Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

De-a Bocul și vardiștii

Premierul, în Ialomița pentru a-și prezenta moțiunea

De-a Bocul și vardiștii

Marți seara, 3 mai a.c., la Slobozia, premierul României s-a jucat de-a hoțul și vardiștii. În rolul vardiștilor au fost liftele de jurnaliști plătiți să-l surprindă pe premier în situații jenante, astfel încît jurnaliștii-tonomat ai televiziunilor de seară să aibă materie primă pentru intoxicat electoratul! Rușine! Rușine! De trei Boc, Rușine!

Lung e drumul Clujului
Dar și mai lung s-a dovedit a fi cel al Călărașilor către Slobozia, pe care premierul Boc a fost obligat să circule incognito, într-un microbuz de partid, «pentru a face economii» după cum avea să declare în conferința de presă. De ce așa de lung?! Pentru că bietul premier, terorizat de ouăle fierte de la... [citește_tot_articolul]

4 Mai 2011, 10:57 (13942 vizualizări - 8 comentarii)

ANCHETĂ

Zamfir, DEMISIA!

Pentru sănătatea financiară a Spitalului Județean de Urgență

Zamfir, DEMISIA!

Independent, alături de cititori, solicită public demisia juristului Spitalului Județean de Urgență Slobozia, Vasile Zamfir. Motivele pentru care Zamfir trebuie să plece sînt legate de scandalurile cu fonduri publice, din ce în ce mai dese, în care numele domniei sale apare în prim plan. Alături de toate acestea, juristul Vasile Zamfir a știrbit imaginea și așa șifonată a celei mai mari unități sanitare din județ, împroșcînd cu fapte cu iz penal reputația instituției... Să trecem în revistă principalele scandaluri ce au marcat cariera de jurist a numitului Vasile Zamfir.

Zamfir, juristul «3 în 1»
Cu un buget de subzistență, infinit mai mic față de nevoile reale, Spitalul... [citește_tot_articolul]

4 Mai 2011, 06:14 (43522 vizualizări - 29 comentarii)

Click aici

SPORT

Irina Nițu, pe podiumul Turneului Internațional de la Ankara

Tenis de cîmp

Irina Nițu, pe podiumul Turneului Internațional de la Ankara

După cum am precizat, în perioada 24-30 aprilie a.c., la Ankara-Turcia s-a desfășurat un puternic turneu internațional U14 de tenis de cîmp. Slobozeanca Irina Nițu, participantă la turneu, a impresionat atît gazdele, cît și pe celelalte jucătoare venite de la academii puternice din alte țări.
La simplu, calificată direct în turul doi avînd clasament inernațional, Irina a dat peste o puternică jucătoare din Ucraina (cîștigătoarea turneulului) și a fost eliminată. Pierzînd din al doilea tur, Irina Nițu a avut dreptul de a se înscrie la «consolări», unde a jucat finala. A întîlnit jucatoare din Egipt, Georgia și Spania, pe care le-a învins fără drept de apel. În finala «consolărilor» a jucat cu... [citește_tot_articolul]

3 Mai 2011, 18:01 (10294 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Fotbal, Liga III, Callatis Mangalia-Unirea Slobozia 0-0

Unirea, în corzi

Așa cum era de așteptat, partida-derby a etapei 24 din Liga a III-a, seria a II-a, dintre Callatis Mangalia și Unirea Slobozia nu a rupt gura tîrgului ca spectaculozitate. Unirea venea vineri, 29 aprilie, la Mangalia, după ce în urma semieșecului cu bucureștenii de la Comprest pierduse avantajul de 2 puncte pe care-l deținea în fața dobrogenilor. Și cum un necaz nu vine niciodată singur, Constantin Prepeliță nu s-a putut baza tocmai în meciul cel mai important al sezonului pe golgheterul absolut al ultimilor 3 ani, Viorel Gheorghe. În aceste condiții singurul vîrf veritabil al Unirii a fost Andrei Avanu. Ambele echipe au etalat un joc al cărui cuvînt de ordine a fost prudența, rareori fiind puse... [citește_tot_articolul]

3 Mai 2011, 16:04 (9722 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Primele victorii sub comanda lui Neagu

Handbalistele de la CSM Unirea Slobozia au mai recuperat din terenul pierdut în urma celor patru înfrîngeri care au dus la demiterea lui Marian Simion. Echipa pregătită pînă în vară de profesorul Gheorghe Neagu a trecut în joia dinaintea Paștelui de Activ Ploiești, cu 39-24 (20-13), cea mai mare diferență înregistrată pînă acum în disputele dintre cele două echipe. Sîmbătă, 30 aprilie, slobozencele au obținut iarăși o victorie lejeră, 41-28 (23-18), la București, cu penultima clasată, Spartac. «Atmosfera la echipă este mult mai relaxată după dispariția presiunii obiectivului și asta se vede în joc. În ceea ce-l privește pe antrenorul Gheorghe Neagu, acesta nu și-a etalat încă eticheta de dur pe... [citește_tot_articolul]

3 Mai 2011, 15:50 (10190 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga I, Universitatea Craiova-Unirea Urziceni 3-0

Miei în blană de lup

Impostorii care îmbracă astăzi tricoul vicecampioanei României au venit duminică în cetatea Băniei mai degrabă pentru grătarul de 1 Mai decît pentru fotbal. Că o fi fost neputință sau vreun cașcaval Mititel (noi nu credem asta!) n-avem de unde ști. Cert este că băieții îmbrăcați în verde crud și antrenați de Marian Pană nu s-au omorît cu firea așa cum făcuseră, spre exemplu, în confruntările cu Rapid sau Gloria Bistrița. Și de ce ar fi făcut-o?
Obiectivul returului, adică ratarea rămînerii pe prima scenă, este demult atins, iar despre baremul de 25 de puncte n-are rost să discutăm atîta vreme cît desființarea echipei în vară este aproape sigură. Concret, în prima jumătate de oră a meciului... [citește_tot_articolul]

3 Mai 2011, 15:40 (11534 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ciulnița: Un minor a dat cinci spargeri de locuințe într-o singură lună

La jumătatea lunii martie, un banal comunicat de presă al Poliției ialomițene informa asupra spargerii unei locuințe din comuna Ciulnița. Autorul, un minor de 17 ani, din localitate.
«În ziua de 18 martie, Postul de Poliție Ciulnița a fost sesizat de către un bărbat de 55 ani, din municipiul Slobozia, despre faptul că în perioada 12-18 martie 2011, persoane necunoscute au pătruns, prin efracție, în locuința sa și au sustras bani și bijuterii din aur. Valoarea prejudiciului creat a fost estimată la suma de 10000 lei. Echipa de cercetare s-a deplasat cu operativitate la fața locului și a stabilit că autorii au profitat de faptul că imobilul este nelocuit, au forțat o fereastră tip termopan, au... [citește_tot_articolul]

3 Mai 2011, 15:16 (11112 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Făceau bancnote de 100 lei la imprimantă

Ialomița: Făceau bancnote de 100 lei la imprimantă

Patru tineri cu vîrste cuprinse între 18 și 30 ani au fost identificați după ce au pus în circulație o bancnotă falsă în cupiură de 100 lei. Aceștia sînt cercetați pentru săvîrșirea infracțiunilor de «falsificarea de monede sau alte valori», «complicitate la falsificare» și «deținerea de instrumente în vederea falsificării de valori».
Astfel, polițiștii au identificat sîmbătă, 30 aprilie a.c. un tînăr, din Făcăeni, care în data de 29 aprilie a.c. a folosit o bancnotă falsă în cupiură de 100 lei pentru a achita consumația la un local din comună.
În urma cercetărilor efectuate, polițiștii au stabilit că tînărul, împreună cu concubina sa, în vîrstă de 23 ani, s-au deplasat pe raza județului... [citește_tot_articolul]

2 Mai 2011, 15:30 (8579 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Cu cannabis la «Alcatraz»

Slobozia: Cu cannabis la «Alcatraz»

Un tînăr ialomițean a fost depistat în timp ce avea asupra sa 0,80 g de cannabis, pe numele acestuia întocmindu-se dosar penal pentru comiterea infracțiunii de deținere de droguri de risc, pentru consum propriu, fără drept.
Așadar, polițiștii au fost sesizați vineri, 29 aprilie a.c., de către agenții de pază ai unei discoteci din Slobozia, despre faptul că, la controlul corporal al unui tînăr, a fost găsit un pliculeț din plastic cu fragmente de plante, susceptibile a fi droguri. Tînărul de 25 ani, din Slobozia, a fost condus la sediul Poliției Municipale, ulterior fiind preluat de polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Ialomița, în vederea continuării cercetărilor... [citește_tot_articolul]

2 Mai 2011, 12:16 (18066 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

PD-L Ialomița face ce spune președintele

Disciplină nemțească în filială românească

PD-L Ialomița face ce spune președintele

Președintele PD-L Ialomița, Cazacu Marinică s-a răzgîndit. După ce a decretat într-un BPJ că fiecare delegat la viitorul Congres e liber să aleagă ce-l îndeamnă conștiința, Cazacu cere Organizației să-l voteze pe Boc.

Blaga le-a furat inima primarilor PD-L
După vizita lui Blaga de acum două săptămîni, primarii PD-L au opinat cu majoritate de declarații că acesta ar trebui să fie buldogul de pază al democrat-liberalilor. Convinși că în organizație există libertate de opinie, edilii s-au trezit susținînd cu voce tare această teorie într-o ședință lărgită de Birou Permanent Județean. Diplomat pentru prima oară în viață, Cazacu i-a lăsat să viseze. «Fiecare este liber să aleagă ce-i dictează conștiința»... [citește_tot_articolul]

1 Mai 2011, 11:41 (9077 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

SPORT

Sorin Iordache, semifinalist la turneul internațional U14 de la Ankara-Turcia

Tenis de cîmp

Sorin Iordache, semifinalist la turneul internațional U14 de la Ankara-Turcia

La turneul internațional de tenis de cîmp U14 de la Ankara-Turcia, slobozeanul Sorin Iordache, legitimat la TenisCon, s-a oprit în semifinale. Rezultatul, ținîndu-se cont că este primul turneu internațional de tenis de cîmp la care a participat, este unul spectaculos pentru Sorin Iordache.
În ordine, în primul tur, jucătorul slobozean a dispus de Bakir Habul (Bosnia) cu 6-3, 6-2, în al doilea tur de italianul Ricardo Roberto (4-6, 6-0, 6-2), în turul trei de portughezul Diogo Silva (6-0, 6-1), în timp ce în sfertul de finală l-a învins pe reprezentantul gazdelor, turcul Ovunc Filiz (6-2, 6-0). În semifinală, disputată împotriva ucraineanului Malishev Aleksandr, Sorin Iordache a pierdut cu ... [citește_tot_articolul]

30 Aprilie 2011, 11:24 (24805 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ciocârlia: 183 km la oră, nou record de viteză înregistrat în Ialomița

Ciocîrlia: 183 km la oră, nou record de viteză înregistrat în Ialomița

O tînără șoferiță bucureșteană a reușit să doboare recordul de viteză în traficul rutier. Tînăra de 24 ani a fost prinsă de polițiștii ialomițeni în timp ce rula pe raza localității Ciocîrlia cu 183 km/h. Incidentul s-a petrecut joi, 28 aprilie, iar șoferița a fost amendată cu 670 lei. În plus, bucureșteanca a rămas fără permis de conducere pentru 90 de zile.... [citește_tot_articolul]

29 Aprilie 2011, 15:23 (10550 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«American Dream» de Slobozia Nouă

«American Dream» de Slobozia Nouă

În 2008, cuprinsă de febra dezvoltării pe orizontală (că la verticală nu putem nici măcar visa!), administrația locală anunța dezvoltarea a 8 cartiere nou-nouțe, care să transforme orașul într-un «American Dream» veritabil, unde toată lumea sa aibă o casă, un loc de muncă și... o mașină, că plasmă au pînă și beneficiarii de la 416. În primăvara lui 2009, cel mai așteptat dintre aceste cartiere, cartierul «popular» de la Slobozia Nouă, era parcelat. La trei ani de la declarațiile de atunci, beneficiarii terenurilor concesionate de Primăria Slobozia au îngropat în aceste cartiere sute de miliarde de lei. Doar că în cartier, prezentat la acel moment drept cea mai mare realizare a administrației locale... [citește_tot_articolul]

29 Aprilie 2011, 06:42 (9052 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Procesiune cu Moaștele Sfîntului Grigore Teologul

click pe poză

După cum vă informam, joi, 28 aprilie 2011, Moaștele Sfîntului Grigore Teologul au fost aduse la Slobozia, cu binecuvîntarea ÎPS Pimen, Arhiepiscopul Sucevei și Rădăuților. Moaștele au fost primite la Catedrala Episcopală din reședința de județ de Prea Sfințitul Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, racla fiind purtată ulterior de preoți în cadrul unei procesiuni pe străzile din oraș. Moaștele Sfîntului Grigore Teologul au fost depuse în curtea Mînăstirii «Sfinții Voievozi», întru cinstirea celui de-al doilea hram al lăcașului de cult. Soborul de preoți ce a însoțit racla cu Sfintele Moaște a fost urmat de cîteva zeci de persoane, măsurile de ordine publică fiind asigurate de jandarmi... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2011, 18:32 (7867 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Lege și ordine pentru Ialomița

Cel puțin așa vrea prefectul Teculescu!

Lege și ordine pentru Ialomița

Lege și ordine pentru Ialomița. Acestea au fost solicitările reprezentanților Prefecturii Ialomița pentru secretarii administrațiilor locale din județ. Aceștia au fost convocați miercuri, 27 aprilie 2011, la orele 13.00, la o ședință operativă organizată de prefectul Mădălin Teculescu. Potrivit concluziilor dezbaterilor, la acest moment, starea de legalitate la nivelul administrației județene este deficitară, iar autoritățile locale continuă să încalce constant legislația în vigoare.

Măsuri penale pentru neaplicarea legii
Miercuri, 27 aprilie, cei 66 de secretari din cadrul administrației județene au fost convocați în sala de ședințe a Prefecturii Ialomița în cadrul... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2011, 08:37 (13686 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pompier cu cazier

Angajări după urechea strîmbă a sistemului la ISUJ Ialomița

Pompier cu cazier

Parchetul Militar urmează să decidă soarta unui pompier ialomițean. Pompierul a ajuns în fața magistraților după ce a fost descoperit că are cazier juriciar, deși legea interzice angajarea în structurile militare a unor astfel de persoane... Mai mult, pompierul nu este singurul aflat în această situație. Alți 11 angajați ai Inspectoratului pentru Situații de Urgență al Județului Ialomița au intrat în atenția anchetatorilor...

Concurs de dosare penale la angajarea de pompieri
În anii de glorie 2006, 2007 și chiar 2008, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» Ialomița și-a întărit structurile. Aproximativ 500 de ialomițeni au devenit «peste noapte» profesioniști... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2011, 13:09 (14921 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Elevii ialomițeni pendulează între droguri și analfabetism funcțional

Elevii ialomițeni pendulează între droguri și analfabetism funcțional

Legea Învățămîntului este doar partea văzută a sitemului de învățămînt. Dincolo de acest ghem polemic pe care nimeni nu-l poate descurca se află elevii și problemele acestora. Publicațiile locale abundă de semnale privind derapajele școlare ale elevilor. De la violența școlară devenită o obișnuință în școlile din județ și pînă la elevele-porno, totul a devenit posibil grație ochelarilor de cal ai conducerii Inspectoratului Școlar Ialomița. Imun la toate aceste semnale de alarmă, inspectorul general Ilie Stavăr continuă să ignore realitatea și susține că «școala nu este vinovată pentru ce se întîmplă în afara orelor de curs». Dar la ore?

«Drogați la prima oră!»
Otilia... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2011, 07:14 (12313 vizualizări - 7 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

În căutarea câinilor pierduți. La Bucu.

În căutarea cîinilor pierduți. La Bucu.

Săptămîna trecută, într-o zi de marți, pe la răsăritul soarelui, un TV străin de comună a oprit la Bucu, în apropierea barului consilierului Gheorghe Gheorghe. În mai puțin de jumătate de minut, o duzină și jumătate de cîini crotalați s-au adăugat haitei deja existente în comună. Potrivit martorilor oculari, cîinii aveau urme vizibile de laț, dar erau grași și frumoși, semn că fuseseră hrăniți bine...

La barul lui Gheorghe
Barul consilierului PD-L Gheorghe Gheorghe e la doi pași de locul faptei. O chichineață care vinde cafea la dozator, votcă la pahar și bere subțire, de vară, că șprițul nu se caută la țară. Noi am nimerit la el într-o zi cu ploaie, pe-o vreme să nu... [citește_tot_articolul]

26 Aprilie 2011, 09:47 (6473 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița are cel mai mic număr de paturi de spital pe cap de locuitor

Sănătatea ialomițeană, la un pas de cimitir

Ialomița are cel mai mic număr de paturi de spital pe cap de locuitor

Județul a fost zguduit în ultimele două luni de un nou scandal: desființarea Spitalului Municipal Țăndărei. Măsura a relansat dezbaterea privind restructurarea sistemului sanitar local și a reliefat o serie de carențe necunoscute pînă la acest moment. Una peste alta, statisticile confirmă un fapt fără precedent: cu 2,6 paturi la mia de locuitori, Ialomița se înscrie într-un top negativ al județelor cu cel mai mic număr de paturi de spital pe cap de locuitor.

De la Spitalul din Țăndărei scapă cine poate
Deși nu a fost închis oficial, spitalul de la Țăndărei a fost golit la 1 aprilie, după 116 ani de funcționare neîntreruptă. În urma bolnavilor, au rămas pustii pavilioane... [citește_tot_articolul]

25 Aprilie 2011, 08:47 (12174 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

«Refuz să-mi fie frică!»

Prof. Otilia Dumitru, dincolo de Legea Învățămîntului

«Refuz să-mi fie frică!»

La o săptămînă de la simulacrul de dezbatere organizat de Inspectoratul Școlar, orice polemică legată de Legea Învățămîntului pare în plus. Dincolo de actul normativ însă, rămîn metodologiile de aplicare al acestuia. Considerate drept instrumente ale viitoarelor abuzuri din sistemul de învățămînt, «metodologiile» fac obiectul a numeroase speculații. Puțini dintre profesori au însă curajul de a vorbi deschis despre ce îi așteaptă. Independent a găsit un astfel de profesor. O cheamă Otilia Dumitru, este profesor de biologie, are în urmă o carieră de 25 de ani la catedră și a fost, cu intermitențe, timp de un an inspector general adjunct în cadrul IȘJ Ialomița.

Un sistem guvernat de frică... [citește_tot_articolul]

24 Aprilie 2011, 10:37 (42319 vizualizări - 36 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
316 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

AJFP Ialomița: Prin Formularul de contact din SPV se pot transmite documente care nu sunt încă digitalizate

Agenția Națională de Administrare Fiscală informează contribuabilii că toate documentele care nu sunt încă digitalizate/disponibile în format electronic se pot transmite prin intermediul Formularului de ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2022, 11:10
(12569 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 36 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Marți, 8 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26509, fiind înregistrate 36 de noi cazuri față de ...[citește_toată_știrea]

8 Martie 2022, 15:35
(4756 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Și tu poți deveni polițist!

În perioada martie-mai 2022 se organizează o nouă sesiune de admitere în instituțiile de învățământ postliceale ale Ministerului Afacerilor Interne. Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița recrutează ...[citește_toată_știrea]

8 Martie 2022, 14:05
(19790 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Depistat în trafic fără drept de a conduce

Marți, 8 martie 2022, în jurul orei 1,00, polițiștii rutieri din Slobozia au oprit în trafic, pentru control, un autoturism condus de un bărbat în vârstă de 62 de ani, din Republica Moldova. Șoferul a prezentat ...[citește_toată_știrea]

8 Martie 2022, 13:50
(3525 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Recrutare pentru o nouă generație de pompieri

Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al Județului Ialomița recrutează candidați pentru participarea la concursul de admitere organizat la Școala de Subofițeri de Pompieri și Protecție ...[citește_toată_știrea]

8 Martie 2022, 11:55
(25163 vizualizări - 0 comentarii)


Campanie de recrutare pentru tinerii care vor să devină jandarmi

În perioada 7-18 martie 2022, Jandarmeria Ialomița desfășoară o nouă campanie de recrutare pentru cei care doresc o carieră militară în Jandarmeria Română. În acest sens, la Școala Militară de Subofițeri ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2022, 17:05
(10890 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Prinși în flagrant în timp ce practicau ilegal jocuri de noroc

Sâmbătă, 5 martie a.c., polițiștii din Țăndărei, cu sprijinul polițiștilor de Investigații Criminale și al luptătorilor din cadrul Serviciului pentru Acțiuni Speciale s-au sesizat din oficiu cu privire ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2022, 16:25
(8910 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Sâmbătă și duminică, 5/6 martie a.c., au fost întocmite 8 dosare penale pe numele unor șoferi care au fost depistați pe șoselele din Ialomița conducând autoturisme aflându-se sub influența băuturilor alcoolice ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2022, 16:15
(3610 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 16 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Luni, 7 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26473, fiind înregistrate 16 noi cazuri față de ziua ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2022, 15:55
(2154 vizualizări - 0 comentarii)


Expoziție la Centrul Cultural «Ionel Perlea» Slobozia

În organizarea Uniunii Artiștilor Plastici Filiala Slobozia și a Consiliului Județean Ialomița, marți, 8 martie 2022, va fi vernisată o expoziție de pictură la Centrul Cultural «Ionel Perlea» Slobozia. ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2022, 15:05
(9362 vizualizări - 0 comentarii)


APIA eliberează adeverințe pentru beneficiarii Măsurii 14-Bunăstarea animalelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) demarează, de luni, 7 martie 2022, eliberarea de adeverințe pentru beneficiarii Măsurii 14-Bunăstarea animalelor, care intenționează să acceseze ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2022, 14:20
(9561 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Mihail Kogălniceanu și Jilavele

Accidente la Mihail Kogălniceanu și Jilavele

Sâmbătă, 5 martie a.c., două echipaje de pompieri din Țăndărei au intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD la un accident rutier produs în comuna Mihail Kogălniceanu ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2022, 12:10
(10768 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 24 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Duminică, 6 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26457, fiind înregistrate 24 de noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

6 Martie 2022, 16:05
(6530 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 19 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 5 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26433, fiind înregistrate 19 noi cazuri față de ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2022, 17:14
(9328 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 43 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Vineri, 4 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26414, fiind înregistrate 43 de noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2022, 15:30
(1886 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: 45 de ani de la cutremurul din 1977

Pe data de 4 martie 2022 se împlinesc 45 de ani de la cea mai mare catastrofă naturală petrecută în România. Este vorba despre cutremurul din 4 martie 1977. În cele 56 de secunde cât a durat seismul, 1 ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2022, 11:00
(9840 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Cuantumurile Ajutoarelor Naționale Tranzitorii aferente anului de cerere 2021, pentru sectoarele vegetal și zootehnic

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că au fost stabilite cuantumurile aferente Ajutoarelor Naționale Tranzitorii (ANT) pentru anul de cerere 2021 și s-a demarat procesul ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2022, 10:45
(10384 vizualizări - 0 comentarii)


Ograda: «Hora Primăverii» la Casa Memorială «Ionel Perlea»

Vineri, 4 martie a.c., în incinta Casei Memoriale «Ionel Perlea», din localitatea Ograda, s-a desfășurat un recital de muzică românească. Denumit «Hora Primăverii», evenimentul a fost susținut de către ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2022, 10:30
(11507 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Acțiune preventivă pentru reducerea accidentelor rutiere

Slobozia: Acțiune preventivă pentru reducerea accidentelor rutiere

Joi, 3 martie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier Ialomița au desfășurat o acțiune preventivă pentru conștientizarea conducătorilor auto asupra principalelor cauze generatoare de accidente ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2022, 16:30
(4112 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 37 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Joi, 3 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26371, fiind înregistrate 37 de noi cazuri față de ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2022, 15:40
(10478 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Rădulești

Incendiu la o casă din Rădulești

Miercuri, 2 martie a.c., în jurul orelor 21,00, pompierii din Urziceni au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu la o casă de vacanță a unui cetățean din localitatea Rădulești. Trei ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2022, 11:25
(3956 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: S-au finalizat plățile la motorina utilizată în agricultură pentru ultimele două trimestre ale anului 2021

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), prin Centrele Județene, informează că a finalizat plata ajutorului de stat la motorina utilizată în agricultură, pentru diferența aferentă ultimelor ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2022, 18:05
(10213 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 52 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 2 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26334, fiind înregistrate 52 de noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2022, 17:20
(9890 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Mărțișoare de la preșcolari și elevi pentru cadrele sanitare

Slobozia: Mărțișoare de la preșcolari și elevi pentru cadrele sanitare

Timp de câteva zile, preșcolari și elevi de la mai multe unități de învățământ din Slobozia, respectiv Liceul Tehnologic «Înălțarea Domnului», Liceul de Arte «Ionel Perlea», Liceul Pedagogic «Matei Basarab ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2022, 17:15
(9011 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Înrolarea în sitemul informatic PatrimVen

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează că pentru a obține documente fiscale în numele cetățenilor pe care îi deservesc și, totodată, pentru evitarea deplasării contribuabililor ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2022, 16:40
(8633 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Start pentru Campania de primire a Cererilor Unice de Plată 2022

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) a demarat marți, 1 martie a.c., Campania de primire a Cererilor Unice de Plată pentru anul 2022. Fermierii sunt invitați să depună, în perioada ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2022, 10:40
(11289 vizualizări - 0 comentarii)


ANOFM: Ucrainenii se pot angaja în România fără aviz

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă informează agenții economici cu privire la faptul că cetățenii ucraineni care doresc să se angajeze pe teritoriul țării noastre nu au nevoie de aviz de ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2022, 17:55
(11884 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 97 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Marți, 1 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26282, fiind înregistrate 97 de noi cazuri față de ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2022, 15:50
(8656 vizualizări - 0 comentarii)


Baza de calcul a indemnizației de șomaj și a altor măsuri de stimulare a ocupării forței de muncă oferite de ANOFM se majorează de la 1 martie

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă aplică măsuri de stimulare a ocupării forței de muncă și de creșterea gradului de ocupare a forței de muncă în conformitate cu prevederile Legii nr. 76 ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2022, 12:40
(16317 vizualizări - 0 comentarii)


USR s-a mobilizat pentru a ajuta refugiații din Ucraina

USR s-a mobilizat încă din prima zi a declanșării războiului în Ucraina, alături de voluntari, pentru a ajuta refugiații. Biroul Național al USR a decis, luni, 28 februarie 2022, să trimită un camion încărcat ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2022, 20:50
(4079 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...