Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Nici pâine fără muncă, nici muncă fără... BURSĂ!

Mai există slujbă după criză?

Nici pîine fără muncă, nici muncă fără... BURSĂ!

Ghiță Gheorghe, Nicu Mariana, Mihai Claudia, Milai Ileana, Mihai Ilie, Mihai Geantă, Mihai Nicolae, Mihăilă Roxana, Militaru Gheorghe, Milea Marin, Mitu Ionel Nelu, Moiceanu Aristide, Moraru Ionela, Moroianu Cătălin, Munteanu Ion... La 31 martie, Agenția Județeană a Forței de Muncă Ialomița înregistra 8955 de șomeri, dintre care 3275 beneficiau de ajutorul de șomaj. Vineri, 15 aprilie, la Clubul Tineretului din Slobozia, au venit în jur de 800. Majoritatea ca să-și vizeze carnetul de șomer. Dar au fost și oameni care chiar au sperat la un loc de muncă...

În coadă la locurile de muncă
Dinăuntru se strigă după lista de înscrieri. Afară aude numai cine are urechile ciulite... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2011, 09:48 (9055 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Compania Națională de Autostrăzi repară 17 kilometri de drum național ialomițean

Drumul spre Brăila iese de sub asediu

Compania Națională de Autostrăzi repară 17 kilometri de drum național ialomițean

După 20 de ani de așteptare și un cincinal de cînd brăilenii au îndreptat ca-n palmă drumul național către Slobozia, Compania Națională de Autostrăzi promite refacerea capitală a 17 kilometri din tronsonul de drum național care leagă Ialomița de Brăila. «Minunea» a fost posibilă grație corespondenței susținute purtate de Consiliul Județean Ialomița cu această instituție. Potrivit oficialilor locali, lucrările ar putea fi realizate pînă la sfîrșitul anului 2011.

Cel mai prost drum din județ
Șoseaua națională către Brăila este, de departe, cea mai degradată arteră de circulație națională din județ. Pe o distanță de aproximativ 40 de kilometri, șoseaua arată ca după bombardament... [citește_tot_articolul]

22 Aprilie 2011, 11:44 (11858 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Ciupercă cere sancționarea ministrului Sănătății, Attila Cseke

S-a trezit a șaptea zi după Scripturi

Ciupercă cere sancționarea ministrului Sănătății, Attila Cseke

Într-un protest public adresat Parlamentului, președintele PSD Ialomița, Silvian Ciupercă cere sancționarea ministrului Sănătății, Attila Cseke, pentru «haosul creat prin închiderea spitalelor din țară». Reamintim că prin decizia Ministerului, 100 de angajați ai Spitalului din Țăndărei au rămas fără locuri de muncă, iar Ialomița a ajuns să aibă cel mai mic număr de paturi de spital la mia de locuitori.

Mai bine mai tîrziu decît niciodată
Protestul președintelui PSD este adresat, în principal, Comisiei pentru Muncă, Familie și Protecție Socială, fiind înaintat și celor șase parlamentari pe care-i are județul Ialomița. Într-un expozeu întins pe 5 pagini, Silvian Ciupercă... [citește_tot_articolul]

21 Aprilie 2011, 13:40 (9825 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Hyundai, prezență de top la Salonul Auto de la Shanghai

click pe poză

Hyundai a captat atenția la nivel mondial prin prezența la Salonul Auto de la Shanghai, noua generație de limuzine Hyundai Azera/Grandeur atrăgînd foarte mulți dintre vizitatorii Salonului. Automobilul confirmă pretențiile în creștere ale producătorului Hyundai, care aspiră la un statut premium. Limuzina va dispune de motorizări V6 de 3,3 litri și 3,8 litri, ce vor valorifica prin performanțele lor designul rafinat și caracterul luxos al mașinii. Foarte probabil, debutul comercial al noilor limuzine Hyundai va avea loc în vara 2011. (P)... [citește_tot_articolul]

21 Aprilie 2011, 13:39 (8786 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: hyundai real test

Click aici

EVENIMENT

24 de posturi, radiate din organigrama IPJ Ialomița

La Poliție se restructurează

24 de posturi, radiate din organigrama IPJ Ialomița

Polițiștii ialomițeni se pregătesc de disponibilizări. Recent, Ministerul Administrației și Internelor a decis radierea a 24 de posturi din cadrul IPJ Ialomița. Asta după ce, într-o etapă anterioară a procesului de restructurare, Poliția ialomițeană a rămas și fără alte 109 funcții vacante...

Polițiștii sancționați, viitori șomeri
După disponibilizările masive din sistemul bugetar, a venit rîndul polițiștilor să fie dați afară. Anunțată cu surle și trîmbițe, restructurarea cadelor MAI a poposit și la IPJ Ialomița, 24 de polițiști urmînd a fi «eliminați» din sistem. Săptămîna precedentă, Poliția ialomițeană a intrat în posesia unei noi organigrame, document ce radiază... [citește_tot_articolul]

20 Aprilie 2011, 16:31 (12654 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

SPORT

Doi slobozeni, pe podium la Naționale

Karting

Doi slobozeni, pe podium la Naționale

Sîmbătă și duminică, 16 și 17 aprilie a.c., la București s-a desfășurat prima etapă a Campionatului Național de Karting, desfășurat sub sigla Federației Române de Automobilism Sportiv (FRAS). Tandemul format din M&M Karting Club și Palatul Copiilor din Slobozia a deplasat în Capitală doi copii, ambii obținînd rezultate foarte bune.
Astfel, Mario Petrache, debutant la acest gen de competiții, a ocupat locul 2 la categoria «kidkart». De remarcat că Mario a intrat în karting în toamna lui 2010. Un rezultat deosebit a obținut și Cosmin Condrea, locul 3, la categoria «pufo».
«Rezultatele acestei prime etape ne îndreptățesc să sperăm că în septembrie, după ce se va trage linie, vom aduce titlul... [citește_tot_articolul]

19 Aprilie 2011, 20:22 (9561 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Lider dezlănțuit

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-Partizanul Merei 6-0

Lider dezlănțuit

Unirea Slobozia a răzbunat începutul greoi de retur printr-o prestație de gală în fața celor de la Partizanul Merei. Oaspeții, o echipă modestă dar bătăioasă, au etalat un joc plin de durități care din fericire nu a lăsat urmări în infirmeria galben-albaștrilor.
Ploaia mocănească și rece care a caracterizat meteorologic toată ziua de vineri, 15 aprilie, a făcut ca terenul să mustească de apă la ora jocului. Asta nu i-a împiedicat pe elevii lui Prepeliță să cadorisească puținii spectatori pitulați sub umbrele cu o grindină de goluri. Startul l-a dat goleadorul Viorel Gheorghe în minutul 21. I-a urmat zvîrluga Marius Drăguț (’33), iar Viorel Gheorghe a recidivat în minutul 39. Sarabanda a fost... [citește_tot_articolul]

19 Aprilie 2011, 20:18 (9109 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Pe frontul de sud-est, nimic nou

Recoltă mare de goluri în etapa XXII-a din Liga a IV-a: 16 la Amara, 15 la Gheorghe Lazăr, 10 la Brazii. Din tot acest morman de reușite, învingătoare a ieșit aceeași Viitorul Axintele. Liderul s-a distrat cu Reviga și își continuă marșul triumfal în ciuda succeselor lejere repurtate de Amara și Abatorul. Etapa viitoare pare a fi ultima capabilă să mai învolbureze apele. Abatorul, locul III, va face un ultim efort de a rămîne în plasa celor din Axintele, în meciul direct care va avea loc la Slobozia. Echipa lui Prepeliță va căuta să răzbune acel umilitor 1-5 din tur, iar dacă va reuși va fi de mare ajutor Amarei, care are o deplasare ușoară la Viticola Fetești.

LIGA a 4-a, Rezultate etapa a 22-a, sîmbătă, 16 aprilie 2011... [citește_tot_articolul]

19 Aprilie 2011, 20:16 (7837 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Tenis de cîmp

«Cupa Florilor» la Slobozia

Soarele și tenisul nu au mai avut la sfîrșitul săptămînii trecute o colaborare cum scrie la carte. Din cauza ploii, organizatorii au fost nevoiți să amîne cu o zi Cupa Florilor, turneu programat inițial să înceapă pe 16 aprilie. Asta nu i-a descurajat pe participanții veniți în număr mare din Constanța, Galați, Brăila, București și, firește, Slobozia. Sportivii slobozeni aparținînd CSS și TenisCon au șanse mari să joace finalele la 4 din cele 6 categorii individuale ale competiției. Este vorba de Alexia Gîndac la categoria 10 ani, Bogdan Corbea la 12 ani, Irina Nițu și Sorin Iordache la 14 ani. Tot în aceste zile, alți doi slobozeni sînt angrenați în «Trofeul Municipiului Pitești». Este vorba... [citește_tot_articolul]

19 Aprilie 2011, 20:14 (5792 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Două victorii pentru Junioarele III

Handbal, CSS Slobozia

Două victorii pentru Junioarele III

În zilele de 15 și 16 aprilie, la Sala Sporturilor din Slobozia s-a desfășurat ultimul turneu din seria C a Campionatului Național de Handbal Feminin rezervat Junioarelor III. Final de sezon plin de emoții pentru CSS Slobozia, echipă care a făcut ochi abia în toamna lui 2010 și cu pași mărunți a reușit să închege un joc promițător în vederea sezoanelor următoare. Cele 18 sportive folosite de profesorul Marian Simion au evoluat în premieră acasă, și poate și acest aspect a condus la o evoluție ceva mai slabă decît în precedentul turneu desfășurat la Galați. Chiar și așa slobozencele și-au îndeplinit obiectivul stabilit: două victorii din patru posibile. Ba mai mult, în meciul cu CSS Constanța au... [citește_tot_articolul]

19 Aprilie 2011, 20:12 (9615 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal Liga I, Unirea Urziceni-Gloria Bistrița 2-1

În sfîrșit, victorie!

Toată lumea aștepta în uvertura etapei 27 disputată vineri, 15 aprilie pe Tineretului un galop de sănătate al Gloriei Bistrița și încă 3 puncte în zestrea destul de săracă a echipei din orașul lordului Pădureanu. Pentru partida împotriva lui Florin Halagian, părintele său spiritual Marian Pană a pregătit o partitură cu Rusescu, vîrf împins, ajutat din spate de Georgian Tobă și de moldoveanul Artur Pătraș, surpriza din garnitura de start a Unirii. Bistrițenii au început jocul în maniera visătoare a omului care a venit să culeagă fără să muncească. Visul a continuat 6 minute după fluierul de start al lui Chivulete Jr., moment în care străjerii Armeanului l-au lăsat pe portarul Călin Albuț pradă... [citește_tot_articolul]

19 Aprilie 2011, 20:10 (7109 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Elicopterul SMURD a preluat un bărbat în comă

Ialomița: Elicopterul SMURD a preluat un bărbat în comă

Scandal în satul Bordușelu. Aseară (duminică, 18 aprilie) un scandal la cîrciuna din centrul satului avea să se sfîrșească tragic pentru un bărbat de 39 ani din localitate. După ce au băut, doi localnici s-au luat la bătaie. Aurel Stroe, de 21 ani, și Radu Ioniță, de 39 ani, sînt protagoniștii principali ai scandalului izbucnit. Conflictul s-ar fi iscat pe fondul unor neînțelegeri mai vechi, iar tînărul Aurel ani l-ar fi îmbrîncit pe Radu Ioniță. Acesta din urmă, beat fiind, s-a dezechilibrat, a căzut și s-a lovit violent cu capul de platforma betonată a barului în care se aflau. Martorii au chemat de urgență ambulanța, echipajul medical găsindu-l pe rănit într-o baltă de sînge și în stare de... [citește_tot_articolul]

18 Aprilie 2011, 12:18 (9558 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Traficanții de minori din Țăndărei pot părăsi localitatea

La un an de la arestarea traficanților din Țăndărei, grupul de infractori reținuți pentru trafic de minori este în libertate. Decizia a aparținut magistraților Tribunalului Harghita, instanță unde a fost judecat dosarul rromilor de la Țăndărei...
Mai mult, în prima zi a lunii aprilie 2011, judecătorii de la Harghita au decis restituirea dosarului Parchetului de pe lîngă Înalta Curte de Casație și Justiție. Revoltător însă, prin aceeași decizie, magistrații au înlocuit măsura obligatorie de a nu părăsi localitate cu măsura de a nu părăsi țara. În continuare însă, traficanții de minori din Țăndărei rămîn fără condamnare. «Obligă pe acești inculpați să nu părăsească țara fără încuviințarra instanței... [citește_tot_articolul]

18 Aprilie 2011, 11:09 (9760 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Povești din Oborul Municipal

Povești din Oborul Municipal

Oborul Municipal reprezintă una dintre «activitățile autofinanțate» ale administrație locale. Potrivit datelor oficiale, în anul 2010, din această activitate municipalitatea a încasat cîteva mii de lei. Deși modeste, sumele obținute din încasări nu vor fi direcționate către modernizarea spațiilor existente, pentru că există obiective de interes public mai importante. Ca, de exemplu, bazarul municipal, în care vor fi investiți în 2011, 50 mii lei. Pentru Obor există doar planuri de viitor, speranțe... și poveștile producătorilor! Atîția cîți mai există...

Toată lumea știe unde este Oborul Municipal. Dacă n-ai avut niciodată treabă cu el, îl vezi din goana mașinii, dincolo de calea ferată, înspre Slobozia Nouă. Dacă ai avut, știi că pe el ar trebui să scrie ca la poarta Purgatoriului lui Dante: «Lăsați orice speranță...». Pentru că de ani buni, o spunem noi, dar o spun și cei care intră acolo, oborul ăsta e obor municipal doar cu numele.... [citește_tot_articolul]

18 Aprilie 2011, 06:47 (10991 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

«Vrem o echipă de Liga Națională!»

Puiu Nichita, președintele Clubului Sportiv Municipal Unirea Slobozia

«Vrem o echipă de Liga Națională!»

Nicolae Nichita, președintele CSM Slobozia, crede că echipa de handbal a orașului are toate șansele pentru a evolua în Liga Națională. Însă deciziile în acestă privință nu vor fi luate înainte de sfîrșitul acestui sezon, adică cel mai devreme în vara acestui an. Pînă atunci, susține Puiu Nichita, e timp destul ca echipa să se așeze și să arate că este dispusă să-și asume responsabilitatea de a juca de la egal la egal cu echipe de talia Oltchim.
-De ce a fost demis cuplul de antrenori Marian și Emilia Simion?
-În urma rezultatelor, mai precis a celor 4 înfrîngeri, s-a decis demiterea colectivului de antrenori. Nu neapărat din vina acestora, în fond fetele au fost... [citește_tot_articolul]

17 Aprilie 2011, 11:34 (8720 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Teatrul de umbre

Teatrul de umbre

Săptămîna trecută, la Muzeul Național al Agriculturii a fost inaugurat primul teatru de umbre din oraș. Inițiativa aparține gazdelor și a fost posibilă grație unui curs de teatru organizat de Rețeaua Națională a Muzeelor din România și finanțat de administrația Fondului Cultura Națională în anul 2010. Ceea ce este cu adevărat inedit însă, de-abia acum urmează: niciunul dintre cei 14 actori nu are mai mult de 10 ani.

Măria sa, Ion Creangă
Vineri, înainte de orele 16.00, băncile de lemn din sala de teatru improvizată la parterul Muzeului e arhiplină. Dincolo de panoul de lemn pe care scrie cuminte «teatru de umbre» se aude forfotă. Dincoace, vocea povestitorului: «A fost... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2011, 16:22 (12998 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Neagu, antrenor de probă sau începutul unei dinastii

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Neagu, antrenor de probă sau începutul unei dinastii

Profesorul Gheorghe Neagu a devenit oficial antrenorul echipei de handbal CSM Unirea Slobozia. Independent vă prezintă, în exclusivitate, primul interviu al acestuia în noua sa postură.
-Pe ce perioadă se întinde contractul dumneavoastră?
-Contractul meu este un contract de 4 etape. În funcție de obiectivele propuse, va fi prelungit pentru cel puțin un an. Mai mult nu doresc eu pentru că boala lungă e moarte sigură.
-Cine va fi antrenor secund?
-Petrescu Ileana (n. red.: fiica prof. Gheorghe Neagu), fostă jucătoare a orașului, absolventă a Institutului de Educație Fizică și fostă antrenoare a grupei de juniori II a Clubului... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2011, 10:04 (9730 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Exclusiv: Vitezomanul primar Piedone a rămas fără permis

A fost prins de radar cu 154 km/h la Lilieci

Exclusiv: Vitezomanul primar Piedone a rămas fără permis

13 aprilie, zi cu ghinion pentru primarul Sectorului 4, Cristian Popescu Piedone. Gonind pe șoselele ialomițene, edilul bucureștean a rămas fără permis de conducere. Pentru 30 de zile.
Miercuri, în localitatea Lilieci, primarului Sectorului 4 i-a fost suspendat permisul de conducere. Asta fiindcă radarul l-ar fi surprins cu o viteză de 154 km/h, în localitate. Legitimat de polițiștii din trafic, Piedone s-a văzut pus în situația de a-și continua drumul fără dreptul de a mai conduce. Potrivit unor surse, cel puțin pentru 30 de zile primarul nu mai are dreptul să șofeze. Asta desigur dacă nu cumva același edil va contesta măsura impusă de polițiștii ialomițeni.
De reținut faptul că nu este... [citește_tot_articolul]

15 Aprilie 2011, 16:25 (10609 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Autoritățile locale, obligate să-și recupereze debitele restante

Din 2006 (anul în care prefectul Cazacu declara județul ca avînd un nivel de legalitate care tinde către zero!) și pînă în prezent lucrurile nu s-au schimbat prea mult în administrația locală. Primarii aflați la al doilea, al treilea sau chiar la al patrulea mandat au același aer de feudal intangibil, secretarii primăriilor sfidează legea cu aceeași seninătate, iar consilierii locali continuă să-și facă liniștiți siesta la fiecare ședință de consiliu. Numai legile sînt mai multe și mai greu de aplicat! Dar cui îi pasă? Vorba strămoșescă: «’Tu-le legea-n... cu mumele lor cu tot! Că doar nu ne-a făcut ei pe noi!». Și totuși...

E pur si move
Și totuși, ceva pare să se învîrtească... [citește_tot_articolul]

15 Aprilie 2011, 06:34 (10363 vizualizări - 4 comentarii)

POLITICĂ

Cazacu dixit: «Blaga a venit la Slobozia să se plimbe!»

Alegerile pentru șefia PD-L se fac cu ușile închise

Cazacu dixit: «Blaga a venit la Slobozia să se plimbe!»

Joi, 14 aprilie, Vasile Blaga, unul dintre cei trei candidați la șefia PD-L a venit la Slobozia pentru a-și promova candidatura. Întîlnirea cu staff-ul local al PD-L a avut loc la Slobozia și s-a ținut cu ușile închise. Cazacu Marinică, președintele PD-L Ialomița a declarat că «organizația PD-L Ialomița nu-l susține pe Vasile Blaga!».

Paleologu, Blaga, Boc, Boc, Boc!
Joi, 14 aprilie a.c., la orele 11.00, filiala locală a PD-L Ialomița a organizat la Centrul Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia o întîlnire cu Vasile Blaga, unul dintre cei trei candidați ai PD-L în cursa pentru prezidențialele partidului. Vizita lui Blaga survine la nici trei zile de la cea a... [citește_tot_articolul]

14 Aprilie 2011, 13:58 (11528 vizualizări - 6 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
354 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

IPJ Ialomița: Activități de prevenire a delincvenței juvenile

Aproximativ 400 de elevi de la unități de învățămînt de pe raza localităților Slobozia și Fetești au fost informați despre delincvența juvenilă și victimizarea minorilor. Astfel, miercuri, 16 noiembrie ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2016, 18:05
(5382 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 21000 de lei

În cursul zilei de marți, 15 noiembrie a.c., polițiștii ialomițeni au continuat acțiunile pe raza județului, pentru reducerea riscului rutier și pentru depistarea și sancționarea participanților la trafic ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2016, 15:25
(4774 vizualizări - 1 comentariu)


Manasia: Prinși la scurt timp după ce au furat din magazin

Polițiștii cercetează patru persoane sub aspectul comiterii infracțiunii de furt, prejudiciul creat fiind recuperat în totalitate și restituit părții vătămate. Astfel, polițiștii din cadrul Postului de ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2016, 15:20
(5558 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Manasia furt


IPJ Ialomița: «Alege să fii corect!»

În această perioadă, Ministerul Afacerilor Interne derulează la nivel național o campanie de promovare a corectitudinii și respectării legislației în procesul electoral, sub sloganul «Alege să fii corect ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2016, 18:05
(5261 vizualizări - 0 comentarii)


Razie la Fetești

Pentru creșterea gradului de siguranță în comunitate și descurajarea comportamentelor de tip infracțional, duminică, 13 noiembrie 2016, polițiștii feteșteni au organizat și desfășurat o acțiune de amploare ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2016, 19:25
(4597 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Fetești razie


Țăndărei: Prinși în flagrant în timp ce încercau să fure din autoturisme

În noaptea de sîmbătă spre duminică, 13/14 noiembrie 2016, o patrulă de siguranță publică din cadrul Poliției Orașului Țăndărei a surprins în flagrant doi minori de 13, respectiv 14 ani, în timp ce încercau ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2016, 19:20
(7308 vizualizări - 1 comentariu)


Poliția Rutieră Ialomița: 26 de permise reținute, amenzi de peste 85500 de lei

În acest sfîrșit de săptămînă, 11-13 noiembrie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2016, 19:15
(8201 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Atestarea persoanelor ca agent de securitate

Cererea prin care se solicită atestarea persoanelor ca agent de securitate se depune la unitatea de poliție unde solicitantul are domiciliul sau reședința. Poliția Română eliberează atestate pentru încadrarea ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2016, 19:10
(6264 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Contrabandă cu motorină și țigări. Mandate de arestare pentru 30 de zile!

Printr-un comunicat de presă, Parchetul de pe lîngă Tribunalul Ialomița precizează că «s-a dispus punerea în mișcare a acțiunii penale față de inculpații PARASCHIV ADRIAN, COMAN SORIN ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2016, 12:50
(7112 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Acoperișurile unor blocuri, luate de vînt

Ca urmare a fenomenelor meteo înregistrate duminică, 13 noiembrie 2016, pompierii ialomițeni au fost solicitati să intervină, în municipiul Fetești, pentru înlăturarea efectelor generate de desprinderea ...[citește_toată_știrea]

13 Noiembrie 2016, 19:20
(6132 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Un bărbat, de 43 de ani, din Slobozia, a fost depistat de polițiștii rutieri în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu deși anterior consumase băuturi alcoolice. Șoferul a fost ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2016, 19:10
(5520 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Bătrîn acroșat de o mașină

Miercuri, 9 noiembrie a.c., la Urziceni s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate de polițiștii ajunși la fața locului, s-a stabilit că în timp ce un bărbat ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2016, 18:25
(5818 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Locuință distrusă de flăcări la Alexeni

O sobă pe lemne defectă a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu la o locuință construită din lemn, de pe raza localității Alexeni. Evenimentul a fost anunțat la 112  miercuri ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2016, 17:20
(5905 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Alexeni incendiu


Ialomița: Hoți identificați de polițiști

Polițiștii cercetează patru persoane sub aspectul comiterii infracțiunilor de furt și furt calificat, prejudiciile create fiind recuperate în totalitate și restituite părților vătămate. Astfel, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2016, 18:15
(4594 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ialomița hoț


Accident la Căzănești

Marți, 8 noiembrie 2016., în localitatea Căzănești s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate de polițiștii ajunși la fața locului s-a stabilit că în timp ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2016, 17:15
(5914 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 5 permise reținute, amenzi de peste 33500 de lei

La acest sfîrșit de săptămînă, 4-6 noiembrie a.c., polițiștii rutieri au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor auto cu ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2016, 18:25
(6454 vizualizări - 0 comentarii)


Braconaj piscicol la Dridu

Braconaj piscicol la Dridu

În cadrul acțiunilor de combatere a braconajului piscicol, o patrulă de jandarmi din cadrul Detașamentului Urziceni a depistat sîmbătă 5 noiembrie a.c., în jurul orei 7,30, pe malul lacului Dridu, doi bărbați ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2016, 17:25
(7671 vizualizări - 0 comentarii)


Doi bărbați din Slobozia, morți în accidentul de pe Autostrada Soarelui. Linii telefonice pentru identificarea supraviețuitorilor

Doi bărbați din Slobozia, morți în accidentul de pe Autostrada Soarelui. Linii telefonice pentru identificarea supraviețuitorilor

UPDATE Reprezentanții Parchetului de pe lîngă Judecătoria Lehliu Gară au confirmat oficial faptul că două dintre cele trei persoane care au murit în ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2016, 18:10
(14196 vizualizări - 0 comentarii)


Arestări preventive în dosarul mașinilor incendiate la Slobozia

La începutul acestei săptămîni, procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia și polițiștii Serviciului de Investigații Criminale au făcut 8 percheziții domiciliare, în Ialomița și București, ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2016, 16:50
(6264 vizualizări - 3 comentarii)


Grivița: Cetățean algerian, depistat cu ședere ilegală

Un cetățean algerian, de 33 de ani, a fost depistat cu ședere ilegală pe raza comunei Grivița. Ulterior, acesta a fost transferat de polițiști către autoritățile italiene, în vederea internării sale într ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2016, 19:45
(6302 vizualizări - 1 comentariu)


Urziceni: A încercat să vîndă un smartphone contrafăcut

Jandarmii din Urziceni au depistat pe străzile municipiului un bărbat, de 33 de ani, din comuna Bărbulești, care încerca să vîndă un model de smartphone contrafăcut. Comerciantul de ocazie cerea pe respectivul ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2016, 18:20
(5573 vizualizări - 0 comentarii)


Sălcioara: S-a răsturnat cu mașina în șanț

Un șofer de 32 de ani, domicilat în județul Călărași, a ajuns la spital după ce s-a răsturnat cu mașina pe care o conducea într-un șanț de pe marginea drumului. Accidentul s-a petrecut în zona localității ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2016, 17:40
(5017 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Biciclist, lovit de o mașină

Un tînăr de 20 de ani, din Valea Ciorii, a ajuns la spital după ce a fost lovit de o mașină. Șoferul care a provocat accidentul rutier are 26 de ani și domiciliează în aceeași localitate cu victima. Luni ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2016, 17:10
(4239 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive pe raza județului

Polițiștii din cadrul Serviciului Rutier Ialomița au continuat activitățile preventive referitoare la siguranța traficului rutier și în aceste zile. Astfel, luni, 31 octombrie 2016, oamenii legii au aplicat ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2016, 16:15
(6473 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Tînăr fără permis și beat la volan, reținut de polițiști

Un tînăr, de 20 de ani, din Fetești, a fost reținut pentru 24 de ore sub aspectul săvîrșirii infracțiunilor de conducere fără permis și conducere a unui autovehicul de către o persoană care se află sub ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2016, 17:25
(6073 vizualizări - 0 comentarii)


Ședință publică la Biroul Electoral de Circumscripție nr. 23 Ialomița

Marți, 2 noiembrie 2016, orele 15,00, va avea loc la sediul Biroului Electoral de Circumscripție nr. 23 Ialomița din Slobozia, Piața Revoluției, nr. 1, ședința publică în care se va proceda la completarea ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2016, 16:20
(5269 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 66000 de lei, 18 de permise reținute

La sfîrșitul de săptămînă precedent, 28-30 octombrie a.c., polițiștii rutieri din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2016, 15:15
(5711 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Doi bărbați, de 35 și 45 de ani, din Urziceni și Gîrbovi, au fost depistați de polițiștii rutieri în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice deși anterior consumaseră băuturi alcoolice. Șoferii ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2016, 14:20
(4116 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Tânăr drogat, depistat de jandarmi

Fetești: Tînăr drogat, depistat de jandarmi

Jandarmii din cadrul patrulei de intervenție Fetești, aflați în timpul serviciului pe raza municipiului, vineri, 28 octombrie a.c., în jurul orei 1,30, s-au sesizat cu privire la faptul că doi tineri se ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2016, 13:25
(5286 vizualizări - 0 comentarii)


AFIR: Se prelungește sesiunea de primire a proiectelor de investiții pentru procesarea produselor agricole și pomicole și pentru dezvoltarea exploatațiilor pomicole

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR) anunță prelungirea sesiunii de depunere a proiectelor de investiții pentru submăsurile (sM) 4.1a «Investiții în exploatații pomicole», 4.2 «Sprijin ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2016, 12:20
(10744 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...