Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Tone de peturi plutesc pe rîul Ialomița

O perdea de peturi și crengi a acoperit luciul apei Ialomiței în zona municipiului Slobozia. Fenomenul este cauzat de creșterea debitelor rîului, în urma precipitațiilor abundente înregistrate în ultimele zile.
A fost nevoie de cîteva zile ploioase pentru ca rîul Ialomița să se umple de deșeuri. Tone de peturi și crengi plutesc acum pe luciul apei. Și totul din cauza faptului că precipitațiile din ultimele zile au făcut ca debitele Ialomiței să crească și să adune toate gunoaiele aruncate pe maluri. Vina aparține în totalitate celor care au lăsat deșeurile la voia întîmpării, fără să le depoziteze în locurile conforme. «Este un fenomen cu care ne-am obișnuit deja. E vina celor care lasă... [citește_tot_articolul]

21 Mai 2012, 20:03 (14588 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Un trăsnet puternic a carbonizat un om și a rănit un altul la Maia

Ialomița: Un trăsnet puternic a carbonizat un om și a rănit un altul la Maia

Tragedie în localitatea ialomițeană Maia. În cursul dimineții de sîmbătă, 19 mai a.c., un trăsnet puternic a făcut victime. Fulgerul a carbonizat un tînăr de 23 ani și a rănit grav un bătrîn de 70 ani...
O furtună puternică s-a abătut în această dimineață în localitatea Maia. Aflați cu vacile la păscut, cei doi bărbați au încercat să se ascundă din calea potopului. N-au reușit să facă decît cîțiva pași pentru că au fost loviți de un fulger. Tînărul de 23 ani a fost carbonizat pe loc, în timp ce bătrînul de 70 ani a fost grav rănit la picior. La fața locului s-au deplasat paramedicii SMURD care i-au acordat acestuia primul ajutor. El a fost transportat la spital pentru acordarea de îngrijiri... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2012, 12:40 (10865 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Sorin Iordache, Numărul 1 în România la categoria 14 ani

Tenis de cîmp

Sorin Iordache, Numărul 1 în România la categoria 14 ani

Sorin Iordache, tenismenul legitimat la TenisCon Slobozia, a devenit Numărul 1 în România la categoria 14 ani și va intra în scurt timp în primii 100 de tenismeni la aceeași categorie la nivel european. Accederea în aceste poziții s-a produs după ce micuțul tenismen slobozean a participat la două puternice competiții de categora III-U14 în Bulgaria, la Svilengrad și Sliven.
La Svilengrad, Sorin Iordache a ocupat la final poziția a doua, pornind din postura de favorit 5. Tenismenul slobozean a reușit, după cîteva victorii clare, sa acceadă în semifinala turneului, avînd drept competitor pe bulgarul Tony Neykov, nr.2 în Bulgaria la categoria 14 ani. Dupa un set clar cîștigat cu 6-2, Sorin... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2012, 12:02 (23624 vizualizări - 16 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Stație de repompare de 40000 lei pentru Bora

Prima decizie a primarului interimar Stoica

Slobozia: Stație de repompare de 40000 lei pentru Bora

Consiliul Local Slobozia a aprobat săptămîna trecută alocarea a 40000 lei pentru achiziționarea unei stații de repompare a apei. Investiția a fost solicitată de către locuitorii Cartierului Bora încă din toamna anului trecut, dar decizia a fost amînată timp de peste 6 luni. Peste 2000 de locuitori din cartierul Bora vor avea apă curentă pe perioada sezonului cald.

O decizie de 500 de voturi
Miercuri, 9 mai 2012, Consiliul Local Slobozia a aprobat alocarea unei sume de 40000 lei pentru realizarea unei stații de repompare a apei în Cartierul Bora. Decizia a fost adoptată imediat după preluarea atribuțiilor de primar de către... [citește_tot_articolul]

18 Mai 2012, 19:40 (15931 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Încep «Zilele Orașului Slobozia»

De 12 ani încoace, la sfîrșit de mai, Slobozia îmbracă aceleași haine de sărbătoare. Manifestările dedicate Zilelor Orașului par trase la indigo. Spectacole folclorice, întreceri sportive, expoziții de artă și tradiționalul concurs de frumusețe, Miss Slobozia. Bine că măcar avem forfotă, mititiei fripți pe grătar și litri de bere. Totul durează patru zile și patru nopți...

Tradiție și folclor de zilele orașului
Anul acesta se împlinesc 12 ani de la prima ediție a Zilelor Sloboziei. Sărbătoarea începe pe 24 mai, în ziua de Înălțare. Programul manifestărilor dedicate acestui eveniment... [citește_tot_articolul]

18 Mai 2012, 19:23 (26300 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Peste două luni rămânem fără lifturi!

Vești proaste pentru locatarii blocurilor din Slobozia

Peste două luni rămînem fără lifturi!

Potrivit unei informații neconfirmate oficial, 1 august 2012 este data limită pînă la care lifturile din Slobozia mai pot funcționa. «Mai bine fără decît cu lifturi!» spun locatarii care le folosesc. Oamenii consideră ascensoarele adevărate bombe cu ceas...

Lifturile groazei
Reprezentanții Inspecției de Stat pentru Controlul Cazanelor, Recipientelor sub Presiune și Instalațiilor de Ridicat (ISCIR), instituția care autorizează funcționarea fiecărui lift din România, păstrează o tăcere prudentă. «Conform cu directivele Uniunii Europene, o dată la 5 ani, lifturile sînt verificate... [citește_tot_articolul]

18 Mai 2012, 19:20 (22908 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Rețea de traficanți de droguri, destructurată de polițiști

Ialomița: Rețea de traficanți de droguri, destructurată de polițiști

Cinci tineri, dintre care doi slobozeni, cu vîrste cuprinse între 20 și 34 ani, sînt acuzați de consum și distribuire de droguri. Timp de aproape un an, suspecții au plasat importante cantități de supefiante pe raza județelor Ialomița, Ilfov și București...
Cazul a fost instrumentat de polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Ialomița, în colaborare cu procurori din cadrul DIICOT Ialomița. Cei cinci sînt acuzați de faptul că, în perioada noiembrie 2011-mai 2012, au consumat și distribuit droguri în Ialomița, Ilfov și București.
Pentru a proba activitatea infracțională a suspecților, anchetatorii au efectutat mai multe percheziții domiciliare. Potrivit unor surse... [citește_tot_articolul]

17 Mai 2012, 15:39 (10203 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Două fetițe s-au otrăvit cu furadan la Miloșești, un bebeluș s-a înecat cu o corcodușă la Țăndărei!

Două fetițe din Miloșești au scăpat din ghearele morții ca printr-o minune. În seara zilei de miercuri, 16 mai a.c., copilele au înghițit cîteva boabe de porumb tratat cu furadan. Au fost salvate în timp util de medicii Spitalului Județean de Urgență Slobozia.
Micuțele au intrat în contact cu otrava în timp ce și-au vizitat bunica. Femeiea ținea boabele de porumb tratate cu furadan pentru a alunga șobolanii și le pusese într-un loc accesibil, astfel că fetițelor nu le-a fost greu să ajungă la ele. Imediat cum au înghiți respectivele boabe, copilele au început să se simtă rău. Au fost transportate de urgență la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Ele și-au petrecut noaptea sub supraveghere... [citește_tot_articolul]

17 Mai 2012, 12:14 (11831 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, ACS Berceni 1-1 Unirea Slobozia

Ole, ole, Slobozia e în B!

Deși lucrurile sînt clare demult, abia în seara de marți, 15 mai 2012, matematica și-a spus cuvîntul în ceea ce privește promovarea Unirii Slobozia. În etapa a XXVII-a, elevii lui Ion Ionescu s-au deplasat la Berceni pentru a da piept chiar cu una dintre rivale, ACS din localitate. A fost o primă repriză bună pentru galben-albaștri, dar sterilă. Anghel și Cristea au trecut pe lîngă deschiderea scorului, iar Anghel chiar a reușit să bage mingea în plasă în debutul reprizei secunde dintr-o centrare a lui Ibrian, dar golul a fost anulat pe motiv de ofsaid. A urmat o perioadă de relaxare a slobozenilor, cauzată de faptul că, la Afumați, Viitorul Axintele se impusese. Bercenarii au reușit să marcheze... [citește_tot_articolul]

16 Mai 2012, 18:12 (14377 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Ambulanță implicată într-un accident

Miercuri, 16 mai a.c., în jurul orelor 15,30, o ambulanță a fost implicată într-un accident rutier, pe bulevardul Chimei din Slobozia. În salvare se afla un pacient care urma să fie transferat la Spitalul TBC Călărași...

Ceartă la locul accidentului Șoferul unei mașini Opel, înmatriculată IL 81 DFA, a încercat să vireze la stînga în intersecția străzii Răzoare cu bulevardul Chimiei. În timp ce se pregătea să efectueze manevra, a fost lovit în spate de ambulanță, înmatriculată cu IL 77 AMB. Din fericire, nu au fost înregistrate victime. În ambulanță se afla un pacient care urma să ajungă... [citește_tot_articolul]

16 Mai 2012, 15:53 (11653 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Gest extrem la Penitenciarul Slobozia: Un deținut și-a cusut buzele cu sîrmă!

Caz șocant la Penitenciarul Slobozia. Un deținut în vîrstă de 35 ani a recurs la un gest terifiant. În semn de protest,  bărbatul și-a cusut buzele cu sîrmă. Este unul dintre cei mai controversați pușcăriași și nu e prima dată cînd se automutilează...

Oaia neagră a Penitenciarului Slobozia
În toate celulele din Penitenciarul Slobozia, deținutul care s-a mutilat este cunoscut mai ceva decît un cal breaz. A fost închis în 2009 pentru furt calificat și mai are de executat doar cîteva luni pînă cînd va fi liber. Cu toate acestea, este nelipsit de la fiecare scandal care are loc în spatele gratiilor. În momentul în care este tras la răspundere, bărbatul protestează... [citește_tot_articolul]

16 Mai 2012, 15:31 (8121 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Inexplicabil!

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-CS Balotești 0-2

Inexplicabil!

Unirea începe să trăiască periculos, așa cum de multe ori li se întîmplă echipelor care se detașează în clasament și, aparent, scapă de griji. Au fost în această situație în ultimul deceniu Dinamo, Rapid sau chiar Real Madrid. Din fericire, aceste sincope sînt trecătoare și, în final, totul se termină cu bine...

Cel mai slab meci al sezonului
Unirea a întîlnit vineri, 11 mai, pe propriul teren, pe CS Balotești. Partida, contînd pentru etapa a 26-a, părea la îndemîna băieților lui Ion Ionescu, mai ales că ilfovenii s-au dovedit a fi o echipă mediocră, trecută în iarnă prin multe... [citește_tot_articolul]

16 Mai 2012, 15:07 (8623 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Viitorul Axintele-Dunărea Călărași 1-0

Liderii returului

Viitorul Axintele este un fel de Concordia Chiajna a Ligii a III-a. Nimeni nu se aștepta la un parcurs atît de bun al echipei lui Ion Nica. Chiar dacă au jucat mai șters, alb-verzii au obținut vineri, 11 mai, în fața Dunării Călărași, a opta victorie a returului. Călărășenii au dat o replică dîrză profitînd și de cei 3 suspendați din tabăra axinteană: Stoica, Bogorodiță și, mai ales, nigerianul Ogodogbo Moses. A fost înscris un singur gol pe parcursul partidei, venit în minutul 25 pe traseul Toader-Șelaru-Novac. Cu această reușită, Petruș Novac (’25) ajunge la 8 goluri pentru Viitorul, toate în acest retur. Axintele își consolidează poziția a V-a cu 39 de puncte, rămînînd la 4 lungimi în urma... [citește_tot_articolul]

16 Mai 2012, 14:05 (10139 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Tango feteștean

Nu mai este nici o surpriză! Titlul în Liga a IV-a se va decide între cele două echipe feteștene: Rapid și Viticola! Ambele s-au impus în ultima etapă. Rapidiștii i-au zdrobit pe cei de la Viticola Buzău cu un drastic 7-0, în vreme ce Viticola a trecut la limită într-un meci cu 9 goluri de pacifiștii de la Abatorul. La limpezirea apelor au contribuit substanțial cei de la Recolta Gheorghe Doja care i-au depășit oarecum surprinzător pe omonimii de la Gheorghe Lazăr. Succese au obținut și echipele din Amara sau Țăndărei, tardive din păcate pentru ei în ceea ce privește ierarhia la vîrf. În etapa viitoare, nu ne așteptăm la mari schimbări. Feteștencele au șanse foarte mari să adauge încă 3 puncte... [citește_tot_articolul]

16 Mai 2012, 13:07 (11180 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sechestru asigurator pe bunurile lui Ștefan Poienaru-Grupul Agrofam

20 de ani de la înființare și zeci de dosare penale

Sechestru asigurator pe bunurile lui Ștefan Poienaru-Grupul Agrofam

Grupul de firme patronat de Ștefan Poienaru (milionar în euro sau dolari?) aniversează 20 de ani de la înființare. Agrofam, Agrofam Com, Vitifam, etc sau Grupul de firme Agrofam se poate lăuda cu o activitate destul de înfloritoare în județele Ialomița și Călărași. Printre alte «obiective» atinse de Poienaru, Grupul se poate «lăuda» și cu cele cîteva zeci de dosare penale... Așadar, bilanțul personajului nostru de roman (milionar în euro sau dolari?) nu pare chiar roz. După ani de zile în care autoritățile s-au făcut că plouă cînd neregulile Agrofam inundau Balta Ialomiței, actual Poienaru, la 20 de ani de la înființarea Grupului Agrofam, pare a avea probleme...
Așa cum ziarul nostru a dezvăluit... [citește_tot_articolul]

15 Mai 2012, 20:29 (21145 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: O priză defectă a pus pe jar un bloc întreg

Panică la blocul D6 din Slobozia, în după-amiaza zilei de marți, 15 mai a.c. Din cauza unei prize defecte, un apartament era la un pas de a sări în aer. Din fericire, pompierii au intervenit la timp și au înlăturat pericolul.
În fața blocului, Grațiela Ilie, proprietara apartamentului, vorbește cu o vecină despre ceea ce s-a întîmplat. Din cap pînă în picioare, femeia este plină de funingine. «Eram la bucătărie și cînd am deschis ușa un fum negru ieșea din sufragerie. Am sunat imediat la 112 și am ieșit afară» spune femeia, cutremurată de teamă. Fumul negru a invadat scara întregului bloc. Cu mîna la gură, o bătrînă iese tușind. Pompierii intră în imobil și urcă repede pînă la etajul trei... [citește_tot_articolul]

15 Mai 2012, 19:50 (9656 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Handbal

Unirea Slobozia a terminat pe locul IV

Sîmbătă, 12 mai a.c., a fost ziua ultimului asalt dat în acest sezon de handbalistele slobozene. S-a întîmplat la Tîrgoviște, cu mult mai modesta Universitatea. Scor final 23-14 pentru Unirea, la pauză 8-5. Jocul mai șters din prima repriză ar avea cauze în faptul că fetele au început ziua de lucru de la cinci dimineața. Marie-Jeanne Kanda a fost principala marcatoare a echipei, cu 6 goluri. În fapt, cel mai productiv compartiment al echipei noastre a fost cel al extremelor, de unde s-au reușit 13 goluri. Remarcabil și debutul junioarei Adina Nistor care, în cele 10 minute cît a fost pe teren, a reușit două goluri frumoase, din postura de inter dreapta. Așadar final de campionat cu Unirea Slobozia... [citește_tot_articolul]

15 Mai 2012, 19:29 (12319 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Gară de 6 milioane euro pentru două trenuri

Ultimul șantier din Slobozia

Gară de 6 milioane euro pentru două trenuri

Șantierul deschis pentru viitorul supermarket e mai mult închis. Punctele de lucru de pe Matei Basarab sînt niște glume amare... Șanțul săpat în cartierul Gării Noi (și țeava plasată strategic lîngă el!) nu înseamnă decît praf electoral în ochii unor alegători care s-au săturat demult de promisiunile administrației. În aceste condiții, singurul șantier adevărat din Slobozia rămîne cel de la Gară. O investiție de 6 milioane de euro, în sfîrșit demarată...

În sfîrșit, avem un șantier
La trei săptîmîni de la demararea lucrărilor, pe șantierul de la Gară se muncește. Vinerea trecută... [citește_tot_articolul]

15 Mai 2012, 09:59 (11540 vizualizări - 3 comentarii)

REPORTAJ

Aventură inedită

Cinci săptămîni, în drum spre Mongolia

«Trei fete, o mașină de pompieri și 18000 de kilometri fără epilator»... Este aventura la care Andreea Tron din Slobozia ia parte vara aceasta. Îi sînt alături cele mai bune prietene, Cristiana și Ramona. Fetele participă la «The Mongol Charity Rally», una dintre cele mai mari acțiuni umanitare de pe mapamond. Tot ce au nevoie este o mașină de pompieri și 25000 de euro... Cine se oferă să le ajute?

Zînele care se luptă cu focul
Andreea Tron are 23 de ani și este studentă la Arhitectură. Iubește să călătorească și aventura. Cristiana și Ramona sînt cele mai bune prietene ale sale... [citește_tot_articolul]

15 Mai 2012, 08:30 (21010 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Amara se pregătește pentru sezonul estival

O singură plajă, multe promisiuni

Amara se pregătește pentru sezonul estival

Cu trei săptămîni înainte de debutul oficial al sezonului, «perla turistică a Ialomiței», stațiunea Amara, se pregătește pentru sezonul estival. Din păcate, singura plajă unde pregătirile sînt vizibile, este cea de la Mircești. Pentru celelalte, rămîn promisiunile...

Unde mergem la scăldat?
În timp ce orașul Amara beneficiază de investiții administrative masive (10 milioane de euro în perioada 2009-2013), plajele stațiunii devin tot mai sălbatice. Popasul Perla, prima stație, a devenit mai degrabă un punct de campare decît o plajă, faimoasa plajă UGSR rămîne și anul acesta o investiție... [citește_tot_articolul]

14 Mai 2012, 17:37 (14984 vizualizări - 4 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
265 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

DSVSA Ialomița: Nou focar de Pestă Procină Africană la Andrășești

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale cât și din gospodăriile populației, cu privire la ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2019, 20:35
(3577 vizualizări - 1 comentariu)


Axintele: Hoț reținut de polițiști

Joi, 9 mai a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Coșereni au reușit identificarea unui tânăr, de 17 ani, din Axintele, bănuit de săvârșirea infracțiunii de «furt calificat». În fapt, în ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2019, 20:25
(2932 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Slobozia, arestat pentru că a condus fără permis și beat la volan

Joi, 9 mai a.c., polițiștii ialomițeni au reușit identificarea unui bărbat, de 27 ani, din Slobozia, pe numele căruia Judecătoria Slobozia a emis un mandat de executare a pedepsei. Cel în cauză a fost încarcerat ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2019, 20:20
(4397 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Slobozia arestare


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 13-17 mai a.c., orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparație a rețelelor electrice. Aceste lucrări se ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2019, 20:15
(5456 vizualizări - 0 comentarii)


Jilavele: I-au furat ATV-ul din curte

Trei tineri din Borănești și Jilavele, cu vârste cuprinse între 17 și 19 ani, sunt cercetați de polițiștii ialomițeni pentru «furt calificat». În fapt, în noaptea de 29-30 aprilie a.c., cei în cauză ar ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2019, 20:10
(5407 vizualizări - 0 comentarii)


APM Ialomița: Examinarea climatului animalelor protejate

Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița va realiza, în perioada 6-11 mai 2019, studii de evaluare a stării resurselor biologice pentru stabilirea cotelor de recoltă privind speciile de animale strict ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2019, 21:40
(2594 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Beat la volan

Un bărbat, de 27 ani, din Făcăeni, a fost depistat de polițiștii ialomițeni marți, 7 mai a.c., în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu deși anterior consumase băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2019, 21:35
(3957 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Movilița, arestat pentru «furt calificat»

Marți, 7 mai a.c., polițiștii ialomițeni au reușit identificarea unui bărbat, de 46 ani, din Movilița, pe numele căruia Judecătoria Urziceni a emis un mandat de executare a pedepsei privative de libertate ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2019, 21:30
(3426 vizualizări - 0 comentarii)


Transport agabaritic pe ruta Constanța-Iernut

În perioada 8-12 mai a.c., Slobozia va fi traversată de un transport agabaritic. Vehiculul transportă piese metalice de la Constanța Poarta 7 la Iernut-Maramureș. Șoferii aflați în trafic la momentul respectiv ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2019, 21:25
(2686 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Pește confiscat

Marți, 7 mai 2019, polițiștii ialomițeni au depistat doi bărbați, de 24 și 51 ani, pe raza municipiului Fetești, în timp ce transportau ilegal 35 kg pește. Primul bărbat, un călărășean de 24 ani, transporta ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2019, 21:20
(3298 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,30%, șomajul în luna martie 2019

La sfârșitul lunii martie 2019, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 5013 șomeri (din care 2135 femei), rata șomajului fiind de 5,30%. Din totalul de ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2019, 20:10
(2865 vizualizări - 1 comentariu)


Cod Roșu de vijelie în județul Ialomița

Administrația Națională de Meteorologie a emis o avertizare meteo Cod Roșu de vreme rea pentru 3 localități din județul Ialomița. Este vorba despre Ciulnița, Albești și Buești. Fenomenele meteo vizate sunt ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2019, 20:44
(2629 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 200000 de lei, 27 permise reținute

În perioada 3-5 mai a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza județului pentru prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și siguranței publice. Astfel, s-a intervenit la 99 evenimente ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2019, 19:45
(3559 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție la Muzeul Agriculturii

Consiliul Județean Ialomița, împreună cu Inspectoratul Școlar Județean Ialomița și Liceul de Arte «Ionel Perlea» au plăcerea să vă invite la vernisajul expoziției organizate în cadrul Olimpiadei Județene ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2019, 19:40
(3004 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Lemne de foc, confiscate

Sâmbătă, 4 mai a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Slobozia au depistat un bărbat, de 47 de ani, din Buești în timp ce transporta, cu ajutorul unei utilitare,  lemn de foc. Bărbatul ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2019, 19:35
(4102 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Lazăr: Bucureștean cercetat pentru «braconaj piscicol»

Duminică, 5 mai a.c., polițiștii din cadrul Postului de Poliție Gheorghe Lazăr au depistat un bucureștean, de 63 de ani, în timp ce transporta cu ajutorul unui autoturism pește din speciile scrumbie, somn ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2019, 19:30
(3386 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 150 de misiuni desfășurate de pompierii ialomițeni în minivacanța de Paște

Peste 150 de misiuni desfășurate de pompierii ialomițeni în minivacanța de Paște

În perioada 26.04-01.05.2019, la nivel județean au fost înregistrate 153 intervenții, salvatorii fiind solicitați pentru stingerea a 9 incendii, 127 cazuri SMURD (123 pentru acordarea primului ajutor medical ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2019, 20:10
(4159 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție la Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea»

Consiliul Județean Ialomița, Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» Slobozia-România, Primăria orașului Silistra, Galeria de Artă Silistra, Bulgaria, TRUICART Events Brand și Dan Tudor Truică-curator independent ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2019, 13:25
(3549 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 81000 de lei

Sâmbătă și duminică, 27-28 aprilie a.c., au fost organizate în medie 59 de patrule pentru a menține ordinea și liniștea publică. Pe parcursul celor două zile, polițiștii au intervenit la 71 de evenimente ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2019, 11:10
(3686 vizualizări - 0 comentarii)


Independent

vă urează Paște Fericit și Sărbători minunate alături de cei dragi!

28 Aprilie 2019, 10:15


Donații pentru copii din partea polițiștilor ialomițeni

Donații pentru copii din partea polițiștilor ialomițeni

Polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au contribuit joi, 25 aprilie a.c., la ajutorarea copiilor din centrele de plasament de pe raza municipiului Slobozia. Scopul acțiunii a fost acela de ajutorare a copiilor ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2019, 21:10
(3696 vizualizări - 0 comentarii)


CNAIR: Măsuri pentru evitarea ambuteiajelor pe A2

Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere adoptă măsuri pentru evitarea alomerării traficului pe Autostrada Soarelui, în perioada Paștelui și de 1 mai. Astfel, dacă vor exista ambuteiaje ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2019, 13:15
(3749 vizualizări - 1 comentariu)


Acțiune a polițiștilor ialomițeni, amenzi de peste 45000 de lei

Marți, 23 aprilie a.c., polițiștii de Investigare a Criminalității Economice din cadrul IPJ Ialomița au organizat și desfășurat acțiuni de verificare unităților economice de pe raza județului Ialomița ...[citește_toată_știrea]

24 Aprilie 2019, 17:50
(3057 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Controale înainte de Paște

În perioada 5-23 aprilie 2019, inspectorii Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au efectuat 85 de acțiuni de control în unitățile de producere, procesare, depozitare și ...[citește_toată_știrea]

24 Aprilie 2019, 14:55
(3975 vizualizări - 1 comentariu)


Bărbat din Maia, arestat pentru «tâlhărie calificată»

Luni, 22 aprilie a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2019, 19:25
(3983 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan și fără permis

Luni, 22 aprilie a.c., doi bărbați de 30 și 32 de ani, din județul Constanța, respectiv comuna Bordușani, au fost depistați de polițiști în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice deși anterior ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2019, 19:20
(3314 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Concert de Paști la Catedrala «Înălțarea Domnului»

Episcopia Sloboziei și Călărașilor organizează a cincea ediție a Concertului de Paști intitulat «Veniți să luați lumină!». Duminică, 5 mai 2019, începând cu orele 17,00, cu binecuvântarea și în prezența ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2019, 16:20
(3522 vizualizări - 0 comentarii)


Sărbătoarea hramulului Mânăstirii «Sfinții Voievozi» Slobozia

În perioada 30 aprilie-6 mai 2019, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor organizează o serie de manifestări cu ocazia sărbătoririi hramului «Izvorul ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2019, 16:05
(3794 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la două gospodării din Fetești

Incendiu la două gospodării din Fetești

Incendiul a izbucnit la locuința unui cetățean din Cartierul Fetești-Sat, în seara zilei de luni, 22 aprilie a.c., în jurul orelor 22,00. Flăcările au pornit dintr-o anexă din lemn în care se afla centrala ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2019, 14:20
(3508 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


DSVSA Ialomița: Stingere 12 focare de Pestă Porcină Africană

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale, cât și din gospodăriile populației că, în perioada ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2019, 11:40
(3123 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...