Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Agenția Domeniilor Statului execută silit Agrofam

Ștefan Poienaru, încolțit

Agenția Domeniilor Statului execută silit Agrofam

În general, oamenii vor să pară altfel decît sînt. Ștefan Poienaru, milionarul doctor în agricultură (în euro sau dolari?) face parte din categoria celor care tot încearcă, de ani buni, să fie altfel. Dar cînd, de fapt, ești evazionist și țepar cu acte în regulă e cam greu să te dai «lebădă». Adică, imaculat și doctor în agricultură, personaj de roman, șamd. Despre Poienaru tot scriem. La fel și serviciile. Au umplut sărăcuțele de ele pagini întregi de inginerii financiar-agrare și le-au remis tuturor instituțiilor de control. Anchetatorii, cei mai mulți dintre ei, s-au făcut că nu observă, unii au fost chiori de-a binelea, alții chiar au înțeles cu cine au de-a face... Și, astfel, Poienaru și... [citește_tot_articolul]

17 Iulie 2012, 21:48 (13717 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Impact fatal pe DN21, între Slobozia și Iazu: A murit după ce s-a izbit de un camion!

Grav accident de circulație între Slobozia și Iazu, petrecut în seara zilei de marți, 17 iulie a.c. Un șofer dîmbovițean de 59 ani și-a pierdut viața, după ce s-a izbit de un camion. Pentru scoaterea trupului neînsuflețit dintre fiarele contorsionate a fost nevoie de intervenția unui echipaj de la Descarcerare...
Șoferul de 59 ani, domiciliat în localitatea dîmbovițană Bălteni, venea de la Galați și transporta legume cu o autoutilitară. La ieșirea din Iazu spre Slobozia, el s-a lovit puternic de autotrenul condus de un șofer din Slatina, în vîrstă de 50 ani, care transporta fier cornier. Impactul i-a fost fatal conducătorului auto din Dîmbovița. Din declarațiile șoferului de TIR, vina pentru... [citește_tot_articolul]

17 Iulie 2012, 21:16 (46627 vizualizări - 36 comentarii)

Click aici

SPORT

Reunire cu noutăți și surprize

Handbal, Unirea Slobozia

Reunire cu noutăți și surprize

Handbalistele de la CSM Unirea Slobozia s-au reunit luni, 16 iulie a.c., pentru a pregăti al cincilea campionat din istoria echipei. Au răspuns prezent, în primul rînd, jucătoarele aflate sub contract: Andreea Tîlvăru, Larisa Baciu, Jeni Drăgan, Alina Drăgan, Monica Ștefan, Irina Simion. A fost prezentă și Laura Leahu, jucătoare aflată la rîndu-i sub contract cu Unirea, dar care nu mai vrea să rămînă la Slobozia. Conform conducerii, singura variantă prin care Laura se poate despărți de echipa noastră este transferul, varianta împrumutului fiind exclusă. A absentat Denisa Păduraru, care s-a operat la genunchi săptămîna trecută și începe recuperarea. O veste bună este faptul că portarul Andreea... [citește_tot_articolul]

17 Iulie 2012, 18:37 (27009 vizualizări - 24 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Rapid Fetești

Dublu egal cu Cireșu

Rapid Fetești a început seria meciurilor amicale cu o dublă în compania brăilenilor de la Conpet Cireșu. Joi, 12 iulie a.c., la Fetești, prima întîlnire dintre cele 2 echipe s-a terminat 1-1. După ce cireșarii au preluat conducerea, ialomițenii au egalat dintr-un penalty transformat de fostul jucător al Unirii Slobozia, Tudorel Ivan. Tot egal, 3-3, s-a terminat și revanșa disputată sîmbătă, 14 iulie 2012, la Însurăței. Golurile feteștenilor, care au condus la un moment dat cu 3-2 revenind de la 0-2, au fost izbutite de Nicu Marin, Rafael Albuț și Tudorel Ivan. Altfel, destinul echipei va fi coordonat de pe banca tehnică de Gigel Stoica, fostul antrenor al Țăndăreiului. Stoica îl va avea ca secund... [citește_tot_articolul]

17 Iulie 2012, 18:19 (11333 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Sudiți: «Curaj» extrem. Și-a tăiat venele în plină stradă!

Dornic să-și impresioneze prietenii de pahar, un localnic de 28 ani, din Sudiți, a recurs la un gest extrem, în noaptea de 16/17 iulie a.c. Tînărul a luat o lamă și și-a tăiat venele în văzul tuturor...
Din primele informații, după ce a băut peste măsură, tînărul de 28 ani din Sudiți a pus pariu cu ceilalți prieteni de pahar că este în stare să-și dea în petec într-un mod senzațional. Așa i-a venit ideea să le demonstreze tuturor că poate să-și taie venele în plină stradă. A luat o lamă și a început să se cresteze pe mîini. Vizibil speriat de faptul că sîngele a început să curgă, «temerarului» i s-a făcut rău și a leșinat. «Spectatorii» săi au pus imediat mîna pe telefon și au sunat la ... [citește_tot_articolul]

17 Iulie 2012, 11:21 (9242 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Talcioc instituțional în Ialomița

Cine dă mai mult pentru Prefectură?

Talcioc instituțional în Ialomița

În timp ce Guvernul Ponta aruncă euro în aer, Ialomița deschide talciocul instituțional pentru ocuparea funcțiilor în Prefectură și instituțiile descentralizate. Mercurialul variază între 20 și 50. Mii de euro, evident, fiindcă și euro acela despre care vorbeam nu mai este ce-a fost odată, săptămîna trecută! Cea mai vînată funcție rămîne, oricît ar părea de paradoxal, cea de prefect. Deținută, pentru moment, de către Gigi Petre.

S-a deschis sezonu’
De o lună încoace, imediat după alegerile locale, administrația a început să fiarbă în maluri. Și, o dată cu ea, și-au ieșit din matcă... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2012, 15:03 (35062 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

GAL «Ialomița Centrală» se pregătește pentru absorbția a 2,8 milioane de euro

Prima întîlnire de lucru a adunării generale a GAL «Ialomița Centrală» confirmă hotărîrea administrațiilor locale care constituie Asociația de a absorbi integral fondurile europene puse la dispoziție. Desfășurată luni, 9 iulie 2012, Adunarea Generală a Asociației a luat primele decizii concrete privitoare la viitorul GAL. «Proiectele care urmează să fie aprobate vor permite dezvoltarea teritoriului GAL „Ialomița Centrală“. Acesta este scopul nostru final!» a declarat Niculae Began, președintele Asociației. Întîlnirea a fost, de asemenea, un prilej pentru a aproba calendarul apelului de proiecte pe anul 2012.

La fonduri, adunarea!... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2012, 13:59 (13438 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Perieți: Taximetrist înjunghiat în gât de doi clienți!

Perieți: Taximetrist înjunghiat în gît de doi clienți!

UPDATE: Cei doi agresori au primit mandate de arestare de 29 de zile

Cursa de la miezul nopții de 15/16 iulie a.c. a unui taximetrist, în vîrstă de 55 ani, din Slobozia, s-a încheiat tragic. Bărbatul a fost înjunghiat în gît de clienții săi, doi tineri de 18 ani, din comuna Perieți. Aceștia vroiau să-i fure mașina pentru a ajunge la București. N-au reușit să ajungă prea departe pentru că au făcut accident...
Taximetristul înjunghiat se numește Chiriac O. și are 55 de ani. În noaptea de 15/16 iulie a.c., în mașina bărbatului s-au urcat doi tineri, de 18 ani, ambii din comuna Perieți. Aceștia i-au cerut taximetristului să-i ducă pînă în localitatea de domiciliu. Încă de la început cei doi aveau un comportament suspect. Ajunși la destinație, tinerii au pus mîna... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2012, 12:59 (13907 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Scandal la «Batury Non-Stop»

Slobozia: Scandal la «Batury Non-Stop»

Săptămîna și scandalul la shaormeria «Batury Non-Stop» din Slobozia. După ce fotoreporterul Independent a fost agresat de patronul localului, a venit rîndul fiului acestuia s-o comită. În noaptea de 6/7 iulie 2012, acesta s-a luat la bătaie cu trei clienți cheflii, cu vîrste cuprinse între 24 și 30 de ani. S-a lăsat cu mese rupte, capete sparte și ploaie de pumni și picioare...
Din declarațiile pe care Cătălin Gheorghe, fiul lui Nicolae Gheorghe, patronul de la «Batury Non-Stop», le-a dat la Poliție, cei trei clienți au căutat-o cu lumînarea. Era trecut bine de miezul nopții cînd cheflii au venit «înarmați» cu sticle de băutură și s-au... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2012, 09:12 (13364 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Profesoara Elena Sandu Dulcinica, cercetată penal în dosarul «Mită pentru BAC»

Procurorii Parchetului Ialomița continuă cercetările în dosarul «Mită pentru BAC». Un alt dascăl, Elena Sandu Dulcinica, profesor de matematică la Colegiul Național «Grigore Moisil» din Urziceni, este oficial cercetat în dosarul «Mită pentru BAC». La fel ca în cazul profesorului Marius Curt de la Fetești, ea nu are voie să părăsească localitatea pentru o perioadă de 30 de zile.
Profesoara din Urziceni , în calitate de membru în Comisia de Evaluare a lucrărilor elevilor înscriși la examenul de Bacalaureat 2012, este acuzată că a acordat unor candidați note mai mari de decît cele reale, a intervenit pe lîngă alți profesori evaluatori pentru acordarea către diverși candidați a unor note mai... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2012, 19:03 (54611 vizualizări - 31 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bacalaureat 2012: 44,08%-promovabilitate în Ialomița în urma contestațiilor

Bacalaureat 2012: 44,08%-promovabilitate în Ialomița în urma contestațiilor

Vineri, 13 iulie a.c., elevii ialomițeni au aflat rezultatele finale, în urma contestațiilor, ale examenului de Bacalaureat. Recorectarea lucrărilor a crescut procentul de promovabilitate în Ialomița la 44,08%.
Așadar, procentul de promovabilitate în Ialomița a crescut cu 1,85 %. Inițial, pe data de 8 iulie 2012, statisticile arătau că doar 42,23% dintre elevii ialomițeni reușiseră să promoveze examenul. Exprimat în cifre, vorbim despre un număr de 995 de absolvenți de liceu. Peste jumătate dintre aceștia, și anume 648, au cerut însă recorectarea lucrărilor, rezultatele de la Limba și Literatura Română fiind cele mai contestate.

Emoții la 40 de grade plus... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2012, 17:56 (11286 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Liceul «Alexandru Ioan Cuza» din Slobozia reacționează

Directorul Marian Ezeanu respinge implicarea liceului său în scandalul «Mită pentru BAC». Scandalul profesorilor acuzați de «luare de mită» și «trafic de influență» s-a mutat la porțile Liceului Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» din Slobozia, unul dintre cele două centre de evaluare din județ unde se presupune că respectivii dascăli ar fi comis faptele. Cadrele didactice ale unității de învățămînt sînt nemulțumite de faptul că opinia publică le identifică cu profesorii cercetați penal...
Într-un comunicat de presă remis presei locale de conducerea Liceului Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» din Slobozia, profesorul Marian Ezeanu face următoarea precizare: «Liceul a fost desemnat ca sediu al... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2012, 17:54 (29383 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Un alt profesor cercetat în dosarul «Mită pentru BAC»-MARIUS CURT

Procurorii ialomițeni adună noi probe în dosarul «Mită pentru BAC». Un nou cadru didactic este cercetat penal acum de anchetatori sub acuzația de «luare de mită» și «trafic de influență». Este vorba despre profesorul de matematică Marius Curt, de la Liceul «Carol I» Fetești.
Din primele informații, se pare că Marius Curt l-a înlocuit pe profesorul Constantin Drăghici de la Urziceni în cadrul Centrului de Evaluare de la Grupul Școlar «Mihai Eminescu». Chiar dacă primii profesori care au căzut în plasa procurorilor și ofițerilor DGA Ialomița au fost reținuți pentru o perioadă de 24 de ore, dascălul din Fetești s-a ales cu o altă măsură. Deși acuzațiile sînt asemănătoare, vorbim despre fapte... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2012, 15:49 (43842 vizualizări - 28 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Dosarul «Mită pentru BAC» ia amploare!

Cei 4 profesori reținuți au fost eliberați

Ialomița: Dosarul «Mită pentru BAC» ia amploare!

• 3 profesori din Urziceni, Constantin Drăghici, Sanda Elena Dulcica, Alina Turcu, și profesorul Cătălin Gogotă, din Vlădeni, în vizorul anchetatorilor! • Lucrările «cu probleme» de la BAC se vor recorecta! • procurorul Dan Alexandru Popa: «Sînt posibile și alte rețineri!»

Profesorii Manea Cristian, Stere Sorin, Balaciu Nica și Dinu Marius Răzvan, reținuți miercuri, 11 iulie 2012, au fost eliberați. Cu toate acestea, ancheta în dosarul «Mită pentru BAC» continuă. În momentul de față, numărul cadrelor didactice acuzate de luare de mită și trafic de influență se ridică la peste 8. Procurorii Parchetului Ialomița au declarat că «vor mai fi făcute alte audieri și rețineri», lucrările de BAC «cu probleme» urmînd a fi recorectate.

4 profesori dintr-o lovitură!
Dezastrul promovabilității la Bacalaureatul 2012 în Ialomița este urmat de un scandal monstruos... [citește_tot_articolul]

12 Iulie 2012, 17:21 (91036 vizualizări - 67 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Profesorii MANEA CRISTIAN, STERE SORIN, BALACIU NICA și DINU MARIUS RĂZVAN, reținuți pentru 24 de ore!

«Luare de mită» și «trafic de influență» la Bacalaureatul din Ialomița!

Profesorii MANEA CRISTIAN, STERE SORIN, BALACIU NICA și DINU MARIUS RĂZVAN, reținuți pentru 24 de ore!

Procurori ai Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au dispus, la data de 11 iulie 2012, reținerea pentru 24 de ore a învinuiților MANEA CRISTIAN, STERE SORIN, BALACIU NICA și DINU MARIUS RĂZVAN, pentru săvîrșirea infracțiunilor de «luare de mită» și «trafic de influență». Probatoriul administrat în cauză pînă la acest moment al urmăririi penale a relevat următoarea situație de fapt: Învinuiții, profesori la diferite instituții școlare de pe raza județului Ialomița, au pretins și primit diverse sume de bani de la elevi, pentru sine sau pentru a interveni pe lîngă membrii Comisiilor de evaluare a lucrărilor de Bacalaureat, în vederea obținerii unor note de promovare a examenelor... [citește_tot_articolul]

11 Iulie 2012, 17:46 (222802 vizualizări - 168 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Radiografia unui dezastru anunțat sau examenele naționale în Ialomița

Radiografia unui dezastru anunțat sau examenele naționale în Ialomița

Evaluarea Națională și Bacalaureatul s-au dovedit, încă o dată, probe de foc pentru elevi. În Ialomița, procentul de promovabilitate al celor două examene se înscrie în media pe țară. Eșecul generațiilor trecute nu i-a mobilizat pe actualii absolvenți de clase a VIII-a și a XII-a. Fără să învețe, au intrat în sălile de examen mînați de dictonul «nu mi se poate întîmpla tocmai mie!». Efectul a fost dezastruos! S-a picat pe capete. În speranța că ar putea obține o notă mai bună, elevii au făcut contestații fără număr...

Liceeni semianalfabeți
La sesiunea 2012 a Evaluării Naționale... [citește_tot_articolul]

11 Iulie 2012, 16:50 (11044 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Bacalaureat 2012: Bianca Bănică, o ialomițeancă de 10!

Bacalaureat 2012: Bianca Bănică, o ialomițeancă de 10!

S-a pregătit temenic pentru examenul de maturitate și l-a trecut cu brio. A luat 10 pe linie la toate disciplinele. Performanța îi aparțina Biancăi Bănică, elevă a Liceului Teoretic «Carol I» Fetești. Bianca Bănică este unul dintre elevii din județul Ialomița cu 10 pe linie la Bacalaureat. La fel ca ea mai sînt alți 66 de elevi din întreaga țară. Este încîntată că efortul depus de ea, un an întreg de meditații și lecții particulare, a dat roade. «Pentru un rezultat bun la Bacalaureat trebuie să muncești foarte mult. Orice efort contează!» ne-a dezvăluit tînăra absolventă prețul succesului ei. Nu s-a hotărît încă la ce facultate vrea să se înscrie. Vrea să fie studentă la Litere, Politehnică sau... [citește_tot_articolul]

11 Iulie 2012, 16:06 (10480 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

www.independentonline.ro, cel mai citit site din Ialomița

Independent confirmă încrederea cititorilor: Peste 54000 de vizite în luna iunie!

În luna iunie 2012, site-ul dumneavoastră preferat a înregistrat un nou record: peste 54000 de vizite. Vă mulțumim pentru această performanță care propulsează site-ul nostru pe primul loc în topul publicațiilor on-line din Ialomița. Sîntem convinși că această reușită se datorează în exclusivitate interesului pe care l-ați manifestat față de dorința nostru de a vă informa prompt, imparțial (în măsura în care acest lucru a fost posibil) și obiectiv.
De asemenea, sîntem în măsură să apreciem că recordul din luna iunie 2012 nu este nici întîmplător și nici singular. În ultimul an, numărul de cititori on-line ai publicației noastre a crescut permanent, ajungînd de la 20 mii de vizite lunar în... [citește_tot_articolul]

11 Iulie 2012, 15:39 (8619 vizualizări - 15 comentarii)

EVENIMENT

Deținuții își dau «like-uri» printre gratii

Isteria Facebook se rescrie la Penitenciarul Slobozia

Deținuții își dau «like-uri» printre gratii

Pușcăriașii Penitenciarului Slobozia au ajuns vedete pe Facebook. Își dau like-uri la poze, își share-uiesc manele și-și etalează brandurile tatuate cu celebra sirenă. Totul sub nasul gardienilor care-i păzesc. Cu «sfințenie»...

Campioni la «share-uri»...
Regula din interiorul oricărui spațiu de detenție este clară: deținuții au interzis la orice fel de mijloc de comunicare. În Penitenciarul Slobozia, pușcăriașii sfidează demult această regulă. După moda «hi5», în celule a început isteria «Facebook». Totul spre bucuria lui «Corleone din Alexeni» spre exemplu, un împătimit al site... [citește_tot_articolul]

10 Iulie 2012, 17:51 (13086 vizualizări - 7 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

S-a renunțat la 3 jucători!

La proaspăta divizionară secundă Unirea Slobozia a început fierberea de vară. La finele săptămînii precedente s-a desfășurat un trial în care antrenorul Marin Dună a testat o serie de jucători, în mare parte foarte tineri, în vederea cooptării lor în lot. Și acestea nu sînt singurele noutăți...

Un trial plin de speranțe «A fost o acțiune reușită, în urma căreia mi-au atras atenția cîțiva copii, dintre care unul sau doi vor rămîne alături de noi. Nu vă pot da numele lor pentru că, momentan, nu s-a concretizat nimic...» ne-a declarat Marin Dună. Concrete sînt la galben-albaștri doar plecările. Acestea sînt în număr de trei și vizează... [citește_tot_articolul]

10 Iulie 2012, 17:44 (11888 vizualizări - 7 comentarii)

Luni 29 Iun 2026
239 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

A intrat cu mașina în pom

În apropierea municipiului Slobozia s-a produs un accident rutier cu o victimă. Pe scurt, vineri, 26 februarie 2010, în timp ce o femeie de 43 de ani, domiciliată în București, conducea un autoturism din ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2010, 11:07
(9480 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive în mediul rural

Agenții Posturilor de Poliție Andrășești, Albești, Buești, Ciochina, Munteni Buzău, Reviga și Colelia, în colaborare cu o grupă de luptători ai Serviciului de Intervenție Rapidă au desfășurat acțiuni comune ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2010, 11:07
(12681 vizualizări - 0 comentarii)


Încarcerat

Polițiști din cadrul structurilor Urziceni, Bărcănești și Axintele au acționat pe raza celor două comune, ocazie cu care, în satul Horia, au depistat un bărbat de 39 de ani, din localitate, pe numele căruia ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2010, 11:05
(14734 vizualizări - 0 comentarii)


15000 de pachete de țigări, confiscate

Pe DN2, în parcarea aflată pe raza comunei Sinești, au fost depistați doi bărbați care transportau, fiecare cu cîte un autoturism, mai multe pachete de țigări fără documente legale de proveniență.
...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2010, 14:04
(15860 vizualizări - 0 comentarii)


Pistoale deținute ilegal

În incinta unui local public situat pe DN 2 în municipiul Urziceni, punct de lucru aparținînd unei societăți comerciale din Capitală, au fost depistați trei bărbați, în vîrstă de 23, 26, respectiv 35 de ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2010, 14:03
(14192 vizualizări - 0 comentarii)


Beți la volan

Pe strada Digului, din Țăndărei, a fost depistat un localnic, în vîrstă de 31 de ani, în timp ce conducea un autoturism înmatriculat în străinătate, aflîndu-se sub influența băuturilor alcoolice. La testarea ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2010, 13:45
(13687 vizualizări - 0 comentarii)


Suspecți de furt, identificați

În ultimele 24 de ore au fost identificați doi bărbați, în vîrstă de 53, respectiv 29 de ani, ambii domiciliați în Amara, suspectați că în perioada noiembrie 2009-februarie 2010 au sustras dintr-o locuință ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2010, 13:37
(16614 vizualizări - 0 comentarii)


Planul de acțiune SIGURANȚA

Începînd de vineri, 26 februarie a.c., la nivel național a fost declanșată acțiunea «SIGURANȚA», ce are drept scop implicarea a cît mai multe forțe de ordine în zonele cu risc criminogen, prinderea în flagrant ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2010, 13:32
(16340 vizualizări - 0 comentarii)


A plecat după ce a accidentat un pieton

În cursul zilei de joi, 25 februarie, în jurul orei 15.30, pe raza localității Buești s-a produs un accident de circulație din care a rezultat vătămarea unei persoane. Victima, o femeie de 37 de ani, din ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2010, 13:24
(17915 vizualizări - 0 comentarii)


Lovită de mașină pe trecerea de pietoni

Joi, 25 februarie, o femeie de 49 de ani din comuna Movila a fost victima unui accident rutier. Pe scurt, în timp ce conducea un autoturism, un bărbat, de 38 de ani, din Fetești nu a acordat prioritate ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2010, 13:23
(19298 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune comună polițiști-jandarmi

În data de 25 februarie, pe raza comunelor Mihail Kogălniceanu și Gura Ialomiței, în baza unui plan comun de acțiune, efective ale Poliției Orașului Țăndărei și Inspectoratului Județean de Jandarmi au acționat ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2010, 13:21
(17410 vizualizări - 0 comentarii)


Școlile din Fetești și Urziceni, în atenția polițiștilor

Joi, 25 februarie, polițiștii au desfășurat activități preventive în incinta și în zona adiacentă unităților de învățămînt, avînd ca obiectiv prioritar creșterea gradului de siguranță a elevilor. Acțiunile ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2010, 13:20
(15152 vizualizări - 2 comentarii)


AJOFM organizează cursuri de formare

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă organizează în anul 2010 mai multe cursuri de formare profesională. Potrivit reprezentanților instituției, șomerii sau persoanele interesate se pot înscrie ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2010, 08:42
(20475 vizualizări - 0 comentarii)


Fermierii pot depune cererile pentru sprijinul pe suprafață

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură lansează luni, 1 martie 2010, campania de primire a cererilor de plată pentru schemele/măsurile de sprijin pe suprafață. Pentru a beneficia de sprijinul ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2010, 07:16
(15354 vizualizări - 0 comentarii)


Sînge donat de jandarmi

Miercuri, 24 februarie a.c., Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița a primit un apel umanitar din partea Poliției Slobozia, pentru ajutorarea mamei unui agent care are nevoie urgentă de o transfuzie ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 18:32
(17121 vizualizări - 0 comentarii)


Restanțieri la eliberarea sau preschimbarea actelor de identitate

Direcția Județeană de Evidență a Persoanelor Ialomița face apel la ialomițeni în vederea verificării termenului de valabilitate al actului de identitate. În cazul în care se constată că termenul de valabilitate ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 17:30
(15872 vizualizări - 0 comentarii)


La volan cu permisul suspendat

În cursul zilei de miercuri, 24 februarie a.c., polițiștii feteșteni l-au depistat pe un tînăr, de 19 ani, din Făcăeni, în timp ce conducea un autoturism, avînd dreptul de a conduce suspendat. Pe numele ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 14:49
(16175 vizualizări - 0 comentarii)


Radare, amenzi, permise suspendate

Polițiștii rutieri au acționat în ultimele 24 de ore pe arterele județului pentru creșterea gradului de siguranță în traficul rutier. Acțiunile polițiștilor au vizat atît depistarea și sancționarea cu fermitate ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 14:37
(13939 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți arestați

Miercuri, 24 februarie a.c., în jurul orei 10.00, agenții Postului de Poliție Gheorghe Lazăr au fost sesizați de un bărbat de 43 de ani, din Slobozia, despre faptul că, în cursul nopții, persoane necunoscute ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 14:31
(15597 vizualizări - 0 comentarii)


4 persoane urmărite, din care una internațional, depistate de polițiști

În ultimele 24 de ore, în cadrul acțiunilor desfășurate de polițiștii din structurile de investigații criminale, au fost identificate și reținute 4 persoane urmărite.
Astfel, în baza unui mandat european ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 14:22
(11969 vizualizări - 0 comentarii)


Microbuzele școlare, în atenția autorităților

Folosirea microbuzelor școlare în alte scopuri decît în a transporta elevii a devenit o obișnuință. Adesea mașinile sînt folosite în campaniile electorale sau în interesul personal, după bunul plac al autorităților ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 08:42
(11400 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 31 mii de fermieri au accesat aplicația online IPA

«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că 31 mii de fermieri au accesat aplicația IPA Online și au completat electronic declarația de suprafață în vederea depunerii cererii de plată ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 07:12
(14311 vizualizări - 0 comentarii)


77 de ani de protecție civilă

77 de ani de protecție civilă

Ziua Protecției Civile a fost marcată miercuri, 24 februarie 2010, la sediul Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu», în prezența elevilor de la diferite școli. Evenimentele au vizat ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2010, 19:14
(14142 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți din Constanța prinși la Slobozia

Hoți din Constanța prinși la Slobozia

Polițiștii ialomițeni anchetează activitatea infracțională a doi constănțeni, de 21, respectiv 28 de ani, suspectați de comiterea mai multor infracțiuni pe raza județului Ialomița. Cei doi au fost depistați ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2010, 17:02
(15572 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți prinși în flagrant

Marți, 23 februarie, un cetățean, martor la producerea unui furt dintr-o mașină, a sesizat faptul că trei persoane necunoscute au sustras un acumulator de la un autoturism, după care au fugit înspre cartierul ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2010, 17:01
(11670 vizualizări - 0 comentarii)


Beat la volan

În cadrul activităților curente desfășurate în cursul nopții de marți spre miercuri, respectiv 23 spre 24 februarie a.c., polițiștii feteșteni au depistat, la volanul unui autoturism, o persoană ce se afla ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2010, 16:55
(15947 vizualizări - 0 comentarii)


Accident cu o victimă

Miercuri, 24 februarie, în jurul orei 04,30, pe raza comunei Jilavele s-a produs un accident rutier soldat cu o victimă, un bărbat, în vîrstă de 35 de ani, din Rîșnov. Accidentul s-a produs ca urmare a ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2010, 16:54
(14224 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit de polițiști

În cadrul unei acțiuni desfășurate marți, 23 februarie 2010, de către polițiștii din Orașul Fierbinți-Tîrg a fost depistat, la volanul unui autoturism înmatriculat în străinătate, un tînăr de 21 de ani ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2010, 16:54
(14316 vizualizări - 0 comentarii)


Nereguli constatate în trafic, sancționate de polițiștii rutieri

Marți, 23 februarie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au acționat în mai multe filtre și au efectuat controale pe arterele principale ale județului. Peste 120 de șoferi au fost sancționați ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2010, 16:41
(9237 vizualizări - 0 comentarii)


Fără permis la volan

Un bărbat de 47 de ani din Fetești a fost depistat de polițiști luni, 22 februarie a.c., în jurul orelor 19,40, în timp ce se deplasa pe strada Călărași din localitate la volanul unui autoturism cu numere ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2010, 19:57
(18345 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
#pasajladrajna în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...