Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Slugă» fără simbrie

«Slugă» fără simbrie

«Mila de la străin, e ca umbra de la spin» spune proverbul românesc. Iar Cătălin Năstase, ajuns acum la 37 ani, știe cel mai bine lucrul acesta. El îl acuză pe Caloianu Gheorghe, din Slobozia, că îi datorează 8500 de lei după ce i-a muncit, cu simbrie, un an de zile. Povestea lui Cătălin Năstase e cu atît mai cutremurătoare cu cît el, în ciuda pagubei, nu are un cuvînt rău de zis despre stăpînul său. În tot acest timp, acesta spune că «băiatul nu e sănătos la cap, e retard... L-a învățat cineva, că el nu știe nici să scrie...».

Slugă la dîrloagă
Pe Cătălin Năstase îl cunoaște... [citește_tot_articolul]

21 Septembrie 2012, 18:25 (23650 vizualizări - 38 comentarii)

EVENIMENT

Autoritățile județene, obligate să plătească «corecții financiare» de 2 milioane lei!

Reabilitarea DJ201B Ciochina-Rași continuă să ne coste

Autoritățile județene, obligate să plătească «corecții financiare» de 2 milioane lei!

Reabilitarea drumului județean Ciochina-Rași este una dintre reușitele declarate ale administrației Ciupercă. Mediatizată ani în șir, această investiție, finanțată în proporție de peste 85 la sută din fonduri europene, are probleme. Concret, de aproape un an, autoritățile județene sînt somate de Comisia Europeană să ramburseze 2 milioane lei din cele 14 cheltuite sub pretextul unor «corecții financiare». Deși litigiul face obiectul unui proces în care biroul juridic din subordine apără instituția, Consiliul Județean Ialomița păstrează o tăcere prudentă și vinovată asupra situației...

Drumul spre Rași a fost pavat cu bune intenții... [citește_tot_articolul]

20 Septembrie 2012, 19:08 (10646 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sănătatea ialomițeană are nevoie urgent de 30 milioane lei!

Sănătatea ialomițeană are nevoie urgent de 30 milioane lei!

Ca în fiecare an, toamna găsește nepregătită Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița. În cadrul unei conferințe de presă desfășurată la sfîrșitul săptămînii precedente, Mihai Geantă, directorul economic al instituției, a anunțat că instituția mai are nevoie de 30 milioane lei pentru a asigura nevoile sistemului județean de sănătate... «Facem eforturi susținute pentru a asigura finanțarea spitalelor și pentru a onora nevoile contributorilor!» a declarat Geantă.

Sănătatea ialomițeană în sezonul de toamnă-iarnă
Conferința de presă de săptămîna trecută a Casei Județene de... [citește_tot_articolul]

20 Septembrie 2012, 17:46 (7500 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Sentință lejeră pentru «pedofilul de la MB-uri»

Trei ani și jumătate... pe hîrtie!

Atenție, părinți! După un an și jumătate în spatele gratiilor, «pedofilul de la MB-uri» va fi din nou liber. Condamnat la trei ani și 6 luni de detenție, bărbatul care a distrus copilăria a trei fetițe din Slobozia va sta la închisoare mai puțin. Și totul este cît se poate de legal! Sentința «lejeră» primită de Corneliu Alexandru Croitoru le-a spulberat liniștea mamelor copilelor batjocorite. Femeile se tem pentru siguranța micuțelor și cred cu tărie că acestea pot deveni din nou victimele pedofilului. Pe de altă parte, surse apropiate anchetei susțin că există posibilitatea ca adevăratul pedofil care a semănat groaza pe străzile Sloboziei să se afle în continuare printre noi...

... [citește_tot_articolul]

20 Septembrie 2012, 17:43 (9096 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Administrațiile locale «casează» bani publici

Ialomița: Administrațiile locale «casează» bani publici

De două decenii încoace, consiliile locale aprobă scoaterea din circuitul administrativ a unor bunuri publice de milioane. Concret, de la birouri, scaune și calculatoare depășite vreme și pînă la centrale termice dezafectate, totul este bun de casat. Situația se repetă permanent, indiferent dacă este vorba de medicul urban sau rural. O trecere în revistă a acestor bunuri reflectă risipa de bani publici...

Tot săracu’ e și al dracu’!
Tot mai sărace an de an, administrațiile locale nu ezită să caseze bunuri pe care le-ar putea valorifica sau întreține. Procedeul este simplu. Potrivit... [citește_tot_articolul]

20 Septembrie 2012, 17:37 (6951 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Dosarul «Șpagă la Poliția Rutieră»

Ialomița: Polițiștii-infractori, trimiși în judecată

Cei 9 agenți de poliție acuzați de comiterea unor fapte de corupție în dosarul «Șpagă la Poliția Rutieră» au fost trimiși în judecată. Procesul se află pe rolul Tribunalului Ialomiță și urmează, în scurt timp, să înregistreze primul termen de judecată...
Cei 9 agenți de la Serviciul Poliției Rutiere Ialomița trimiși în judecată sînt Cornel Ciriblan, Cristinel Dinu, Adrian Marian Andrei, Marian Chițoiu, Dorel Dinu, Micu Gabriel, Gheorghe Ioniță, Costel Cristian Minoiu și Alexandru Lascu. Potrivit probatoriului administrat în cauză, pe parcurusul urmăririi penale, procurorii de la Parchetul de pe lîngă Tribunalul Ialomița au consemnat faptul că cei 9 polițiști... [citește_tot_articolul]

19 Septembrie 2012, 18:25 (39124 vizualizări - 39 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Falsificatorii de bani și-au făcut «cartier general» la Moviliția

Ialomița: Falsificatorii de bani și-au făcut «cartier general» la Moviliția

Capii unei rețele de falsificatori de bani al căror «cartier general» era în localitatea Movilița și care acționau pe raza a opt județe, au fost prinși marți, 18 septembrie a.c., de efective din cadrul Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Ialomița, ale Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate București și ale Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Teleorman. Printre cei prinși s-a numărat și un tînăr, de 22 ani, care în luna aprilie a plasat bani falși la supermarketul Kaufland din Slobozia. Trei suspecți au fost reținuți pe bază de ordonanță pentru 24 de ore, iar miercuri, 19 septembrie, au fost conduși la Judecătoria Slobozia cu mandate de arestare preventivă... [citește_tot_articolul]

19 Septembrie 2012, 17:39 (8705 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Tîrnosire de biserică la Țăndărei

Peste 1500 de credincioși din toate colțurile județului au venit duminică, 16 septembrie, în pelerinaj la Țăndărei. Oamenii au participat la prima sfințire a celei mai noi biserici din oraș, ridicată în cartierul Strachina. Cel de-al doilea lăcaș de cult construit la Țăndărei în ultimele două decenii poartă hramul «Sfinților Împărați Constantin și Elena». Prezent în mijlocul credincioșilor pentru a marca acest eveniment a fost Presfințitul Părinte Episcop Vincențiu...

Eforturi răsplătite...
Cel mai important eveniment religios al comunității din Țăndărei s-a petrecut duminică... [citește_tot_articolul]

19 Septembrie 2012, 17:25 (15060 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

ADR Sud-Muntenia, în «inspecție» la Slobozia

ADR Sud-Muntenia, în «inspecție» la Slobozia

Decimat de criză, mediul de afaceri din Ialomița mai are o șansă să se revigoreze: absorbția fondurilor europene, pentru dezvoltarea resurselor. Au aflat «secretul» și patru firme din Slobozia, care, cu sprijinul Agenției pentru Dezvoltare Regională Sud-Muntenia, au implemenat proiecte cu finanțare comunitară, în cadrul Programului Operațional Regional «Regio». În cadrul întîlnirii de lucru organizată miercuri, 19 septembrie a.c., reprezentanții ADR Sud-Muntenia au vizitat fiecare firmă din oraș care și-a început activitatea cu bani europeni...
Primul obiectiv din Slobozia vizitat de reprezentanții ADR Sud-Muntenia a fost Centrul de Îngrjirie și Remodelare Corporală «Lia SPA», aflat în apropiere... [citește_tot_articolul]

19 Septembrie 2012, 17:07 (13125 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Utopia Siret-Bărăgan

Utopia Siret-Bărăgan

De cîțiva ani încoace, utopia numită Canalul Siret-Bărăgan a ajuns să inflameze discursurile oficiale. În Ialomița, primul care a repovestit despre această investiție salvatoare pentru Ialomița a fost fostul ministru al Agriculturii, Valeriu Tabără, acum vreo doi ani, la o Zi a Porumbului. De-atunci, a curs multă apă pe Siret, dar acesta nu s-a mai revărsat. S-a revărsat, în schimb, tolba cu promisiuni electorale. Iar canalul Siret-Bărăgan este una dintre cele mai frumoase. La fel de frumoasă ca cei 400 de kilometri de autostradă promiși de guvernul Boc la începutul guvernării sale...

O investiție de 4,5 miliarde de euro... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2012, 19:36 (9451 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Deși va finalizată la sfîrșitul anului 2013

«Platforma Industrială IMM» de la Slobozia a intrat în faliment

Municipalitatea din Slobozia construiește Parcul Industrial de la Vamă degeaba. Investiția de peste 17 milioane lei este destinată unor firme falimentare. Agenții economici care ar fi trebuit să-și desfășoare activitatea pe «Platforma Industrială IMM» încep să-și închidă afacerile...

Beneficiari falimentari
Imediat după alegerile locale, primarul Alexandru Stoica și viceprimarul Valentin Băcanu semnau un proiect megaloman în valoare de peste 17 milioane lei, inițiat încă de pe vremea ex-primarului Gabi Ionașcu. Este vorba despre proiectul ce vizează construcția în zona Vamă din... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2012, 19:32 (9338 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Vom câștiga 25% din voturile electoratului ialomițean!»

Șeful PD-L, Cazacu Marinică, aleargă pentru un loc în Parlament

«Vom cîștiga 25% din voturile electoratului ialomițean!»

Continuăm seria interviurilor cu și despre candidații ialomițeni pentru Parlamentul României. După două săptămîni în care am prezentat doi candidați PSD, vă oferim astăzi un candidat PD-L și vă promitem săptămîna viitoare un interviu cu singurul candidat al PNL care are o șansă certă la încă un mandat, respectiv Cristina Ancuța Pocora. Dar să nu ne grăbim și să trecem la pas prin ograda PD-L, acolo unde Cazacu Marinică a ajuns să facă politică de unul singur, că vremurile sînt grele și dacă nu mai e la putere, nici partidul nu mai poate fi așa de atractiv...

Partidul care a fost... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2012, 19:25 (18505 vizualizări - 24 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

«Bobocii» de la Penitenciarul Slobozia...

«Bobocii» de la Penitenciarul Slobozia...

I-am cunoscut pe Mircea Valentin și Daniel Dinu luni dimineață, 17 septembrie 2012, la festivitatea de deschidere a noului an școlar, desfășurată la Penitenciarul Slobozia. Împart aceeași celulă și aceeași bancă. Sînt elevi «într-a întîia»... Speră să treacă cu bine anul, iar la «vacanța mare» să primească reducerea de pedeapsă de 30 de zile, pentru că da, la pușcărie, fiecare clasă absolvită îi aduce mai aproape de libertate...

De vorbă cu Abecedarul...
Nici vorbă de clopoțel sau emoții la deschiderea noului an școlar de la Penitenciarul Slobozia. Doi deținuți se apropie de zidul... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2012, 18:59 (12538 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

SPORT

Mario Petrache, campion național

Karting

Mario Petrache, campion național

Andrei Ponta, fiul premierului Victor Ponta, i-a spus că titlul i-a adus o cupă mare cît el. De atunci se gîndește cum să pună mîna pe un astfel de trofeu. Viteză de reacție, ambiție, curaj, spirit de aventură... Aceasta a fost combinația care i-a adus lui Mario Petrache titlul național la karting, categoria Pufo.

A depășit toate obstacolele
Despre Mario am mai scris cînd trecuseră doar trei etape din campionatul național, iar el era încă de atunci lider detașat. Cum competița era doar la jumătate, ulterior au apărut și inerentele obstacole. În etapa a IV-a mașina s-a oprit pe... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2012, 18:57 (19005 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

SPORT

Victorie amicală cu Fetești

Fotbal, Liga II, Unirea Slobozia

Victorie amicală cu Fetești

Suporterii Unirii Slobozia mai au de așteptat două săptămîni pînă să-și vadă echipa evoluînd acasă în Liga a II-a. După modelul Callatis, și FCM Bacău s-a retras din campionat, oferind băieților lui Dună o sîmbătă liberă. Coincidența face ca și Rapid Fetești, echipă angrenată în Liga a III-a, să fie liberă exact în aceeași perioadă. Așa că cele două conjudețene au profitat și s-au contrat într-un amical disputat la Fetești, sîmbătă, 15 septembrie, de la ora 11,00.

Noutăți în primul 11
Jucătorii sub 21 de ani sînt încă o problemă pentru antrenorul Marin Dună, chiar dacă întreaga... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2012, 18:50 (8163 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga III, Viitorul Axintele

Liderul își consolidează poziția

«Prima poziție este o conjunctură. Nu putem spune că ne-am detașat. Mai avem mult de muncă, iar concluziile le putem trage abia la finele turului. Acum trebuie să  rămînem concentrați pentru că ne așteaptă o perioadă de foc, cu cinci meciuri grele...» a declarat, pentru Independent, antrenorul Viitorului, Ion Nica, la finele partidei din etapa a III-a cu CSM Rîmnicu Sărat, disputată sîmbătă, 15 septembrie. Oaspeții se anunțau a fi o echipă rea și incomodă. Așa s-a întîmplat în prima jumătate de oră, cînd alb-verzii n-au găsit drumul spre gol, chiar dacă Novac a ratat o ocazie mare cu poarta goală. Conducta cu goluri s-a spart în minutul 35, cînd tot Novac a transformat un penalti scos de... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2012, 18:46 (7142 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga IV

Lazăr și Țăndărei, distracție în doi

S-a terminat și etapa a IV-a din Liga lui Basarab. S-a terminat și cu speranțele unora dintre echipe la supremație. Locul I pare a fi apanajul a doar două trupe: Recolta Gheorghe Lazăr și Victoria Țăndărei. Lazărul a demolat, după obiceiul casei, pe ACS FC Rădulești cu 7-1 (cîte o boabă pentru fiecare inițială plus două bonus). Țăndăreiul a avut o misiune mai grea. A învins totuși cu 2-1 și i-a trimis pe viticultorii feteșteni la cules. Ca să nu se simtă totuși singure, cele două echipe sînt urmate la două puncte distanță de nou promovata Voința Cocora. Aceasta a bătut la Căzănești o echipă care manifestă tot mai acut dorul de ducă înapoi în Liga a V-a. Surpriza etapei s-a consumat la Reviga,... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2012, 18:39 (9698 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Lupte

Cristian Miu a cîștigat «Cupa Dunării»

La finele săptămînii trecute s-a desfășurat, la Călărași, «Cupa Dunării», competiție de lupte libere la care au participat 8 cluburi din București, Constanța, Buzău, Călărași și Ialomița. Județul nostru a fost reprezentat de luptătorii de la CS Amara, pregătiți de Marian Moraru. Cel mai bun rezultat a fost deținut de Cristian Miu, care a ocupat locul I la 42 de kilograme. La aceeași categorie, Manuel Toader a ocupat locul III. Clubul din Amara a mai obținut alte cinci clasări pe a treia treaptă a podiumului: Marian Stanciu (32 kg), Adrian Dumitru (38 kg), Robert Cîlțea (53 kg), Florin Nicolae (59 kg) și Ionela Neicu (42 kg feminin). Pe 29 septembrie, copiii de la CS Amara vor participa la o altă... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2012, 18:38 (11631 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Apendicita care ucide încet...

Vicepeședintele Colegiului Medicilor Ialomița, acuzat de malpraxis

Apendicita care ucide încet...

O banală operație de apendicită l-a adus pe Matei Viorel în pragul morții. După 4 luni de chin și zeci de drumuri la spital avea să afle că doctorul Octavian Alexandrescu, de la spitalul din Urziceni, a «uitat» în burta acestuia un pansament de 30 de centimetri pătrați. Din decembrie și pînă în martie, fașa uitată s-a transformat într-o pungă de puroi de 800 de mililitri. Iar doctorul Alexandrescu este bine mersi, mulțumim de întrebare!

Ce nu te omoară, te întărește
Pe 20 decembrie 2011, după o noapte de dureri, Matei Viorel s-a internat la spitalul din Urziceni pentru ceea ce... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2012, 18:05 (28999 vizualizări - 20 comentarii)

REPORTAJ

Minirecensământul de la Hagieni

Minirecensămîntul de la Hagieni

Ponta a mințit la Referendum! Ba a mințit Băsescu! Dracu’ mai știe... Pentru a tranșa definitiv această dilemă, dacă sîntem mai mulți ori mai puțini decît acum 4 ani, am ales (cu o regretabilă întîrziere, e drept, dar mai bine mai tîrziu decît niciodată!) drept punct de referință pe harta județului localitatea Hagieni. Ce-o fi în restul României, Dumnezeu știe!, dar aici puteți fi siguri că e exact cum n-a spus nimeni pînă acum și o face Șerban Marin în locul nostru: «Pe hîrtie sînt 13, bob numărat! (...) În realitate sînt mai mulți...».

Loc de mînăstire și de pomenire
... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2012, 18:02 (11607 vizualizări - 1 comentariu)

Joi 25 Iun 2026
307 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

E-Distribuție Dobrogea: Atenție, se întrerupe curentul!

Din cauza lucrărilor de întreținere și reabilitare a rețelelor electrice, furnizarea energiei electrice va fi sistată în unele zone ale orașelor Amara, Slobozia și Urziceni, în perioada 19-23 noiembrie ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2018, 19:05
(6478 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestat pentru «infracțiuni contra patrimoniului»

Polițiștii de Investigații Criminale din Ialomița au depistat un bărbat care era urmărit internațional pentru «infracțiuni contra patrimoniului», fapte comise în Belgia. Astfel, pe numele bărbatului de ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2018, 12:15
(3986 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Gheorghe Doja

Miercuri, 14 noiembrie a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza comunei Gheorghe Doja s-a produs un eveniment rutier soldat cu pagube materiale. Astfel, polițiștii ajunși la locul evenimentului ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2018, 12:10
(4701 vizualizări - 0 comentarii)


Parchetul de pe lângă Judecătoria Urziceni: Arest preventiv pentru doi bărbați care operau prin metoda «Accidentul»

Potrivit unui comunicat de presă al Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni, anchetatorii au reușit arestarea a doi indivizi acuzați de «înșelăciune» și «complicitate la înșelăciune» ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2018, 19:10
(6819 vizualizări - 4 comentarii)


Primarul general al Madridului, Manuela Carmena, vizită de lucru la Țăndărei

Consilierul de stat cu responsabilități în problematica minorităților, Dana Varga, a primit miercuri, 14 noiembrie a.c., o delegație spaniolă condusă de primarul general al Madridului, Manuela Carmena, ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 19:30
(4141 vizualizări - 1 comentariu)


DSVSA Ialomița: Informare cu privire la evoluția pestei micilor rumegătoare

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de rumegătoare mici (ovine și caprine), atât din exploatațiile comerciale cât și din gospodăriile ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 15:35
(3658 vizualizări - 1 comentariu)


Acțiuni preventive ale polițiștilor ialomițeni

Prevenirea delincvenței juvenile și victimizarea minorilor, prevenirea infracțiunilor contra patrimoniului și siguranța cetățeanului, sunt unele dintre prioritățile Poliției ialomițene. Astfel, marți, ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 14:20
(3552 vizualizări - 0 comentarii)


Teatrul «Tony Bulandra» Târgoviște, la Slobozia

Marți, 4 decembrie 2018, cu începere de la orele 18,00, la Casa de Cultură Municipală Slobozia, Teatrul «Tony Bulandra» Târgoviște va pune în scenă piesa «O scrisoare pierdută», de I.L. Caragiale. Beneficiind ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 13:40
(2862 vizualizări - 0 comentarii)


2364 de persoane, angajate prin intermediul AJOFM Ialomița

În primele 9 luni ale anului 2018, ca urmare a implementării Programului Național de Ocupare a Forței de Muncă, prin intermediul AJOFM Ialomița au fost încadrate în muncă 2364 persoane, dintre care 873 ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 12:20
(3132 vizualizări - 0 comentarii)


Gura Ialomiței: «Rapsozii la ei acasă»

Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița, în colaborare cu Primăria comunei Gura Ialomiței, organizează sâmbătă, 17 noiembrie 2018, în această localitate manifestarea ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 11:25
(2910 vizualizări - 0 comentarii)


Diplomă de Bună Practică pentru Consiliul Județean Ialomița

Agenția Națională a Funcționarilor Publici a organizat ce-a de-a XI- ediție a Competiției celor mai bune practici din administrația publică din România, cu scopul de a identifica și disemina inițiative ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 11:15
(3265 vizualizări - 0 comentarii)


ANOFM: Locuri de muncă în Danemarca și Portugalia

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă, prin intermediul Serviciului EURES din cadrul AJOFM Ialomița, promovează oferta unui angajator din Danemarca de 200 locuri de muncă (100 locuri pentru Danemarca și 100 locuri pentru Portugalia), pentru munca sezonieră, cules de mazăre, campania 2019. Durata contractului este pe perioada iunie-octombrie 2019, programul de lucru fiind de 30-40 ore, 6 zile/săptămână. ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 10:05
(2583 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița recrutează personal din sursă externă

Inspectoratul pentru Situații de Urgență al Județului Ialomița organizează concurs de recrutare din sursă externă pentru ocuparea a 6 funcții vacante (4 ofițeri și 2 subofițeri). Înscrierile se desfășoară ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2018, 19:20
(5735 vizualizări - 0 comentarii)


E-Distribuție Dobrogea: Atenție, se întrerupe curentul!

E-Distribuție Dobrogea anunță consumatorii casnici cu privire la faptul că, în perioada 12-16 noiembrie 2018, din cauza lucrărilor de întreținere a rețelelor, alimentarea cu energie electrică va fi sistată ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2018, 19:10
(5523 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Rădulești, arestat pentru «infracțiuni la regimul rutier»

Polițiștii ialomițeni au identificat un bărbat, de 41 de ani, din satul Rădulești, acesta figurând pe lista persoanelor care se sustrăgeau executării unor pedepse privative de libertate. El a fost condamnat ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2018, 20:05
(3411 vizualizări - 0 comentarii)


Mihail Kogălniceanu: Prins la volan fără permis

Un bărbat, de 42 de ani, din comuna Mihail Kogălniceanu s-a ales cu un dosar penal după ce a condus pe drumurile publice, fără a avea permis de conducere. Cercetările în această cauză continuă. ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2018, 19:25
(3735 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: La volan sub influența băuturilor alcoolice

Un bărbat, de 34 de ani, din localitatea Săveni s-a ales cu un dosar penal pentru că a condus sub influența băuturilor alcoolice. Acesta avea o alcoolemie de 0,44 miligrame alcool pur în aerul expirat. ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2018, 19:20
(3585 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infracțiuni la regimul silvic, constatate de polițiști

Doi bărbați, de 38 și 47 de ani, din județele Vrancea și Ialomița, au intrat în atenția polițiștilor după ce au comis infracțiuni la regimul silvic. Primul contravenient transporta cu o mașină o cantitate ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2018, 19:10
(3402 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Expoziție de artă plastică la Muzeul Național al Agriculturii

Uniunea Artiștilor Plastici Ialomița vernisează expoziția de artă plastică «Salonul de Toamnă 2018». Evenimentul se va desfășura la Muzeul Național al Agriculturii din România miercuri, 7 noiembrie 201 ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2018, 10:35
(3308 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Peste 450 de amenzi, 19 de permise reținute

Polițiștii au intervenit, la finele săptămânii precedente, la aproape 100 de evenimente, majoritatea sesizate prin 112. Polițiștii au aplicat peste 450 de sancțiuni contravenționale, au constatat peste ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2018, 10:20
(4701 vizualizări - 0 comentarii)


Hramul Mânăstirii Slobozia

În perioada 6-12 noiembrie 2018, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor organizează o serie de manifestări cu ocazia sărbătoririi hramului «Sfinților ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2018, 10:05
(3847 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Acțiune de vaccinare a galinaceelor

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița anunță crescătorii și deținătorii de păsări domestice că, în această perioadă, desfășoară prin medicii veterinari de liberă practică ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2018, 09:50
(4228 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Șapte persoane au fost rănite într-un accident rutier

Amara: Șapte persoane au fost rănite într-un accident rutier

Accident rutier produs în apropiere de orașul Amara în seara zilei de duminică, 4 noiembrie 2018. Șapte persoane au fost rănite, una dintre ele murind la locul incidentului, după ce o căruță a fost lovită ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2018, 21:08
(5731 vizualizări - 0 comentarii)


Nou focar de Pestă Porcină Africană în Cartierul Slobozia Nouă

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează că sâmbătă, 27 octombrie 2018, într-o exploatație din Cartierul Slobozia Nouă a fost confirmat un focar de Pestă Porcină ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2018, 10:05
(4119 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Registrul electronic de evidență a contractelor de internship

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă anunță lansarea Registrului electronic de evidență a contractelor de internship. Registrul înființat și gestionat de ANOFM ține evidența tuturor contractelor ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2018, 09:55
(5343 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Produsele contrafăcute, în atenția polițiștilor

În ultimele 48 de ore, polițiștii de Investigare a Criminalității Economice au efectuat controale la mai mulți agenți economici de pe raza județului Ialomița, pe linia prevenirii și combaterii ilegalităților ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 19:10
(4255 vizualizări - 1 comentariu)


Jilavele: S-a răsturnat cu mașina

În cursul zilei de joi, 25 octombrie a.c, în apropiere de localitatea Jilavele s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate de către polițiști s-a stabilit faptul ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 18:55
(4204 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Jilavele accident


Slobozia: Arestat pentru «lipsire de libertate»

Joi, 25 octombrie a.c., polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 18:50
(4663 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Borănești, urmărit de mașina Poliției

Joi, 25 octombrie a.c., un bărbat de 46 de ani, din comuna Manasia, a fost depistat de polițiștii rutieri în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu deși avea acest drept suspendat ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 18:40
(4080 vizualizări - 0 comentarii)


Orboești: A căzut în WC-ul din fundul curții

Orboești: A căzut în WC-ul din fundul curții

O bărtrână de 74 de ani din satul ialomițean Orboești a fost la un pas de moarte după ce a căzut în WC-ul pe care îl avea în fundul curții. Femeia a fost descoperită după 12 ore de o rudă care voia să folosească ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 15:45
(6118 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...