximativ 80 mii de lei...

Greu la deal cu guvernarea mică
Săptămîna trecută, în cadrul unei conferințe de presă, primarul Sloboziei, Alexandru Stoica a declarat că bazinul de înot didactic nu va fi gata în această vară. «Așteptăm o alocare bugetară printr-o hotărîre de guvern. Cum vine, cum trecem... [citește_tot_articolul]

18 Iunie 2013, 15:37 (6818 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Baraj pentru Liga a III-a

Cocora, viață grea cu Mangalia

Contestată de unii, apreciată de alții, Voința Cocora este campioana anului 2013 în Liga a IV-a Ialomița. Logic, pentru băieții lui Gigel Stoica urmează barajul pentru promovarea în al treilea eșalon. Din păcate, sorții nu au căpătat buletin de Ialomița în acest an și i-au hărăzit Cocorei un adversar aproape imposibil. Este vorba despre campioana Constanței, Callatis 2012 Mangalia. «Mangalia este o echipă mai bună decît noi... Au mulți jucători cu experiență în Liga a II-a și chiar în Liga I. Au contracte, salarii, în vreme ce noi nu facem nici măcar un antrenament pe săptămînă. Prin urmare, n-am să vă pot spune lucruri mari... Însă, cu siguranță, ne vom vinde scump pielea și ne vom juca șansa... [citește_tot_articolul]

18 Iunie 2013, 14:36 (6561 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Lăcrămioara Stan a semnat cu Dunărea Brăila

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Lăcrămioara Stan a semnat cu Dunărea Brăila

Săptămîna trecută, Federația Română de Handbal a scos la «licitație» o parte dintre handbalistele care au activat pînă acum la Centrul Național Olimpic de Excelență din Rîmnicu Vîlcea. Șapte dintre jucătoarele «licitate» vor evolua din sezonul viitor în Liga Națională. Printre acestea și o slobozeancă, portărița Lăcrămioara Stan. În vîrstă de 18 ani, Lăcrămioara a semnat cu Dunărea Brăila, echipă care a terminat pe locul 5 ultimul sezon al primei ligi. Acolo Stan va fi colegă cu o altă handbalistă care a descoperit jocul dintre semicercuri la CSS Slobozia. Este vorba despre Elena Gabriela Voicu, și ea tot portăriță. Lăcrămioara Stan a început handbalul la CSS Slobozia sub bagheta profesorului... [citește_tot_articolul]

18 Iunie 2013, 13:34 (12615 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Al patrulea transfer: Cristiana Nica

Conducerea Unirii Slobozia continuă să dea lovitură după lovitură pe piața transferurilor. După Ramona Urse, Alina Moroianu și Andreea Dospin, slobozenii s-au orientat către o altă jucătoare care, pînă în această vară, a evoluat în Liga Națională pentru CSM Ploiești. Este vorba despre Cristiana Nica (nicio legătură de rudenie cu Andreea, Loredana sau Ion Nica!), jucătoare care va împlini în octombrie 26 de ani și evoluează pe postul de extremă dreapta. Pe aceeași poziție Unirea le mai folosește pe Jeni Drăgan și Raluca Năstase, ultima, la rîndu-i, fostă componentă a CSM Ploiești. «Cristiana este o jucătoare de care aveam nevoie. Poate evolua ca extremă, atît pe dreapta cît și pe stînga!» a punctat... [citește_tot_articolul]

18 Iunie 2013, 12:32 (10569 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

«Vom asfalta străzile Sloboziei cu DADP-ul!»

Soluție marca Alexandru Stoica

«Vom asfalta străzile Sloboziei cu DADP-ul!»

După aproape 6 ani de intervenții haotice, Slobozia arată ca după o serie prelungită de bombardamente. Pînă acum, explicația oficială a fost cea a ex-primarului Gabi Ionașcu, care spunea acum 3 ani că «există un contract multianual cu Tehnologica Radion pentru reabilitarea a 75 de străzi. Dar nu putem asfalta pînă după finalizarea lucrărilor la rețeaua de apă...». Noul primar, Alexandru Stoica, vine cu o soluție minune: «Vom asfalta străzile Sloboziei cu DADP-ul, pentru că ne costă mai puțin!».

O fantezie administrativă
Deși născut în plină criză, proiectul multianual de asfaltare... [citește_tot_articolul]

18 Iunie 2013, 11:25 (11711 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a

Axintele pierde promovarea, Feteștiul retrogradează

Vineri, 14 iunie 2013, a fost «vinerea neagră» a fotbalului ialomițean. Neangrenarea în competițiile C, D și E sau lipsa acestor grupe din structura cluburilor au făcut ravagii în zestrea de puncte adunată de cele două echipe ialomițene implicate în competiția Ligii a III-a. Cu 9 puncte au fost penalizate Rapid Fetești și Viitorul Axintele, în urma sesizărilor făcute de Urban Titu și Gloria Buzău. Fără aceste puncte, Feteștiul ajunge la borna 23 și la locul 9, retrogradabil. «Este greu să privești cum munca depusă de echipă pe parcursul unui sezon se irosește în urma unei astfel de decizii. Noi avem peste 50 de copii legitimați la grupele respective și am demonstrat asta. Faptul că nu au participat... [citește_tot_articolul]

18 Iunie 2013, 09:21 (7935 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Inspectoratul Școlar Ialomița interzice materialele didactice auxiliare

S-a închis «talciocul» din școli!

Inspectoratul Școlar Ialomița interzice materialele didactice auxiliare

Inspectoratul Școlar Ialomița adoptă măsuri drastice în prag de vacanță. O circulară semnată de inspectorul școlar general interzice vînzarea în școli de cărți, culegeri, reviste și alte materiale didactice auxiliare. «E ceva de speriat! Primim sesizări din partea părinților că nu au bani să cumpere reviste copiilor...» și-a motivat Otilia Dumitru măsura impusă.

Moda «auxiliarelor» costă
În ultimii ani, școlile ialomițene au fost transformate într-o adevărată piață de desfacere pentru vînzătorii ambulanți de materiale didactice auxiliare. Reviste, culegeri, caiete pentru elevi... [citește_tot_articolul]

18 Iunie 2013, 08:20 (9615 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Jandarmii, luați la pietre și topoare

Slobozia: SCANDAL ÎN CARTIERUL BORA!

Scandal cu bîte, topoare și pietre în seara zilei de luni, 17 iunie a.c., în cartierul slobozean Bora. Mai mulți localnici s-au luat la bătaie cu trupele de intervenție ale Jandarmeriei. În timpul conflictului spontan, un jandarm a fost rănit cu un topor și a ajuns la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Mai mult, din rîndurile scandalagiilor, forțele de ordine au «săltat» trei persoane pe care le-au condus la audieri la Parchetul de pe lîngă Judecătoria Slobozia...

Scandal spontan pe străzile din Bora Revolta de pe străzile cartierului slobozean Bora a fost iscată din cauza a 3 localnici... [citește_tot_articolul]

17 Iunie 2013, 22:03 (31032 vizualizări - 36 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

ȘOC: Dumitru Cristudor, reținut pentru 24 de ore

ȘOC: Dumitru Cristudor, reținut pentru 24 de ore

Șeful DNA Slobozia a luat mită de la omul de afaceri Liviu Taifas!

Șoc: Dumitru Cristudor, reținut pentru 24 de ore! La data de 13 iunie 2013, procurorii au dispus reținerea inculpatului CRISTUDOR DUMITRU pe un termen de 24 de ore, urmînd a fi prezentat la Înalta Curte de Casație și Justiție cu propunere de arestare preventivă pentru 29 de zile. Față de învinuita Andronache Monica, procurorii au dispus măsura obligării de a nu părăsi țara pe o perioadă de 30 de zile.

Șeful DNA Slobozia, Dumitru Cristudor ar fi luat mită de la Liviu Taifas, omul de afaceri care a preluat afacerea LaCosta din Slobozia. Legăturile dintre cei doi au mai... [citește_tot_articolul]

13 Iunie 2013, 14:03 (67629 vizualizări - 65 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația Stoica, mai aproape de Dumnezeu

Au început «Sărbătorile Sloboziei»

Joi, 13 iunie a.c., orele 12,00, Slobozia a inaugurat oficial debutul «Sărbătorilor Sloboziei». Momentul a fost marcat printr-o slujbă în amintirea eroilor căzuți în timpul celor două războaie mondiale. Slujba a fost oficiată de Prea Sfințitul Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor. La eveniment au participat zeci de oficiali, din toate instituțiile județului... «Marcăm prin acest moment sacrificiul eroilor căzuți pe cîmpurile de bătălie ale patriei pentru reîntregirea neamului și demnitatea poporului român» a declarat prefectul Constantin Atanasiu, cu acest prilej. O oră mai tîrziu, aceiași oficiali au întregit ceremonia depunînd coroane de flori la Cimitirul Eroilor din Slobozia.... [citește_tot_articolul]

13 Iunie 2013, 13:30 (8579 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Bulevardul Unirii, inaugurat de Înălțare

Primarul Alexandru Stoica a inaugurat Bulevardul Unirii joi, 13 iunie 2013. Momentul reprezintă încununarea a peste 2 luni de eforturi administrative exclusiv locale. Este singura arteră din oraș pe care se poate circula în acest moment...

O arteră din ’75 După 2 luni de eforturi susținute, administrația Stoica a reușit să ofere Sloboziei dovada că poate administra. Din păcate, cu o floare Slobozia nu devine circulată. Inagurarea Bulevardului Unrii s-a petrecut joi, 13 iunie a.c., în prezența primarului orașului Veles din Macedonia, invitat special la «Sărbătorile Sloboziei». Cu acest... [citește_tot_articolul]

13 Iunie 2013, 13:03 (13255 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Autoritățile ialomițene, în alertă

Digul din zona Bentu amenință să cedeze!

Ceea ce Independent relata încă din luna aprilie este pe cale să se petreacă. Digul din zona Bentu, aflat la kilometrul 34 al Brațului Borcea, este la un pas de a ceda... Reprezentanții Comitetului Județean pentru Situații de Urgență au declarat «stare de alertă» în zonă. Amenințate de apele Dunării sînt un număr de 20000 de hectare de teren agricol, Autostrada Soarelui, linia de cale ferată București-Constanța,  precum și o importantă conductă de transport a produselor petroliere...

Obiective economice amenințate de ape
... [citește_tot_articolul]

12 Iunie 2013, 12:48 (7908 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Agricultorii ialomițeni au accesat fonduri europene de 46 milioane de euro

«Programul Național de Dezvoltare Rurală», la raport

Agricultorii ialomițeni au accesat fonduri europene de 46 milioane de euro

La începutul acestei săptămîni, Slobozia a fost gazda unui manifestări intitulată «Caravana fondurilor europene pentru un sat european». Aceast eveniment prezintă modul în care s-a desfășurat în județ campania națională «PNDR vine în satul tău». Totodată, în cadrul evenimentului a fost făcută și o analiză a celor mai importante proiecte din domeniul agriculturii, demarate prin accesarea fondurilor europene acordate prin Programul Național de Dezvoltare Rurală.

Agricultura ialomițeană, susținută cu bani europeni
Evenimentul a fost organizat de reprezentanții Oficiului Județean... [citește_tot_articolul]

12 Iunie 2013, 09:40 (5929 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Școala Săveni a intrat «în conservare» pentru o datorie de 1,5 milioane de lei

Investiție ratată

Școala Săveni a intrat «în conservare» pentru o datorie de 1,5 milioane de lei

Investițiile din învățămîntul ialomițean demarează cu încetinitorul. O listă de 26 de obiective școlare din județul Ialomița, finanțate cu bani de la Guvern, așteaptă de 5 ani să fie reabilitate... Trecută pe respectiva listă a fost și Școala Săveni. Deși obiectivul este finalizat în totalitate, acesta a fost introdus recent «în conservare». Decizia aparține constructorului, care, pentru a recepționa lucrarea, trebuie să recupereze o datorie de 1,5 milioane de lei... «Nu avem ce să îi reproșăm constructorului. Decizia sa este legală. Cum avem banii, îi vom da!» a declarat Otilia Dumitru, șefa învățămîntului ialomițean.

Investiție școlară pe datorie... [citește_tot_articolul]

11 Iunie 2013, 18:28 (8544 vizualizări - 3 comentarii)

SPORT

Unirea Slobozia, echipă de mijloc

Fotbal, Liga a II-a

Unirea Slobozia, echipă de mijloc

La mijlocul clasamentului, acolo unde îi stă bine unei echipe fără emoții, dar și fără pretenții. Fix acolo, pe locul 7, a terminat campionatul Unirea Slobozia. Echipa pregătită de Marin Dună și-a conservat astfel locul pe care încheiase și turul. Ialomițenii au fost depășiți pe ultima sută de metri de Buftea, care a trecut lejer de Brăila. Ne putea depăși și Dunărea Galați, dar moldovenii au preferat să fie «băieți salon» cu junii Sportului Studențesc. Una peste alta, obiectiv îndeplinit și, cum ar spune Shakespeare, «maurul și-a făcut datoria, maurul poate să plece». Dar hai că deja am căzut în butoiul cu anticipări și, la drept vorbind, nici Dună nu prea arată a maur...

Chindia ne-a bătut fără probleme... [citește_tot_articolul]

11 Iunie 2013, 17:13 (7929 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Cocora cu gândul la baraj, Colelia la Liga a V-a

Fotbal, Liga a IV-a

Cocora cu gîndul la baraj, Colelia la Liga a V-a

Voința Cocora este campioana județului. Venită la începutul sezonului din obscuritatea ligii a V-a, echipa lui Gigel Stoica, surpriza competiției, a performat mai ales prin constanță. Un grup unit, care a pornit motoarele mai greu (0-2 acasă cu Gheorghe Lazăr în prima etapă), dar a știut să profite de sincopele dese ale adversarilor. Totuși, și cei mai optimiști dintre optimiști, văd performanțele ajunse la final. Deocamdată! Cocora va întîlni la baraj Mangalia, echipă mult mai solidă din punct de vedere al experienței lotului. Dar să-i lăsăm pe cocoreni să se pregătească pentru barajul de pe 19 iunie și să ne îndreptăm atenția și spre restul clasamentului. Salutară este poziționarea pe 3 a Victoriei... [citește_tot_articolul]

11 Iunie 2013, 15:01 (10329 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Peste 300 de ialomițeni au primit ilegal ajutoare sociale

«Privilegiații» asistenței sociale din Ialomița

Peste 300 de ialomițeni au primit ilegal ajutoare sociale

Stare de «legalitate zero» în sistemul de asistență socială din Ialomița. Un control al Curții de Conturi Ialomița întreprins în cadrul Agenției Județene pentru Plăți și Inspecție Socială Ialomița arată că instituția a acordat ilegal ajutoare sociale... Vizate sînt un număr de peste 300 de persoane, care aveau în proprietate terenuri agricole și autoturisme...

Beneficiari în ilegalitate
Controlul întreprins de Curtea de Conturi Ialomița vizează ajutoarele sociale acordate pe toată perioada anului 2012. Cuantumul sprijinului financiar pe care beneficiarii l-au primit ilegal depășește... [citește_tot_articolul]

11 Iunie 2013, 13:23 (6052 vizualizări - 1 comentariu)

Joi 25 Iun 2026
255 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Ialomița: Cei doi minori dispăruți, găsiți la Tulcea

Ialomița: Cei doi minori dispăruți, găsiți la Tulcea

Minorii dispăruți la sfîrșitul lunii precedente au fost găsiți de polițiști. Cei doi vagabondau pe raza municipiului Tulcea, iar cît au fost dați dispăruți nu au fost victimele niciunei infracțiuni. În ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2011, 14:42
(7840 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: 165 locuri de muncă la «Bursa generală a locurilor de muncă»

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza în data de 15 aprilie 2011, ora 9.00, «Bursa generală a locurilor de muncă». Acțiunea se va desfășura în Slobozia, la Clubul Tineretului ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2011, 13:30
(9456 vizualizări - 2 comentarii)


Perieți: A furat ceea ce trebuia să păzească

Un paznic din Perieți este cercetat penal pentru furt calificat întrucît, în timp ce presta servicii de pază la o firmă, a furat ceea ce trebuia să păzească. Polițiștii din comună au fost anunțați vineri ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2011, 13:21
(10986 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Perieți furt


Jilavele: Incendiu provocat intenționat

În urma unui apel primit prin 112 în dimineața zilei de luni, 11 aprilie a.c., în jurul orei 3.00, pompierii de la Detașamentul Urziceni au intervenit pentru lichidarea unui incendiu izbucnit la două clădiri ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2011, 13:19
(8922 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Jilavele incendiu


Balaciu: Infractor arestat

Un bucureștean de 60 ani a fost prins de polițiștii ialomițeni pe raza comunei Balaciu. Bărbatul se sustrăgea executării unei pedepse de 3 ani cu închisoarea pentru furt. Bărbatul a fost încarcerat în arestul ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2011, 13:18
(9733 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Lazăr: Fără permis, la volan

Un tînăr de 21 ani a fost prins de polițiștii din Gheorghe Lazăr, duminică, 10 aprilie, în timp ce conducea o mașină deși nu poseda permis de conducere. Actual, tînărul este cercetat penal pentru conducere ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2011, 13:17
(7662 vizualizări - 0 comentarii)


Bărcănești: Tînăr preluat de elicopterul SMURD în urma unui accident

Sîmbătă, 9 aprilie a.c., în jurul orei 13.10, în urma unui accident rutier produs pe raza localității Bărcănești, G. Valentin, în vîrstă de 17 ani, a fost rănit grav, fiind solicitată intervenția echipajelor ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2011, 13:16
(9853 vizualizări - 4 comentarii)


Ialomița: Siguranța rutieră, în atenția polițiștilor

În week-end-ul trecut, polițiștii ialomițeni au efectuat acțiuni privind creșterea gradului de siguranță rutieră, dar și pentru descoperirea transporturilor ilegale de mărfuri și persoane. Rezultatele acțiunilor ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2011, 13:10
(7241 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: «Tu faci Legea de nota 10», dezbatere educativă în organizarea Inspectoratului Școlar

La începutul lunii februarie 2011, Legea Educației Naționale a intrat în vigoare. În acest sens, Ministerul Educației desfășoară prin intermediul Inspectoratului Școlar Județean campanii de informare. ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2011, 18:58
(14610 vizualizări - 9 comentarii)


Ialomița: Rata șomajului, în scădere

Numărul șomerilor ialomițeni este în scădere. Cel puțin așa demonstrează datele statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă. Astfel, la sfîrșitul lunii martie 2011, în evidențele instituției ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2011, 18:50
(10731 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Intervenții SMURD

Urziceni: Intervenții SMURD

Echipajul SMURD din Urziceni a fost solicitat să intervină, miercuri, 6 aprilie, pentru salvarea unui bărbat căzut pe o stradă din localitate. La sosirea paramedicilor, cetățeanul în vîrstă de 59 ani era ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2011, 18:49
(8994 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni SMURD


LAPAR susține cultivarea plantelor modificate genetic

Printr-un comunicat de presă, Liga Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România își manifestă susținerea pentru decizia ministrului Agriculturii, Valeriu Tabără în ceea ce privește cultivarea plantelor ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2011, 18:43
(8283 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Biblioteca Județeană, la Liceul Pedagogic

În cadrul programului «Biblioteca vine la tine», Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» a organizat la sala de festivități a Liceului Pedagogic o prezentare, clasică și multimedia, a autorilor Eugen Jebeleanu ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2011, 18:35
(8983 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 10 suspecți de comiterea mai multor furturi din locuințe, identificați de polițiști

Șase persoane cu vîrste cuprinse între 14 și 37 de ani, cercetate pentru furt calificat, sînt suspectate că ar fi săvîrșit, în perioada decembrie 2010-martie 2011, opt furturi din locuințe situate în comuna ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2011, 18:24
(11722 vizualizări - 0 comentarii)


Prefectura Ialomița: Grup de lucru mixt pentru romi

Joi, 7 aprilie a.c., la sala de ședințe a Prefecturii Ialomița, se vor desfășura lucrările Grupului de lucru mixt pentru romi. Ordinea de zi a reuniunii va cuprinde discuții privind situația și oportunitățile ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2011, 17:46
(11456 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Depunerea situațiilor financiare anuale, la termen

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomita informează contribuabilii că societățile comerciale vor depune situațiile financiare anuale și documentele anexate acestora pentru exercițiul financiar 2 ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2011, 17:31
(11451 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Mișcarea porcilor vii, în atenția medicilor veterinari

Potrivit unui Ordin al Autorității Naționale Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor, privind mișcarea porcilor vii pe teritoriul României, trebuie avute în vedere o serie de condiții pentru ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2011, 17:27
(11371 vizualizări - 8 comentarii)


APIA: Modificări legislative la declararea suprafețelor pentru 2011

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează fermierii că a fost emis Ordinul MADR privind stabilirea modului de implementare, a condițiilor specifice și a criteriilor de eligibilitate ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2011, 17:12
(10171 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Accident pe bulevardul Unirii

Slobozia: Accident pe bulevardul Unirii

Marți, 5 aprilie, pe bulevardul Unirii din Slobozia s-a produs un accident de circulație. Din cauza neatenției, un șofer a ieșit cu mașina de pe strada Ardealului neacordînd prioritate. Autoturismul a lovit ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2011, 13:24
(67921 vizualizări - 62 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2011, 18:56
(10973 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Cal căzut într-o groapă, scos de pompieri

Pompierii din Urziceni au fost solicitați luni, 4 aprilie, pentru stingerea unui incendiu violent ce se aprinsese pe un teren viran din localitatea Movilița. Flăcările au mistuit 500 mp de vegetație uscată ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2011, 14:40
(15758 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Au furat gardul din tablă

În prima zi a săptămînii, luni, 4 martie, polițiștii de la Movilița au fost alarmați cu privire la furtul unei părți a gardului împrejmuitor din tablă al unei societăți comerciale. În urma cercetărilor ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2011, 14:36
(12056 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Movilița furt


Slobozia: Accident la Bora

Un șofer băut a reușit luni, 4 aprilie, să pună pe jar polițiștii și medicii serviciului de Ambulanță. După ce a băut bine, slobozeanul în vîrstă de 40 ani s-a urcat la volanul unei autoutilitare. Doar ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2011, 14:35
(14445 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Armășești: Fier vechi, fier vechi!

Luni, 4 aprilie, polițiștii ialomițeni au prins un tînăr de 20 ani din orașul Căzănești în timp ce cumpăra fier vechi pe raza comunei Armășești, în condiții ilegale. Tînărul a fost dus la sediul poliției ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2011, 14:35
(11129 vizualizări - 0 comentarii)


Maia: Cu cuțitul la discotecă

Un tînăr de 33 ani, din comuna Sinești, a fost depistat cu un cuțit asupra sa în timp ce se afla la o discotecă din Maia. Duminică, 3 aprilie a.c., lucrători din cadrul Posturilor de Poliție Maia și Brazii ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2011, 18:38
(14021 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Surprinși în flagrant în timp ce furau sîrmă

Duminică, 3 aprilie, trei tineri, cu vîrste cuprinse între 15 și 21 ani, din Fetești, au fost identificați de o echipă de polițiști și jandarmi în timp ce sustrăgeau sîrmă de pe un teren cultivat cu viță ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2011, 18:38
(9462 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


Coșereni: A furat din curte

În data de 1 aprilie 2011, Poliția Urziceni a fost sesizată de un bărbat, de 54 ani, din localitate, despre faptul că în perioada 27.03.2011-01.04.2011, persoane necunoscute au pătruns în curtea locuinței ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2011, 18:38
(7696 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Coșereni furt


Copilul dispărut din Urziceni, depistat în București

Matache Leonard Gabriel, de 14 ani, din Urziceni, a fost identificat pe raza municipiului București, după două zile de la dispariție. Acesta s-a deplasat pe raza municipiului București cu trenul, fiind ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2011, 18:32
(10957 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: A amenințat că se aruncă pe casa scării

După ce a consumat băuturi alcoolice, un bărbat în vîrstă de 43 ani ce locuiește într-un bloc ce a aparținut fostului IAS Bărăganu a amenințat că se aruncă în gol pe casa scării. Vecinii au fost cei care ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2011, 18:30
(7987 vizualizări - 0 comentarii)


Dridu: Flăcări în apropierea barajului

Aproximativ 200 ha de stuf și vegetație uscată au fost mistuite de flăcări în după-amiaza zilei de sîmbătă, 02 aprilie, în apropierea barajului Dridu. Pompierii militari de la Detașamentul Urziceni au intervenit ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2011, 18:28
(9756 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Dridu incendiu


Ultimele comentarii
mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...