Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița are cel mai mic număr de paturi de spital pe cap de locuitor

Sănătatea ialomițeană, la un pas de cimitir

Ialomița are cel mai mic număr de paturi de spital pe cap de locuitor

Județul a fost zguduit în ultimele două luni de un nou scandal: desființarea Spitalului Municipal Țăndărei. Măsura a relansat dezbaterea privind restructurarea sistemului sanitar local și a reliefat o serie de carențe necunoscute pînă la acest moment. Una peste alta, statisticile confirmă un fapt fără precedent: cu 2,6 paturi la mia de locuitori, Ialomița se înscrie într-un top negativ al județelor cu cel mai mic număr de paturi de spital pe cap de locuitor.

De la Spitalul din Țăndărei scapă cine poate
Deși nu a fost închis oficial, spitalul de la Țăndărei a fost golit la 1 aprilie, după 116 ani de funcționare neîntreruptă. În urma bolnavilor, au rămas pustii pavilioane... [citește_tot_articolul]

25 Aprilie 2011, 08:47 (12174 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

«Refuz să-mi fie frică!»

Prof. Otilia Dumitru, dincolo de Legea Învățămîntului

«Refuz să-mi fie frică!»

La o săptămînă de la simulacrul de dezbatere organizat de Inspectoratul Școlar, orice polemică legată de Legea Învățămîntului pare în plus. Dincolo de actul normativ însă, rămîn metodologiile de aplicare al acestuia. Considerate drept instrumente ale viitoarelor abuzuri din sistemul de învățămînt, «metodologiile» fac obiectul a numeroase speculații. Puțini dintre profesori au însă curajul de a vorbi deschis despre ce îi așteaptă. Independent a găsit un astfel de profesor. O cheamă Otilia Dumitru, este profesor de biologie, are în urmă o carieră de 25 de ani la catedră și a fost, cu intermitențe, timp de un an inspector general adjunct în cadrul IȘJ Ialomița.

Un sistem guvernat de frică... [citește_tot_articolul]

24 Aprilie 2011, 10:37 (42321 vizualizări - 36 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Nici pâine fără muncă, nici muncă fără... BURSĂ!

Mai există slujbă după criză?

Nici pîine fără muncă, nici muncă fără... BURSĂ!

Ghiță Gheorghe, Nicu Mariana, Mihai Claudia, Milai Ileana, Mihai Ilie, Mihai Geantă, Mihai Nicolae, Mihăilă Roxana, Militaru Gheorghe, Milea Marin, Mitu Ionel Nelu, Moiceanu Aristide, Moraru Ionela, Moroianu Cătălin, Munteanu Ion... La 31 martie, Agenția Județeană a Forței de Muncă Ialomița înregistra 8955 de șomeri, dintre care 3275 beneficiau de ajutorul de șomaj. Vineri, 15 aprilie, la Clubul Tineretului din Slobozia, au venit în jur de 800. Majoritatea ca să-și vizeze carnetul de șomer. Dar au fost și oameni care chiar au sperat la un loc de muncă...

În coadă la locurile de muncă
Dinăuntru se strigă după lista de înscrieri. Afară aude numai cine are urechile ciulite... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2011, 09:48 (9056 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Compania Națională de Autostrăzi repară 17 kilometri de drum național ialomițean

Drumul spre Brăila iese de sub asediu

Compania Națională de Autostrăzi repară 17 kilometri de drum național ialomițean

După 20 de ani de așteptare și un cincinal de cînd brăilenii au îndreptat ca-n palmă drumul național către Slobozia, Compania Națională de Autostrăzi promite refacerea capitală a 17 kilometri din tronsonul de drum național care leagă Ialomița de Brăila. «Minunea» a fost posibilă grație corespondenței susținute purtate de Consiliul Județean Ialomița cu această instituție. Potrivit oficialilor locali, lucrările ar putea fi realizate pînă la sfîrșitul anului 2011.

Cel mai prost drum din județ
Șoseaua națională către Brăila este, de departe, cea mai degradată arteră de circulație națională din județ. Pe o distanță de aproximativ 40 de kilometri, șoseaua arată ca după bombardament... [citește_tot_articolul]

22 Aprilie 2011, 11:44 (11858 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Ciupercă cere sancționarea ministrului Sănătății, Attila Cseke

S-a trezit a șaptea zi după Scripturi

Ciupercă cere sancționarea ministrului Sănătății, Attila Cseke

Într-un protest public adresat Parlamentului, președintele PSD Ialomița, Silvian Ciupercă cere sancționarea ministrului Sănătății, Attila Cseke, pentru «haosul creat prin închiderea spitalelor din țară». Reamintim că prin decizia Ministerului, 100 de angajați ai Spitalului din Țăndărei au rămas fără locuri de muncă, iar Ialomița a ajuns să aibă cel mai mic număr de paturi de spital la mia de locuitori.

Mai bine mai tîrziu decît niciodată
Protestul președintelui PSD este adresat, în principal, Comisiei pentru Muncă, Familie și Protecție Socială, fiind înaintat și celor șase parlamentari pe care-i are județul Ialomița. Într-un expozeu întins pe 5 pagini, Silvian Ciupercă... [citește_tot_articolul]

21 Aprilie 2011, 13:40 (9825 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Hyundai, prezență de top la Salonul Auto de la Shanghai

click pe poză

Hyundai a captat atenția la nivel mondial prin prezența la Salonul Auto de la Shanghai, noua generație de limuzine Hyundai Azera/Grandeur atrăgînd foarte mulți dintre vizitatorii Salonului. Automobilul confirmă pretențiile în creștere ale producătorului Hyundai, care aspiră la un statut premium. Limuzina va dispune de motorizări V6 de 3,3 litri și 3,8 litri, ce vor valorifica prin performanțele lor designul rafinat și caracterul luxos al mașinii. Foarte probabil, debutul comercial al noilor limuzine Hyundai va avea loc în vara 2011. (P)... [citește_tot_articolul]

21 Aprilie 2011, 13:39 (8788 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: hyundai real test

Click aici

EVENIMENT

24 de posturi, radiate din organigrama IPJ Ialomița

La Poliție se restructurează

24 de posturi, radiate din organigrama IPJ Ialomița

Polițiștii ialomițeni se pregătesc de disponibilizări. Recent, Ministerul Administrației și Internelor a decis radierea a 24 de posturi din cadrul IPJ Ialomița. Asta după ce, într-o etapă anterioară a procesului de restructurare, Poliția ialomițeană a rămas și fără alte 109 funcții vacante...

Polițiștii sancționați, viitori șomeri
După disponibilizările masive din sistemul bugetar, a venit rîndul polițiștilor să fie dați afară. Anunțată cu surle și trîmbițe, restructurarea cadelor MAI a poposit și la IPJ Ialomița, 24 de polițiști urmînd a fi «eliminați» din sistem. Săptămîna precedentă, Poliția ialomițeană a intrat în posesia unei noi organigrame, document ce radiază... [citește_tot_articolul]

20 Aprilie 2011, 16:31 (12660 vizualizări - 10 comentarii)

SPORT

Doi slobozeni, pe podium la Naționale

Karting

Doi slobozeni, pe podium la Naționale

Sîmbătă și duminică, 16 și 17 aprilie a.c., la București s-a desfășurat prima etapă a Campionatului Național de Karting, desfășurat sub sigla Federației Române de Automobilism Sportiv (FRAS). Tandemul format din M&M Karting Club și Palatul Copiilor din Slobozia a deplasat în Capitală doi copii, ambii obținînd rezultate foarte bune.
Astfel, Mario Petrache, debutant la acest gen de competiții, a ocupat locul 2 la categoria «kidkart». De remarcat că Mario a intrat în karting în toamna lui 2010. Un rezultat deosebit a obținut și Cosmin Condrea, locul 3, la categoria «pufo».
«Rezultatele acestei prime etape ne îndreptățesc să sperăm că în septembrie, după ce se va trage linie, vom aduce titlul... [citește_tot_articolul]

19 Aprilie 2011, 20:22 (9570 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Lider dezlănțuit

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-Partizanul Merei 6-0

Lider dezlănțuit

Unirea Slobozia a răzbunat începutul greoi de retur printr-o prestație de gală în fața celor de la Partizanul Merei. Oaspeții, o echipă modestă dar bătăioasă, au etalat un joc plin de durități care din fericire nu a lăsat urmări în infirmeria galben-albaștrilor.
Ploaia mocănească și rece care a caracterizat meteorologic toată ziua de vineri, 15 aprilie, a făcut ca terenul să mustească de apă la ora jocului. Asta nu i-a împiedicat pe elevii lui Prepeliță să cadorisească puținii spectatori pitulați sub umbrele cu o grindină de goluri. Startul l-a dat goleadorul Viorel Gheorghe în minutul 21. I-a urmat zvîrluga Marius Drăguț (’33), iar Viorel Gheorghe a recidivat în minutul 39. Sarabanda a fost... [citește_tot_articolul]

19 Aprilie 2011, 20:18 (9110 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Pe frontul de sud-est, nimic nou

Recoltă mare de goluri în etapa XXII-a din Liga a IV-a: 16 la Amara, 15 la Gheorghe Lazăr, 10 la Brazii. Din tot acest morman de reușite, învingătoare a ieșit aceeași Viitorul Axintele. Liderul s-a distrat cu Reviga și își continuă marșul triumfal în ciuda succeselor lejere repurtate de Amara și Abatorul. Etapa viitoare pare a fi ultima capabilă să mai învolbureze apele. Abatorul, locul III, va face un ultim efort de a rămîne în plasa celor din Axintele, în meciul direct care va avea loc la Slobozia. Echipa lui Prepeliță va căuta să răzbune acel umilitor 1-5 din tur, iar dacă va reuși va fi de mare ajutor Amarei, care are o deplasare ușoară la Viticola Fetești.

LIGA a 4-a, Rezultate etapa a 22-a, sîmbătă, 16 aprilie 2011... [citește_tot_articolul]

19 Aprilie 2011, 20:16 (7837 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Tenis de cîmp

«Cupa Florilor» la Slobozia

Soarele și tenisul nu au mai avut la sfîrșitul săptămînii trecute o colaborare cum scrie la carte. Din cauza ploii, organizatorii au fost nevoiți să amîne cu o zi Cupa Florilor, turneu programat inițial să înceapă pe 16 aprilie. Asta nu i-a descurajat pe participanții veniți în număr mare din Constanța, Galați, Brăila, București și, firește, Slobozia. Sportivii slobozeni aparținînd CSS și TenisCon au șanse mari să joace finalele la 4 din cele 6 categorii individuale ale competiției. Este vorba de Alexia Gîndac la categoria 10 ani, Bogdan Corbea la 12 ani, Irina Nițu și Sorin Iordache la 14 ani. Tot în aceste zile, alți doi slobozeni sînt angrenați în «Trofeul Municipiului Pitești». Este vorba... [citește_tot_articolul]

19 Aprilie 2011, 20:14 (5795 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Două victorii pentru Junioarele III

Handbal, CSS Slobozia

Două victorii pentru Junioarele III

În zilele de 15 și 16 aprilie, la Sala Sporturilor din Slobozia s-a desfășurat ultimul turneu din seria C a Campionatului Național de Handbal Feminin rezervat Junioarelor III. Final de sezon plin de emoții pentru CSS Slobozia, echipă care a făcut ochi abia în toamna lui 2010 și cu pași mărunți a reușit să închege un joc promițător în vederea sezoanelor următoare. Cele 18 sportive folosite de profesorul Marian Simion au evoluat în premieră acasă, și poate și acest aspect a condus la o evoluție ceva mai slabă decît în precedentul turneu desfășurat la Galați. Chiar și așa slobozencele și-au îndeplinit obiectivul stabilit: două victorii din patru posibile. Ba mai mult, în meciul cu CSS Constanța au... [citește_tot_articolul]

19 Aprilie 2011, 20:12 (9615 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal Liga I, Unirea Urziceni-Gloria Bistrița 2-1

În sfîrșit, victorie!

Toată lumea aștepta în uvertura etapei 27 disputată vineri, 15 aprilie pe Tineretului un galop de sănătate al Gloriei Bistrița și încă 3 puncte în zestrea destul de săracă a echipei din orașul lordului Pădureanu. Pentru partida împotriva lui Florin Halagian, părintele său spiritual Marian Pană a pregătit o partitură cu Rusescu, vîrf împins, ajutat din spate de Georgian Tobă și de moldoveanul Artur Pătraș, surpriza din garnitura de start a Unirii. Bistrițenii au început jocul în maniera visătoare a omului care a venit să culeagă fără să muncească. Visul a continuat 6 minute după fluierul de start al lui Chivulete Jr., moment în care străjerii Armeanului l-au lăsat pe portarul Călin Albuț pradă... [citește_tot_articolul]

19 Aprilie 2011, 20:10 (7109 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Elicopterul SMURD a preluat un bărbat în comă

Ialomița: Elicopterul SMURD a preluat un bărbat în comă

Scandal în satul Bordușelu. Aseară (duminică, 18 aprilie) un scandal la cîrciuna din centrul satului avea să se sfîrșească tragic pentru un bărbat de 39 ani din localitate. După ce au băut, doi localnici s-au luat la bătaie. Aurel Stroe, de 21 ani, și Radu Ioniță, de 39 ani, sînt protagoniștii principali ai scandalului izbucnit. Conflictul s-ar fi iscat pe fondul unor neînțelegeri mai vechi, iar tînărul Aurel ani l-ar fi îmbrîncit pe Radu Ioniță. Acesta din urmă, beat fiind, s-a dezechilibrat, a căzut și s-a lovit violent cu capul de platforma betonată a barului în care se aflau. Martorii au chemat de urgență ambulanța, echipajul medical găsindu-l pe rănit într-o baltă de sînge și în stare de... [citește_tot_articolul]

18 Aprilie 2011, 12:18 (9561 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Traficanții de minori din Țăndărei pot părăsi localitatea

La un an de la arestarea traficanților din Țăndărei, grupul de infractori reținuți pentru trafic de minori este în libertate. Decizia a aparținut magistraților Tribunalului Harghita, instanță unde a fost judecat dosarul rromilor de la Țăndărei...
Mai mult, în prima zi a lunii aprilie 2011, judecătorii de la Harghita au decis restituirea dosarului Parchetului de pe lîngă Înalta Curte de Casație și Justiție. Revoltător însă, prin aceeași decizie, magistrații au înlocuit măsura obligatorie de a nu părăsi localitate cu măsura de a nu părăsi țara. În continuare însă, traficanții de minori din Țăndărei rămîn fără condamnare. «Obligă pe acești inculpați să nu părăsească țara fără încuviințarra instanței... [citește_tot_articolul]

18 Aprilie 2011, 11:09 (9760 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Povești din Oborul Municipal

Povești din Oborul Municipal

Oborul Municipal reprezintă una dintre «activitățile autofinanțate» ale administrație locale. Potrivit datelor oficiale, în anul 2010, din această activitate municipalitatea a încasat cîteva mii de lei. Deși modeste, sumele obținute din încasări nu vor fi direcționate către modernizarea spațiilor existente, pentru că există obiective de interes public mai importante. Ca, de exemplu, bazarul municipal, în care vor fi investiți în 2011, 50 mii lei. Pentru Obor există doar planuri de viitor, speranțe... și poveștile producătorilor! Atîția cîți mai există...

Toată lumea știe unde este Oborul Municipal. Dacă n-ai avut niciodată treabă cu el, îl vezi din goana mașinii, dincolo de calea ferată, înspre Slobozia Nouă. Dacă ai avut, știi că pe el ar trebui să scrie ca la poarta Purgatoriului lui Dante: «Lăsați orice speranță...». Pentru că de ani buni, o spunem noi, dar o spun și cei care intră acolo, oborul ăsta e obor municipal doar cu numele.... [citește_tot_articolul]

18 Aprilie 2011, 06:47 (10992 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

«Vrem o echipă de Liga Națională!»

Puiu Nichita, președintele Clubului Sportiv Municipal Unirea Slobozia

«Vrem o echipă de Liga Națională!»

Nicolae Nichita, președintele CSM Slobozia, crede că echipa de handbal a orașului are toate șansele pentru a evolua în Liga Națională. Însă deciziile în acestă privință nu vor fi luate înainte de sfîrșitul acestui sezon, adică cel mai devreme în vara acestui an. Pînă atunci, susține Puiu Nichita, e timp destul ca echipa să se așeze și să arate că este dispusă să-și asume responsabilitatea de a juca de la egal la egal cu echipe de talia Oltchim.
-De ce a fost demis cuplul de antrenori Marian și Emilia Simion?
-În urma rezultatelor, mai precis a celor 4 înfrîngeri, s-a decis demiterea colectivului de antrenori. Nu neapărat din vina acestora, în fond fetele au fost... [citește_tot_articolul]

17 Aprilie 2011, 11:34 (8720 vizualizări - 4 comentarii)

REPORTAJ

Teatrul de umbre

Teatrul de umbre

Săptămîna trecută, la Muzeul Național al Agriculturii a fost inaugurat primul teatru de umbre din oraș. Inițiativa aparține gazdelor și a fost posibilă grație unui curs de teatru organizat de Rețeaua Națională a Muzeelor din România și finanțat de administrația Fondului Cultura Națională în anul 2010. Ceea ce este cu adevărat inedit însă, de-abia acum urmează: niciunul dintre cei 14 actori nu are mai mult de 10 ani.

Măria sa, Ion Creangă
Vineri, înainte de orele 16.00, băncile de lemn din sala de teatru improvizată la parterul Muzeului e arhiplină. Dincolo de panoul de lemn pe care scrie cuminte «teatru de umbre» se aude forfotă. Dincoace, vocea povestitorului: «A fost... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2011, 16:22 (12999 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Neagu, antrenor de probă sau începutul unei dinastii

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Neagu, antrenor de probă sau începutul unei dinastii

Profesorul Gheorghe Neagu a devenit oficial antrenorul echipei de handbal CSM Unirea Slobozia. Independent vă prezintă, în exclusivitate, primul interviu al acestuia în noua sa postură.
-Pe ce perioadă se întinde contractul dumneavoastră?
-Contractul meu este un contract de 4 etape. În funcție de obiectivele propuse, va fi prelungit pentru cel puțin un an. Mai mult nu doresc eu pentru că boala lungă e moarte sigură.
-Cine va fi antrenor secund?
-Petrescu Ileana (n. red.: fiica prof. Gheorghe Neagu), fostă jucătoare a orașului, absolventă a Institutului de Educație Fizică și fostă antrenoare a grupei de juniori II a Clubului... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2011, 10:04 (9731 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Exclusiv: Vitezomanul primar Piedone a rămas fără permis

A fost prins de radar cu 154 km/h la Lilieci

Exclusiv: Vitezomanul primar Piedone a rămas fără permis

13 aprilie, zi cu ghinion pentru primarul Sectorului 4, Cristian Popescu Piedone. Gonind pe șoselele ialomițene, edilul bucureștean a rămas fără permis de conducere. Pentru 30 de zile.
Miercuri, în localitatea Lilieci, primarului Sectorului 4 i-a fost suspendat permisul de conducere. Asta fiindcă radarul l-ar fi surprins cu o viteză de 154 km/h, în localitate. Legitimat de polițiștii din trafic, Piedone s-a văzut pus în situația de a-și continua drumul fără dreptul de a mai conduce. Potrivit unor surse, cel puțin pentru 30 de zile primarul nu mai are dreptul să șofeze. Asta desigur dacă nu cumva același edil va contesta măsura impusă de polițiștii ialomițeni.
De reținut faptul că nu este... [citește_tot_articolul]

15 Aprilie 2011, 16:25 (10610 vizualizări - 5 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
276 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Protopopiatul Slobozia: Pâinea vieții, împletită de tinerele generații

Protopopiatul Slobozia: Pâinea vieții, împletită de tinerele generații

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, în ziua de 16 octombrie 2019, Protopopiatul Slobozia, în parteneriat cu Muzeul Național al Agriculturii, a desfășurat ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2019, 19:30
(3204 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a polițiștilor ialomițeni în zona trecerilor la nivel cu cale ferată

Acțiune a polițiștilor ialomițeni în zona trecerilor la nivel cu cale ferată

În cursul zilei de joi, 17 octombrie a.c., polițiștii rutieri, cei de Ordine Publică și Transporturi au desfășurat, timp de mai multe ore, activități atât în zona trecerilor la nivel cu calea ferată semnalizate ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2019, 19:25
(3351 vizualizări - 0 comentarii)


Albești: Arestat pentru «furt calificat»

MIercuri, 16 octombrie a.c., polițiștii din cadrul Secției 1 Poliție Rurală Slobozia au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2019, 19:20
(2882 vizualizări - 1 comentariu)


Șoferi băuți la volan, depistați de polițiștii ialomițeni

Miercuri, 16 octombrie a.c, doi șoferi au fost depistați de polițiști conducând autoturisme pe drumurile publice sub influența băuturilor alcoolice. Astfel, pe raza localității Dridu, un conducător auto ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2019, 19:15
(2884 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiunea «Truck&Bus»

IPJ Ialomița: Acțiunea «Truck&Bus»

Pe parcursul acestei săptămâni, polițiștii ialomițeni, sub coordonarea Direcției Rutiere din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române, acționează pentru prevenirea accidentelor de circulație produse ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2019, 19:10
(3703 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Și tu poți deveni polițist!»

Activitatea de selecționare a candidaților pentru concursurile de admitere în instituțiile de învățământ ale Ministerului Afacerilor Interne continuă. Până la data de 15 noiembrie 2019 candidații pot depune ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2019, 20:10
(5112 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune de prevenire a delincvenței juvenile și consumului de droguri în școlile din Fetești

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița desfășoară permanent acțiuni informativ-preventive dedicate siguranței tinerilor. Luni, 14 octombrie a.c,  peste 300 de elevi din Fetești au participat ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2019, 18:15
(6055 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: «Târgul de toamnă», în atenția polițiștilor

Fetești: «Târgul de toamnă», în atenția polițiștilor

În perioada desfășurării Târgului tradițional de toamnă din Fetești, polițiștii au acționat cu efective sporite pentru menținerea unui climat de ordine și siguranță publică, precum și pentru prevenirea ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2019, 18:10
(2091 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Urmărit de polițiștii care au tras și focuri de avertisment, un tânăr s-a răsturnat cu mașina

Un tânăr de 20 de ani, din Hârșova, a fost reținut de polițiștii ialomițeni pentru cumul de infracțiuni la regimul circulației rutier. Va fi prezentat în fața magistraților, pentru dispunerea măsurilor ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2019, 18:05
(4634 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiunea «Truck&Bus»

Autovehiculele pentru transportul persoanelor sau mărfurilor vor fi oprite pentru control, în această săptămână, de polițiștii rutieri. Activitățile sunt desfășurate simultan în toate statele membre ale ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2019, 11:20
(3671 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Persoană dispărută!

Fetești: Persoană dispărută!

Polițiștii din Ialomița caută o femeie, de 21 de ani, care a plecat voluntar de la domiciliu și nu a mai revenit. Persoanele care pot oferi informații sunt rugate să sune la numărul unic de urgență 112 ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2019, 11:15
(2553 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestați pentru «conducere pe drumurile publice a unui vehicul sub influența alcoolului» și «furt calificat»

La acest sfârșit de săptămână, polițiștii ialomițeni, în baza unor activități pe linia depistării persoanelor urmărite, au identificat, pe raza județului, mai multe persoane pe numele cărora instanțe de ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2019, 11:10
(7513 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Surzii-creatori de frumos»

Asociația Națională a Surzilor din România aniversează 100 de ani de activitate pentru persoanele surde. Pentru promovarea și celebrarea istoriei și culturii comunității de surzi din România,  Asociația ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2019, 11:05
(2130 vizualizări - 0 comentarii)


Jandarmii ialomițeni donează sânge

Jandarmii ialomițeni vor participa, în perioada 21-25 octombrie 2019, la o campanie de donare de sânge. Acțiunea este inițiată de Centrul de Transfuzii Sanguine Ialomița, cu scopul de a crește numărul donatorilor ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2019, 19:45
(2549 vizualizări - 0 comentarii)


Misleanu: Locuință cuprinsă de flăcări

O locuință din localitatea Misleanu a fost cuprinsă de flăcări în după amiaza zilei de miercuri, 9 octombrie 2019. Focul a distrus o parte din acoperișul imobilului, dar și bunuri din incinta locuinței ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2019, 19:40
(3057 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Misleanu incendiu


Fetești: «Târgul de toamnă», supravegheat de jandarmi

Efective de jandarmi din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița vor asigura ordinea și liniștea publică în cadrul «Târgului de toamnă», eveniment desfășurat la Fetești. Manifestarea a debutat ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2019, 19:35
(4551 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune de prevenire a delincvenței juvenile și consumului de droguri în școlile din Fetești

Marți, 8 octombrie 2019, polițiștii feteșteni au desfășurat o acțiune informativ-preventivă pe linia prevenirii faptelor cu violență, a delincvenței juvenile, victimizării minorilor în zona unităților de ...[citește_toată_știrea]

9 Octombrie 2019, 21:15
(7119 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 4,60%-rata șomajului în luna august 2019

La sfârșitul lunii august 2019, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița au fost înregistrați 4348 șomeri (dintre care 2024 femei), rata șomajului fiind de 4,60%. Din totalul ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2019, 18:35
(3008 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Urziceni, arestat pentru «infracțiuni la regimul rutier»

Vineri, 4 octombrie a.c., polițiștii de la Biroul de Investigații Criminale Urziceni au identificat pe raza municipiului Urziceni un bărbat, de 24 de ani, din localitate, pe numele căruia Judecătoria Urziceni ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2019, 18:25
(3132 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Verificarea stării tehnice a autovehiculului


Luni, 7 octombrie a.c., polițiștii Rutieri împreună cu reprezentanții Registrului Auto Român au desfășurat pe raza municipiului Slobozia o acțiune de control în trafic. Scopul acesteia a fost reducerea ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2019, 18:20
(3424 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune pentru prevenirea și combaterea cerșetoriei la Fetești

Duminică, 6 octombrie a.c., polițiștii feteșteni au acționat pentru depistarea cerșetorilor și minorilor lăsați fără supraveghere, predispuși la comiterea unor acte de vagabondaj. În urma activităților ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2019, 18:10
(3549 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În perioada 7-11 octombrie 2019, orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2019, 18:55
(5472 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: 17 permise reținute, amenzi de peste 65 mii de lei

Joi, 3 octombrie a.c., polițiștii ialomițeni au acționat la 52 evenimente sesizate prin numărul unic pentru apeluri de urgență 112 și au constatat 6 infracțiuni. Astfel, polițiștii au reținut 17 permise ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2019, 18:50
(2530 vizualizări - 1 comentariu)


Bărbat din Andrășești, beat la volan

Joi, 3 octombrie a.c., polițiștii din cadrul Secției 1 Poliție Rurală Slobozia au depistat în trafic un bărbat, de 45 de ani, din Andrășești, în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2019, 18:45
(2497 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Tovărășia

Miercuri, 2 octombrie a.c., în jurul orelor 13,00, un incendiu a izbucnit la o anexă gospodărească din Tovărășia. La fața locului s-au deplasat 3 echipaje din cadrul Detașamentului de Pompieri Slobozia ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2019, 19:25
(2514 vizualizări - 0 comentarii)


Filmul «Între Chin și Amin», premieră la Slobozia

Vineri, 4 octombrie a.c., începând cu orele 18,00, la Sala «Europa» a Consiliului Județean Ialomița va avea loc premiera filmului «Între Chin și Amin» . Filmul independent al lui Toma Enache este un omagiu ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2019, 19:20
(3764 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Ziua Internațională a Persoanelor Vârstnice»

Cu ocazia «Zilei Internaționale a Persoanelor Vârstnice», Protopopiatul Slobozia în colaborare cu Asociația «Samarineni în comunitate» au organizat miercuri, 2 octombrie a.c., o activitate dedicată seniorilor ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2019, 19:15
(5891 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a polițiștilor feteșteni

Miercuri, 2 octombrie a.c., polițiștii feteșteni au desfășurat activități pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale în domeniul silviculturii și pisciculturii. Astfel, în cadrul ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2019, 19:10
(1926 vizualizări - 0 comentarii)


ACS Viitorul Urziceni este în primele 10 cluburi din țară la șah

ACS Viitorul Urziceni este în primele 10 cluburi din țară la șah

În perioada 20-30 Septembrie 2019, Hotelul Aurora din localitatea Mamaia a găzduit Divizia A de șah clasic pe echipe. Divizia A este eșalonul secund al Campionatului Național de șah clasic pe echipe, o ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2019, 18:35
(5929 vizualizări - 3 comentarii)


Armășești: Arestat pentru «furt calificat» și «violare de domiciliu»

Marți, 1 octombrie a.c., polițiștii ialomițeni au reușit depistarea unui bărbat, de 25 de ani, din Armășești, pe numele căruia Judecătoria Urziceni a emis un mandat de executare a pedepsei. Cel în cauză ...[citește_toată_știrea]

2 Octombrie 2019, 18:30
(3432 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...