Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Nici pâine fără muncă, nici muncă fără... BURSĂ!

Mai există slujbă după criză?

Nici pîine fără muncă, nici muncă fără... BURSĂ!

Ghiță Gheorghe, Nicu Mariana, Mihai Claudia, Milai Ileana, Mihai Ilie, Mihai Geantă, Mihai Nicolae, Mihăilă Roxana, Militaru Gheorghe, Milea Marin, Mitu Ionel Nelu, Moiceanu Aristide, Moraru Ionela, Moroianu Cătălin, Munteanu Ion... La 31 martie, Agenția Județeană a Forței de Muncă Ialomița înregistra 8955 de șomeri, dintre care 3275 beneficiau de ajutorul de șomaj. Vineri, 15 aprilie, la Clubul Tineretului din Slobozia, au venit în jur de 800. Majoritatea ca să-și vizeze carnetul de șomer. Dar au fost și oameni care chiar au sperat la un loc de muncă...

În coadă la locurile de muncă
Dinăuntru se strigă după lista de înscrieri. Afară aude numai cine are urechile ciulite... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2011, 09:48 (9055 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Compania Națională de Autostrăzi repară 17 kilometri de drum național ialomițean

Drumul spre Brăila iese de sub asediu

Compania Națională de Autostrăzi repară 17 kilometri de drum național ialomițean

După 20 de ani de așteptare și un cincinal de cînd brăilenii au îndreptat ca-n palmă drumul național către Slobozia, Compania Națională de Autostrăzi promite refacerea capitală a 17 kilometri din tronsonul de drum național care leagă Ialomița de Brăila. «Minunea» a fost posibilă grație corespondenței susținute purtate de Consiliul Județean Ialomița cu această instituție. Potrivit oficialilor locali, lucrările ar putea fi realizate pînă la sfîrșitul anului 2011.

Cel mai prost drum din județ
Șoseaua națională către Brăila este, de departe, cea mai degradată arteră de circulație națională din județ. Pe o distanță de aproximativ 40 de kilometri, șoseaua arată ca după bombardament... [citește_tot_articolul]

22 Aprilie 2011, 11:44 (11858 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Ciupercă cere sancționarea ministrului Sănătății, Attila Cseke

S-a trezit a șaptea zi după Scripturi

Ciupercă cere sancționarea ministrului Sănătății, Attila Cseke

Într-un protest public adresat Parlamentului, președintele PSD Ialomița, Silvian Ciupercă cere sancționarea ministrului Sănătății, Attila Cseke, pentru «haosul creat prin închiderea spitalelor din țară». Reamintim că prin decizia Ministerului, 100 de angajați ai Spitalului din Țăndărei au rămas fără locuri de muncă, iar Ialomița a ajuns să aibă cel mai mic număr de paturi de spital la mia de locuitori.

Mai bine mai tîrziu decît niciodată
Protestul președintelui PSD este adresat, în principal, Comisiei pentru Muncă, Familie și Protecție Socială, fiind înaintat și celor șase parlamentari pe care-i are județul Ialomița. Într-un expozeu întins pe 5 pagini, Silvian Ciupercă... [citește_tot_articolul]

21 Aprilie 2011, 13:40 (9825 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Hyundai, prezență de top la Salonul Auto de la Shanghai

click pe poză

Hyundai a captat atenția la nivel mondial prin prezența la Salonul Auto de la Shanghai, noua generație de limuzine Hyundai Azera/Grandeur atrăgînd foarte mulți dintre vizitatorii Salonului. Automobilul confirmă pretențiile în creștere ale producătorului Hyundai, care aspiră la un statut premium. Limuzina va dispune de motorizări V6 de 3,3 litri și 3,8 litri, ce vor valorifica prin performanțele lor designul rafinat și caracterul luxos al mașinii. Foarte probabil, debutul comercial al noilor limuzine Hyundai va avea loc în vara 2011. (P)... [citește_tot_articolul]

21 Aprilie 2011, 13:39 (8786 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: hyundai real test

Click aici

EVENIMENT

24 de posturi, radiate din organigrama IPJ Ialomița

La Poliție se restructurează

24 de posturi, radiate din organigrama IPJ Ialomița

Polițiștii ialomițeni se pregătesc de disponibilizări. Recent, Ministerul Administrației și Internelor a decis radierea a 24 de posturi din cadrul IPJ Ialomița. Asta după ce, într-o etapă anterioară a procesului de restructurare, Poliția ialomițeană a rămas și fără alte 109 funcții vacante...

Polițiștii sancționați, viitori șomeri
După disponibilizările masive din sistemul bugetar, a venit rîndul polițiștilor să fie dați afară. Anunțată cu surle și trîmbițe, restructurarea cadelor MAI a poposit și la IPJ Ialomița, 24 de polițiști urmînd a fi «eliminați» din sistem. Săptămîna precedentă, Poliția ialomițeană a intrat în posesia unei noi organigrame, document ce radiază... [citește_tot_articolul]

20 Aprilie 2011, 16:31 (12654 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

SPORT

Doi slobozeni, pe podium la Naționale

Karting

Doi slobozeni, pe podium la Naționale

Sîmbătă și duminică, 16 și 17 aprilie a.c., la București s-a desfășurat prima etapă a Campionatului Național de Karting, desfășurat sub sigla Federației Române de Automobilism Sportiv (FRAS). Tandemul format din M&M Karting Club și Palatul Copiilor din Slobozia a deplasat în Capitală doi copii, ambii obținînd rezultate foarte bune.
Astfel, Mario Petrache, debutant la acest gen de competiții, a ocupat locul 2 la categoria «kidkart». De remarcat că Mario a intrat în karting în toamna lui 2010. Un rezultat deosebit a obținut și Cosmin Condrea, locul 3, la categoria «pufo».
«Rezultatele acestei prime etape ne îndreptățesc să sperăm că în septembrie, după ce se va trage linie, vom aduce titlul... [citește_tot_articolul]

19 Aprilie 2011, 20:22 (9561 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Lider dezlănțuit

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-Partizanul Merei 6-0

Lider dezlănțuit

Unirea Slobozia a răzbunat începutul greoi de retur printr-o prestație de gală în fața celor de la Partizanul Merei. Oaspeții, o echipă modestă dar bătăioasă, au etalat un joc plin de durități care din fericire nu a lăsat urmări în infirmeria galben-albaștrilor.
Ploaia mocănească și rece care a caracterizat meteorologic toată ziua de vineri, 15 aprilie, a făcut ca terenul să mustească de apă la ora jocului. Asta nu i-a împiedicat pe elevii lui Prepeliță să cadorisească puținii spectatori pitulați sub umbrele cu o grindină de goluri. Startul l-a dat goleadorul Viorel Gheorghe în minutul 21. I-a urmat zvîrluga Marius Drăguț (’33), iar Viorel Gheorghe a recidivat în minutul 39. Sarabanda a fost... [citește_tot_articolul]

19 Aprilie 2011, 20:18 (9109 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Pe frontul de sud-est, nimic nou

Recoltă mare de goluri în etapa XXII-a din Liga a IV-a: 16 la Amara, 15 la Gheorghe Lazăr, 10 la Brazii. Din tot acest morman de reușite, învingătoare a ieșit aceeași Viitorul Axintele. Liderul s-a distrat cu Reviga și își continuă marșul triumfal în ciuda succeselor lejere repurtate de Amara și Abatorul. Etapa viitoare pare a fi ultima capabilă să mai învolbureze apele. Abatorul, locul III, va face un ultim efort de a rămîne în plasa celor din Axintele, în meciul direct care va avea loc la Slobozia. Echipa lui Prepeliță va căuta să răzbune acel umilitor 1-5 din tur, iar dacă va reuși va fi de mare ajutor Amarei, care are o deplasare ușoară la Viticola Fetești.

LIGA a 4-a, Rezultate etapa a 22-a, sîmbătă, 16 aprilie 2011... [citește_tot_articolul]

19 Aprilie 2011, 20:16 (7837 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Tenis de cîmp

«Cupa Florilor» la Slobozia

Soarele și tenisul nu au mai avut la sfîrșitul săptămînii trecute o colaborare cum scrie la carte. Din cauza ploii, organizatorii au fost nevoiți să amîne cu o zi Cupa Florilor, turneu programat inițial să înceapă pe 16 aprilie. Asta nu i-a descurajat pe participanții veniți în număr mare din Constanța, Galați, Brăila, București și, firește, Slobozia. Sportivii slobozeni aparținînd CSS și TenisCon au șanse mari să joace finalele la 4 din cele 6 categorii individuale ale competiției. Este vorba de Alexia Gîndac la categoria 10 ani, Bogdan Corbea la 12 ani, Irina Nițu și Sorin Iordache la 14 ani. Tot în aceste zile, alți doi slobozeni sînt angrenați în «Trofeul Municipiului Pitești». Este vorba... [citește_tot_articolul]

19 Aprilie 2011, 20:14 (5792 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Două victorii pentru Junioarele III

Handbal, CSS Slobozia

Două victorii pentru Junioarele III

În zilele de 15 și 16 aprilie, la Sala Sporturilor din Slobozia s-a desfășurat ultimul turneu din seria C a Campionatului Național de Handbal Feminin rezervat Junioarelor III. Final de sezon plin de emoții pentru CSS Slobozia, echipă care a făcut ochi abia în toamna lui 2010 și cu pași mărunți a reușit să închege un joc promițător în vederea sezoanelor următoare. Cele 18 sportive folosite de profesorul Marian Simion au evoluat în premieră acasă, și poate și acest aspect a condus la o evoluție ceva mai slabă decît în precedentul turneu desfășurat la Galați. Chiar și așa slobozencele și-au îndeplinit obiectivul stabilit: două victorii din patru posibile. Ba mai mult, în meciul cu CSS Constanța au... [citește_tot_articolul]

19 Aprilie 2011, 20:12 (9615 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal Liga I, Unirea Urziceni-Gloria Bistrița 2-1

În sfîrșit, victorie!

Toată lumea aștepta în uvertura etapei 27 disputată vineri, 15 aprilie pe Tineretului un galop de sănătate al Gloriei Bistrița și încă 3 puncte în zestrea destul de săracă a echipei din orașul lordului Pădureanu. Pentru partida împotriva lui Florin Halagian, părintele său spiritual Marian Pană a pregătit o partitură cu Rusescu, vîrf împins, ajutat din spate de Georgian Tobă și de moldoveanul Artur Pătraș, surpriza din garnitura de start a Unirii. Bistrițenii au început jocul în maniera visătoare a omului care a venit să culeagă fără să muncească. Visul a continuat 6 minute după fluierul de start al lui Chivulete Jr., moment în care străjerii Armeanului l-au lăsat pe portarul Călin Albuț pradă... [citește_tot_articolul]

19 Aprilie 2011, 20:10 (7109 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Elicopterul SMURD a preluat un bărbat în comă

Ialomița: Elicopterul SMURD a preluat un bărbat în comă

Scandal în satul Bordușelu. Aseară (duminică, 18 aprilie) un scandal la cîrciuna din centrul satului avea să se sfîrșească tragic pentru un bărbat de 39 ani din localitate. După ce au băut, doi localnici s-au luat la bătaie. Aurel Stroe, de 21 ani, și Radu Ioniță, de 39 ani, sînt protagoniștii principali ai scandalului izbucnit. Conflictul s-ar fi iscat pe fondul unor neînțelegeri mai vechi, iar tînărul Aurel ani l-ar fi îmbrîncit pe Radu Ioniță. Acesta din urmă, beat fiind, s-a dezechilibrat, a căzut și s-a lovit violent cu capul de platforma betonată a barului în care se aflau. Martorii au chemat de urgență ambulanța, echipajul medical găsindu-l pe rănit într-o baltă de sînge și în stare de... [citește_tot_articolul]

18 Aprilie 2011, 12:18 (9558 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Traficanții de minori din Țăndărei pot părăsi localitatea

La un an de la arestarea traficanților din Țăndărei, grupul de infractori reținuți pentru trafic de minori este în libertate. Decizia a aparținut magistraților Tribunalului Harghita, instanță unde a fost judecat dosarul rromilor de la Țăndărei...
Mai mult, în prima zi a lunii aprilie 2011, judecătorii de la Harghita au decis restituirea dosarului Parchetului de pe lîngă Înalta Curte de Casație și Justiție. Revoltător însă, prin aceeași decizie, magistrații au înlocuit măsura obligatorie de a nu părăsi localitate cu măsura de a nu părăsi țara. În continuare însă, traficanții de minori din Țăndărei rămîn fără condamnare. «Obligă pe acești inculpați să nu părăsească țara fără încuviințarra instanței... [citește_tot_articolul]

18 Aprilie 2011, 11:09 (9760 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Povești din Oborul Municipal

Povești din Oborul Municipal

Oborul Municipal reprezintă una dintre «activitățile autofinanțate» ale administrație locale. Potrivit datelor oficiale, în anul 2010, din această activitate municipalitatea a încasat cîteva mii de lei. Deși modeste, sumele obținute din încasări nu vor fi direcționate către modernizarea spațiilor existente, pentru că există obiective de interes public mai importante. Ca, de exemplu, bazarul municipal, în care vor fi investiți în 2011, 50 mii lei. Pentru Obor există doar planuri de viitor, speranțe... și poveștile producătorilor! Atîția cîți mai există...

Toată lumea știe unde este Oborul Municipal. Dacă n-ai avut niciodată treabă cu el, îl vezi din goana mașinii, dincolo de calea ferată, înspre Slobozia Nouă. Dacă ai avut, știi că pe el ar trebui să scrie ca la poarta Purgatoriului lui Dante: «Lăsați orice speranță...». Pentru că de ani buni, o spunem noi, dar o spun și cei care intră acolo, oborul ăsta e obor municipal doar cu numele.... [citește_tot_articolul]

18 Aprilie 2011, 06:47 (10991 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

«Vrem o echipă de Liga Națională!»

Puiu Nichita, președintele Clubului Sportiv Municipal Unirea Slobozia

«Vrem o echipă de Liga Națională!»

Nicolae Nichita, președintele CSM Slobozia, crede că echipa de handbal a orașului are toate șansele pentru a evolua în Liga Națională. Însă deciziile în acestă privință nu vor fi luate înainte de sfîrșitul acestui sezon, adică cel mai devreme în vara acestui an. Pînă atunci, susține Puiu Nichita, e timp destul ca echipa să se așeze și să arate că este dispusă să-și asume responsabilitatea de a juca de la egal la egal cu echipe de talia Oltchim.
-De ce a fost demis cuplul de antrenori Marian și Emilia Simion?
-În urma rezultatelor, mai precis a celor 4 înfrîngeri, s-a decis demiterea colectivului de antrenori. Nu neapărat din vina acestora, în fond fetele au fost... [citește_tot_articolul]

17 Aprilie 2011, 11:34 (8720 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Teatrul de umbre

Teatrul de umbre

Săptămîna trecută, la Muzeul Național al Agriculturii a fost inaugurat primul teatru de umbre din oraș. Inițiativa aparține gazdelor și a fost posibilă grație unui curs de teatru organizat de Rețeaua Națională a Muzeelor din România și finanțat de administrația Fondului Cultura Națională în anul 2010. Ceea ce este cu adevărat inedit însă, de-abia acum urmează: niciunul dintre cei 14 actori nu are mai mult de 10 ani.

Măria sa, Ion Creangă
Vineri, înainte de orele 16.00, băncile de lemn din sala de teatru improvizată la parterul Muzeului e arhiplină. Dincolo de panoul de lemn pe care scrie cuminte «teatru de umbre» se aude forfotă. Dincoace, vocea povestitorului: «A fost... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2011, 16:22 (12998 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Neagu, antrenor de probă sau începutul unei dinastii

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Neagu, antrenor de probă sau începutul unei dinastii

Profesorul Gheorghe Neagu a devenit oficial antrenorul echipei de handbal CSM Unirea Slobozia. Independent vă prezintă, în exclusivitate, primul interviu al acestuia în noua sa postură.
-Pe ce perioadă se întinde contractul dumneavoastră?
-Contractul meu este un contract de 4 etape. În funcție de obiectivele propuse, va fi prelungit pentru cel puțin un an. Mai mult nu doresc eu pentru că boala lungă e moarte sigură.
-Cine va fi antrenor secund?
-Petrescu Ileana (n. red.: fiica prof. Gheorghe Neagu), fostă jucătoare a orașului, absolventă a Institutului de Educație Fizică și fostă antrenoare a grupei de juniori II a Clubului... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2011, 10:04 (9730 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Exclusiv: Vitezomanul primar Piedone a rămas fără permis

A fost prins de radar cu 154 km/h la Lilieci

Exclusiv: Vitezomanul primar Piedone a rămas fără permis

13 aprilie, zi cu ghinion pentru primarul Sectorului 4, Cristian Popescu Piedone. Gonind pe șoselele ialomițene, edilul bucureștean a rămas fără permis de conducere. Pentru 30 de zile.
Miercuri, în localitatea Lilieci, primarului Sectorului 4 i-a fost suspendat permisul de conducere. Asta fiindcă radarul l-ar fi surprins cu o viteză de 154 km/h, în localitate. Legitimat de polițiștii din trafic, Piedone s-a văzut pus în situația de a-și continua drumul fără dreptul de a mai conduce. Potrivit unor surse, cel puțin pentru 30 de zile primarul nu mai are dreptul să șofeze. Asta desigur dacă nu cumva același edil va contesta măsura impusă de polițiștii ialomițeni.
De reținut faptul că nu este... [citește_tot_articolul]

15 Aprilie 2011, 16:25 (10609 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Autoritățile locale, obligate să-și recupereze debitele restante

Din 2006 (anul în care prefectul Cazacu declara județul ca avînd un nivel de legalitate care tinde către zero!) și pînă în prezent lucrurile nu s-au schimbat prea mult în administrația locală. Primarii aflați la al doilea, al treilea sau chiar la al patrulea mandat au același aer de feudal intangibil, secretarii primăriilor sfidează legea cu aceeași seninătate, iar consilierii locali continuă să-și facă liniștiți siesta la fiecare ședință de consiliu. Numai legile sînt mai multe și mai greu de aplicat! Dar cui îi pasă? Vorba strămoșescă: «’Tu-le legea-n... cu mumele lor cu tot! Că doar nu ne-a făcut ei pe noi!». Și totuși...

E pur si move
Și totuși, ceva pare să se învîrtească... [citește_tot_articolul]

15 Aprilie 2011, 06:34 (10363 vizualizări - 4 comentarii)

POLITICĂ

Cazacu dixit: «Blaga a venit la Slobozia să se plimbe!»

Alegerile pentru șefia PD-L se fac cu ușile închise

Cazacu dixit: «Blaga a venit la Slobozia să se plimbe!»

Joi, 14 aprilie, Vasile Blaga, unul dintre cei trei candidați la șefia PD-L a venit la Slobozia pentru a-și promova candidatura. Întîlnirea cu staff-ul local al PD-L a avut loc la Slobozia și s-a ținut cu ușile închise. Cazacu Marinică, președintele PD-L Ialomița a declarat că «organizația PD-L Ialomița nu-l susține pe Vasile Blaga!».

Paleologu, Blaga, Boc, Boc, Boc!
Joi, 14 aprilie a.c., la orele 11.00, filiala locală a PD-L Ialomița a organizat la Centrul Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia o întîlnire cu Vasile Blaga, unul dintre cei trei candidați ai PD-L în cursa pentru prezidențialele partidului. Vizita lui Blaga survine la nici trei zile de la cea a... [citește_tot_articolul]

14 Aprilie 2011, 13:58 (11528 vizualizări - 6 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
330 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

E-Distribuție Dobrogea: Atenție, se întrerupe curentul!

Din cauza lucrărilor de întreținere și reabilitare a rețelelor electrice, furnizarea energiei electrice va fi sistată în unele zone ale orașelor Amara, Slobozia și Urziceni, în perioada 19-23 noiembrie ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2018, 19:05
(6478 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestat pentru «infracțiuni contra patrimoniului»

Polițiștii de Investigații Criminale din Ialomița au depistat un bărbat care era urmărit internațional pentru «infracțiuni contra patrimoniului», fapte comise în Belgia. Astfel, pe numele bărbatului de ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2018, 12:15
(3986 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Gheorghe Doja

Miercuri, 14 noiembrie a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza comunei Gheorghe Doja s-a produs un eveniment rutier soldat cu pagube materiale. Astfel, polițiștii ajunși la locul evenimentului ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2018, 12:10
(4701 vizualizări - 0 comentarii)


Parchetul de pe lângă Judecătoria Urziceni: Arest preventiv pentru doi bărbați care operau prin metoda «Accidentul»

Potrivit unui comunicat de presă al Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni, anchetatorii au reușit arestarea a doi indivizi acuzați de «înșelăciune» și «complicitate la înșelăciune» ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2018, 19:10
(6819 vizualizări - 4 comentarii)


Primarul general al Madridului, Manuela Carmena, vizită de lucru la Țăndărei

Consilierul de stat cu responsabilități în problematica minorităților, Dana Varga, a primit miercuri, 14 noiembrie a.c., o delegație spaniolă condusă de primarul general al Madridului, Manuela Carmena, ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 19:30
(4141 vizualizări - 1 comentariu)


DSVSA Ialomița: Informare cu privire la evoluția pestei micilor rumegătoare

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de rumegătoare mici (ovine și caprine), atât din exploatațiile comerciale cât și din gospodăriile ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 15:35
(3657 vizualizări - 1 comentariu)


Acțiuni preventive ale polițiștilor ialomițeni

Prevenirea delincvenței juvenile și victimizarea minorilor, prevenirea infracțiunilor contra patrimoniului și siguranța cetățeanului, sunt unele dintre prioritățile Poliției ialomițene. Astfel, marți, ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 14:20
(3552 vizualizări - 0 comentarii)


Teatrul «Tony Bulandra» Târgoviște, la Slobozia

Marți, 4 decembrie 2018, cu începere de la orele 18,00, la Casa de Cultură Municipală Slobozia, Teatrul «Tony Bulandra» Târgoviște va pune în scenă piesa «O scrisoare pierdută», de I.L. Caragiale. Beneficiind ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 13:40
(2862 vizualizări - 0 comentarii)


2364 de persoane, angajate prin intermediul AJOFM Ialomița

În primele 9 luni ale anului 2018, ca urmare a implementării Programului Național de Ocupare a Forței de Muncă, prin intermediul AJOFM Ialomița au fost încadrate în muncă 2364 persoane, dintre care 873 ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 12:20
(3132 vizualizări - 0 comentarii)


Gura Ialomiței: «Rapsozii la ei acasă»

Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița, în colaborare cu Primăria comunei Gura Ialomiței, organizează sâmbătă, 17 noiembrie 2018, în această localitate manifestarea ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 11:25
(2910 vizualizări - 0 comentarii)


Diplomă de Bună Practică pentru Consiliul Județean Ialomița

Agenția Națională a Funcționarilor Publici a organizat ce-a de-a XI- ediție a Competiției celor mai bune practici din administrația publică din România, cu scopul de a identifica și disemina inițiative ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 11:15
(3265 vizualizări - 0 comentarii)


ANOFM: Locuri de muncă în Danemarca și Portugalia

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă, prin intermediul Serviciului EURES din cadrul AJOFM Ialomița, promovează oferta unui angajator din Danemarca de 200 locuri de muncă (100 locuri pentru Danemarca și 100 locuri pentru Portugalia), pentru munca sezonieră, cules de mazăre, campania 2019. Durata contractului este pe perioada iunie-octombrie 2019, programul de lucru fiind de 30-40 ore, 6 zile/săptămână. ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 10:05
(2583 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița recrutează personal din sursă externă

Inspectoratul pentru Situații de Urgență al Județului Ialomița organizează concurs de recrutare din sursă externă pentru ocuparea a 6 funcții vacante (4 ofițeri și 2 subofițeri). Înscrierile se desfășoară ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2018, 19:20
(5735 vizualizări - 0 comentarii)


E-Distribuție Dobrogea: Atenție, se întrerupe curentul!

E-Distribuție Dobrogea anunță consumatorii casnici cu privire la faptul că, în perioada 12-16 noiembrie 2018, din cauza lucrărilor de întreținere a rețelelor, alimentarea cu energie electrică va fi sistată ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2018, 19:10
(5523 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Rădulești, arestat pentru «infracțiuni la regimul rutier»

Polițiștii ialomițeni au identificat un bărbat, de 41 de ani, din satul Rădulești, acesta figurând pe lista persoanelor care se sustrăgeau executării unor pedepse privative de libertate. El a fost condamnat ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2018, 20:05
(3411 vizualizări - 0 comentarii)


Mihail Kogălniceanu: Prins la volan fără permis

Un bărbat, de 42 de ani, din comuna Mihail Kogălniceanu s-a ales cu un dosar penal după ce a condus pe drumurile publice, fără a avea permis de conducere. Cercetările în această cauză continuă. ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2018, 19:25
(3735 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: La volan sub influența băuturilor alcoolice

Un bărbat, de 34 de ani, din localitatea Săveni s-a ales cu un dosar penal pentru că a condus sub influența băuturilor alcoolice. Acesta avea o alcoolemie de 0,44 miligrame alcool pur în aerul expirat. ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2018, 19:20
(3585 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infracțiuni la regimul silvic, constatate de polițiști

Doi bărbați, de 38 și 47 de ani, din județele Vrancea și Ialomița, au intrat în atenția polițiștilor după ce au comis infracțiuni la regimul silvic. Primul contravenient transporta cu o mașină o cantitate ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2018, 19:10
(3402 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Expoziție de artă plastică la Muzeul Național al Agriculturii

Uniunea Artiștilor Plastici Ialomița vernisează expoziția de artă plastică «Salonul de Toamnă 2018». Evenimentul se va desfășura la Muzeul Național al Agriculturii din România miercuri, 7 noiembrie 201 ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2018, 10:35
(3307 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Peste 450 de amenzi, 19 de permise reținute

Polițiștii au intervenit, la finele săptămânii precedente, la aproape 100 de evenimente, majoritatea sesizate prin 112. Polițiștii au aplicat peste 450 de sancțiuni contravenționale, au constatat peste ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2018, 10:20
(4701 vizualizări - 0 comentarii)


Hramul Mânăstirii Slobozia

În perioada 6-12 noiembrie 2018, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor organizează o serie de manifestări cu ocazia sărbătoririi hramului «Sfinților ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2018, 10:05
(3847 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Acțiune de vaccinare a galinaceelor

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița anunță crescătorii și deținătorii de păsări domestice că, în această perioadă, desfășoară prin medicii veterinari de liberă practică ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2018, 09:50
(4227 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Șapte persoane au fost rănite într-un accident rutier

Amara: Șapte persoane au fost rănite într-un accident rutier

Accident rutier produs în apropiere de orașul Amara în seara zilei de duminică, 4 noiembrie 2018. Șapte persoane au fost rănite, una dintre ele murind la locul incidentului, după ce o căruță a fost lovită ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2018, 21:08
(5731 vizualizări - 0 comentarii)


Nou focar de Pestă Porcină Africană în Cartierul Slobozia Nouă

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează că sâmbătă, 27 octombrie 2018, într-o exploatație din Cartierul Slobozia Nouă a fost confirmat un focar de Pestă Porcină ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2018, 10:05
(4119 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Registrul electronic de evidență a contractelor de internship

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă anunță lansarea Registrului electronic de evidență a contractelor de internship. Registrul înființat și gestionat de ANOFM ține evidența tuturor contractelor ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2018, 09:55
(5343 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Produsele contrafăcute, în atenția polițiștilor

În ultimele 48 de ore, polițiștii de Investigare a Criminalității Economice au efectuat controale la mai mulți agenți economici de pe raza județului Ialomița, pe linia prevenirii și combaterii ilegalităților ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 19:10
(4255 vizualizări - 1 comentariu)


Jilavele: S-a răsturnat cu mașina

În cursul zilei de joi, 25 octombrie a.c, în apropiere de localitatea Jilavele s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate de către polițiști s-a stabilit faptul ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 18:55
(4204 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Jilavele accident


Slobozia: Arestat pentru «lipsire de libertate»

Joi, 25 octombrie a.c., polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 18:50
(4663 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Borănești, urmărit de mașina Poliției

Joi, 25 octombrie a.c., un bărbat de 46 de ani, din comuna Manasia, a fost depistat de polițiștii rutieri în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu deși avea acest drept suspendat ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 18:40
(4080 vizualizări - 0 comentarii)


Orboești: A căzut în WC-ul din fundul curții

Orboești: A căzut în WC-ul din fundul curții

O bărtrână de 74 de ani din satul ialomițean Orboești a fost la un pas de moarte după ce a căzut în WC-ul pe care îl avea în fundul curții. Femeia a fost descoperită după 12 ore de o rudă care voia să folosească ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 15:45
(6117 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...