Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia: Coadă la cărți de identitate

Slobozia: Coadă la cărți de identitate

Apropierea datei Referendumului aduce forfotă în fața ghișeelor Serviciului Public Comunitar Local de Evidență a Persoanelor Slobozia. Angajații instituției înregistrează cereri record de eliberare a cărților de identitate. Pentru a face față solicitărilor, angajații SPCLEP vor lucra și în zilele de sîmbătă, 28 iulie a.c. și chiar în ziua Referendumului, duminică, 29 iulie 2012.
Încă de săptămîna trecută, angajații Serviciului Public Comunitar Local de Evidență a Persoanelor Slobozia au început să fie asaltați de cereri de eliberare a buletinelor. Astfel, media zilnică de 70 de cereri a ajuns acum să depășească suta. Tocmai de aceea, angajații instituției vor fi la serviciu atît sîmbătă... [citește_tot_articolul]

27 Iulie 2012, 14:22 (11915 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

6 profesori, cercetați în dosarul «Mită pentru BAC»

Anchetă penală în învățămîntul ialomițean

6 profesori, cercetați în dosarul «Mită pentru BAC»

După ce elevii ialomițeni s-au făcut de rușine la Bacalaureat, a venit rîndul profesorilor să fie arătați cu degetul. Și toate acestea în urma scandalului monstru izbucnit săptămîna precedentă, mai precis miercuri, 11 iulie 2012, în învățămîntul ialomițean. 6 dascăli de la cele mai prestigioase unități de învățămînt din județ sînt cercetați penal sub acuzația de «luare de mită» și «trafic de influență». În ordinea în care au au fost audiați la Parchetul Ialomița, vorbim despre Cristian Manea, Sorin Stere, Nica Balaciu, Răzvan Dinu, Marius Curt și Elena Sandu Dulcinica. Membri în comisiile de evaluarea, aceștia ar fi pretins între 300 și 1000 de euro de la părinți și elevi pentru a «rezolva» zeci... [citește_tot_articolul]

26 Iulie 2012, 17:22 (75695 vizualizări - 70 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Criza se adîncește

Ialomița, pe ultimul loc în topul firmelor active

Evoluția mediului de afaceri din Ialomița este în regres. Un raport al Oficiului Național al Registrului Comerțului plasează județul Ialomița pe primul loc, de la coadă, în topul firmelor active. Mai avem doar 7717 societăți comerciale care funcționează. Deocamdată…

Firmele dispar una cîte una
E criză și se simte. Mediul de afaceri ialomițean este decimat. Cel puțin așa o arată bilanțul primelor șase luni din 2012 al Oficiului Național al Registrului Comerțului. Județul Ialomița este plasat pe prima poziție, de la coadă, în topul firmelor active. Mai sînt doar 7717 entități comerciale... [citește_tot_articolul]

25 Iulie 2012, 14:24 (10790 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

Nenea Iancu, omagiat la Țăndărei

Costume de epocă și situații pline de satiră. Acesta a fost scurtul moment «Caragiale» desfășurat vineri, 20 iulie a.c., la Primăria Țăndărei. Cei care au intrat în pielea personajelor marelui dramaturg au fost elevii Liceului Teoretic «Paul Georgescu» din Țăndărei și cei ai Școlii Generale din orașul constănțean Băneasa. Totul în cadrul unui proiect inedit, prin care au luat naștere două cluburi de teatru pentru amatori și menit să-i atragă pe tineri cît mai aproape de valorile culturale...
Cei care au deschis spectacolul au fost elevii constănțeni de la Băneasa. După ce au recitat cîteva poezii, aceștia au intrat în pielea personajelor caragialiene. Au jucat piesa «Lanțul Slăbiciunilor... [citește_tot_articolul]

24 Iulie 2012, 16:17 (17072 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Proaspăt absolvenți, viitori șomeri

Au terminat o formă de învățămînt, dar sfîrșesc șomeri. Vorbim despre absolvenții promoției 2012. În goana după un loc de muncă, angajatorii le închid ușa în nas. Astfel, tinerii iau drumul Angețiilor pentru Ocuparea Forței de Muncă, pentru a deveni șomeri cu acte. Trăiesc timp de șase luni cu doar 250 de lei pe lună... Pe urmă se reorientează, dacă au unde. Această experiență au trăit-o. în 2011, peste 800 de tineri din Ialomița...

Șomeri în floarea vîrstei
Sprijinul financiar acordat tinerilor absolvenți se face în baza Legii 76/2002, cea privitoare la sistemul asigurărilor... [citește_tot_articolul]

24 Iulie 2012, 10:02 (9338 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

GAL «Dunărea de Jos» anunță demararea procedurilor de absorbție a fondurilor europene

Ploaie de proiecte în structurile GAL ialomițene

GAL «Dunărea de Jos» anunță demararea procedurilor de absorbție a fondurilor europene

Săptămîna precedentă, GAL «Dunărea de Jos» a avut ședința publică a Adunării Generale a membrilor săi. În cadrul acestei întîlniri au fost stabilite principalele priorități ale Asociației pentru următoarele luni, precum și Comitetul de Selecție al Proiectelor prin care urmează să fie absorbite fonduri de 2,8 milioane de euro pînă la sfîrșitul anului 2012. Fondurile urmează a fi utilizate atît pentru proiecte publice, cît și pentru finanțarea unor investiții private care vor genera dezvoltarea economică a zonei. «Este un moment important pentru noi toți. Am încredere în viitor și în capacitatea noastră și a partenerilor noști de a gestiona eficient aceste fonduri pentru comunitățile din cadrul... [citește_tot_articolul]

24 Iulie 2012, 09:45 (13732 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primării din Ialomița, executate silit

Mai multe primării din Ialomița sînt executate silit în instanțe. Autoritățile locale au beneficiat de servicii diverse din partea agenților economici, dar au uitat să plătească. Aflate în pragul falimentelului, firmele își cer drepturile în instanță. Cel mai mare debit se înregistrează la Primăria Albești... Administrația are de achitat suma de 150000 de lei unei firme din Tîrgoviște, pentru realizarea unui Plan Urbanistic General. Datoria datează de mai bine de patru ani...

Datorii istorice
Unitățile administrativ teritoriale au ajuns să fie executate silit de către firmele... [citește_tot_articolul]

24 Iulie 2012, 09:44 (13114 vizualizări - 2 comentarii)

POLITICĂ

S-a deschis sezonul la parlamentari

Ialomița: Partidele politice sacrifică primarii pentru Parlament

USL vrea totul, PD-L două mandate, PP-DD vrea la rîndu-i un senator... PRM vrea și el, dacă se poate, PER visa în campanie, dar poate s-o fi trezit... Realitatea e una singură. Ialomița pune la dispoziție pentru alegerile din noiembrie două mandate de senator și patru mandate de deputat. Atît!

Pavel de la Gheorghe Lazăr, trimis «disciplinar» în Parlament
PSD a anunțat că urmărește obținerea a cinci mandate de parlamentari încă de anul trecut, cînd logodna cu PNL era proaspătă și sita nouă. PNL nu s-a lăsat mai prejos și a precizat, de cîte ori a avut ocazia, că nu se va da în... [citește_tot_articolul]

20 Iulie 2012, 11:23 (12299 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Unde Ungureanu a mîngîiat, Ponta dă cu biciul

Ialomița: Investițiile rurale cofinațate sînt blocate!

Toate administrațiile locale care au primit bani pentru continuarea proiectelor din partea fostului premier Mihai Răzvan Ungureanu trebuie să înapoieze Guvernului Ponta fondurile. În Ialomița, 26 de primării sînt în această situație, acestea urmînd să returneze peste 5 milioane lei...

Guvernul a dat, Guvernul a luat
La începutul lunii aprilie, Guvernul condus de fostul prim-ministru Răzvan Mihai Ungureanu a emis Hotărîrea de Guvern numărul 255/2012, privind alocarea din Fondul de rezervă a bugetară a unor sume pentru unele administrații locale. Concret, sumele au fost repartizate... [citește_tot_articolul]

19 Iulie 2012, 16:19 (10125 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«80% prezență la vot, 100% împotriva lui Băsescu!»

Visul președintelui Ciupercă, coșmarul primarilor USL

«80% prezență la vot, 100% împotriva lui Băsescu!»

Cum însă alegerile parlamentare sînt departe, iar Referendumul bate la ușă, permiteți-ne să vă reținem atenția cu o informație ceva mai lumească. Conform unei directive interne a președintelui Silvian Ciupercă, aprobată tacit de către co-președintele Ioan Martin, primarii USL sînt obligați să scoată la vot 80% din electorat care «trebuie să voteze în proporție de 100% împotriva lui Băsescu». Directiva a fost lansată joi, 12 iulie 2012, la o întîlnire tehnică privind Referendumul la care, potrivit declarațiilor aceluiași președinte Ciupercă, «a participat majoritatea primarilor noștri».

Turma USL, păstorită de co-bacii Ciupercă și Martin...... [citește_tot_articolul]

19 Iulie 2012, 10:17 (31159 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia cheltuiește 24,8 milioane lei pentru Piața Revoluției și parcul industrial

Megalomanie în formă agravantă

Primăria Slobozia cheltuiește 24,8 milioane lei pentru Piața Revoluției și parcul industrial

Săptămîna precedentă, administrația locală din Slobozia a căutat soluții pentru continuarea proiectelor megalomanice inițiate de Gabi Ionașcu. Potrivit oficialilor locali, Piața Revoluției și parcul industrial urmează să înghită 69 milioane lei, cu o contribuție locală de 24,8 milioane lei. «Este o oportunitate pe care nu o putem rata!» declară Valentin Băcanu, viceprimarul Sloboziei. Paradoxal, pentru inițierea acestor proiecte, autoritățile locale nu dispun la acest moment decît de 1000 de lei!

Buget de 1000 lei pentru proiecte de 69 de milioane!
La jumătatea lunii trecute,... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2012, 17:01 (14814 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Profesorul Wang, Dumnezeul chinezesc al pensionarilor slobozeni

Profesorul Wang, Dumnezeul chinezesc al pensionarilor slobozeni

De două ori pe an, la «Centrul Comunitar al Persoanelor în Vîrstă» din Slobozia vine profesorul Wang Shijie, specialist în medicina tradițională chinezească și inventator. Luna aceasta, în perioada 4-6 iulie 2012, el a oferit ședințe gratuite de presopunctură pensionarilor. Iar lista de rezervări este ocupată pînă în luna octombrie...

Pensionari, ridicați-vă și umblați!
Doctorul Wang a ținut o conferință «privind tratarea bolilor prin medicină tradițională chinezească» marți, 3 iulie a.c., dar spre rușinea noastră am ratat-o. L-am prins în schimb în ultima sa zi de ședințe de... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2012, 16:52 (20265 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

SPORT

Baza tot pe garda veche

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Baza tot pe garda veche

Sîmbătă, 14 iulie 2012. Căldură de fierbe apa-n cîine! Iarba frige, scaunele frig, aerul frige. O atmosferă care te îmbie la orice altceva în afara fotbalului. Și totuși, în această zi toridă, de la ora 10,30, pe stadionul «1 Mai» a avut loc întîlnirea amicală dintre Unirea Slobozia și ACS Berceni.

Victorie pentru galben-albaștri
Lume puțină și ambianță de miez de vacanță. Unirea înclinase steagul în fața lui CS Otopeni, viitoare colegă de serie. Elevii lui Marin Dună pierduseră cu 1-0 jocul disputat miercuri, 11 iulie. În partida cu bercenarii, antrenorul Unirii etalează o formulă... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2012, 16:47 (14906 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Viitorul Axintele

Aer tare de la munte

Săptămîna trecută a fost una în care axintenii au luat cu asalt obiectul muncii și nu au făcut-o deloc rău. Miercuri, 11 iulie a.c., elevii lui Ion Nica au avut primul amical în compania celor de la CS Tunari. Ialomițenii au avut meciul la discreție și i-au zdrobit pe ilfoveni cu un 6-1 care nu mai lasă loc de alte comentarii. Semne bune pentru campionatul care debutează la mijlocul lunii august a lăsat și amicalul cu Rapid II, disputat sîmbătă, 14 iulie. Alb-verzii s-au impus cu 3-0 , fiind și de această dată vioara întîi. Dănuț Chiriță a izbutit o dublă, tabela fiind completată de Ionuț Fătu care a marcat după o acțiune personală de toată frumusețea. Duminică, 15 iulie, Viitorul a urcat la ... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2012, 16:46 (13850 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Agenția Domeniilor Statului execută silit Agrofam

Ștefan Poienaru, încolțit

Agenția Domeniilor Statului execută silit Agrofam

În general, oamenii vor să pară altfel decît sînt. Ștefan Poienaru, milionarul doctor în agricultură (în euro sau dolari?) face parte din categoria celor care tot încearcă, de ani buni, să fie altfel. Dar cînd, de fapt, ești evazionist și țepar cu acte în regulă e cam greu să te dai «lebădă». Adică, imaculat și doctor în agricultură, personaj de roman, șamd. Despre Poienaru tot scriem. La fel și serviciile. Au umplut sărăcuțele de ele pagini întregi de inginerii financiar-agrare și le-au remis tuturor instituțiilor de control. Anchetatorii, cei mai mulți dintre ei, s-au făcut că nu observă, unii au fost chiori de-a binelea, alții chiar au înțeles cu cine au de-a face... Și, astfel, Poienaru și... [citește_tot_articolul]

17 Iulie 2012, 21:48 (13715 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Impact fatal pe DN21, între Slobozia și Iazu: A murit după ce s-a izbit de un camion!

Grav accident de circulație între Slobozia și Iazu, petrecut în seara zilei de marți, 17 iulie a.c. Un șofer dîmbovițean de 59 ani și-a pierdut viața, după ce s-a izbit de un camion. Pentru scoaterea trupului neînsuflețit dintre fiarele contorsionate a fost nevoie de intervenția unui echipaj de la Descarcerare...
Șoferul de 59 ani, domiciliat în localitatea dîmbovițană Bălteni, venea de la Galați și transporta legume cu o autoutilitară. La ieșirea din Iazu spre Slobozia, el s-a lovit puternic de autotrenul condus de un șofer din Slatina, în vîrstă de 50 ani, care transporta fier cornier. Impactul i-a fost fatal conducătorului auto din Dîmbovița. Din declarațiile șoferului de TIR, vina pentru... [citește_tot_articolul]

17 Iulie 2012, 21:16 (46621 vizualizări - 36 comentarii)

SPORT

Reunire cu noutăți și surprize

Handbal, Unirea Slobozia

Reunire cu noutăți și surprize

Handbalistele de la CSM Unirea Slobozia s-au reunit luni, 16 iulie a.c., pentru a pregăti al cincilea campionat din istoria echipei. Au răspuns prezent, în primul rînd, jucătoarele aflate sub contract: Andreea Tîlvăru, Larisa Baciu, Jeni Drăgan, Alina Drăgan, Monica Ștefan, Irina Simion. A fost prezentă și Laura Leahu, jucătoare aflată la rîndu-i sub contract cu Unirea, dar care nu mai vrea să rămînă la Slobozia. Conform conducerii, singura variantă prin care Laura se poate despărți de echipa noastră este transferul, varianta împrumutului fiind exclusă. A absentat Denisa Păduraru, care s-a operat la genunchi săptămîna trecută și începe recuperarea. O veste bună este faptul că portarul Andreea... [citește_tot_articolul]

17 Iulie 2012, 18:37 (27008 vizualizări - 24 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Rapid Fetești

Dublu egal cu Cireșu

Rapid Fetești a început seria meciurilor amicale cu o dublă în compania brăilenilor de la Conpet Cireșu. Joi, 12 iulie a.c., la Fetești, prima întîlnire dintre cele 2 echipe s-a terminat 1-1. După ce cireșarii au preluat conducerea, ialomițenii au egalat dintr-un penalty transformat de fostul jucător al Unirii Slobozia, Tudorel Ivan. Tot egal, 3-3, s-a terminat și revanșa disputată sîmbătă, 14 iulie 2012, la Însurăței. Golurile feteștenilor, care au condus la un moment dat cu 3-2 revenind de la 0-2, au fost izbutite de Nicu Marin, Rafael Albuț și Tudorel Ivan. Altfel, destinul echipei va fi coordonat de pe banca tehnică de Gigel Stoica, fostul antrenor al Țăndăreiului. Stoica îl va avea ca secund... [citește_tot_articolul]

17 Iulie 2012, 18:19 (11332 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Sudiți: «Curaj» extrem. Și-a tăiat venele în plină stradă!

Dornic să-și impresioneze prietenii de pahar, un localnic de 28 ani, din Sudiți, a recurs la un gest extrem, în noaptea de 16/17 iulie a.c. Tînărul a luat o lamă și și-a tăiat venele în văzul tuturor...
Din primele informații, după ce a băut peste măsură, tînărul de 28 ani din Sudiți a pus pariu cu ceilalți prieteni de pahar că este în stare să-și dea în petec într-un mod senzațional. Așa i-a venit ideea să le demonstreze tuturor că poate să-și taie venele în plină stradă. A luat o lamă și a început să se cresteze pe mîini. Vizibil speriat de faptul că sîngele a început să curgă, «temerarului» i s-a făcut rău și a leșinat. «Spectatorii» săi au pus imediat mîna pe telefon și au sunat la ... [citește_tot_articolul]

17 Iulie 2012, 11:21 (9240 vizualizări - 5 comentarii)

POLITICĂ

Talcioc instituțional în Ialomița

Cine dă mai mult pentru Prefectură?

Talcioc instituțional în Ialomița

În timp ce Guvernul Ponta aruncă euro în aer, Ialomița deschide talciocul instituțional pentru ocuparea funcțiilor în Prefectură și instituțiile descentralizate. Mercurialul variază între 20 și 50. Mii de euro, evident, fiindcă și euro acela despre care vorbeam nu mai este ce-a fost odată, săptămîna trecută! Cea mai vînată funcție rămîne, oricît ar părea de paradoxal, cea de prefect. Deținută, pentru moment, de către Gigi Petre.

S-a deschis sezonu’
De o lună încoace, imediat după alegerile locale, administrația a început să fiarbă în maluri. Și, o dată cu ea, și-au ieșit din matcă... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2012, 15:03 (35050 vizualizări - 21 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
325 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: Perimetrul unităților de învățămînt, patrulat de jandarmi

Începînd cu data de 17 septembrie, efective din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița revin cu misiuni specifice în zona unităților școlare. Patrulările au loc în scopul prevenirii și a contracarării ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2012, 17:50
(6660 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Tînără de 23 ani, rănită grav într-un accident

Marți, 18 septembrie, în jurul orei 16,00, în afara comunei Coșereni s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Din cercetările efectuate de polițiștii deplasați la fața locului ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2012, 17:50
(8836 vizualizări - 3 comentarii)


DGFP Ialomița: Venituri suplimentare de peste 2,860 milioane lei, 6 sesizări la Parchet

În luna august 2012, insepctorii DGFP Ialomița au stabilit venituri suplimentare la bugetul general consolidat în sumă de peste 2,860 milioane lei, din care aproape 0,654 milioane lei au reprezentat majorări ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2012, 16:48
(6842 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: Vacanță pentru copii defavorizați

Protopopiatul Urziceni: Vacanță pentru copii defavorizați

Cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, Biroul de Asistență Socială din cadrul Protopopiatului Urziceni a organizat un pelerinaj pentru copiii de la grupul ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2012, 16:41
(7421 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Incendii la Glodeanu Siliștea și Jilavele

Un apel primit la dispeceratul Inspectoratului pentru Situații de Urgență anunța izbucnirea unui incendiu la rezerva de furaje a unui cetățean din localitatea Glodeanu Siliștea. La fața locului s-au deplasat ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2012, 16:29
(8683 vizualizări - 0 comentarii)


Finala Campionatului de tenis de câmp al MAI, câștigată de un jandarm slobozean

Finala Campionatului de tenis de cîmp al MAI, cîștigată de un jandarm slobozean

Finala Campionatului de tenis de cîmp al Ministerului Administrației și Internelor, care s-a desfășurat la Alba Iulia, în perioada 3-07 septembrie 2012, a fost cîștigată la categoria «sub 35 de ani» de ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2012, 16:27
(6974 vizualizări - 2 comentarii)


Un șofer beat a intrat cu mașina în stîlp la Urziceni, în timp ce un biciclist turmentat a fost acroșat la Fetești

Un bărbat de 52 ani, a aflat sub influența băuturilor alcoolice a provocat joi, 13 septembrie a.c., un accident rutier pe strada 1918 din Urziceni. În fapt, șoferul s-a urcat la volan avînd o îmbibație ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 17:45
(7312 vizualizări - 0 comentarii)


Scuter furat din București, găsit la Sinești

Joi, 13 septembrie, a.c., în jurul orelor 18,30, polițiștii din cadrul Secției Rurale Coșereni au organizat și executat o acțiune pe raza comunei Sinești pentru depistarea autovehiculelor ce figurează urmărite ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 17:40
(7364 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Bătrîn de 82 ani, înșelat la telefon

În cursul zilei de joi, 13 septembrie a.c., un bărbat de 82 ani, din Fetești, a sesizat Poliția cu privire la faptul că a fost înșelat prin telefon de o persoană necunoscută, care s-a recomandat a fi reprezentantul ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 17:24
(8149 vizualizări - 1 comentariu)


DGFP Ialomița: Mai puține încasări la bugetul de stat

În luna august 2012 au fost încasate la bugetul general consolidat aproximativ 42,29 milioane lei, cu 13,54% mai puțin decît în aceeași lună a anului trecut. Menționăm că, în luna august 2012, de la bugetul ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 17:21
(6716 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: «Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți»

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza vineri, 28 septembrie 2012, ora 9,00, «Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți». Evenimentul se va desfășura la ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 17:10
(8049 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Andrășești și Ciulnița

Incendii la Andrășești și Ciulnița

În urma unui scurtcircuit produs la instalația electrică, locuința unui cetățean din localitatea Andrășești a fost cuprinsă de flăcări. La fața locului s-au deplasat atît pompierii militari de la Garda ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 17:08
(9103 vizualizări - 0 comentarii)


Persoane trimise în judecată pentru «trafic și consum ilicit de droguri» pe raza județelor Ialomița, Ilfov și a municipiului București

Două persoane, cu vîrste de 24 respectiv 34 ani, au fost trimise în judecată,  pentru comiterea infracțiunilor de trafic și consum ilicit de droguri. Așadar, polițiștii Serviciului de Combatere a ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 17:05
(8056 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: A găsit un telefon mobil, l-a păstrat și folosit, apoi l-a vîndut. Acum are dosar penal!

Este cazul unui tînăr de 21 ani, din Slobozia, care a găsit pe stradă un telefon mobil pe care, probabil, foarte fericit că norocul i-a surîs, l-a păstrat și l-a folosit, iar ulterior l-a vîndut unei alte ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 17:04
(11333 vizualizări - 0 comentarii)


Criminal internațional, prins la Slobozia

Descindere în forță a trupelor DIAS în seara zilei de miercuri, 12 septembrie a.c., într-o locuință din Slobozia. Forțele de ordine au reținut un tînăr de 25 ani, din localitate, căutat internațional pentru ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 09:32
(11851 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Slobozia criminal


ISU Ialomița în sărbătoare: 164 de ani de la Bătălia din Dealu Spirii

ISU Ialomița în sărbătoare: 164 de ani de la Bătălia din Dealu Spirii

În urmă cu 164 de ani, pompierii români au luptat pe Dealu Spirii pentru a ține piept oștirilor otomane venite să abolească mișcarea de emancipare națională. Evenimentul a fost marcat și de către pompierii ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 09:00
(8463 vizualizări - 2 comentarii)


Tenis de câmp: Sorin Iordache, vicecampion la Timișoara

Tenis de cîmp: Sorin Iordache, vicecampion la Timișoara

Începînd de marți, 11 septembrie a.c., la Timișoara s-a desfășurat un puternic turneu internațional de tenis pentru juniorii pîna în 14 ani, Ialomița fiind reprezentată de un singur sportiv, Sorin Iordache ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 07:05
(5599 vizualizări - 3 comentarii)


Făcăeni: Gălățean prins la braconat

Poliția Fetești a fost sesizată de paznicul unei asociații de vînătoare despre faptul că a depistat pe fondul de vînătoare o persoană neautorizată, care deține o armă cu alice. În temeiul sesizării o echipă ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 07:03
(8849 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Tînăr suprins în timp ce încerca să «spargă» o mașină

Jandarmii grupei de intervenție Slobozia care executau o misiune de asigurare a ordinii publice pe raza municipiului, au surprins un tînăr care încerca să deschidă portiera unui autoturism parcat în zona ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 07:01
(7123 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: I-a furat telefonul în curtea școlii

Poliția Fetești a fost sesizată de un minor, de 15 ani, din localitate, despre faptul că, în timp ce se afla în curtea unei școli generale din localitate, i-a fost sustras telefonul mobil. În urma cercetărilor ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 06:18
(6938 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. Se pot introduce anunțuri on-line!

12 Septembrie 2012, 20:05


Anunț de angajare

SC Urban SA angajează
-instalatori pentru lucrări de instalații apă
-muncitori necalificați

pentru reabilitare rețele de apă
Încadrarea se face pe perioadă determinată
Cererile de angajare se depun la sediul societății din Slobozia, str. Vasile Alecsandri, nr. 14

12 Septembrie 2012, 19:50


Slobozia: Din nou înșelăciuni la telefon!

În cursul zilei de marți, 4 septembrie a.c., un bărbat de 63 ani, din Slobozia, s-a prezentat la sediul Poliției și a sesizat faptul că a fost prejudiciat cu suma de 132 euro de către persoane necunoscute ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2012, 14:58
(7009 vizualizări - 0 comentarii)


Andrășești: Au furat banii din casă unor bătrîni

Polițiștii ialomițeni au înregistrat un furt din locuință, comis de autori necunoscuți, prin distragerea atenției părții vătămate... Victimele, un bărbat de 82 ani și soția acestuia, o femeie de 79 ani ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2012, 14:53
(11110 vizualizări - 0 comentarii)


Marian Neacșu, liderul Grupului PSD din Camera Deputaților

În data de 3 septembrie 2012, Grupul Parlamentar al Partidului Social-Democrat din Camera Deputaților și-a ales un nou lider, în persoana deputatului de Ialomița Marian Neacșu, acesta asigurînd interimatul ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2012, 14:50
(7772 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Doi tineri din Borănești, «tîlhari» la drumul mare

Doi tineri cu vîrstele de 19, respectiv 30 ani, au fost reținuți pe bază de ordonanță de reținere, fiind cercetați pentru comiterea infracțiunii de «tîlhărie». Fapta, aflată în evidențele Poliției cu autori ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2012, 14:49
(9046 vizualizări - 0 comentarii)


Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Concursul Național de Muzică Bisericească «Lăudați pe Domnul!», ediția a V-a, 2012

Marți, 11 septembrie 2012, începînd cu ora 17,00, cu binecuvîntarea și în prezența Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, la Mînăstirea «Sfinții Voievozi» din municipiul ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2012, 14:18
(10680 vizualizări - 0 comentarii)


Controale ale DSVSA Ialomița

În perioada 1-31 august 2012, inspectorii DSVSA Ialomița au efectuat 85 de inspecții, 7 la centre de prelucrare lapte independente, 27 inspecții în exploatații, 11 la ferme comerciale, 7 inspecții pentru ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2012, 13:44
(7873 vizualizări - 0 comentarii)


Condeești: Bărbat găsit spînzurat în curte

Miercuri, 5 septembrie a.c., în jurul orei 14,25, un bărbat în vîrstă de 68 ani, din satul Condeești, a fost găsit spînzurat în curtea casei în care locuia. Un vecin care se afla în trecere a văzut trupul ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2012, 13:42
(8098 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Proiectil descoperit la culesul viei

Un proiectil perforant de artilerie de calibru 100 mm a fost descoperit în după-amiaza zilei de miercuri, 5 septembrie a.c, de doi cetățeni care se aflau la culesul viei, pe raza cartierului Buliga al municipiului ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2012, 13:40
(9723 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...