Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Elevii ialomițeni pendulează între droguri și analfabetism funcțional

Elevii ialomițeni pendulează între droguri și analfabetism funcțional

Legea Învățămîntului este doar partea văzută a sitemului de învățămînt. Dincolo de acest ghem polemic pe care nimeni nu-l poate descurca se află elevii și problemele acestora. Publicațiile locale abundă de semnale privind derapajele școlare ale elevilor. De la violența școlară devenită o obișnuință în școlile din județ și pînă la elevele-porno, totul a devenit posibil grație ochelarilor de cal ai conducerii Inspectoratului Școlar Ialomița. Imun la toate aceste semnale de alarmă, inspectorul general Ilie Stavăr continuă să ignore realitatea și susține că «școala nu este vinovată pentru ce se întîmplă în afara orelor de curs». Dar la ore?

«Drogați la prima oră!»
Otilia... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2011, 07:14 (12313 vizualizări - 7 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

În căutarea câinilor pierduți. La Bucu.

În căutarea cîinilor pierduți. La Bucu.

Săptămîna trecută, într-o zi de marți, pe la răsăritul soarelui, un TV străin de comună a oprit la Bucu, în apropierea barului consilierului Gheorghe Gheorghe. În mai puțin de jumătate de minut, o duzină și jumătate de cîini crotalați s-au adăugat haitei deja existente în comună. Potrivit martorilor oculari, cîinii aveau urme vizibile de laț, dar erau grași și frumoși, semn că fuseseră hrăniți bine...

La barul lui Gheorghe
Barul consilierului PD-L Gheorghe Gheorghe e la doi pași de locul faptei. O chichineață care vinde cafea la dozator, votcă la pahar și bere subțire, de vară, că șprițul nu se caută la țară. Noi am nimerit la el într-o zi cu ploaie, pe-o vreme să nu... [citește_tot_articolul]

26 Aprilie 2011, 09:47 (6473 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița are cel mai mic număr de paturi de spital pe cap de locuitor

Sănătatea ialomițeană, la un pas de cimitir

Ialomița are cel mai mic număr de paturi de spital pe cap de locuitor

Județul a fost zguduit în ultimele două luni de un nou scandal: desființarea Spitalului Municipal Țăndărei. Măsura a relansat dezbaterea privind restructurarea sistemului sanitar local și a reliefat o serie de carențe necunoscute pînă la acest moment. Una peste alta, statisticile confirmă un fapt fără precedent: cu 2,6 paturi la mia de locuitori, Ialomița se înscrie într-un top negativ al județelor cu cel mai mic număr de paturi de spital pe cap de locuitor.

De la Spitalul din Țăndărei scapă cine poate
Deși nu a fost închis oficial, spitalul de la Țăndărei a fost golit la 1 aprilie, după 116 ani de funcționare neîntreruptă. În urma bolnavilor, au rămas pustii pavilioane... [citește_tot_articolul]

25 Aprilie 2011, 08:47 (12174 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

«Refuz să-mi fie frică!»

Prof. Otilia Dumitru, dincolo de Legea Învățămîntului

«Refuz să-mi fie frică!»

La o săptămînă de la simulacrul de dezbatere organizat de Inspectoratul Școlar, orice polemică legată de Legea Învățămîntului pare în plus. Dincolo de actul normativ însă, rămîn metodologiile de aplicare al acestuia. Considerate drept instrumente ale viitoarelor abuzuri din sistemul de învățămînt, «metodologiile» fac obiectul a numeroase speculații. Puțini dintre profesori au însă curajul de a vorbi deschis despre ce îi așteaptă. Independent a găsit un astfel de profesor. O cheamă Otilia Dumitru, este profesor de biologie, are în urmă o carieră de 25 de ani la catedră și a fost, cu intermitențe, timp de un an inspector general adjunct în cadrul IȘJ Ialomița.

Un sistem guvernat de frică... [citește_tot_articolul]

24 Aprilie 2011, 10:37 (42322 vizualizări - 36 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Nici pâine fără muncă, nici muncă fără... BURSĂ!

Mai există slujbă după criză?

Nici pîine fără muncă, nici muncă fără... BURSĂ!

Ghiță Gheorghe, Nicu Mariana, Mihai Claudia, Milai Ileana, Mihai Ilie, Mihai Geantă, Mihai Nicolae, Mihăilă Roxana, Militaru Gheorghe, Milea Marin, Mitu Ionel Nelu, Moiceanu Aristide, Moraru Ionela, Moroianu Cătălin, Munteanu Ion... La 31 martie, Agenția Județeană a Forței de Muncă Ialomița înregistra 8955 de șomeri, dintre care 3275 beneficiau de ajutorul de șomaj. Vineri, 15 aprilie, la Clubul Tineretului din Slobozia, au venit în jur de 800. Majoritatea ca să-și vizeze carnetul de șomer. Dar au fost și oameni care chiar au sperat la un loc de muncă...

În coadă la locurile de muncă
Dinăuntru se strigă după lista de înscrieri. Afară aude numai cine are urechile ciulite... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2011, 09:48 (9056 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Compania Națională de Autostrăzi repară 17 kilometri de drum național ialomițean

Drumul spre Brăila iese de sub asediu

Compania Națională de Autostrăzi repară 17 kilometri de drum național ialomițean

După 20 de ani de așteptare și un cincinal de cînd brăilenii au îndreptat ca-n palmă drumul național către Slobozia, Compania Națională de Autostrăzi promite refacerea capitală a 17 kilometri din tronsonul de drum național care leagă Ialomița de Brăila. «Minunea» a fost posibilă grație corespondenței susținute purtate de Consiliul Județean Ialomița cu această instituție. Potrivit oficialilor locali, lucrările ar putea fi realizate pînă la sfîrșitul anului 2011.

Cel mai prost drum din județ
Șoseaua națională către Brăila este, de departe, cea mai degradată arteră de circulație națională din județ. Pe o distanță de aproximativ 40 de kilometri, șoseaua arată ca după bombardament... [citește_tot_articolul]

22 Aprilie 2011, 11:44 (11858 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Ciupercă cere sancționarea ministrului Sănătății, Attila Cseke

S-a trezit a șaptea zi după Scripturi

Ciupercă cere sancționarea ministrului Sănătății, Attila Cseke

Într-un protest public adresat Parlamentului, președintele PSD Ialomița, Silvian Ciupercă cere sancționarea ministrului Sănătății, Attila Cseke, pentru «haosul creat prin închiderea spitalelor din țară». Reamintim că prin decizia Ministerului, 100 de angajați ai Spitalului din Țăndărei au rămas fără locuri de muncă, iar Ialomița a ajuns să aibă cel mai mic număr de paturi de spital la mia de locuitori.

Mai bine mai tîrziu decît niciodată
Protestul președintelui PSD este adresat, în principal, Comisiei pentru Muncă, Familie și Protecție Socială, fiind înaintat și celor șase parlamentari pe care-i are județul Ialomița. Într-un expozeu întins pe 5 pagini, Silvian Ciupercă... [citește_tot_articolul]

21 Aprilie 2011, 13:40 (9825 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Hyundai, prezență de top la Salonul Auto de la Shanghai

click pe poză

Hyundai a captat atenția la nivel mondial prin prezența la Salonul Auto de la Shanghai, noua generație de limuzine Hyundai Azera/Grandeur atrăgînd foarte mulți dintre vizitatorii Salonului. Automobilul confirmă pretențiile în creștere ale producătorului Hyundai, care aspiră la un statut premium. Limuzina va dispune de motorizări V6 de 3,3 litri și 3,8 litri, ce vor valorifica prin performanțele lor designul rafinat și caracterul luxos al mașinii. Foarte probabil, debutul comercial al noilor limuzine Hyundai va avea loc în vara 2011. (P)... [citește_tot_articolul]

21 Aprilie 2011, 13:39 (8790 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: hyundai real test

Click aici

EVENIMENT

24 de posturi, radiate din organigrama IPJ Ialomița

La Poliție se restructurează

24 de posturi, radiate din organigrama IPJ Ialomița

Polițiștii ialomițeni se pregătesc de disponibilizări. Recent, Ministerul Administrației și Internelor a decis radierea a 24 de posturi din cadrul IPJ Ialomița. Asta după ce, într-o etapă anterioară a procesului de restructurare, Poliția ialomițeană a rămas și fără alte 109 funcții vacante...

Polițiștii sancționați, viitori șomeri
După disponibilizările masive din sistemul bugetar, a venit rîndul polițiștilor să fie dați afară. Anunțată cu surle și trîmbițe, restructurarea cadelor MAI a poposit și la IPJ Ialomița, 24 de polițiști urmînd a fi «eliminați» din sistem. Săptămîna precedentă, Poliția ialomițeană a intrat în posesia unei noi organigrame, document ce radiază... [citește_tot_articolul]

20 Aprilie 2011, 16:31 (12667 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

SPORT

Doi slobozeni, pe podium la Naționale

Karting

Doi slobozeni, pe podium la Naționale

Sîmbătă și duminică, 16 și 17 aprilie a.c., la București s-a desfășurat prima etapă a Campionatului Național de Karting, desfășurat sub sigla Federației Române de Automobilism Sportiv (FRAS). Tandemul format din M&M Karting Club și Palatul Copiilor din Slobozia a deplasat în Capitală doi copii, ambii obținînd rezultate foarte bune.
Astfel, Mario Petrache, debutant la acest gen de competiții, a ocupat locul 2 la categoria «kidkart». De remarcat că Mario a intrat în karting în toamna lui 2010. Un rezultat deosebit a obținut și Cosmin Condrea, locul 3, la categoria «pufo».
«Rezultatele acestei prime etape ne îndreptățesc să sperăm că în septembrie, după ce se va trage linie, vom aduce titlul... [citește_tot_articolul]

19 Aprilie 2011, 20:22 (9578 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Lider dezlănțuit

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-Partizanul Merei 6-0

Lider dezlănțuit

Unirea Slobozia a răzbunat începutul greoi de retur printr-o prestație de gală în fața celor de la Partizanul Merei. Oaspeții, o echipă modestă dar bătăioasă, au etalat un joc plin de durități care din fericire nu a lăsat urmări în infirmeria galben-albaștrilor.
Ploaia mocănească și rece care a caracterizat meteorologic toată ziua de vineri, 15 aprilie, a făcut ca terenul să mustească de apă la ora jocului. Asta nu i-a împiedicat pe elevii lui Prepeliță să cadorisească puținii spectatori pitulați sub umbrele cu o grindină de goluri. Startul l-a dat goleadorul Viorel Gheorghe în minutul 21. I-a urmat zvîrluga Marius Drăguț (’33), iar Viorel Gheorghe a recidivat în minutul 39. Sarabanda a fost... [citește_tot_articolul]

19 Aprilie 2011, 20:18 (9110 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Pe frontul de sud-est, nimic nou

Recoltă mare de goluri în etapa XXII-a din Liga a IV-a: 16 la Amara, 15 la Gheorghe Lazăr, 10 la Brazii. Din tot acest morman de reușite, învingătoare a ieșit aceeași Viitorul Axintele. Liderul s-a distrat cu Reviga și își continuă marșul triumfal în ciuda succeselor lejere repurtate de Amara și Abatorul. Etapa viitoare pare a fi ultima capabilă să mai învolbureze apele. Abatorul, locul III, va face un ultim efort de a rămîne în plasa celor din Axintele, în meciul direct care va avea loc la Slobozia. Echipa lui Prepeliță va căuta să răzbune acel umilitor 1-5 din tur, iar dacă va reuși va fi de mare ajutor Amarei, care are o deplasare ușoară la Viticola Fetești.

LIGA a 4-a, Rezultate etapa a 22-a, sîmbătă, 16 aprilie 2011... [citește_tot_articolul]

19 Aprilie 2011, 20:16 (7837 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Tenis de cîmp

«Cupa Florilor» la Slobozia

Soarele și tenisul nu au mai avut la sfîrșitul săptămînii trecute o colaborare cum scrie la carte. Din cauza ploii, organizatorii au fost nevoiți să amîne cu o zi Cupa Florilor, turneu programat inițial să înceapă pe 16 aprilie. Asta nu i-a descurajat pe participanții veniți în număr mare din Constanța, Galați, Brăila, București și, firește, Slobozia. Sportivii slobozeni aparținînd CSS și TenisCon au șanse mari să joace finalele la 4 din cele 6 categorii individuale ale competiției. Este vorba de Alexia Gîndac la categoria 10 ani, Bogdan Corbea la 12 ani, Irina Nițu și Sorin Iordache la 14 ani. Tot în aceste zile, alți doi slobozeni sînt angrenați în «Trofeul Municipiului Pitești». Este vorba... [citește_tot_articolul]

19 Aprilie 2011, 20:14 (5795 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Două victorii pentru Junioarele III

Handbal, CSS Slobozia

Două victorii pentru Junioarele III

În zilele de 15 și 16 aprilie, la Sala Sporturilor din Slobozia s-a desfășurat ultimul turneu din seria C a Campionatului Național de Handbal Feminin rezervat Junioarelor III. Final de sezon plin de emoții pentru CSS Slobozia, echipă care a făcut ochi abia în toamna lui 2010 și cu pași mărunți a reușit să închege un joc promițător în vederea sezoanelor următoare. Cele 18 sportive folosite de profesorul Marian Simion au evoluat în premieră acasă, și poate și acest aspect a condus la o evoluție ceva mai slabă decît în precedentul turneu desfășurat la Galați. Chiar și așa slobozencele și-au îndeplinit obiectivul stabilit: două victorii din patru posibile. Ba mai mult, în meciul cu CSS Constanța au... [citește_tot_articolul]

19 Aprilie 2011, 20:12 (9615 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal Liga I, Unirea Urziceni-Gloria Bistrița 2-1

În sfîrșit, victorie!

Toată lumea aștepta în uvertura etapei 27 disputată vineri, 15 aprilie pe Tineretului un galop de sănătate al Gloriei Bistrița și încă 3 puncte în zestrea destul de săracă a echipei din orașul lordului Pădureanu. Pentru partida împotriva lui Florin Halagian, părintele său spiritual Marian Pană a pregătit o partitură cu Rusescu, vîrf împins, ajutat din spate de Georgian Tobă și de moldoveanul Artur Pătraș, surpriza din garnitura de start a Unirii. Bistrițenii au început jocul în maniera visătoare a omului care a venit să culeagă fără să muncească. Visul a continuat 6 minute după fluierul de start al lui Chivulete Jr., moment în care străjerii Armeanului l-au lăsat pe portarul Călin Albuț pradă... [citește_tot_articolul]

19 Aprilie 2011, 20:10 (7112 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Elicopterul SMURD a preluat un bărbat în comă

Ialomița: Elicopterul SMURD a preluat un bărbat în comă

Scandal în satul Bordușelu. Aseară (duminică, 18 aprilie) un scandal la cîrciuna din centrul satului avea să se sfîrșească tragic pentru un bărbat de 39 ani din localitate. După ce au băut, doi localnici s-au luat la bătaie. Aurel Stroe, de 21 ani, și Radu Ioniță, de 39 ani, sînt protagoniștii principali ai scandalului izbucnit. Conflictul s-ar fi iscat pe fondul unor neînțelegeri mai vechi, iar tînărul Aurel ani l-ar fi îmbrîncit pe Radu Ioniță. Acesta din urmă, beat fiind, s-a dezechilibrat, a căzut și s-a lovit violent cu capul de platforma betonată a barului în care se aflau. Martorii au chemat de urgență ambulanța, echipajul medical găsindu-l pe rănit într-o baltă de sînge și în stare de... [citește_tot_articolul]

18 Aprilie 2011, 12:18 (9563 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Traficanții de minori din Țăndărei pot părăsi localitatea

La un an de la arestarea traficanților din Țăndărei, grupul de infractori reținuți pentru trafic de minori este în libertate. Decizia a aparținut magistraților Tribunalului Harghita, instanță unde a fost judecat dosarul rromilor de la Țăndărei...
Mai mult, în prima zi a lunii aprilie 2011, judecătorii de la Harghita au decis restituirea dosarului Parchetului de pe lîngă Înalta Curte de Casație și Justiție. Revoltător însă, prin aceeași decizie, magistrații au înlocuit măsura obligatorie de a nu părăsi localitate cu măsura de a nu părăsi țara. În continuare însă, traficanții de minori din Țăndărei rămîn fără condamnare. «Obligă pe acești inculpați să nu părăsească țara fără încuviințarra instanței... [citește_tot_articolul]

18 Aprilie 2011, 11:09 (9762 vizualizări - 3 comentarii)

REPORTAJ

Povești din Oborul Municipal

Povești din Oborul Municipal

Oborul Municipal reprezintă una dintre «activitățile autofinanțate» ale administrație locale. Potrivit datelor oficiale, în anul 2010, din această activitate municipalitatea a încasat cîteva mii de lei. Deși modeste, sumele obținute din încasări nu vor fi direcționate către modernizarea spațiilor existente, pentru că există obiective de interes public mai importante. Ca, de exemplu, bazarul municipal, în care vor fi investiți în 2011, 50 mii lei. Pentru Obor există doar planuri de viitor, speranțe... și poveștile producătorilor! Atîția cîți mai există...

Toată lumea știe unde este Oborul Municipal. Dacă n-ai avut niciodată treabă cu el, îl vezi din goana mașinii, dincolo de calea ferată, înspre Slobozia Nouă. Dacă ai avut, știi că pe el ar trebui să scrie ca la poarta Purgatoriului lui Dante: «Lăsați orice speranță...». Pentru că de ani buni, o spunem noi, dar o spun și cei care intră acolo, oborul ăsta e obor municipal doar cu numele.... [citește_tot_articolul]

18 Aprilie 2011, 06:47 (10992 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

«Vrem o echipă de Liga Națională!»

Puiu Nichita, președintele Clubului Sportiv Municipal Unirea Slobozia

«Vrem o echipă de Liga Națională!»

Nicolae Nichita, președintele CSM Slobozia, crede că echipa de handbal a orașului are toate șansele pentru a evolua în Liga Națională. Însă deciziile în acestă privință nu vor fi luate înainte de sfîrșitul acestui sezon, adică cel mai devreme în vara acestui an. Pînă atunci, susține Puiu Nichita, e timp destul ca echipa să se așeze și să arate că este dispusă să-și asume responsabilitatea de a juca de la egal la egal cu echipe de talia Oltchim.
-De ce a fost demis cuplul de antrenori Marian și Emilia Simion?
-În urma rezultatelor, mai precis a celor 4 înfrîngeri, s-a decis demiterea colectivului de antrenori. Nu neapărat din vina acestora, în fond fetele au fost... [citește_tot_articolul]

17 Aprilie 2011, 11:34 (8720 vizualizări - 4 comentarii)

REPORTAJ

Teatrul de umbre

Teatrul de umbre

Săptămîna trecută, la Muzeul Național al Agriculturii a fost inaugurat primul teatru de umbre din oraș. Inițiativa aparține gazdelor și a fost posibilă grație unui curs de teatru organizat de Rețeaua Națională a Muzeelor din România și finanțat de administrația Fondului Cultura Națională în anul 2010. Ceea ce este cu adevărat inedit însă, de-abia acum urmează: niciunul dintre cei 14 actori nu are mai mult de 10 ani.

Măria sa, Ion Creangă
Vineri, înainte de orele 16.00, băncile de lemn din sala de teatru improvizată la parterul Muzeului e arhiplină. Dincolo de panoul de lemn pe care scrie cuminte «teatru de umbre» se aude forfotă. Dincoace, vocea povestitorului: «A fost... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2011, 16:22 (13001 vizualizări - 0 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
276 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: Grevă de avertisment în spitale

Grevă de avertisment în toate cele 4 spitale din Ialomița. Peste 800 de angajați din sistemul medical vor eliminarea plafonului de 30% aplicat sporurilor salariale, dar și creșteri ale veniturilor pentru ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2018, 11:30
(3802 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Bătrâne înșelate prin metoda «Accidentul»

Două bătrâne, de 71 și 79 de ani, din Fetești și Bărcănești, au reclamat la Poliție faptul că au fost victimele unor fapte de înșelăciune prin metoda «Accidentul». Acestea au spus că persoane necunoscute ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2018, 11:35
(4730 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Se caută salvatori voluntari

În perioada 2 mai-8 iunie 2018, ISU Ialomița recrutează persoane în vederea efectuării în mod voluntar de activități de acordare a primului ajutor. Cei interesați trebuie să aibă vârsta cuprinsă între ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2018, 11:20
(3550 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Hoți identificați de polițiști

Polițiștii din Țăndărei au reușit să identifice autorii unui furt, faptă comisă pe raza orașului și sesizată pe data de 30 aprilie 2018. Este vorba despre doi bărbați, de 23 și 43 de ani, care acum sunt ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2018, 11:15
(4619 vizualizări - 2 comentarii)


Fetești: Cercetat pentru «furt calificat»

Polițiștii din Fetești au deschis un dosar penal pe numele unui bărbat de 54 de ani, domiciliat în Galați, sub acuzația de furt calificat. Acesta a fost prins în flagrant în timp ce sustrăsese mai multe ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2018, 11:05
(3611 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Cursuri pentru șomeri

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița organizează cursuri de calificare profesională în meserii precum cea de ospătar, bucătar, agent de securitate, cofetar și altele. Cursurile sunt ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2018, 20:05
(3880 vizualizări - 0 comentarii)


Anchetă în Ialomița. La un pas de a fi jefuit în zona Popasului Sinești!

Polițiștii din Ialomița au deschis un dosar penal pentru «tentativă de furt », după ce un bărbat din București a reclamat pe un site de socializare cum a scăpat ca prin urechile acului de o bană de hoți ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2018, 16:05
(5897 vizualizări - 3 comentarii)


Ialomița: Vacanța de 1 Mai-amenzi de aproape 330000 de lei, 54 de permise reținute

În ultimele 4 zile, polițiștii ialomițeni au intervenit la peste 150 de evenimente, au constatat în jur de 70 de infracțiuni, au aplicat peste 1000 de sancțiuni contravenționale, în valoare de aproape ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2018, 11:10
(4991 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 150 de polițiști ialomițeni, în stradă

Peste 150 de polițiști sunt la serviciu, pe toată perioada minivacanței de 1 mai, pentru siguranța tuturor celor care participă la evenimente, activități cultural-artistice sau sportive și pentru supravegherea ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2018, 11:05
(4374 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Autotren încărcat cu îngrășăminte agricole, căzut în afara carosabilului

Evenimentul rutier a avut loc în noaptea de joi spre vineri, 26/27 aprilie 2018, în jurul orei 1,30, pe DN2A, în apropiere de municipiul Slobozia. Șoferul autotrenului, un  tânăr în vârstă de 23 de ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2018, 14:30
(5809 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


APIA: Depunerea cererilor pentru subvențiile la animale și cuantumurile schemelor de sprijin cuplat în sectorul vegetal

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează potențialii beneficiari că, până la data de 2 mai 2018 inclusiv, se depun Cererile de solicitare a ajutorului de stat în sectorul creșterii ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2018, 13:20
(10138 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița recrutează candidați pentru instituțiile de învățământ care școlarizează viitorii pompieri

Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al Județului Ialomița recrutează candidați pentru concursurile de admitere organizate în 2018 și ianuarie 2019, pentru  instituțiile de învățământ ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2018, 11:40
(8197 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Controale inopinate

În perioada 19.03-31.10.2018, Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița desfășoară acțiuni de control cu caracter inopinat. Acestea vor viza beneficiarii la care se prestează muncă necalificată cu caracter ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2018, 11:35
(3452 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Program de lucru normal în minivacanța de 1 Mai

Agenția pentru Plăți și Intervenție în Agricultură informează fermierii cu privire la faptul că instituția își va desfășura activitatea în program normal de lucru în zilele de 30 aprilie și 1 mai 2018. ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2018, 20:05
(6284 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Exercițiu aplicativ la Fetești

Joi, 26 aprilie 2018, reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență al județului Ialomița vor desfășura, la Fetești, un amplu exercițiu aplicativ, prin activarea Planului Roșu de Intervenție ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2018, 19:35
(4405 vizualizări - 1 comentariu)


APIA: 30 aprilie, data limită de depunere a documentelor pentru subvenția la motorină

Agenția pentru Plăți și Intervenție în Agricultură informează fermierii din județ cu privire la faptul că 30 aprilie este data limită până la care se depun cererile de plată pentru subvenția la motorină ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2018, 19:25
(8036 vizualizări - 0 comentarii)


Închideri de gaze la Manasia și Urziceni

Joi, 26 aprilie 2018, Distrigaz Sud Rețele anunță sistarea gazelor în localitățile Urziceni și Manasia, ca urmare a lucrărilor de reparații a rețelelor de distribuție. Furnizarea va fi întreruptă între ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2018, 19:05
(5641 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat înecat în râul Ialomița

Pompierii din cadrul Gărzii de Intervenție Slobozia a desfășurat o misiune în zona  localității Cosâmbești, aceștia recuperând din apele râului Ialomița trupul unui bărbat înecat. Cadavrul a fost transportat ...[citește_toată_știrea]

24 Aprilie 2018, 18:40
(5586 vizualizări - 0 comentarii)


Mașină cuprinsă de flăcări între Movila și Fetești

Pompierii Stației de Intervenție Fetești au acționat pentru stingerea unui incendiu produs la un autoturism, pe DJ212, între localitățile Movila și Fetești. Deși flăcările au fost stinse  rapid, mașina ...[citește_toată_știrea]

24 Aprilie 2018, 18:15
(3354 vizualizări - 0 comentarii)


Mandate de arestare preventivă în dosarul scandalului de la Fetești

La propunerea polițiștilor și procurorilor din Fetești, doi bărbați au fost arestați preventiv pentru 30 de zile, în urma scandalului provocat vineri, 13 aprilie 2018, în cartierul Vlașca. Este vorba despre ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2018, 01:21
(9859 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Întreruperi programate la rețeaua de energie electrică și gaze

Potrivit furnizorului de energie electrică E-Distribuție Dobrogea, pe parcursul săptămânii viitoare, 23-27 aprilie 2018, mai multe localități din Ialomița vor fi afectate parțial de întreruperi de electricitate ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2018, 20:10
(7431 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rezultate Bursa Generală a Locurilor de Muncă

Vineri, 20 aprilie 2018, la nivel național, s-a desfașurat Bursa Generală a Locurilor de Muncă, acțiune organizată de Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă. Acest eveniment a fost organizat ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2018, 17:05
(5389 vizualizări - 1 comentariu)


Un protest la Școala Gimnazială «Spiru Haret» din Țăndărei

Joi, 19 aprilie 2018, la Țăndărei, a fost organizat un protest spontan la Școala Gimnazială «Spiru Haret». Manifestarea a fost organizată de cadrele didactice ale unității de învățământ ca reacție la atitudinea ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2018, 14:05
(6343 vizualizări - 1 comentariu)


ISU Ialomița: Incendiu la o fabrică de mase plastice

4 tone de mase plastice au ars în seara zilei de miercuri, 18 aprilie 2018, în curtea unui depozit de  PET-uri din Urziceni. La fața locului au intervenit pompierii din localitate, cu două autospeciale ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2018, 13:15
(6445 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni incendiu


Slobozia: Sărbătoare dedicată cărților

Luni, 23 aprilie 2018, la Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» din Slobozia se va sărbători «Ziua Internațională a Cărții și a Drepturilor de Autor. Ziua Bibliotecarului și 85 de ani de bibliotecă publică ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2018, 11:45
(4096 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Două persoane, rănite într-un accident rutier

Pompierii din Urziceni au acordat primul ajutor victimelor unui accident rutier petrecut duminică, 15 aprilie 2018, pe raza localității Căldărușanca. Victimele erau pasageri într-o mașină care s-a lovit ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2018, 20:50
(5753 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în scădere ușoară

La sfârșitul lunii martie 2018, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 6043 șomeri, din care 1131 șomeri erau indemnizați, respectiv 4912 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2018, 20:35
(4160 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Incendiu din cauza unei lumânări aprinse

În noapte de 14/15 aprilie 2018, pompierii Detașamentului de Intervenție Urziceni au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu care s-a produs la casa unui localnic din satul buzoian ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2018, 20:10
(4251 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Vin banii pentru subvenția la motorină

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură anunță fermierii că s-au început procedurile de plata a subvenției pentru motorină, pentru perioada 1 octombrie-31 decembrie 2017. Valoarea totală a acestor ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2018, 18:30
(4726 vizualizări - 0 comentarii)


anunț

închiriem spații comerciale,
hală, teren depozitare
materiale
și utilaje construcții

Relații la sediul firmei din
str. Gării Noi, nr. 5, Slobozia,

telefon 0243/211.406

17 Aprilie 2018, 17:40


Ultimele comentarii
Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...