Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Utopia Siret-Bărăgan

Utopia Siret-Bărăgan

De cîțiva ani încoace, utopia numită Canalul Siret-Bărăgan a ajuns să inflameze discursurile oficiale. În Ialomița, primul care a repovestit despre această investiție salvatoare pentru Ialomița a fost fostul ministru al Agriculturii, Valeriu Tabără, acum vreo doi ani, la o Zi a Porumbului. De-atunci, a curs multă apă pe Siret, dar acesta nu s-a mai revărsat. S-a revărsat, în schimb, tolba cu promisiuni electorale. Iar canalul Siret-Bărăgan este una dintre cele mai frumoase. La fel de frumoasă ca cei 400 de kilometri de autostradă promiși de guvernul Boc la începutul guvernării sale...

O investiție de 4,5 miliarde de euro... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2012, 19:36 (9450 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Deși va finalizată la sfîrșitul anului 2013

«Platforma Industrială IMM» de la Slobozia a intrat în faliment

Municipalitatea din Slobozia construiește Parcul Industrial de la Vamă degeaba. Investiția de peste 17 milioane lei este destinată unor firme falimentare. Agenții economici care ar fi trebuit să-și desfășoare activitatea pe «Platforma Industrială IMM» încep să-și închidă afacerile...

Beneficiari falimentari
Imediat după alegerile locale, primarul Alexandru Stoica și viceprimarul Valentin Băcanu semnau un proiect megaloman în valoare de peste 17 milioane lei, inițiat încă de pe vremea ex-primarului Gabi Ionașcu. Este vorba despre proiectul ce vizează construcția în zona Vamă din... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2012, 19:32 (9337 vizualizări - 6 comentarii)

POLITICĂ

«Vom câștiga 25% din voturile electoratului ialomițean!»

Șeful PD-L, Cazacu Marinică, aleargă pentru un loc în Parlament

«Vom cîștiga 25% din voturile electoratului ialomițean!»

Continuăm seria interviurilor cu și despre candidații ialomițeni pentru Parlamentul României. După două săptămîni în care am prezentat doi candidați PSD, vă oferim astăzi un candidat PD-L și vă promitem săptămîna viitoare un interviu cu singurul candidat al PNL care are o șansă certă la încă un mandat, respectiv Cristina Ancuța Pocora. Dar să nu ne grăbim și să trecem la pas prin ograda PD-L, acolo unde Cazacu Marinică a ajuns să facă politică de unul singur, că vremurile sînt grele și dacă nu mai e la putere, nici partidul nu mai poate fi așa de atractiv...

Partidul care a fost... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2012, 19:25 (18505 vizualizări - 24 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

«Bobocii» de la Penitenciarul Slobozia...

«Bobocii» de la Penitenciarul Slobozia...

I-am cunoscut pe Mircea Valentin și Daniel Dinu luni dimineață, 17 septembrie 2012, la festivitatea de deschidere a noului an școlar, desfășurată la Penitenciarul Slobozia. Împart aceeași celulă și aceeași bancă. Sînt elevi «într-a întîia»... Speră să treacă cu bine anul, iar la «vacanța mare» să primească reducerea de pedeapsă de 30 de zile, pentru că da, la pușcărie, fiecare clasă absolvită îi aduce mai aproape de libertate...

De vorbă cu Abecedarul...
Nici vorbă de clopoțel sau emoții la deschiderea noului an școlar de la Penitenciarul Slobozia. Doi deținuți se apropie de zidul... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2012, 18:59 (12538 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

SPORT

Mario Petrache, campion național

Karting

Mario Petrache, campion național

Andrei Ponta, fiul premierului Victor Ponta, i-a spus că titlul i-a adus o cupă mare cît el. De atunci se gîndește cum să pună mîna pe un astfel de trofeu. Viteză de reacție, ambiție, curaj, spirit de aventură... Aceasta a fost combinația care i-a adus lui Mario Petrache titlul național la karting, categoria Pufo.

A depășit toate obstacolele
Despre Mario am mai scris cînd trecuseră doar trei etape din campionatul național, iar el era încă de atunci lider detașat. Cum competița era doar la jumătate, ulterior au apărut și inerentele obstacole. În etapa a IV-a mașina s-a oprit pe... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2012, 18:57 (19001 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

SPORT

Victorie amicală cu Fetești

Fotbal, Liga II, Unirea Slobozia

Victorie amicală cu Fetești

Suporterii Unirii Slobozia mai au de așteptat două săptămîni pînă să-și vadă echipa evoluînd acasă în Liga a II-a. După modelul Callatis, și FCM Bacău s-a retras din campionat, oferind băieților lui Dună o sîmbătă liberă. Coincidența face ca și Rapid Fetești, echipă angrenată în Liga a III-a, să fie liberă exact în aceeași perioadă. Așa că cele două conjudețene au profitat și s-au contrat într-un amical disputat la Fetești, sîmbătă, 15 septembrie, de la ora 11,00.

Noutăți în primul 11
Jucătorii sub 21 de ani sînt încă o problemă pentru antrenorul Marin Dună, chiar dacă întreaga... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2012, 18:50 (8163 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga III, Viitorul Axintele

Liderul își consolidează poziția

«Prima poziție este o conjunctură. Nu putem spune că ne-am detașat. Mai avem mult de muncă, iar concluziile le putem trage abia la finele turului. Acum trebuie să  rămînem concentrați pentru că ne așteaptă o perioadă de foc, cu cinci meciuri grele...» a declarat, pentru Independent, antrenorul Viitorului, Ion Nica, la finele partidei din etapa a III-a cu CSM Rîmnicu Sărat, disputată sîmbătă, 15 septembrie. Oaspeții se anunțau a fi o echipă rea și incomodă. Așa s-a întîmplat în prima jumătate de oră, cînd alb-verzii n-au găsit drumul spre gol, chiar dacă Novac a ratat o ocazie mare cu poarta goală. Conducta cu goluri s-a spart în minutul 35, cînd tot Novac a transformat un penalti scos de... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2012, 18:46 (7142 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga IV

Lazăr și Țăndărei, distracție în doi

S-a terminat și etapa a IV-a din Liga lui Basarab. S-a terminat și cu speranțele unora dintre echipe la supremație. Locul I pare a fi apanajul a doar două trupe: Recolta Gheorghe Lazăr și Victoria Țăndărei. Lazărul a demolat, după obiceiul casei, pe ACS FC Rădulești cu 7-1 (cîte o boabă pentru fiecare inițială plus două bonus). Țăndăreiul a avut o misiune mai grea. A învins totuși cu 2-1 și i-a trimis pe viticultorii feteșteni la cules. Ca să nu se simtă totuși singure, cele două echipe sînt urmate la două puncte distanță de nou promovata Voința Cocora. Aceasta a bătut la Căzănești o echipă care manifestă tot mai acut dorul de ducă înapoi în Liga a V-a. Surpriza etapei s-a consumat la Reviga,... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2012, 18:39 (9697 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Lupte

Cristian Miu a cîștigat «Cupa Dunării»

La finele săptămînii trecute s-a desfășurat, la Călărași, «Cupa Dunării», competiție de lupte libere la care au participat 8 cluburi din București, Constanța, Buzău, Călărași și Ialomița. Județul nostru a fost reprezentat de luptătorii de la CS Amara, pregătiți de Marian Moraru. Cel mai bun rezultat a fost deținut de Cristian Miu, care a ocupat locul I la 42 de kilograme. La aceeași categorie, Manuel Toader a ocupat locul III. Clubul din Amara a mai obținut alte cinci clasări pe a treia treaptă a podiumului: Marian Stanciu (32 kg), Adrian Dumitru (38 kg), Robert Cîlțea (53 kg), Florin Nicolae (59 kg) și Ionela Neicu (42 kg feminin). Pe 29 septembrie, copiii de la CS Amara vor participa la o altă... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2012, 18:38 (11631 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Apendicita care ucide încet...

Vicepeședintele Colegiului Medicilor Ialomița, acuzat de malpraxis

Apendicita care ucide încet...

O banală operație de apendicită l-a adus pe Matei Viorel în pragul morții. După 4 luni de chin și zeci de drumuri la spital avea să afle că doctorul Octavian Alexandrescu, de la spitalul din Urziceni, a «uitat» în burta acestuia un pansament de 30 de centimetri pătrați. Din decembrie și pînă în martie, fașa uitată s-a transformat într-o pungă de puroi de 800 de mililitri. Iar doctorul Alexandrescu este bine mersi, mulțumim de întrebare!

Ce nu te omoară, te întărește
Pe 20 decembrie 2011, după o noapte de dureri, Matei Viorel s-a internat la spitalul din Urziceni pentru ceea ce... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2012, 18:05 (28998 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Minirecensământul de la Hagieni

Minirecensămîntul de la Hagieni

Ponta a mințit la Referendum! Ba a mințit Băsescu! Dracu’ mai știe... Pentru a tranșa definitiv această dilemă, dacă sîntem mai mulți ori mai puțini decît acum 4 ani, am ales (cu o regretabilă întîrziere, e drept, dar mai bine mai tîrziu decît niciodată!) drept punct de referință pe harta județului localitatea Hagieni. Ce-o fi în restul României, Dumnezeu știe!, dar aici puteți fi siguri că e exact cum n-a spus nimeni pînă acum și o face Șerban Marin în locul nostru: «Pe hîrtie sînt 13, bob numărat! (...) În realitate sînt mai mulți...».

Loc de mînăstire și de pomenire
... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2012, 18:02 (11604 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

«Jucării» cu gloanțe pentru 1600 de ialomițeni

«Jucării» cu gloanțe pentru 1600 de ialomițeni

În Ialomița a început marea înarmare. Fie că sînt pasionați de vînătoare, fie că încearcă să țină bandiții la distanță, tot mai mulți ialomițeni preferă să aibă la purtător cîte o pușcă sau un pistol. Sînt deja 1600 de persoane în întreg județul care dețin premise de port armă...

Arme pentru ialomițeni
Statisticile Poliției Județene arată că, în momentul de față, 1600 de ialomițeni dețin legal o armă letală sau neletală. Spunem legal pentru că vorbim despre cei care dețin documente prin care le este recunoscut dreptul de a purta o armă. Astfel, în Ialomița există un număr de ... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2012, 17:53 (10148 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Ialomița arme

Click aici

EVENIMENT

Scandal marca Vasile Olaru

Slobozia: Spitalul Județean externează pacienți cu fracturi deschise

În seara zilei de 31 august 2012, Călin Victor din comuna Ciochina era accidentat grav de primarul orașului Căzănești, Stelian Traian. Incidentul a reprezentat debutul unui șir de bizarerii inexplicabile care au transformat victima în vinovat. Ceea ce este însă strigător la cer este faptul că, deși internat cu fractură deschisă, Călin Victor a fost externat după 7 zile de către dr Vasile Olaru și trimis acasă «să facă sex ca să se vindece»...

Legea nu e pentru toată lumea
În seara zilei de 31 august, noul primar PSD al orașului Căzănești, Stelian Traian, a accidentat grav într... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2012, 10:57 (30171 vizualizări - 38 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Urban, la un pas de insolvență

Slobozia: Urban, la un pas de insolvență

SC Urban se prăbușește sub greutatea datoriilor acumulate în decursul ultimilor ani. În așteptarea unei ședințe a Adunării Generale a Acționarilor care să decidă viitorul societății, conducerea  SC Urban se teme de ce mai rău. «Așteptăm ca Apele Române să declanșeze procedura de insolvență. Este inevitabil în condițiile în care nu mai putem plăti datoriile acumulate...» a declarat Valentin Cilibeanu, directorul SC Urban.

Urban, la mîna Direcției Apelor
Amînate la nesfîrșit, deciziile radicale de redresare a SC Urban continuă să se lase așteptate. La trei luni de la ultima... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2012, 09:44 (13131 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Mărturia unui hoț

Munteni Buzău: «Polițiștii m-au băgat în spital!»

Hoții au ajuns să fie spaima polițiștilor și nu invers. Patru oameni ai legii sînt acuzați de un tînăr de 26 ani, din Căzănești, că l-au băgat în spital după ce i-au aplicat o corecție zdravănă, fără să aibă un motiv. Oamenii legii infirmă acuzațiile și susțin că tînărul este un hoț nemulțumit de faptul că a fost «deranjat» în timp ce fura porumb de pe un cîmp din localitatea Munteni Buzău. Și nu era singur, ci însoțit de tatăl, fratele și cumnata sa! Un lucru este cert, în momentul în care polițiștii le-au cerut tuturor explicații, suspecții au sărit imediat la scandal. Partea vătămată nu are stare nici pe patul spital... Internat la Slobozia, medicii susțin că acesta este reclacitrant și a semnat... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2012, 09:04 (11911 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bani publici pentru «locotenentul» lui Gigi Piticu

Administrația Stoica își plătește datoriile

Bani publici pentru «locotenentul» lui Gigi Piticu

Joi, 30 august 2012, Consiliul Local Slobozia a aprobat «alocarea de la bugetul local al municipiului Slobozia a sumei de 3000 lei reprezentînd ajutor de urgență pentru domnul Zăgan Marian». Potrivit unora dintre consilierii locali prezenți, ajutorul respectiv reprezenta «un precedent periculos» în condițiile în care nu există un regulament intern care să prevadă alocarea unor astfel de ajutoare. Marian Zăgan este unul dintre «locotenenții» interlopului Gigi Piticu și a fost arestat în anul 2009 pentru «vătămare corporală gravă, ultraj contra bunelor moravuri și tulburarea ordinii și liniștii publice»... Oficialii locali susțin că nu este vorba despre nicio plată electorală, ci doar de niște banale... [citește_tot_articolul]

12 Septembrie 2012, 19:46 (11024 vizualizări - 13 comentarii)

POLITICĂ

«Dacă voi candida, CÂȘTIG!»

Marian Pavel, un primar PSD care vrea să-și depășească condiția

«Dacă voi candida, CÎȘTIG!»

Planurile USL pentru alegerile parlamentare din 9 decembrie 2012 sînt ambițioase: 6 fotolii de parlamentar, dintre care, cele de senator sînt garantate. Așa cum vă precizam săptămîna trecută, continuăm seria interviurilor politice cu potențialii candidați pentru aceste funcții. Marian Pavel, primarul comunei Gheorghe Lazăr, este unul dintre numele aflate pe lista potențialilor candidați pentru fotoliul de senator al Colegiului 1 Fetești-Țăndărei. Nu e singurul, e drept! Însă are cele mai multe atuuri pentru a fi nominalizat. Poate și pentru că, în discursurile publice, nu uită niciodată să-și spună poezia: «Eu sînt un soldat disciplinat al partidului. Unde mă trimite, acolo mă duc!».... [citește_tot_articolul]

12 Septembrie 2012, 19:31 (9194 vizualizări - 15 comentarii)

SPORT

Un egal peste așteptări

Fotbal, Liga a II-a, CF Brăila-Unirea Slobozia 2-2

Un egal peste așteptări

Unirea s-a simțit în orașul dunărean ca acasă. Tribunele au fost la fel de goale și apatice ca la Slobozia... Rezultatul poate fi catalogat drept o minciună frumoasă, rod al unei conjucturi fericite, dar și al ambiției uniriștilor. Se întîmplă des în fotbal astfel de lucruri, iar jucătorii noștri merită să privească partea plină a paharului: Unirea a scos un punct pe terenul unei pretendente la promovare! Am pornit cu dreptul în Liga a II-a...

Rusu, inamicul numărul 1
Brăilenii au frămîntat încă din start în crampoane jumătatea de teren slobozeană. A fost de-ajuns o pătrundere... [citește_tot_articolul]

12 Septembrie 2012, 19:24 (10587 vizualizări - 5 comentarii)

SPORT

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Luăm startul la malul mării!

Așteptarea a luat sfîrșit. Campionatul de handbal feminin Divizia A se pune în mișcare. Seria A din care face parte și CSM Unirea Slobozia cuprinde 14 echipe. Cu alte cuvinte, mai multe meciuri, mai mult spectacol, mai bine pentru iubitorii handablului. La start se vor afla mai vechile noastre cunoștințe, Rapid, Piatra Neamț, Bacău, Buzău, dar și nume noi ca Neptun Constanța sau LPS Iași. Debutul în noul sezon este cum nu se poate mai greu. Unirea se deplasează duminică, 16 septembrie, la Constanța pentru jocul cu Neptun, proaspăt retrogradată din Liga Națională, acolo unde, firește, își dorește să revină. Cele două echipe s-au întîlnit în urmă cu două săptămîni, la turneul din Brăila. Acolo constănțencele... [citește_tot_articolul]

12 Septembrie 2012, 19:21 (10155 vizualizări - 6 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, CSM Focșani-Rapid Fetești 3-0

Vin pelin

«Se joacă sau nu se joacă?» aceasta era întrebarea care a stat pe buzele tuturor feteștenilor săptămîna trecută. Pînă la urmă, focșenenii s-au mobilizat și meciul s-a jucat. Echipa lui Gigel Stoica n-a repetat evoluția bună din prima etapă, chiar dacă în startul partidei Vasile Pena a ratat golul dintr-o situație unu la unu. Golul a venit, dar în poarta lui Gîndac, la o fază pornită dintr-o lovitură liberă de pe partea stîngă. A marcat Milea, iar pînă la pauză, Crăciun a făcut 2-0 pentru vrînceni. Scorul final a fost unul de neprezentare, Ștefan făcînd 3-0 la un sfert de oră înainte de final. În ultimele minute s-a accidentat și portarul Gîndac, acesta lănsîdu-i locul lui Florea. Așadar, feteștenii... [citește_tot_articolul]

12 Septembrie 2012, 19:17 (10910 vizualizări - 1 comentariu)

Luni 22 Iun 2026
360 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Evenimente culturale la Conacul Bolomey

Evenimente culturale la Conacul Bolomey

La sfârșitul săptămânii precedente, Conacul Bolomey din Cosâmbești a fost gazda a două evenimente artistice, în cadrul cărora s-au îmbinat literatura, pictura, muzica și ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2025, 11:05
(6771 vizualizări - 0 comentarii)


Conflict spontan la Țăndărei. Un omor și patru rețineri!

Conflict spontan la Țăndărei. Un omor și patru rețineri!

Polițiștii din cadrul IPJ Ialomița informează cu privire la producerea unui conflict spontan, pe raza orașului Țăndărei. Vineri, 19 septembrie 2025, cinci persoane s-au agresat reciproc. În urma ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2025, 07:40
(8774 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Adolescenți arestați la domiciliu pentru «tâlhărie»

Magistrații Judecătoriei Fetești au dispus joi, 18 septembrie 2025, arestul la domiciliu a patru adolescenți cu vârste cuprinse între 14 și 17 ani, cercetați penal pentru «tâlhărie ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2025, 13:00
(10084 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Șoferi sancționați pentru încălcarea Codului Rutier

IPJ Ialomița: Șoferi sancționați pentru încălcarea Codului Rutier

Joi, 18 septembrie 2025, polițiștii din Urziceni au desfășurat o acțiune cu forțe mărite pentru prevenirea faptelor comise cu violență și a accidentelor rutiere cauzate de șoferii aflați sub influența ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2025, 12:30
(4041 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Beat la volan, a provocat un accident rutier

Polițiștii din Fetești au fost sesizați să intervină în cazul unui accident rutier, provocat în afara municipiului de un bărbat de 37 de ani, acesta răsturnându-se cu mașina î ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2025, 16:00
(4887 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinți-Târg: La volan fără permis de conducere

Polițiștii din Fierbinți-Târg au oprit pentru control pe strada Calea București, din localitate, un autoturism condus de un tânăr de 19 de ani, din municipiul Urziceni. Cu ocazia verificărilor ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2025, 15:40
(7559 vizualizări - 0 comentarii)


Cosâmbești: «Rugă Toamnei» la Conacul Bolomey

Conacul Bolomey, din comuna Cosâmbești, va găzdui sâmbătă, 20 septembrie 2025, evenimentul cultural denumit «Rugă Toamnei». Manifestarea va cuprinde o lansare de carte și vernisajul ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2025, 08:30
(1942 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «ROADPOL-Safety Days»

IPJ Ialomița: «ROADPOL-Safety Days»

În perioada 16-22 septembrie 2025, polițiștii rutieri se alătură statelor membre ale Uniunii Europene în cadrul campaniei «ROADPOL-Safety Days», o inițiativă internațională dedicată ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2025, 16:20
(4938 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Festivalul-Concurs de Tradiție Culinară Ialomițeană «La Casa Tudorii»-ediția a XIII-a

Tradițiile din străbuni și prezervarea acestora pentru generațiile următoare reprezintă modalități esențiale de ancorare a valorilor perene ale unui spațiu cultural-istoric în memoria colectivă ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2025, 14:20
(5757 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursări TVA în valoare de peste 3,78 milioane de lei în august 2025

Administrația Județeană Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în luna august 2025, conform selecției naționale, TVA în valoare de peste 3,78 milioane ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2025, 14:10
(3811 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Reținuți pentru 24 de ore după ce au furat din magazin

Polițiștii din Slobozia, sub coordonarea procurorului de caz, au dispus măsura reținerii pentru 24 de ore față de două persoane bănuite de comiterea infracțiunii de «furt». În fapt ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2025, 15:45
(2800 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Prinși în flagrant la furat de porumb

Duminică, 14 septembrie a.c., în jurul orelor 18,00, polițiștii din Stelnica s-au sesizat din oficiu cu privire la săvârșirea infracțiunii de «furt». În fapt, doi bărbați ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2025, 15:40
(2372 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt porumb


Factură electronică de la RAJA Constanța

Factură electronică de la RAJA Constanța

RAJA Constanța încurajează clienții să aleagă soluțiile digitale pentru că sunt simple și ușor accesibile. Factura electronică este o opțiune rapidă, sigură, eficientă, dar cel mai important, prietenoasă ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2025, 12:20
(9468 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 151,14 milioane de lei, încasări la bugetul de stat în luna august 2025

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat în luna august a anului 2025 venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 151,14 milioane ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2025, 12:10
(6271 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în cartierele Vlașca și Fetești Oraș din Fetești!

Echipele RAJA Constanța intervin luni, 15 septembrie 2025, pentru remedierea unei avarii survenite la sistemului de alimentare cu apă de pe strada Belșugului din municipiul Fetești. Pentru realizarea ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2025, 09:05
(3168 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Dosare penale pentru vânzare ilegală de articole pirotehnice 

Vineri, 12 septembrie 2025, polițiștii ialomițeni au descoperit la Țăndărei peste 3800 de articole pirotehnice și au fost întocmite 3 dosare penale. Cantitatea de articole pirotehnice a fost descoperită ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2025, 14:00
(5885 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Microbuzele școlare, verificate de polițiști

IPJ Ialomița: Microbuzele școlare, verificate de polițiști

Joi, 11 septembrie 2025, polițiștii ialomițeni au desfășurat acțiuni de verificare în teren a legalității transporturilor de elevi, având ca obiectiv principal prevenirea evenimentelor rutiere și creșterea siguranței participanților la trafic. Au fost verificate atât documentele necesare efectuării transportului public de elevi, cât și starea tehnică a autovehiculelor, respectarea numărului de locuri disponibile și respectarea regulilor de circulație de către șoferi. ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2025, 12:00
(5972 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Tineri reținuți după ce au furat motorină din vagoane-cisternă

Marți, 9 septembrie a.c., polițiștii din cadrul Postului de Poliție Transporturi Feroviare Fetești au reținut, pentru 24 de ore, doi tineri cu vârstele de 20 și 22 de ani, domiciliați în ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2025, 11:35
(5886 vizualizări - 0 comentarii)


Femeie din Borănești, reținută după ce a furat geanta unei alte femei

Polițiștii Biroului de Investigații Criminale din Urziceni au dispus marți, 9 septembrie a.c., măsura preventivă a reținerii pentru 24 de ore față de o femeie de 43 de ani, din Borănești, bănuită de ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2025, 11:25
(4335 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 2,23 milioane de lei, sume stabilite suplimentar de plată de Inspecția Fiscală în luna august 2025

Inspectorii cu atribuțiuni de control din cadrul AJFP Ialomița au finalizat, în luna august a.c., 18 inspecții fiscale, 4 controale inopinate și 25 verificări documentare. Astfel, în urma ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2025, 11:20
(713 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,70%, rata șomajului la sfârșitul lunii iulie 2025

La sfârșitul lunii iulie 2025, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4466 șomeri (din care 2074 femei), rata șomajului fiind de ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2025, 10:10
(7233 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier pe DN2, între Coșereni și Movilița: Șapte victime!

Sâmbătă, 6 septembrie 2025, Poliția a fost sesizată prin 112 cu privire la producerea unui accident rutier pe DN2, între localitățile Coșereni și Movilița. Din primele verificări a rezultat ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2025, 07:10
(15072 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Percheziții privind respectarea regimului deșeurilor la Fetești

IPJ Ialomița: Percheziții privind respectarea regimului deșeurilor la Fetești

În cursul zilei de joi, 4 septembria a.c., polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase, împreună cu cei ai Serviciului pentru Acțiuni Speciale Serviciului de Investigații ...[citește_toată_știrea]

5 Septembrie 2025, 14:40
(2793 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru siguranța cetățenilor

IPJ Ialomița: Acțiuni pentru siguranța cetățenilor

Polițiștii din Slobozia au desfășurat activități specifice pentru asigurarea unui climat corespunzător de ordine și siguranță publică, creșterea gradului de siguranță rutieră și combaterea principalelor ...[citește_toată_știrea]

5 Septembrie 2025, 14:25
(3888 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Termen pentru înregistrarea în REGES-ONLINE

La data de 30 septembrie 2025 se împlinește termenul-limită până la care angajatorii trebuie să se înregistreze în REGES-ONLINE și, totodată, să completeze toate elementele contractelor ...[citește_toată_știrea]

5 Septembrie 2025, 12:20
(3913 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Tânăr de 26 de ani, reținut după ce și-ar fi bătut iubita minoră de 15 ani!

Marți, 2 septembrie a.c., polițiștii din Fetești, sub supravegherea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Fetești, au reținut un tânăr de 26 de ani, cercetat ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2025, 15:50
(10166 vizualizări - 0 comentarii)


Muzeul Județean Ialomița: «Noaptea Muzeelor la sate» 2025

Muzeul Județean Ialomița se alătură și în acest an demersului inițiat de Rețeaua Națională a Muzeelor din România de organizare la sfârșitul acestei săptămâni a evenimentului ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2025, 15:20
(932 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Bărbat reținut 24 de ore pentru «violență în familie» și «amenințare»

Duminică, 31 august a.c., polițiștii din Urziceni, sub coordonarea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni, au reținut pentru 24 de ore un bărbat, de 41 de ani ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2025, 16:05
(5958 vizualizări - 0 comentarii)


Consiliul Județean Ialomița: Spectacol cu Grigore Leșe la Conacul Bolomey

Consiliul Județean Ialomița, prin Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița, invită ialomițenii la un eveniment deosebit ce va avea loc joi, 4 septembrie 2025, ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2025, 11:50
(1676 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Serviciul Call Center-număr unic la dispoziția clienților 

RAJA Constanța: Serviciul Call Center-număr unic la dispoziția clienților 

Interacțiunea cu utilizatorul serviciilor de alimentare cu apă și/sau de canalizare este extrem de importantă pentru RAJA Constanța. De aceea, serviciul de Call Center pus la dispoziția acestora ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2025, 08:10
(1122 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița Gigel în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetățean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetatean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! patrik în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...