Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Teculescu+Ionașcu vs Paros+Stoica

Marea cacealma electorală de la Slobozia

La mai puțin de 5 zile pînă la alegeri Slobozia continuă să fie confuză. Un sondaj de opinie realizat de Independent (gratuit și fără pretenții de verdict irevocabil!), confirmă că electoratul ori nu are habar cine candidează, ori nu deține suficiente informații pentru a-și forma o opinie, ori votează emoțional. De aceea, Independent a decis să ofere un ultim scenariu politic care să ușureze alegerea viitorului primar al capitalei de județ. Asta în cazul fericit în care electoratul va decide să meargă la vot pe 10 iunie 2012...

Monstruoasele coaliții
După aproape patru săptămîni... [citește_tot_articolul]

7 Iunie 2012, 13:34 (45252 vizualizări - 32 comentarii)

ANCHETĂ

Poienaru-Agrofam i-a plătit «traficul de influență» fostului ministru al Agriculturii, Stelian Fuia. Cumpărând pesticide de la firmele «patronate» de Fuia!

Ștefan, file de roman

Poienaru-Agrofam i-a plătit «traficul de influență» fostului ministru al Agriculturii, Stelian Fuia. Cumpărînd pesticide de la firmele «patronate» de Fuia!

Subiectul terenurilor din Balta Ialomiței, ale fostelor IAS-uri Stelnica, Bordușani, Vlădeni, Făcăeni suscită în continuare un real interes din partea cititorilor noștri. Cu atît mai mult cu cît, cel puțin în ceea ce privește terenurile agricole ale fostului IAS Stelnica, Ștefan Poienaru-Agrofam, Vitifam, etc, este direct implicat. Și cum știm că atunci cînd vorbim de Poienaru în general discutăm despre evaziune, inginerii agrico-economice și implicații politice e de la sine înțeles că abordăm astfel de teme.
În urmă cu ceva timp, vă promiteam o revenire asupra subiectului Ștefan Poienaru. În deschiderea a ceea ce va urma, vă prezentăm o relație deosebită a milionarului (în euro sau dolari... [citește_tot_articolul]

6 Iunie 2012, 17:08 (20576 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Otilia Dumitru revine la conducerea Inspectoratului Școlar Ialomița

Otilia Dumitru revine la conducerea Inspectoratului Școlar Ialomița

Schimbare la vîrful Inspectoratul Școlar Ialomița. Noul inspector școlar general este Otilia Dumitru, aceasta fiind învestită în funcție printr-un ordin al Ministerului Educației, emis marți, 5 iunie 2012.
După două mandate anterioare de cîteva luni ca inspector școlar general adjunct, Otilia Dumitru a fost numită în fruntea instiuției. Ea a preluat ștafeta de la Luminița Barcari, care a deținut această funcție timp de aproximativ șapte luni. Barcari a declarat că se va întoarce la viața de catedră, în calitate de profesor al Liceului Teoretic «Carol I» din Fetești.
Noul inspector general școlar a apelat la calm, declarînd că nu va face nicio schimbare în cadrul instituției sau la... [citește_tot_articolul]

6 Iunie 2012, 16:19 (27521 vizualizări - 29 comentarii)

EVENIMENT

Ultima ședință a Consiliului Local Slobozia

Ultima ședință a Consiliului Local Slobozia

Slobozia a serbat pe 31 mai 2012 ultima ședință, festivă, a Consiliului Local. Consilierii au mimat pentru ultima oară o luptă electorală, au ciocnit pahare cu șampanie. Situația de la Slobozia este reprezentativă pentru tot județul...

S-au reîntîlnit pentru ultima oară
După o ședință în care s-au discutat chestiunui vitale pentru comunitate -falimentul Urban sau procesele din instanță pe care le are municipalitatea-, consilierii s-au felicitat pentru finalul fericit al unui mandat de patru ani în care n-au făcut nimic. Afirmația nu este gratuită. Potrivit hotărîrilor de Consiliu elaborate în cele peste 48 de ședințe organizate... [citește_tot_articolul]

5 Iunie 2012, 19:21 (11076 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bebelușii din Ialomița rămân neimunizați

În așteptarea unui nou vaccin

Bebelușii din Ialomița rămîn neimunizați

Criză de vaccin în sistemul medical din Ialomița. Sînt insuficiente doze de ser pentru imunizarea bebelușilor împotriva difteriei, tusei convulsive, tetanosului și a bacteriei hemofilus influenzae... Peste 100 de copii riscă să rămînă neimunizați.

Stoc doar pentru 30 de zile
Potrivit Programului de Imunizări pînă la vîrsta de un an de zile, bebelușii trebuie imunizați împotriva mai multor boli, precum poliomielita, hepatita B sau tuberculoza. În momentul de față, în Ialomița, dozele de vaccin pentavalent necesare imunizării copiilor împotriva unor bloi grave precum difteria, tetanosul... [citește_tot_articolul]

5 Iunie 2012, 19:10 (12340 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

«Nuferii Dunării»

«Nuferii Dunării»

Sînt tineri, sînt frumoși și cîntă la mandolină în olimpiadele naționale de divertisment. Au deprins «darul cîntatului» de la învățătorul Andrei Gheorghe din Giurgeni. «Nuferii Dunării» sînt 18, dar noi am cunoscut numai 8. Stelian, Alexandra, Eduard, Silvia, Maria, Marius, Denis-Ștefan, Andrei...

«Mi, la, re, sol»-urile mandolinei
Pe «Nuferii Dunării» i-am întîlnit la tăierea panglicii inaugurale a primei investiții într-o centrală fotovoltaică în Ialomița, angajați pentru antrenul oaspeților. Angajați e un fel de-a spune, fiindcă «Nuferii Dunării» sînt elevi de ciclu gimnazial... [citește_tot_articolul]

5 Iunie 2012, 18:13 (15412 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ex-generalul Stavăr, dovedit că «a hărțuit sexual și politic»

Senzațional, dar tardiv

Ex-generalul Stavăr, dovedit că «a hărțuit sexual și politic»

Consiliul Național pentru Combaterea Discriminării a decis la începutul acestui an că ex-inspectorul general școlar Ilie Stavăr «a hărțuit sexual și politic» o colegă din subordine și a încercat să o oblige «să intre în partidul acestuia». Faptele reclamate s-au petrecut în anul 2010, cînd Ilie Stavăr a declanșat un proces de epurare a unor inspectori considerați incomozi pentru PD-L...

Mai bine mai tîrziu decît... o singură dată!
Potrivit unei hotărîri emise la începutul acestui an, Consiliul Național pentru Combaterea Discriminării, o autoritate de stat autonomă, a dat cîștig... [citește_tot_articolul]

5 Iunie 2012, 09:38 (24113 vizualizări - 30 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Bacalaureat 2012, misiune imposibilă

Ialomița: Bacalaureat 2012, misiune imposibilă

Anul trecut, în Ialomița, din peste 2000 de elevi înscriși la Bacalaureat doar 900 au reușit să promoveze. Sesiunea din acest an se anunță mai dramatică decît precedenta. O confirmă rezultatele slabe obținute de liceeni la simulări. Totuși speranțe există... Înscrierile la examen sînt în curs, iar primele probe încep la jumătatea lunii iunie. Timp suficient pentru ca absolvenții de liceu să mai treacă o dată prin materie. Vorbim despre cei care au deschis cel puțin un manual pînă acum... Probleme întîmpină și mai marii învățămîntului ialomițean. Aceștia duc lipsă de camere video pentru a dota toate sălile de examinare...

Radiografia unui dezastru... [citește_tot_articolul]

5 Iunie 2012, 09:26 (11702 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, un județ cu 7000 de «ochi»

Ialomița, un județ cu 7000 de «ochi»

Ne urmăresc de la distanță, pas cu pas. E imposibil să scăpăm de privirile indiscrete. «Ochii» sînt peste tot. Vorbim de cei ai camerelor de supraveghere video. Și Ialomița are 7000...

Un vis devenit realitate
Prima încercare de a așeza «ochi» pe toate șoselele din județ a fost a reprezentanților Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, în 2002. Contractul de amplasare a respectivelor camere a eșuat, într-un final, din cauza condițiilor impuse de investitori. Reamintim că aceștia au «dijmuit» la greu amenzile polițiștilor...
În ultimii ani, tot mai multe administrații... [citește_tot_articolul]

2 Iunie 2012, 11:17 (10504 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Fostul primar de Albești, numit subprefect

Ialomița: Fostul primar de Albești, numit subprefect

Învolburate sînt apele administrației locale de cînd avem un nou Guvern. Peste tot se vorbește despre nume noi montate în fruntea deconcentratelor și nu numai. Prima schimbare din Ialomița, dictată de actuala guvernare, este cea a subprefecților. Vineri, 1 iunie a.c., Marin Constantin, fostul primar al localității Albești, a fost numit în funcția de subprefect al județului. Cît privește numirea unui nou prefect, care să-l înlocuiască pe Gigi Petre, nici nu încape vorba să vă mai amintim. Este doar o chestie de timp pînă cînd se va întîmpla...

«Prefectul» numit subprefect
Trecerea... [citește_tot_articolul]

1 Iunie 2012, 19:09 (29744 vizualizări - 29 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Min(ci)uni electorale

Ce promit candidații pentru Slobozia?

Min(ci)uni electorale

Cu două săptămîni înainte de ziua alegerilor, apele electorale par să se fi liniștit. Candidații se împroașcă reciproc cu simț de răspundere, electoratul se ferește cum poate, iar președinții de partide fac și desfac scenarii politice. În aceste condiții, nimeni nu mai are vreme să citească miile de pliante și broșuri care li se oferă cu regularitate.
Am făcut-o noi pentru dumneavoastră, la Slobozia, într-o încercare aproape eșuată de a obține materialele electorale pe care candidații ni le împart cu atîta generozitate. Și sîntem în măsură să vă spunem cum ați putea fi întîmpinați în cazul în care decideți să solicitați singuri informații de la sediile de campanie ale candidaților pentru... [citește_tot_articolul]

1 Iunie 2012, 18:34 (29371 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

O sărbătoare, două Slobozii

În perioada 24-27 mai, municipiul reședință de județ a serbat a XII-a ediție a «Sărbătorilor Sloboziei». Anul acesta evenimentul ar fi trebuit să fie unul jubiliar, dată fiind miza sa politică. Din păcate, cele 80 mii de lei alocate oficial manifestărilor au demonstrat că noii edili ai orașului nu sînt nici ei capabili să gestioneze unitar acest efort bugetar considerabil. Astfel a fost posibil ca, timp de 4 zile, orașul să se împartă în două. Jumătate din el a petrecut regulamentar pe bulevardul Chimiei, transformat în bîlci gastronomic, iar cealaltă a petrecut în jurul scenei amplasate lîngă Centrul Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia, transformată și ea timp de 4 zile în bîlci electoral pentru... [citește_tot_articolul]

1 Iunie 2012, 18:25 (11622 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Vicele Mușoiu a provocat un accident de circulație

Vicepreședintele Consiliului Județean Ialomița, Ștefan Mușoiu a provocat un accident de circulație joi, 31 mai a.c. El și-a distrus limuzina marca Mercedes. Accidentul de circulație s-a petrecut la intersecția străzii Gheorghe Lazăr cu bulevardul Chimiei. Ștefan Mușoiu nu ar fi acordat prioritate unui autoturism care venea din partea dreaptă și și-a distrus Mercedesul. «Este vina vicelui, că nu s-a sigurat cînd a vrut să iasă de pe stradă în bulevard» susțin martorii evenimentului. Din fericire nimeni nu a fost rănit. Imediat după producerea accidentului, ambii șoferi au fost conduși la Poliție pentru declarații.... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2012, 16:13 (29871 vizualizări - 24 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Un R2D2 de apartament...

Universul StarWars la Slobozia

Un R2D2 de apartament...

Realitatea bate ficțiunea! Direct din filmul StarWars, robotul R2D2 a ajuns într-un apartament din Slobozia. Este confecționat din lemn și plastic. Stăpînul său, profesorul Toma Paraschiva, l-a scos la vînzare pe internet...

Un R2D2 unicat
Camera în care profesorul Toma Paraschiva și-a așezat R2D2-ul arată ca un muzeu în miniatură. Pe un perete tronează macheta unei fregate, pregătită în orice moment să atace navele inamice. Catargul unui pescador răsare de pe un dulap. Aripile unui planor se zăresc și ele după fotoliu. Cîteva bărci cu motor stau așezate ca la expoziție pe șifonier... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2012, 15:28 (16219 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Licitație deschisă pentru hrana elevilor ialomițeni

Start în cursa pentru «Corn și Lapte» sezonul 2012-2013

Licitație deschisă pentru hrana elevilor ialomițeni

Ca să nu rămînă repetent și anul acesta (ar fi al optulea an în care s-ar întîmpla!), Consiliul Județean Ialomița dă startul în cursa anuală pentru obținerea contractelor județene pentru «Corn și Lapte» mai devreme. Potrivit unui proiect de hotărîre care va fi supus atenției consilierilor județeni miercuri, 23 mai, «a fost întocmită documentația de atribuire a contractelor de achiziție publică de furnizare a produselor de panificație pentru elevii din clasele I-VIII (...) precum și pentru copiii preșcolari (...) în anul 2012-2013».

Fuseră și se duseră
Afirmația legată de repetenție... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2012, 14:20 (11187 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Rețete on-line pentru bolnavii ialomițeni

Revoluție în Sănătate

Rețete on-line pentru bolnavii ialomițeni

În două săptămîni vom folosi doar rețetele electronice. E o decizie a Casei Naționale a Asigurărilor de Sănătate. Astfel, medicamentele de care avem nevoie sînt doar la un click distanță. Pe cît de simplu pare, pe atît de complicat este pentru medicii de familie ialomițeni. Din ușa cabinetelor, specialiștilor le este greu să facă o conexiune între eliberarea tratamentelor și calculatoare...

Sînt practice și sînt on-line
Vorbim desigur despre rețetele electronice, care vor fi utilizate peste două săptămîni. De la 1 iunie 2012, reprezentanții Casei Naționale de Asigurări de Sănătate vor scoate din circulație banalele rețete... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2012, 13:08 (13977 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Moartea vine pe două roți

Ialomița: Moartea vine pe două roți

Opinia polițiștilor Serviciului Rutier Ialomița este unanimă: șoselele sînt scăldate de sîngele motocicliștilor. De cealaltă parte, pasionații de motoare se simt discriminați. Vor să fie tratați asemeni celorlalți participanți la trafic. Totuși, statisticile par și ele să confirme... Moartea vine mai repede pe două roți!

Viteza înseamnă pericol
Într-un raport întocmit de Serviciul Poliției Rutiere Ialomița se arată că numărul accidentelor de circulație în care sînt implicați conducătorii de scutere, mopede sau motociclete a crescut în primele luni ale anului. E drept, procentul... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2012, 12:13 (22958 vizualizări - 29 comentarii)

SPORT

Cu gândul la Liga a II-a

Fotbal, Liga a III-a, Victoria Chirnogi-Unirea Slobozia1-1

Cu gîndul la Liga a II-a

Unirea Slobozia a bifat ultima deplasare pentru sezonul 2011-2012. S-a întîmplat în meciul cu Victoria Chirnogi, vineri, 25 mai 2012. Elevii lui Ion Ionescu s-au achitat bine de sarcini, au controlat jocul, dar n-au fost întrutotul inspirați în fața porții. Și pentru că, vorba clișeului «ocaziile se răzbună», modesta echipă călărășeană a deschis scorul. Că veni vorba de răzbunare, reușita i-a aparținut lui Cristian Panait (’35), fost jucător la Unirea în urmă cu trei sezoane. În goana după egalare, slobozenii au punctat la capitolul spectacol, nu și pe tabelă, prin Ibrian sau Dumitru Gheorghe. A venit pînă la urmă și golul, din piciorul unui excelent șuteur de la distanță, Marius Macare (’77)... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2012, 11:30 (12958 vizualizări - 5 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, CS Balotești-Viitorul Axintele 1-1

Revelații indecise

Viitorul Axintele și CS Balotești, echipe care s-au duelat vineri, 25 mai a.c., pe terenul ilfovenilor în penultima etapă a campionatului, sînt formațiile care au explodat în acest retur. Aceasta după ce în tur ambele au fost amenințate de spectrul retrogradării... Locul 5 rezervat deja celor de la Axintele a cîntărit greu în ghete în prima parte a întîlnirii. Omul care a punctat și la Slobozia, Alexandru Badea a deschis scorul și în meciul cu Viitorul. L-a lăsat în urmă pe Mihociu, a profitat de garda lejeră a lui Tache și l-a bătut pe Donose. S-a întîmplat în minutul 30. După pauză, muștruluiți serios de antrenorul Ion Nica, axintenii au luat meciul mult mai în serios și au apărut și ocaziile... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2012, 11:26 (12336 vizualizări - 3 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Amara ajută Rapid Fetești

«Dacă vrei, poți!» sună o veche vorbă românească. În Liga a IV-a județul Ialomița sînt unele echipe care au unele echipe ce au demonstrat, de-a lungul timpului, că atunci cînd vor, pot bate pe oricine. Un exemplu este Victoria Amara, care a trecut sîmbătă, 26 mai a.c., de una dintre cele două pretendente la promovare, Viticola Fetești. A fost un galop de sănătate, executat de Cătălin Mișu și compania, care s-a terminat cu un neverosimil 4-0 pentru balneari. Cealaltă șefă de pluton fruntaș, Rapid Fetești s-a descurcat de minune în clinciul de la Țăndărei unde a bătut la scor de neprezentare. În acest moment, Rapidul este la 3 puncte de locul II și devine greu de crezut că s-ar mai putea împiedica... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2012, 11:24 (9038 vizualizări - 0 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
255 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Accident rutier cu polițist-șofer

O mașină de poliție aflată în misiune a fost implicată, sîmbătă, 10 iunie, într-un accident rutier în apropierea localității Bucu. Accidentul s-a petrecut în condiții de poaie abundentă și carosabil umed ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2010, 17:39
(19887 vizualizări - 0 comentarii)


Beți și fără permise, la volan

Inconștiența continuă să ne surprindă zilnic. Numai în noaptea de sîmbătă spre duminică, respectiv, 10 spre 11 iulie, polițiștii au depistat în trafic șoferi care ba nu aveau permis de conducere, ba se ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2010, 17:38
(12923 vizualizări - 0 comentarii)


Armășești: 150 litri de motorină, «evaporată» din rezervor

Alarmată, o femeie, de 45 de ani, din localitatea Armășești, a sesizat polițiștii din localitate, sîmbătă 10 iulie, că în noaptea anterioară îi dispăruseră 150 litri de motorină din rezervorul unui autocamion ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2010, 17:37
(16484 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Lectură pentru nevăzători la Biblioteca Județeană

Slobozia: Lectură pentru nevăzători la Biblioteca Județeană

Joi, 15 iulie 2010, ora 11.00, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Ialomița, în parteneriat cu Fundația «Cartea călătoare» Focșani, Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2010, 12:49
(18365 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Inundații și incendii

Ialomița: Inundații și incendii

Ploile abundente de la sfîrșitul acestei săptămâni au inundat mai multe gospodării din comuna Giurgeni și din cartierele Buliga, Fetești Gară și Fetești Sat ale municipiului Fetești. Vineri, 9 iulie și ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2010, 12:40
(23753 vizualizări - 1 comentariu)


Acțiune de amploare a polițiștilor ialomițeni la Slobozia și Urziceni

Peste 130 de polițiști din toate structurile operative ale Inspectoratului Județean de Poliție Ialomița, au acționat vineri, 10 iulie a.c., sub directa coordonare a inspectorului șef Viorel Ștefu, în intervalul ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2010, 15:33
(11212 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Suspecții mai multor furturi, identificați

Polițiștii au identificat un grup format din patru suspecți acuzați că, împreună sau individual, au săvîrșit 11 furturi din dependințe, garaje sau adăposturi de animale și păsări, fapte săvîrșite în perioada ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2010, 15:32
(13450 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești hoți


Fierbinți Tîrg: Tîlhari arestați

În cursul zilei de vineri, 10 iulie a.c., polițiștii au acționat pe raza orașului Fierbinți Tîrg, identificînd trei tineri, pe numele cărora Tribunalul București-Secția I Penală a emis, la data de 8 iulie ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2010, 15:31
(14343 vizualizări - 0 comentarii)


În atenția angajatorilor (persoane juridice și fizice) care depun declarații la FNUASS: Raportarea electronică

Începînd cu raportările lunii iulie, efectuate în luna august, către CJAS Ialomița, listele de asigurați vor fi preluate în sistem electronic în baza aplicației furnizate de către CNAS-Siveco. Această aplicație ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2010, 10:14
(19132 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 12 arestări într-o singură săptămînă

În săptămîna 2-8 iulie a.c., pe parcursul instrumentării dosarelor penale, avînd în vedere probatoriul administrat pe numele unora dintre suspecți, polițiștii ialomițeni au dispus reținerea a 12 persoane ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2010, 13:13
(20180 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Încă o persoană implicată în scandal, reținută de polițiști

În cadrul cercetărilor s-a stabilit că în scandalul iscat marți seară în orașul Căzănești a fost implicat și un tînăr, de 28 de ani, din localitate, ce a fost identificat deja de polițiști. Față de acesta ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2010, 13:04
(17934 vizualizări - 1 comentariu)


Urziceni: Casiera unei asociații de locatari, arestată

Delapidare, fals intelectual și uz de fals sînt infracțiunile pentru care este învinuită o femeie, de 61 de ani, domiciliată în Urziceni, casier al unei asociații de locatari din municipiu. În baza probatoriului ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2010, 12:41
(20793 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni arestare


Polițiștii ialomițeni, în zonele afectate de inundații

Polițiștii ialomițeni continuă să acționeze în mai multe zone afectate de inundații, din municipiul Fetești și comunele Stelnica și Vlădeni. Misiunea polițiștilor se concentrează îndeosebi pe asigurarea ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2010, 12:38
(16264 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița, sub Cod Galben

Ialomița, sub Cod Galben

Începînd de vineri, 9 iulie, orele 08,00 și pînă sîmbătă, 10 iulie, orele 10,00, Ialomița se află sub Cod Galben. Meteorologii au emis avertizări de vînt puternic și vijelii. «În intervalul menționat în ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2010, 12:19
(21904 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Piața Agroalimentară și Bazarul de Mărfuri Industriale, controlate de polițiști

Joi, 8 iulie a.c., în intervalul orar 10.00-13.00, efective ale Birourilor de Ordine Publică pentru Mediul Urban și Rutier Slobozia, în colaborare cu polițiști din cadrul Serviciului de Investigare a Fraudelor ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2010, 12:07
(23457 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Depistat la volan deși avea permisul suspendat pentru conducere în stare de ebrietate

Joi seara, 8 iulie a.c., în jurul orei 20.00, un echipaj de poliție aflat în serviciul de patrulare pe raza municipiului Urziceni, în zona sensului giratoriu de la intersecția DN1D cu DN2, a oprit pentru ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2010, 12:06
(12959 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Prevenirea criminalității în mediul rural

Polițiștii Biroului de Ordine Publică pentru Mediul Rural Slobozia, în colaborare cu agenții Posturilor de Poliție Cocora, Munteni Buzău, Reviga și Colelia, au acționat pe raza comunelor anterior menționate ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2010, 12:03
(20420 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM: 11%, rata șomajului în luna iunie 2010

La sfîrșitul lunii iunie 2010, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița au fost înregistrate 11530 de persoane, din care 5272 șomeri indemnizați, respectiv 6258 șomeri neidemnizați ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2010, 18:11
(12861 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: șomaj Ialomița


Sudiți: Proiectile neexplodate descoperite sub fundația unei case

Nu mai puțin de 7 proiectile de artilerie explozive, patru dintre acestea de calibru 100 mm, două de calibru 105 și unul de calibru 76 mm, au fost descoperite de cîțiva cetățeni care lucrau la scoaterea ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2010, 14:33
(24019 vizualizări - 1 comentariu)


Țăndărei, raiul contrabandiștilor de țigări

Numai într-o singură seară polițiștii au confiscat peste 15 mii de pachete de țigări, în orașul Țăndărei. Țigările erau transportate în mașini, iar deținătorii nu au putut prezenta documente de proveniență ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2010, 13:23
(24394 vizualizări - 5 comentarii)


5,8 mii de lei, amenzi pentru nesiguranța alimentelor

Aproximativ 40 de unități de procesare sau comercializare a produselor alimentare au fost, în perioada recent încheiată, verificaTe de inspectorii Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2010, 13:22
(21918 vizualizări - 0 comentarii)


Lilieci: Patru autoturisme implicate într-un accident rutier

Miercuri, 7 iulie a.c., în jurul orei 14.35, echipajul de descarcerare și ambulanța SMURD de la Detașamentul Urziceni s-au deplasat de urgență pe DN2, la ieșirea din localitatea Lilieci, unde s-a produs ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2010, 18:15
(13851 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Lilieci accident


Urziceni: Acțiune a Poliției

O acțiune de amploare s-a desfășurat marți, 6 iulie a.c., la Urziceni, în intervalul orar 18.00-21.00, polițiștii acționînd pe multiple planuri. În cadrul acțiunii, au fost legitimate 173 de persoane, iar ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2010, 18:11
(10991 vizualizări - 0 comentarii)


Suspecții mai multor furturi, după gratii

Marți, 6 iulie a.c., polițiștii din Urziceni au reținut pentru 24 de ore un tînăr, de 20 de ani, din localitate, învinuit de săvârșirea a trei furturi din auto, fapte săvîrșite împreună cu un minor de ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2010, 17:31
(14755 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: La volan, cu permisul suspendat

Un bucureștean de 29 de ani este cercetat penal de polițiști după ce a fost depistat conducînd un autoturism pe drumurile publice, deși avea permisul suspendat din luna ianuarie 2010. Autoturismul condus ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2010, 17:20
(15135 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Țiganii din Căzănești s-au încăierat din nou. 5 persoane, reținute de polițiști

Scandalul s-a produs seara trecută, marți, 6 iulie, cînd mai multe persoane de etnie rromă, bărbați, femei și copii se aflau în fața unei locuințe unde aruncau cu diverse obiecte. Pentru calmarea spiritelor ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2010, 17:04
(13631 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Aproape 2000 de pachete cu țigări de contrabandă, expediate printr-o firmă de curierat

Polițiștii din Slobozia au interceptat în trafic, pe bulevardul Matei Basarab din Slobozia, un autoturism asupra căruia aveau bănuieli că transportă țigări de contrabandă. La volan se afla un ialomițean ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2010, 07:10
(20114 vizualizări - 3 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2010, 05:19
(11053 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2010, 05:18
(13382 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: La 14 ani, tîlhari cu acte-n regulă

Duminică, 4 iulie, la miezul nopții telefonul de urgență al polițiștilor din Țăndărei a sunat pentru a anunța o tîlhărie în strada mare. Victima a declarat polițiștilor că în timp ce se afla în zona pasarelei ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2010, 18:55
(13385 vizualizări - 3 comentarii)


Ultimele comentarii
Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...