Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

America second hand

America second hand

Un slobozean a reușit să importe America în inima Bărăganului. În zona Pieței Mari din Slobozia, el a deschis un magazin cu haine second hand aduse de la New York. Cea mai căutată marfă «outlet» o reprezintă uniformele soldaților americani care au luptat în Afganistan. Ele sînt cumpărate de pescarii și vînătorii împătimiți...

Din dragoste pentru SUA...
Colțul american pe care Gheorghe Olteanu l-a adus la Slobozia iese în evidență, dar nu spune prea multe. Este un magazin obișnuit căruia proprietarul a știut să îi aducă un strop de reclamă. Un manechin îmbrăcat într-o salopetă... [citește_tot_articolul]

6 Aprilie 2012, 08:59 (34614 vizualizări - 25 comentarii)

SPORT

Lupte

Concurs la Amara: «Cupa Ialomiței la Lupte Libere»

Sîmbătă, 7 aprilie 2012, la Amara se va desfășura un concurs de lupte libere adresat copiilor. Competiția va debuta la ora 10,00, locul de desfășurare fiind Sala de Sport a Școlii din Amara. «Este vorba de „Cupa Ialomiței la Lupte Libere“, eveniment pe care-l organizăm cu sprijinul DJS Ialomița.Concursul se adresează copiilor și ne vom bucura de prezența a 9 cluburi cu tradiție în această disciplină din Buzău, Călărași, Mangalia, Constanța, București și, bineînțeles, județul nostru care va fi reprezentat de Lupte Club Ialomița și CS Amara» ne-a declarat profesorul Marian Moraru, șeful secției de lupte al proaspătului înființat Club Sportiv din Amara.... [citește_tot_articolul]

6 Aprilie 2012, 08:36 (9100 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

IPJ Ialomița: Șeful Biroului Ordine Publică din cadrul Poliției Slobozia, Maria Baciu, «retrogradată» la cerere

IPJ Ialomița: Șeful Biroului Ordine Publică din cadrul Poliției Slobozia, Maria Baciu, «retrogradată» la cerere

Potrivit unei informări media, începînd cu data de 1 aprilie 2012, comisarul de poliție Maria Baciu a fost mutată pe o funcție de execuție în cadrul Serviciului de Ordine Publică al IPJ Ialomița. Mutarea, una deloc surprinzătoare, date fiind cercetările prealabile pe numele domniei sale, s-ar fi produs ca urmare a unui raport personal, înaintat de comisarul Maria Baciu către inspectorului șef.
Postul rămas vacant, respectiv șef Birou Ordine Publică în cadrul Poliției Municipiului Slobozia va fi ocupat de inspectorul principal de poliție Sebastian Savu, fost șef al Poliției Orașului Țăndărei. De asemenea, schimbarea acestuia survine ca urmare a unui raport înaintat instituției în acest sens... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2012, 15:15 (65539 vizualizări - 32 comentarii)

EVENIMENT

Ionașcu vs consilierii PSD

Scandal public în Consiliul Local Slobozia

Conflictul dintre consilierii locali PSD și primarul Gabi Ionașcu degenerează. La ultima ședință a Consiliului Local Slobozia, joi, 29 martie 2012, aceștia au încercat să blocheze unul dintre proiectele de hotărîre propuse de către primar. Refuzul primarului de a accepta solicitarea propriilor consilieri a degenerat într-o dispută deschisă, soldată cu amenințări. Pe fondul acestui boicot eșuat s-a suprapus un conflict administrativ între consilierul Ionuț Răileanu și un contribuabil prezent în sală!

Corb la corb își scoate ochii
Joi, 29 martie, în cadrul ședinței ordinare lunare... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2012, 15:05 (14857 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Ialomița: Primarii din Scânteia și Bărbulești au trecut la PD-L!

2+2+2...

Ialomița: Primarii din Scînteia și Bărbulești au trecut la PD-L!

Joi, 5 aprilie, PD-L Ialomița a anunțat racolarea a alți doi primari PSD. Cazacu Marinică, președintele PD-L Ialomița, a anunțat că primarii din Bărbulești și Scînteia sînt de acord să candideze pe listele PD-L la alegerile locale din 10 iunie 2012.

Doi plus doi plus doi plus…
Campania de racolare a primarilor PSD continuă. La numai o zi de la Conferința județeană a PSD Ialomița, Cazacu Marinică, președintele filialei județene a PD-L, a anunțat racolarea primarilor Vasile Liță, din Bărbulești și a primarului Nicolae Barbu, din Scînteia.
«Continuăm azi prezentarea primarilor... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2012, 14:59 (13221 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Ciupercă își vrea înapoi primarii-dezertori?

Președintele PSD Ialomița, prins cu ocaua mică

Ciupercă își vrea înapoi primarii-dezertori?

În cadrul Conferinței Extraordinare a PSD Ialomița, desfășurată miercuri, 4 aprilie a.c., președintele Silvian Ciupercă a anunțat faptul că se pregătește să îi primească înapoi pe doi dintre primarii care au trecut la PD-L. Este vorba despre Ionel Frițu, primarul de la Sălcioara, și Gheorghe Soare, primarul de la Munteni Buzău.
Silvian Ciupercă a precizat că edilul de la Sălcioara și cel de la Muntei Buzău sînt singurii dintre cei patru dezertori care au trecut la PD-L cu șanse mari să revină la PSD. «Categoric pe cei doi îi vom primi, dacă este cazul. Le-am spus NU edililor de la Perieți și Ciochina!» a ținut să declare Ciupercă.

Primarul comunei Munteni Buzău: «Nu vreau înapoi la PSD!»... [citește_tot_articolul]

4 Aprilie 2012, 20:13 (12368 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

SPORT

Sorin Iordache, câștigător al unui puternic turneu U14 pe zgură!

Tenis de cîmp

Sorin Iordache, cîștigător al unui puternic turneu U14 pe zgură!

Începînd cu 31 martie 2012, pe terenurile clubului bucureștean Sportul Studențesc, s-au desfășurat partidele din cadrul unuia dintre cele mai puternice turnee de tenis de cîmp. Turneul U14, pe zgură, este de categoria A (800 puncte pentru cîștigător). După cum era de așteptat, tenismenul Sorin Iordache, legitimat la TenisCon Slobozia, a cîștigat turneul. «După o lună de pregătiri intense, atît pe plan fizic, cît și din punct de vedere tehnic și tactic, Sorin a reușit un rezultat de excepție!» declară tatăl-antrenor al tenismenului, Ionel Iordache. În semifinală, Sorin Iordache a trecut la pas de constănțeanul Edris Fetisleam, căruia tenismenul slobozean i-a predat literalmente o lecție de joc... [citește_tot_articolul]

4 Aprilie 2012, 18:52 (10058 vizualizări - 10 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Viitorul Axintele-Eolica Baia 3-0

Mai tari ca morile de vînt!

Echipa antrenată de Ion Nica a reușit în meciul cu Eolica Baia cea mai categorică victorie pe propriul teren din acest campionat. Alb-verzii i-au luat tare pe tulceni încă din startul partidei. În minutul 10, Ogodogbo Moses a centrat ideal pentru primul gol stagionar al lui Cătălin Toader. 15 minute mai tîrziu i-a venit rîndul lui Toader să fie omul cu pasa și Novac (’25) să înscrie. Este al patrulea gol pentru Axintele marcat de Petruș Novac, iar prin această reușită atacantul adus de la Buftea l-a egalat în topul marcatorilor pe Ogodogbo Moses. Cu 2-0 la pauză, axintenii au avut un început de repriză mai relaxat și le-au dat posibilitatea băieșilor să revină pe tabelă, însă oaspeții nu au profitat... [citește_tot_articolul]

4 Aprilie 2012, 18:18 (7280 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Semnal de alarmă

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-Viitorul Axintele 3-2

Semnal de alarmă

Unirea e la 11 puncte de locul II. Confortabil, nu? Așa au gîndit probabil și băieții antrenați de Ion Ionescu, iar bumerangul automulțumirii era cît pe ce să-i lovească. A fost un meci greu, chiar foarte greu, cu o echipă în clară progresie. Despre Axintele: tot mai agresivi, tot mai omogeni, tot mai respectabili. Așa cum le-o spune numele, au viitor.

Novac, revelația primăverii
Peste 1000 de spectatori au onorat cu prezența derby-ul ialomițean dintre Unirea Slobozia și Viitorul Axintele. 5-2 în Cupă, 3-0 la Axintele și 3-0 într-unul dintre amicalele iernii. Acestea erau deznodămintele... [citește_tot_articolul]

4 Aprilie 2012, 18:15 (10377 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Accelerează Rapidul!

O nouă schimbare de lider a marcat zbuciumata Liga a IV-a ialomițeană, după etapa a III-a a returului. În meciul cap de afiș al rundei, Viticola Fetești și Recolta Gheorghe Lazăr au dat-o la pace. Mai mult, pacea a mers atît de departe încît nu s-a marcat niciun gol. Profitînd de scorul alb, rapidiștii feteșteni s-au strecurat prin fereastra deschisă spre fotoliul de lider. Victimă le-a căzut Unirea Grivița, echipă hărăzită parcă să impună șeful clasamentului etapă de etapă în acest start de retur. Remiza Viticolei cu Lazărul le-a permis Abatorului și Amarei să cîștige teren în lupta pentru supremație. Ambele au învins lejer, Abatorul pe Andrășești, iar Amara pe Colelia. Singura reprezentantă... [citește_tot_articolul]

4 Aprilie 2012, 18:04 (11862 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal

România Tineret-CSM Unirea Slobozia 36-22 (19-12)

Fetele antrenate de Marian Simion au disputat sîmbătă, 31 martie, la Brăila o partidă amicală împotriva naționalei de tineret. Echipa reprezentativă, antrenată de Dumitru Muși și Costică Buceschi se pregătește pentru turneul de calificare la Campionatul Mondial din Cehia, turneu care va începe de miercuri, 4 aprilie, în Turcia. Meciul a fost dominat de echipa națională, care s-a impus în final cu 36-22 (19-12).
Pentru CSM Unirea au marcat: Simion (12 goluri), Baciu (3 goluri), Zlăvog (2 goluri), Păduraru (1 gol), Drăgan (1 gol), Kanda (1 gol), Preda (1 gol), Lazăr (1 gol). De remarcat că, pe tot parcursul jocului, a fost utilizată pe faza de apărare Alexandra Ștefan, proaspăt întoarsă după... [citește_tot_articolul]

4 Aprilie 2012, 18:02 (9440 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ce șanse au cei 10000 de șomeri ialomițeni?

Morgana cursurilor de formare profesională

Ce șanse au cei 10000 de șomeri ialomițeni?

În județul Ialomița, aproape 10000 de oameni sînt în acest moment în căutarea unui loc de muncă. Majoritatea nu au o calificare, tocmai de aceea angajatorii nu îi iau în calcul. Șansa lor este să se înscrie la cursurile calificare profesională...

Statistic, ne prezentăm bine
Potrivit datelor oferite de Agenția Județean pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, rata șomajului la nivelul județului a înregistrat o ușoară scădere. Astfel, de la 9,9% cît era în luna ianuarie 2012, a ajuns la 9,1% în luna februarie. Exprimate în cifre, procentele arată că în tot județul există un număr... [citește_tot_articolul]

4 Aprilie 2012, 09:47 (12606 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Acțiune pentru 200 de copii cu dizabilități

«Ziua Mondială de Luptă Împotriva Autismului», sărbătorită la Slobozia

Dacă renunțăm preț de cîteva secunde la indiferență, putem sprijini un copil bolnav de autism. Trebuie doar să vrem... Pe 2 aprilie, de «Ziua Mondială a Luptei Împotriva Autismului», la Slobozia, copiii bolnavi de această maladie au mărșăluit pe străzile orașului rugîndu-i pe oamenii mari: «Ajutați-ne să înțelegem lumea!».

Alături de Ionuț și Ema...
Ne-am alăturat inițiativei Asociației «ASIL», ONG local care luptă pentru sprijinul micuților afectați de această maladie, din dorința de a înțelege mai bine cum să îi ajutăm pe acești copii. Așa am reușit să îi cunoaștem pe Emma și... [citește_tot_articolul]

4 Aprilie 2012, 09:12 (7722 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Vreau să fac din învățământul ialomițean o emblemă a județului!»

Blitz-interviu cu Luminița Barcari, inspectorul general școlar sau întrebări comode despre subiecte incomode

«Vreau să fac din învățămîntul ialomițean o emblemă a județului!»

Luminița Barcari este inspector general școlar de 5 luni (după o experiență de un an ca inspector general adjunct...). Este profesor titular de Chimie la Fetești și crede că învățămîntul ialomițean are un nivel de performanță perfectibil în fiecare zi.
-Cum vedeți dumneavoastră învățămîntul ialomițean la cele cîteva luni în fruntea Inspectoratului Școlar Județean Ialomița?

-Învățămîntul ialomițean... Eu cred că se poate lăuda cu destul de multe lucruri bune și, cînd spun asta, mă refer la modul în care am aplicat legile Educației și metodologiile care decurg din ele. Lucrurile decurg așa cum trebuie... Mai sînt sincope pe ici, pe colo, și cînd spun asta mă... [citește_tot_articolul]

4 Aprilie 2012, 09:07 (20973 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fostul șef al Biroului Vamal Slobozia, Ionuț Scrioșteanu, trimis în judecată pentru «luare de mită»

Fostul șef al Biroului Vamal Slobozia, Ionuț Scrioșteanu, trimis în judecată pentru «luare de mită»

Procurorii anticorupție au dispus trimiterea în judecată a fostului șef al Biroului Vamal Slobozia, Ionuț-Marius Scrioșteanu, împreună cu alte 38 de persoane, în dosarul privind faptele de corupție din Portul Constanța. Potrivit rechizitoriului, «cei 39 erau membri ai unui grup infracțional care controla activitățile de import-export din cadrul Direcției regionale vamale Constanța, prin perceperea unor sume de bani pentru procesarea vamală a mărfurilor, indiferent dacă erau introduse licit sau ilicit». Deși arestat inițial, în mai 2011, Scrioșteanu a fost eliberat în luna iulie 2011, printr-o decizie a magistraților Înaltei Curți de Casație și Justiție.

Scrioșteanu, un vameș acuzat de corupție... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2012, 19:26 (12491 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Tradiția merge mai departe

S-a redeschis atelierul de încondeiat ouă la Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia

De 15 ani, în preajma Paștelui, Muzeul Național al Agriculturii deschide atelierul de încondeiat ouă. Marți, 3 aprilie a.c, am fost prezenți la inaugurare, alături de un grup de copii veniți de la școli și grădinițele din oraș...

Simbolul ouălor încondeiate...
Am stat de vorbă cu Mihaela, o fetiță de-o șchioapă de la Grădiniția «Junior», pentru că era cea mai atentă la explicațiile muzeografilor și lucra cu multă migală. A fost pentru prima dată cînd participă la un astfel de eveniment. «Trebuie să ții bețișorul acesta, să îl îmnoi în ceară și să tragi linii pe coaja oului. Asta... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2012, 19:19 (9052 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Falși «producători tradiționali», depistați de inspectorii DSVSA Ialomița

Produse tradiționale și nu prea

Falși «producători tradiționali», depistați de inspectorii DSVSA Ialomița

Sîmbătă, 31 martie a.c., inspectorii DSVSA Ialomița au făcut o descoperire mai puțin obișnuită. Comercianții care vindeau produse din carne preparată după rețete tradiționale în Piața Revoluției din Slobozia aveau marfa cumpărată de la mai multe supermarketuri din București. Pentru că și-au înșelat clienții, aceștia au fost amendați contravențional...
Inspectorii Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor au confiscat nu mai puțin de 143 de kilograme de produse din carne, în special cîrnați, pe care producătorii îi vindeau drept «tradiționali»... Mai mult, preparatele erau vîndute la prețuri gigant și nu erau depozitate conform.
«În documentele pe care noi le-am... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2012, 09:39 (11590 vizualizări - 9 comentarii)

POLITICĂ

Dan Diaconescu la Slobozia: Orice vot contează!

Slobozia, vineri, 30 martie 2012, aproape orele 18,00. Dan Diaconescu a întîrziat. Oamenii, mai bine de 500, îl așteaptă în Piața Revoluției, lîngă Centrul Cultural. Mulți au venit de la Casa de Cultură, unde a fost adunătura de alegeri a președintelui local. Primarul Ionașcu a acceptat folosirea scenei, la gîndul că poate fi candidat pe listele PP-DD. Mulțimea freamătă și aclamă incitată de un ins cu microfonul aflat pe scenă. Diaconescu descinde dintr-un X6, alături de «ministrul de Interne» Sorin Ovidiu Bălan și americanul «premier» Horia Mocanu. Poporul intră în transă și îi oferă președintelui Diaconescu baia. De mulțime, desigur. Babele se reped la pupat de mînă, iar degetele străvezii și... [citește_tot_articolul]

2 Aprilie 2012, 09:53 (39921 vizualizări - 31 comentarii)

EVENIMENT

Colectarea taxelor locale, problema nerezolvată a primarilor ialomițeni

Administrațiile locale dau bir cu fugiții

Colectarea taxelor locale, problema nerezolvată a primarilor ialomițeni

Restanțieri în colectarea taxelor și impozitelor locale, primarii ialomițeni ridică din umeri neputincioși. Valoarea estimată a debitelor restante în 2011 este 56 la sută. Tot anul trecut, sumele colectate din taxe și impozite au fost doar de 87 milioane de lei...

Amenzile atîrnă greu
Un raport al Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița, solicitat de Prefectura Ialomița, arată că, și în anul 2011, primarii din județ au rămas restanțieri la colectarea taxelor și impozitelor locale. Sumele restante prezentate în respectivul document sînt de ordinul milioanelor de lei. ... [citește_tot_articolul]

2 Aprilie 2012, 09:20 (9632 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

«Școala după școală» de la Bora

Educație de 160 mii de euro

«Școala după școală» de la Bora

În timp ce o țară întreagă încearcă să înțeleagă metodologia de înscriere în clasa pregătitoare și clasa I, Școala cu clasele I-VIII din cartierul Bora din Slobozia dezvoltă de mai bine de un an un proiect de reintegrare școlară și socială a unei comunități de romi care, la ultimul recensămînt, număra 3000 de suflete. Conform directorul instituției, Elisabeta Beciu, cele două proiecte dezvoltate aici sînt un succes care poate fi exportat oricînd, în orice comunitate școlară din județ...

Un proiect european derulat «avant la lettre»
Unul dintre proiectele derulate prin intermediul... [citește_tot_articolul]

2 Aprilie 2012, 08:40 (13099 vizualizări - 10 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
282 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Poliția și Garda Financiară, razie la Fetești

Joi, 4 martie a.c., mai mulți polițiști ai Biroului de Investigare a Fraudelor, în cooperare cu comisari ai Gărzii Financiare Ialomița au organizat și executat o acțiune pe linia prevenirii și combaterii ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2010, 23:06
(20952 vizualizări - 0 comentarii)


Beat la volan, cu arma în mașină

În cursul nopții de joi spre vineri, 4/5 martie a.c., în jurul orei 1.00, polițiști din Căzănești, în timp ce se aflau în serviciul de patrulare, au depistat, pe strada Gavrilescu din localitate, un bărbat ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2010, 23:01
(24171 vizualizări - 0 comentarii)


Furt de energie electrică

Vineri, 5 martie a.c., începînd cu ora 7.00, timp de două ore, polițiști din Țăndărei, în colaborare cu jandami și reprezentanți ai societății furnizoare de energie electrică au acționat în cartierul Strachina ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2010, 22:57
(22855 vizualizări - 1 comentariu)


Fără permis, la plimbare cu mașina

Joi, 4 martie a.c., în jurul orei 13.30, agenții din cadrul Poliției Orașului Fierbinți-Tîrg au identificat în trafic, pe DJ 101 C, un autoturism la volanul căruia se afla un tînăr, de 19 ani, din județul ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2010, 22:54
(23450 vizualizări - 0 comentarii)


Prevenirea evenimentelor rutiere, în atenția polițiștilor

Polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au continuat acțiunile de prevenire și combatere a cauzelor ce pot provoca accidente rutiere pe arterele din județ. Astfel, în ultimele 24 de ore, 78 de participanți ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2010, 22:51
(18511 vizualizări - 0 comentarii)


Tîlhari încarcerați

Doi tineri, în vîrstă de 16, respectiv 17 ani, primul din comuna Maia, iar cel de-al doilea din Slobozia, au fost încarcerați în cursul zilei de joi, 4 martie a.c., în arestul Inspectoratului, după ce ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2010, 22:48
(19386 vizualizări - 0 comentarii)


Mașinile furate, prioritate pentru polițiști

Mașinile furate, prioritate pentru polițiști

Polițiștii ialomițeni au desfășurat o acțiune pentru combaterea ilegalităților ce se comit în domeniul furturilor de autovehicule. În ultima perioadă de timp au fost organizate și executate acțiuni specifice ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2010, 16:59
(19101 vizualizări - 0 comentarii)


Filtre la Căzănești

Polițiștii din Căzănești au depistat mai mulți conducători auto care nu au respectat normele prevăzute în Codul Rutier. Astfel, polițiștii au întocmit două dosare penale pe numele a doi bărbați. Unul dintre ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2010, 18:48
(15638 vizualizări - 0 comentarii)


Alcool la volan

Miercuri, 3 martie a.c., polițiștii au acționat în mai multe localități rurale. Astfel, în intervalul orar 8.00-16.00, polițiști din Slobozia au acționat pe raza localităților Albești, Ciulnița, Buești ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2010, 18:48
(16905 vizualizări - 1 comentariu)


Acțiuni comune polițiști-jandarmi în Țăndărei

Efective sporite de polițiști și jandarmi au acționat în sistem integrat în după-amiaza zilei de miercuri, 3 martie a.c., în orașul Țăndărei. Începînd cu ora 13.00, s-a acționat pe raza orașului urmărindu ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2010, 18:39
(17387 vizualizări - 0 comentarii)


Necropsia bărbatului găsit în beciul unei case din Bucu va elucida misterul morții acestuia

Bărbatul găsit în stare de inconștiență într-un beci al unei case în construcție din localitatea Bucu a fost identificat. Potrivit primelor cercetări, se pare că bărbatul era domiciliat în localitatea ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2010, 13:34
(19555 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 300 de jandarmi la meciul Urziceni-Steaua

Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița va asigura cu peste 150 de militari jandarmi măsurile de ordine la meciul de fotbal dintre echipele Unirea Urziceni și Steaua București. Alături de efectivele ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2010, 13:26
(18005 vizualizări - 0 comentarii)


Minori dispăruți, găsiți de polițiști

Polițiștii au reușit identificarea minorului Bucur Ștefănel, de 13 ani, plecat de la domiciliu, din orașul Fierbinți-Tîrg, în dimineața zilei de 1 martie 2010. În urma colaborării cu polițiștii Direcției ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2010, 18:10
(14902 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale Poliției

Polițiștii slobozeni, în colaborare cu jandarmii ialomițeni și reprezentanți ai societății furnizoare de energie electrică au acționat în dimineața zilei de marți, 2 martie a.c., între orele 6,30-8,00, ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2010, 18:09
(14257 vizualizări - 0 comentarii)


Copil de 4 luni, adus la spital mușcat de șobolani

La Spitalul de Urgență din Slobozia a fost adus un copil de 4 luni, cu mai multe răni pe corp, ce păreau a fi provocate de mușcăturile unui șobolan. Cazul copilului a fost semnalat polițiștilor sîmbătă ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2010, 07:38
(15082 vizualizări - 0 comentarii)


A dispărut!

A dispărut!

Luni, 1 martie a.c., în jurul orei 19.00, polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul că minorul Bucur Ștefănel, de 13 ani, a plecat de la domiciliul din orașul Fierbinți-Tîrg și nu a mai revenit. ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2010, 07:37
(15128 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2010, 04:31
(15821 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2010, 03:14
(14930 vizualizări - 0 comentarii)


Evenimente culturale

Consiliul Județean Ialomița și Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» invită ialomițenii la inaugurarea Sălii STUDIO. Astfel, joi, 4 martie 2010, tinerii artiști ai Liceului de Artă din Slobozia vor susține ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2010, 15:38
(13049 vizualizări - 0 comentarii)


Măsuri pentru stimularea creării de noi locuri de muncă

În Monitorul Oficial nr. 136, din 1 martie 2010, a fost publicată Ordonanța de Urgență nr. 13/23.02.2010, privind reglementarea unor măsuri în vederea stimulării creării de noi locuri de muncă și diminuării ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2010, 15:29
(12426 vizualizări - 0 comentarii)


Informare APIA

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează beneficiarii măsurilor de reconversie/restructurare și defrișare a plantațiilor viticole că trebuie să completeze și să depună formularul de ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2010, 15:13
(15122 vizualizări - 0 comentarii)


Informare privind deconturile negative de TVA

«Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că a fost aprobată o nouă procedură pentru soluționarea deconturilor cu sume negative de taxă pe valoarea adaugată cu opțiune de ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2010, 10:55
(17306 vizualizări - 0 comentarii)


Deșeurile, în atenția Prefecturii Ialomița

În perioada, 3-20 februarie a.c., polițiști din cadrul Serviciului de Investigare a Fraudelor, specialiști din cadrul Gărzii de Mediu și comisari ai Gărzii Financiare au desfășurat controale la nivelul ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2010, 10:12
(13354 vizualizări - 0 comentarii)


Capota s-a ridicat în mers, iar mașina s-a izbit de un tir

În cursul dimineții de luni, 1 martie a.c., în jurul orei 8.30, polițiștii rutieri au fost sesizați despre faptul că un tînăr de 20 de ani, din Slobozia, ce se deplasa la volanul unui autoturism din direcția ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2010, 16:16
(13426 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni de prevenire și combatere a infracționalității

Efective sporite de polițiști din cadrul IPJ Ialomița au participat în acest sfîrșit de săptămînă la mai multe acțiuni organizate pe raza județului, continuînd astfel acțiunile specifice pentru creșterea ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2010, 16:15
(13731 vizualizări - 0 comentarii)


Sancționat contravențional pentru ședere ilegală pe teritoriul României

Polițiștii au depistat în zona Popasului Sinești un cetățean moldovean, în vîrstă de 33 de ani, intrat în România la data de 16 august 2009, în baza unei vize de scurtă ședere în scop de vizită.
Străinul ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2010, 20:00
(13705 vizualizări - 0 comentarii)


Beat la volan

Pe Calea București din Urziceni a fost depistat un bărbat, în vîrstă de 32 de ani, din comuna Ion Roată, în timp ce conducea autoturismul proprietate aflîndu-se în stare de ebrietate. La testarea cu aparatul ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2010, 19:58
(13502 vizualizări - 0 comentarii)


Dosar penal pentru nerespectarea drepturilor de autor

În cadrul unui control la o discotecă din comuna Coșereni, aparținînd unei societăți comerciale cu sediul social în București, polițiștii au constatat că era difuzată muzică ambientală prin intermediul ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2010, 19:57
(11701 vizualizări - 0 comentarii)


Planul de acțiune SIGURANȚA (II)

În baza planului comun de acțiune SIGURANȚA, în noaptea de 27/28 februarie a.c., la nivelul județului s-au desfășurat mai multe acțiuni în sistem integrat la care au participat efective ale Inspectoratului ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2010, 19:54
(13461 vizualizări - 0 comentarii)


A vrut să se spînzure

Un cetățean din comuna Perieți a sesizat vineri, 26 februarie a.c., că un bărbat de 33 de ani, din localitate, se află în podul casei sale intenționînd să se spînzure. Deplasîndu-se la fața locului, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2010, 11:09
(11891 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...