EVENIMENT
Slobozia: La Mulți Ani, România!
click pe poză
Slobozia, Ziua Națională a României, 1 Decembrie 2011.... [citește_tot_articolul]
1 Decembrie 2011, 16:47 (14855 vizualizări - 2 comentarii)
EVENIMENT
Slobozia: La Mulți Ani, România!
click pe poză
Slobozia, Ziua Națională a României, 1 Decembrie 2011.... [citește_tot_articolul]
1 Decembrie 2011, 16:47 (14855 vizualizări - 2 comentarii)
SPORT
Fotbal, Liga a III-a, CS Tunari-Unirea Slobozia 0-1
Asta da vacanță plăcută!
Jucătorii Unirii au încheiat vineri, 25 noiembrie, socotelile cu turul Ligii a III-a. Elevii lui Ion Ionescu sînt atît de aproape de trenul Ligii a II-a, încît de la Slobozia se văd deja Iașiul, Constanța sau Bacăul, centre obișnuite cu viața în eșalonul secund. Ne mai trebuie pentru retur un strop de noroc, un dram de voință, iar apoi, după promovare, bani. Aceștia sînt din păcate cel mai greu de obținut și iarăși din păcate sînt imperios necesari pentru că fotbalul este un sport scump, iar dacă promovăm nu se cade să trecem prin liga secundă precum gîsca prin apă. Deocamdată însă, să ne bucurăm pentru faptul că Slobozia va petrece Sărbătorile de Iarnă în postura de lider detașat și să ne concentrăm... [citește_tot_articolul]
29 Noiembrie 2011, 22:10 (18028 vizualizări - 0 comentarii)
EVENIMENT
Ialomița: Becurile-curcubeu de la Stelnica
Piscine în mijlocul satului, terenuri de fotbal în pantă, școli de miliarde în sate părăsite!... Toate acestea sînt fleacuri pe lîngă ce pot face edilii din zona Fetești. Startul l-a dat în urmă cu aproape 10 ani Nuți Roșu, primarul comunei Făcăeni, care a instalat felinare urbane pe marginea drumului național între satul Progresu și comuna Făcăeni. Iar anul acesta a secondat-o primarul comunei Stelnica, Costel Brateș, care a reușit să îngroape o treime din bugetul anual al localității în 10 becuri multicolore...
Nici Caracalul nu mai e ce-a fost cîndva
Stelnica e o comunitate săracă. Nici plugari, nici pescari, nici pe cal, nici în teleguță, locuitorii trăiesc cum dă...
[citește_tot_articolul]
29 Noiembrie 2011, 22:08 (22064 vizualizări - 9 comentarii)
SPORT
Handbal, CSM Unirea Slobozia
Marian Simion, mandat pentru reconstrucție
Așa cum Independent anticipa de săptămîna trecută, echipa de handbal CSM Unirea Slobozia are un nou antrenor. Este vorba despre profesorul Marian Simion, cel care revine la conducerea formației după doar 7 luni, interval în care pe bancă s-au perindat alți doi tehnicieni, respectiv Gheorghe Neagu și Lucian Ghiulai.
Marian Simion va activa cel puțin pînă în vara lui 2012 și, cum are în față un campionat compromis ca performanță, obiectivul fixat este reclădirea echipei pentru campionatul viitor. Situația în care se află acum echipa este una dificilă, după accidentările de durată ale Monicăi Ștefan și Alinei Drăgan, lotul restrîngîndu-se la 14 sportive. Cum startul returului s-a amînat pentru...
[citește_tot_articolul]
29 Noiembrie 2011, 22:06 (17294 vizualizări - 12 comentarii)
EVENIMENT
Consiliul Județean Ialomița, obsedat de poduri și podețe
Pod rutier peste calea ferată la Drajna
Nici nu s-a uscat bine cerneala pe contractul obținut de Oyl Company pentru cei 17 kilometri de drum dintre Slobozia și Iazu și Consiliul Județean recidivează. Într-o adresă datată în 11 octombrie, instituția solicită Ministerului Transporturilor realizarea unui «pasaj rutier peste calea ferată București-Constanța, în punctul Drajna». La mănușa aruncată Ancăi Boagiu a răspuns Compania Națională de Autostrăzi și Drumuri din România. Aceasta le-a cerut oficialilor ialomițeni să-și facă provizii de tutun și să aibă răbdare pentru că orizontul de așteptare pentru solicitarea lor depășește anul 2015...
Obsesii popularo-populiste
Preocuparea Consiliului Județean Ialomița pentru...
[citește_tot_articolul]
29 Noiembrie 2011, 22:04 (26497 vizualizări - 9 comentarii)
SPORT
Fotbal, Liga a III-a, ACS Berceni-Viitorul Axintele 2-1
La 11 metri de egal
Viitorul Axintele continuă să joace frumos și, din păcate, mai puțin eficient. Spectatorii din Berceni au aplaudat echipa lui Ion Nica la finalul meciului din ultima etapă a turului, disputat vineri, 25 noiembrie. Alb-verzii, văduviți de prezența mai multor jucători, au fost nevoiți să abordeze jocul cu locul IV din serie fără vreun vîrf autentic în teren. Ion Nica a improvizat în linia de atac cu Gheorghiu și Toader, ambii fiind de meserie mijlocași. Cu toate astea, breșa a apărut în apărare unde portarul Sava a fost prins pe picior greșit de Funierul (’27) și Berceniul a deschis scorul. Axintenii nu au dezarmat și, cu 3 minute înainte de odihnă, un șut al lui Gheorghiu a fost respins greșit... [citește_tot_articolul]
29 Noiembrie 2011, 22:02 (13612 vizualizări - 0 comentarii)
EVENIMENT
Foștii salariați ai celei mai vechi asociații din Perieți se revoltă
Viesparul de la «Albina»
A trecut demult vremea marilor țepe agricole din Ialomița. Noii îmbogățiți ai tranziției agricole locale se chinuie să-și albească banii gri obținuți din vînzarea la negru a cerealelor, fermele agricole performante se capitalizează prin retehnologizare, iar întîrziații visează la fonduri europene care să-i propulseze în zona eficienței agricole. La «Albina» însă, lucrurile au rămas încremenite în proiect. Iar cea mai veche asociație din comună, ridicată pe scheletul fostului CAP, trage să moară în vreme ce salariații își acuză șeful de asociație.
Dvornic, țapul ispășitor pentru toate relele
O sesizare semnată de șapte dintre angajații asociației «Albina» din Perieți...
[citește_tot_articolul]
29 Noiembrie 2011, 22:01 (22443 vizualizări - 2 comentarii)
SPORT
Tenis de cîmp
Mihai Geantă a cîștigat Turneul Campionilor
În perioada 25-27 noiembrie, la Sala de Sport «Tudorița Chidu» din Amara, s-a desfășurat a doua ediție a «Turneului Campionilor», competiție de tenis care reunește 8 dintre cei mai buni jucători din țară trecuți de pragul de 55 de ani. Competitorii au fost repartizați pe 2 grupe, unde au evoluat fiecare cu fiecare. Primii 2 clasați au disputat semifinale, iar apoi cîștigătorii au jucat finala. Reprezentantul Sloboziei, președintele CJAS Ialomița, Mihai Geantă s-a impus în toate cele 3 meciuri din grupe, dar și în semifinala disputată cu Vasile Pavel, din Panciu. În finala disputată duminică, 27 noiembrie, în fața unei asistențe numeroase, Mihai Geantă l-a întîlnit pe Ion Chirvăsuță, din Bacău... [citește_tot_articolul]
29 Noiembrie 2011, 21:59 (17942 vizualizări - 3 comentarii)
EVENIMENT
Țeapă de 1 miliard pentru o excursie la Ierusalim
Părintele Mihalașcu de la Fetești, infractor recunoscut de Episcopia Sloboziei și Călărașilor
Un preot din Fetești s-a transformat din slujitor al Domnului în escroc. Părintele a păgubit aproape 30 de enoriași, promițîndu-le că îi va duce într-un pelerinaj la Ierusalim. În realitate însă, popa a fugit cu banii credincioșilor. Disperați, oamenii îi bat la poartă și de cîteva ori pe zi. Degeaba, preotul și-a scos casa la vînzare, iar poarta și-a încuiat-o cu lacătul. Fiecare dintre enoriași a plătit în jur de 700 de euro pentru plecarea la Ierusalim...
Preotul de lîngă morgă
Preotul Marian Mihalașcu slujea pînă nu demult la capela din curtea Spitalului Municipal din Fetești. Credincioșii din jur îi umpleau la fiecare slujbă bisericuța amenajată în aceeași clădire...
[citește_tot_articolul]
29 Noiembrie 2011, 11:46 (23427 vizualizări - 0 comentarii)
POLITICĂ
Unde dai și unde crapă!?
Contabilitate dublă în USL Ialomița
În vreme ce la centru capii USL își alungă plictisul inventînd noi scenarii de suspendare a președintelui Băsescu, la margine, adică în Ialomița, conducerile reunite ale celor două partide caută de zor soluții practice pentru a cîștiga alegerile. Săptămîna trecută, conducerea extinsă a USL Ialomița s-a reunit pentru a decide nominal listele comune de candidați la alegerile din 2012. Vestea proastă e că aceste liste nu au fost stabilite. Vestea și mai proastă e că ele nici nu au șanse de a fi definitivate curînd, în condițiile în care, de fapt, fiecare dintre cele două formațiuni se pregătește pentru război...
PSD și PNL nu au soluții pentru listele comune de candidați
...
[citește_tot_articolul]
29 Noiembrie 2011, 11:43 (20780 vizualizări - 1 comentariu)
UNA PE SĂPTĂMÎNĂ
Poza Zilei: Ce reprezintă fotografia?
Fotografia de mai sus a fost realizată săptămîna trecută, în fața sediului Consiliului Județean Ialomița. De la declanșarea crizei apei la Slobozia, președintele Consiliului Județean Ialomița, Silvian Ciupercă, a evitat să facă orice declarații pe această temă. Potrivit informațiilor noastre, SC Urban intervine pentru a patra oară în ultimele șase luni pentru remedierea situației. Primarul Gabi Ionașcu e bine mersi, așa cum l-am lăsat saptămîna trecută...... [citește_tot_articolul]
28 Noiembrie 2011, 16:57 (19575 vizualizări - 3 comentarii)
REPORTAJ
Colegiul Național «Mihai Viteazul» iubește teatrul
Corifeii lui Ionesco
Trupa de teatru francofon a Colegiului Național «Mihai Viteazul» a făcut dovada perseverenței și a performanței în cadrul Festivalului de Teatru Francofon de la Arad de anul acesta. Următoarea oprire va fi în Luxemburg, la unul dintre cele mai apreciate festivaluri de teatru francofon din Europa. «Invitația pentru Festivalul de la Luxemburg dovedește că sîntem una dintre cele mai bune trupe de teatru francofon din țară» a declarat Elena Mocanu, unul dintre profesorii îndrumători ai trupei. Pentru a ajunge la Luxemburg, cele 12 fete care fac parte din trupă au nevoie de circa 3000 de euro pe care speră să îi obțină susținînd reprezentații contra-cost acolo unde vor fi solicitate...
Franțuzoaicele de la Colegiul Național...
[citește_tot_articolul]
28 Noiembrie 2011, 13:00 (27014 vizualizări - 4 comentarii)
EVENIMENT
Gradul de colectare a taxelor și impozitelor, mai mic decît anul trecut
Administrațiile locale sînt ineficiente și falimentare
Un raport al Trezoreriei Ialomița confirmă anul trecut că gradul de colectare al taxelor și impozitelor la nivelul administrațiilor județene depășește cu puțin jumătate din totalul de 136 milioane de lei, suma estimată a fi colectată de către cele 66 de unități administrative existente. Conform aceleiași surse, anul acesta situația este aproape neschimbată.
Dezastru în 2010
Publicate în plină criză financiară, datele furnizate de Trezoreria Ialomița în 2010 confirmau că administrațiile locale au de recuperat aproape jumătate din valoarea de 136 milioane lei, cît reprezenta la acel moment valoarea taxelor și impozitelor locale la nivelul anului 2010. În topul administrațiilor...
[citește_tot_articolul]
28 Noiembrie 2011, 12:57 (16089 vizualizări - 1 comentariu)
EVENIMENT
PSD aruncă în aer mercurialele electorale
La Bărbulești un vot costă 300 lei!
Joi, 17 noiembrie, la Bărbulești, administrația Ciupercă a inaugurat un podeț peste rîul Sărata. Valoarea acestei investiții depășește 1,5 milioane de lei. Numărul de locuitori din Bărbulești este de aproximativ 5000, iar valoarea procentuală a taxelor și impozitelor încasate în ultimii 5 ani se cifrează între 0 și 3 la sută...
Un podeț electoral de milioane
În anul 2009, într-unul dintre documentele oficiale ale Consiliului Județean Ialomița, comuna Bărbulești număra 5553 de locuitori, dintre care 2787 erau femei, iar 2766 bărbați. Joi, 17 noiembrie, după 7 luni de la demararea lucrărilor, Consiliul Județean Ialomița a reușit să reabiliteze podețul peste rîul Sărata...
[citește_tot_articolul]
28 Noiembrie 2011, 12:56 (19237 vizualizări - 9 comentarii)
EVENIMENT
Deși are vîrsta de pensionare, generalul Stavăr rămîne în funcție pînă la noi ordine
Generale, lasă-ne!
La sfîrșitul săptămînii precedente, inspectorul general Ilie Stavăr a împlinit vîrsta ieșirii la pensie. Deși, potrivit legii, acesta este obligat să elibereze funcția pe care o ocupă, Ilie Stavăr a declarat că nu o va face. Anticipînd momentul, un profesor ialomițean i-a cerut public demisia. Scrisoarea deschisă este o reacție la concedierile operate de inspectorul general la începutul acestui an...
Ocaua lui Stavăr
În Romania, vîrsta de pensionare pentru femei este de 58 de ani și 9 luni, iar pentru bărbați de 63 de ani și 8 luni. Dar noi nu vom fi mai catolici decît Papa și vă spunem doar că vinerea trecută inspectorul general Ilie Stavăr a împlinit frumoasa vîrstă...
[citește_tot_articolul]
25 Noiembrie 2011, 09:42 (38095 vizualizări - 28 comentarii)
EVENIMENT
Ialomița falimentară
Potrivit datelor statistice oferite de Registrul Național al Comerțului, Ialomița a atins recordul la numărul de firme intrate în faliment într-o singură lună. Este vorba de cea de-a zecea lună a anului în curs, cînd 32 de comercianți au intrat în faliment. Pe de altă, piața economică județeană și-a demonstrat încă o dată incapacitățile financiare. Chiar dacă de la începutul anului au fost înmatriculate 419 societăți comerciale, Ialomița rămîne pe ultimul loc din țară la capitolul persoane juridice active în raport cu numărul populației. 0,7 este procentul ce situează județul nostru pe același loc cu județele Covasna și Mehedinți. Pe de altă parte, deși comparativ mai reduse ca în aceeași perioadă... [citește_tot_articolul]
25 Noiembrie 2011, 09:40 (19084 vizualizări - 2 comentarii)
EVENIMENT
Preotul Casian de la Reviga s-a întors la slujbă
În urmă cu o lună, la Reviga s-a dus o adevărată răscoală a enoriașilor. Credincioșii au protestat față de o decizie a Episcopiei Sloboziei și Călărașilor de pedepsire a preotului din localitate. În tot acest timp, părintele s-a aflat în concediu medical, refuzînd astfel să se supună ordinelor episcopale.
Preotul Casian Pandelică este paroh la biserica din Reviga. La începutul lunii octombrie, numele domniei sale a fost implicat într-un scandal monstru. Episcopia Sloboziei și Călărașilor l-a acuzat pe preot că a nesocotit rînduielile bisericești și și-a neglijat obligațiile față de biserică, pentru a se ocupa de societatea agricolă proprie. Drept pedeapsă, preotul ar fi fost trimis la o mînăstire...
[citește_tot_articolul]
25 Noiembrie 2011, 09:37 (75068 vizualizări - 25 comentarii)
EVENIMENT
S-a stins stindardul Revoluției ialomițene: A murit profesorul Oliviu Vlădulescu!
Profesorul Oliviu Vlădulescu s-a stins din viață miercuri, 23 noiembrie 2011, în jurul orelor 10,00. Era internat de luni bune la Secția Reanimare a Spitalului Județean Slobozia, suferind de o insuficiență renală acută, precum și de o insuficiență cardiacă. Marți, 22 noiembrie 2011, starea i s-a agravat, fiind supus unei noi ședințe de dializă. Subcomatos, inima i-a rezistat pînă azi, decesul survenind în jurul orelor 10,00. Avea 61 de ani...
UPDATE: Corpul neînsuflețit al profesorului Oliviu Vlădulescu, depus la biserica din Cartierul ANL
Corpul neînsuflețit al profesorului Oliviu Vlădulescu a fost depus la Biserica «Sf. Gheorghe» din Cartierul ANL. Lăcașul de cult...
[citește_tot_articolul]
23 Noiembrie 2011, 12:12 (63448 vizualizări - 33 comentarii)
EVENIMENT
Alegerile de la Colegiul Medicilor Ialomița, supravegheate video
Medicii ialomițeni și-au ales conducerea. Timp de 3 zile, tagma medicală a votat pentru o nouă structură de conducere a Colegiului Medicilor. Și a decis! 27 de medici au candidat pentru Consiliul de Conducere al Colegiului Medicilor Ialomița, 12 candidați optînd pentru Adunarea Generală a Colegiului Național, în timp ce 6 doctori s-au vrut cenzori. O bătălie extrem de interesantă care merită toată atenția noastră!
O campanie oficială
Teoretic, Colegiul Medicilor este un organism profesional, apolitic, fără scop patrimonial, de drept public, cu responsabilități în domeniul exercitării profesiei de medic... De curînd, pentru alegerile din 2011, județul a intrat în campanie...
[citește_tot_articolul]
23 Noiembrie 2011, 07:07 (25947 vizualizări - 5 comentarii)
EVENIMENT
Înalta Curte de Casație și Justiție a decis
Comisarul Constantin Greu rămîne arestat!
Magistrații Înaltei Curți de Casație și Justiție au hotărît. Constantin Greu, fostul comandant al Poliției Municipale din Urziceni, va rămîne în arest. Decizia survine ca urmare a recursului formulat de polițistul Greu și ceilalți inculpați la decizia judecătorilor Curții de Apel București.
La începutul săptămînii precedente, luni, 7 noiembrie, magistrații Înaltei Curți de Casație și Justiție s-au pronunțat cu privire la recursul declarat în dosarul clanului «Drabi» de la Urziceni. Cămătarii au formulat recurs la decizia de reținere pentru 29 de zile. Astfel, «respinge, ca nefondate, recursurile declarate de inculpații Alexe Laurențiu, Alexe Vasile, Andrei Gabriel, Gheorghe Cristian, Greu ...
[citește_tot_articolul]
23 Noiembrie 2011, 07:02 (18750 vizualizări - 2 comentarii)

AJFP Ialomița: Luni, 31 octombrie 2022, termen limită pentru depunerea Formularului 398
Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor, persoane impozabile care sunt înregistrate în România pentru utilizarea regimului special pentru vânzarea la distanță ...[citește_toată_știrea]
28 Octombrie 2022, 14:15
(8534 vizualizări -
0 comentarii)
Ialomița: 5 cazuri noi de COVID-19
Joi, 27 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29731, fiind înregistrate 5 cazuri noi față de ziua de miercuri, 26 octombrie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]
27 Octombrie 2022, 16:15
(2789 vizualizări -
0 comentarii)
Accident rutier la Coșereni
Trei echipaje operative din cadrul Detașamentului de Pompieri Urziceni, cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, o autospecială de descarcerare și o ambulanță SMURD au intervenit la un accident rutier ...[citește_toată_știrea]
27 Octombrie 2022, 15:10
(11751 vizualizări -
0 comentarii)
Instituția Prefectului Ialomița: Ședința Colegiului Prefectural a lunii octombrie 2022
Joi, 27 octombrie 2022, prefectul județului Ialomița a convocat Ședința Colegiului Prefectural, în care s-au discutat aspecte din activitatea Agenției Județene pentru Plăți și Inspecție Socială Ialomița ...[citește_toată_știrea]
27 Octombrie 2022, 15:00
(20195 vizualizări -
0 comentarii)
RAJA Constanța: Citirea consumurilor de apă la gospodării se va face trimestrial
Din luna octombrie 2022, angajații societății RAJA Constanța vor efectua citirea indexului de pe apometrele de branșament la gospodării o dată la trei luni. Ca și la ceilalți furnizori de utilități, facturarea ...[citește_toată_știrea]
27 Octombrie 2022, 14:40
(10576 vizualizări -
0 comentarii)
Jandarmii ialomițeni au participat la cursuri de prim ajutor
Jandarmii din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița au participat la activitățile de instruire susținute de paramedici din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență al Județului ...[citește_toată_știrea]
27 Octombrie 2022, 14:00
(4384 vizualizări -
0 comentarii)
Ialomița: 5 cazuri noi de COVID-19
Miercuri, 25 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29726, fiind înregistrate 5 cazuri noi față de ziua de marți, 25 octombrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]
26 Octombrie 2022, 16:35
(2334 vizualizări -
0 comentarii)
Ialomița: Două ordine de protecție provizorii emise de polițiști
Polițiștii ialomițeni au emis în ultimele 48 de ore două ordine de protecție provizorii, pe numele a doi bărbați de 40, respectiv 43 de ani. În primul caz, polițiștii din cadrul Secției nr. 2 Poliție Rurală ...[citește_toată_știrea]
26 Octombrie 2022, 14:55
(7840 vizualizări -
0 comentarii)
Ialomița: 35 de mame cu posibilități financiare reduse au beneficiat de tichete sociale
Potrivit datelor statistice, centralizate la nivelul Instituției Prefectului Județul Ialomița, 35 de mame cu posibilități financiare reduse au beneficiat de tichete sociale în valoare de 2000 de lei în ...[citește_toată_știrea]
26 Octombrie 2022, 14:50
(6741 vizualizări -
0 comentarii)
APIA: Sprijin financiar în valoare de peste 1,39 milioane lei pentru crescătorii de animale
Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, prin Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), efectuează plata ajutorului de stat în sectorul creșterii animalelor, solicitat prin cererile ...[citește_toată_știrea]
26 Octombrie 2022, 12:40
(5000 vizualizări -
0 comentarii)
1640 de locuri scoase la concurs în școlile postliceale ale IGPR
Școlile de agenți de poliție «Vasile Lascăr» Câmpina și «Septimiu Mureșan» Cluj-Napoca organizează, în perioada octombrie-decembrie 2022, concurs de admitere pentru o nouă promoție de elevi. Ultima zi de ...[citește_toată_știrea]
25 Octombrie 2022, 19:20
(4158 vizualizări -
1 comentariu)
Ziua Armatei Române, sărbătorită și la Slobozia
Marți, 25 octombrie a.c., în Parcul Tineretului din Slobozia a fost organizată o manifestare publică dedicată Zilei Armatei Române. În cadrul evenimentului, prefectul județului Ialomița, Constantin Marin ...[citește_toată_știrea]
25 Octombrie 2022, 17:30
(9634 vizualizări -
0 comentarii)
Ialomița: 3 cazuri noi de COVID-19
Marți, 25 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29721, fiind înregistrate 3 cazuri noi față de ziua de luni, 24 octombrie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]
25 Octombrie 2022, 16:15
(1987 vizualizări -
0 comentarii)
APIA participă la Târgul Internațional «INDAGRA» 2022
Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că va participa, în perioada 26-30 octombrie 2022, la «INDAGRA», cel mai mare târg din domeniul agriculturii, viticulturii, horticulturii ...[citește_toată_știrea]
25 Octombrie 2022, 16:00
(4905 vizualizări -
0 comentarii)
Jandarmeria Ialomița recrutează tineri care vor să devină jandarmi
În perioada 20 octombrie-4 noiembrie a.c., Jandarmeria Ialomița desfășoară o nouă campanie de recrutare pentru cei care doresc o carieră militară în Jandarmeria Română. Astfel, la Școala Militară de Subofițeri ...[citește_toată_știrea]
24 Octombrie 2022, 18:10
(4797 vizualizări -
1 comentariu)
Slobozia: «Salonul de Toamnă 2022»
Uniunea Artiștilor Plastici din România-filiala Slobozia/Ialomița organizează joi, 3 noiembrie 2022, orele 14,00, la Galeriile «Arcadia» din cadrul Centrulului Cultural «Ionel Perlea» Slobozia, vernisajul ...[citește_toată_știrea]
24 Octombrie 2022, 16:40
(2929 vizualizări -
0 comentarii)
Ialomița: 3 cazuri noi de COVID-19
Luni, 24 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29718, fiind înregistrate 3 cazuri noi față de ziua de duminică, 23 octombrie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]
24 Octombrie 2022, 16:10
(2945 vizualizări -
0 comentarii)
Accidente la Bărbulești și Gura Ialomiței
Sâmbătă, 22 octombrie a.c., un echipaj de pompieri din Urziceni cu o autospecială de descarcerare a intervenit la un accident rutier produs pe raza localității Bărbulești, în care au fost implicate trei ...[citește_toată_știrea]
24 Octombrie 2022, 14:20
(3404 vizualizări -
0 comentarii)
Ialomița: Opt persoane, implicate într-un accident rutier
Cinci echipaje operative din cadrul Detașamentului de Pompieri Urziceni, respectiv Detașamentul de Pompieri Slobozia, cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, o autospecială de descarcerare, o autospecială ...[citește_toată_știrea]
24 Octombrie 2022, 11:50
(2655 vizualizări -
0 comentarii)
Ialomița: 1 caz nou de COVID-19
Duminică, 23 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29715, fiind înregistrat 1 caz nou față de ziua de sâmbătă, 22 octombrie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]
23 Octombrie 2022, 16:25
(2633 vizualizări -
0 comentarii)
Ialomița: 7 cazuri noi de COVID-19
Sâmbătă, 22 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29714, fiind înregistrate 7 cazuri noi față de ziua de vineri, 21 octombrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]
22 Octombrie 2022, 16:40
(2392 vizualizări -
0 comentarii)
Ialomița: 3 cazuri noi de COVID-19
Vineri, 21 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29707, fiind înregistrate 3 cazuri noi față de ziua de joi, 20 octombrie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]
21 Octombrie 2022, 16:15
(3323 vizualizări -
0 comentarii)
AJFP Ialomița: Rambursări de TVA în valoare de 62,62 milioane de lei în perioada ianuarie-septembrie 2022
Administrația Județean a Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în perioada ianuarie-septembrie 2022, conform selecției naționale, TVA în valoare de 62 ...[citește_toată_știrea]
21 Octombrie 2022, 13:45
(12859 vizualizări -
0 comentarii)
10,687 milioane de lei pentru «creșterea eficienței energetice» a Palatului Administrativ din Slobozia
Joi, 20 octombrie 2022, pe site-ul Ministerului Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației a fost publicată lista cererilor de finanțare aprobate și care urmează să semneze contractul de finanțare ...[citește_toată_știrea]
21 Octombrie 2022, 13:30
(10382 vizualizări -
0 comentarii)
DSVSA Ialomița: Amenzi aplicate de peste 169 mii de lei
Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează că a desfășurat acțiunea de inspecție a animalelor în exploatațiile nonprofesionale. Urmare a acestei acțiuni, s-a constatat ...[citește_toată_știrea]
20 Octombrie 2022, 17:50
(9278 vizualizări -
0 comentarii)
AJFP Ialomița: Venituri de 98,39 milioane de lei, colectate în luna septembrie 2022
Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în luna septembrie a anului 2022, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 98,39 milioane de lei, cu ...[citește_toată_știrea]
20 Octombrie 2022, 17:15
(9460 vizualizări -
0 comentarii)
Ialomița: 10 cazuri noi de COVID-19
Joi, 20 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29704, fiind înregistrate 10 cazuri noi față de ziua de miercuri, 19 octombrie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]
20 Octombrie 2022, 16:25
(2911 vizualizări -
0 comentarii)
Ialomița: Niciun caz nou de COVID-19!
Miercuri, 19 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 29694, nefiind înregistrate cazuri noi față de ziua de marți, 18 octombrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]
19 Octombrie 2022, 16:25
(2600 vizualizări -
1 comentariu)
Slobozia: Percheziții la persoane bănuite de săvârșirea de infracțiuni economice
Miercuri, 19 octombrie a.c., polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au pus în aplicare 6 mandate de percheziție domiciliară, dintre care 5 în Slobozia și 1 în municipiul București. De asemenea, vor fi puse ...[citește_toată_știrea]
19 Octombrie 2022, 11:30
(3843 vizualizări -
0 comentarii)
ITM Ialomița: Amenzi de 321500 de lei pentru «muncă la negru» în construcții
Având în vedere obiectivele specifice ale Inspecției Muncii stabilite atât prin lege cât și prin Programul Cadru de Acțiuni al Inspecției Muncii pentru anul 2022, în perioada 05- 07.10.2022 s-a desfășurat ...[citește_toată_știrea]
19 Octombrie 2022, 11:05
(2725 vizualizări -
0 comentarii)