Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Teatrul de umbre

Teatrul de umbre

Săptămîna trecută, la Muzeul Național al Agriculturii a fost inaugurat primul teatru de umbre din oraș. Inițiativa aparține gazdelor și a fost posibilă grație unui curs de teatru organizat de Rețeaua Națională a Muzeelor din România și finanțat de administrația Fondului Cultura Națională în anul 2010. Ceea ce este cu adevărat inedit însă, de-abia acum urmează: niciunul dintre cei 14 actori nu are mai mult de 10 ani.

Măria sa, Ion Creangă
Vineri, înainte de orele 16.00, băncile de lemn din sala de teatru improvizată la parterul Muzeului e arhiplină. Dincolo de panoul de lemn pe care scrie cuminte «teatru de umbre» se aude forfotă. Dincoace, vocea povestitorului: «A fost... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2011, 16:22 (13001 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Neagu, antrenor de probă sau începutul unei dinastii

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Neagu, antrenor de probă sau începutul unei dinastii

Profesorul Gheorghe Neagu a devenit oficial antrenorul echipei de handbal CSM Unirea Slobozia. Independent vă prezintă, în exclusivitate, primul interviu al acestuia în noua sa postură.
-Pe ce perioadă se întinde contractul dumneavoastră?
-Contractul meu este un contract de 4 etape. În funcție de obiectivele propuse, va fi prelungit pentru cel puțin un an. Mai mult nu doresc eu pentru că boala lungă e moarte sigură.
-Cine va fi antrenor secund?
-Petrescu Ileana (n. red.: fiica prof. Gheorghe Neagu), fostă jucătoare a orașului, absolventă a Institutului de Educație Fizică și fostă antrenoare a grupei de juniori II a Clubului... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2011, 10:04 (9733 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Exclusiv: Vitezomanul primar Piedone a rămas fără permis

A fost prins de radar cu 154 km/h la Lilieci

Exclusiv: Vitezomanul primar Piedone a rămas fără permis

13 aprilie, zi cu ghinion pentru primarul Sectorului 4, Cristian Popescu Piedone. Gonind pe șoselele ialomițene, edilul bucureștean a rămas fără permis de conducere. Pentru 30 de zile.
Miercuri, în localitatea Lilieci, primarului Sectorului 4 i-a fost suspendat permisul de conducere. Asta fiindcă radarul l-ar fi surprins cu o viteză de 154 km/h, în localitate. Legitimat de polițiștii din trafic, Piedone s-a văzut pus în situația de a-și continua drumul fără dreptul de a mai conduce. Potrivit unor surse, cel puțin pentru 30 de zile primarul nu mai are dreptul să șofeze. Asta desigur dacă nu cumva același edil va contesta măsura impusă de polițiștii ialomițeni.
De reținut faptul că nu este... [citește_tot_articolul]

15 Aprilie 2011, 16:25 (10611 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Autoritățile locale, obligate să-și recupereze debitele restante

Din 2006 (anul în care prefectul Cazacu declara județul ca avînd un nivel de legalitate care tinde către zero!) și pînă în prezent lucrurile nu s-au schimbat prea mult în administrația locală. Primarii aflați la al doilea, al treilea sau chiar la al patrulea mandat au același aer de feudal intangibil, secretarii primăriilor sfidează legea cu aceeași seninătate, iar consilierii locali continuă să-și facă liniștiți siesta la fiecare ședință de consiliu. Numai legile sînt mai multe și mai greu de aplicat! Dar cui îi pasă? Vorba strămoșescă: «’Tu-le legea-n... cu mumele lor cu tot! Că doar nu ne-a făcut ei pe noi!». Și totuși...

E pur si move
Și totuși, ceva pare să se învîrtească... [citește_tot_articolul]

15 Aprilie 2011, 06:34 (10363 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Cazacu dixit: «Blaga a venit la Slobozia să se plimbe!»

Alegerile pentru șefia PD-L se fac cu ușile închise

Cazacu dixit: «Blaga a venit la Slobozia să se plimbe!»

Joi, 14 aprilie, Vasile Blaga, unul dintre cei trei candidați la șefia PD-L a venit la Slobozia pentru a-și promova candidatura. Întîlnirea cu staff-ul local al PD-L a avut loc la Slobozia și s-a ținut cu ușile închise. Cazacu Marinică, președintele PD-L Ialomița a declarat că «organizația PD-L Ialomița nu-l susține pe Vasile Blaga!».

Paleologu, Blaga, Boc, Boc, Boc!
Joi, 14 aprilie a.c., la orele 11.00, filiala locală a PD-L Ialomița a organizat la Centrul Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia o întîlnire cu Vasile Blaga, unul dintre cei trei candidați ai PD-L în cursa pentru prezidențialele partidului. Vizita lui Blaga survine la nici trei zile de la cea a... [citește_tot_articolul]

14 Aprilie 2011, 13:58 (11528 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

La revedere, Amonil!

Minciuni grosolane, inginerii financiare și ștabi din IGP în conducerea Chemgas Holding

La revedere, Amonil!

Indubitabil cel mai spectaculos tun economic al anului 2010 din Ialomița a fost dat la Amonil. O istorie recentă a Combinatului Chimic de la Slobozia reține transferul de control al Amonil în ograda proprie a magnatului Ioan Niculae. O serie de evenimente ce au marcat soarta nefastă a Combinatului rămîn însă consemnate în documentele oficiale ale Combinatului... Și, pe lîngă istorie, oferim astăzi una dintre ocupațiile mincinoase ale Chemgas Holding, noua jucărie a lui Niculae. Și, drept completare-surpriză, aflați și cine este noul președinte al Consiliului de Administrație al Chemgas!

Chemgas, istoria unei inginerii anunțate
Amonil a fost pus pe chituci. Iar Independent... [citește_tot_articolul]

14 Aprilie 2011, 07:16 (28963 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Stavăr a făcut praf «Legea de Nota 10»

Dezbatere post festum

Stavăr a făcut praf «Legea de Nota 10»

Miercuri, 13 aprilie, Inspectoratul Școlar Ialomița a organizat o dezbatere publică legată de Legea Educației. La întîlnire, desfășurată în sala Casei de Cultură a Sindicatelor, au participat elevi, profesori , directori de școli și oficiali ai administrației locale. Atent orchestrată de către inspectorul general Ilie Stavăr, întîlnirea s-a bucurat de prezența unuia dintre cei mai cunoscuți directori din cadrul Ministerului Educației, Liliana Preoteasa. În fața celor peste 400 de invitați, inspectorul general Ilie Stavăr nu s-a putut abține să se dea în petec declarînd: «Așa cum nu putem cunoaște în detaliu universul, vă rog să acceptați că nu pot nota un macrocosmos cu note pămîntene!»... [citește_tot_articolul]

13 Aprilie 2011, 16:37 (13248 vizualizări - 25 comentarii)

SPORT

Întreceri școlare interjudețene, la Slobozia

Întreceri școlare interjudețene, la Slobozia

La finele săptămînii trecute Slobozia a fost gazda fazelor zonale la competițiile de tetratlon gimnaziu și fotbal gimnaziu rural. Emoții, încrîncenare și, peste toate, mobilizarea generală a profesorilor de sport din Slobozia.

Călărași și Prahova au cîștigat la tetratlon
Stadionul «1 Mai» a uitat sîmbătă de fotbal și a devenit pentru cîteva ore gazda atletismului școlar. Cele 6 județe participante (Ialomița, Călărași, Prahova, Ilfov, Teleorman și Giurgiu) au venit cu echipe formate din 5 elevi pe care i-au supus probelor specifice acestei discipline: aruncarea mingii de oină, săritura în lungime, viteză și rezistență. Am văzut multe execuții care ne-au dus cu gîndul... [citește_tot_articolul]

13 Aprilie 2011, 15:22 (5339 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Exclusiv: Parlamentarul britanic Keith Vaz, la Țăndărei

Problemele rromilor, în atenția englezilor

Exclusiv: Parlamentarul britanic Keith Vaz, la Țăndărei

Miercuri, 13 aprilie, Keith Vaz, membru al parlamentului Marii Britanii și Irlandei de Nord și președinte al Comisiei de Afaceri Interne, se va afla într-o vizită oficială la Țăndărei. Parlamentarul laburist și-a anunțat vizita în orașul traficanților de minori din județul nostru încă de săptămîna precedentă. Vaz și-a exprimat intenția de a purta discuții cu autoritățile locale, dar și cu reprezentanții comunității rromilor din localitate. «Orice vizită a unei personalități din afara orașului este binevenită. Nu cunoaștem deocamdată temele de discuție pentru că nu ne-au fost comunicate. Bănuiesc că este vorba de problemele rromilor din Țăndărei...» a declarat primarul Vasile Sava în așteptarea... [citește_tot_articolul]

13 Aprilie 2011, 05:48 (11204 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Caravana «Diagnostic mobil-sân și col uterin», la Slobozia

O șansă în plus pentru depistarea cancerului

Caravana «Diagnostic mobil-sîn și col uterin», la Slobozia

Începînd de luni, 11 aprilie, Caravana «Diagnostic mobil-sîn și col uterin» se află la Slobozia, pe stadionul municipal 1 Mai. Caravana «Diagonostic Mobil-Sîn și Col Uterin» este un program care oferă gratuit mamografii și teste «Babeș Papanicolau», fiind primul centru mobil pentru investigații în scopul diagnosticării precoce a cancerului. Acțiunea este patronată de Fundația «Renașterea», înființată în anul 2001, și are scopul declarat de a atrage atenția publicului din România asupra unei probleme cu implicații majore în viața femeilor: cancerul de sîn. Potrivit organizatorilor, Caravana ar putea rămîne în oraș timp de 2 săptămîni, dat fiind numărul mare al solicitărilor. La acest moment, există... [citește_tot_articolul]

12 Aprilie 2011, 16:19 (9120 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, ABC Stoicescu-Unirea Slobozia 1-3

Liderul a învins codașa

Vineri, 8 aprilie, Unirea Slobozia s-a deplasat la Buzău pentru întîlnirea cu lanterna roșie a seriei a II-a din Liga a III-a, ABC Stoicescu. Deși a strîns doar 4 puncte pînă în prezent, echipa buzoiană și-a vîndut scump pielea, așa cum spune un clișeu pe partea dermatologică folosit des în sport. Slobozia a izbutit iarăși «performanța» de a nu avea avantaj la pauză. Așa cum s-a întîmplat în tot acest retur, elevii lui Prepeliță au calcat pe accelerație abia în partea a doua. Avanu a deschis scorul în minutul 55, iar Gheorghe Dumitru a calmat spiritele în minutul 52. Finalul jocului a fost animat de două lovituri de la 11 metri, cîte una pentru fiecare echipă. Buzoianul Capotă a făcut 1-2, iar... [citește_tot_articolul]

12 Aprilie 2011, 16:08 (11482 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal

Turneu de junioare la Slobozia

Pe 15 și 16 aprilie, în Sala Sporturilor din Slobozia are loc ultimul turneu din cadrul Campionatului Național de handbal feminin, junioare III, Seria C. Echipa organizatoare, CSS Slobozia va întîlni vineri, 15 aprilie, pe LPS Brăila și CSS Constanța, iar sîmbătă, 16 aprilie, pe CSS Galați și Axiopolis Cernavodă. Pentru echipa pregătită de profesorul Marian Simion este prima apariție oficială în fața publicului slobozean, iar Elena Andrei, Cătălina Sava și celelalte fete așteaptă sprijin din partea spectatorilor. «Singurul nostru obiectiv la acest turneu este acela de a oferi publicului un spectacol handbalistic de calitate» a declarat pentru Independent, Marian Simion.... [citește_tot_articolul]

12 Aprilie 2011, 16:07 (6939 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Tenis de cîmp

Slobozia bate tot

Micii tenismeni slobozeni traversează o perioadă extrem de fastă. Totul a început în a doua jumătate a lunii martie, cînd Irina Nițu a cîștigat la Craiova «Cupa Băniei» la categoria 14 ani, unde a surclasat-o în finală pe piteșteanca Ioana Mincă. Începutul lunii aprilie a adus trei trofee pentru copiii CSS Slobozia pregătiți de profesorul Ion Savu. La Cupa DSJ Brăila, Alexia Gîndac s-a impus la categoria 10 ani. La aceeași categorie, dar la băieți, a triumfat Ștefan Adreescu, cel care ulterior a fost imitat și de fratele său, Cristian Andreescu, la 12 ani.
În aceeași perioadă, a avut loc la București, Cupa «TC 2000 ACAD. Sever Dron», un puternic turneu adresat categoriei 12 ani. Venit din calificări... [citește_tot_articolul]

12 Aprilie 2011, 16:04 (31602 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bulibășeală financiară la Primăria Slobozia

8,8 milioane lei, prejudicii aduse bugetului de stat (VII)

Bulibășeală financiară la Primăria Slobozia

Controlul realizat de Camera de Conturi la Primăria Slobozia nu mai este de actualitate. Asta fiindcă administrația a decis să respecte prevederile legale în domeniu și a introdus pe ordinea de zi a unei ședințe de Consiliu Local o sinteză a documentului ce avea să creeze o serie de polemici, atît în rîndul consilierilor, cît și în media locală. Doar că, ce nu au oferit publicității reprezentanții Primăriei, vă spunem noi acum, în baza acelorași documente ale Camerei de Conturi.
Așadar, în anul 2009, Primăria Slobozia a plătit ilegal antrenorii echipei de fotbal FC Unirea Slobozia. De unde această constatare a controlorilor Camerei, nu am putea să vă spunem. Reținem însă că această ilegalitate... [citește_tot_articolul]

12 Aprilie 2011, 10:46 (14212 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Se fură ca-n codrul primăriilor ialomițene

8,8 milioane lei, prejudicii aduse bugetului de stat (VI)

Se fură ca-n codrul primăriilor ialomițene

În primării se fură ca la colțul străzii. Iar Independent a dezvăluit două dintre cele trei cazuri deja oferite publicității, cînd casierii instituțiilor au îndrăznit la modul grosolan să-și însușească bani din Primărie. Este cazul administrației din Fierbinți-Tîrg, unde casierița a furat 64 mii lei din banii contribuabililor. Și este și cazul Primăriei Brazii, unde casierița și-a însușit în mod ilegal 20 mii de lei. Pentru ambele persoane polițiștii ialomițeni desfășoară anchete penale pentru recuperarea prejudiciului.
Și dacă cele două cazuri au fost date publicității pe parcursul anului precedent, nu la fel s-a întîmplat și cu Primăria Albești, acolo unde casiera instituției s-a folosit... [citește_tot_articolul]

12 Aprilie 2011, 06:14 (10124 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bucu: Autoturismul VW Passat al primarului din Gheorghe Lazăr, distrus în totalitate

click pe poză

Luni, 11 aprilie, în apropierea localității Bucu s-a produs un grav accident rutier, în împrejurări încă necunoscute. Incidentul s-a soldat cu rănirea șoferului uneia dintre mașinile implicate. Scenariul accidentului ar fi fost următorul: un autocamion încărcat cu butelii era parcat pe partea dreaptă a carosabilului în direcția Bucu-Slobozia; o Dacia Logan, ce circula în direcția Slobozia-Bucu, a încercat să pătrundă într-o stație de dezmembrări situată pe partea stîngă a direcției de mers; din sens opus o mașină (condusă de șoferul primarului de la Gheorghe Lazăr), s-a ciocnit ușor cu Dacia Logan, ricoșînd sub roțile autocamionului parcat.
Mașina primarului de la Gheorghe Lazăr, un Volkswagen... [citește_tot_articolul]

11 Aprilie 2011, 12:33 (16616 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Clienți și clientele politice

8,8 milioane lei, prejudicii aduse bugetului de stat (V)

Clienți și clientele politice

Dacă vă gîndeați că neîncasarea impozitelor la bugetul local este singura problemă a administrației locale ialomițene, ei bine vă înșelați! Mai interesant decît atît sînt plățile ilegale și nejustificate, în realitate onorate de primarii ialomițeni după bunul plac și buna cunoștință.
Este cazul Primăriei Axintele, unde ilegalitățile administrative au atins cote alarmante. Pe scurt, povestea penală de la Axintele a început să se scrie în decembrie 2007, cînd Stan&Son SRL Urziceni, o societate comercială cu lipici la licitațiile administrațiilor locale ialomițene, a intrat în posesia unui contract de lucrări la Primăria amintită. Obiectul documentului îl constituia «Reabilitarea și extindere... [citește_tot_articolul]

11 Aprilie 2011, 10:16 (16205 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Veniturile locale lipsesc cu desăvârșire

8,8 milioane lei, prejudicii aduse bugetului de stat (IV)

Veniturile locale lipsesc cu desăvîrșire

Neîncasarea veniturilor bugetare este sintagma generală ce demonstrează indiferența primarilor la capitolul încasarea impozitelor și taxelor locale. Iar dacă la toate acestea se mai adaugă și erori în calcularea acestor datorii sau chiar necalcularea acestora, putem analiza diminuarea nejustificată a veniturilor bugetare. Exemplificînd la acest capitol, Primăria Orașului Fierbinți-Tîrg s-a dovedit a fi campioană, dat fiind faptul că, «grație» unei erori de stabilire a impozitului pe teren, bugetul local a fost văduvit de 81 mii lei. Și Primăria Fierbinți nu este singura. Aceeași greșeală administrativă a făcut ca 13 mii lei să se evapore din bugetul local al comunei Maia... De departe însă, cei... [citește_tot_articolul]

11 Aprilie 2011, 06:08 (13519 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

Familia «ARLECHINO»

Familia «ARLECHINO»

Codrin știe că Arlechino este un alt nume pentru bufoni sau nebuni, Lucia are șase ani și jumătate și vrea să ne arate cum știu copiii să cînte și să danseze, Bianca, Alexandra crede că doamna educatoare este cea mai bună doamnă din toate grădinițele... Împreună sînt 20 și fac parte dintr-una dintre cele 3 grupe ale Grădiniței nr. 6 «Înălțarea Domnului» din Slobozia. O grădiniță modestă, de cartier, care își desfășoară orele de curs într-un apartament de bloc de pe strada Mihail Sadoveanu de aproape 30 de ani. Dar poate tocmai de aceea, copiii care frecventează această unitate școlară au avut șansa de a descoperi altceva. Ceva inefabil, care nu poate fi explicat în cuvinte. De aceea noi i-am spus... [citește_tot_articolul]

10 Aprilie 2011, 09:48 (16394 vizualizări - 0 comentarii)

POLITICĂ

«Lumea e rea, fiecare pândește să ia locul altuia. (...) Dar rege sau valet, e totuna!»

Mihaela Roșu, vicepreședinte al Organizației de femei a PD-L

«Lumea e rea, fiecare pîndește să ia locul altuia. (...) Dar rege sau valet, e totuna!»

Cinci minute de publicitate politică. Greu la deal cu politicienii mici. Mai ales de cînd vestea că scriem și despre ei s-a întins de-a lungul și de-a latul partidelor. Unul de la PC ne-a spus că n-are nicio filială la Slobozia și nu ne poate recomanda pe nimeni. Altul, de la UNPR se ascunde de noi de trei săptămîni, după ce ne-a promis solemn că ne va despica în paișpe politica locală. Iar restul, mai mari sau mai mici, dezvoltă metehnele șefilor de partid... Adică ale lui Ciupercă, Cazacu și Martin, politicienii aceia despre care v-am promis că nu vom mai scrie decît atunci cînd va fi absolut obligatoriu! Mihaela Roșu pare însă o excepție. Viceprimar din 2005, președinte al... [citește_tot_articolul]

9 Aprilie 2011, 11:06 (6587 vizualizări - 5 comentarii)

28 Iun 2026
235 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

2340 de pachete cu țigări în portbagajul unei mașini

Marți, 20 aprilie în jurul orei 20,50, polițiștii din Slobozia au blocat și oprit în trafic, pe Strada Nicolae Bălcescu, din localitate, un autoturism înmatriculat în județul Galați cu privire la care existau ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2010, 16:10
(14207 vizualizări - 0 comentarii)


Hoț prins de un țăndărean

Marți, 20 aprilie, în jurul orei 23,30, Poliția Orașului Țăndărei a fost sesizată prin 112 de un localnic cu privire la faptul că a observat un individ care, după ce a spart geamul unui autoturism, a încercat ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2010, 16:10
(16800 vizualizări - 1 comentariu)


În primele trei luni, 235 de intervenții ale pompierilor

Pompierii ialomițeni au dat publicității, miercuri, 21 aprilie, sinteza raportului de activitate al instituției pentru primul trimestru al anului în curs. Pe scurt, pompierii au fost chemați să sprijine ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2010, 16:09
(22409 vizualizări - 0 comentarii)


Siguranța în unitățile de învățămînt, în atenția polițiștilor ialomițeni

La începutul săptămînii, marți 20 aprilie, în municipiile Fetești și Urziceni, au fost desfășurate acțiuni preventive în incinta și în zona adiacentă unităților de învățămînt, avînd ca obiectiv prioritar ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2010, 16:07
(17497 vizualizări - 0 comentarii)


APIA atenționează

«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură face apel către fermieri să respecte data la care au fost programați pentru depunerea cererii în cadrul Campaniei SAPS 2010, astfel încît să se evite ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2010, 15:56
(33088 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 18:36
(15390 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 18:20
(15577 vizualizări - 0 comentarii)


Campania «Un nou început»: SOS pentru un suflet de copil

În cadrul campaniei «Un nou început», campanie inițiată de Protoieria Urziceni, prin Biroul de Asistență Socială și în colaborare cu parohiile din Municipiul Urziceni, respectiv Catedrala Sfinții Împărați ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 18:01
(15613 vizualizări - 0 comentarii)


Pocora condamnă heirupismul guvernanților. Independent o învață CUM!

Într-unul dintre comunicatele de presă furibunde cu care ne-a obișnuit în ultimul an, deputatul PNL Cristina Ancuța Pocora tună și fulgeră împotriva guvernanților care, în opinia ei, se grăbesc să treacă ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 17:58
(10462 vizualizări - 0 comentarii)


Pieton accidentat cu mopedul

Doi bărbați din comuna ialomițeană Platonești au fost transportați în cursul zilei de luni la Spitalul Orașului Țăndărei, după ce au fost implicați într-un accident rutier. Polițiștii au fost sesizați că ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 17:55
(23453 vizualizări - 0 comentarii)


Hoț prins și prejudiciu recuperat

Luni, 19 aprilie, un cetățean din orașul Amara a sesizat Poliția despre faptul că, în cursul nopții, persoane necunoscute, prin forțarea ușii de acces, au intrat într-o magazie a unei ferme de unde au furat ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 17:54
(17936 vizualizări - 0 comentarii)


47 mii de lei, amenzi aplicate de polițiștii rutieri în două zile

În perioada 16-18 aprilie, polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile pe șoselele din județ pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor auto cu privire ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 17:54
(20859 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: «Șofer» la 13 ani

Duminică, 18 aprilie a.c., în jurul orei 13.30, Poliția Municipiului Fetești a fost sesizată de un bărbat, de 66 de ani, din localitate, despre faptul că pe strada Pelinului din municipiu se deplasează ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2010, 13:12
(29876 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușelu: Pieton imprudent

Duminică, 18 aprilie a.c., în jurul orei 20.30, pe Drumul Județean 201 B, pe raza localității Bordușelu, s-a produs un accident de circulație soldat cu vătămarea corporală a unui pieton. Din primele verificări ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2010, 13:11
(28660 vizualizări - 0 comentarii)


Fără permise, cu carnetele suspendate sau beți, la volan

• Sîmbătă, 17 aprilie a.c., în jurul orei 12.45, polițiștii din Axintele au depistat, pe raza localității, un «șofer» fără permis. Autoturismul, la volanul căruia se afla un tînăr, de 23 de ani, din București ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2010, 13:08
(24136 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Furau din garaje

Sîmbătă, 17 aprilie a.c., în jurul orei 3.30, o patrulă din cadrul Detașamentului de Jandarmi Fetești a sesizat faptul că ușile unui garaj din zona blocurilor de pe strada Garofiței sînt deschise, din interiorul ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2010, 12:57
(30142 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Un bătrîn de 80 de ani a fost lovit de mașina care dădea cu spatele

În dimineața zilei de joi, 15 aprilie a.c., în jurul orei 09.20, Poliția Slobozia a fost sesizată despre faptul că în Piața Agroalimentară din localitate s-a produs un accident rutier soldat cu vătămarea ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 12:47
(28529 vizualizări - 0 comentarii)


Inconștiență: La volan, beat și fără pemis

În noaptea de joi spre vineri, 15/16 aprilie a.c., în jurul orei 01.15, agenții Postului de Poliție Săveni, aflați în serviciul de patrulare pe raza comunei, au oprit pentru control un autoturism înmatriculat ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 12:44
(19313 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni de prevenire și combatere a infracționalității

Efective sporite de polițiști din cadrul IPJ Ialomița au organizat și efectuat mai multe acțiuni pe raza județului, continuînd astfel activitățile specifice pentru creșterea gradului de siguranță al cetățenilor ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 12:41
(23686 vizualizări - 0 comentarii)


Două cisterne transportau ILEGAL reziduuri petroliere

Joi, 15 aprilie 2010, în intervalul orar 16.00-21.00, în baza unui plan de acțiune, polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor, împreună cu comisari din cadrul Gărzii Financiare Ialomița au acționat ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 12:35
(29808 vizualizări - 1 comentariu)


Peste 174000 de fermieri au accesat IPA Online

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că, pînă în prezent, peste 174000 de fermieri au accesat aplicația IPA Online și au completat electronic declarația pentru o suprafață ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 11:40
(19812 vizualizări - 0 comentarii)


Campania «Fetești, mai verde, mai curat!»

La inițiativa primarului municipiului Fetești, Gheorghe Catrinoiu, cu sprijinul Consiliului Local, în perioada 19-25 aprilie 2010, se va derula campania «Fetești, mai verde, mai curat!». Acțiunea va implica ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 09:32
(28479 vizualizări - 0 comentarii)


Sprijin financiar pentru producătorii de tomate destinate procesării și producătorii de lapte

Producătorii de tomate destinate procesării vor primi sprijin financiar de 1516,6 euro pe hectar, potrivit unei Hotărîri adoptate în ședința de Guvern, care stabilește cadrul general de acordare a plăților ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 17:39
(19632 vizualizări - 0 comentarii)


Gabi Ionașcu, la forumul economic de la Silistra

Primarul municipiului Slobozia, Gabi Ionașcu a participat miercuri, 14 aprilie a.c., la un forum economic româno-bulgar organizat la Silistra. Din delegația Primăriei Slobozia au făcut parte și 12 reprezentanți ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 17:32
(33937 vizualizări - 0 comentarii)


Victimă a traversării prin loc nepermis

Miercuri, 14 aprilie, în comuna Sălcioara s-a produs un accident rutier soldat cu vătămarea unei persoane. Victima, o femeie de 39 de ani, din localitate, s-a angajat în traversarea drumului prin loc nepermis ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 13:53
(16230 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale polițiștilor ialomițeni

Polițiști din structurile de ordine publică și poliție rutieră ale Poliției Municipiului Slobozia, cu sprijinul unor echipe din cadrul Inspectoratului Județean de Jandarmi Ialomița și Serviciului Public ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 13:52
(31543 vizualizări - 0 comentarii)


3 șoferi au rămas fără permise pentru că nu au acordat prioritate de trecere pietonilor

Miercuri, 14 aprilie, polițiștii Biroului Rutier Slobozia au desfășurat în municipiul reședință de județ o acțiune pentru reducerea numărului de accidente rutiere și a consecințelor acestora produse pe ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 13:52
(28717 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Prevenirea și combaterea furturilor de cablu telefonic și deșeuri feroase-neferoase

Prevenirea și combaterea furturilor de cablu telefonic și respectarea prevederilor legale în domeniul achizițiilor deșeurilor feroase și neferoase au fost principalele obiective ale unei acțiuni desfășurate ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 13:51
(20753 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi pentru mașinile cu defecțiuni tehnice

Polițiști din cadrul Biroului Rutier Slobozia, în colaborare cu lucrătorii Registrului Auto Român Ialomița au organizat și desfășurat o acțiune comună, pe raza municipiului, în vederea verificării stării ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 13:50
(32113 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Acțiuni pentru ordine și liniște publică

15 sancțiuni contravenționale aplicate și bunuri în valoare de 1200 de lei ridicate în vederea confiscării, acestea sînt, succint, rezultatele unei acțiuni preventive desfășurate miercuri, 14 aprilie, în ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 13:50
(31367 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...