Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Parc de 1,4 milioane de euro la Amara

Parc de 1,4 milioane de euro la Amara

Începînd cu această săptămînă, parcul din Amara a fost inaugurat oficial. Refacerea acestuia a fost posibilă grație unei invetiții din fonduri europene în valoare de 1,4 milioane de euro, parcul avînd o suprafață de 64 de hectare și cel mai mare parc dendrologic din sud-estul României.

Turism, turism, turism
Marți, 20 septembrie, la Amara, autoritățile locale au tăiat panglica inaugurală a celui mai modern parc din județ. Iluminat în totalitate, dotat cu terenuri de tenis și locuri de joacă pentru copii, parcul reprezintă una dintre cele mai importante investiții susținute de către autoritățile locale în ultimii ani. Inaugurat în prezența oficialilor locali și a celor... [citește_tot_articolul]

20 Septembrie 2011, 18:49 (18216 vizualizări - 4 comentarii)

SPORT

Fotbal Liga a III-a, Viitorul Axintele-CS Eforie 0-1

Se-ngroașă gluma

Jucători vin, jucători pleacă, jucători sînt dați afară azi pentru a fi reprimiți mîine. Și, peste toate aceste mișcări de trupe, planează ineficiența. Zero goluri și zero puncte pare deja un clișeu jurnalistic atunci cînd vorbim de Viitorul Axintele. O echipă care trăiește un prezent sumbru și căreia, în ciuda numelui, nu i se întrezărește un viitor prea roz.

Altă distribuție, același rezultat
Ion Nica a început meciul de sîmbătă, 17 septembrie, cu CS Eforie cu o linie mediană schimbată în bună măsură. Rolurile de mijlocași centrali au fost preluate de Madukwe pentru prima dată titular în acest sezon și de Daniel Florea, jucător adus de la Conprest Gim, care a apărut... [citește_tot_articolul]

20 Septembrie 2011, 18:45 (15364 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal Liga a III-a, CS Ștefănești-Unirea Slobozia 0-1

Am mai trecut un hop

Victoriile îți întăresc considerabil moralul, iar cînd vin una după alta te ajută să crezi în șansa ta pînă în ultimul moment. Așa se explică puterea pe care au avut-o elevii lui Ion Ionescu de a lupta pînă în minutele de final pentru a o supune pe CS Ștefănești.
Comuna Ștefănești, cunoscută mai mult pentru faptul că l-a dat temporar politicii pe Adi Minune, are din acest an și echipă de fotbal în Liga a III-a. Mică dar bătăioasă, trupa ilfoveană a avut-o adversară vineri, 16 septembrie, pe Unirea Slobozia, una dintre favoritele la promovarea în Liga a II-a. Prima repriză a meciului care a contat pentru Etapa a V-a a fost una echilibrată, în care gazdele au avut cîteva raiduri periculoase la... [citește_tot_articolul]

20 Septembrie 2011, 18:43 (12223 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Garda Financiară Ialomița: Peste 43 tone de floarea-soarelui, confiscate

Comisarii Gărzii Financiare Ialomița au confiscat peste 43 tone de floarea-soarelui, marfă care urma să fie predată la baza siloz a SC Expur SA Slobozia. Așadar, joi, 15 septembrie a.c., au fost identificate două autocamioane de transport, înmatriculate în Călărași și Giurgiu, floarea-soarelui încărcată aparținînd unei societăți din Oltenița, SC Davis Trans SRL. Doar că la solicitarea comisarilor Gărzii Financiare de a se prezenta documentele de proveniență, transportatorii au prezentat două avize de însoțire a mărfii și două borderouri de achiziții, completate pe numele aceleiași persoane fizice, Cisoflan Marian, domiciliat într-o comună din județul Giurgiu. După verificarea datelor persoanei... [citește_tot_articolul]

20 Septembrie 2011, 15:16 (9977 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Războiul apei bătută în pive politice

Primarul Ionașcu față cu reacțiunea

Războiul apei bătută în pive politice

Nu credeam să apucăm ziua cînd primarul Gabi Ionașcu îi va lua locul președintelui Băsescu. Și totuși, minunea s-a întîmplat. Pentru că, întocmai precum propovăduia irezistibilul Mircea Badea pe sticla televizoarelor («Afară plouă! Băsescu e de vină!»), în Ialomița, sau mai bine spus, pe Ialomița dacă peștii se dau cu burțile-n sus, Ionașcu e de vină, iar Mădălin Teculescu tună și fulgeră de la înălțimea unicului etaj prefectural cu care a fost cadorisită instituția.

Istoria celor două rozete politice
Pentru aceia dintre dumeavoastră care ajung să citească accidental cîte ceva despre politicienii locali și războaiele lor intestine, reamintim că, de vreun an încoace,... [citește_tot_articolul]

19 Septembrie 2011, 12:14 (17451 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Ialomița: A început sezonul bîlciurilor electorale

În vreme ce liderii organizațiilor politice de buzunar din Ialomița dorm cu capetele pe faxuri așteptînd directivele de la centru, primarii din teritoriu se pregătesc activ pentru noi și noi mandate. Luna septembrie 2011 a marcat debutul sărbătorilor cîmpenești, a zilelor sătești și a bîlciurilor locale tradiționale, tocmai potrivite pentru a reaminti electoratului că se apropie ziua pentru care au răbdat patru ani.

Plăți anticipate pentru electoratul rural
A trecut demult vremea cînd electoratul se lăsa convins să voteze pentru un «kil» de ulei, două de zahăr și un mezel luat pe caiet de la magazinul edilului local. Dar nici primarii nu mai sînt naivi, ca odinioară... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2011, 11:06 (14628 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Sediul Primăriei Amara, Peleș în stil baroc

Istorie locală marca Victor Moraru

Sediul Primăriei Amara, Peleș în stil baroc

Dacă Regele Carol I a avut la dispoziție 16 milioane de lei aur și un arhitect neamț pentru a ridica la Sinaia un castel care reprezintă o combinație între stilul german și cel neorenascentist, primarului Victor Moraru i-au fost de ajuns doar 3 ani și 1,4 milioane de euro pentru a inaugura la Amara un sediu administrativ care reprezintă o combinație între un bloc de locuințe și stilul baroc de sub creionul consilierului județean Ion Vede, arhitect de profesie. Noul sediu are o înălțime de 13 metri, 3 etaje, 22 de camere și a fost inaugurat joi, 8 septembrie 2011, cu scopul declarat de a deveni principalul punct de atracție turistică al orașului.

Joi, de Sfîntă Marie Mică... [citește_tot_articolul]

17 Septembrie 2011, 10:26 (18749 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Primăria Munteni Buzău acordă ajutoare sociale ilegal!

PRIMARI PENALI (II). Edilul Gheorghe Soare, acuzat de abuz în serviciu.

Primăria Munteni Buzău acordă ajutoare sociale ilegal!

Venitul minim garantat sau «socialul», în exprimare plastică, continuă să dea bătăi de cap autorităților locale. Mai mult, pe cît de simplă, pe atît de complicată, «legea sărmanilor», 416, reușește să ispitească primarii la fărădelegi administrative. Este cazul comunei Munteni Buzău și al primarului său Gheorghe Soare, actual cercetat penal pentru ajutoare sociale acordate în mod ilegal. În replică, edilul contraatacă și se ia la trîntă cu legea, «neclară, nedreaptă și de nerespectat».

Dacă-i gratis, cu plăcere
Chiar dacă nasc sau nu în mijlocul străzii în puterea nopții, femeile de la Munteni Buzău primesc ajutoare sociale de la Primărie. La fel și bărbații! La Munteni... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2011, 11:36 (66671 vizualizări - 27 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ministrul Tabără a serbat «Ziua Porumbului» la Orezu

S-a întîmplat în Ialomița

Ministrul Tabără a serbat «Ziua Porumbului» la Orezu

Joi, 15 septembrie, ministrul Agriculturii, Valeriu Tabără a serbat «Ziua Porumbului» la Orezu. Aflat la a doua ediție, evenimentul are rolul de a marca importanța națională a acestei culturi în economia națională. Valeriu Tabără a subliniat în discursul inaugural necesitatea susținerii fermierilor care activează în acest domeniu, dar și obligativitatea acestora de a se asocia în vederea atragerii de fonduri europene și pentru creșterea competitivității în domeniul agricol. La întîlnirea de la Orezu, desfășurată în plin cîmp, la temperaturi care au depășit 40 de grade Celsius, au participat peste 200 de fermieri din regiune, unii dintre ei deținători ai unor exploatații agricole ce depășesc 2... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2011, 11:29 (15583 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Eolica Baia-Viitorul Axintele 1-0

Secetă

Alb-verde părea o combinație cromatică lipsită de succes în acest început de toamnă. Îmbrăcați în aceste culori, fotbaliștii de la Viitorul Axintele bifează înfrîngere după înfrîngere cu fiecare etapă ce trece. Vineri, 9 septembrie, s-a produs deplasarea de la Baia, unde în cadrul etapei a IV-a ialomițenii i-au înfruntat pe cei de la Eolica. Antrenorul Ion Nica a încercat, forțat de împrejurări, să facă primele modificări în primul 11. Astfel, în poartă a apărut, în locul lui Sava, Ovidiu Trandafir, iar în apărare a fost titularizat, pe stînga, Marius Ionică. Tot în premieră, Toader și Cană au fost amîndoi titulari, ultimul fiind folosit în avanposturi. Angrenajul a dat rezultate pînă în minutul... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2011, 11:27 (12847 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

La Primăria Sinești banii se fură pe factură!

PRIMARI PENALI (I). Edilul Ion Dumitru, dosar penal pentru plăți ilegale de 2 miliarde

La Primăria Sinești banii se fură pe factură!

Matrapazlîcuri cu iz penal și afaceri administrative ilegale! Asta rețin polițiștii ialomițeni într-un dosar întocmit pe numele primarului comunei Sinești, Ion Dumitru. Se pare că, în pauza dintre două interviuri TV pentru negocierea funcției la un alt partid, edilul ialomițean și-a imaginat că în localitatea domniei sale a răsărit peste noapte o școală frumoasă și modernă dotată cu aparatură de ultimă generație. Cînd s-a trezit din visul frumos, primarul a și semnat o factură pentru modernizarea instituției de învățămînt. Și, dacă modernizarea a fost doar imaginară, ei bine, factura a fost pe cît se poate de reală, văduvind unitatea administrativă de 210 mii lei noi...

Bani pentru nimic... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2011, 08:32 (18509 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Sabia slobozeană, a IV-a pe țară

Scrimă

Sabia slobozeană, a IV-a pe țară

După ce au cucerit Iașiul și au devenit campioni naționali la juniori, tinerii sabreri de la CSS Slobozia au luat cu asalt în acest week-end Bucureștiul, participînd, în ciuda vîrstei fragede, la Campionatul Național de Juniori. Astfel, cu Mihai Cruțu, decan de vîrstă la cei 18 ani ai săi, cu Iulian Teodosiu, Mădălin Bucur și Cătălin Mircioiu în distribuție, Slobozia a lăsat o impresie excelentă, fiind foarte aproape de medalia de bronz. În finala mică disputată cu Iașiul, echipa noastră, coordonată e profesorul Marin Cruțu, a fost la cîteva asalturi de victorie. Deși la un moment dat slobozenii aveau 38-32, finalul a aparținut moldovenilor, care s-au impus cu 45-41. Așadar, locul IV pe echipe... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2011, 08:22 (19249 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia

Slobozia, egal cu Stoicescu

Pentru că Phoenix Ulmu și-a luat pentru un an concediu competițional, Unirea Slobozia a avut liber în această etapă. Astfel, elevii lui Ion Ionescu și-au permis o deplasare în județul Buzău, pentru o dispută amicală cu ABC Stoicescu, fostă colegă de serie a galben-albaștrilor în sezonul 2010-2011. Meciul s-a terminat nedecis, 1-1, pentru slobozeni marcînd Marian Tudor. Vineri, 16 septembrie, uniriștii reintră în competiție, tot în deplasare, dar de data aceasta cu Lindab Ștefănești. Echipa ilfoveană se anunță un adversar incomod, de pregătirea acesteia ocupîndu-se antrenorul Costel Pană, fost internațional și jucător la Dinamo. «Va fi un meci dificil dar, dacă ne vom păstra seriozitatea de pînă... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2011, 08:19 (12877 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ajutoare de încălzire pentru toată lumea

Primăriile ialomițene, între indiferență și ilegalitate

Ajutoare de încălzire pentru toată lumea

• Guvernul ridică plafoanele pentru acordarea subvențiilor de încălzire în sezonul rece
• Ialomița raportează ajutoare de încălzire acordate după urechea strîmbă a primarilor
• Executivul reglementează acordarea ajutoarelor astfel încît tot mai mulți români să beneficieze de pomana guvernamentală a ajutoarelor de încălzire.
• Inspecția socială a județului a aplicat, în doar 3 luni, 25 de amenzi în valoare de 42000 lei, pentru nereguli în acordarea de ajutoare pentru încălzire
• Un haos de-a dreptul incredibil despre cum să transformi ajutoarele sub diversele forme acordate de stat într-o afacere administrativă cu priză la electorat


Altă Mărie cu aceeași pălărie
«Primul ministru Emil Boc a declarat că ajutoarele de încălzire vor fi acordate de Ministerul Muncii după aceleași criterii de pînă acum, în funcție de veniturile populației. Ordonanța adoptată prevede ridicarea plafonului prin adăugarea unei noi categorii de beneficiari: cei cu veniturile între 615 și 786 lei/persoană/lună. Va crește astfel numărul beneficiarilor de ajutoare de încălzire de la 200000 la 320000 de persoane» se arată într-o comunicare oficială a Guvernului României.
Situația oferită publicității este o estimare națională, în Ialomița urmînd să se stabilească aceste cifre după depunerea cererilor pentru acordarea... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2011, 09:17 (14634 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Goanță, Băcăoanu și Stănciulescu au plecat de la echipă!

Nori negri la debutul Campionatului

Goanță, Băcăoanu și Stănciulescu au plecat de la echipă!

13 jucătoare, dintre care 3 portari! Atît și nimic mai mult are în lot CSM Unirea Slobozia la debutul în Campionatul 2011-2012 care se va petrece sîmbătă, 17 septembrie, la Piatra Neamț. Cum s-a ajuns la această situație? Ei bine, 3 dintre jucătoarele importante ale sezonului trecut, Goanță, Băcăoanu și Stănciulescu au intrat în conflict cu conducerea și, din diferite motive, au hotărît să părăsească echipa. Prima care a plecat a fost extrema stîngă, Lidia Goanță, lucru petrecut chiar în toiul Cupei Municipiului Slobozia. Jucătoarea și-a exprimat dorința de a se întoarce în București, însă conducerea CSM Unirea nu vrea să-i acorde transferul. A urmat interul dreapta Mihaela Stănciulescu și pivotul... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2011, 09:02 (13528 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

I-am lăudat, au eșuat

Se vede treaba că fotbalul județean este uneori mai imprevizibil decît cel național, iar mingea este atît de rotundă la acest nivel încît nu poți ști niciodată sigur în ce poartă nimerește. Spre exemplu, în etapa a III-a, disputată sîmbătă, 10 septembrie, am avut o surpriză cît suprafața agricolă a județului de mare. S-a numit Unirea Grivița și a stopat-o cînd îi era lumea mai dragă și golaverajul mai dodoloț pe însăși Rapid Fetești, liderul la zi! 2-1 a fost pentru grivițeni, iar Rapidul nu numai că a pierdut șefia, dar și podiumul. Noul lider este Abatorul Slobozia, echipă obișnuită de altfel an de an cu pozițiile înalte ale clasamentului. Măcelăriții de sîmbătă au fost cei de la Andrias Andrășești... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2011, 08:55 (14411 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Prima zi de școală în Ialomița

A început anul de învățămînt 2011-2012

Prima zi de școală în Ialomița

Luni, 12 septembrie, circa 45 de mii de elevi și preșcolari din județul Ialomița s-au prezentat la cursuri. Mai puțin pretențioase decît în anii precedenți, festivitățile de deschidere au respectat ordinul ministrului Educației, Daniel Funeriu, care a cerut ca în fiecare unitate școlară din România să fie intonat imnul de stat. Conform declarațiilor oficiale ale reprezentanților Ministerului, anul acesta procesul de învățămînt va urmări trei priorități: reducerea absenteismului școlar, testarea periodică a elevilor și orientarea acestora către lectură. Noul an școlar aduce o serie de modificări, de la structura vacanțelor, pînă la modul de evaluare a elevilor. Cursurile primului semestru au început... [citește_tot_articolul]

13 Septembrie 2011, 18:34 (19267 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Tenis de cîmp

Frații Andreescu au dat lovitura la Curtea de Argeș

Săptămîna trecută a fost una propice performanței pentru frații Ștefan și Cristian Andreescu, sportivi ai CSS Slobozia. Aceștia au participat la trofeul «Victor Hănescu» organizat la Curtea de Argeș. Ștefan s-a distrat la categoria 10 ani, unde a obținut titlul fără emoții și fără a pierde vreun set. În finală, l-a depășit pe petroșeneanul Kevin Lovas, cu 6-1, 6-2. Și fratele său mai mare, Cristian, a fost aproape de titlu la 12 ani. După ce a bifat 4 victorii pînă în finală, a fost în cele din urmă învins cu 6-4, 6-4, de Teodor Giușcă, din București. Fiind vorba despre un turneu de primă categorie, putem cataloga drept performanțe demne de luat în seamă rezultatele ambilor sportivi.... [citește_tot_articolul]

13 Septembrie 2011, 18:16 (13140 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Timis Investment moare, dar nu se predă!

Consiliul Local Slobozia aprobă ce a REZILIAT în urmă cu o lună

Controversat de la un capăt la altul, contractul încheiat între administrația slobozeană și SC Office Development SRL București (ulterior cu SC Timis Investment SRL București) a revenit pe ordinea de zi a Legislativului. Cu un contract de concesiune reziliat într-o ședință anterioară și un proces aflat pe rolul unei instanțe de judecată, Timis Investment solicită cumpărarea terenului de sub clădirea hipermarketului atunci cînd acesta va fi finalizat. Se aprobă! Au spus aproape toți consilierii sau atîția cît proiectul de hotărîre să treacă neobservat.

S-a schimbat modificarea...
...iar Consiliul Local Slobozia a uitat de-a binelea discuțiile din urmă cu doar o lună cînd... [citește_tot_articolul]

13 Septembrie 2011, 07:56 (14790 vizualizări - 2 comentarii)

POLITICĂ

Martin a murit,  trăiască Ionașcu!

Martin a murit, trăiască Ionașcu!

Pentru unii ar fi fost prea frumos ca să fie adevărat. Pentru alții, s-a făcut dreptate. Nouă, unora, ne e egal, pentru că, așa cum am mai spus-o, într-un oraș eviscerat financiar și în care pînă și nepoții noștri sînt condamnați să plătească datoriile investiției într-o sursă de apă nepotabilă, PSD sau PNL ne e totuna.

Martin a devenit istorie înainte să o facă
De la ’48 încoace, în veci fie pomenit conu’ Caragiale, politica se scrie în provincie și se dictează la București. Așa se întîmplă și la noi, la Ialomița, cu o singură și insignifiantă diferență. În locul lui Agamiță, altfel un idiot simpatic, a fost propus pentru eternitatea alegerilor viitoare, preaonorabiliul... [citește_tot_articolul]

12 Septembrie 2011, 14:26 (33707 vizualizări - 20 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
317 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Locuri de muncă prin intermediul Rețelei EURES. Selecție pentru studenții care doresc să lucreze în Germania!

Agenția Municipală pentru Ocuparea Forței de Muncă anunță organizarea selecției pentru studenții și masteranzii care doresc să desfășoare o activitate lucrativă pe teritoriul Germaniei pe perioada vacanței ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2014, 15:36
(8851 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Producătorii de lapte crud, aliniați la cerințele UE

DSVSA Ialomița informează toți producătorii care livrează lapte crud la centrele de colectare lapte, unități de procesare autorizate/înregistrate sanitar-veterinar, precum și pe cei care vînd direct laptele ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2014, 13:35
(7026 vizualizări - 2 comentarii)


Element de muniție, descoperit lîngă Slobozia

Duminică, 5 ianurie 2014, un proiectil exploziv de artilerie de calibru 152 mm a fost descoperit de un cetățean pe cîmp, pe raza cartierului Slobozia Nouă. Acesta este cel de-al doilea eveniment de acest ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2014, 15:22
(10685 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Adeverințe necesare acordării de credite pentru crescătorii de bovine

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează beneficiarii plăților naționale directe complementare (PNDC) în sectorul zootehnic, la specia bovine, că eliberează ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2014, 12:20
(8699 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița are o nouă structură de conducere

Slobozia: Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița are o nouă structură de conducere

Schimbări în cadrul Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița. Instituția are noi directori, executiv și medical. Numirile sînt temporare, pînă cînd posturile vor fi scoase la concurs... Schimbările de ...[citește_toată_știrea]

27 Decembrie 2013, 14:39
(22753 vizualizări - 19 comentarii)


Țăndărei: A distrus un taxi

Un tînăr de 21 de ani din Țăndărei s-a ales cu dosar penal în noaptea de Crăciun. După ce a uitat numărul paharelor de băutură pe care le-a dat pe gît, acesta a ieșit din localul unde se afla și a sărit ...[citește_toată_știrea]

27 Decembrie 2013, 10:37
(8836 vizualizări - 11 comentarii)


Slobozia: Bebeluși-gigant, aduși pe lume de Crăciun

Patru mămici din Ialomița nu vor uita niciodată ziua de Crăciun. Ele au adus pe lume 4 bebeluși la Maternitatea Spitalului din Slobozia. Doi dintre respectivii copii au cîntărit la naștere peste 4 kilograme ...[citește_toată_știrea]

27 Decembrie 2013, 07:37
(7862 vizualizări - 9 comentarii)


Incendii la Grindu și Sfîntu Gheorghe

Jocul copiilor cu focul a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu la rezerva de furaje a unui cetățean din localitatea Grindu. Evenimentul a fost anunțat vineri, 20 decembrie a.c., în ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2013, 13:55
(7944 vizualizări - 0 comentarii)


Moș Crăciunul Social Democrat oferă cadouri copiilor nevoiași!

Moș Crăciunul Social Democrat oferă cadouri copiilor nevoiași!

A devenit o tradiție, în ultimii 8 ani, ca în perioada Sărbătorilor de Iarnă Organizația de Tineret a Partidului Social Democrat să organizeze «Cupa Crăciunului TSD la fotbal». În acest an, la startul competiției ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2013, 07:42
(5573 vizualizări - 3 comentarii)


Păltiniș: I-a desfigurat fața cu un par

Scandal în plină stradă la Păltiniș, în după amiaza zilei de joi, 19 decembrie 2013. Un bărbat de 43 de ani a ajuns în stare gravă la Spitalul Județean de  Urgență Slobozia, după ce un vecin l-a lovit ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2013, 15:52
(8610 vizualizări - 5 comentarii)


Urziceni: Tîlhar trimis după gratii

Polițiștii din Urziceni au reușit identificarea și arestarea preventivă a unui tînăr de 25 de ani din Urziceni. Acesta se face vinovat de faptul că a tîlhărit un bărbat de 51 de ani, din Coșereni. Din informațiile ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2013, 11:29
(6239 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: 13 hoți, identificați de polițiști

13 persoane din Ialomița, minori și adulți, sînt cercetate de polițiști sub aspectul săvîrșirii infracțiunii de «furt calificat». Hoților nu le-a scăpat nimic, aceștia sustrăgînd de la aparatură electronică ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2013, 07:33
(6518 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Ialomița furt


Ialomița: Beți la volan

Doi bărbați, de 37 și 43 de ani, din județele Ialomița și Ilfov, au fost identificați conducînd sub influența băuturilor alcoolice. Aceștia s-au ales cu dosare penale. Conducătorii auto au fost testați ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2013, 14:43
(6370 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Operațiunile cu produse cerealiere și de panificație, verificate de polițiștii ialomițeni

Polițiștii ialomițeni au continuat acțiunile de verificare a operațiunilor cu produse cerealiere și de panificație. Astfel, au fost efectuate 66 de controale, dintre care 18 la societăți comerciale, 16 ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2013, 09:37
(7592 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Moarte «în condiții suspecte» la locul de muncă

Caz șocant în curtea unității Biolact din Slobozia. Un bărbat de 52 de ani a murit în cursul zilei de vineri, 13 decembrie 2013. Acesta lucra ca îngrijitor la animalele din incinta societății... Polițiștii ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2013, 13:49
(8505 vizualizări - 5 comentarii)


Ialomița: «Țeapă» cu fier vechi de 600 mii de lei

Un bărbat de 39 de ani, din Cluj, a fost reținut pentru 29 de zile de către polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor din Ialomița. Acesta a păcălit administratorul unei firme de fier vechi din ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2013, 11:48
(7009 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Dispărut de la domiciliu

Slobozia: Dispărut de la domiciliu

Marți, 10 decembrie a.c., Poliția Slobozia a fost sesizată despre faptul că RĂDĂCINĂ DUMITRU, de 67 de ani, din municipiu, a plecat de la domiciliu și nu a mai revenit. În momentul plecării de acasă, bărbatul ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2013, 15:50
(7094 vizualizări - 8 comentarii)


Sălcioara: Reținut pentru «ultraj contra bunelor moravuri»

Polițiștii ialomițeni au reținut marți, 10 decembrie a.c., pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore, un bărbat în vîrstă de 50 de ani, din județul Călărași. Suspectul a fost încarcerat în Centrul ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2013, 15:15
(6903 vizualizări - 0 comentarii)


Spărgătorii casei de pariuri din Urziceni au fost prinși. Cinci persoane arestate sub acuzația de «furt calificat»!

În urmă cu o săptămînă, o casă de pariuri din Urziceni a fost spartă de mai mulți necunoscuți. Din incinta societății, hoții au reușit să fure o casetă de valori în care se aflau 35000 de lei... Marți, ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2013, 14:45
(5804 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Șofer băut, urmărit și prins de polițiști

Urmărire ca-n filme pe șoselele din Slobozia. Polițiștii au încercat să prindă un șofer, de 23 de ani, care conducea sub influența băuturilor alcoolice. După ce au dat cîtva ture de oraș, oamenii legii ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2013, 15:01
(6270 vizualizări - 4 comentarii)


Slobozia: Expoziție de icoane la Muzeul Județean

Pregătirile pentru Sărbătorile de Iarnă au intrat în linie dreaptă la Muzeul Județean Ialomița. Marți, 17 decembrie 2013, instituția va găzdui o expoziție de icoane, dedicată momentului venirii pe lume ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2013, 13:00
(5657 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiuni preventive ale polițiștilor Serviciului Rutier

Polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere. Valoarea sancțiunilor aplicate a depășit suma de 75000 lei. Încălcările normelor rutiere au fost ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2013, 09:59
(5156 vizualizări - 0 comentarii)


Comerț ilegal în Bazarul Slobozia

O patrulă de jandarmi din cadrul Detașamentului Mobil de Intervenție Slobozia a identificat, în zona Bazarului din oraș, un bărbat care comercializa articole vestimentare în mod ilegal. Hainele vînzătorului ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2013, 07:58
(5900 vizualizări - 3 comentarii)


Fetești: Autostrada Soarelui, prădată de hoți

Tronsonul Autostrăzii Soarelui care tranzitează județul Ialomița a devenit țintă pentru hoți. Recent, polițiștii din Fetești au întocmit un dosar penal pentru «furt calificat» pe numele unei femei, de ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2013, 15:10
(7818 vizualizări - 6 comentarii)


Vlădeni: Stația de apă, rămasă fără gard din cauza hoților

Doi tineri, de 17 și 22 de ani, din Vlădeni, au ajuns la Poliție după ce au fost prinși furînd gardul care împrejmuiește stația de apă a localității. Aceștia au primit dosare penale pentru furt calificat ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2013, 14:10
(7051 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Vlădeni furt


Fetești: A sărit cu mașina de pe șosea și a distrus un gard pe o lungime de 8 metri!

Un tînăr, de 22 de ani, din Fetești, a provocat un accident de circulație desprins parcă din filmele de acțiune. După ce a consumat băuturi alcoolice, acesta s-a urcat la volan, a sărit de pe șosea și s ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2013, 19:30
(9581 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Jandarm ialomițean medaliat cu argint la lupte

Jandarm ialomițean medaliat cu argint la lupte

Performanțe sportive pentru jandarmii ialomițeni. În urmă cu o săptămînă, la București, s-a desfășurat Campionatul Național de Arte Marțiale Mixte (MMA), competiție în cadrul căreia un subofițer din cadrul ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2013, 12:05
(6671 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Beți la volan și fără permis

În urma acțiunilor demarate de polițiștii Serviciului Rutier pe șoselele din județ, 3 conducători auto au fost prinși la volan sub influența băuturilor alcoolice. Pe numele acestora au fost întocmite dosare ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2013, 11:35
(7461 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni, în luptă cu evaziunea fiscală

Ofițerii specializați din cadrul Serviciului de Investigare a Fraudelor din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița și-au intensificat în această perioadă acțiunile de control. Acțiunile ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2013, 11:30
(7828 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Campanie umanitară demarată Inspectoratul General pentru Imigrări

Ialomița: Campanie umanitară demarată Inspectoratul General pentru Imigrări

Polițiștii din cadrul Inspectoratului General pentru Imigrări au demarat la începutul acestei săptămîni o campanie umanitară ce are drept scop sprijinirea tuturor persoanelor refugiate și care au cerut ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2013, 10:25
(5442 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...