Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Teste de rezistență pentru «podul lui Mihăilă» de la Buești

Teste de rezistență pentru «podul lui Mihăilă» de la Buești

La finele lunii octombrie 2024, apreciam că podul peste râul Ialomița din apropierea comunei Buești este aproape de finalizare. «În scurt timp urmează a fi așezate grinzile!» declara la acel moment primarul localității Buești, Nicolae Mihăilă. După cum am mai consemnat, proiectul construcției, cu o lungime de 82,20 m și o lățime de 7,80 m, a fost demarat la începutul anului 2023, la 31 octombrie 2023 fiind deschise ofertele aferente licitației. Astfel, la 10 ianuarie 2024 s-a semnat Contractul de lucrări cu o firmă gălățeană, Luconsa BM SRL fiind cea care urma să ridice «Podul lui Mihăilă» de la Buești, cu o valoare de 10 milioane de lei. «Grinzile... [citește_tot_articolul]

24 Decembrie 2024, 09:55 (3627 vizualizări - 3 comentarii)

POLITICĂ

Deputatul social-democrat Ștefan Țintă, vicelider al Grupului PSD din Camera Deputaților

Deputatul social-democrat Ștefan Țintă, vicelider al Grupului PSD din Camera Deputaților

Deputatul social-democrat Ștefan Țintă a fost nominalizat drept vicelider al Grupului Parlamentar PSD din Camera Deputaților. Proaspăt ales deputat pe listele PSD Ialomița, tânărul parlamentar ialomițean Ștefan Țintă și-a preluat mandatul în noua legislatură 2024-2028 depunând jurământul sâmbătă, 21 decembrie 2024. «Acest mandat nu este doar o responsabilitate, ci și o oportunitate de a demonstra că prin muncă, dialog și implicare putem construi o Românie mai bună pentru toți. Voi fi mereu deschis să ascult și să reprezint interesele comunităților noastre, rămânând fidel valorilor social-democrate. Împreună, putem face mai mult!»... [citește_tot_articolul]

23 Decembrie 2024, 16:10 (7581 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Diplome de Excelență» pentru medicii Spitalului Județean de Urgență Slobozia, acordate de administrația județeană

«Diplome de Excelență» pentru medicii Spitalului Județean de Urgență Slobozia, acordate de administrația județeană

Trei medici care profesează în cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia au primit «Diplome de Excelență» din partea Consiliului Județean Ialomița, drept recunoștință pentru activitatea profesională desfășurată. Medicii care au primit o astfel de recunoaștere a activității sunt dr Violeta Șapira, șeful Secției Neurologie din cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia, dr Tudor Tuhari, medic primar chirurg și dr Mihai Pîrva, medic ORL.

 

Răsplătiți pentru activitatea desfășurată Consiliul Județean Ialomița a inițiat numeroase programe de susținerea... [citește_tot_articolul]

23 Decembrie 2024, 09:40 (4245 vizualizări - 15 comentarii)

SPORT

Mihalcea vrea de la Moș Crăciun trei jucători noi!

Fotbal, SuperLiga, Petrolul Ploiești-Unirea Slobozia 2-1

Mihalcea vrea de la Moș Crăciun trei jucători noi!

Ultimul meci din 2024 al Unirii Slobozia, cel din etapa a 21-a a SuperLigii de duminică, 22 decembrie 2024, a consemnat o nouă înfrângere pentru slobozeni, fiind înregistrat același scor din tur, 2-1 pentru Petrolul Ploiești. La Ploiești, pe Stadionul «Ilie Oană», ialomițenii au sesizat că poate exista un gazon mai prost precum cel de «acasă», de la Clinceni. Și asta chiar din debutul unei partide. În mare, acesta a fost și motivul pentru care cel puțin două goluri ale acestui meci au fost considerate în directă cauzalitate cu starea gazonului. În mare, a fost o partidă anostă, cu puține faze de poartă și goluri apărute din senin.... [citește_tot_articolul]

23 Decembrie 2024, 09:05 (3547 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Campanie anticorupție a Direcției Generale Anticorupție

Campanie anticorupție a Direcției Generale Anticorupție

Direcția Generală Anticorupție, în parteneriat cu platforma «Stop Contrabanda», inițiată de BAT România, a lansat pe 13 decembrie 2024 campania națională de prevenire a co­rupției «E timpul să NU mai dăm și noi ceva». Această inițiativă își propune să crească gradul de conștientizare asupra fenomenului corupției în rândul cetățenilor. La nivel ju­dețean, campania este susținută și promovată de Serviciul Județean Anticorupție Ialomița.

 

Prevenirea corupției, prioritate a DGA Scopul principal al campaniei este de a crește... [citește_tot_articolul]

22 Decembrie 2024, 09:35 (2136 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Premii pentru performanță în Educație, oferite de Consiliul Județean Ialomița

Premii pentru performanță în Educație, oferite de Consiliul Județean Ialomița

În perioada 11-13 decembrie a.c., elevii cu rezultate deosebite la concursurile și olimpia­dele școlare, alături de profesorii lor, au fost premiați de Consiliul Județean Ialomița, în cadrul unor ceremonii speciale. Evenimentele s-au desfășurat la Fetești, Slobozia și Urziceni, valoarea totală a pre­miilor fiind de aproape 300 mii de lei.

 

Administrația susține elevii olimpici Ca în fiecare an, și în 2024 Consiliul Județean Ialomița a recunoscut public performanța în Educație a elevilor ialomițeni, dar și a profesorilor care i-au pregătit... [citește_tot_articolul]

21 Decembrie 2024, 10:10 (3756 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Țăndăreiul, orașul fără Consiliu Local dar cu primar instalat

Țăndăreiul, orașul fără Consiliu Local dar cu primar instalat

Primarul orașului Țăndărei, Cristian Roman a fost într-un final instalat în noul mandat miercuri, 11 decembrie 2024. La nivelul județului Ialomița, este ultimul primar (re)confirmat în funcție care își preia mandatul 2024-2028, manda­tul său nefiind validat urmare a unei contestații înaintate instanței de un cetățean care a mai produs o astfel de situație și în 2020. Primarul Țăn­dăreiului, Cristian Roman, a câștigat detașat Alegerile Locale din 9 iunie 2024, obținând 1996 de voturi (55,93%). «Situația validării noului mandat ca primar al Țăndăreiului este similară cu anul electoral 2020, când același cetățean a contestat ... [citește_tot_articolul]

20 Decembrie 2024, 09:40 (6973 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Primăria Slobozia, fără fonduri pentru viitoare investiții europene

Primăria Slobozia, fără fonduri pentru viitoare investiții europene

Administrația locală a municipiului Slobozia a început demersurile pentru creionarea bugetului reședinței județului Ialomița în 2025. Potrivit unei declarații a primarului Sloboziei, Alexandru Potor, «municipalitatea nu va putea iniția viitoare investiții europene din cauza faptului că fondurile disponibile pentru acest domeniu vor fi redirecționate pentru a continua cele 13 proiecte europene în implementare».

 

Fără proiecte europene viitoare Cele 13 proiecte cu finanțare europeană au fost inițiate în perioada 2016-2020, când la conducerea... [citește_tot_articolul]

19 Decembrie 2024, 09:50 (10272 vizualizări - 23 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

O nouă numire la conducerea Poliției ialomițene

O nouă numire la conducerea Poliției ialomițene

Pe 20 noiembrie 2024, Inspectoratul General al Poliției Române îl numea în funcția de comandat al Poliției ialomițene pe comisarul șef Anton Cristian Gheorghe, directorul Oficiului Național pentru Protecția Martorilor. La nici o lună distanță, acesta a fost înlocuit din funcție de către reprezentanții Poliției Române cu șeful Direcției de Ordine Publică a IGPR, comi­sarul șef Cătălin Georgescu. Oficialii IPJ Ialomița susțin faptul că noul comandant își va exercita funcția pe o perioadă de două luni, însă surse din cadrul instituției au precizat pentru ziarul nostru faptul că va elibera funcția încă din primele zile ale anului viitor, pentru... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2024, 10:10 (11821 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

ADI ECOO 2009 suspendă temporar colectarea deșeurilor în localitățile rurale ale județului Ialomița

ADI ECOO 2009 suspendă temporar colectarea deșeurilor în localitățile rurale ale județului Ialomița

Operatorul regional de salubritate ADI ECOO 2009 suspendă până pe 20 decembrie 2024 serviciul de colectare a deșeurilor la nivelul ad­ministrațiilor locale care fac parte din această asociație, din mediul rural. Reprezen­tanții societății au anunțat faptul că măsura se impune ca urmare a unei revizii generale a întregii flote de mașini folosite în activitatea de colectare. Procesul va fi reluat începând de luni, 23 decembrie 2024, după cum au anunțat oficialii ADI ECOO 2009.

 

Pregătiri pentru sezonul rece Pentru a face față sezonului rece... [citește_tot_articolul]

17 Decembrie 2024, 16:45 (34814 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Piața muncii îi trimite pe ialomițeni înapoi la școală

Piața muncii îi trimite pe ialomițeni înapoi la școală

Obținerea unui loc de muncă este condiționată și de actele de studii. Chiar și în Ialomița angajatorii caută persoane care au absolvit cel puțin Bacalaureatul. În lipsa diplomelor, persoanele aflate în căutarea unui loc de muncă se înscriu la cursurile de învățământ cu frecvență redusă sau serale, pentru a beneficia de actele de studii. Evidențele Inspectoratului Școlar Județean Ialomița arată că aproximativ 800 de ialomițeni frec­ventează aceste forme de învățământ în anul școlar 2024-2025.

 

Studii medii pentru piața muncii... [citește_tot_articolul]

17 Decembrie 2024, 15:15 (11157 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Egal-surpriză cu scandal

Fotbal, SuperLiga, Unirea Slobozia-CFR Cluj 1-1

Egal-surpriză cu scandal

Unirea Slobozia a jucat «acasă» la Clinceni me­ciul din etapa 20 a SuperLigii duminică, 15 decembrie a.c., contra echipei lui Dan Petrescu, CFR Cluj. Unirea venea după spectaculoasa victorie din deplasarea de la Arad, învingând UTA în etapa precedentă cu 4-3. Cu un moral ridicat, echipa slobozenilor înfrunta Clujul, în foame de puncte și într-o revenire de formă. La finalul me­ciului cu CFR Cluj, încheiat cu un egal nesperat pentru Adrian Mihalcea, Unirea ocupă poziția 13 în clasamentul SuperLigii cu cele 22 de puncte acumulate.

 

Unirea, echipa «standard» cu titulari de Liga 2... [citește_tot_articolul]

17 Decembrie 2024, 13:05 (4996 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Înfrângere pe teren propriu

Handbal, Divizia A, CSM Unirea Slobozia-CSM Galați 18-23

Înfrângere pe teren propriu

bonus: O nouă victorie a Junioarelor 3

Primul meci din returul Diviziei A la handbal feminin i-a adus Unirii Slobozia și prima înfrângere. Elevele profesorului Ion Ivan au întâlnit sâmbătă, 14 decembrie 2024, la Slo­bozia, CSM Galați, unul dintre cei mai puternici adversari ai echipei noastre. Gălățencele le-au învins pe handbalistele din Slobozia cu scorul de 23-18.

 

Un meci dificil Primul meci al CSM Unirea Slobozia în returul campionatului Diviziei A la handbal feminin s-a disputat în Sala «Andreea Nica» din Slobozia, adversarele handbalistelor noastre... [citește_tot_articolul]

17 Decembrie 2024, 11:25 (3399 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

«Cupa Crăciunului» la Bazinul de Înot din Slobozia

«Cupa Crăciunului» la Bazinul de Înot din Slobozia

Clubul Sportiv Municipal Unirea Slobozia a organizat la finele săptămânii precedente, «Cupa Crăciunului», în cadrul Bazinului de Înot pe care îl are în administrare. La linia de start s-au aliniat peste 140 de copii și adolescenți. Cele mai bune rezultate au fost premiate cu diplome, cupe și medalii.

 

Competiție de înot Bazinul de Înot din Slobozia, aflat în admi­nistrarea Clubului Sportiv Municipal Unirea Slobo­zia, a devenit neîncăpător la finalul săptămânii precedente datorită competiției denumită... [citește_tot_articolul]

17 Decembrie 2024, 10:10 (6040 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Poveste de Crăciun la Gârbovi

Poveste de Crăciun la Gârbovi

În 2016, nea Grigore Popa, de la PSD, câștiga un ultim mandat de primar al comunei Gârbovi. Căci, în 2020, începea dinastia celuilalt Popa, Vasile Popa, de la USR. Un primar tânăr, poate prea tânăr, dornic de afirmare administrativă și politică. În 2024, la Alegerile din 9 iunie, și-a câștigat un nou mandat, gârbovenii apreciind suflul de om nou și tânăr, realegându-l în fruntea Primăriei. Dar, căci există și un dar, cât e consi­derat un om nou în viața administrativo-politică a unei comunități? Răspunsul îl găsim, de regulă, în realitățile Alegerilor Locale de după 1990, când după... [citește_tot_articolul]

16 Decembrie 2024, 12:20 (13851 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fonduri CNI pentru un nou sediu al Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița

Fonduri CNI pentru un nou sediu al Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița

În cadrul ultimei ședințe a Guvernului României, Executivul a decis preluarea în domeniul public al Statului a unei supra­fețe de teren aflată în curtea interioară a Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Pe această supra­față se va construi viitorul sediu administrativ al Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița. Reprezentanții Guvernului României au decis ca sursa de finanțare pentru acest obiectiv de investiții să fie Compania Națională de Investiții. De altfel, reprezentanții SJA Ialomița au făcut demersuri către CNI pentru obținerea banilor.

 

Ambulanța Ialomița, lăsată fără sediu... [citește_tot_articolul]

16 Decembrie 2024, 07:55 (17420 vizualizări - 2 comentarii)

REPORTAJ

Podul Pietonal din Slobozia, monumentul care spune istoria orașului

Podul Pietonal din Slobozia, monumentul care spune istoria orașului

Podul pietonal peste râul Ialomița din Slobozia, care face legătura dintre zona de blocuri a Sloboziei și Cartierul Bora, este străbătut zilnic de sute de pași. Puțini dintre trecătorii care îl traversează știu despre istoria sa de aproape un secol datorită căreia își merită un loc pe lista monumentelor istorice din județ. Demersuri s-au făcut în acest sens, dar o opinie oficială din partea Ministerului Culturii nu a ajuns la Slobozia niciodată...

 

Un pod, o poveste Podul pietonal care leagă Cartierul Bora de zona de blocuri a Sloboziei a fost construit... [citește_tot_articolul]

15 Decembrie 2024, 10:40 (27492 vizualizări - 6 comentarii)

POLITICĂ

«UE vrea să revoluționeze traficul aerian prin integrarea dronelor și cu turnuri de control virtuale!»

Europarlamentarul PSD Ștefan Mușoiu

«UE vrea să revoluționeze traficul aerian prin integrarea dronelor și cu turnuri de control virtuale!»

Europarlamentarul PSD Ștefan Mușoiu anunță că Uniunea Europeană continuă să investească în proiecte inovatoare privind îmbunătățirea traficului aerian, dar și să implementeze noi reglementări necesare evoluției din acest domeniu, chiar dacă unele dintre acestea încă pot părea de domeniul Science Fiction. «Este nevoie de adaptare la toate noile tipuri de provocări apărute o dată cu inovațiile tehnologice din domeniul aviatic. Dacă pentru unii încă sună a scenariu SF integrarea dronelor în spațiul aerian comunitar, acest lucru se profilează drept urgent deja. Este adevărat că până acum s-a vorbit mai mult despre dronele folosite în războaie, dar... [citește_tot_articolul]

14 Decembrie 2024, 14:05 (2176 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Urziceni: Arestat preventiv pentru că și-a agresat concubina

Urziceni: Arestat preventiv pentru că și-a agresat concubina

Luni, 2 decembrie 2024, judecătorii din cadrul Tribunalului Ialomița au admis cererea de arestare preventivă a procurorilor Parche­tului Județean Ialomița, într-un caz de «tentativă la omor asupra unui membru al familiei». Autorul este un bărbat de 39 de ani, din Urziceni, care și-a lovit cu cuțitul, în zona feței, concubina. Victima se află acum sub supraveghere medicală.

 

I-a pus viața în pericol Potrivit datelor oficiale, bărbatul de 39 de ani a consumat foarte mult alcool, moment în care a iscat un conflict spontan cu iubita sa. Femeia... [citește_tot_articolul]

14 Decembrie 2024, 09:20 (1757 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița a colectat, prin SGR, peste 2300 tone de ambalaje reciclabile

Ialomița a colectat, prin SGR, peste 2300 tone de ambalaje reciclabile

Sistemul de Garanție Returnare (SGR) a împlinit un an de la momentul în care a fost implementat. Scopul său a fost acela de a crește cantitatea de deșeuri reciclabile, la nivel național. În Ialomița, datele administratorului SGR arată că în această perioadă au fost reciclate peste 2300 tone de ambalaje. La rândul lor, adminis­trațiile locale au obligația de a crea facilități cetățenilor pentru a depozita deșeurile reciclabile. Statistica Gărzii de Mediu Ialomița arată că primăriile din județul nostru sunt departe de a îndeplini planul de reciclare. Nu puține au fost și cazurile în care, pentru nepăsarea afișată față de reciclare, s-au aplicat sancțiuni... [citește_tot_articolul]

13 Decembrie 2024, 12:05 (1989 vizualizări - 0 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
259 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

AJOFM Ialomița: 124 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, luni, 1 septembrie 2014, sînt disponibile 124 locuri de muncă. Cele mai multe posturi sînt ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2014, 11:20
(5799 vizualizări - 1 comentariu)


Amara: Femeie salvată de pompieri dintr-o fîntînă

O femeie în vîrstă de 63 de ani, din orașul Amara, s-a aruncat în această dimineață într-o fîntînă aflată pe cîmp, la aproximativ 1 km distanță de oraș. Strigătul după ajutor al acesteia a fost auzit de ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2014, 10:15
(5773 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Un tînăr de 23 de ani, din orașul Fierbinți Tîrg, a fost depistat de către polițiștii rutieri pe raza localității de domiciliu în timp ce conducea un scuter, deși anterior consumase băuturi alcoolice. ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2014, 09:40
(4031 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Acțiunea «Blocada», în derulare

Polițiști din toate structurile operative ale Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au fost angrenați, în perioada 29-31 august a.c., în executarea unei serii de acțiuni în sistem integrat și ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2014, 09:05
(6798 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița controlează exploatațiile de animale

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomita informează că, în această perioadă, se desfășoară controlul/supracontrolul la fața locului, în exploatațiile de bovine, ovine ...[citește_toată_știrea]

27 August 2014, 15:25
(6986 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: A furat capra vecinului

Polițiștii feteșteni cercetează un tînăr, în vîrstă de 29 de ani, din Fetești, sub aspectul săvîrșirii infracțiunii de «furt calificat». Cel în cauză este bănuit că a sustras din curtea unui consătean caprine ...[citește_toată_știrea]

27 August 2014, 14:20
(5517 vizualizări - 0 comentarii)


Razie la Căzănești

Polițiștii Serviciului Investigarea Fraudelor, Serviciului Rutier și Poliției Orașului Căzănești au acționat pe raza localității, pe linia prevenirii și combaterii faptelor antisociale. Polițiștii au acționat ...[citește_toată_știrea]

27 August 2014, 12:25
(6348 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Braconierii, în vizorul Poliției

Efective din cadrul Poliției Municipiului Fetești au desfășurat în cursul zilei de marți, 26 august a.c., o acțiune pentru prevenirea și combaterea faptelor de braconaj piscicol, a transportului și comercializării ...[citește_toată_știrea]

27 August 2014, 11:10
(7138 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Județul la control

Marți, 26 august 2014, polițiștii Rutieri și de Ordine Publică au acționat pe arterele rutiere județene, în scopul prevenirii și combaterii infracțiunilor pe linie de circulație rutieră. Astfel, au fost ...[citește_toată_știrea]

27 August 2014, 10:05
(5779 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Pieton acroșat pe trecere de autoturismul unui șofer de 81 de ani

Aflat la volanul unui autoturism, un bătrîn de 81 de ani, din București, a provocat un accident de circulație pe raza comunei Coșereni. Șoferul octogenar a lovit cu mașina un pieton. Respectivul pieton ...[citește_toată_știrea]

26 August 2014, 15:25
(8080 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Șofer prins băut la volan

Un șofer de 34 de ani, din Căzănești, s-a ales cu un dosar penal după ce a fost prins conducînd sub influența băuturilor alcoolice. Valoarea alcoolemiei respectivului conducător auto era destul de mare ...[citește_toată_știrea]

26 August 2014, 12:40
(6843 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Rezultatele acțiunii «Blocada»

Acțiunea polițiștilor ialomițeni denumită «Blocada», demarată în perioada 22-24 august a.c., a avut rezultate surprinzătoare. În toată această perioadă de timp, oamenii legii au aplicat peste 400 de sancțiuni ...[citește_toată_știrea]

26 August 2014, 11:20
(7306 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Prins la furat de cereale

În prag de recoltare, culturile sînt amenințate de hoți. Un tînăr din Bordușani a fost prins de polițiști în timp ce transporta cu o căruță peste 400 kilograme de porumb furat, firește, de pe terenurile ...[citește_toată_știrea]

26 August 2014, 10:25
(5699 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Începe «Festivalul Clătitelor»

Stațiunea Amara este din nou în sărbătoare. Primăria orașului și Consiliul Local organizează o nouă ediție a «Festivalului Clătitelor». La ediția din acest an participanții sînt îndemnați la mișcare și ...[citește_toată_știrea]

22 August 2014, 16:35
(9485 vizualizări - 0 comentarii)


Mărculești: Înșelat prin metoda «Accidentul»

Escrocii care înșeală oamenii prin metoda «Accidentul» au reușit să scoată din buzunarul unui bătrîn din comuna ialomițeană Mărculești 8000 lei. Polițiștii au deschis o anchetă în acest caz. O voce necunoscută ...[citește_toată_știrea]

22 August 2014, 14:10
(7292 vizualizări - 5 comentarii)


Fetești: Arestată după 5 ani

O femeie, de 38 de ani, din Fetești a ajuns în sfîrșit în spatele gratiilor după ce s-a sustras pedepsei cu închisoarea la care a fost condamnată de judecători. Inculpata s-a ascuns de organele judiciare ...[citește_toată_știrea]

22 August 2014, 12:55
(7163 vizualizări - 0 comentarii)


Mesaj important de la APIA pentru rentierii ialomițeni

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița reamintește că, pentru a intra în posesia rentei viagere cuvenite pentru anul 2013, rentierii trebuie să se prezinte pînă la ...[citește_toată_știrea]

22 August 2014, 11:45
(7815 vizualizări - 1 comentariu)


Sudiți: Agricultor pe un teren «minat»

Un localnic din comuna Sudiți a făcut o descoperire mai puțin obișnuită. În timp ce executa lucrări agricole, omul a descoperit două proiectile de artilerie, ce datează din timpul celor două mari conflagrații ...[citește_toată_știrea]

22 August 2014, 10:20
(6667 vizualizări - 0 comentarii)


«Jandarmeria pe înțelesul tuturor», la Tabăra «Pavilioane» Amara

În această săptămînă, jandarmii ialomițeni s-au aflat în misiune în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara. Oamenii legii le-au explicat copiilor cazați aici rolul și importanța misiunilor Jandarmeriei ...[citește_toată_știrea]

22 August 2014, 09:50
(6729 vizualizări - 0 comentarii)


Intervenții ale pompierilor ialomițeni

Fumul dens ce se observa vineri, 15 august a.c., în jurul orei 20,30, din interiorul unei librării din orașul Țăndărei, i-a determinat pe cetățenii din zonă să alerteze pompierii, cu precădere că spațiul ...[citește_toată_știrea]

18 August 2014, 16:05
(5637 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: «Ziua informării dedicate șomerilor cu privire la serviciile EURES»

La sfîrșitul lunii iulie 2014, AJOFM Ialomița a organizat «Ziua informării dedicate șomerilor cu privire la serviciile EURES», eveniment al cărui scop a fost acela de a informa persoanele aflate în căutarea ...[citește_toată_știrea]

18 August 2014, 14:30
(6763 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Beat la volan, a tamponat un alt autoturism

Poliția Fetești a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza localității s-a produs un accident rutier soldat cu pagube materiale. În timp ce un bărbat, de 43 de ani, din Fetești, conducea un autoturism ...[citește_toată_știrea]

18 August 2014, 13:00
(4792 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Slobozia: Bătrînă de 74 de ani, acroșată pe trecerea de pietoni

Un accident rutier s-a petrecut duminică, 17 august a.c., în jurul orei 16,45, pe raza municipiului Slobozia. În timp ce un tînăr, în vîrstă de 23 de ani, din județul Brăila, conducea un autoturism pe strada ...[citește_toată_știrea]

18 August 2014, 12:40
(5487 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Andrășești: Accident din cauza neatenției

Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că vineri, 15 august 2014, în afara localității Andrășești, s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea a două persoane. Astfel, în jurul orei 4,45, în timp ...[citește_toată_știrea]

18 August 2014, 10:10
(6180 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Alege Viața!», acțiune pentru prevenirea accidentelor rutiere

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița desfășoară, în perioada 18-24 august a.c., o acțiune preventivă pentru reducerea numărului de accidente rutiere produse pe fondul nerespectării vitezei, circumscrisă ...[citește_toată_știrea]

18 August 2014, 08:50
(4683 vizualizări - 0 comentarii)


Sfîntu Gheorghe: Tînăr de 19 ani, reținut după ce a furat un autoturism

Polițiștii au identificat și reținut un tînăr, de 19 ani, după ce a sustras un autoturism din fața unei locuințe din comuna Sfîntu Gheorghe. Poliția a fost sesizată miercuri, 13 august a.c., de către un ...[citește_toată_știrea]

14 August 2014, 16:20
(7058 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: 200 de polițiști în stradă de «Sfînta Maria»

Aproximativ 200 de polițiști vor fi la datorie, pe timpul manifestărilor prilejuite de Sărbătoarea Adormirii Maicii Domnului (Sfînta Maria), pentru asigurarea climatului de ordine și siguranță publică. ...[citește_toată_știrea]

14 August 2014, 15:15
(4487 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Cereri de plată privind bunăstarea porcinelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomita reamintește că, pînă la data de 18 august 2014, inclusiv, se depun Cererile de plată pentru Măsura 215-pachet a)-plăți privind ...[citește_toată_știrea]

13 August 2014, 17:40
(5693 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Biciclist băut, acroșat de un autoturism al cărui șofer a părăsit locul accidentului

Poliția a fost sesizată marți, 12 august a.c., cu privire la faptul că pe raza municipiului Urziceni s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. În timp ce un bărbat, de 45 de ani, din ...[citește_toată_știrea]

13 August 2014, 15:35
(8789 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Bărcănești: Prins la volan cu un permis de conducere fals

Polițiștii Secției Rurale Coșereni au oprit pentru control în trafic, pe raza comunei Bărcănești, un autoturism condus de un localnic, de 25 de ani. Cu ocazia controlului documentelor, tînărul a prezentat ...[citește_toată_știrea]

13 August 2014, 10:55
(7785 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...