Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Slugă» fără simbrie

«Slugă» fără simbrie

«Mila de la străin, e ca umbra de la spin» spune proverbul românesc. Iar Cătălin Năstase, ajuns acum la 37 ani, știe cel mai bine lucrul acesta. El îl acuză pe Caloianu Gheorghe, din Slobozia, că îi datorează 8500 de lei după ce i-a muncit, cu simbrie, un an de zile. Povestea lui Cătălin Năstase e cu atît mai cutremurătoare cu cît el, în ciuda pagubei, nu are un cuvînt rău de zis despre stăpînul său. În tot acest timp, acesta spune că «băiatul nu e sănătos la cap, e retard... L-a învățat cineva, că el nu știe nici să scrie...».

Slugă la dîrloagă
Pe Cătălin Năstase îl cunoaște... [citește_tot_articolul]

21 Septembrie 2012, 18:25 (23650 vizualizări - 38 comentarii)

EVENIMENT

Autoritățile județene, obligate să plătească «corecții financiare» de 2 milioane lei!

Reabilitarea DJ201B Ciochina-Rași continuă să ne coste

Autoritățile județene, obligate să plătească «corecții financiare» de 2 milioane lei!

Reabilitarea drumului județean Ciochina-Rași este una dintre reușitele declarate ale administrației Ciupercă. Mediatizată ani în șir, această investiție, finanțată în proporție de peste 85 la sută din fonduri europene, are probleme. Concret, de aproape un an, autoritățile județene sînt somate de Comisia Europeană să ramburseze 2 milioane lei din cele 14 cheltuite sub pretextul unor «corecții financiare». Deși litigiul face obiectul unui proces în care biroul juridic din subordine apără instituția, Consiliul Județean Ialomița păstrează o tăcere prudentă și vinovată asupra situației...

Drumul spre Rași a fost pavat cu bune intenții... [citește_tot_articolul]

20 Septembrie 2012, 19:08 (10645 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sănătatea ialomițeană are nevoie urgent de 30 milioane lei!

Sănătatea ialomițeană are nevoie urgent de 30 milioane lei!

Ca în fiecare an, toamna găsește nepregătită Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița. În cadrul unei conferințe de presă desfășurată la sfîrșitul săptămînii precedente, Mihai Geantă, directorul economic al instituției, a anunțat că instituția mai are nevoie de 30 milioane lei pentru a asigura nevoile sistemului județean de sănătate... «Facem eforturi susținute pentru a asigura finanțarea spitalelor și pentru a onora nevoile contributorilor!» a declarat Geantă.

Sănătatea ialomițeană în sezonul de toamnă-iarnă
Conferința de presă de săptămîna trecută a Casei Județene de... [citește_tot_articolul]

20 Septembrie 2012, 17:46 (7500 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Sentință lejeră pentru «pedofilul de la MB-uri»

Trei ani și jumătate... pe hîrtie!

Atenție, părinți! După un an și jumătate în spatele gratiilor, «pedofilul de la MB-uri» va fi din nou liber. Condamnat la trei ani și 6 luni de detenție, bărbatul care a distrus copilăria a trei fetițe din Slobozia va sta la închisoare mai puțin. Și totul este cît se poate de legal! Sentința «lejeră» primită de Corneliu Alexandru Croitoru le-a spulberat liniștea mamelor copilelor batjocorite. Femeile se tem pentru siguranța micuțelor și cred cu tărie că acestea pot deveni din nou victimele pedofilului. Pe de altă parte, surse apropiate anchetei susțin că există posibilitatea ca adevăratul pedofil care a semănat groaza pe străzile Sloboziei să se afle în continuare printre noi...

... [citește_tot_articolul]

20 Septembrie 2012, 17:43 (9096 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Administrațiile locale «casează» bani publici

Ialomița: Administrațiile locale «casează» bani publici

De două decenii încoace, consiliile locale aprobă scoaterea din circuitul administrativ a unor bunuri publice de milioane. Concret, de la birouri, scaune și calculatoare depășite vreme și pînă la centrale termice dezafectate, totul este bun de casat. Situația se repetă permanent, indiferent dacă este vorba de medicul urban sau rural. O trecere în revistă a acestor bunuri reflectă risipa de bani publici...

Tot săracu’ e și al dracu’!
Tot mai sărace an de an, administrațiile locale nu ezită să caseze bunuri pe care le-ar putea valorifica sau întreține. Procedeul este simplu. Potrivit... [citește_tot_articolul]

20 Septembrie 2012, 17:37 (6951 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Dosarul «Șpagă la Poliția Rutieră»

Ialomița: Polițiștii-infractori, trimiși în judecată

Cei 9 agenți de poliție acuzați de comiterea unor fapte de corupție în dosarul «Șpagă la Poliția Rutieră» au fost trimiși în judecată. Procesul se află pe rolul Tribunalului Ialomiță și urmează, în scurt timp, să înregistreze primul termen de judecată...
Cei 9 agenți de la Serviciul Poliției Rutiere Ialomița trimiși în judecată sînt Cornel Ciriblan, Cristinel Dinu, Adrian Marian Andrei, Marian Chițoiu, Dorel Dinu, Micu Gabriel, Gheorghe Ioniță, Costel Cristian Minoiu și Alexandru Lascu. Potrivit probatoriului administrat în cauză, pe parcurusul urmăririi penale, procurorii de la Parchetul de pe lîngă Tribunalul Ialomița au consemnat faptul că cei 9 polițiști... [citește_tot_articolul]

19 Septembrie 2012, 18:25 (39124 vizualizări - 39 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Falsificatorii de bani și-au făcut «cartier general» la Moviliția

Ialomița: Falsificatorii de bani și-au făcut «cartier general» la Moviliția

Capii unei rețele de falsificatori de bani al căror «cartier general» era în localitatea Movilița și care acționau pe raza a opt județe, au fost prinși marți, 18 septembrie a.c., de efective din cadrul Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Ialomița, ale Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate București și ale Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Teleorman. Printre cei prinși s-a numărat și un tînăr, de 22 ani, care în luna aprilie a plasat bani falși la supermarketul Kaufland din Slobozia. Trei suspecți au fost reținuți pe bază de ordonanță pentru 24 de ore, iar miercuri, 19 septembrie, au fost conduși la Judecătoria Slobozia cu mandate de arestare preventivă... [citește_tot_articolul]

19 Septembrie 2012, 17:39 (8705 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Tîrnosire de biserică la Țăndărei

Peste 1500 de credincioși din toate colțurile județului au venit duminică, 16 septembrie, în pelerinaj la Țăndărei. Oamenii au participat la prima sfințire a celei mai noi biserici din oraș, ridicată în cartierul Strachina. Cel de-al doilea lăcaș de cult construit la Țăndărei în ultimele două decenii poartă hramul «Sfinților Împărați Constantin și Elena». Prezent în mijlocul credincioșilor pentru a marca acest eveniment a fost Presfințitul Părinte Episcop Vincențiu...

Eforturi răsplătite...
Cel mai important eveniment religios al comunității din Țăndărei s-a petrecut duminică... [citește_tot_articolul]

19 Septembrie 2012, 17:25 (15060 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

ADR Sud-Muntenia, în «inspecție» la Slobozia

ADR Sud-Muntenia, în «inspecție» la Slobozia

Decimat de criză, mediul de afaceri din Ialomița mai are o șansă să se revigoreze: absorbția fondurilor europene, pentru dezvoltarea resurselor. Au aflat «secretul» și patru firme din Slobozia, care, cu sprijinul Agenției pentru Dezvoltare Regională Sud-Muntenia, au implemenat proiecte cu finanțare comunitară, în cadrul Programului Operațional Regional «Regio». În cadrul întîlnirii de lucru organizată miercuri, 19 septembrie a.c., reprezentanții ADR Sud-Muntenia au vizitat fiecare firmă din oraș care și-a început activitatea cu bani europeni...
Primul obiectiv din Slobozia vizitat de reprezentanții ADR Sud-Muntenia a fost Centrul de Îngrjirie și Remodelare Corporală «Lia SPA», aflat în apropiere... [citește_tot_articolul]

19 Septembrie 2012, 17:07 (13125 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Utopia Siret-Bărăgan

Utopia Siret-Bărăgan

De cîțiva ani încoace, utopia numită Canalul Siret-Bărăgan a ajuns să inflameze discursurile oficiale. În Ialomița, primul care a repovestit despre această investiție salvatoare pentru Ialomița a fost fostul ministru al Agriculturii, Valeriu Tabără, acum vreo doi ani, la o Zi a Porumbului. De-atunci, a curs multă apă pe Siret, dar acesta nu s-a mai revărsat. S-a revărsat, în schimb, tolba cu promisiuni electorale. Iar canalul Siret-Bărăgan este una dintre cele mai frumoase. La fel de frumoasă ca cei 400 de kilometri de autostradă promiși de guvernul Boc la începutul guvernării sale...

O investiție de 4,5 miliarde de euro... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2012, 19:36 (9451 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Deși va finalizată la sfîrșitul anului 2013

«Platforma Industrială IMM» de la Slobozia a intrat în faliment

Municipalitatea din Slobozia construiește Parcul Industrial de la Vamă degeaba. Investiția de peste 17 milioane lei este destinată unor firme falimentare. Agenții economici care ar fi trebuit să-și desfășoare activitatea pe «Platforma Industrială IMM» încep să-și închidă afacerile...

Beneficiari falimentari
Imediat după alegerile locale, primarul Alexandru Stoica și viceprimarul Valentin Băcanu semnau un proiect megaloman în valoare de peste 17 milioane lei, inițiat încă de pe vremea ex-primarului Gabi Ionașcu. Este vorba despre proiectul ce vizează construcția în zona Vamă din... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2012, 19:32 (9338 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Vom câștiga 25% din voturile electoratului ialomițean!»

Șeful PD-L, Cazacu Marinică, aleargă pentru un loc în Parlament

«Vom cîștiga 25% din voturile electoratului ialomițean!»

Continuăm seria interviurilor cu și despre candidații ialomițeni pentru Parlamentul României. După două săptămîni în care am prezentat doi candidați PSD, vă oferim astăzi un candidat PD-L și vă promitem săptămîna viitoare un interviu cu singurul candidat al PNL care are o șansă certă la încă un mandat, respectiv Cristina Ancuța Pocora. Dar să nu ne grăbim și să trecem la pas prin ograda PD-L, acolo unde Cazacu Marinică a ajuns să facă politică de unul singur, că vremurile sînt grele și dacă nu mai e la putere, nici partidul nu mai poate fi așa de atractiv...

Partidul care a fost... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2012, 19:25 (18505 vizualizări - 24 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

«Bobocii» de la Penitenciarul Slobozia...

«Bobocii» de la Penitenciarul Slobozia...

I-am cunoscut pe Mircea Valentin și Daniel Dinu luni dimineață, 17 septembrie 2012, la festivitatea de deschidere a noului an școlar, desfășurată la Penitenciarul Slobozia. Împart aceeași celulă și aceeași bancă. Sînt elevi «într-a întîia»... Speră să treacă cu bine anul, iar la «vacanța mare» să primească reducerea de pedeapsă de 30 de zile, pentru că da, la pușcărie, fiecare clasă absolvită îi aduce mai aproape de libertate...

De vorbă cu Abecedarul...
Nici vorbă de clopoțel sau emoții la deschiderea noului an școlar de la Penitenciarul Slobozia. Doi deținuți se apropie de zidul... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2012, 18:59 (12538 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

SPORT

Mario Petrache, campion național

Karting

Mario Petrache, campion național

Andrei Ponta, fiul premierului Victor Ponta, i-a spus că titlul i-a adus o cupă mare cît el. De atunci se gîndește cum să pună mîna pe un astfel de trofeu. Viteză de reacție, ambiție, curaj, spirit de aventură... Aceasta a fost combinația care i-a adus lui Mario Petrache titlul național la karting, categoria Pufo.

A depășit toate obstacolele
Despre Mario am mai scris cînd trecuseră doar trei etape din campionatul național, iar el era încă de atunci lider detașat. Cum competița era doar la jumătate, ulterior au apărut și inerentele obstacole. În etapa a IV-a mașina s-a oprit pe... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2012, 18:57 (19005 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

SPORT

Victorie amicală cu Fetești

Fotbal, Liga II, Unirea Slobozia

Victorie amicală cu Fetești

Suporterii Unirii Slobozia mai au de așteptat două săptămîni pînă să-și vadă echipa evoluînd acasă în Liga a II-a. După modelul Callatis, și FCM Bacău s-a retras din campionat, oferind băieților lui Dună o sîmbătă liberă. Coincidența face ca și Rapid Fetești, echipă angrenată în Liga a III-a, să fie liberă exact în aceeași perioadă. Așa că cele două conjudețene au profitat și s-au contrat într-un amical disputat la Fetești, sîmbătă, 15 septembrie, de la ora 11,00.

Noutăți în primul 11
Jucătorii sub 21 de ani sînt încă o problemă pentru antrenorul Marin Dună, chiar dacă întreaga... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2012, 18:50 (8163 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga III, Viitorul Axintele

Liderul își consolidează poziția

«Prima poziție este o conjunctură. Nu putem spune că ne-am detașat. Mai avem mult de muncă, iar concluziile le putem trage abia la finele turului. Acum trebuie să  rămînem concentrați pentru că ne așteaptă o perioadă de foc, cu cinci meciuri grele...» a declarat, pentru Independent, antrenorul Viitorului, Ion Nica, la finele partidei din etapa a III-a cu CSM Rîmnicu Sărat, disputată sîmbătă, 15 septembrie. Oaspeții se anunțau a fi o echipă rea și incomodă. Așa s-a întîmplat în prima jumătate de oră, cînd alb-verzii n-au găsit drumul spre gol, chiar dacă Novac a ratat o ocazie mare cu poarta goală. Conducta cu goluri s-a spart în minutul 35, cînd tot Novac a transformat un penalti scos de... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2012, 18:46 (7142 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga IV

Lazăr și Țăndărei, distracție în doi

S-a terminat și etapa a IV-a din Liga lui Basarab. S-a terminat și cu speranțele unora dintre echipe la supremație. Locul I pare a fi apanajul a doar două trupe: Recolta Gheorghe Lazăr și Victoria Țăndărei. Lazărul a demolat, după obiceiul casei, pe ACS FC Rădulești cu 7-1 (cîte o boabă pentru fiecare inițială plus două bonus). Țăndăreiul a avut o misiune mai grea. A învins totuși cu 2-1 și i-a trimis pe viticultorii feteșteni la cules. Ca să nu se simtă totuși singure, cele două echipe sînt urmate la două puncte distanță de nou promovata Voința Cocora. Aceasta a bătut la Căzănești o echipă care manifestă tot mai acut dorul de ducă înapoi în Liga a V-a. Surpriza etapei s-a consumat la Reviga,... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2012, 18:39 (9698 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Lupte

Cristian Miu a cîștigat «Cupa Dunării»

La finele săptămînii trecute s-a desfășurat, la Călărași, «Cupa Dunării», competiție de lupte libere la care au participat 8 cluburi din București, Constanța, Buzău, Călărași și Ialomița. Județul nostru a fost reprezentat de luptătorii de la CS Amara, pregătiți de Marian Moraru. Cel mai bun rezultat a fost deținut de Cristian Miu, care a ocupat locul I la 42 de kilograme. La aceeași categorie, Manuel Toader a ocupat locul III. Clubul din Amara a mai obținut alte cinci clasări pe a treia treaptă a podiumului: Marian Stanciu (32 kg), Adrian Dumitru (38 kg), Robert Cîlțea (53 kg), Florin Nicolae (59 kg) și Ionela Neicu (42 kg feminin). Pe 29 septembrie, copiii de la CS Amara vor participa la o altă... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2012, 18:38 (11631 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Apendicita care ucide încet...

Vicepeședintele Colegiului Medicilor Ialomița, acuzat de malpraxis

Apendicita care ucide încet...

O banală operație de apendicită l-a adus pe Matei Viorel în pragul morții. După 4 luni de chin și zeci de drumuri la spital avea să afle că doctorul Octavian Alexandrescu, de la spitalul din Urziceni, a «uitat» în burta acestuia un pansament de 30 de centimetri pătrați. Din decembrie și pînă în martie, fașa uitată s-a transformat într-o pungă de puroi de 800 de mililitri. Iar doctorul Alexandrescu este bine mersi, mulțumim de întrebare!

Ce nu te omoară, te întărește
Pe 20 decembrie 2011, după o noapte de dureri, Matei Viorel s-a internat la spitalul din Urziceni pentru ceea ce... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2012, 18:05 (28999 vizualizări - 20 comentarii)

REPORTAJ

Minirecensământul de la Hagieni

Minirecensămîntul de la Hagieni

Ponta a mințit la Referendum! Ba a mințit Băsescu! Dracu’ mai știe... Pentru a tranșa definitiv această dilemă, dacă sîntem mai mulți ori mai puțini decît acum 4 ani, am ales (cu o regretabilă întîrziere, e drept, dar mai bine mai tîrziu decît niciodată!) drept punct de referință pe harta județului localitatea Hagieni. Ce-o fi în restul României, Dumnezeu știe!, dar aici puteți fi siguri că e exact cum n-a spus nimeni pînă acum și o face Șerban Marin în locul nostru: «Pe hîrtie sînt 13, bob numărat! (...) În realitate sînt mai mulți...».

Loc de mînăstire și de pomenire
... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2012, 18:02 (11605 vizualizări - 1 comentariu)

Miercuri 24 Iun 2026
313 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Urziceni: Acțiune pentru prevenirea furturilor de animale

Peste 50 de persoane au fost legitimate în cadrul unei acțiuni de amploare organizate de polițiști, joi, 16 iunie, la Urziceni. Acțiunea polițiștilor a vizat prevenirea și combaterea furturilor de animale ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2011, 17:52
(6942 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Unei bătrîne i-a furat banii din buzunar la piață

O femeie, de 71 ani, din comuna Armășești a alarmat polițiștii din Urziceni cu privire la faptul că în timp ce își făcea cumpărăturile la piață, persoane necunoscute i-au furat din buzunarul pantalonilor ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2011, 19:16
(7599 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni furt


Giurgeni: A acroșat-o în timp ce femeia încerca să traverseze strada

Miercuri, 15 iunie, Poliția a fost sesizată prin 112 despre faptul că pe DN2A, în localitatea Giurgeni, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Ajunși la fața locului, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2011, 19:07
(6525 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Giurgeni accident


Căzănești: Descinderi domiciliare la locuințele unor hoți

«În urma activităților desfășurate de polițiștii din cadrul Biroului de Ordine Publică pentru Mediul Rural Slobozia și Urziceni, Poliției Orașului Căzănești, Serviciului de Investigații Criminale, cu efective ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2011, 18:54
(10217 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: La volan cu permisul anulat

Polițiștii din Manasia au oprit, miercuri, 15 iunie, în trafic, o mașină condusă de un localnic de 32 ani, pentru un control de rutină. În urma verificărilor, polițiștii au constatat că bărbatul avea permisul ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2011, 18:50
(8466 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: I-au dat foc la casă

Locuința unui feteștean a fost incendiată în seara zilei de miercuri, 15 iunie, de către o persoană rămasă neidentificată. La momentul sosirii pompierilor la fața locului, flăcările se manifestau în două ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2011, 11:46
(8189 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Fetești incendiu


DGFP Ialomița: Cereri de rambursare de TVA de aproape 1,6 milioane lei

La nivelul Direcției Generale a Finanțelor Publice a județului Ialomița se va rambursa în luna iunie 2011, taxă pe valoarea adăugată în sumă de aproape 1,6 milioane lei aferentă unui număr de 30 deconturi ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2011, 11:40
(10167 vizualizări - 0 comentarii)


Becali face concurs «Cum vezi tu România în Uniunea Europeană»

Deputatul european George Becali organizează un concurs destinat tinerilor între 14 și 25 de ani din toată țara. Participanții vor trebui să se exprime printr-un eseu, desen sau logo pe tema «Cum vezi tu ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2011, 11:08
(7500 vizualizări - 0 comentarii)


Silvian Ciupercă, președintele Consiliului Județean Ialomița, la dezbatere

Marți, 14 iunie 2011, Silvian Ciupercă, președintele Consiliului Județean Ialomița a participat la București la o dezbatere publică organizată de către Societatea Academică din România și Alianța pentru ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2011, 16:13
(11171 vizualizări - 1 comentariu)


DGFP Ialomița: Procedura de eliberare a certificatului de atestare fiscală, modificată

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează că, începînd cu 1 iulie 2011, se modifică procedura de eliberare a certificatului de atestare fiscală pentru persoane juridice și fizice, precum ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2011, 15:54
(16058 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Băcăuan fără carnet, surprins la volan

Marți, 14 iunie a.c., în jurul orei 10.30, un echipaj de poliție rutieră a oprit pentru control în trafic, pe raza orașului Țăndărei, un autoturism condus de un bărbat, în vîrstă de 42 ani, din Bacău. ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2011, 14:42
(7374 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: 10 sesizări penale pentru evaziune fiscală

Peste 220 de verificări ale bazei de impozitare și peste 100 milioane lei venituri suplimentare stabilite la bugetul de stat sînt rezultatele sumare ale controalelor Direcției Generale a Finanțelor Publice ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2011, 14:29
(7672 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Doja: Accident cu un scuter

Agenții Postului de Poliție Gheorghe Doja au fost sesizați prin 112 despre faptul că pe DJ51 un scuter a fost implicat într-un incident rutier. Din cercetări s-a stabilit faptul că în timp ce un tînăr localnic ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2011, 14:25
(9256 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: S-a finalizat campania de depunere a cererilor de subvenție pe suprafață

Potrivit unei informări, Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a finalizat vineri, 10 iunie 2011, campania de primire a cererilor de plată pentru schemele/măsurile de sprijin pe suprafață, ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2011, 14:23
(9218 vizualizări - 0 comentarii)


Biblioteca Județeană: «Constantin Brîncuși, 135 ani de la naștere»

Biblioteca Județenă «Ștefan Bănulescu», în colaborare cu Liceul de Artă «Ionel Perlea» au organizat un eveniment cultural de aniversare a 135 ani de la nașterea sculptorului Constantin Brîncuși. Marți, ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2011, 14:22
(7199 vizualizări - 0 comentarii)


Hyundai livrează flota de vehicule oficiale pentru Cupa Mondială de Fotbal Feminin Germania 2011

Hyundai livrează flota de vehicule oficiale pentru Cupa Mondială de Fotbal Feminin Germania 2011

Hyundai pune la dispoziția FIFA 289 de vehicule de pasageri și 11 autobuze, în calitate de partener auto oficial al Cupei Mondiale de Fotbal Feminin Germania 2011. Cu 20 de zile înainte de începerea Cupei ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2011, 10:45
(7286 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: hyundai real test


Inspectoratul pentru Situații de Urgență Ialomița: Concurs «Cu viața mea apăr viața»

Inspectoratul pentru Situații de Urgență Ialomița: Concurs «Cu viața mea apăr viața»

Copiii de la Școala «Nana» și de la Liceul Teoretic «Mihai Eminescu» din Călărași sînt cîștigătorii concursului «Cu viața mea apăr viața». În urma etapei regionale a competiției desfășurată la Satul de ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2011, 10:35
(11117 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2011, 20:25
(5244 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Motociclist de 21 ani, mort după ce s-a izbit violent de un copac

Duminică, 12 iunie, polițiștii din Urziceni au fost sesizați de un tînăr cu privire la faptul că o persoană a căzut de pe o motocicletă. Deplasați la locul accidentului, polițiștii au concluzionat că, în ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2011, 19:03
(11301 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Peste 400 amenzi în trafic

Traficul rutier ialomițean a fost supravegheat în perioada 10-13 iunie de polițiștii ialomițeni. Potrivit raportului final, în cele cîteva zile șoferii au încasat 402 sancțiuni contravenționale și au rămas ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2011, 18:43
(7391 vizualizări - 0 comentarii)


Penitenciarul Slobozia: Deținuții îl comemorează pe Eminescu

Miercuri, 15 iunie, Penitenciarul Slobozia va organiza evenimentul «Comemorarea a 122 ani de la trecerea în neființă a poetului național Mihai Eminescu». Activitatea este parte a programului «Biblioteca ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2011, 18:38
(7971 vizualizări - 0 comentarii)


Sudiți: Proiectil găsit pe cîmp

Echipajul pirotehnic al ISU Ialomița a fost solicitat să intervină duminică, 12 iunie, în jurul orei 11.30, în cazul unui proiectil exploziv de calibru 122 mm, extrem de periculos, descoperit de un cetățean ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2011, 18:36
(8493 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sudiți proiectil


Balaciu: Incendiu de la un scurtcircuit

În urma unui scurtcircuit produs la instalația electrică, locuința unui cetățean din localitatea Balaciu a fost cuprinsă de flăcări. Evenimentul s-a produs în după-amiaza zilei de duminică, 12 iunie a.c ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2011, 18:34
(8673 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Balaciu incendiu


«Rusaliile», păzite de polițiști

În perioada 10-13 iunie, la nivelul întregii țări, peste 11300 de polițiști au asigurat dispozitivul pentru menținerea ordinii și liniștii publice. «Pe parcursul celor patru zile, prin prezența activă în ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2011, 14:45
(8848 vizualizări - 0 comentarii)


Mașină furată din Polonia, găsită în trafic la Urziceni

Mașină furată din Polonia, găsită în trafic la Urziceni

Duminică, 12 iunie, polițiștii din Urziceni au oprit în trafic un autoturism cu plăcuțe de înmatriculare poloneze ce era condus de un bărbat, de 66 ani, din Ciocîrlia. O succintă verificare în bazele de ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2011, 14:41
(7252 vizualizări - 1 comentariu)


Gîrbovi: Patru minori, hoți de fier vechi

Un apel de urgență la 112 alerta polițiștii din Gîrbovi despre faptul că mai multe persoane furaseră o carcasă auto din fier pe care o transportau cu o căruță. Apelul fusese inițiat de un bărbat din localitate ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2011, 14:38
(10767 vizualizări - 0 comentarii)


Maia: Adolescent de 16 ani, hoț din locuințe

Un bucureștean de 39 ani a reclamat polițiștilor din Maia, sîmbătă, 11 iunie, că în perioada 19 mai-11 iunie din locuința aflată pe raza comunei i-au dispărut o bicicletă și mai mulți colaci de cablu electric ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2011, 14:36
(8116 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Maia furt


Ialomița: Forțe sporite de polițiști, în acțiune

Sîmbătă, 11 iunie, polițiștii ialomițeni au desfășurat o serie de acțiuni pentru creșterea siguranței rutiere, în mai multe locații de pe raza județului.
În acest sens, sîmbătă, în intervalul orar 0 ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2011, 14:35
(6488 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Hoț prins cu bunurile furate în mașină

În noaptea de vineri spre sîmbătă, respectiv 10 spre 11 iunie, polițiștii ialomițeni și agenții Postului de Poliție Amara au prins în trafic, pe raza localității, autorul unui furt de cablu electric. Bărbatul ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2011, 14:28
(9807 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara furt


Alexeni: I-a furat bunurile din locuința în construcție

Un tînăr de 20 ani din localitatea Alexeni a fost identificat ca fiind autorul unui furt din locuința unui cetățean. Furtul a fost reclamat polițiștilor din Alexeni de către un bărbat, de 42 ani, din localitate ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2011, 08:40
(9852 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Alexeni furt


Ultimele comentarii
George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...