Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Salariul mediu în Ialomița este de 1301 lei

Ialomița în cifre statistice

Salariul mediu în Ialomița este de 1301 lei

În ciuda faptului că locurile de muncă sînt din ce în ce mai puține, iar rata șomajului crește simțitor, Ialomița continuă să trăiască. Este extrem de dificil, dar nu și imposibil... Statistica arată că, la sfîrșitul anului 2012, Ialomița avea un efectiv de peste 43000 de angajați, care reușeau să obțină un salariu mediu net lunar de 1301 lei pe lună. Cei mai mulți dintre angajați sînt în industrie și sectorul bugetar...

Viața economică în cifre
Statistica Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, referitoare la rata șomajului din anul precedent, este clară.... [citește_tot_articolul]

27 Februarie 2013, 16:30 (6526 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Handbal, CSM Unirea Slobozia Știința București 23-25 (13-7)

Gașca lui Ghiulai ne-a nimicit speranțele

Unirea Slobozia s-a îndepărtat definitiv de promovare. S-a întîmplat duminică, 24 februarie 2013, iar cel care a pus umărul decisiv în acest sens a fost Lucian Ghiulai, fost antrenor al Sloboziei în toamna lui 2011. «Vreau ca voi să fiți o gașcă!» le spunea Ghiulai slobozencelor în momentul preluării  echipei noastre. N-a reușit la Unirea, dar și-a găsit terenul propice construirii găștii la Știința București, echipă extrem de ambițioasă din care fac parte vechile noastre cunoștințe Laura Leahu, Alexandra Preda și Ana Maria Lazăr...

Prima reprziă: ce dezinvoltură!
Ghiulai... [citește_tot_articolul]

27 Februarie 2013, 15:25 (12585 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

SPORT

Tenis de cîmp

Radu Popa a cîștiga «Cupa Vrancart»

La finele săptămînii precedente, la Adjud, s-a desfășurat «Cupa Vrancart», turneu în cadrul căruia, la categoria 16 ani masculin, tenisul slobozean a avut parte de o surpriză foarte plăcută. Deși nu se afla pe lista capilor de serie, Radu Sebastian Popa, legitimat la CSS Slobozia, a cîștigat turneul. După ce în primul tur l-a bătut în două seturi pe Bogdan Andronic, turul 2 i l-a scos în cale pe favoritul numărul 1, băcăoanul Tudor Diaconu, sportiv mai mare cu un an decît Popa. Deloc impresionat, tenismenul nostru s-a impus în 3 seturi: 6-4, 2-6, 6-2. Nemțeanul Nicolae Baciu a fost următoarea «victimă», fiind spulberat în două seturi: 6-1, 6-1. Adversarul din finală, Sabin Saveliuc, a abandonat... [citește_tot_articolul]

27 Februarie 2013, 11:21 (8831 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

«Mami, vreau bonă cu diplomă!»

«Mami, vreau bonă cu diplomă!»

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se pregătește să lanseze pe piața muncii a treia generație de bone cu diplomă. Și în acest an, instituția și-a propus să califice șomeri pentru meseria de «baby-sitter». Anul trecut, au absolvit acest curs 28 de persoane... Mihaela Iacob, de 40 de ani, are deja calificare în această profesie. Cu diploma în mînă, ea va pleca în Germania să îngrijească un bebeluș, pentru un salariu de 1000 de euro pe lună...

La «școala de bone»
În planul cursurilor de calificare pe care reprezentanții Agenției Județene pentru Ocuparea Forței... [citește_tot_articolul]

27 Februarie 2013, 10:21 (6346 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga III, meci amical

Slobozia a bătut Axintele

Săptămîna trecută a fost plină de amicale pentru Unirea Slobozia și Viitorul Axintele. Miercuri, 20 februarie a.c., Unirea a trecut de Gloria Buzău cu 5-1, golurile echipei noastre fiind marcate de Macare și Ivașcă, ambii cu cîte o dublă,  și Adrian Mihalcea. Tot miercuri, Axintele a trecut de ACS Berceni cu 3-1, goluri Busuioc, Robu și autogol Frangu. Vineri, 22 februarie, Viitorul a pierdut meciul cu Delta Tulcea. Duminică, 24 februarie, cele două trupe ialomițene s-au înfruntat la Modelu. Viitorul a deschis scorul prin Bucă, iar Unirea l-a răsturnat prin Jianu și Toma.

S-a terminat 2-1 pentru Unirea într-un meci în care Marin Dună și Ion Nica au folosit formațiile:... [citește_tot_articolul]

27 Februarie 2013, 09:11 (6285 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Caz de corupție la Postul de Poliție Grivița

Ajutorul șefului de post, prins în timp ce lua mită

Încă un polițist a căzut în plasa ofițerilor anticorupție ialomițeni. Este vorba despre un agent de la Poliția Grivița, care a fost prins în flagrant în timp ce primea mită...

Reținut pentru 24 de ore Agentul șef Constantin Florea, ajutorul șefului Postului de Poliție Grivița este acuzat de faptul că a pretins suma de 200 lei unui șofer tras pe dreapta pentru că a încălcat regulile de circulație. Deranjat de faptul că omul legii i-a cerut bani, conducătorul auto a depus o plîngere la Serviciul Județean Anticorupție Ialomița. Ofițerii anticorupție, alături de procurori din cadrul Parchetului... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2013, 12:09 (20589 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația județeană a investit 10 ani în «năluci electorale»

Administrația județeană a investit 10 ani în «năluci electorale»

Vi-l mai amintiți pe sărmanul Cațavencu declamînd în Scrisoarea pierdută a lui Caragiale: «Industria română e admirabilă, e sublimă, putem zice, dar lipsește cu desăvîrșire. Soțietatea noastră dar, noi, ce aclamăm? Noi aclamăm munca, travaliul, care nu se face de loc în țara noastră!». Ei bine, nu știm de ce și cum, dar lista investițiilor Consiliului Județean Ialomița din ultimii 10 ani ne face să rememorăm acest citat devenit celebru. Pentru că, după 10 ani de investiții în clientela politică a PSD, județul arată mai jalnic decît oricînd...

După 10 ani de cheltuit bani publici...... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2013, 18:51 (8216 vizualizări - 7 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Olaru și Zamfir, «vedetele» Sănătății ialomițene

Olaru și Zamfir, «vedetele» Sănătății ialomițene

Scandalul «deturnării de fonduri» din banii pacienților (sau, mai bine spus, «înșelăciunii»?) survine pe fondul unei rocade programate. Potrivit declarațiilor publice furnizate presei locale, directorul Spitalului Județean Slobozia intenționează să ocupe funcția de șef al Casei Județene de Asigurări de Sănătate.
«Da, am de gînd să plec de la conducerea Spitalului și să ocup, interimar, funcția de director la Casă. Cu cît mai repede, cu atît mai bine. În locul meu la spital va veni cineva din echipa care este acum la conducere. Nu știu, vom vedea!» ar fi declarat curajos Vasile Olaru zilele trecute.
În cazul în care acest obiectiv personal al directorului spitalului va fi bifat, în... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2013, 18:44 (19688 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Pîrtie politică pentru Cezar-ul liberalilor

Pocora pierde cursa pentru șefia PNL Slobozia

Săptămîna trecută vă povesteam că PNL Slobozia se pregătește de alegeri după model PSD. Adică șeful filialei, Ioan Martin, a decis ca alegerile pentru președinția celei mai mari organizații locale să fie cîștigate de către Cezar Zamfir, actualul viceprimar al Sloboziei. Iar filiala nu are nimic împotrivă pentru că ultimele elemente reacționare ale acesteia au fost spulberate prin suspendarea din funcțiile de conducere. Ei bine, rămîne cum am stabilit! Numai că...

O filială cu personalitate
În ciuda aparentului consens, filiala PNL Slobozia rămîne un butoi cu pulbere... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2013, 16:42 (7565 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Scandal la Grupul Școlar Armășești

Prostituate în uniformă?

Scandal la Grupul Școlar Armășești

Elevele Grupului Școlar «Iordache Zossima» Armășești, ținte pentru proxeneți? Inspectoratul Școlar Județean Ialomița răspunde «DA!» la această întrebare. «Știam de situația aceasta de anul trecut. Am văzut cum țiganii stăteau înșiruiți la poartă și așteptau elevele să apară...» susține Otilia Dumitru, șefa învățămîntului ialomițean. Este vorba despre mai multe fete de clasa a IX-a și a X-a din cadrul instituției de învățămînt, care s-ar părea că fug de la ore pentru a-și petrece timpul în compania romilor din Bărbulești. Dovada o face prezența nejustificată a mașinilor cu numere străine de lîngă gardul școlii, precum și miile de absențe nemotivate din catalog. Pe primul semestru al acestui an... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2013, 14:37 (22969 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Senzațional! Premieră absolută în mediul rural

Primarul din Ciochina are administrator public... cu studii medii!

Comuna Ciochina nu a mai atras atenția opiniei publice de la alegerile locale din iunie 2012. Atunci, după cum susține fostul primar Vasile Cîmpulungeanu, mașina de vot a PSD Ialomița a cheltuit peste 300 mii de lei pentru a-l impune pe Gheorghe Stroe în funcția de edil... Însă, oricît de mult ar fi plătit PSD la Ciochina, actualul primar Gheorghe Stroe tot a rămas dator. Și pentru că, în cazul primarilor, datoriile le plătesc contribuabilii, de o lună încoace Ciochina are administrator public... cu studii medii! El se numește Gheorghe Pascu și este absolventul «magna cum laude» al unui liceu agricol...

Promisiunea de campanie, datorie curată... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2013, 12:33 (17177 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Avem un Parlament imens!»

Cristina Pocora, un deputat de cursă lungă

«Avem un Parlament imens!»

Deputatul Cristina Pocora este singura femeie parlamentar din pleiada de aleși trimiși la București să ne reprezinte interesele. Face parte dintre acei parlamentari ialomițeni, de numărat pe degetele de la o singură mînă, care reușesc să obțină această performanță pentru a doua oară. E recunoscătoare celor 14240 de alegători care au făcut posibil acest lucru, dar consideră că a meritat această apreciere. «Încerc sa rezolv o serie de probleme ale oamenilor și ale comunităților ialomițene, acum avînd mai multe uși deschise, o dată cu intrarea USL la guvernare...» ne-a declarat ea.

Deputat magna cum laude
Deputatul... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2013, 10:31 (6770 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Secretarul județului, Adrian Ionescu, și-a secretizat salariul

Tupeu de bojogar pe bani publici

Secretarul județului, Adrian Ionescu, și-a secretizat salariul

Săptămîna precedentă ne cruceam împreună în fața potlogăriilor de bojogar ale secretarului județului Ialomița, Adrian Ionescu. Făceam publice atunci, cu declarații și date concrete, o găinărie de 15 mii de lei gestionată de actualul secretar general al județului, precum și informații legate de slujba sa de «broker auto în timpul programului», neinclusă încă în nomenclatorul meseriilor din România. Revenim astăzi cu regret asupra acestui oficial al administrației județene, șocați de maniera în care el și instituția înțeleg să reacționeze la o banală adresă prin care solicitam precizarea retribuției pe care o încasează ca secretar general al județului. Și pentru că tot e bal, vom aminti puțin și... [citește_tot_articolul]

20 Februarie 2013, 11:51 (22473 vizualizări - 24 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Afecțiuni rare și incurabile

Ialomița vindecă maladii de 1,1 milioane de lei pe an!

Ialomița este bolnavă! Un sfert dintre cei peste 250000 de locuitori ai județului suferă de o afecțiune cronică. Statistica este cu atît mai sumbră cu cît, printre suferinzii a căror vindecare este imposibilă, se află și persoane afectate de boli rare, al căror tratament este extrem de costisitor... 1,1 milioane de lei pe an costă medicația celor 11 ialomițeni afectați de maladii precum «mucoviscidoza», «boala Pompe» și «scleroză laterală amiotrofică».

Statistică sumbră
Potrivit statisticilor ultimului recesămînt, județul Ialomița are o cifră exactă de 258050 de locuitori. Un... [citește_tot_articolul]

20 Februarie 2013, 11:39 (6854 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Fabrica de cărămidă din Țăndărei, furată «bucată cu bucată»

Ialomița deșertăciunilor

Fabrica de cărămidă din Țăndărei, furată «bucată cu bucată»

Ultimele rămășițe din industria Ialomiței au devenit un adevărat paradis al hoților de fier vechi! Este și cazul fostei fabrici de cărămidă din Țăndărei... Abandonată de administratori din cauza datoriilor de ordinul milioanelor acumulate la bugetul de stat și a productivității scăzute, societatea s-a transformat în ruină. De 3 ani, de cînd fabrica și-a închis definitiv liniile de producție, hoții fură tot ce le stă la îndemînă. Pe masa polițiștilor din Țăndărei se află în lucru zeci de dosare privind «furtul calificat», greu de rezolvat din cauza faptului că mulți dintre autori figurează cu identitate necunoscută. Frecvent, în curtea fostei fabrici, sînt organizate filaje, însă hoților prinși... [citește_tot_articolul]

20 Februarie 2013, 11:03 (11491 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Descinderi în forță la Manasia și Sfîntu Gheorghe

Ialomițean reținut în dosarul furtului de combustibil

Acțiune de amploare a polițiștilor din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române duminică, 17 ianuarie 2013. Oamenii legii au descins în locuințele a 10 ialomițeni din Manasia și Sfîntu Gheorghe, acuzați că ar face parte dintr-o rețea de hoți specializați în furturi de combustibil din mai multe rafinării și aeroporturile «Henri Coandă» și «Aurel Vlaicu» din București. Unul dintre cei 10 ialomițeni a fost reținut pentru 24 de ore. Percheziții similiare au fost efectuate și în alte 6 județe din țară...

Captură impresionantă Dosarul furtului de produse petroliere este instrumentat... [citește_tot_articolul]

20 Februarie 2013, 10:25 (9249 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Meci de povestit nepoților

Handbal, CSM Unirea Slobozia-LPS Iași 27-19 (11-12)

Meci de povestit nepoților

Jocul cu LPS Iași a fost greu, mult mai greu decît o arată scorul... Publicul, mai numeros ca de obicei datorită adaosului de locuri din zona băncilor de rezervă, a trecut prin încordare, deznădejde și euforie. Din păcate, indiferent de stare, a făcut-o pe tăcute, ca la teatru. Rare au fost momentele cînd spectatorii și-au încurajat, cu adevărat, favoritele. La sfîrșit însă, sala a aplaudat minute în șir. Au fost aplauze pe deplin meritate de handbalistele de la Unirea Slobozia și de antrenorul lor, Liviu Paraschiv.

Start echilibrat
Slobozia a lovit prima după fluierul de start... [citește_tot_articolul]

20 Februarie 2013, 10:20 (10310 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Bolnavii ialomițeni, tratați prin Telemedicină

Bolnavii ialomițeni, tratați prin Telemedicină

Viața medicală din Ialomița dă semne de revigorare. Dovada o fac Spitalul Municipal Urziceni și Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești. Cele două unități medicale beneficiază de doi ani de un sistem revoluționar prin care sînt tratați bolnavii ajunși la Urgențe. Este vorba despre sistemul de  Telemedicină, cu ajutorul căruia pacienții sînt monitorizați și examinați, în timp real, de către medicii specialiști ai spitalelor din București, unde urmează să fie transferați...

Revoluție în medicina ialomițeană
Telemedicina este un concept nou pentru viața medicală din Ialomița... [citește_tot_articolul]

20 Februarie 2013, 10:09 (5253 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Unirea Slobozia a pierdut la Chiajna

Fotbal, Liga a II-a

Unirea Slobozia a pierdut la Chiajna

Echipa antrenată de Marin Dună a bifat sîmbătă, 16 februarie a.c., cel mai tare amical al iernii, soldat cu prima înfrîngere. Unirea a întîlnit-o la Chiajna pe prim-divizionara Concordia, echipa lui Ilie Stan. Sub ochii lui Laurențiu Reghecampf și ai stelistului Adrian Popa, slobozenii au luat meciul în serios din start. Macare a lovit bara, apoi Mihalcea și Viorel Gheorghe au trecut pe lîngă gol. Ratările în fața porții l-au nemulțumit pe Dună, aducîndu-i probabil aminte de turul campionatului, cînd, de asemenea, atacanții noștri s-au pripit deseori la finalizare. În cele din urmă, experiența primului eșalon a pus stăpînire pe joc și Concordia a cîștigat cu 2-0 prin golurile marcate de Alexandru... [citește_tot_articolul]

20 Februarie 2013, 09:18 (8549 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

Menajera de 71 de ani de la mica publicitate...

Pensionarii vor să muncească!

Menajera de 71 de ani de la mica publicitate...

Săraci și cuprinși de disperare, pensionarii din Ialomița apelează la gesturi extreme. După o viață întreagă de muncă, o pensionară din Slobozia își caută un serviciu la mica publicitate. Vasilica Costea, de 71 de ani, trăiește dintr-o pensie de doar 350 de lei pe lună și, pentru cîteva sute de lei în plus, vrea să devină menajeră...

Sărăcie lucie...
«Pensionară, caut să îngrijesc copii, bătrîni sau să fac menajul. Doamna Costea. Telefon 0760.296.922»... Așa sună anunțul de la mica publicitate al bătrînei Vasilica Costea. Ne-a declarat că ar face orice pentru cîteva sute de lei... [citește_tot_articolul]

20 Februarie 2013, 08:43 (9473 vizualizări - 2 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
317 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ajutoare de peste 500 mii de lei, acordate de Epsicopia Sloboziei și Călărașilor

Reprezentanții Episcopiei Sloboziei și Călărașilor au realizat un bilanț al ajutoarelor pe care le-au acordat persoanelor aflate în dificultate din cadrul Episcopiei în ultimul trimestru al anului 2019 ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2020, 19:05
(6275 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Reținut pentru «tâlhărie calificată»

Polițiștii slobozeni au depistat persoana bănuită de comiterea infracțiunii de «tâlhărie calificată» săvârșită în data de 3 noiembrie 2019, asupra unei femei din municipiul Slobozia. Bărbatul în cauză a ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2020, 16:35
(2570 vizualizări - 0 comentarii)


Două fete din Amara, dispărute

Două fete din Amara, dispărute

Polițiștii din Ialomița caută două minore, de 14 și 15 ani, care au plecat de la domiciliu. Persoanele care pot oferi informații care să conducă la depistarea acestora, sunt rugate să anunțe cea mai apropiată ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2020, 12:40
(8296 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara dispărută


Tânăr din Slobozia, arestat

Miercuri, 8 ianuarie a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2020, 12:35
(3788 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia arestare


Primăria Slobozia: Obligativitatea de înscriere în Registrul Agricol

Primăria Municipiului Slobozia aduce la cunoștința persoanelor fizice și juridice obligația acestora de a declara următoarele date pentru înscrierea în Registrul Agricol. Astfel, între 5 ianuarie și ultima ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2020, 13:20
(5268 vizualizări - 0 comentarii)


Cosâmbești: Bătrână de 77 de ani, acroșată de o mașină

Luni, 6 ianuarie a.c., polițiștii rutieri din Slobozia au intervenit la un accident rutier produs pe DJ201, în localitatea Cosâmbești, soldat cu rănirea unei persoane. Din primele cercetări efectuate a ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2020, 16:50
(3842 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Constănțean reținut pentru «înșelăciune» și «fals în înscrisuri sub semnătură privată»

Un bărbat de 34 de ani a fost reținut luni, 6 ianuarie 2020, de polițiștii ialomițeni, pentru comiterea mai multor infracțiuni de înșelăciune în formă continuată și de fals în înscriuri sub semnătură privată ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2020, 15:55
(5526 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Făcăeni, depistat băut la volan

Luni, 6 decembrie a.c., polițiștii din Fetești au depistat un tânăr de 22 de ani, din Făcăeni, care conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu în timp ce se afla sub influența alcoolului. ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2020, 15:45
(2098 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: 5 permise reținute, amenzi de peste 79 mii de lei

Luni, 6 ianuarie a.c., polițiștii ialomițeni au intervenit la 24 de evenimente, dintre care 23 au fost sesizate pe numărul unic pentru apeluri de urgență 112. De asemenea, au fost sesizate 8 infracțiuni ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2020, 15:40
(2895 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului-4,38%

La sfârșitul lunii noiembrie 2019, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4094 șomeri (din care 1867 femei), rata șomajului fiind de 4,38%, cu 0,97 pp ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2020, 12:20
(3176 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: 3 mașini implicate într-un accident rutier

Un accident rutier s-a produs în dimineața zilei de marți, 7 ianuarie 2020, în zona podului rutier peste râul Ialomița din Slobozia. Se pare că un autoturism care a încercat să vireze la stânga către Cartierul ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2020, 11:11
(4229 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Morun de 120 kg, eliberat de polițiști

Fetești: Morun de 120 kg, eliberat de polițiști

Un tânăr de 31 de ani, din Fetești, s-a ales cu un dosar penal după ce a capturat ilegal un morun de 120 kg. Tânărul a fost identificat în trafic de polițiști. Împreună cu specialiștii Institutului Național ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2020, 18:20
(2709 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești morun


Bărbat din Amara, dispărut

Un bărbat de 50 de ani, din Amara, este căutat de polițiști. Bărbatul, pe numele său Marin Toder, a plecat de la domiciliu și nu a mai revenit. Acesta are 1,50 m înălțime, constituție astenică, față ovală ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2020, 18:15
(2602 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Ciulnița, arestat pentru «conducere a unui vehicul fără permis de conducere»

Un tânăr de 25 de ani, din Ciulnița, care se sustrăgea executării unei pedepse privative de libertate, a fost identificat de polițiști și încarcerat la Penitenciarul Slobozia. Acesta avea de executat 4 ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2020, 18:10
(6012 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Cod Galben de vânt, emis de meteorologi

Ialomița: Cod Galben de vânt, emis de meteorologi

Administrația Națională de Meteorologie a emis pentru județul Ialomița o avertizare meteo Cod Galben de vânt puternic, valabilă până în cursul serii de luni, 6 ianuarie 2020, la orele 22,00. Potrivit specialiștilor ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2020, 13:26
(2482 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Tânără implicată într-un accident rutier

Coșereni: Tânără implicată într-un accident rutier

O tânără de 23 de ani a avut nevoie de îngrijiri medicale, după ce mașina în care se afla s-a lovit de un alt autoturism, condus de un bărbat de 63 de ani. Accidentul rutier s-a petrecut pe DN2A, în zona ...[citește_toată_știrea]

29 Decembrie 2019, 21:19
(3236 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni, «ajutoarele» lui Moș Crăciun

Polițiștii ialomițeni, «ajutoarele» lui Moș Crăciun

În apropierea Crăciunului, polițiștii ialomițeni au oferit cadouri copiilor din centrele de plasament și ajutoare mai multor familii cu o situație materială precară de pe raza județului. A devenit deja ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2019, 18:10
(2569 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Două accidente, un pieton rănit și unul decedat

La sfârșitul săptămânii, în Ialomița s-au înregistrat două accidente rutiere în care au fost implicați pietoni. Unul dintre aceștia și-a pierdut viața și o persoană a fost rănită și transportată la spital ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2019, 18:05
(3255 vizualizări - 1 comentariu)


Coșereni: Microbuz implicat într-un accident rutier

Coșereni: Microbuz implicat într-un accident rutier

Pasagerii unui microbuz care circula în zona localității Coșereni au trecut prin clipe de coșmar după ce autovehiculul s-a izbit puternic de un automobil, în seara zilei de vineri, 20 decembrie 2019. Șapte ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2019, 21:55
(3479 vizualizări - 0 comentarii)


Programul casieriilor RAJA în perioada sărbătorilor de Crăciun și Anul Nou

RAJA SA Constanța aduce la cunoștința tuturor abonaților că, în perioada sărbătorilor de Crăciun și Anul Nou, dispeceratul, echipele de intervenție, dar și reprezentanții societății care asigură buna desfășurare ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2019, 17:40
(4593 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Reținut pentru conducere fără permis și sub influența băuturilor alcoolice

Joi, 19 decembrie a.c., polițiștii din Urziceni au depistat în trafic un bărbat, de 48 de ani, în timp ce conducea un autoturism fără a deține permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule. Șoferul ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2019, 16:35
(5798 vizualizări - 0 comentarii)


Mandat de arestare, executat de polițiștii ialomițeni

Joi, 19 decembrie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au acționat pe raza județului pentru depistarea peroanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2019, 16:20
(3777 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Brânză confiscată

În perioada 9-16 decembrie 2019, inspectorii DSVSA Ialomița au efectuat activități de control la 8 operatori economici ce desfașoară activități de procesare lapte și produse lactate, depozitare alimente ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2019, 10:40
(3311 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Miercuri, 18 decembrie a.c, în jurul orei 5,00, o patrulă de poliție din cadrul Secției 3 Poliție Rurală Stelnica, în timp ce se afla în exercitarea atribuțiunilor de serviciu, a depistat în flagrant un ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2019, 10:30
(2457 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Fetești

Miercuri, 18 decembrie a.c., în jurul orelor 18,20, dispeceratul Inspectoratului a fost anunțat prin numărul de urgență 112, despre izbucnirea unui incendiu la deșeurile din lemn depozitate în curtea unei ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2019, 10:10
(2391 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Accident rutier pe DN2, în localitatea Coșereni

Miercuri, 18 decembrie a.c., în jurul orelor 14,45, pe  DN2, în localitatea Coșereni, s-a produs un accident rutier în care au fost implicate un  autoturism, un tir și o autoutilitară. Imediat ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2019, 10:05
(3676 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Acțiuni preventive pentru siguranța elevilor

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița desfășoară permanent acțiuni informativ-preventive dedicate siguranței elevilor. Miercuri, 18 decembrie a.c., elevii clasei I ai Școlii Gimnaziale «Sf. Andrei ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2019, 18:25
(3850 vizualizări - 0 comentarii)


Artificii și petarde, confiscate de polițiștii ialomițeni

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 4 Coșereni, în timp ce se aflau în exercitarea atribuțiilor de serviciu, au depistat pe raza comunei Coșereni, un tânăr de 20 de ani, care transporta ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2019, 18:20
(3447 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie la furnizarea apei în Fetești-Gară

Pentru executarea lucrărilor de remediere a unui branșament, de pe strada Căminului, din localitatea Fetești-Gară, RAJA SA a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile joi, 18 decembrie 2019, în ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2019, 17:30
(3224 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Tânăr de 19 ani, reținut de polițiști

Un tânăr de 19 ani, domiciliat în Urziceni, a fost reținut pentru 24 de ore de către polițiști. Acesta este principalul suspect într-un dosar privid fapte de «furt calificat». De asemenea, acesta se afla ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2019, 10:25
(2695 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...