Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Înfrîngere cu Danubius

Deși campionatul se reia abia pe 4 aprilie, handbalistele de la Unirea Slobozia își continuă pregătirea în regim normal, doar că întîlnirile oficiale sînt înlocuite de unele amicale. Vineri, 22 martie, Unirea a jucat la Galați cu lanterna roșie a Ligii Naționale, Danubius. Jocul a fost controlat din start de echipa gazdă, care a avut la pauză un avantaj de 9 goluri. Repriza secundă a fost mult mai echilibrată, iar fetele noastre au recuperat un gol din diferență. S-a terminat 33-25 pentru Galați, într-un meci în care de la Unirea au ieșit în evidență pivotul Raluca Băcăoanu și extremele Jeni Drăgan și Raluca Năstase. La mijlocul acestei săptămîni, Unirea Slobozia va juca un nou amical, în deplasare... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2013, 10:58 (9007 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Agresată de concubin, salvată de medicii din Slobozia

Agresată de concubin, salvată de medicii din Slobozia

Un caz medical dificil a fost rezolvat cu succes de către medicii Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Vorbim despre cel al minorei de 15 ani, din localitatea Traian, care în data de 9 martie a fost înjunghiată de concubin... După o intervenție chirurgicală care a durat 4 ore, viața adolescentei a fost salvată. La finalul acestei săptămîni, ea se va întoarce acasă...

La un pas de moarte
În seara zilei de 9 martie 2013, adolescenta Ana Maria Gîță, de 15 ani, a fost agresată de către Nicu Florin Olteanu, de 19 ani, concubinul acesteia. Tînărul a luat un cuțit și a înjunghiat... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2013, 09:15 (6338 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Lupte libere

Doi juniori ai CSM Amara s-au calificat la Campionatul Național

Între 22 și 24 martie, la Mangalia, s-a desfășurat turneul de calificare pentru Campionatul Național de Juniori care se va derula la Piatra Neamț, în perioada 26-28 aprilie. CSM Amara a reușit să califice la această competiție 2 sportivi: Valentin Doru Măiță, care la Mangalia a ocupat locul 3 la 50 de kilograme, și Adrian Turcu, clasat pe primul loc la 55 de kilograme. «Îi mulțumesc domnului primar Victor Moraru pentru că a insistat ca acești 2 sportivi, care altfel se pierdeau, să fie aduși la clubul nostru!» a declarat profesorul Marian Moraru. De la Piatra Neamț, luptătorii amăreni speră să revină cu medalii, Adrian Turcu vizînd chiar titlul național.... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2013, 08:56 (4185 vizualizări - 1 comentariu)

POLITICĂ

«Eu sunt un om de afaceri care încearcă să facă politică!»

Ernest Caloianu, deputat PP-DD

«Eu sînt un om de afaceri care încearcă să facă politică!»

Periplul nostru printre parlamentarii ialomițeni aleși să ne guverneze destinele se apropie de sfîrșit. V-am prezentat în ultimele trei luni, 7 dintre cei nouă aleși locali și proiectele lor de moment sau de viitor pentru județ... Ernest Caloianu face însă o notă aparte. E primul parlamentar care susține că, înainte de toate, este om de afaceri!

Ernest rescrie legea achizițiilor publice
Ernest Caloianu a fost propulsat în Parlamentul României pe filiera PP-DD, după ce Dan Diaconescu s-a plictisit întrebînd în stînga și-n dreapta dacă nu vrea careva un post ca ăsta. A fost ales... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2013, 08:47 (7948 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cartier rezidențial din chirpici la Bora...

Cartier rezidențial din chirpici la Bora...

Actuala administrație din Slobozia se întrece pe sine în ceea ce privește proiectele edilitare. Aleșii locali au în plan să construiască la Bora un cartier rezidențial... din chirpici! «Tinerii din Bora vor locuri de casă. Pentru că acolo sînt utilități, noi le vom da!» susține viceprimarul Valentin Băcanu. De aceste facilități nu beneficiază însă și cartierul rezidențial din zona Gării Slobozia Nouă. Racordarea la utilități a viitorilor locatari se face cu încetinitorul...

Se extinde mahalaua...
Așa cum a promis încă de la instalarea sa în funcție, primarul Alexandru Stoica vrea... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2013, 01:52 (7882 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Spitalul Județean a ratat o investiție de 30 milioane de euro!»

Administrația Ciupercă sabotează absorbția fondurilor europene

«Spitalul Județean a ratat o investiție de 30 milioane de euro!»

De aproape două mandate, administrația Ciupercă susține că una dintre prioritățile sale absolute o reprezintă «investițiile în Sănătate». Realitatea dovedește însă contrariul. Vasile Olaru, directorul Spitalului Județean Slobozia, l-a acuzat public pe Silvian Ciupercă de ratarea unei investiții de 30 milioane de euro! Un alt proiect de informatizare a sistemului medical a fost ratat în iulie 2011, din cauza intervenției aceluiași oficial județean...

Un proiect ratat în mod deliberat
Deși vechi de aproape 5 ani, scandalul accesării fondurilor europene pentru «reabilitarea, modernizarea... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2013, 00:54 (9620 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița plătește 154 mii de euro pentru 6 porturi «pe hârtie»!

Studiu de fezabilitate pentru himere

Ialomița plătește 154 mii de euro pentru 6 porturi «pe hîrtie»!

Insistența cu care administrația județeană plătește studii de fezabilitate exorbitant de scumpe pentru himere administrative devine periculoasă. Nici nu s-a uscat bine cerneala de pe tipăriturile care-l acuză pe Silvian Ciupercă de ratarea investiției pentru «incubatorul de afaceri» de la Urziceni și un nou proiect este supus aprobării Consiliului Județean Ialomița. Luni, 18 martie, Consiliul Județean a cerut acordul pentru cheltuirea a 154 mii de euro pentru un studiu de fezabilitate care presupune realizarea a 6 porturi pe Dunăre, în zona Fetești-Giurgeni. Oficialii județeni au precizat că această prima etapă este una «pe hîrtie»...

Copie la indigo... [citește_tot_articolul]

25 Martie 2013, 21:04 (6824 vizualizări - 9 comentarii)

ANCHETĂ

Ialomița interlopă...

18 grupuri infracționale, în vizorul Poliției

Ialomița interlopă...

Ialomița este un județ sărac, însă cu un grad ridicat de infracționalitate. «Cămătărie», «proxenetism» sau «trafic de persoane» sînt doar cîteva dintre faptele penale comise de membrii marilor clanuri interlope din județ. De la vest la est, lumea interlopă din Ialomița este guvernată de clanurile Duduienilor, Ritaxon sau Severin, în zona Urziceniului, în timp ce la Slobozia sînt prezente clanurile Frusin și Dincă. La fel de «celebri» sînt și țiganii din Țăndărei, care au exploatat în Anglia peste 180 de minori... Fiecare dintre aceste rețele de infractori urmărește să-și impună supremația... Lupta pentru putere din interiorul lumii interlope degenerează în adevărate scandaluri publice. Deznodămîntul... [citește_tot_articolul]

22 Martie 2013, 17:36 (22647 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Smirna: Sinucidere învăluită în mister

Smirna: Sinucidere învăluită în mister

Acuzații grave la adresa polițiștilor Secției Grivița. Familia unui tînăr de 29 de ani din satul Smirna, cercetat pentru furt, susține că acesta a fost bătut cu bestialitate de oamenii legii în timpul audierilor. Respectivele acuzații l-ar viza pe ajutorul șefului de post, agentul Vasile Cloșcă. Cazul este cu atît mai cutremurător cu cît, tulburat din cauza presupusei corecții aplicate, suspectul și-a pus capăt zilelor. La nivelul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița a fost deschisă o amplă anchetă. «Oficial, agentul vizat nu a fost implicat în cercetarea acestui caz. Mai mult, expertiza medico-legală infirmă prezența urmelor de violență pe corpul victimei...» au declarat reprezentanții... [citește_tot_articolul]

21 Martie 2013, 17:36 (19047 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

RAJA Constanța, acționată în instanță la Căzănești

RAJA Constanța, acționată în instanță la Căzănești

La sfîrșitul anului precedent, Pilă D. Nicolae, din Căzănești, acționa în judecată furnizorul local de apă pentru că, în baza unui contract încheiat la începutul anului, respectivul furnizor «a furnizat apă potabilă... și a preluat de la acesta apele uzate și meteorice». Surpinzător însă, orașul Căzănești nu dispune nici la acest moment de rețea de canalizare... Iar în situația lui Pilă D. Nicolae se află peste 100 de abonați. În replică la acuzațiile care i se aduc, RAJA susține că «aceasta este denumirea completă standard a contractului (...) prin care furnizează serviciul de alimentare cu apă». Războiul continuă...

Pilă, abonatul de la capătul liniei... [citește_tot_articolul]

21 Martie 2013, 13:36 (10596 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Alegerile locale din 2012 ar trebui reluate!

Curtea Constituțională a dat cîștig de cauză șefului PD-L Ialomița

Alegerile locale din 2012 ar trebui reluate!

Potrivit unei decizii emise de către Curtea Constituțională în luna februarie 2013, alegerile locale din 2012 ar trebui reluate! Decizia admite excepția de neconstituționalitate formulată de președintele PD-L Ialomița, Cazacu Marinică, excepție care viza articolul 118 din Legea 67/2004. Potrivit acestui articol, «prefecții și subprefecții nu pot candida și nu pot participa la acțiunile de campanie electorală, sub sancțiunea demiterii din funcție, decît în situația în care demisionează cu cel puțin 50 de zile înaintea datei alegerilor». Reamintim că, în baza acestui articol, USL Ialomița a reușit să blocheze accesul lui Cazacu Marinică la cursa electorală pentru alegerea în funcția de președinte... [citește_tot_articolul]

21 Martie 2013, 11:35 (7058 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Parcul de Afaceri din Urziceni, mort înainte de naștere

Cu sprijinul autorităților locale și județene

Parcul de Afaceri din Urziceni, mort înainte de naștere

Gestant de circa 3 ani în sertarele administrației județene, Parcul de Afaceri din Urziceni a fost declarat public mort. Eșecul administrativ a fost prezentat opiniei publice în cadrul unei conferințe de presă susținută de către președintele Silvian Ciupercă. «Litigiul este nesoluționat în acest moment. Terenul nu este liber de sarcini și, prin urmare, nu poate face obiectul finanțării acestui proiect, care presupune o cofinanțare de 50% din partea noastră. În consecință, cererea noastră a fost respinsă...» a precizat acesta. Dincolo de declarațiile publice, ratarea acestui proiect a cărui valoare  estimată se ridica la 12,6 milioane lei, naște suspiciuni serioase și întemeiate. Voci autorizate... [citește_tot_articolul]

21 Martie 2013, 11:25 (7729 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Județean Slobozia, obligat să renunțe la taxe

Oficial, va fi mai bine...

Spitalul Județean Slobozia, obligat să renunțe la taxe

Ca urmare a scandalului public în care a fost implicată conducerea Spitalului Județean Slobozia, Consiliul Județean Ialomița a impus acestei unități medicale renunțarea la taxele impuse pacienților la intrarea în spital. Potrivit declarațiilor oficiale, acestea ar urma să fie suportate din fonduri publice. «Consiliul Județean Ialomița și-a luat angajamentul de a suporta lunar decontarea celor aproximativ 200 mii lei lunar pe care îi pierdem în acest fel...» a declarat directorul Spitalului Județean Slobozia în cadrul unei conferințe de presă comune, joi, 7 martie 2013. Deși, oficial, taxele impuse de Spitalul Județean Slobozia dispar, pacienții care doresc să fie consultați cu prioritate pot plăti... [citește_tot_articolul]

21 Martie 2013, 11:20 (6769 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sistemul medical privat din Ialomița costă 70 milioane lei anual

Sistemul medical privat din Ialomița costă 70 milioane lei anual

Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița a făcut public un raport cu privire la fondurile disponibile în anul precedent. Jumătate din bugetul total al instituției, în valoare de 140 milioane lei, a fost destinat sistemului medical privat din județ. Această sumă a fost acordată în proporție de 70% farmaciilor, ca urmare a creșterii consumului de medicamente...

Fonduri de ordinul milioanelor
Sistemul medical privat din Ialomița este alcătuit din laboratoarele de analize medicale, cabinetele private ale medicilor specialiști, cabinetele individuale ale medicilor de familie... [citește_tot_articolul]

21 Martie 2013, 11:17 (7234 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Colecționarul de reptile

Colecționarul de reptile

Florin Sîrb are 43 de ani și, după accent, e ardelean. Dar casa lui e acum oriunde își poate prezenta colecția de reptile. Este cea mai mare din țară, după cum singur susține și «cu siguranță, cea mai mare de șerpi veninoși: taipanul australian, mamba negru, mamba verde, viperă pufăitoare, viperă de Gabon... Și șerpi cu clopoței, cîteva specii...». Spune că aproape că s-a născut cu pasiunea asta și se bucură de fiecare dată cînd îi vede pe oameni admirîndu-i reptilele...

Colecții și colecționari
Începînd cu 7 martie 2013, Muzeul Județean din Slobozia găzduiește cea mai mare expoziție... [citește_tot_articolul]

21 Martie 2013, 11:15 (6570 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Peste 700 de procese pentru taxa auto în Ialomița

Anul precedent, pe rolul Tribunalului Ialomița peste 700 de șoferi din județ au intentat procese pentru a nu plăti sau a li se restitui taxa auto. Toți au avut cîștig de cauză!

Taxa auto, scoasă în afara legii
Calculată în funcție de datele tehnice ale fiecărei mașini în parte, taxa auto a fost implementată la 1 ianuarie 2007, o dată cu intrarea României în Uniunea Europeană. Inițial taxa auto a fost instituită șoferilor care cumpărau mașini second-hand din străinătate. Aceste autoturisme au fost considerate ca avînd un nivel de emisie al noxelor mult mai mare decît cele noi.... [citește_tot_articolul]

21 Martie 2013, 11:11 (5287 vizualizări - 0 comentarii)

POLITICĂ

Stoica, candidat unic la șefia PSD Slobozia

Lăsați voturile să vină la mine…

Stoica, candidat unic la șefia PSD Slobozia

Marți, 19 martie 2013, organizația municipală a PSD Slobozia s-a întrunit la Casa de Cultură Municipală pentru a-și alege președintele. Pe lista candidaților a fost trecut un singur nume, respectiv cel al actualului șef al Organizației sau primarul Sloboziei, Alexandru Stoica...
La conferința PSD Slobozia au participat peste 300 de simpatizanți și delegați cu drept de vot. Și-au făcut apariția și invitați de onoare, precum viceprimarul PNL Cezar Zamfir, vicepreședintele Consiliului Județean Ialomița, președinte al PNL și co-președinte al USL Ialomița, Ioan Martin, liderul de sindicat al Uniunii Sindicatelor Libere din Învățămînt, Traian Mitrea, președintele organizației PSD Țăndărei, Cristian... [citește_tot_articolul]

19 Martie 2013, 19:18 (21402 vizualizări - 22 comentarii)

EVENIMENT

Primăriile din Ialomița, încă o dată restanțiere la colectarea taxelor și impozitelor

Primăriile din Ialomița, încă o dată restanțiere la colectarea taxelor și impozitelor

Colectarea taxelor și impozitelor locale continuă să fie una dintre problemele acute ale administrațiilor publice din Ialomița. Gradul de încasare a debitelor restante în 2012 este de 60%, cu 4 procente mai mult decît în 2011... În fața acestui fenomen care blochează orice încercare de dezvoltare edilitară, primarii ridică din umeri neputincioși...

Golul din vistierie
Incapacitatea de colectare a taxelor și impozitelor a devenit sport administrativ. Raportul Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița  cu privire la situația debitelor neîncasate ale celor 66 de primării... [citește_tot_articolul]

19 Martie 2013, 16:52 (11648 vizualizări - 4 comentarii)

POLITICĂ

Elena Udrea și-a prezentat la Slobozia moțiunea «Noul PDL. O nouă Românie»

Elena Udrea și-a prezentat la Slobozia moțiunea «Noul PDL. O nouă Românie»

Pregătirile pentru alegerea unui nou președinte al Partidului Democrat Liberal au intrat în linie dreaptă. Marți, 19 martie a.c., Elena Udrea, unul dintre cei trei candidați care doresc să ajungă în fruntea PD-L, a venit la Slobozia pentru a-și prezenta moțiunea prin care dorește să revigoreze din punct de vedere politic principala formațiune de Opoziție din România...

PD-L Ialomița, alături de toți candidații
Elena Udrea este cel de-al doilea candidat la funcția de președinte al PD-L care a sosit la Slobozia, după Vasile Blaga, favoritul în cursa electorală pentru șefia partidului... [citește_tot_articolul]

19 Martie 2013, 16:43 (8666 vizualizări - 4 comentarii)

SPORT

Cât a crescut buturuga mică!

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-CF Brăila 3-2

Cît a crescut buturuga mică!

Unirea Slobozia a bătut liderul și a făcut-o de o manieră categorică. De la experimentatul Mihalcea pînă la tînărul Ibrian, băieții și-au făcut datoria. În acest moment, lupta la vîrf este, grație victoriei slobozenilor, foarte încinsă, iar Unirea, deși pe 7, s-a apropiat la 5 puncte de lider!

«Tînărul» Mihalcea
Marin Dună a avut pentru meciul cu Brăila un lot format, cu o singură excepție, Jianu, din jucători care au îmbrăcat și în tur tricoul Unirii. La mijloc a apărut Florinel Ibrian, cel care pare hotărît ca de această dată să nu mai lase «din mînă» tricoul de titular. Jocul... [citește_tot_articolul]

19 Martie 2013, 14:45 (8252 vizualizări - 2 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
236 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

ISU Ialomița: Caravana «Fii pregătit!»

Sâmbătă, 29 septembrie a.c., între orele 10,00-17,00, va ajunge în orașul Slobozia caravana SMURD «Fii pregătit!». Aceasta va fi amplasată pe bulevardul Chimiei, în Piața Unirii și are ca scop instruirea ...[citește_toată_știrea]

28 Septembrie 2018, 18:15
(5537 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

SC Agromas Grup SRL
furnizor de produse și servicii agricole
cu sediul în loc. Cosâmbești, jud. Ialomița
angajează
ȘOFERI AUTOCAMION
Cerințe:
-studii medii
-permis de conducere categoria B și C+E
-experiență în conducerea
autocamioanelor >3,5 to minim 1 an
-fără cazier judiciar
-atestat valabil de șofer profesionist transport marfă
-atestat valabil ADR
-capacitate de organizare și planificare
-punctualitate, seriozitate și responsabilitate
-avize medicale și psihologice valabile
-transport intern
Responsabilități:
-participă la operațiunile de încărcare
și descarcăre a autovehiculului
Beneficii:
-pachet salarial atractiv
-card analize medicale
-telefon
CV-urile se pot depune
atât la sediul din Cosâmbești
cât și pe următoarea adresă de
email: [email protected]
Relații se pot obține și
la telefon 0749/082.231

28 Septembrie 2018, 13:05


Urziceni: S-a înecat la pescuit

Marți, 25 septembrie 2018, în jurul orelor 14,00, un apel primit la Dispeceratul ISU Ialomița semnala prezența a doi bărbați în zona unei amenajări hidrotehnice din beton, aflată pe râul Ialomița, în apropierea ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2018, 12:05
(5901 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni înecat


Cosâmbești: Prins cu aproape 100 kg de pește în portbagaj

Polițiștii ialomițeni acționează periodic în vederea apărării patrimoniului piscicol și combaterii faptelor ilegale asociate din pescuitul ilegal. Astfel, a fost depistat, pe raza localității Cosâmbești ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2018, 11:45
(5774 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente în Ialomița: Două persoane decedate, patru rănite

În cursul zilei de marți, 25 septembrie a.c., pe raza județului Ialomița s-au produs două accidente rutiere. Primul eveniment s-a produs în jurul orelor 16,00, în apropiere de comuna Sinești și s-a soldat ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2018, 11:15
(5640 vizualizări - 0 comentarii)


Deținătorii de câini periculoși, în atenția polițiștilor ialomițeni

În perioada septembrie-decembrie 2018, polițiștii ialomițeni desfășoară acțiuni de prevenire a oricăror incidente în care sunt implicați câinii periculoși sau agresivi și de verificare a modului de respectare ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2018, 11:05
(5338 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Exercițiu la Țăndărei

Joi, 27 septembrie 2018, de la orele 10,00, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița organizează în orașul Țăndărei un exercițiu de cooperare cu forțe și mijloace ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2018, 10:45
(5303 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursa Locurilor de Muncă pentru Absolvenți

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza în data de 19 octombrie 2018, orele 9,00, «Bursa Locurilor de Muncă pentru Absolvenți». Evenimentul se va desfășura la Slobozia, în ...[citește_toată_știrea]

25 Septembrie 2018, 20:20
(5423 vizualizări - 0 comentarii)


Adâncata: Și-a pierdut viața strivit de un utilaj

Un bărbat de 37 de ani din comuna ialomițeană Adâncata și-a pierdut viața marți, 25 septembrie 2018, în urma unui accident de muncă petrecut pe raza județului Bistrița Năsăud. Bărbatul lucra la amenajarea ...[citește_toată_știrea]

25 Septembrie 2018, 18:30
(6164 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Atenție la înșelăciuni!»

În perioada septembrie-octombrie 2018, Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița derulează activități informativ-preventive în cadrul campaniei de prevenire a infracțiunilor de înșelăciune «Atenție ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2018, 19:25
(4890 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de aproape 240000 de lei, 30 de permise reținute

Polițiștii au intervenit, în perioada 21-23 septembrie, la peste 100 de evenimente, majoritatea sesizate prin 112. Astfel, la acest sfârșit de săptămână, polițiștii ialomițeni au fost angrenați în 26 de ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2018, 19:20
(4926 vizualizări - 0 comentarii)


Corul Academic «Divina Armonie» va concerta la Hramul Catedralei Episcopale Slobozia

Luni, 1 octombrie 2018, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor, va sărbători hramul de toamnă al Catedralei Episcopale «Acoperământul Maicii Domnului ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2018, 18:20
(5599 vizualizări - 0 comentarii)


A treia ediție a campaniei «Educația-prioritate a Bisericii», derulată în parohiile Protopopiatului Urziceni

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, în parohiile din Protopopiatul Urziceni a fost derulată cea de-a treia ediție a proiectului social-filantropic «Educația-prioritate a Bisericii», în ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2018, 18:05
(6993 vizualizări - 0 comentarii)


«Zilele Recoltei 2018», la Slobozia

Primăria Municipiului Slobozia vă invită la Sărbătoarea Recoltei, în perioada 29-30 septembrie 2018. La «Zilele Recoltei 2018», roadele pământului vor fi etalate pe tarabe de către cei mai gospodari producători ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2018, 17:55
(3837 vizualizări - 0 comentarii)


«Centenarul Filmului Românesc», la Slobozia

Municipiul Slobozia intră pe harta celor o sută de orașe din țară care găzduiesc «Centenarul Filmului Românesc», un proiect de anvergură națională inițiat de Agerpres. Sâmbătă, 29 septembrie 2018, la Casa ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2018, 12:40
(2917 vizualizări - 0 comentarii)


AJFOM Ialomița: Locuri de muncă în agricultură-Spania, campania 2019

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, prin serviciul de ocupare EURES România, oferă 950 locuri de muncă vacante în Spania pentru munca sezonieră în agricultură la recoltarea căpșunilor ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2018, 11:10
(3139 vizualizări - 0 comentarii)


Movila: Și-a înjunghiat fiul cu un cuțit

Polițiștii ialomițeni au deschis o anchetă într-un posibil caz de «tentativă de omor». Un bărbat este cercetat penal după ce, în cursul nopții de marți, 18/19 septembrie 2018, și-a înjunghiat fiul cu un ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2018, 17:25
(4900 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Pește fără documente, confiscat de polițiști

Fetești: Pește fără documente, confiscat de polițiști

Polițiștii ialomițeni au acționat marți, 18 septembrie a.c., pe raza județului, sub coordonarea polițiștilor din cadrul Direcției de Ordine Publică, în vederea apărării patrimoniului piscicol și combaterii ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2018, 17:05
(4869 vizualizări - 3 comentarii)


Slobozia: Accident cu două persoane rănite

Marți, 18 septembrie a.c., în jurul orelor 12,30, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza municipiului Slobozia s-a produs un accident de circulație, două persoane fiind rănite. Polițiștii ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2018, 17:00
(3745 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Valea Măcrișului: Beat la volan, a provocat un accident

Marți, 18 septembrie a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza comunei Valea Măcrișului s-a produs un accident soldat cu pagube materiale. Astfel, șoferii celor două autoturisme implicate ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2018, 16:55
(5002 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: A furat dintr-o barcă rucsacul unei femei

Polițiștii feteșteni au fost sesizați luni, 17 septembrie a.c., cu privire la faptul că o persoană a sustras bunuri dintr-o ambarcațiune aflată pe malul brațului Borcea. În urma sesizării, polițiștii au ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2018, 16:50
(8738 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


Muniție neexplodată, descoperită la Movilița și Armășești

Muniție neexplodată, descoperită la Movilița și Armășești

Duminică, 16 septembrie a.c., pe un  teren agricol de pe raza comunei Movilița a fost descoperită o mină antitanc cu înveliș metalic, aflată într-o stare avansată de uzură. De asemenea, marți, 18 septembrie ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2018, 15:20
(4947 vizualizări - 0 comentarii)


Scrimerul George Dragomir a câștigat «Cupa României»

Scrimerul George Dragomir a câștigat «Cupa României»

Orașul Iași a fost gazda «Cupei României», la scrimă cadeți și juniori 2018. Așa cum era de așteptat, cel mai bun junior al momentului, George Dragomir, legitimat la CSM Unirea Slobozia, si-a respectat ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2018, 20:19
(5004 vizualizări - 0 comentarii)


Autoturism căutat de autoritățile din Arad, depistat la Fetești

Un autoturism care figura în bazele de date ca fiind sustras, căutat pentru confiscare de autoritățile din județul Arad, a fost depistat de polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale Ialomița ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2018, 18:50
(3744 vizualizări - 0 comentarii)


Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni

Luni, 17 septembrie a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Stelnica au depistat un bărbat, de 61 de ani, din Vlădeni, în timp ce încerca să comercializeze pește din speciile plătică și mreană ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2018, 18:40
(5183 vizualizări - 0 comentarii)


Feteștean urmărit internațional, depistat de polițiști

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au depistat un bărbat care era urmărit internațional pentru infracțiuni contra persoanei și contra patrimoniului, fapte comise în Italia. Astfel ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2018, 18:25
(4870 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Cântece de iubire» pe esplanada Centrului Cultural

Joi, 20 septembrie 2018, începând cu orele 18,00, pe esplanada Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea» va fi susținut recitalul «Cântece de iubire». Soliști vor fi soprana Irina Iordăchescu și chitaristul ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2018, 15:10
(4948 vizualizări - 0 comentarii)


Rădulești: Hoți din autoturisme, reținuți de polițiști

Polițiștii Secției de Poliție Rurală Jilavele cercetează patru tineri, cu vârste cuprinse între 20 și 24 de ani, toți din comuna Movilița, aceștia fiind bănuiți de comiterea infracțiunii de «furt». Sâmbătă ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2018, 11:05
(3578 vizualizări - 0 comentarii)


Se lansează «Ro Alert»

Sâmbătă, 15 septembrie 2018, începând cu orele 11,00, va fi lansat la nivel național portalul «Ro Alert», de la sediul Ministerul Afacerilor Interne. Evenimentul va fi realizat în sistem ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2018, 20:15
(3520 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

E-Distribuție Dobrogea SA anunță că, urmare a lucrărilor planificate de revizii, reparații și modernizări în rețeaua de distribuție, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în mai multe localități ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2018, 17:20
(5843 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...