Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Corifeii lui Ionesco

Colegiul Național «Mihai Viteazul» iubește teatrul

Corifeii lui Ionesco

Trupa de teatru francofon a Colegiului Național «Mihai Viteazul» a făcut dovada perseverenței și a performanței în cadrul Festivalului de Teatru Francofon de la Arad de anul acesta. Următoarea oprire va fi în Luxemburg, la unul dintre cele mai apreciate festivaluri de teatru francofon din Europa. «Invitația pentru Festivalul de la Luxemburg dovedește că sîntem una dintre cele mai bune trupe de teatru francofon din țară» a declarat Elena Mocanu, unul dintre profesorii îndrumători ai trupei. Pentru a ajunge la Luxemburg, cele 12 fete care fac parte din trupă au nevoie de circa 3000 de euro pe care speră să îi obțină susținînd reprezentații contra-cost acolo unde vor fi solicitate...

Franțuzoaicele de la Colegiul Național... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2011, 13:00 (27015 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Gradul de colectare a taxelor și impozitelor, mai mic decît anul trecut

Administrațiile locale sînt ineficiente și falimentare

Un raport al Trezoreriei Ialomița confirmă anul trecut că gradul de colectare al taxelor și impozitelor la nivelul administrațiilor județene depășește cu puțin jumătate din totalul de 136 milioane de lei, suma estimată a fi colectată de către cele 66 de unități administrative existente. Conform aceleiași surse, anul acesta situația este aproape neschimbată.

Dezastru în 2010
Publicate în plină criză financiară, datele furnizate de Trezoreria Ialomița în 2010 confirmau că administrațiile locale au de recuperat aproape jumătate din valoarea de 136 milioane lei, cît reprezenta la acel moment valoarea taxelor și impozitelor locale la nivelul anului 2010. În topul administrațiilor... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2011, 12:57 (16110 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

La Bărbulești un vot costă 300 lei!

PSD aruncă în aer mercurialele electorale

La Bărbulești un vot costă 300 lei!

Joi, 17 noiembrie, la Bărbulești, administrația Ciupercă a inaugurat un podeț peste rîul Sărata. Valoarea acestei investiții depășește 1,5 milioane de lei. Numărul de locuitori din Bărbulești este de aproximativ 5000, iar valoarea procentuală a taxelor și impozitelor încasate în ultimii 5 ani se cifrează între 0 și 3 la sută...

Un podeț electoral de milioane
În anul 2009, într-unul dintre documentele oficiale ale Consiliului Județean Ialomița, comuna Bărbulești număra 5553 de locuitori, dintre care 2787 erau femei, iar 2766 bărbați. Joi, 17 noiembrie, după 7 luni de la demararea lucrărilor, Consiliul Județean Ialomița a reușit să reabiliteze podețul peste rîul Sărata... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2011, 12:56 (19237 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Generale, lasă-ne!

Deși are vîrsta de pensionare, generalul Stavăr rămîne în funcție pînă la noi ordine

Generale, lasă-ne!

La sfîrșitul săptămînii precedente, inspectorul general Ilie Stavăr a împlinit vîrsta ieșirii la pensie. Deși, potrivit legii, acesta este obligat să elibereze funcția pe care o ocupă, Ilie Stavăr a declarat că nu o va face. Anticipînd momentul, un profesor ialomițean i-a cerut public demisia. Scrisoarea deschisă este o reacție la concedierile operate de inspectorul general la începutul acestui an...

Ocaua lui Stavăr
În Romania, vîrsta de pensionare pentru femei este de 58 de ani și 9 luni, iar pentru bărbați de 63 de ani și 8 luni. Dar noi nu vom fi mai catolici decît Papa și vă spunem doar că vinerea trecută inspectorul general Ilie Stavăr a împlinit frumoasa vîrstă... [citește_tot_articolul]

25 Noiembrie 2011, 09:42 (38107 vizualizări - 28 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița falimentară

Potrivit datelor statistice oferite de Registrul Național al Comerțului, Ialomița a atins recordul la numărul de firme intrate în faliment într-o singură lună. Este vorba de cea de-a zecea lună a anului în curs, cînd 32 de comercianți au intrat în faliment. Pe de altă, piața economică județeană și-a demonstrat încă o dată incapacitățile financiare. Chiar dacă de la începutul anului au fost înmatriculate 419 societăți comerciale, Ialomița rămîne pe ultimul loc din țară la capitolul persoane juridice active în raport cu numărul populației. 0,7 este procentul ce situează județul nostru pe același loc cu județele Covasna și Mehedinți. Pe de altă parte, deși comparativ mai reduse ca în aceeași perioadă... [citește_tot_articolul]

25 Noiembrie 2011, 09:40 (19085 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Preotul Casian de la Reviga s-a întors la slujbă

Preotul Casian de la Reviga s-a întors la slujbă

În urmă cu o lună, la Reviga s-a dus o adevărată răscoală a enoriașilor. Credincioșii au protestat față de o decizie a Episcopiei Sloboziei și Călărașilor de pedepsire a preotului din localitate. În tot acest timp, părintele s-a aflat în concediu medical, refuzînd astfel să se supună ordinelor episcopale.
Preotul Casian Pandelică este paroh la biserica din Reviga. La începutul lunii octombrie, numele domniei sale a fost implicat într-un scandal monstru. Episcopia Sloboziei și Călărașilor l-a acuzat pe preot că a nesocotit rînduielile bisericești și și-a neglijat obligațiile față de biserică, pentru a se ocupa de societatea agricolă proprie. Drept pedeapsă, preotul ar fi fost trimis la o mînăstire... [citește_tot_articolul]

25 Noiembrie 2011, 09:37 (75110 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

S-a stins stindardul Revoluției ialomițene: A murit profesorul Oliviu Vlădulescu!

S-a stins stindardul Revoluției ialomițene: A murit profesorul Oliviu Vlădulescu!

Profesorul Oliviu Vlădulescu s-a stins din viață miercuri, 23 noiembrie 2011, în jurul orelor 10,00. Era internat de luni bune la Secția Reanimare a Spitalului Județean Slobozia, suferind de o insuficiență renală acută, precum și de o insuficiență cardiacă. Marți, 22 noiembrie 2011, starea i s-a agravat, fiind supus unei noi ședințe de dializă. Subcomatos, inima i-a rezistat pînă azi, decesul survenind în jurul orelor 10,00. Avea 61 de ani...

UPDATE: Corpul neînsuflețit al profesorului Oliviu Vlădulescu, depus la biserica din Cartierul ANL
Corpul neînsuflețit al profesorului Oliviu Vlădulescu a fost depus la Biserica «Sf. Gheorghe» din Cartierul ANL. Lăcașul de cult... [citește_tot_articolul]

23 Noiembrie 2011, 12:12 (63469 vizualizări - 33 comentarii)

EVENIMENT

Alegerile de la Colegiul Medicilor Ialomița, supravegheate video

Alegerile de la Colegiul Medicilor Ialomița, supravegheate video

Medicii ialomițeni și-au ales conducerea. Timp de 3 zile, tagma medicală a votat pentru o nouă structură de conducere a Colegiului Medicilor. Și a decis! 27 de medici au candidat pentru Consiliul de Conducere al Colegiului Medicilor Ialomița, 12 candidați optînd pentru Adunarea Generală a Colegiului Național, în timp ce 6 doctori s-au vrut cenzori. O bătălie extrem de interesantă care merită toată atenția noastră!

O campanie oficială
Teoretic, Colegiul Medicilor este un organism profesional, apolitic, fără scop patrimonial, de drept public, cu responsabilități în domeniul exercitării profesiei de medic... De curînd, pentru alegerile din 2011, județul a intrat în campanie... [citește_tot_articolul]

23 Noiembrie 2011, 07:07 (25948 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Comisarul Constantin Greu rămâne arestat!

Înalta Curte de Casație și Justiție a decis

Comisarul Constantin Greu rămîne arestat!

Magistrații Înaltei Curți de Casație și Justiție au hotărît. Constantin Greu, fostul comandant al Poliției Municipale din Urziceni, va rămîne în arest. Decizia survine ca urmare a recursului formulat de polițistul Greu și ceilalți inculpați la decizia judecătorilor Curții de Apel București.
La începutul săptămînii precedente, luni, 7 noiembrie, magistrații Înaltei Curți de Casație și Justiție s-au pronunțat cu privire la recursul declarat în dosarul clanului «Drabi» de la Urziceni. Cămătarii au formulat recurs la decizia de reținere pentru 29 de zile. Astfel, «respinge, ca nefondate, recursurile declarate de inculpații Alexe Laurențiu, Alexe Vasile, Andrei Gabriel, Gheorghe Cristian, Greu ... [citește_tot_articolul]

23 Noiembrie 2011, 07:02 (18750 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Cine să-i mai prindă?

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-Viitorul Chirnogi 2-0

Cine să-i mai prindă?

Unirea gonește furibund către Liga a II-a, iar alergarea devine tot mai solitară. Fotoliul de lider devine tot mai confortabil, în vreme ce adversarii cu buletin de Ilfov se canibalizează reciproc. Cărțile par făcute pentru ca elevii lui Ion Ionescu să acceadă în sfîrșit în eșalonul superior. Rămîne de văzut cine va fi capabil să facă prezența Unirii în Liga secundă una mai mult decît meteorică.

Ziua mijlocașilor
Viorel Gheorghe a bifat al IV-lea cartonaș galben la Voluntari, lăsînd ca în meciul cu Viitorul Chirnogi disputat vineri, 18 noiembrie, treaba cu scuturatul plasei să o facă altcineva. Ion Ionescu i-a trimis în avanposturi pe Sebastian Zevedei, prea crud pentru... [citește_tot_articolul]

23 Noiembrie 2011, 06:57 (17274 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Viitorul Axintele-CS Balotești 1-0

Penalty izbăvitor

Viitorul Axintele a bifat ultimul meci de acasă cu gol în ultimile minute. A fost un gol fericit pentru o echipă ciopîrțită de accidentări și suspendări. Bogorodiță suspendat, Moses, Vasile, Nicolae accidentați, iar Gheorghiu și Ungureanu nerefăcuți alcătuiau un tablou deloc prevestitor de lucruri bune. În această situație, principala provocare pentru antrenorul Ion Nica era alcătuirea unui prim 11 din materialul rămas la dispoziție. Astfel, sîmbătă, 19 noiembrie, la ora jocului cu CS Balotești au îmbrăcat tricoul de titulari Cană, Toader sau Pascale, obișnuiți mai mult cu banca de rezerve. De asemenea, în centrul liniei mediene a reapărut Dumitru Munteanu, cel care nu mai evoluase în alb-verde... [citește_tot_articolul]

23 Noiembrie 2011, 06:56 (16656 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Viticola, campioană de toamnă

Sarabanda liderilor s-a încheiat sîmbătă, 19 noiembrie, cînd s-au desfășurat confruntările ultimei etape a turului Ligii a IV-a, o ligă mai săracă în echipe, dar mai bogată în surprize.

Șase lideri mititei
Față de sezonul trecut, cînd Viitorul Axintele și-a pus clar pe tapet intențiile de supremație, în acest campionat există un fel de teamă de a rămîne prea mult pe prima poziție. Un exemplu în acest sens este Recolta Gheorghe Lazăr, care a zdrobit în etapa a VI-a pe Abatorul, cu 6-1, și, în etapa a VII, pe Amara cu 5-0, ambele fiind echipe cu pretenții. Deși toată lumea credea în acel moment că lăzărenii vor defila în campionat, aceștia au ținut să arate contrariul... [citește_tot_articolul]

23 Noiembrie 2011, 06:54 (16640 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cabinet oftalmologic ultraperformant pentru slobozeni

Cabinet oftalmologic ultraperformant pentru slobozeni

Vineri, 11 noiembrie, a fost inaugurat cabinetul oftalmologic «10 OPTIK 4 YOU», singurul din județ dotat cu aparatură de ultimă generație. Deschiderea unui astfel de Centru înseamnă, pentru persoanele care întîmpină dificultăți de vedere și nu numai, oportunitatea de a beneficia de tratamente și produse oftalmologice și optice de cea mai înaltă calitate. Astfel, investiția poate fi considerată un adevărat succes, mai ales dacă ne gîndim la timpul pe care oamenii îl pot economisi apelînd la servicii de acest gen chiar la noi în județ.

O investiție de 80000 de euro
Situat în Cartierul Pepinieră, cabinetul oftalmologic pune la dispoziția pacienților aparatură oftalmologică... [citește_tot_articolul]

23 Noiembrie 2011, 06:50 (76440 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

SPORT

Tenis de cîmp

Alexandra Iordache, victorie la Galați

Alexia Gîndac, campioana națională en-titre la 10 ani, are urmași de nădejde la această categorie. O altă elevă a profesorului Ion Savu de la CSS Slobozia, Alexandra Iordache, a obținut în aceste zile un rezultat deosebit. Micuța sportivă a triumfat la Cupa de Toamnă, turneu de categoria I, care se desfășoară în aceste zile la Galați. În cadrul aceleiași competiții, Liviu Vasilache a ocupat locul III, la 10 ani băieți, iar Alexia Gîndac joacă finala la 12 ani fete. Marți, 22 noiembrie, au intrat în competiție, la 14 ani, Radu Popa și Irina Nițu.
... [citește_tot_articolul]

23 Noiembrie 2011, 06:43 (22730 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ziaristul Enciu Bobârniche, «De la Ceaușescu la Băsescu»

Ziaristul Enciu Bobîrniche, «De la Ceaușescu la Băsescu»

Vineri, 11 noiembrie 2011, la Centrul Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia, ziaristul Enciu Bobîrniche a lansat primul volum al cărții «De la Ceaușescu la Băsescu, 20 de ani viață politică ialomițeană». Volumul este o radiografie pertinentă a vieții politice și nu numai, într-o perioadă tulbure și tulburată de evenimente locale la care Enciu Bobîrniche a fost martor. Calitatea autodeclarată de martor i-a permis autorului să se reflecte ca personaj, o postură inedită în scrieri de această factură. «Privesc în sală și descopăr că aproape toate personajele cărții sînt aici, pe scaune» a declarat el la lansare. Menționăm că la lansarea de vineri au participat majoritatea liderilor politici locali... [citește_tot_articolul]

22 Noiembrie 2011, 16:06 (12749 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Perieți, satul cu cele mai adânci gropi

Perieți, satul cu cele mai adînci gropi

Comuna Perieți are 5 sate: Perieți, Fundata, Misleanu, Păltiniș și Stejaru. Deși e situată la doar 10 kilometri de Slobozia, comuna pare uitată de lume. Iar gropile din asfaltul de pe strada principala din localitate pot concura lejer într-un concurs de gen.

Condamnații administrației PSD
Pe strada principală din Perieți intri din șoseaua națională. Înainte de curbă, cum vii dinspre Slobozia. Casele sînt modeste, iar majoritatea lor sînt derăpănate, semn că satul e bătrîn și mai sărac ca niciodată. La nici 200 de metri, asfaltul vechi de mai bine de 20 de ani se transformă într-un lung șir de gropi. În fața școlii, culmea ironiei, o bucățică de nici jumătate de metru... [citește_tot_articolul]

22 Noiembrie 2011, 16:03 (20414 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Neacșu, cercetat penal pentru conflict de interese

Deputatul PSD și fiica din dotare

Neacșu, cercetat penal pentru conflict de interese

Recent, Agenția Națională de Integritate a sesizat Parchetul de pe lîngă Înalta Curte de Casație și Justiție pentru cercetarea a șase deputați acuzați de săvîrșirea infracțiunii de conflict de interese. Motivarea ANI reține că deputații și-ar fi angajat rudele la birourile parlamentare, încălcînd astfel, grosolan, prevederile legale.

Neacșu și-a angajat fiica la cabinetul parlamentar
Printre cei 6 demnitari publici se află și deputatul PSD de Ialomița, Marian Neacșu. Domnia sa este acuzat de faptul că și-a angajat fiica drept referent la Cabinetul Parlamentar. «Domnul Marian Neacșu, deputat în Parlamentul României, a propus angajarea și a avizat contractul individual... [citește_tot_articolul]

22 Noiembrie 2011, 15:54 (16140 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

ATI premiază tinerii ialomițeni

Concurs de fotografie și filme de scurt metraj

Asociația Tinerilor din Ialomița, în parteneriat cu Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» Slobozia și Consiliul Județean Ialomița organizează Concursul «ATI Fest», desfășurat în perioada 3-27 noiembrie 2011. Competiția se adresează tinerilor cu vîrste cuprinse între 14 și 21 de ani și le oferă acestora posibilitatea ca, prin eforturi proprii, să cîștige premii atractive, în valoare de pînă la 600 lei, fie că vorbim de categoria filmelor de scurt metraj ori de cea a fotografiei.
Premierea lucrărilor înscrise pînă la această dată va fi făcută în cadul unui eveniment public desfășurat la Slobozia, în data de 30 noiembrie 2011, în baza unei jurizări din partea experților din fiecare domeniu de... [citește_tot_articolul]

22 Noiembrie 2011, 14:50 (10677 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Prefectul Teculescu caută pamântul făgăduințelor politice

Islazurile comunale au intrat la apă

Prefectul Teculescu caută pamîntul făgăduințelor politice

Luna trecută, după ani de tăcere, Prefectura Ialomița a anunțat public că reia demersurile legate de retrocedarea terenurilor agricole foștilor proprietari. Potrivit datelor oficiale, la acest moment încă mai există 14 mii de solicitări privind retrocedarea unor terenuri agricole, însă administrațiile locale declară că nu mai au teren disponibil. În așteptarea despăgubirilor, potrivit legii 247/2005, privind reforma în domeniile proprietății și justiției, prefectul Mădălin Teculescu a declanșat propriul război împotriva Consiliului Județean Ialomița. După un prim episod consumat luna trecută, instituția face publică o listă privind deficitul de teren înregistrat de fiecare autoritate publică locală... [citește_tot_articolul]

21 Noiembrie 2011, 09:22 (13364 vizualizări - 3 comentarii)

POLITICĂ

Primarii PSD, obligați să-și confirme statutul de candidat

Cine se frige cu ciorbă, suflă și-n adeziuni

Primarii PSD, obligați să-și confirme statutul de candidat

În vreme ce Geoană scrutează zarea în căutarea unui partid care să-i prelungească agonia politică, emulul lui local încearcă să se pună la adăpost de o trădare în masă. Potrivit declarațiilor oficiale ale președintelui Silvian Ciupercă, primarii din teritoriu au obligația să-și depună anticipat candidaturile pentru alegerile din 2012. Termenul limită a fost 11 noiembrie, dar mulți dintre primari susțin că habar n-au ce trebuia să facă. În vremea asta, în culisele filialei umblă tot mai sîcîitor zvonul că președintele Ciupercă cochetează cu ideea înființării «Noii Stîngi», de dragul aceluiași Geoană, fie-i țărîna politică ușoară.

La candidaturi adunarea!
Cel mai sărac... [citește_tot_articolul]

21 Noiembrie 2011, 09:15 (17345 vizualizări - 5 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
289 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

ISU Ialomița: Echipajul SMURD a intervenit la un accident pe autostradă

Sîmbătă, 21 ianuarie a.c., în jurul orei 18,45, în dreptul kilometrului 140, pe autostrada A2, s-a produs un accident de circulație. Echipajul SMURD al ISU Ialomița a fost solicitat să intervină, după ce ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:03
(13640 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Lovite de o mașină pe trecerea de pietoni!

Două adolescente de 15 ani au fost lovite de o mașină în timp ce încercau să traverseze strada pe trecerea de pietoni. S-a întîmplat, joi, 19 ianuarie a.c., la Slobozia, cînd un bărbat de 46 ani nu a acordat ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2012, 16:45
(11432 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Gura Ialomiței: Țigări de contrabandă, confiscate

Gura Ialomiței: Țigări de contrabandă, confiscate

Peste 330 de pachete de țigări au fost descoperite de polițiști în portbagajul unui autoturism, joi, 19 ianuarie a.c., la Gura Ialomiței. Mașina era condusă pe raza localității Gura Ialomiței, iar cu ocazia ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2012, 16:44
(12901 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Arestată pentru evaziune fiscală

O femeie de 32 ani, din Slobozia, a fost prinsă de polițiști și încarcerată. Individa a fost condamnată de judecătorii Tribunalului Ialomița la 1 an și 6 luni închisoare pentru evaziune fiscală. Femeia ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2012, 16:37
(15116 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Muzeul Județean marchează Unirea Principatelor Române

Marți, 24 ianuarie a.c., la Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea», Muzeul Județean Ialomița, în colaborare cu Consiliul Județean organizează conferința «Contribuția ialomițenilor la Unirea Principatelor ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2012, 16:36
(14817 vizualizări - 1 comentariu)


DGFP Ialomița: 50 de ialomițeni au solicitat restituirea taxei auto

În perioada 17-19 ianuarie, ialomițenii au depus la Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița nu mai puțin de 50 cereri de restituire a diferenței dintre taxa de poluare/taxa specială și taxa pentru ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2012, 16:33
(16997 vizualizări - 1 comentariu)


APIA: Adeverințe pentru credite

«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează beneficiarii ajutoarelor de stat pentru realizarea angajamentelor asumate voluntar în favoarea bunăstării păsărilor și, respectiv, a bunăstării ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2012, 16:30
(17927 vizualizări - 0 comentarii)


Un șofer nu a oprit la semnalele polițiștilor prahoveni. Mașina a fost găsită la Bărbulești. În interior, o bîtă și o sabie!

Miercuri, 18 ianuarie a.c., polițiștii prahoveni au solicitat ajutorul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița după ce șoferul unui autoturism s-a sustras de la verificarea documentelor personale ...[citește_toată_știrea]

19 Ianuarie 2012, 17:25
(13108 vizualizări - 1 comentariu)


Ford furat din Italia, găsit la Slobozia

Ford furat din Italia, găsit la Slobozia

O femeie de 41 ani, din Slobozia, a fost prinsă în timp ce conducea un autoturism înmatriculat în Italia și care figura urmărit internațional în bazele de date ale Interpolului. S-a întîmplat miercuri, ...[citește_toată_știrea]

19 Ianuarie 2012, 17:20
(20192 vizualizări - 2 comentarii)


DGFP Ialomița: Peste 5400 de somații emise

Potrivit unui comunicat de presă, «în luna decembrie 2011, pe linia colectării veniturilor bugetare, Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița a emis peste 5400 de somații în valoare totală de aproximativ ...[citește_toată_știrea]

19 Ianuarie 2012, 17:15
(15144 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Două incendii într-o singură zi

Peste 50 hectare de stuf și vegetație uscată au ars după ce o persoană rămasă deocamdată neidentificată a aprins focul în mod intenționat. Cel puțin aceasta este concluzia pompierilor ialomițeani, cei care ...[citește_toată_știrea]

19 Ianuarie 2012, 17:12
(13752 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: O șoferiță s-a rostogolit de cîteva ori cu mașina într-un șanț!

Marți, 17 ianuarie 2012, în apropierea orașului Fetești s-a produs un accident de circulație. Pe scurt, în timp ce o femeie, de 39 ani, din Amara, conducea o mașină din direcția Fetești către Movila, din ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2012, 15:33
(15416 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Fetești accident


Țăndărei: Înșelat prin SMS

Marți, 17 ianuarie, un bărbat de 30 ani din Țăndărei a sesizat Poliția cu privire la faptul că a fost înșelat cu 850 lei prin SMS. Victima a povestit polițiștilor că, în aceeași zi, a primit pe telefonul ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2012, 15:32
(13604 vizualizări - 1 comentariu)


Sudiți: Băut și fără permis, la volan

O mașină condusă de un bărbat, de 36 ani, din Țăndărei, a fost oprită de polițiști pentru un control de rutină, marți, 17 februarie, la Sudiți. Pentru că mirosea a alcool, șoferul a fost testat cu aparatul ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2012, 15:31
(15573 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Se restituie taxa auto

Începînd de luni, 16 ianuarie a.c., contribuabilii interesați pot găsi la toate administrațiile financiare teritoriale formularele-tip prin care se poate solicita returnarea diferenței de taxa auto plătită ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2012, 15:27
(23200 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: La volan, fără permis

Un tînăr de 23 ani a fost prins de polițiști în timp ce conducea o mașină deși nu poseda permis de conducere. Alături de tînărul teribilist, în autoturism se afla și proprietarul mașinii, un alt individ ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2012, 15:20
(13665 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2012, 20:30
(6977 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: 11,7 milioane lei, rambursări de TVA

Potrivit datelor statistice ale Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița, în prima lună a anului 2012, instituția va rambursa peste 11,7 milioane lei, drept taxă pe valoare adăugată aferentă unui ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2012, 20:27
(12904 vizualizări - 0 comentarii)


LAPAR avertizează: «Un milion de hectare au fost vîndute străinilor!»

Un comunicat de presă al Ligii Asociațiilor Producatorilor Agricoli din România, adresat Guverului Boc, atrage atenția asupra problemelor cu care agricultura românească continuă să se confrunte. Comunicatul ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2012, 20:24
(12330 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Un șofer băut a intrat cu mașina în pom

Două persoane au fost rănite în urma unui accident rutier petrecut luni, 16 ianuarie a.c., în localitatea ialomițeană Manasia. Pe scurt, în timp ce un bărbat de 33 ani, din Manasia, se deplasa la volanul ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2012, 20:20
(11777 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Manasia accident


Ciochina: Pungi de semințe de foarea-soarelui, confiscate de polițiști

Peste 4400 de pungi de semințe de floarea-soarelui au fost confiscate de polițiștii din Ciochina, luni, 16 ianuarie a.c. Semințele se aflau în mașina unui tînăr de 33 ani care a declarat polițiștilor că ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2012, 20:19
(11688 vizualizări - 0 comentarii)


Mihail Kogălniceanu: A furat din locuința unui bătrîn

Un tînăr de 23 ani, din Mihail Kogălniceanu, a fost reținut luni, 16 ianuarie a.c. Individul era suspectul principal în cazul unui furt calificat. Concret, în urmă cu cîteva zile, mai exact pe 13 ianuarie ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2012, 20:19
(11737 vizualizări - 0 comentarii)


Borănești: Tînăr bucureștean, prins la volan fără permis

Un tînăr de 24 ani din București a fost oprit luni, 16 ianuarie a.c., în trafic, pentru un control de rutină. Tînărul conducea un autoturism pe raza comunei Borănești. În urma verificărilor sumare, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2012, 20:18
(9169 vizualizări - 0 comentarii)


Grindu: Trei hoți prinși de polițiști

Trei persoane cu vîrste cuprinse între 16 și 38 de ani, toți din Grindu, sînt cercetați de polițiști pentru comiterea infracțiunii de furt calificat, doi dintre aceștia fiind reținuți de polițiști. Pe numele ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2012, 20:17
(17647 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Grindu furt hoți


ISU Ialomița: Trei intervenții de urgență ale SMURD

Trei persoane au solicitat ajutorul paramedicilor din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița în ultimele 24 de ore. Potrivit unei informări, primul caz a fost înregistrat luni, 16 ianuarie ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2012, 20:10
(15095 vizualizări - 0 comentarii)


Balaciu: O adolescentă de 16 ani a murit pe loc după ce mașina în care se afla s-a izbit de un copac!

O tînără de 16 ani a sfîrșit tragic după ce mașina în care se afla s-a izbit frontal de un copac de pe marginea carosabilului. S-a întîmplat vineri, 13 ianuarie a.c., în afara localității Balaciu, cînd ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2012, 14:44
(14386 vizualizări - 10 comentarii)

Taguri: Balaciu accident


Jilavele: Două femei, accidentate după ce un șofer nu a acordat prioritate

Duminică, 15 ianuarie a.c., în timp ce un bărbat de 36 ani, din Jilavele, conducea un autoturism pe DC30, la intersecția cu DN2 nu a respectat semnificația indicatorului «Stop» și s-a lovit cu un alt autoturism ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2012, 14:43
(13831 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Jilavele accident


Fetești: Beat la volan

Un bărbat de 40 ani, din Fetești, este actual cercetat de polițiști după ce a fost prins conducînd sub influența băuturilor alcoolice. Șoferul a fost depistat duminică, 15 ianuarie a.c., în timp ce conducea ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2012, 14:42
(13160 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: Pieton accidentat

A vrut să traverseze strada prin loc nepermis, nu s-a asigurat și a fost lovit de o mașină. S-a întîmplat sîmbătă, 14 ianuarie, la Săveni, cînd un tînăr șofer, de 20 ani, din localitate, a accidentat un ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2012, 14:40
(12198 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Săveni accident


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 53000 lei, 14 șoferi au rămas fără permise

Peste 260 de amenzi au fost împărțite șoferilor de către polițiștii rutieri în perioada 13-15 ianuarie a.c. Pe lîngă amenzile primite, 4 șoferi au rămas fără certificatele de înmatriculare, iar alți 14 ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2012, 14:38
(9228 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...