Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Salariul mediu în Ialomița este de 1301 lei

Ialomița în cifre statistice

Salariul mediu în Ialomița este de 1301 lei

În ciuda faptului că locurile de muncă sînt din ce în ce mai puține, iar rata șomajului crește simțitor, Ialomița continuă să trăiască. Este extrem de dificil, dar nu și imposibil... Statistica arată că, la sfîrșitul anului 2012, Ialomița avea un efectiv de peste 43000 de angajați, care reușeau să obțină un salariu mediu net lunar de 1301 lei pe lună. Cei mai mulți dintre angajați sînt în industrie și sectorul bugetar...

Viața economică în cifre
Statistica Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, referitoare la rata șomajului din anul precedent, este clară.... [citește_tot_articolul]

27 Februarie 2013, 16:30 (6526 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Handbal, CSM Unirea Slobozia Știința București 23-25 (13-7)

Gașca lui Ghiulai ne-a nimicit speranțele

Unirea Slobozia s-a îndepărtat definitiv de promovare. S-a întîmplat duminică, 24 februarie 2013, iar cel care a pus umărul decisiv în acest sens a fost Lucian Ghiulai, fost antrenor al Sloboziei în toamna lui 2011. «Vreau ca voi să fiți o gașcă!» le spunea Ghiulai slobozencelor în momentul preluării  echipei noastre. N-a reușit la Unirea, dar și-a găsit terenul propice construirii găștii la Știința București, echipă extrem de ambițioasă din care fac parte vechile noastre cunoștințe Laura Leahu, Alexandra Preda și Ana Maria Lazăr...

Prima reprziă: ce dezinvoltură!
Ghiulai... [citește_tot_articolul]

27 Februarie 2013, 15:25 (12585 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

SPORT

Tenis de cîmp

Radu Popa a cîștiga «Cupa Vrancart»

La finele săptămînii precedente, la Adjud, s-a desfășurat «Cupa Vrancart», turneu în cadrul căruia, la categoria 16 ani masculin, tenisul slobozean a avut parte de o surpriză foarte plăcută. Deși nu se afla pe lista capilor de serie, Radu Sebastian Popa, legitimat la CSS Slobozia, a cîștigat turneul. După ce în primul tur l-a bătut în două seturi pe Bogdan Andronic, turul 2 i l-a scos în cale pe favoritul numărul 1, băcăoanul Tudor Diaconu, sportiv mai mare cu un an decît Popa. Deloc impresionat, tenismenul nostru s-a impus în 3 seturi: 6-4, 2-6, 6-2. Nemțeanul Nicolae Baciu a fost următoarea «victimă», fiind spulberat în două seturi: 6-1, 6-1. Adversarul din finală, Sabin Saveliuc, a abandonat... [citește_tot_articolul]

27 Februarie 2013, 11:21 (8831 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

«Mami, vreau bonă cu diplomă!»

«Mami, vreau bonă cu diplomă!»

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se pregătește să lanseze pe piața muncii a treia generație de bone cu diplomă. Și în acest an, instituția și-a propus să califice șomeri pentru meseria de «baby-sitter». Anul trecut, au absolvit acest curs 28 de persoane... Mihaela Iacob, de 40 de ani, are deja calificare în această profesie. Cu diploma în mînă, ea va pleca în Germania să îngrijească un bebeluș, pentru un salariu de 1000 de euro pe lună...

La «școala de bone»
În planul cursurilor de calificare pe care reprezentanții Agenției Județene pentru Ocuparea Forței... [citește_tot_articolul]

27 Februarie 2013, 10:21 (6346 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga III, meci amical

Slobozia a bătut Axintele

Săptămîna trecută a fost plină de amicale pentru Unirea Slobozia și Viitorul Axintele. Miercuri, 20 februarie a.c., Unirea a trecut de Gloria Buzău cu 5-1, golurile echipei noastre fiind marcate de Macare și Ivașcă, ambii cu cîte o dublă,  și Adrian Mihalcea. Tot miercuri, Axintele a trecut de ACS Berceni cu 3-1, goluri Busuioc, Robu și autogol Frangu. Vineri, 22 februarie, Viitorul a pierdut meciul cu Delta Tulcea. Duminică, 24 februarie, cele două trupe ialomițene s-au înfruntat la Modelu. Viitorul a deschis scorul prin Bucă, iar Unirea l-a răsturnat prin Jianu și Toma.

S-a terminat 2-1 pentru Unirea într-un meci în care Marin Dună și Ion Nica au folosit formațiile:... [citește_tot_articolul]

27 Februarie 2013, 09:11 (6285 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Caz de corupție la Postul de Poliție Grivița

Ajutorul șefului de post, prins în timp ce lua mită

Încă un polițist a căzut în plasa ofițerilor anticorupție ialomițeni. Este vorba despre un agent de la Poliția Grivița, care a fost prins în flagrant în timp ce primea mită...

Reținut pentru 24 de ore Agentul șef Constantin Florea, ajutorul șefului Postului de Poliție Grivița este acuzat de faptul că a pretins suma de 200 lei unui șofer tras pe dreapta pentru că a încălcat regulile de circulație. Deranjat de faptul că omul legii i-a cerut bani, conducătorul auto a depus o plîngere la Serviciul Județean Anticorupție Ialomița. Ofițerii anticorupție, alături de procurori din cadrul Parchetului... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2013, 12:09 (20589 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația județeană a investit 10 ani în «năluci electorale»

Administrația județeană a investit 10 ani în «năluci electorale»

Vi-l mai amintiți pe sărmanul Cațavencu declamînd în Scrisoarea pierdută a lui Caragiale: «Industria română e admirabilă, e sublimă, putem zice, dar lipsește cu desăvîrșire. Soțietatea noastră dar, noi, ce aclamăm? Noi aclamăm munca, travaliul, care nu se face de loc în țara noastră!». Ei bine, nu știm de ce și cum, dar lista investițiilor Consiliului Județean Ialomița din ultimii 10 ani ne face să rememorăm acest citat devenit celebru. Pentru că, după 10 ani de investiții în clientela politică a PSD, județul arată mai jalnic decît oricînd...

După 10 ani de cheltuit bani publici...... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2013, 18:51 (8216 vizualizări - 7 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Olaru și Zamfir, «vedetele» Sănătății ialomițene

Olaru și Zamfir, «vedetele» Sănătății ialomițene

Scandalul «deturnării de fonduri» din banii pacienților (sau, mai bine spus, «înșelăciunii»?) survine pe fondul unei rocade programate. Potrivit declarațiilor publice furnizate presei locale, directorul Spitalului Județean Slobozia intenționează să ocupe funcția de șef al Casei Județene de Asigurări de Sănătate.
«Da, am de gînd să plec de la conducerea Spitalului și să ocup, interimar, funcția de director la Casă. Cu cît mai repede, cu atît mai bine. În locul meu la spital va veni cineva din echipa care este acum la conducere. Nu știu, vom vedea!» ar fi declarat curajos Vasile Olaru zilele trecute.
În cazul în care acest obiectiv personal al directorului spitalului va fi bifat, în... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2013, 18:44 (19688 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Pîrtie politică pentru Cezar-ul liberalilor

Pocora pierde cursa pentru șefia PNL Slobozia

Săptămîna trecută vă povesteam că PNL Slobozia se pregătește de alegeri după model PSD. Adică șeful filialei, Ioan Martin, a decis ca alegerile pentru președinția celei mai mari organizații locale să fie cîștigate de către Cezar Zamfir, actualul viceprimar al Sloboziei. Iar filiala nu are nimic împotrivă pentru că ultimele elemente reacționare ale acesteia au fost spulberate prin suspendarea din funcțiile de conducere. Ei bine, rămîne cum am stabilit! Numai că...

O filială cu personalitate
În ciuda aparentului consens, filiala PNL Slobozia rămîne un butoi cu pulbere... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2013, 16:42 (7566 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Scandal la Grupul Școlar Armășești

Prostituate în uniformă?

Scandal la Grupul Școlar Armășești

Elevele Grupului Școlar «Iordache Zossima» Armășești, ținte pentru proxeneți? Inspectoratul Școlar Județean Ialomița răspunde «DA!» la această întrebare. «Știam de situația aceasta de anul trecut. Am văzut cum țiganii stăteau înșiruiți la poartă și așteptau elevele să apară...» susține Otilia Dumitru, șefa învățămîntului ialomițean. Este vorba despre mai multe fete de clasa a IX-a și a X-a din cadrul instituției de învățămînt, care s-ar părea că fug de la ore pentru a-și petrece timpul în compania romilor din Bărbulești. Dovada o face prezența nejustificată a mașinilor cu numere străine de lîngă gardul școlii, precum și miile de absențe nemotivate din catalog. Pe primul semestru al acestui an... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2013, 14:37 (22970 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Senzațional! Premieră absolută în mediul rural

Primarul din Ciochina are administrator public... cu studii medii!

Comuna Ciochina nu a mai atras atenția opiniei publice de la alegerile locale din iunie 2012. Atunci, după cum susține fostul primar Vasile Cîmpulungeanu, mașina de vot a PSD Ialomița a cheltuit peste 300 mii de lei pentru a-l impune pe Gheorghe Stroe în funcția de edil... Însă, oricît de mult ar fi plătit PSD la Ciochina, actualul primar Gheorghe Stroe tot a rămas dator. Și pentru că, în cazul primarilor, datoriile le plătesc contribuabilii, de o lună încoace Ciochina are administrator public... cu studii medii! El se numește Gheorghe Pascu și este absolventul «magna cum laude» al unui liceu agricol...

Promisiunea de campanie, datorie curată... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2013, 12:33 (17177 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Avem un Parlament imens!»

Cristina Pocora, un deputat de cursă lungă

«Avem un Parlament imens!»

Deputatul Cristina Pocora este singura femeie parlamentar din pleiada de aleși trimiși la București să ne reprezinte interesele. Face parte dintre acei parlamentari ialomițeni, de numărat pe degetele de la o singură mînă, care reușesc să obțină această performanță pentru a doua oară. E recunoscătoare celor 14240 de alegători care au făcut posibil acest lucru, dar consideră că a meritat această apreciere. «Încerc sa rezolv o serie de probleme ale oamenilor și ale comunităților ialomițene, acum avînd mai multe uși deschise, o dată cu intrarea USL la guvernare...» ne-a declarat ea.

Deputat magna cum laude
Deputatul... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2013, 10:31 (6770 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Secretarul județului, Adrian Ionescu, și-a secretizat salariul

Tupeu de bojogar pe bani publici

Secretarul județului, Adrian Ionescu, și-a secretizat salariul

Săptămîna precedentă ne cruceam împreună în fața potlogăriilor de bojogar ale secretarului județului Ialomița, Adrian Ionescu. Făceam publice atunci, cu declarații și date concrete, o găinărie de 15 mii de lei gestionată de actualul secretar general al județului, precum și informații legate de slujba sa de «broker auto în timpul programului», neinclusă încă în nomenclatorul meseriilor din România. Revenim astăzi cu regret asupra acestui oficial al administrației județene, șocați de maniera în care el și instituția înțeleg să reacționeze la o banală adresă prin care solicitam precizarea retribuției pe care o încasează ca secretar general al județului. Și pentru că tot e bal, vom aminti puțin și... [citește_tot_articolul]

20 Februarie 2013, 11:51 (22473 vizualizări - 24 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Afecțiuni rare și incurabile

Ialomița vindecă maladii de 1,1 milioane de lei pe an!

Ialomița este bolnavă! Un sfert dintre cei peste 250000 de locuitori ai județului suferă de o afecțiune cronică. Statistica este cu atît mai sumbră cu cît, printre suferinzii a căror vindecare este imposibilă, se află și persoane afectate de boli rare, al căror tratament este extrem de costisitor... 1,1 milioane de lei pe an costă medicația celor 11 ialomițeni afectați de maladii precum «mucoviscidoza», «boala Pompe» și «scleroză laterală amiotrofică».

Statistică sumbră
Potrivit statisticilor ultimului recesămînt, județul Ialomița are o cifră exactă de 258050 de locuitori. Un... [citește_tot_articolul]

20 Februarie 2013, 11:39 (6855 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Fabrica de cărămidă din Țăndărei, furată «bucată cu bucată»

Ialomița deșertăciunilor

Fabrica de cărămidă din Țăndărei, furată «bucată cu bucată»

Ultimele rămășițe din industria Ialomiței au devenit un adevărat paradis al hoților de fier vechi! Este și cazul fostei fabrici de cărămidă din Țăndărei... Abandonată de administratori din cauza datoriilor de ordinul milioanelor acumulate la bugetul de stat și a productivității scăzute, societatea s-a transformat în ruină. De 3 ani, de cînd fabrica și-a închis definitiv liniile de producție, hoții fură tot ce le stă la îndemînă. Pe masa polițiștilor din Țăndărei se află în lucru zeci de dosare privind «furtul calificat», greu de rezolvat din cauza faptului că mulți dintre autori figurează cu identitate necunoscută. Frecvent, în curtea fostei fabrici, sînt organizate filaje, însă hoților prinși... [citește_tot_articolul]

20 Februarie 2013, 11:03 (11491 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Descinderi în forță la Manasia și Sfîntu Gheorghe

Ialomițean reținut în dosarul furtului de combustibil

Acțiune de amploare a polițiștilor din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române duminică, 17 ianuarie 2013. Oamenii legii au descins în locuințele a 10 ialomițeni din Manasia și Sfîntu Gheorghe, acuzați că ar face parte dintr-o rețea de hoți specializați în furturi de combustibil din mai multe rafinării și aeroporturile «Henri Coandă» și «Aurel Vlaicu» din București. Unul dintre cei 10 ialomițeni a fost reținut pentru 24 de ore. Percheziții similiare au fost efectuate și în alte 6 județe din țară...

Captură impresionantă Dosarul furtului de produse petroliere este instrumentat... [citește_tot_articolul]

20 Februarie 2013, 10:25 (9249 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Meci de povestit nepoților

Handbal, CSM Unirea Slobozia-LPS Iași 27-19 (11-12)

Meci de povestit nepoților

Jocul cu LPS Iași a fost greu, mult mai greu decît o arată scorul... Publicul, mai numeros ca de obicei datorită adaosului de locuri din zona băncilor de rezervă, a trecut prin încordare, deznădejde și euforie. Din păcate, indiferent de stare, a făcut-o pe tăcute, ca la teatru. Rare au fost momentele cînd spectatorii și-au încurajat, cu adevărat, favoritele. La sfîrșit însă, sala a aplaudat minute în șir. Au fost aplauze pe deplin meritate de handbalistele de la Unirea Slobozia și de antrenorul lor, Liviu Paraschiv.

Start echilibrat
Slobozia a lovit prima după fluierul de start... [citește_tot_articolul]

20 Februarie 2013, 10:20 (10310 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Bolnavii ialomițeni, tratați prin Telemedicină

Bolnavii ialomițeni, tratați prin Telemedicină

Viața medicală din Ialomița dă semne de revigorare. Dovada o fac Spitalul Municipal Urziceni și Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești. Cele două unități medicale beneficiază de doi ani de un sistem revoluționar prin care sînt tratați bolnavii ajunși la Urgențe. Este vorba despre sistemul de  Telemedicină, cu ajutorul căruia pacienții sînt monitorizați și examinați, în timp real, de către medicii specialiști ai spitalelor din București, unde urmează să fie transferați...

Revoluție în medicina ialomițeană
Telemedicina este un concept nou pentru viața medicală din Ialomița... [citește_tot_articolul]

20 Februarie 2013, 10:09 (5254 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Unirea Slobozia a pierdut la Chiajna

Fotbal, Liga a II-a

Unirea Slobozia a pierdut la Chiajna

Echipa antrenată de Marin Dună a bifat sîmbătă, 16 februarie a.c., cel mai tare amical al iernii, soldat cu prima înfrîngere. Unirea a întîlnit-o la Chiajna pe prim-divizionara Concordia, echipa lui Ilie Stan. Sub ochii lui Laurențiu Reghecampf și ai stelistului Adrian Popa, slobozenii au luat meciul în serios din start. Macare a lovit bara, apoi Mihalcea și Viorel Gheorghe au trecut pe lîngă gol. Ratările în fața porții l-au nemulțumit pe Dună, aducîndu-i probabil aminte de turul campionatului, cînd, de asemenea, atacanții noștri s-au pripit deseori la finalizare. În cele din urmă, experiența primului eșalon a pus stăpînire pe joc și Concordia a cîștigat cu 2-0 prin golurile marcate de Alexandru... [citește_tot_articolul]

20 Februarie 2013, 09:18 (8549 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

Menajera de 71 de ani de la mica publicitate...

Pensionarii vor să muncească!

Menajera de 71 de ani de la mica publicitate...

Săraci și cuprinși de disperare, pensionarii din Ialomița apelează la gesturi extreme. După o viață întreagă de muncă, o pensionară din Slobozia își caută un serviciu la mica publicitate. Vasilica Costea, de 71 de ani, trăiește dintr-o pensie de doar 350 de lei pe lună și, pentru cîteva sute de lei în plus, vrea să devină menajeră...

Sărăcie lucie...
«Pensionară, caut să îngrijesc copii, bătrîni sau să fac menajul. Doamna Costea. Telefon 0760.296.922»... Așa sună anunțul de la mica publicitate al bătrînei Vasilica Costea. Ne-a declarat că ar face orice pentru cîteva sute de lei... [citește_tot_articolul]

20 Februarie 2013, 08:43 (9473 vizualizări - 2 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
315 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: Întreruperi programate ale energiei electrice

E-Distribuție Dobrogea SA anunță că, urmare a lucrărilor planificate de revizii, reparații și modernizări în rețeaua de distribuție, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în mai multe zone din ...[citește_toată_știrea]

10 August 2018, 17:30
(5526 vizualizări - 0 comentarii)


Scrimă: Scrimerii ialomițeni, în Arena Internațională

Desfășurată în cadrul Programului «Scrimeri în Arena Internațională» și cu sprijinul financiar al Consiliului Județean Ialomița, competiția internațională de scrimă sabie «Sarvar Horotan Coup» a reprezentat ...[citește_toată_știrea]

10 August 2018, 13:20
(3923 vizualizări - 0 comentarii)


Surprinși în flagrant în timp ce încercau să fure de la un hotel din Amara

Doi bărbați de 30 și 31 de ani, ambii din județul Călărași , au fost surprinși de către polițiști în timp ce încercau să sustragă mai multe bunuri dintr-o unitate hotelieră din localitatea Amara. Astfel ...[citește_toată_știrea]

9 August 2018, 19:10
(8527 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara flagrant hoți


Primăria Slobozia organizează «Ziua Câinelui»

Primăria Municipiului Slobozia anunță organizarea concursului de frumusețe canină «Câinele, cel mai bun prieten», ediția a III-a. Competiția va fi desfășurată în data de 27 august 2018, la Stadionul Municipal ...[citește_toată_știrea]

9 August 2018, 12:20
(4506 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: 3 accidente rutiere într-o singură zi

Zi neagră pe șoselele din Ialomița, luni, 6 august 2018. Potrivit polițiștilor, pe raza județului s-au produs 3 accidente rutiere, soldate cu decesul unei persoane și rănirea altor trei. Persoana decedată ...[citește_toată_știrea]

8 August 2018, 14:40
(4046 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Începe a 12-a ediție a Festivalului Național de Folclor «Ion Albeșteanu»

Pe data de 9 și 10 august 2018, Grădina de Vară din stațiunea Amara va găzdui cea de a 12-a ediție a Festivalului Național de Folclor «Ion Albeșteanu». Prețul unui bilet este de 10 lei, tichetele putând ...[citește_toată_știrea]

8 August 2018, 13:10
(6263 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Peste 100 de kg de carne de porc au fost confiscate

În urma unui control tematic ce a vizat modul în care se respectă normele de comercializare a cărnii de porc și de pasăre de către supermarketuri, inspectorii DSVSA Ialomița au descoperit mai multe nereguli ...[citește_toată_știrea]

8 August 2018, 12:25
(8234 vizualizări - 0 comentarii)


CJAS Ialomița: S-a prelungit termenul de valabilitate pentru cardurile de sănătate

Reprezentanții Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița precizează faptul că perioada de valabilitate a cardurilor de sănătate emise până la 31 iulie 2018 s-a prelungit de la 5 la 7 ani. Decizia ...[citește_toată_știrea]

8 August 2018, 11:40
(8834 vizualizări - 0 comentarii)


Bătrân căzut în fântână, salvat de pompierii din Urziceni

Bătrân căzut în fântână, salvat de pompierii din Urziceni

Un bărbat în vârstă de 69 de ani, din comuna Glodeanu Siliștea-județul Buzău, a căzut miercuri, 1 august a.c., în jurul orelor 20,30, într-o fântână adâncă de 7 metri de pe raza comunei. Pentru salvarea ...[citește_toată_știrea]

2 August 2018, 13:15
(6420 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Un bărbat, de 41 de ani, din județul Constanța, a fost depistat de către polițiștii rutieri în timp ce conducea un autovehicul pe raza localității Bordușani deși a consumat anterior băuturi alcoolice. ...[citește_toată_știrea]

2 August 2018, 11:10
(4869 vizualizări - 0 comentarii)


Accident în apropiere de Movila

Marți, 31 iulie a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe DJ212, în apropiere de localitatea Movila, s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea a trei persoane. Din primele verificări ...[citește_toată_știrea]

2 August 2018, 11:05
(5285 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Movila accident


Ialomița: Două accidente, patru persoane rănite

În cursul zilei de luni, 30 iulie a.c, pe raza județului Ialomița s-au produs două accidente rutiere soldate cu rănirea a patru persoane. Primul eveniment rutier s-a produs în apropiere de municipiul Slobozia ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2018, 18:20
(5768 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Două persoane au murit într-un grav accident rutier

Urziceni: Două persoane au murit într-un grav accident rutier

Un grav accident rutier s-a petrecut duminică, 29 iulie 2018, pe DN2 (E85), la ieșirea din municipiul Urziceni către Buzău. În urma impactului dintre o autotuilitară și un autoturism, șase persoane au fost ...[citește_toată_știrea]

29 Iulie 2018, 19:50
(8979 vizualizări - 0 comentarii)


Accidentele de muncă, în atenția ITM Ialomița

În primele 6 luni ale anului 2018, Compartimentul Securitate și Sănătate în Muncă a cercetat 27 evenimente, pentru care au fost întocmite dosare de cercetare și în care au fost implicați 28 de lucrători ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2018, 17:10
(8321 vizualizări - 0 comentarii)


Instituția Prefectului Ialomița: Pesta Porcină a anulat sărbătorirea «Zilei Imnului»

«Având în vedere multiplele activități aflate în desfășurare la nivel județean în vederea limitării răspândirii virusului de pestă porcină africană, vă informăm că manifestările dedicate „Zilei Imnului ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2018, 13:55
(8805 vizualizări - 2 comentarii)


Bărbat din Fetești, victimă a unei «tentative de înșelăciune»

Un bărbat din Fetești a sesizat Poliția că a fost victima unei infracțiuni de «tentativă de înșelăciune». Victima a fost abordată de un bărbat, care ar fi încercat să îi vândă o bijuterie. Fapta a fost ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2018, 17:30
(7555 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Fără permise, la volan

Polițiștii rutieri au depistat marți, 24 iulie a.c., doi ialomițeni de 25 și 36 de ani, în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice fără a poseda permis de conucere pentru vreo categorie de autovehicule ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2018, 17:25
(6725 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

societate cu profil agricol
angajează
lucrători în agricultură
-producție/fermă de legume
cu contract de muncă sau zilieri
se oferă 2000-2500 lei/lună
se asigură transport

Relații la telefon 0722/642.137

25 Iulie 2018, 17:20


Urmărită internațional pentru «complicitate la trafic de persoane», depistată în Ialomița

Polițiștii de Investigații Criminale din Ialomița au depistat o femeie care era urmărită internațional pentru săvârșirea infracțiunii de «complicitate la trafic de persoane», faptă comisă în Olanda. Astfel ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2018, 17:15
(8125 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Analiza de risc la securitate fizică

Începând cu data de 1 iulie 2018, toate unitățile sunt obligate să aibă analiza de risc la securitatea fizică. Începând cu data de 1 iulie 2018, și-a încetat efectele amânarea termenului până la care unitățile ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2018, 17:10
(7901 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

CDI Transport Persoane București
angajează șoferi
cu categoria D și card tahograf
din Ialomița sau împrejurimi
Pe lângă salariu, oferim cazare și masă
Relații la telefon 0730/333.453

25 Iulie 2018, 17:05


Focar de Pestă Porcină Africană, confirmat de autorități în satul Luciu

Autoritățile din Ialomița au confirmat prezența unui nou focar de Pestă Porcină Africană pe raza județului. Acesta a fost identificat într-o gospodărie de pe raza satului Luciu, comuna Gura Ialomiței. ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2018, 14:46
(7348 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Un bărbat a murit într-un accident rutier

Țăndărei: Un bărbat a murit într-un accident rutier

Grav accident la Țăndărei, în zona popasului Chirana, în această dimineață. Un bărbat a murit după ce mașina în care se afla s-a lovit de un tir încărcat cu cereale. Tirul a luat foc. Traficul a fost blocat ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2018, 10:55
(7952 vizualizări - 0 comentarii)


Axintele: Percheziții la domiciliile contrabandiștilor cu țigări

Percheziții în comuna Axintele. Polițiștii au descins la locuințele a trei localnici, cu vârste cuprinse între 30 și 56 de ani, suspectați că ar face contrabandă cu țigări. În locuințele acestora au fost ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2018, 19:25
(7959 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Arme deținute ilegal

Un bărbat de 42 de ani s-a ales cu un dosar penal după ce în locuința sa au fost descoperite un pistol cu bile de cauciuc și o pușcă de vânătoare. Bărbatul avea permisul de port armă expirat. De asemenea ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2018, 19:10
(6099 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi de 36 mii de lei, aplicate de polițiștii ialomițeni

Acțiune de amploare a polițiștilor ialomițeni desfășurată pe șoselele județului. Peste 160 de mașini au fost verificate, fiind aplicate 112 sancțiuni contravenționale. Valoarea totală a amenzilor a depășit ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2018, 18:45
(5600 vizualizări - 0 comentarii)


E-Distribuție Dobrogea: Atenție, se întrerupe curentul!

Din cauza lucrărilor de reparație și întreținere a rețelelor de electricitate, E-Distribuție Dobrogea anunță întreruperi programate ale curentului electric pe raza județului Ialomița. Astfel, în perioada ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2018, 20:35
(9895 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă vacante

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița oferă șomerilor, în această săptămână, 377 de noi locuri de muncă. Domeniile vizate sunt serviciile sau administrația publică. ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2018, 20:25
(6921 vizualizări - 0 comentarii)


Distrigaz Sud Rețele: Lucrări programate la rețeaua de gaze

Distrigaz Sud Rețele efectuează lucrări programate la rețeaua de distribuție a gazelor naturale pentru creșterea gradului de siguranță și continuitate în alimentarea cu gaze naturale. Astfel, la Slobozia ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2018, 20:15
(8739 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: S-a prelungit termenul de depunere al Declarației Unice

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii cu privire la faptul că termenul de depunere al Declarației Unice s-a prelungit până la data de 31 iulie 2018. Decizia a fost ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2018, 12:09
(9030 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...