Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia: Un Consiliu uzat

Aprilie, luna păcălelilor administrative (I)

Slobozia: Un Consiliu uzat

Joi, 28 aprilie, Consiliul Local Slobozia s-a reunit în cadrul obișnuitei ședințe lunare. În ciuda numărului mare de proiecte aflate pe ordinea de zi, întîlnirea a durat mai puțin de o oră. Consilierii au votat cu majoritate de voturi o serie de hotărîri controversate. De remarcat a fost și lipsa consilierului Radu Paros, veșnicul opozant al deciziilor propuse spre adoptare.

...
Cu un an înainte de expirarea mandatelor, consilierii locali ai muncipiului Slobozia par plictisiți și uzați. Ambele stări derivă, firește, din lipsa oricărui interes real pentru problemele comunității. Incapabili să propună proiecte de hotărîri care să aduca «mai binele» cetățenilor pe care... [citește_tot_articolul]

5 Mai 2011, 06:11 (11663 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Slobozia: Accident cu taximetriști

click pe poză

Un taximetrist slobozean a reușit performanța de a produce un accident rutier în care au fost implicate nu mai puțin de trei autoturisme. Pe scurt, taximetristul ce circula pe bulevardul Cosminului a încercat să-și întoarcă mașina la intersecția cu Aleea Cosminului. Doar că, înainte de a efectua manevra, șoferul nu s-a asigurat, fiind lovit din plin de o mașină ce circula regulamentar (mașina aparținea firmei de pază Galant și se afla în posesia unui echipaj al societății). În urma impactului, șoferul taximetrist, Marius Bărăscu, de 31 ani, din Slobozia a fost dus la spital pentru îngrijiri medicale.... [citește_tot_articolul]

4 Mai 2011, 15:04 (17576 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

De-a Bocul și vardiștii

Premierul, în Ialomița pentru a-și prezenta moțiunea

De-a Bocul și vardiștii

Marți seara, 3 mai a.c., la Slobozia, premierul României s-a jucat de-a hoțul și vardiștii. În rolul vardiștilor au fost liftele de jurnaliști plătiți să-l surprindă pe premier în situații jenante, astfel încît jurnaliștii-tonomat ai televiziunilor de seară să aibă materie primă pentru intoxicat electoratul! Rușine! Rușine! De trei Boc, Rușine!

Lung e drumul Clujului
Dar și mai lung s-a dovedit a fi cel al Călărașilor către Slobozia, pe care premierul Boc a fost obligat să circule incognito, într-un microbuz de partid, «pentru a face economii» după cum avea să declare în conferința de presă. De ce așa de lung?! Pentru că bietul premier, terorizat de ouăle fierte de la... [citește_tot_articolul]

4 Mai 2011, 10:57 (13942 vizualizări - 8 comentarii)

ANCHETĂ

Zamfir, DEMISIA!

Pentru sănătatea financiară a Spitalului Județean de Urgență

Zamfir, DEMISIA!

Independent, alături de cititori, solicită public demisia juristului Spitalului Județean de Urgență Slobozia, Vasile Zamfir. Motivele pentru care Zamfir trebuie să plece sînt legate de scandalurile cu fonduri publice, din ce în ce mai dese, în care numele domniei sale apare în prim plan. Alături de toate acestea, juristul Vasile Zamfir a știrbit imaginea și așa șifonată a celei mai mari unități sanitare din județ, împroșcînd cu fapte cu iz penal reputația instituției... Să trecem în revistă principalele scandaluri ce au marcat cariera de jurist a numitului Vasile Zamfir.

Zamfir, juristul «3 în 1»
Cu un buget de subzistență, infinit mai mic față de nevoile reale, Spitalul... [citește_tot_articolul]

4 Mai 2011, 06:14 (43531 vizualizări - 29 comentarii)

Click aici

SPORT

Irina Nițu, pe podiumul Turneului Internațional de la Ankara

Tenis de cîmp

Irina Nițu, pe podiumul Turneului Internațional de la Ankara

După cum am precizat, în perioada 24-30 aprilie a.c., la Ankara-Turcia s-a desfășurat un puternic turneu internațional U14 de tenis de cîmp. Slobozeanca Irina Nițu, participantă la turneu, a impresionat atît gazdele, cît și pe celelalte jucătoare venite de la academii puternice din alte țări.
La simplu, calificată direct în turul doi avînd clasament inernațional, Irina a dat peste o puternică jucătoare din Ucraina (cîștigătoarea turneulului) și a fost eliminată. Pierzînd din al doilea tur, Irina Nițu a avut dreptul de a se înscrie la «consolări», unde a jucat finala. A întîlnit jucatoare din Egipt, Georgia și Spania, pe care le-a învins fără drept de apel. În finala «consolărilor» a jucat cu... [citește_tot_articolul]

3 Mai 2011, 18:01 (10296 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga III, Callatis Mangalia-Unirea Slobozia 0-0

Unirea, în corzi

Așa cum era de așteptat, partida-derby a etapei 24 din Liga a III-a, seria a II-a, dintre Callatis Mangalia și Unirea Slobozia nu a rupt gura tîrgului ca spectaculozitate. Unirea venea vineri, 29 aprilie, la Mangalia, după ce în urma semieșecului cu bucureștenii de la Comprest pierduse avantajul de 2 puncte pe care-l deținea în fața dobrogenilor. Și cum un necaz nu vine niciodată singur, Constantin Prepeliță nu s-a putut baza tocmai în meciul cel mai important al sezonului pe golgheterul absolut al ultimilor 3 ani, Viorel Gheorghe. În aceste condiții singurul vîrf veritabil al Unirii a fost Andrei Avanu. Ambele echipe au etalat un joc al cărui cuvînt de ordine a fost prudența, rareori fiind puse... [citește_tot_articolul]

3 Mai 2011, 16:04 (9724 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Primele victorii sub comanda lui Neagu

Handbalistele de la CSM Unirea Slobozia au mai recuperat din terenul pierdut în urma celor patru înfrîngeri care au dus la demiterea lui Marian Simion. Echipa pregătită pînă în vară de profesorul Gheorghe Neagu a trecut în joia dinaintea Paștelui de Activ Ploiești, cu 39-24 (20-13), cea mai mare diferență înregistrată pînă acum în disputele dintre cele două echipe. Sîmbătă, 30 aprilie, slobozencele au obținut iarăși o victorie lejeră, 41-28 (23-18), la București, cu penultima clasată, Spartac. «Atmosfera la echipă este mult mai relaxată după dispariția presiunii obiectivului și asta se vede în joc. În ceea ce-l privește pe antrenorul Gheorghe Neagu, acesta nu și-a etalat încă eticheta de dur pe... [citește_tot_articolul]

3 Mai 2011, 15:50 (10190 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Fotbal, Liga I, Universitatea Craiova-Unirea Urziceni 3-0

Miei în blană de lup

Impostorii care îmbracă astăzi tricoul vicecampioanei României au venit duminică în cetatea Băniei mai degrabă pentru grătarul de 1 Mai decît pentru fotbal. Că o fi fost neputință sau vreun cașcaval Mititel (noi nu credem asta!) n-avem de unde ști. Cert este că băieții îmbrăcați în verde crud și antrenați de Marian Pană nu s-au omorît cu firea așa cum făcuseră, spre exemplu, în confruntările cu Rapid sau Gloria Bistrița. Și de ce ar fi făcut-o?
Obiectivul returului, adică ratarea rămînerii pe prima scenă, este demult atins, iar despre baremul de 25 de puncte n-are rost să discutăm atîta vreme cît desființarea echipei în vară este aproape sigură. Concret, în prima jumătate de oră a meciului... [citește_tot_articolul]

3 Mai 2011, 15:40 (11534 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ciulnița: Un minor a dat cinci spargeri de locuințe într-o singură lună

La jumătatea lunii martie, un banal comunicat de presă al Poliției ialomițene informa asupra spargerii unei locuințe din comuna Ciulnița. Autorul, un minor de 17 ani, din localitate.
«În ziua de 18 martie, Postul de Poliție Ciulnița a fost sesizat de către un bărbat de 55 ani, din municipiul Slobozia, despre faptul că în perioada 12-18 martie 2011, persoane necunoscute au pătruns, prin efracție, în locuința sa și au sustras bani și bijuterii din aur. Valoarea prejudiciului creat a fost estimată la suma de 10000 lei. Echipa de cercetare s-a deplasat cu operativitate la fața locului și a stabilit că autorii au profitat de faptul că imobilul este nelocuit, au forțat o fereastră tip termopan, au... [citește_tot_articolul]

3 Mai 2011, 15:16 (11119 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Făceau bancnote de 100 lei la imprimantă

Ialomița: Făceau bancnote de 100 lei la imprimantă

Patru tineri cu vîrste cuprinse între 18 și 30 ani au fost identificați după ce au pus în circulație o bancnotă falsă în cupiură de 100 lei. Aceștia sînt cercetați pentru săvîrșirea infracțiunilor de «falsificarea de monede sau alte valori», «complicitate la falsificare» și «deținerea de instrumente în vederea falsificării de valori».
Astfel, polițiștii au identificat sîmbătă, 30 aprilie a.c. un tînăr, din Făcăeni, care în data de 29 aprilie a.c. a folosit o bancnotă falsă în cupiură de 100 lei pentru a achita consumația la un local din comună.
În urma cercetărilor efectuate, polițiștii au stabilit că tînărul, împreună cu concubina sa, în vîrstă de 23 ani, s-au deplasat pe raza județului... [citește_tot_articolul]

2 Mai 2011, 15:30 (8579 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Cu cannabis la «Alcatraz»

Slobozia: Cu cannabis la «Alcatraz»

Un tînăr ialomițean a fost depistat în timp ce avea asupra sa 0,80 g de cannabis, pe numele acestuia întocmindu-se dosar penal pentru comiterea infracțiunii de deținere de droguri de risc, pentru consum propriu, fără drept.
Așadar, polițiștii au fost sesizați vineri, 29 aprilie a.c., de către agenții de pază ai unei discoteci din Slobozia, despre faptul că, la controlul corporal al unui tînăr, a fost găsit un pliculeț din plastic cu fragmente de plante, susceptibile a fi droguri. Tînărul de 25 ani, din Slobozia, a fost condus la sediul Poliției Municipale, ulterior fiind preluat de polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Ialomița, în vederea continuării cercetărilor... [citește_tot_articolul]

2 Mai 2011, 12:16 (18066 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

PD-L Ialomița face ce spune președintele

Disciplină nemțească în filială românească

PD-L Ialomița face ce spune președintele

Președintele PD-L Ialomița, Cazacu Marinică s-a răzgîndit. După ce a decretat într-un BPJ că fiecare delegat la viitorul Congres e liber să aleagă ce-l îndeamnă conștiința, Cazacu cere Organizației să-l voteze pe Boc.

Blaga le-a furat inima primarilor PD-L
După vizita lui Blaga de acum două săptămîni, primarii PD-L au opinat cu majoritate de declarații că acesta ar trebui să fie buldogul de pază al democrat-liberalilor. Convinși că în organizație există libertate de opinie, edilii s-au trezit susținînd cu voce tare această teorie într-o ședință lărgită de Birou Permanent Județean. Diplomat pentru prima oară în viață, Cazacu i-a lăsat să viseze. «Fiecare este liber să aleagă ce-i dictează conștiința»... [citește_tot_articolul]

1 Mai 2011, 11:41 (9077 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

SPORT

Sorin Iordache, semifinalist la turneul internațional U14 de la Ankara-Turcia

Tenis de cîmp

Sorin Iordache, semifinalist la turneul internațional U14 de la Ankara-Turcia

La turneul internațional de tenis de cîmp U14 de la Ankara-Turcia, slobozeanul Sorin Iordache, legitimat la TenisCon, s-a oprit în semifinale. Rezultatul, ținîndu-se cont că este primul turneu internațional de tenis de cîmp la care a participat, este unul spectaculos pentru Sorin Iordache.
În ordine, în primul tur, jucătorul slobozean a dispus de Bakir Habul (Bosnia) cu 6-3, 6-2, în al doilea tur de italianul Ricardo Roberto (4-6, 6-0, 6-2), în turul trei de portughezul Diogo Silva (6-0, 6-1), în timp ce în sfertul de finală l-a învins pe reprezentantul gazdelor, turcul Ovunc Filiz (6-2, 6-0). În semifinală, disputată împotriva ucraineanului Malishev Aleksandr, Sorin Iordache a pierdut cu ... [citește_tot_articolul]

30 Aprilie 2011, 11:24 (24807 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ciocârlia: 183 km la oră, nou record de viteză înregistrat în Ialomița

Ciocîrlia: 183 km la oră, nou record de viteză înregistrat în Ialomița

O tînără șoferiță bucureșteană a reușit să doboare recordul de viteză în traficul rutier. Tînăra de 24 ani a fost prinsă de polițiștii ialomițeni în timp ce rula pe raza localității Ciocîrlia cu 183 km/h. Incidentul s-a petrecut joi, 28 aprilie, iar șoferița a fost amendată cu 670 lei. În plus, bucureșteanca a rămas fără permis de conducere pentru 90 de zile.... [citește_tot_articolul]

29 Aprilie 2011, 15:23 (10550 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«American Dream» de Slobozia Nouă

«American Dream» de Slobozia Nouă

În 2008, cuprinsă de febra dezvoltării pe orizontală (că la verticală nu putem nici măcar visa!), administrația locală anunța dezvoltarea a 8 cartiere nou-nouțe, care să transforme orașul într-un «American Dream» veritabil, unde toată lumea sa aibă o casă, un loc de muncă și... o mașină, că plasmă au pînă și beneficiarii de la 416. În primăvara lui 2009, cel mai așteptat dintre aceste cartiere, cartierul «popular» de la Slobozia Nouă, era parcelat. La trei ani de la declarațiile de atunci, beneficiarii terenurilor concesionate de Primăria Slobozia au îngropat în aceste cartiere sute de miliarde de lei. Doar că în cartier, prezentat la acel moment drept cea mai mare realizare a administrației locale... [citește_tot_articolul]

29 Aprilie 2011, 06:42 (9052 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Procesiune cu Moaștele Sfîntului Grigore Teologul

click pe poză

După cum vă informam, joi, 28 aprilie 2011, Moaștele Sfîntului Grigore Teologul au fost aduse la Slobozia, cu binecuvîntarea ÎPS Pimen, Arhiepiscopul Sucevei și Rădăuților. Moaștele au fost primite la Catedrala Episcopală din reședința de județ de Prea Sfințitul Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, racla fiind purtată ulterior de preoți în cadrul unei procesiuni pe străzile din oraș. Moaștele Sfîntului Grigore Teologul au fost depuse în curtea Mînăstirii «Sfinții Voievozi», întru cinstirea celui de-al doilea hram al lăcașului de cult. Soborul de preoți ce a însoțit racla cu Sfintele Moaște a fost urmat de cîteva zeci de persoane, măsurile de ordine publică fiind asigurate de jandarmi... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2011, 18:32 (7867 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Lege și ordine pentru Ialomița

Cel puțin așa vrea prefectul Teculescu!

Lege și ordine pentru Ialomița

Lege și ordine pentru Ialomița. Acestea au fost solicitările reprezentanților Prefecturii Ialomița pentru secretarii administrațiilor locale din județ. Aceștia au fost convocați miercuri, 27 aprilie 2011, la orele 13.00, la o ședință operativă organizată de prefectul Mădălin Teculescu. Potrivit concluziilor dezbaterilor, la acest moment, starea de legalitate la nivelul administrației județene este deficitară, iar autoritățile locale continuă să încalce constant legislația în vigoare.

Măsuri penale pentru neaplicarea legii
Miercuri, 27 aprilie, cei 66 de secretari din cadrul administrației județene au fost convocați în sala de ședințe a Prefecturii Ialomița în cadrul... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2011, 08:37 (13688 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Pompier cu cazier

Angajări după urechea strîmbă a sistemului la ISUJ Ialomița

Pompier cu cazier

Parchetul Militar urmează să decidă soarta unui pompier ialomițean. Pompierul a ajuns în fața magistraților după ce a fost descoperit că are cazier juriciar, deși legea interzice angajarea în structurile militare a unor astfel de persoane... Mai mult, pompierul nu este singurul aflat în această situație. Alți 11 angajați ai Inspectoratului pentru Situații de Urgență al Județului Ialomița au intrat în atenția anchetatorilor...

Concurs de dosare penale la angajarea de pompieri
În anii de glorie 2006, 2007 și chiar 2008, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» Ialomița și-a întărit structurile. Aproximativ 500 de ialomițeni au devenit «peste noapte» profesioniști... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2011, 13:09 (14923 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Elevii ialomițeni pendulează între droguri și analfabetism funcțional

Elevii ialomițeni pendulează între droguri și analfabetism funcțional

Legea Învățămîntului este doar partea văzută a sitemului de învățămînt. Dincolo de acest ghem polemic pe care nimeni nu-l poate descurca se află elevii și problemele acestora. Publicațiile locale abundă de semnale privind derapajele școlare ale elevilor. De la violența școlară devenită o obișnuință în școlile din județ și pînă la elevele-porno, totul a devenit posibil grație ochelarilor de cal ai conducerii Inspectoratului Școlar Ialomița. Imun la toate aceste semnale de alarmă, inspectorul general Ilie Stavăr continuă să ignore realitatea și susține că «școala nu este vinovată pentru ce se întîmplă în afara orelor de curs». Dar la ore?

«Drogați la prima oră!»
Otilia... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2011, 07:14 (12313 vizualizări - 7 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

În căutarea câinilor pierduți. La Bucu.

În căutarea cîinilor pierduți. La Bucu.

Săptămîna trecută, într-o zi de marți, pe la răsăritul soarelui, un TV străin de comună a oprit la Bucu, în apropierea barului consilierului Gheorghe Gheorghe. În mai puțin de jumătate de minut, o duzină și jumătate de cîini crotalați s-au adăugat haitei deja existente în comună. Potrivit martorilor oculari, cîinii aveau urme vizibile de laț, dar erau grași și frumoși, semn că fuseseră hrăniți bine...

La barul lui Gheorghe
Barul consilierului PD-L Gheorghe Gheorghe e la doi pași de locul faptei. O chichineață care vinde cafea la dozator, votcă la pahar și bere subțire, de vară, că șprițul nu se caută la țară. Noi am nimerit la el într-o zi cu ploaie, pe-o vreme să nu... [citește_tot_articolul]

26 Aprilie 2011, 09:47 (6473 vizualizări - 4 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
268 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Finala concursului «Zărzărică, Zărzărea», desfășurată la Slobozia

Vineri, 25 mai 2018, Sala «Europa» a Consiliului Județean Ialomița va găzdui finala celei de a 26-a ediții a concursului de folclor «Zărzărică, Zărzărea». În competiție vor intra cele mai bune ansambluri ...[citește_toată_știrea]

22 Mai 2018, 19:55
(4261 vizualizări - 0 comentarii)


Controale ale DSVSA Ialomița la «Zilele Sloboziei»

Verificări amănunțite în rândurile comercianților de produse alimentare care au participat la manifestările dedicate «Zilelor Sloboziei». Inspectorii Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor ...[citește_toată_știrea]

22 Mai 2018, 19:40
(3904 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

Servicii Publice Slobozia SRL
cu sediul în str. Lujerului, nr. 3,
loc. Slobozia, jud. Ialomița

angajează paznic
cu atestat de pază, cu normă întreagă,
pentru punctul de lucru
Cimitirul Uman Bora
Relații la telefon 0735/309.947

22 Mai 2018, 11:05


Slobozia: Și-a petrecut noaptea în canalul în care a căzut

Slobozia: Și-a petrecut noaptea în canalul în care a căzut

Un bărbat de 65 de ani, din Slobozia, și-a petrecut noaptea trecută în canalul pluvial în care a căzut, neputând să iasă de acolo. Canalul se află situat la marginea Sloboziei, într-o zonă foarte puțin ...[citește_toată_știrea]

21 Mai 2018, 14:59
(7446 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Întreruperi programate la rețeaua de energie electrică

Din cauza lucrărilor de reparații ale rețelelor de distribuție a energiei electrice, E-Distribuție Dobrogea SA anunță faptul că, în perioada 21-26 mai 2018, în localitățile Munteni Buzău, Gârbovi, Nicolești ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2018, 18:50
(5787 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Măsuri pentru ecocondiționalitate

Agenția de Plăți și Intervenție în Agricultură informează cu privire la faptul că pe site-ul instituției, ce poate fi accesat la adresa www.apia.org.ro a fost lansat «Ghidul fermierului ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2018, 18:05
(6031 vizualizări - 0 comentarii)


Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni

Doi bărbați, în vârstă de 47 și 48 de ani, cu domiciliile în Fetești și Giurgeni, au fost sancționați de polițiști, fiind prinși pescuind ilegal în apele Brațului Borcea al Dunării. Aceștia foloseau unelte ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2018, 17:40
(3901 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: 3 bombe au fost descoperite la groapa de gunoi

Săveni: 3 bombe au fost descoperite la groapa de gunoi

Pirotehniștii Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița au ridicat  de la groapa de gunoi a comunei Săveni 3 elemente de muniție rămase neexplodate, de calibrul 152 mm. Alte două proiectile ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2018, 15:52
(4771 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă în Olanda

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, prin serviciul de ocupare EURES, oferă 75 de locuri de muncă sezoniere în agricultură, de «muncitori în grădinărit-25 posturi», «procesori bulbi ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2018, 12:40
(3871 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Competiția micilor pompieri

Elevii de gimnaziu din 4 localități ialomițene au participat joi, 17 mai 2018, la faza județeană a concursului «Prietenii Pompierilor». Competiția s-a desfășurat în incintele Liceului de Arte «Ionel Perlea ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2018, 18:20
(3615 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Activități preventive, susținute de polițiști

Efecte de polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița efectuează în aceste zile acțiuni preventive în școlile și grădinițele din județ. Scopul activităților este acela de a le ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2018, 18:05
(4739 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Polițiștii rutieri au depistat marți, 15 mai a.c., un ialomițean, de 45 de ani, în timp ce conducea un autoturism pe drumurile publice fără a poseda permis de conucere pentru vreo categorie de autovehicule ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2018, 17:10
(3486 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit internațional, depistat de polițiștii ialomițeni

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au depistat un bărbat, de 42 de ani, din Fetești, pe numele căruia exista un mandat european de arestare ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2018, 16:45
(6490 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în scădere

La sfârșitul lunii aprilie 2018, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 5655 șomeri, din care 840 șomeri indemnizați, respectiv 4815 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2018, 18:15
(3377 vizualizări - 0 comentarii)


Șoferiță din Urziceni, prinsă la volan cu 145 km/h în afara localității

O tânără de 33 de ani a rămas fără permis după ce a fost prinsă conducând pe DN21, în afara localității Drajna, cu 145 km/h. Mai mult, șoferița transporta scule electrice pentru care nu avea documente legale ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2018, 12:18
(7010 vizualizări - 2 comentarii)


Urziceni: Pelerinaj la moaștele Sfântului Ierarh Nicolae

Eveniment religios la Catedrala din Urziceni. În perioada 18-22 mai 2018, în incinta sfântului lăcaș de cult vor fi aduse moaștele Sfântului Ierarh Nicolae, de la Biserica «Sfântul Gheorghe Nou» din București ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2018, 21:10
(6303 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Elevii și-au demonstrat abilitățile de salvatori

Echipajele de elevi din 4 școli și licee din județul Ialomița s-au întrecut în cadrul concursului «Cu viața mea apăr viața», competiție organizată de Inspectoratul pentru Situații de Urgență Ialomița anual ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2018, 19:10
(11833 vizualizări - 0 comentarii)


Concurs cu teme religioase la Urziceni

Protopopiatul Urziceni a organizat cea de a 15-a ediție a concursului cu teme religioase «Te Deum Laudamus». În competiție s-au întrecut elevi din Urziceni, Jilavele, Valea Măcrișului și Grindu, care au ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2018, 18:40
(4282 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Movilița

Pompierii din Urziceni au intervenit pentru descarcerarea unui bărbat de 68 de ani, implicat într-un accident rutier. Evenimentul s-a produs în zona localității Movilița, acolo unde conducătorul auto a ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2018, 18:20
(4929 vizualizări - 0 comentarii)


Încep «Zilele Municipiului Slobozia», ediția a XVIII-a

Luni, 14 mai 2018, se deschid manifestările dedicate «Zilelor Municipiului Slobozia». Ca și în edițiile precedente, autoritățile locale au pregătit și în acest an competiții dedicate copiilor, spectacole ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2018, 14:55
(9763 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții la Movilița. Patru suspecți au fost reținuți!

Polițiștii din Ilfov au efectuat în dimineața zilei de joi, 10 mai a.c.,  4 percheziții domiciliare la tot atâția suspecți, acuzați de furturi prin metoda «Sinești». Aceștia ar fi sustras mai multe ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2018, 11:10
(9796 vizualizări - 0 comentarii)


Cai transportați fără documente, depistați de DSVSA Ialomița

Vineri, 4 mai 2018, consilierii din cadrul DSVSA Ialomița au verificat două autoutilitare ce transportau 15 cabaline de la Slobozia către Mizil. Controlul a urmărit aspecte privind identificarea animalelor ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2018, 18:10
(3416 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

PREMIER
Transport Auto SRL
angajează
șoferi profesioniști,
categ. C+E,
cu minim de experiență

salariu atractiv
Relații la sediul firmei
Șos. Brăilei, nr. 5, Slobozia
telefon 0733/449.841

8 Mai 2018, 18:05


ISU Ialomița atenționează asupra elementelor de muniție neexplodată găsite

ISU Ialomița atenționează asupra elementelor de muniție neexplodată găsite

Pe tot teritoriul țării regăsim și astăzi elemente de muniție neexplodată (grenade, proiectile, bombe de aviație etc.) care datează din timpul războaielor mondiale. Ele au fost aruncate atunci și, din diverse ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2018, 18:00
(7300 vizualizări - 0 comentarii)


alătură-te echipei noastre!

căutăm fete frumoase,
responsabile, dicție bună,
minim talent actoricesc,
prezență scenică,
domiciliul în Slobozia,
disponibilitate maximă în week-end
pentru interpretarea
URSITOAREI BUNE
în scenete pentru botez și nuntă
dacă dorești să faci parte
din echipa noastră,
contactează-ne
la telefon 0762/608.918

8 Mai 2018, 17:15


Hoți din Movilița, reținuți

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Coșereni au identificat doi bărbați de 31, respectiv 46 de ani, bănuți de săvârșirea infracțiunii de «furt calificat». Persoanele bănuite au fost reținute pe bază ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2018, 17:10
(4906 vizualizări - 0 comentarii)


Șoferul spaniol care a provocat accidentul de la Stelnica, arestat preventiv

Luni, 7 mai a.c., un bărbat de 65 de ani a fost arestat preventiv pentru săvârșirea infracțiunilor de «ucidere din culpă», «vătămare corporală din culpă» și «conducere a unui autovehicul ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2018, 17:05
(5749 vizualizări - 0 comentarii)


Stelnica: Nepoată și bunică, ucise de un șofer spaniol

Grav accident rutier petrecut în comuna ialomițeană Stelnica, în cursul serii de duminică, 6 mai 2018. O fetiță de 8 ani și bunica ei, în vârstă de 58 de ani, au murit pe loc după ce au fost călcate de ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2018, 17:39
(8027 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Incendiu la o casă în construcție

Flăcările au cuprins o casă, aflată în construcție, în data de duminică, 6 mai 2018, în jurul orei 11,00, în condițiile manifestării unor rafale de vânt puternice. Pompierii de la Garda de Intervenție ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2018, 15:45
(4802 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia incendiu


Ialomița: Animale salvate de pompieri

3 apeluri pentru salvarea a două bovine și a unei cabaline s-au primit la sfârșitul săptămânii precedente de la cetățeni. Dacă în cazul a două bovine, una căzută într-un șanț din comuna Dridu, iar alta ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2018, 15:35
(4436 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...