Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Din toamnă vom avea 127 de clase pregătitoare!»

Inspectoratul Școlar Ialomița vrea «clasa 0»

«Din toamnă vom avea 127 de clase pregătitoare!»

La sfîrșitul săptămînii precedente, mai exact sîmbătă, 26 ianuarie a.c., Slobozia a fost gazda Conferinței Naționale «Clasa pregătitoare, de la deziderat la realizare». Invitați special a fost noul ministru al Educației, Remus Pricopie, precum și secretarul de stat Stelian Fedorca. Aceștia s-au alăturat delegaților veniți din Argeș, Prahova, Vîlcea sau Călărași pentru a discuta despre oportunitatea menținerii clasei pregătitoare. În afară de plusul de capital adus imaginii proaspătului ministru și a secretarului său, întîlnirea a fost ambiguă. Puțini dintre cei prezenți s-au lămurit dacă în noul an școlar clasa pregătitoare va mai exista sau nu... Cu toate acestea, reacția Inspectoratului Școlar... [citește_tot_articolul]

1 Februarie 2013, 11:06 (8270 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Încă un val de schimbări în instituțiile publice

Valul epurărilor politice din instituțiile descentralizate continuă. În acest sens vă prezentăm numele noilor șefi care vor conduce, conform directivelor de partid, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița și Agenția Județeană pentru Plăți și Inspecție Socială. La AJOFM, de exemplu, Ion Mihălțeanu va trece pe o funcție de execuție, fotoliul de director executiv revenindu-i liberalului Georgian Mocănescu. Tot unui om din PNL îi va reveni și funcția de conducere a Agenției Județene pentru Plăți și Inspecție Socială. Este vorba despre Luminița Tîrziu, actualul jurist al Casei Județene de Pensii Ialomița.... [citește_tot_articolul]

1 Februarie 2013, 10:53 (10815 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

SPORT

Meci de totul sau nimic cu Neptun Constanța

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Meci de totul sau nimic cu Neptun Constanța

duminică, 3 februarie 2013, ora 11,00, începe returul!

Unirea Slobozia a avut un tur de campionat relativ bun. 11 victorii, un egal și o înfrîngere au făcut ca la final echipa noastră să adune 23 de puncte. Din păcate, rămînem la 3 lungimi în spatele liderului Neptun Constanța, echipă care a terminat turul fără a pierde vreun punct. Duminică, 3 februarie 2013, ora 11,00, chiar în prima etapă a returului, se va desfășura la Sala Sporturilor din Slobozia confruntarea care ar putea păstra în continuare strînsă lupta pentru promovare: Slobozia-Neptun Constanța. Din păcate pentru noi, ecuația promovării are mai multe necunoscute. Cea mai importantă ar putea fi rezolvată duminică pentru că depinde numai de noi. Avem nevoie de victorie cu Neptunul, iar fetele... [citește_tot_articolul]

1 Februarie 2013, 09:36 (11131 vizualizări - 10 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga II, Unirea Slobozia

Cristi Pantelie, a patra achiziție

După ce au fost aduși Adrian Negrea, Bogdan Matei și Edan Baruch, la sfîrșitul săptămînii precedente a fost rezolvat și al patrulea transfer. Este vorba despre atacantul Cristian Pantelie, originar din Babadag-Tulcea. Pantelie are 28 de ani, iar venirea la Slobozia este prima sa experiență în afara spațiului dobrogean. Pînă acum a mai jucat pentru Farul, Viitorul Constanța și Delta Tulcea. În tur, a evoluat 10 meciuri în tricoul Deltei și a marcat 4 goluri. Altfel, sîmbătă, 2 februarie 2013, Unirea joacă la Modelu cu Conpet Cireșu, iar pe 4 februarie se pleacă în cantonament la Sinaia. În lotul montan va fi cuprins și juniorul Sorin Avram.... [citește_tot_articolul]

1 Februarie 2013, 09:15 (7724 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

REPORTAJ

Vor la școală «afară»...

Vor la școală «afară»...

Lavinia Costandache, de la Liceul «Carol I» Fetești, a fost acceptată să studieze la Universitățile Suffolk, Portsmouth și Salford din Anglia. Adina Coteanu de la Liceul de Arte «Ionel Perlea» din Slobozia studiază deja design-ul în Danemarca... Iar lista elevilor ialomițeni care vor la școală «afară» este destul de lungă. Statistica Inspectoratului Școlar Ialomița arată că, de patru ani încoace, a devenit deja o tradiție ca absolvenții de liceu să studieze la universitățile din alte țări. Motivația o reprezintă faptul că școala românească este depășită, în vreme ce facultățile din străinătate au cursuri mult mai aplicate pe aptitudinile fiecărui student...

Consuela dă la Drept în Anglia...... [citește_tot_articolul]

1 Februarie 2013, 09:01 (12809 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga III, Viitorul Axintele

1-2 cu Dinamo II

Viitorul Axintele continuă pregătirea pentru cel mai important retur din istoria clubului. Alb-verzii au bifat a doilea amical și, totodată, a doua înfrîngere a iernii. Ialomițenii au întîlnit sîmbătă, 26 ianuarie 2013, pe Dinamo II. Ion Nica nu s-a putut baza la acest amical pe Vasile, Oprișan sau pe nouvenitul Tudor. Cele două echipe și-au împărțit reprizele. În prima parte, axintenii au etalat o formulă alcătuită, în mare parte, din fotbaliștii care au evoluat și în tur: Răduță-Florea, Mihociu, Simion, Pintilie-Robu, Ionel, Șelaru, Dedu-Novac, Badea. La pauză a fost 1-0 pentru Viitorul, prin reușita lui Alin Robu. În partea secundă Nica a rulat mai mulți fotbaliști, aflați în probe, care în... [citește_tot_articolul]

1 Februarie 2013, 08:47 (7991 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Se scumpește trecerea podurilor Giurgeni-Vadu Oii și Fetești-Cernavodă

Se scumpește trecerea podurilor Giurgeni-Vadu Oii și Fetești-Cernavodă

Vom plăti mai mult pentru a trece podurile dunărene Giurgeni-Vadu Oii și Fetești Cernavodă. Majorările taxelor vor fi de pînă la 10% și se vor efectua în două etape. Prima intră în vigoare în luna februarie...

Taxe mărite în două etape Modificările au fost reglementate printr-un ordin emis de Ministerul Transporturilor. Potrivit actelor normative, taxele de trecere a podurilor dunărene Giurgeni-Vadu Oii și Fetești-Cernavodă se vor majora în două etape. Prima majorare va fi pusă în aplicare începînd cu luna februarie 2013, iar cea de-a doua va intra în vigoare în luna aprilie 2013. ... [citește_tot_articolul]

1 Februarie 2013, 08:40 (11675 vizualizări - 14 comentarii)

SPORT

Tenis de cîmp

Irina Nițu, vicecampioană națională la dublu

La mijlocul acestei luni, tenisul slobozean a adus prima bucurie iubitorilor sportului din orașul nostru. Irina Nițu a devenit vicecampioană națională la dublu în cadrul Campionatului de Iarnă la categoria 16 ani care s-a desfășurat la București. Sportiva din Slobozia a făcut pereche cu jucătoarea Brîndușa Grasu, din Piatra Neamț. Cele două au intrat în competiție direct în turul 2, unde au jucat cu dublul Luana Daus-Adriana Saki, de care au trecut în trei seturi. În semifinale, Nițu-Grasu a dat de perechea Ilona Ghioroaie-Andrada Surdeanu. Au trecut și de acestea, scor 1-6, 6-2, 10-2. Din păcate, în finală n-au mai izbutit să le depășească pe Gabriela Ruse și Raluca Ciufrilă. Acestea din urmă... [citește_tot_articolul]

1 Februarie 2013, 08:31 (16917 vizualizări - 23 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

La Slobozia s-a inaugurat «Librăria Onestității»

La Slobozia s-a inaugurat «Librăria Onestității»

Filiala Județean de Cruce Roșie Ialomița a inaugurat miercuri, 30 ianuarie 2013, «Librăria Onestității». Este vorba de un proiect menit să-i sprijine pe elevii săraci care vor să meargă la școală...
«Librăria Onestității» reprezintă o librărie cu cărți vechi donate de elevi și cetățeni care doresc să sprijine acțiunile Crucii Roșii. Prin acest proiect reprezentații instituției doresc să ajute cu rechizite școlare copiii care provin din familii nevoiașe și vor să meargă la școală. Cei care vor să achiziționeze o carte din «Librăria Onestității» trebuie să doneze între 1 leu și 8 lei pentru a beneficia de un titlu. «Banii care se vor strînge din aceste donații vor fi investiți în rechizite... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2013, 18:11 (6154 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Administratorul Liceului Tehnologic Căzănești, la volan în stare de ebrietate

Marți, 29 ianuarie a.c., polițiștii Serviciului Rutier l-au prins băut la volan pe  Aurelian Dragomir, de 48 ani, din Țăndărei. Bărbatul, administrator al Liceului Tehnologic Căzănești, le-a declarat oamenilor legii că este profesor al respectivei unități de învățămînt și că vrea să fie lăsat în pace. Acesta conducea cu o alcoolemie de 0,43 miligrame alcool pur în aerul expirat...
Administratorul Liceului Tehnologic din Căzănești a fost oprit în trafic în zona Gării Slobozia. În momentul în care i-au solicitat documentele, oamenii legii au sesizat că Aurelian Dragomir emană halenă alcoolică. Imediat aceștia l-au testat cu aparatul DRAGER, iar rezultatul a fost pozitiv. Angajatul școlii... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2013, 18:04 (15667 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

CEA MAI/CEL MAI...

Disco rural la Grivița

Distracție cu «Miss Boxe»... la maxim!

Sîmbătă noaptea, bătînd discotecile de la țară, reporterii Independent au nimerit în toiul unei petreceri rurale, stropită cu bere ieftină și manele, care s-a desfășurat în discoteca de la Grivița. Distracția a fost asigurată de «Miss Boxe», respectiv Monica Constantin. Pentru deliciul celor 200 de privitori, ea a înlocuit boxele din cluburi cu un ring improvizat, din lemn, capitonat cu o mochetă tocită. Atitudinea dansatoarei a scăpat-o și de amenda pe care era s-o primească pentru spectacolul oferit fără contract...

Atmosferă incendiară... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2013, 09:33 (19294 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Medicină electorală în Colegiul 1 Fetești-Țăndărei

Medicină electorală în Colegiul 1 Fetești-Țăndărei

Dacă alegerile pentru Parlament s-ar desfășura în fiecare lună, cetățenii din Colegiul 1 Fetești-Țăndărei ar fi cei mai sănătoși ialomițeni. În timpul campaniei, candidatul ARD la funcția de deputat, Luminița Barcari a împărțit în colegiu, în schimbul unui vot sănătos, bonuri constînd în consultații gratuite. Respectivele consultații urmau să fie efectuate în cadrul Spitalului Municipal «Anghel Saligny» Fetești. Este vorba despre unitatea medicală condusă, la vremea respectivă, de soțul candidatei, medicul Stelian Barcari. Strategia n-a funcționat! Candidatul ARD a pierdut lupta electorală, iar medicul Stelian Barcari, copleșit de numărul mare de consultații gratuite pe care ar fi trebuit să le... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2013, 09:31 (12896 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Slobozia lui HODI

Slobozia lui HODI

«Tata a plecat din țară/și se-ntoarce-n primăvară/afară-i frig, se face seară/pe zi ce trece o dau în bară/știu că o să fiu major/trebuie să-mi fac un alt decor/o să am și familie/și n-o distrug pentru alcool/încă văd un viitor/steagul nostru tricolor/s-a vărsat pe el mult clor/și acum e incolor/mi-am creat o altă lume/am ales să plec în ea/asta este lumea mea/nu mi-o strică nimenea»... Sînt versurile celui de-al doilea videoclip al raper-ului HODI, elev al Liceului de Arte din Slobozia. Tînărul are doar 15 ani, iar cîntecul din care am citat este al doilea din proaspăta sa carieră. Primul său «hit», intitulat «Se cheamă Slobozia» a reușit să înregistreze pe youtube peste 5600 de vizualizări.... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2013, 09:24 (13230 vizualizări - 7 comentarii)

Taguri: Slobozia HODI rapper

Click aici

EVENIMENT

Spitalul cu «jumătate de normă» de la Țăndărei

Spitalul cu «jumătate de normă» de la Țăndărei

Spitalul «electoral» din Țăndărei funcționează în stare de avarie. Unitatea medicală asigură în întregime doar una dintre cele doua linii de gardă, prevăzute în acordul de redeschidere semnat între autoritățile locale și Ministerul Sănătății. Așa se face că mulți dintre medicii care veghează la căpătîiul bolnavilor sînt plătiți cu jumătate de normă...

Istoria unei (re)deschideri
Imediat ce a fost închis, în luna aprilie a anului 2011, autoritățile locale din Țăndărei au făcut demersuri pentru ca Spitalul Orășenesc să redevină funcțional. Au contestat în instanță decizia Ministerului... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2013, 09:19 (15389 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

3,5 milioane de lei pentru o societate «verde»

Consiliul Județean Ialomița «clonează» Drumuri și Poduri

3,5 milioane de lei pentru o societate «verde»

La începutul acestui an, oficialii Consiliului Județean Ialomița au anunțat că intenționează «clonarea» SC Drumuri și Poduri, singura societate privată subordonată instituției. Noua societate are ca obiect de activitate «captarea energiei verzi solare» și ar putea să devină activă în 6 luni. Concret, este vorba despre construirea unui parc solar fotovoltaic, cu o putere instalată de 0,5 MW. Conform declarațiilor oficiale, experimentul va fi repetat din 4 în 4 ani, astfel încît, peste 12 ani, în zonă să funcționeze o societate comercială care să exploateze un parc fotovoltaic de 2 MW.

Povești administrative despre energia verde... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2013, 09:17 (9757 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Audit judiciar de 80 mii de lei pentru «apa lui Ionașcu»

«Răzbunare politică» pe bani publici

Audit judiciar de 80 mii de lei pentru «apa lui Ionașcu»

La 7 luni de la alegeri, primarul Alexandru Stoica plătește din bani publici un audit judiciar privitor la investiția în sursa de apă. Valoarea acestui serviciu majorează cu 80 mii de lei valoarea investiției în «apa lui Ionașcu», iar factura va fi plătită, firesc, din bani publici. Auditul nu a fost făcut public, însă Alexandru Stoica susține că acesta confirmă existența unei «găuri financiare» de 20 miliarde de lei vechi. În replică, ex-primarul Gabi Ionașcu afirmă că administrația Stoica încearcă să-și legitimeze pe bani publici «răzbunarea politică» din campania electorală...

Audit judiciar cu expert feroviar... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2013, 12:28 (21882 vizualizări - 28 comentarii)

EVENIMENT

Lilieci: Trei persoane au murit intoxicate cu alcool metilic!

Caz șocant în comuna Lilieci. Doi bărbați și o femeie au murit în dimineața zilei de luni, 28 ianuarie 2013. Din primele informații se pare că aceștia și-au pierdut viața în urma unei intoxicații cu alcool metilic...
Tragedia a avut loc în dimieața zilei de luni, 28 ianuarie 2013. La ora 7,10, o femeie de 57 ani a sunat la 112 acuzînd durei abdominale, iar paramedicii SMURD s-au deplasat la locul intervenției. Acolo au descoprit într-o cameră pe femeia care făcuse solicitarea în stare gravă. Alături de ea se mai afla un bărbat, de 42 ani, care acuza aceleași simptome, și un alt bărbat decedat. Bărbatul de 42 ani a fost preluat de ambulanța SMURD și transportat la Spitalul Municipal Urziceni... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2013, 11:45 (8155 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Ialomița își condamnă la moarte bolnavii neuropsihici!

Asistență socială sub zero

Ialomița își condamnă la moarte bolnavii neuropsihici!

Ialomița este un județ «țintuit» în scaunul cu rotile! În statisticile Direcției Generale de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița se regăsesc 8330 de persoane cu handicap, adulți și copii. Această cifră reprezintă 7,24% din populația județului! Un sfert dintre aceștia suferă de afecțiuni neuropsihice. Șansele de recuperare ale persoanelor cu astfel de disfuncționalități sînt sub zero! În lipsa unor centre specializate, o parte dintre bolnavi primesc tratament în cele trei azile de bătrîni din județ. Mai mult, neuropsihicii ialomițeni lăsați în grija familiilor ajung să devină victime ale abuzurilor propriilor rude. Autoritățile sînt totuși încrezătoare. O investiție de 3 milioane... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2013, 10:17 (9404 vizualizări - 0 comentarii)

POLITICĂ

«Eu ajung la Slobozia doar ca să-mi schimb cămașa și izmenele!»

Parlamentarul săptămînii: deputatul USL, Marian Neacșu

«Eu ajung la Slobozia doar ca să-mi schimb cămașa și izmenele!»

După cum vă promiteam la inaugurarea acestei rubrici, vom încerca să vă oferim, săptămînă de săptămîna, informații privind activitatea aleșilor dumneavoastră. Da, da, aceia pe care cu atît de multă inconștiență i-am trimis împreună în Parlamentul României. Și pentru că sîntem convinși că nu aveți o preferință, ne permitem noi să vă oferim o sugestie: Marian Neacșu. Nu doar pentru că domnia sa este în continuare liderul grupului PSD din Camera Deputaților, ci, mai ales, pentru că ne-a oferit un răspuns demn de experiența cîștigată în mandatul anterior...

O declarație nu vine niciodată singură... [citește_tot_articolul]

25 Ianuarie 2013, 18:40 (10741 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Ajutoarele europene, umilință marca administrația Stoica

Slobozia: Ajutoarele europene, umilință marca administrația Stoica

La începutul acestui an, Consiliul Județean Ialomița anunța că furnizarea ajutoarelor alimentelor europene s-a blocat din cauza unei firme din Bulgaria care nu și-a respectat contractele de livrare a cantităților de făină și ulei... La Slobozia însă, aventura românească a ajutoarelor europene continuă în disprețul miilor de asistați care le așteaptă.

Roșii mucegăite, mazăre ca piatra
Maria Asanache are 67 de ani și este unul dintre beneficiarii ajutoarelor europene distribuite de către administrația Stoica la începutul lunii decembrie. La o lună de la primirea alimentelor, încă... [citește_tot_articolul]

25 Ianuarie 2013, 18:34 (6352 vizualizări - 5 comentarii)

28 Iun 2026
99 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Fetești: Fetiță de 8 ani, dispărută

Fetești: Fetiță de 8 ani, dispărută

Luni, 29 iunie 2015, polițiștii au fost alertați cu privire la dispariția unei fetițe din Fetești. Copila, pe numele său MIHAI DENISA, de 8 ani, a dispărut în jurul orei 19,00, de pe un ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2015, 19:10
(5859 vizualizări - 0 comentarii)


Crunți: Și-a incendiat locuința

Sîmbătă, 27 iunie a.c., locuința unui cetățean din satul Crunți, comuna Reviga a fost incendiată. Potrivit pompierilor ialomițeni, solicitați să stingă incendiul, focul ca izbucnit după ce proprietarul ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2015, 17:20
(4189 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Crunți incendiu


Cotorca: Accident mortal după ce o mașină a lovit un cal

Sîmbătă, 27 iunie a.c., un șofer s-a răsturnat cu mașina în apropierea localității Bucu. Evenimentul rutier s-a produs ca urmare a faptului că șoferul a pierdut controlul direcției de mers. Bărbatul, în ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2015, 15:05
(4783 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Șoferi băuți, la volan

La sfîrșitul săptămînii precedente, polițiștii ialomițeni au prins în trafic patru bărbați, cu vîrstele cuprinse între 22 și 59 ani, care conduceau autovehicule deși erau băuți. Valorile rezultate ca urmare ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2015, 12:55
(3222 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Peste 320 de amenzi aplicate

Peste 320 de amenzi rutiere au fost aplicate de polițiștii ialomițeni la sfîrșitul săptămînii recent încheiate, respectiv în perioada 26-28 iunie 2015. Mai mult, ca urmare a acțiunilor întreprinse în scopul ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2015, 11:45
(4280 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Percheziții la hoții din mașini

Miercuri, 24 iunie 2015, la primele ore ale dimineții, polițiștii efectuează 20 de percheziții, în 4 județe, la persoane bănuite de savîrșirea infracțiunilor de furt și  furt calificat. Astfel, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

24 Iunie 2015, 10:20
(6523 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Drapelului», sărbătorită la Slobozia

Autoritățile din Slobozia vor serba și anul acesta «Ziua Drapelului». Evenimentul se va desfășura vineri, 26 iunie 2015, în Piața Unirii din oraș. Momentul va fi marcat printr-o slujbă religioasă, dar și ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2015, 20:15
(2619 vizualizări - 0 comentarii)


Tabără de vară în stațiunea Amara

Eveniment inedit la Amara. Reprezentanții Clubului Montan Excelsior Slobozia îi invită pe toți pasionații de aventură să petreacă un week-end de neuitat pe plajele din stațiune. Astfel, între 31 iulie- ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2015, 19:10
(7163 vizualizări - 3 comentarii)


Jandarm ialomițean, campion la tenis de câmp

Jandarm ialomițean, campion la tenis de cîmp

Finala campionatului de tenis de cîmp organizată în cadrul Ministerului Afacerilor Interne în municipiul Cluj-Napoca, în perioada 15-20 iunie 2015, a fost cîștigată la categoria «sub 35 de ani» de plutonierul ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2015, 18:40
(4461 vizualizări - 1 comentariu)


APIA Ialomița, primul loc pe țară la depunerea cererilor unice de plată

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură Centrul Județean Ialomița informează că la termenul-limită de depunere a cererii unice de plată 2015 fără penalități, respectiv 15 iunie 2015, județul ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2015, 18:05
(3791 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Examenul de Capacitate, în siguranță

Efective din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița vor asigura, în perioada 22-26 iunie 2015, ordinea și siguranța publică la 9 centre de examinare și 2 pentru evaluare, dar și măsuri de ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2015, 17:25
(3489 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 25 iunie, data limită pentru plata obligațiilor fiscale

Administrația Județeana a Finantelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că data de 25 iunie este termenul limită pentru declararea și efectuarea plăților obligațiilor fiscale aferente perioadei ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2015, 16:05
(4812 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbulești: 11 ha de orz, mistuite de flăcări

Scînteile produse de un utilaj agricol au dus la izbucnirea unui incendiu la un lan de orz de pe raza localității Bărbulești. Evenimentul a fost anunțat în după-amiaza zilei de sîmbătă, 20 iunie 2015, iar ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2015, 15:20
(3353 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

Polițiștii rutieri au depistat pe șoselele județului patru bărbați, cu vîrstele cuprinse între 35 și 51 de ani, care conduceau autovehicule pe drumurile publice deși anterior consumaseră băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2015, 14:40
(2519 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 6 accidente, 7 persoane rănite

La sfîrșitul săptămînii precedente, în perioada 19-21 iunie 2015, pe șoselele ialomițene s-au produs 6 accidente rutiere, soldate cu rănirea a șapte persoane. Vineri, 19 iunie, Poliția a fost sesizată cu ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2015, 13:35
(2981 vizualizări - 0 comentarii)


Siguranța participanților la trafic, prioritate a polițiștilor ialomițeni

La sfîrșitul săptămînii precedente, polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor auto cu privire ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2015, 12:15
(3949 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiuni preventive ale polițiștilor

Pentru creșterea gradului de siguranță publică a cetățenilor, polițiști din toate structurile operative ale Inspectoratului Județean de Poliție Ialomița au fost angrenați, în perioada 12-14 iunie 2015, ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2015, 11:05
(3082 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 39 de facturi fictive și peste 2,24 milioane de lei evaziune

Potrivit unui comunicat de presă al Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița, «procurorii au dispus punerea în mișcare a acțiunii penale față de inculpatul DUMITRU ANDREI,  sub ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2015, 14:05
(9144 vizualizări - 2 comentarii)


Inventarierea terenurilor în județul Ialomița

În data de 17 iunie a.c., Instituția Prefectului a organizat o nouă reuniune de lucru a specialiștilor însărcinați cu inventarierea terenurilor disponibile pe teritoriul județului Ialomița, în vederea finalizării ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2015, 18:30
(5360 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Percheziții la sediul Finanțelor. Persoane bănuite de evaziune fiscală și fapte de corupție!

În dimineața zilei de miercuri, 17 iunie 2015, polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița efectuează 6 percheziții la sediul unei instituții publice, la punctul de lucru al unei ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2015, 10:35
(11212 vizualizări - 12 comentarii)


Bărcănești: Băiat de 13 ani, ucis de fulger

Marți, 16 iunie a.c., în jurul orei 9,10, pompierii au fost solicitați să intervină în cazul unui băiat, în vîrstă de 13 ani, care a fost lovit de un fulger, la aproximativ 3 km distanță de localitatea ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2015, 17:20
(6018 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 accidente rutiere, un mort și trei persoane rănite

Sîmbătă și duminică, 13/14 iunie 2015, pe șoselele ialomițene s-au produs 3 accidente rutiere soldate cu decesul unei persoane și rănirea altor trei. Astfel, sîmbătă, 13 iunie a.c., Poliția a fost sesizată ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2015, 14:35
(5244 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 20 de permise reținute, amenzi de peste 100000 de lei

În acest sfîrșit de săptămînă, 12-14 iunie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2015, 13:50
(4585 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Accident mortal

Ialomița: Accident mortal

Un tînăr în vîrstă de 20 ani a decedat după ce autoturismul pe care îl conducea a părăsit partea carosabilă și s-a oprit într-un copac. Evenimentul s-a produs luni, 15 iunie 2015, în jurul orei 10,55, pe ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2015, 12:35
(7263 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Săveni, înecat în rîul Ialomița

Duminică, 14 iunie a.c., în jurul orei 13,00, pompierii au fost solicitați să intervină pentru recuperarea trupului neînsuflețit al unui bărbat din apele rîului Ialomița, pe raza orașului Țăndărei. Bărbatul ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2015, 11:45
(6151 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Valea Măcrișului

Folosirea intenționată a sursei de aprindere de persoane rămase neidentificate a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu la rezerva de furaje a unui cetățean din localitatea Valea Măcrișului ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2015, 11:05
(4193 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: PERCHEZIȚII LA PERSOANE BĂNUITE DE ABUZ ÎN SERVICIU ȘI FALS

Luni, 15 iunie 2015, polițiștii Inspectoratului de Poliție Județean Ialomița efectuează 9 percheziții, în două județe, la persoane bănuite de abuz în serviciu și fals intelectual. Astfel ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2015, 10:25
(5785 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Proxeneți arestați pentru 20 de zile

Procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia au dispus, la data de 10.06.2015, punerea în mișcare a acțiunii penale față de inculpații DUMITRU IONUȚ DORU, zis «Papaie ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2015, 20:10
(12074 vizualizări - 10 comentarii)


Sediu nou pentru Postul de Poliție Moldoveni

Sediu nou pentru Postul de Poliție Moldoveni

Începând de joi, 11 iunie 2015, cetățenii și polițiștii comunei Moldoveni-Ialomița beneficiază un nou sediu de Poliție, adecvat activității de primire a publicului și soluționarea problemelor cu care cetățeanul ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2015, 17:40
(6109 vizualizări - 1 comentariu)


Rezultatele concursurilor serviciilor voluntare și private pentru situații de urgență

Rezultatele concursurilor serviciilor voluntare și private pentru situații de urgență

În urma desfășurării fazei județene a competiției serviciilor voluntare și private pentru situații de urgență, pe primul loc s-au clasat echipajul Serviciului Voluntar pentru Situații de Urgență Căzănești ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2015, 16:55
(9351 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
#pasajladrajna în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...