EVENIMENT
Slobozia: La Mulți Ani, România!
click pe poză
Slobozia, Ziua Națională a României, 1 Decembrie 2011.... [citește_tot_articolul]
1 Decembrie 2011, 16:47 (14855 vizualizări - 2 comentarii)
EVENIMENT
Slobozia: La Mulți Ani, România!
click pe poză
Slobozia, Ziua Națională a României, 1 Decembrie 2011.... [citește_tot_articolul]
1 Decembrie 2011, 16:47 (14855 vizualizări - 2 comentarii)
SPORT
Fotbal, Liga a III-a, CS Tunari-Unirea Slobozia 0-1
Asta da vacanță plăcută!
Jucătorii Unirii au încheiat vineri, 25 noiembrie, socotelile cu turul Ligii a III-a. Elevii lui Ion Ionescu sînt atît de aproape de trenul Ligii a II-a, încît de la Slobozia se văd deja Iașiul, Constanța sau Bacăul, centre obișnuite cu viața în eșalonul secund. Ne mai trebuie pentru retur un strop de noroc, un dram de voință, iar apoi, după promovare, bani. Aceștia sînt din păcate cel mai greu de obținut și iarăși din păcate sînt imperios necesari pentru că fotbalul este un sport scump, iar dacă promovăm nu se cade să trecem prin liga secundă precum gîsca prin apă. Deocamdată însă, să ne bucurăm pentru faptul că Slobozia va petrece Sărbătorile de Iarnă în postura de lider detașat și să ne concentrăm... [citește_tot_articolul]
29 Noiembrie 2011, 22:10 (18028 vizualizări - 0 comentarii)
EVENIMENT
Ialomița: Becurile-curcubeu de la Stelnica
Piscine în mijlocul satului, terenuri de fotbal în pantă, școli de miliarde în sate părăsite!... Toate acestea sînt fleacuri pe lîngă ce pot face edilii din zona Fetești. Startul l-a dat în urmă cu aproape 10 ani Nuți Roșu, primarul comunei Făcăeni, care a instalat felinare urbane pe marginea drumului național între satul Progresu și comuna Făcăeni. Iar anul acesta a secondat-o primarul comunei Stelnica, Costel Brateș, care a reușit să îngroape o treime din bugetul anual al localității în 10 becuri multicolore...
Nici Caracalul nu mai e ce-a fost cîndva
Stelnica e o comunitate săracă. Nici plugari, nici pescari, nici pe cal, nici în teleguță, locuitorii trăiesc cum dă...
[citește_tot_articolul]
29 Noiembrie 2011, 22:08 (22064 vizualizări - 9 comentarii)
SPORT
Handbal, CSM Unirea Slobozia
Marian Simion, mandat pentru reconstrucție
Așa cum Independent anticipa de săptămîna trecută, echipa de handbal CSM Unirea Slobozia are un nou antrenor. Este vorba despre profesorul Marian Simion, cel care revine la conducerea formației după doar 7 luni, interval în care pe bancă s-au perindat alți doi tehnicieni, respectiv Gheorghe Neagu și Lucian Ghiulai.
Marian Simion va activa cel puțin pînă în vara lui 2012 și, cum are în față un campionat compromis ca performanță, obiectivul fixat este reclădirea echipei pentru campionatul viitor. Situația în care se află acum echipa este una dificilă, după accidentările de durată ale Monicăi Ștefan și Alinei Drăgan, lotul restrîngîndu-se la 14 sportive. Cum startul returului s-a amînat pentru...
[citește_tot_articolul]
29 Noiembrie 2011, 22:06 (17294 vizualizări - 12 comentarii)
EVENIMENT
Consiliul Județean Ialomița, obsedat de poduri și podețe
Pod rutier peste calea ferată la Drajna
Nici nu s-a uscat bine cerneala pe contractul obținut de Oyl Company pentru cei 17 kilometri de drum dintre Slobozia și Iazu și Consiliul Județean recidivează. Într-o adresă datată în 11 octombrie, instituția solicită Ministerului Transporturilor realizarea unui «pasaj rutier peste calea ferată București-Constanța, în punctul Drajna». La mănușa aruncată Ancăi Boagiu a răspuns Compania Națională de Autostrăzi și Drumuri din România. Aceasta le-a cerut oficialilor ialomițeni să-și facă provizii de tutun și să aibă răbdare pentru că orizontul de așteptare pentru solicitarea lor depășește anul 2015...
Obsesii popularo-populiste
Preocuparea Consiliului Județean Ialomița pentru...
[citește_tot_articolul]
29 Noiembrie 2011, 22:04 (26497 vizualizări - 9 comentarii)
SPORT
Fotbal, Liga a III-a, ACS Berceni-Viitorul Axintele 2-1
La 11 metri de egal
Viitorul Axintele continuă să joace frumos și, din păcate, mai puțin eficient. Spectatorii din Berceni au aplaudat echipa lui Ion Nica la finalul meciului din ultima etapă a turului, disputat vineri, 25 noiembrie. Alb-verzii, văduviți de prezența mai multor jucători, au fost nevoiți să abordeze jocul cu locul IV din serie fără vreun vîrf autentic în teren. Ion Nica a improvizat în linia de atac cu Gheorghiu și Toader, ambii fiind de meserie mijlocași. Cu toate astea, breșa a apărut în apărare unde portarul Sava a fost prins pe picior greșit de Funierul (’27) și Berceniul a deschis scorul. Axintenii nu au dezarmat și, cu 3 minute înainte de odihnă, un șut al lui Gheorghiu a fost respins greșit... [citește_tot_articolul]
29 Noiembrie 2011, 22:02 (13612 vizualizări - 0 comentarii)
EVENIMENT
Foștii salariați ai celei mai vechi asociații din Perieți se revoltă
Viesparul de la «Albina»
A trecut demult vremea marilor țepe agricole din Ialomița. Noii îmbogățiți ai tranziției agricole locale se chinuie să-și albească banii gri obținuți din vînzarea la negru a cerealelor, fermele agricole performante se capitalizează prin retehnologizare, iar întîrziații visează la fonduri europene care să-i propulseze în zona eficienței agricole. La «Albina» însă, lucrurile au rămas încremenite în proiect. Iar cea mai veche asociație din comună, ridicată pe scheletul fostului CAP, trage să moară în vreme ce salariații își acuză șeful de asociație.
Dvornic, țapul ispășitor pentru toate relele
O sesizare semnată de șapte dintre angajații asociației «Albina» din Perieți...
[citește_tot_articolul]
29 Noiembrie 2011, 22:01 (22443 vizualizări - 2 comentarii)
SPORT
Tenis de cîmp
Mihai Geantă a cîștigat Turneul Campionilor
În perioada 25-27 noiembrie, la Sala de Sport «Tudorița Chidu» din Amara, s-a desfășurat a doua ediție a «Turneului Campionilor», competiție de tenis care reunește 8 dintre cei mai buni jucători din țară trecuți de pragul de 55 de ani. Competitorii au fost repartizați pe 2 grupe, unde au evoluat fiecare cu fiecare. Primii 2 clasați au disputat semifinale, iar apoi cîștigătorii au jucat finala. Reprezentantul Sloboziei, președintele CJAS Ialomița, Mihai Geantă s-a impus în toate cele 3 meciuri din grupe, dar și în semifinala disputată cu Vasile Pavel, din Panciu. În finala disputată duminică, 27 noiembrie, în fața unei asistențe numeroase, Mihai Geantă l-a întîlnit pe Ion Chirvăsuță, din Bacău... [citește_tot_articolul]
29 Noiembrie 2011, 21:59 (17942 vizualizări - 3 comentarii)
EVENIMENT
Țeapă de 1 miliard pentru o excursie la Ierusalim
Părintele Mihalașcu de la Fetești, infractor recunoscut de Episcopia Sloboziei și Călărașilor
Un preot din Fetești s-a transformat din slujitor al Domnului în escroc. Părintele a păgubit aproape 30 de enoriași, promițîndu-le că îi va duce într-un pelerinaj la Ierusalim. În realitate însă, popa a fugit cu banii credincioșilor. Disperați, oamenii îi bat la poartă și de cîteva ori pe zi. Degeaba, preotul și-a scos casa la vînzare, iar poarta și-a încuiat-o cu lacătul. Fiecare dintre enoriași a plătit în jur de 700 de euro pentru plecarea la Ierusalim...
Preotul de lîngă morgă
Preotul Marian Mihalașcu slujea pînă nu demult la capela din curtea Spitalului Municipal din Fetești. Credincioșii din jur îi umpleau la fiecare slujbă bisericuța amenajată în aceeași clădire...
[citește_tot_articolul]
29 Noiembrie 2011, 11:46 (23426 vizualizări - 0 comentarii)
POLITICĂ
Unde dai și unde crapă!?
Contabilitate dublă în USL Ialomița
În vreme ce la centru capii USL își alungă plictisul inventînd noi scenarii de suspendare a președintelui Băsescu, la margine, adică în Ialomița, conducerile reunite ale celor două partide caută de zor soluții practice pentru a cîștiga alegerile. Săptămîna trecută, conducerea extinsă a USL Ialomița s-a reunit pentru a decide nominal listele comune de candidați la alegerile din 2012. Vestea proastă e că aceste liste nu au fost stabilite. Vestea și mai proastă e că ele nici nu au șanse de a fi definitivate curînd, în condițiile în care, de fapt, fiecare dintre cele două formațiuni se pregătește pentru război...
PSD și PNL nu au soluții pentru listele comune de candidați
...
[citește_tot_articolul]
29 Noiembrie 2011, 11:43 (20780 vizualizări - 1 comentariu)
UNA PE SĂPTĂMÎNĂ
Poza Zilei: Ce reprezintă fotografia?
Fotografia de mai sus a fost realizată săptămîna trecută, în fața sediului Consiliului Județean Ialomița. De la declanșarea crizei apei la Slobozia, președintele Consiliului Județean Ialomița, Silvian Ciupercă, a evitat să facă orice declarații pe această temă. Potrivit informațiilor noastre, SC Urban intervine pentru a patra oară în ultimele șase luni pentru remedierea situației. Primarul Gabi Ionașcu e bine mersi, așa cum l-am lăsat saptămîna trecută...... [citește_tot_articolul]
28 Noiembrie 2011, 16:57 (19575 vizualizări - 3 comentarii)
REPORTAJ
Colegiul Național «Mihai Viteazul» iubește teatrul
Corifeii lui Ionesco
Trupa de teatru francofon a Colegiului Național «Mihai Viteazul» a făcut dovada perseverenței și a performanței în cadrul Festivalului de Teatru Francofon de la Arad de anul acesta. Următoarea oprire va fi în Luxemburg, la unul dintre cele mai apreciate festivaluri de teatru francofon din Europa. «Invitația pentru Festivalul de la Luxemburg dovedește că sîntem una dintre cele mai bune trupe de teatru francofon din țară» a declarat Elena Mocanu, unul dintre profesorii îndrumători ai trupei. Pentru a ajunge la Luxemburg, cele 12 fete care fac parte din trupă au nevoie de circa 3000 de euro pe care speră să îi obțină susținînd reprezentații contra-cost acolo unde vor fi solicitate...
Franțuzoaicele de la Colegiul Național...
[citește_tot_articolul]
28 Noiembrie 2011, 13:00 (27014 vizualizări - 4 comentarii)
EVENIMENT
Gradul de colectare a taxelor și impozitelor, mai mic decît anul trecut
Administrațiile locale sînt ineficiente și falimentare
Un raport al Trezoreriei Ialomița confirmă anul trecut că gradul de colectare al taxelor și impozitelor la nivelul administrațiilor județene depășește cu puțin jumătate din totalul de 136 milioane de lei, suma estimată a fi colectată de către cele 66 de unități administrative existente. Conform aceleiași surse, anul acesta situația este aproape neschimbată.
Dezastru în 2010
Publicate în plină criză financiară, datele furnizate de Trezoreria Ialomița în 2010 confirmau că administrațiile locale au de recuperat aproape jumătate din valoarea de 136 milioane lei, cît reprezenta la acel moment valoarea taxelor și impozitelor locale la nivelul anului 2010. În topul administrațiilor...
[citește_tot_articolul]
28 Noiembrie 2011, 12:57 (16089 vizualizări - 1 comentariu)
EVENIMENT
PSD aruncă în aer mercurialele electorale
La Bărbulești un vot costă 300 lei!
Joi, 17 noiembrie, la Bărbulești, administrația Ciupercă a inaugurat un podeț peste rîul Sărata. Valoarea acestei investiții depășește 1,5 milioane de lei. Numărul de locuitori din Bărbulești este de aproximativ 5000, iar valoarea procentuală a taxelor și impozitelor încasate în ultimii 5 ani se cifrează între 0 și 3 la sută...
Un podeț electoral de milioane
În anul 2009, într-unul dintre documentele oficiale ale Consiliului Județean Ialomița, comuna Bărbulești număra 5553 de locuitori, dintre care 2787 erau femei, iar 2766 bărbați. Joi, 17 noiembrie, după 7 luni de la demararea lucrărilor, Consiliul Județean Ialomița a reușit să reabiliteze podețul peste rîul Sărata...
[citește_tot_articolul]
28 Noiembrie 2011, 12:56 (19237 vizualizări - 9 comentarii)
EVENIMENT
Deși are vîrsta de pensionare, generalul Stavăr rămîne în funcție pînă la noi ordine
Generale, lasă-ne!
La sfîrșitul săptămînii precedente, inspectorul general Ilie Stavăr a împlinit vîrsta ieșirii la pensie. Deși, potrivit legii, acesta este obligat să elibereze funcția pe care o ocupă, Ilie Stavăr a declarat că nu o va face. Anticipînd momentul, un profesor ialomițean i-a cerut public demisia. Scrisoarea deschisă este o reacție la concedierile operate de inspectorul general la începutul acestui an...
Ocaua lui Stavăr
În Romania, vîrsta de pensionare pentru femei este de 58 de ani și 9 luni, iar pentru bărbați de 63 de ani și 8 luni. Dar noi nu vom fi mai catolici decît Papa și vă spunem doar că vinerea trecută inspectorul general Ilie Stavăr a împlinit frumoasa vîrstă...
[citește_tot_articolul]
25 Noiembrie 2011, 09:42 (38095 vizualizări - 28 comentarii)
EVENIMENT
Ialomița falimentară
Potrivit datelor statistice oferite de Registrul Național al Comerțului, Ialomița a atins recordul la numărul de firme intrate în faliment într-o singură lună. Este vorba de cea de-a zecea lună a anului în curs, cînd 32 de comercianți au intrat în faliment. Pe de altă, piața economică județeană și-a demonstrat încă o dată incapacitățile financiare. Chiar dacă de la începutul anului au fost înmatriculate 419 societăți comerciale, Ialomița rămîne pe ultimul loc din țară la capitolul persoane juridice active în raport cu numărul populației. 0,7 este procentul ce situează județul nostru pe același loc cu județele Covasna și Mehedinți. Pe de altă parte, deși comparativ mai reduse ca în aceeași perioadă... [citește_tot_articolul]
25 Noiembrie 2011, 09:40 (19084 vizualizări - 2 comentarii)
EVENIMENT
Preotul Casian de la Reviga s-a întors la slujbă
În urmă cu o lună, la Reviga s-a dus o adevărată răscoală a enoriașilor. Credincioșii au protestat față de o decizie a Episcopiei Sloboziei și Călărașilor de pedepsire a preotului din localitate. În tot acest timp, părintele s-a aflat în concediu medical, refuzînd astfel să se supună ordinelor episcopale.
Preotul Casian Pandelică este paroh la biserica din Reviga. La începutul lunii octombrie, numele domniei sale a fost implicat într-un scandal monstru. Episcopia Sloboziei și Călărașilor l-a acuzat pe preot că a nesocotit rînduielile bisericești și și-a neglijat obligațiile față de biserică, pentru a se ocupa de societatea agricolă proprie. Drept pedeapsă, preotul ar fi fost trimis la o mînăstire...
[citește_tot_articolul]
25 Noiembrie 2011, 09:37 (75068 vizualizări - 25 comentarii)
EVENIMENT
S-a stins stindardul Revoluției ialomițene: A murit profesorul Oliviu Vlădulescu!
Profesorul Oliviu Vlădulescu s-a stins din viață miercuri, 23 noiembrie 2011, în jurul orelor 10,00. Era internat de luni bune la Secția Reanimare a Spitalului Județean Slobozia, suferind de o insuficiență renală acută, precum și de o insuficiență cardiacă. Marți, 22 noiembrie 2011, starea i s-a agravat, fiind supus unei noi ședințe de dializă. Subcomatos, inima i-a rezistat pînă azi, decesul survenind în jurul orelor 10,00. Avea 61 de ani...
UPDATE: Corpul neînsuflețit al profesorului Oliviu Vlădulescu, depus la biserica din Cartierul ANL
Corpul neînsuflețit al profesorului Oliviu Vlădulescu a fost depus la Biserica «Sf. Gheorghe» din Cartierul ANL. Lăcașul de cult...
[citește_tot_articolul]
23 Noiembrie 2011, 12:12 (63448 vizualizări - 33 comentarii)
EVENIMENT
Alegerile de la Colegiul Medicilor Ialomița, supravegheate video
Medicii ialomițeni și-au ales conducerea. Timp de 3 zile, tagma medicală a votat pentru o nouă structură de conducere a Colegiului Medicilor. Și a decis! 27 de medici au candidat pentru Consiliul de Conducere al Colegiului Medicilor Ialomița, 12 candidați optînd pentru Adunarea Generală a Colegiului Național, în timp ce 6 doctori s-au vrut cenzori. O bătălie extrem de interesantă care merită toată atenția noastră!
O campanie oficială
Teoretic, Colegiul Medicilor este un organism profesional, apolitic, fără scop patrimonial, de drept public, cu responsabilități în domeniul exercitării profesiei de medic... De curînd, pentru alegerile din 2011, județul a intrat în campanie...
[citește_tot_articolul]
23 Noiembrie 2011, 07:07 (25947 vizualizări - 5 comentarii)
EVENIMENT
Înalta Curte de Casație și Justiție a decis
Comisarul Constantin Greu rămîne arestat!
Magistrații Înaltei Curți de Casație și Justiție au hotărît. Constantin Greu, fostul comandant al Poliției Municipale din Urziceni, va rămîne în arest. Decizia survine ca urmare a recursului formulat de polițistul Greu și ceilalți inculpați la decizia judecătorilor Curții de Apel București.
La începutul săptămînii precedente, luni, 7 noiembrie, magistrații Înaltei Curți de Casație și Justiție s-au pronunțat cu privire la recursul declarat în dosarul clanului «Drabi» de la Urziceni. Cămătarii au formulat recurs la decizia de reținere pentru 29 de zile. Astfel, «respinge, ca nefondate, recursurile declarate de inculpații Alexe Laurențiu, Alexe Vasile, Andrei Gabriel, Gheorghe Cristian, Greu ...
[citește_tot_articolul]
23 Noiembrie 2011, 07:02 (18750 vizualizări - 2 comentarii)

Perieți: Circula pe drumurile publice cu viteză ilegală
Polițiștii ialomițeni au întocmit un dosar penal unui cetățean bulgar, în vârstă de 51 de ani, care a fost depistat conducând pe drumurile publice cu viteză prea mare. El a fost tras pe dreapa în ziua de ...[citește_toată_știrea]
20 Martie 2020, 16:40
(6130 vizualizări -
0 comentarii)
DSVSA Ialomița: Măsuri pentru protejarea angajaților din fermele zootehnice
Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează administratorii fermelor de animale din județ cu privire la implementarea unor măsuri de autoprotecție a angajaților. Astfel ...[citește_toată_știrea]
20 Martie 2020, 14:55
(6507 vizualizări -
0 comentarii)
Ialomița: Întreruperi programate la rețeaua de energie electrică
Din cauza lucrărilor de reparații ale rețelelor de distribuție a energiei electrice, Enel Dobrogea anunță faptul că, în perioada 23-27 martie 2020, în anumite zone din localitățile Fetești, Slobozia, Urziceni ...[citește_toată_știrea]
20 Martie 2020, 14:50
(5592 vizualizări -
0 comentarii)
Gârbovi: I-a furat mașina din curte
Un tânăr de 17 ani, din localitatea Gârbovi, a fost depistat de polițiștii ialomițeni la scurt timp după ce a sustras un autoturism și l-a condus pe drumurile publice fără a poseda permis de conducere. ...[citește_toată_știrea]
19 Martie 2020, 16:20
(2583 vizualizări -
0 comentarii)
La vremea prânzului, se vor trage clopotele în bisericile din Episcopia Sloboziei și Călărașilor
Printr-un comunicat de presă, Episcopia Sloboziei și Călărașilor aduce la cunoștință enoriașilor că «pe parcursul decretării STĂRII DE URGENȚĂ, în fiecare parohie din cadrul Episcopiei Sloboziei și Călărașilor se vor trage clopotele (ca la Sfânta Liturghie), în fiecare zi, la orele 12.00, până la trecerea pericolului îmbolnăvirii cu coronavirus, timp de 5 minute, îndemnându-i pe credincioși la ridicarea gândului către Dumnezeu și rugăciune pentru izbăvirea din această încercare» ...[citește_toată_știrea]
19 Martie 2020, 16:10
(5538 vizualizări -
0 comentarii)
Prefectura Ialomița, Coronavirus: 5 persoane au fost amendate pentru că nu au respectat măsura autoizolării la domiciliu
Prefectura Ialomița informează cu privire la măsurile pe care instituția le-a luat pentru a preveni răspândirea infecției cu noul Coronavirus. Astfel, Serviciul de Control în Sănătate Publică a aplicat ...[citește_toată_știrea]
18 Martie 2020, 19:50
(3038 vizualizări -
1 comentariu)
Fetești: Aproape 10 km de plase monofilament, confiscate de polițiști
Polițiștii din cadrul Serviciului Județean de Poliție Transporturi Ialomița au confiscat 9200 metri de plase monfilament, în valoare de aproximativ 3000 euro, deținute și transportate ilegal. Astfel, la ...[citește_toată_știrea]
18 Martie 2020, 17:15
(2327 vizualizări -
0 comentarii)
Prefectura Ialomița, Coronavirus: 33 de persoane în carantină, 275 de persoane izolate la domiciliu, 2 persoane infectate
În contextul evoluției situației de epidemiologie determinată de răspândirea virusului COVID-19, miercuri, 18 martie 2020, orele 9,00, situația epidemiologică a județului Ialomița se prezintă astfel:
...[citește_toată_știrea]
18 Martie 2020, 12:30
(2864 vizualizări -
0 comentarii)
Accident rutier la Slobozia
Un tânăr de 32 de ani, din Slobozia, a ajuns la spital după ce a intrat cu mașina pe care o conducea în gardul unei firme. Accidentul s-a petrecut luni, 16 martie 2020, și s-a produs din cauza faptului ...[citește_toată_știrea]
17 Martie 2020, 19:25
(2201 vizualizări -
1 comentariu)
DSVSA Ialomița: Măsuri de prevenire a infecției cu noul Coronavirus
Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița anunță faptul că va suspenda, până la data de 31 martie 2020, activitatea medicilor veterinari de circumscripție. De asemenea, vor fi ...[citește_toată_știrea]
17 Martie 2020, 19:20
(3348 vizualizări -
0 comentarii)
Coșereni: Șofer rănit într-un accident rutier
Un bărbat de 51 de ani, domiciliat în județul Suceava, a produs un accident rutier pe raza comunei Coșereni, în ziua de luni, 16 martie 2020. Acesta circula către Urziceni, moment în care, fără să respecte ...[citește_toată_știrea]
17 Martie 2020, 19:15
(2111 vizualizări -
0 comentarii)
AJOFM Ialomița: Locuri de muncă vacante
Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița pune la dispoziția șomerilor peste 288 de locuri de muncă. Persoanele interesate pot obține mai multe detalii la sediul instituției din Slobozia ...[citește_toată_știrea]
17 Martie 2020, 19:10
(2075 vizualizări -
0 comentarii)
Consiliul Județean Ialomița, ședință de îndată
Consiliul Județean Ialomița convoacă marți, 17.03.2020, de la orele 11,00, la Sala «Europa», o nouă ședință de îndată. Pe ordinea de zi a ședinței figurează două proiecte de hotărâri, respectiv un proiect ...[citește_toată_știrea]
16 Martie 2020, 21:10
(2555 vizualizări -
0 comentarii)
Protopopiatul Slobozia: O nouă Campanie de donare de sânge
Luni, 16 martie 2020, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, în parteneriat cu Centrul de Transfuzie Sanguină Slobozia, Protopopiatul Slobozia a organizat ...[citește_toată_știrea]
16 Martie 2020, 17:50
(4397 vizualizări -
0 comentarii)
Fierbinți Târg: Ordin de protecție pentru o femeie care și-ar fi lovit sora
Polițiștii ialomițeni au emis duminică, 15 martie 2020, un ordin de protecție provizoriu pe numele unei femei, de 32 de ani, din Fierbinți Târg, care și-ar fi lovit sora de 37 de ani. Astfel, la data de ...[citește_toată_știrea]
16 Martie 2020, 17:45
(5010 vizualizări -
0 comentarii)
Ialomița: Beți și fără permise, la volan
Vineri, 13 martie 2020, în jurul orelor 20,00, polițiștii din Căzănești au oprit, pe DJ203E, un autoturism care se deplasa sinuos. În urma verificărilor efectuate în bazele de date a reieșit că șoferul ...[citește_toată_știrea]
16 Martie 2020, 17:40
(1796 vizualizări -
0 comentarii)
Slobozia: Accident cu 3 autoturisme implicate
Vineri, 13 martie 2020, în jurul orelor 13,00, polițiștii slobozeni au intervenit la un accident de circulație soldat cu trei victime, în care au fost implicate 3 autoturisme. Din verificările efectuate ...[citește_toată_știrea]
16 Martie 2020, 17:35
(2375 vizualizări -
0 comentarii)
Hotărâre a Comitetului Local pentru Situații de Urgență a Municipiului Slobozia
Comitetul Local pentru Situații de Urgență al Municipiului Slobozia a emis o nouă Hotărâre în contextul prevenirii răspândirii epidemiei Coronavirus la nivel local. Astfel, se menționează la articolul ...[citește_toată_știrea]
16 Martie 2020, 17:25
(3839 vizualizări -
0 comentarii)
Prefectura Ialomița, Coronavirus: 30 de persoane în carantină, 100 de persoane în autoizolare
Sâmbătă, 14.03.2020, luând în considerare situația epidemiologică la nivel european generată de Coronavirusul SAR-COV-2, precum și evoluția infecțiilor pe teritoriul României. Având în vedere necesitatea ...[citește_toată_știrea]
14 Martie 2020, 21:40
(4305 vizualizări -
0 comentarii)
Tribunalul Ialomița își restrânge activitatea
Tribunalul Ialomița, cea mai mare instanță din județ, își restrânge activitatea. Decizia survine măsurii de prevenire a răspândirii noului Coronavirus. Astfel, în perioada 16 martie 2020-4 mai 2020, instanța ...[citește_toată_știrea]
13 Martie 2020, 20:15
(3641 vizualizări -
0 comentarii)
Enel, E-Distribuție și Engie suspendă temporar activitățile cu publicul
«Din grijă pentru sănătatea și siguranța clienților, angajaților și comunităților pe care le deservesc, Enel Energie și Enel Energie Muntenia își vor suspenda temporar toate activitățile care presupun contactul ...[citește_toată_știrea]
13 Martie 2020, 18:20
(3972 vizualizări -
0 comentarii)
Polițiștii au tras focuri de armă la Fetești: A fost reținut un bărbat care a furat un autoturism!
Acțiune rapidă și fermă a polițiștilor ialomițeni, care au folosit armamentul din dotare la Fetești, pentru imobilizarea unui autoturism furat, condus de un bărbat de 26 de ani. Șoferul a fost reținut pentru ...[citește_toată_știrea]
13 Martie 2020, 12:40
(6371 vizualizări -
0 comentarii)
Polițiștii au efectuat percheziții pe raza județelor Călărași și Ialomița, într-un dosar de trafic de droguri de mare risc
Polițiștii specializați în combaterea criminalității organizate din București și Călărași, împreună cu procurorii DIICOT-BT Călărași, au efectuat 17 percheziții domiciliare pe raza județelor Călărași ...[citește_toată_știrea]
12 Martie 2020, 10:05
(3509 vizualizări -
0 comentarii)
Ialomița: Arestat pentru «furt calificat» și «conducere fără permis»
Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale al IPJ Ialomița au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la ...[citește_toată_știrea]
11 Martie 2020, 17:25
(1876 vizualizări -
0 comentarii)
Beat la volan pe străzile Sloboziei
Marți, 10 martie a.c., polițiștii slobozeni au depistat în flagrant un bărbat, de 49 de ani, din Slobozia, în timp ce conducea un autoturism pe drumurile publice aflându-se sub influența băuturilor alcoolice ...[citește_toată_știrea]
11 Martie 2020, 17:20
(1962 vizualizări -
1 comentariu)
Perieți: Șofer fără permis al unui moped neînmatriculat
Marți, 10 martie a.c., polițiștii slobozeni au oprit, pentru control, un moped care circula pe raza comunei Perieți, al cărui conducător nu utiliza casca de protecție. În urma verificărilor efectuate, polițiștii ...[citește_toată_știrea]
11 Martie 2020, 17:15
(2131 vizualizări -
0 comentarii)
Prefectura Ialomița, Coronavirus: 96 persoane, izolate la domiciliu!
Potrivit Prefecturii Ialomița, în ceea ce privește situația epidemiologică-Coronavirus, marți, 10 martie 2020, 96 persoane sunt izolate la domiciliu, în carantină neaflându-se persoane ...[citește_toată_știrea]
10 Martie 2020, 19:35
(3737 vizualizări -
0 comentarii)
Ialomița: Copii folosiți la cerșit
Situație revoltătoare în județul Ialomița. În cadrul unei acțiuni desfășurată de polițiștii ialomițeni, luni, 9 martie 2020, oamenii legii au descoperit doi minori, de 1 și, respectiv, 5 ani, folosiți la ...[citește_toată_știrea]
10 Martie 2020, 19:30
(2075 vizualizări -
0 comentarii)
RAJA Constanța: Atenție, se întrerupe apa la Dridu!
Din cauza lucrărilor de întreținere și reparații ale liniilor de electricitate, RAJA SA Constanța informează clienții din localitatea Dridu cu privire la faptul că miercuri, 11 martie 2020, între orele ...[citește_toată_știrea]
10 Martie 2020, 19:25
(2444 vizualizări -
0 comentarii)
Ialomița: Conducea beat un scuter
Un tânăr, de 26 de ani, din Fierbinți Târg, s-a ales cu un dosar penal după ce a fost identificat în trafic în stare de ebrietate și cu permisul de conducere anulat. El a fost oprit luni, 9 martie a.c. ...[citește_toată_știrea]
10 Martie 2020, 19:20
(2900 vizualizări -
0 comentarii)