Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Intervenții în oglindă

O mie și una de... gropi! (III)

Intervenții în oglindă

La jumătatea lunii martie, în fața Palatului Administrativ din Slobozia, la o aruncătură de piatră de Primărie, s-a căscat o groapă (vezi foto 1). Imediat, o echipă a SC Urban a intervenit salutar și a înlocuit în mai puțin de 3 ore țeava spartă. Miercuri, 31 martie, pe strada Cuza Vodă, la intersecția cu Ștefan cel Mare, în imediata vecinătate a supermarketului, situația s-a repetat. Adică, vrem să spunem, o altă țeavă s-a spart inundînd strada. Echipa SC Urban a intervenit însă abia joi, pe la orele 9.00. Cînd, după cum iarăși puteți observa în fotografia alăturată (vezi foto 2), doi dintre lucrătorii altei echipe de intervenției se dezmorțeau la relanti așteptînd intervenția excavatorului.... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2011, 12:18 (11345 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Intervenții «în orb» cu tehnologia «Tub în Tub»

O mie și una de... gropi! (II)

Intervenții «în orb» cu tehnologia «Tub în Tub»

Înainte de demararea lucrărilor de înlocuire a țevilor din rețeaua de apă a orașului, primarul Gabi Ionașcu declara că, grație unei proceduri revoluționare, procesul va dura puțin și nu va afecta vizibil asfaltul. La acest moment, declarațiile inițiale se dovedesc hazardate, dacă ni se permite acest eufemism, iar rezultatele sînt catastrofale. Întrebarea este: de ce?

Un oraș prevenit
Proiectul în baza căruia se înlocuiec țevile din rețeaua de apă a orașului a fost realizat de către Tahal Consulting Engineers LTD, angajată în iunie 2008 să realizeze «un proiect pentru reabilitarea sectorului de apă și apă uzată din județul Ialomița». Bucățica de proiect care a vizat ... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2011, 09:22 (12261 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Investiții de 15,2 milioane euro în asfalt

O mie și una de... gropi! (I)

Investiții de 15,2 milioane euro în asfalt

În anul de grație 2009, Consiliul Local Slobozia aproba un proiect ambițios prin care se promitea reabilitarea și modernizarea unui număr de 75 de străzi. Proiectul -unul multianual, care ar fi trebuit să se întindă pe o perioadă de 4 ani- viza asfaltarea a nu mai puțin de 31670 metri de străzi din municipiul Slobozia pînă la sfîrșitul anului 2012. Valoarea estimată a cheltuielilor generate de această investiție (la nivelul anului 2008) era de 55613971,84 lei, fără TVA. Iar fondurile ar fi trebuit să fie asigurate din cele 50 milioane de lei împrumutate de Primărie de la BCR, din resurse locale și din alocații bugetare guvernamentale. Din 27 mai 2009, data la care a fost aprobată hotărîrea de... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2011, 06:16 (10398 vizualizări - 0 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Alin Purice amenință autoritățile cu instanța

Pînă la Judecata de Apoi

Alin Purice amenință autoritățile cu instanța

Nimeni nu știe cine este Alin Purice. Funcționarii Primăriei susțin că nu l-au văzut niciodată, consilierilor locali nu le pasă de existența lui, iar încercările noastre de a-l identifica au dat greș: casa cu numărul 23, de pe strada Plevnei, susțin vecinii, a fost dărîmată. Însă petiția lui este cum nu se poate mai concretă. Ea a fost prezentată Consiliului Local Slobozia joi, 31 martie și reprezintă o premieră absolută în administrația locală.

Petiție unicat
De obicei, petiționarii care se adresează municipalității slobozene cer retrocedarea unor terenuri, respectarea drepturilor sau lucruri absurde, precum demisia primarului Gabi Ionașcu. Luna trecută însă, acest... [citește_tot_articolul]

6 Aprilie 2011, 14:41 (13945 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Geaba chichirez gâlceava, dacă nema putirința

Deputatul Pocora se ia și de gît și de piept cu Ministerul Internelor

Geaba chichirez gîlceava, dacă nema putirința

Într-unul dintre comunicatele de presă care au făcut celebru cabinetul său parlamentar, deputatul PNL Cristina Pocora cere, crede și vrea să știe. Pornind de la una dintre multele prostii ale ministrului Administrației și Internelor, Constantin Traian Igaș, care ar fi decis «să acorde sporuri preferențiale anumitor angajați, în timp ce anunță că nu mai are bani pentru salariile a aproximativ 10000 de angajați, aceasta ducînd la disponibilizare», Cristina Pocora construiește un scenariu apocaliptic, demn de un film bollywoodian. Nu-l plîngem pe bietul Igaș Pristanda, că nici nouă nu ne e simpatic. Ne frapează însă rețetarul politic folosit de doamna deputat. Dumneavoastră ați observat că nu e comunicat... [citește_tot_articolul]

6 Aprilie 2011, 13:20 (13663 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Greu de oprit: Axintele a trecut și de Rapid Fetești

Greu, dar a trecut. Nici Țăndăreiul n-a reușit să încurce Amara, doar cei de la Recolta Gheorghe Lazăr izbutind să surprindă. Lăzărenii au învins Abatorul trimițînd echipa de suflet a lui Constantin Prepeliță pe locul al III-lea. Aflat la 6 puncte de poziția secundă, liderul din Axintele este tot mai greu de ajuns chiar dacă mai sînt de disputat 10 etape. Apele încep să se limpezească și în subsol, acolo unde pe lîngă Ciulnița și Bărcănești, virtual retrogradate, par să se adauge în drumul către Onoare Libertatea Sălcioara și Viticola Fetești, cea care prin înfrîngerea de la Munteni Buzău a pierdut contactul cu locul al XII-lea.

LIGA a 4-a, Rezultate etapa a 20-a, sîmbătă, 2 aprilie 2011... [citește_tot_articolul]

6 Aprilie 2011, 12:08 (9523 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Cel mai mare câștig: publicul

Fotbal, Liga III, Unirea Slobozia-CS Buftea 3-1

Cel mai mare cîștig: publicul

Unirea s-a descurcat iarăși greu în prima repriză. Oaspeții antrenați de Ionel Augustin, omul care a jucat un an și pentru Slobozia, au făcut tot posibilul să păstreze tabela imaculată. Intrările ilfovenilor la limita regulamentului au fost de cele mai multe ori trecute cu vederea de brigada de arbitri. Jocul de uzură a fost stricat de oaspeți, care au reușit în minutul 28 să deschidă scorul. Băieții lui Prepeliță și-au ascuțit colții și chiar în ultimul minut al primei reprize au mușcat pentru egalare prin fundașul cu certe veleități de atacant, Gabriel Lazăr. A doua repriză a însemnat goana după desprindere. Golurile lui Viorel Gheorghe (’71) și Stan (’76) au adus liniștea după încă o partidă... [citește_tot_articolul]

6 Aprilie 2011, 09:56 (8612 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Nițescu rămâne fără Ultex

Fabrica de ulei din Țăndărei se pregătește de faliment

Nițescu rămîne fără Ultex

Marți, 5 aprilie, la primele ore ale dimineții, un grup de 60 de angajați ai Ultex Țăndărei s-a înființat în fața Tribunalului Ialomița, în semn de protest față de deciziile judecătorești în procesul privind falimentul fabricii de ulei. Protestatarii au părăsit locația imediat după ce reprezentanții instanței ialomițene au oferit explicații clare cu privire la stadiul anchetei judecătorești...

Apărători în calea dezastrului
La jumătatea anului precedent, conducerea Ultex Țăndărei a decis deschiderea procedurii de insolvență a fabricii... Aflată într-o situație financiară critică, Ultex Țăndărei invoca datorii reale de aproximativ 1000 de miliarde. Mai interesant decît... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2011, 19:44 (53002 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

SPORT

Marian Simion, demis! Vine Gheorghe Neagu

UPDATE: Jucătoarele, surprinse de demiterea antrenorului

Marian Simion, demis! Vine Gheorghe Neagu

Consiliul de Administrație al Clubului Sportiv Municipal Unirea Slobozia a hotărît marți, 5 aprilie, în jurul prînzului încetarea colaborării cu antrenorii echipei de handbal, Marian Simion și Emilia Simion. Această hotărîre a venit în urma rezultatelor slabe obținute de echipa noasttă în ultimele patru partide.
«Am hotărît rezilierea în condiții amiabile a contractului cu profesorii Marian Simion și Emilia Simion. Va veni la cîrma echipei un profesor care a mai fost implicat în activitatea handbalistică slobozeană» a declarat pentru Independent directorul CSM Unirea, Ionel Constantin.
Noul antrenor al Unirii va fi, în proporție de 99%, profesorul Gheorghe Neagu, cel care a mai... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2011, 14:25 (15116 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

SPORT

Adio promovare

UPDATE: Rapid București-CSM Unirea Slobozia 34-29 (19-14)

Adio promovare

O dată cu cea mai neagră serie din scurta istorie a echipei de handbal feminim CSM Unirea Slobozia (4 înfrîngeri consecutive) s-au evaporat toate șansele de promovare în Liga Națională. În acest moment, echipa se găsește pe locul V, ultimul în topul celor care contează în Războiul pentru primul eșalon. Bursa zvonurilor e în fierbere și fiecare are propria listă de vinovați. Pînă la o analiză la rece a evenimentelor care au generat prăbușirea unei echipe care la un moment dat părea foarte aproape de elită, ne mărginim să vă prezentăm cele întîmplate joi și duminică, în ultimele două meciuri ale echipei noastre.

CSM Unirea-CSM Ploiești: 19-29 (10-16)
Sala Sporturilor din... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2011, 14:22 (13499 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Arte marțiale

Sensei Tudorel Simion, la Slobozia

Sîmbătă, 2 aprilie, secția de arte marțiale a Clubului Sportiv Olimpia Slobozia a găzduit un antrenament sub conducerea lui Sensei Tudorel Simion, centură neagră, 6 dani. În vîrstă de 59 ani, Tudorel Simion a pornit în karate în 1975, iar în 1979 a dobîndit centura neagră. A predat karate în condiții vitregite de regimul politic pînă în 1990, iar imediat după Revoluție a fost printre fondatorii Federației Române de Arte Marțiale. În momentul de față este reprezentant în România al ISKF (International Shotokan Karate Federation), Asociație care numără în țară 15 cluburi printre care și Olimpia Slobozia, grupare condusă de Mihai Dinu. «Pe Mihai îl cunosc de la diverse stagii de pregătire și apreciez... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2011, 14:20 (20706 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga I, FC Vaslui-Unirea Urziceni 2-0

Nu e loc de surprize

Unirea Urziceni continuă să fie echipa frumoasă și naivă a Ligii I, așa cum pe vremuri erau Jiul sau Chindia. La Vaslui, gazdele au avut ințiativa, dar Curcă a reușit să-i blocheze pe brazilienii Adailton (’23) și Wesley (’24), iar bara i-a refuzat golul nigerianului Bello, în minutul 37. La pauză putea fi 1-0, dar pentru Unirea. Scărlătescu a încercat o execuție spectaculoasă, dar Kuciak a fost pe fază. Portarul Vasluiului i s-a opus și lui Tobă, în minutul 69, iar moldoveanul Giorghiu a nimerit iarăși bara în minutul 77. Golurile vin în ultima parte, cînd Sînmărtean (’82) și Adailton în minutele de prelungire reușesc șuturi care fac imposibilă intervenția lui Curcă. Încercarea lui Marian Pană... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2011, 14:18 (12566 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Asociația Națională a Surzilor din România are peste 31 mii de „sclavi“!»

Gabriel Vîlcu, președinte-voluntar al filialei ialomițene a surzilor

«Asociația Națională a Surzilor din România are peste 31 mii de „sclavi“!»

Filiala ialomițeană a Asociației Naționale a Surzilor din România are circa 40 de membri. Aceștia trebuie să cotizeze anual 100 lei pentru dreptul de a fi reprezentați în caz de nevoie. Din această suma, 20 lei merg obligatoriu la bugetul central al Organizației, condusă în acest moment de Mihai Grecu. Înmulțiți cifra cu 31000 de membri, cît numără Asociația la nivel național și aveți o primă imagine de ansamblu asupra situației. Pe lîngă aceste fonduri, asociațiile locale au obligația de a racola noi membri și de a participa la toate acțiunile impuse de la Centru. Totul, susține Gabriel Vîlcu, pînă nu demult președintele-voluntar al filialei locale, pentru ca milionul de lei noi pe care statul... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2011, 09:21 (68931 vizualizări - 27 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Invazie canină la Parcul Hermes

Invazie canină la Parcul Hermes

O expoziție chinologică internațională este tot timpul motiv de bucurie și, totodată, sursă bogată de povești. Așa că, deși Parcul de Vacanță Hermes nu era la prima acțiune de acest gen, ne-am luat reportofonul, camera foto și prietenele din dotare și am pornit într-acolo să aflăm noi aspecte din viața crescătorilor de cîini. A, și să nu uităm: ne-am folosit toată doza de curaj de care dispunem, pentru că deși ne dorim să avem cîinii noștri, ne e teribil de frică de ai altora. Așadar, 640 de cîini din peste 100 de rase, două zile de concurs și multe firme specializate în păpică pentru Azorică! Suficient pentru a trece la treabă.

Cîinele înmatriculatorului bulgar
O cheamă... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2011, 09:05 (25848 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Eroii de fiecare zi de la «Ajutați-ne să înțelegem lumea»

Peste 200 de copii autiști în Ialomița

Eroii de fiecare zi de la «Ajutați-ne să înțelegem lumea»

Nu i-a întrebat nimeni dacă vor. Nu i-a întrebat nimeni dacă pot. Dacă știu. Dacă au puterea să ridice în fiecare zi aceeași cruce... Și totuși nu se plîng! Se ridică în fiecare dimineață gata pentru o nouă zi de luptă, soldați anonimi într-o bătălie în care nu-și permit să moară... Trăiesc din speranțe iluzorii, din bucurii puține și sărace, din frînturile de gesturi ale unor suflete pierdute... Sînt părinții copiilor din cadrul asociației «Ajutați-ne să înțelegem lumea». Eroii de fiecare zi ai unei cauze pe care refuză s-o piardă! Iar în spatele lor se ascund alți și alti părinți... Pentru că, potrivit datelor statistice, Ialomița are în jur de 200 de copii autiști pe care societatea nu este... [citește_tot_articolul]

4 Aprilie 2011, 05:46 (18094 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Oricât ar rupe din noi, tot rămâne destul cât să intrăm în Parlament!»

Silviu Pucheanu, președintele PRM Ialomița

«Oricît ar rupe din noi, tot rămîne destul cît să intrăm în Parlament!»

Cinci minute de publicitate politică. Nicio masă fără pește, nicio zi fără doi litri de lichide și nicio saptămînă fără un interviu politic. Aceasta este deviza noastră pînă la campania din 2012. Cu o condiție însă. Politicienii să nu se numească Ciupercă, Martin, Cazacu sau Ionașcu. Pînă astăzi, am reușit să păstrăm acest standard minimal. Și, pentru prima dată de la deputatul Mincu încoace, sîntem în măsură să vă oferim informații proaspete legate de politicienii PRM. Da, da... Oamenii aceia legați ombilical de poala tribunului Vadim, președintele unui partid despre care, din 2000 încoace, nimeni n-a mai auzit nimic. Cel puțin în Ialomița!

Silviu Pucheanu, șeful PRM Ialomița, are 48 ani, iar PRM e prima și singura dragoste. A cunoscut partidul prin ’98, cînd s-a înscris aici și de-atunci n-a mai plecat. Vine în fiecare zi la sediul județean din apropierea Tribunalului și oftează după zilele bune cînd în Ialomița 22,6 la sută din alegători au votat pentru tribunul Vadim! Doamne, oare unde sînt nebunii de-atunci?... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2011, 10:41 (10740 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Centrală electrică pe bază de biomasă la Slobozia

Investiții ascunse sau doar discuții la nivel înalt?

Centrală electrică pe bază de biomasă la Slobozia

Optimismul economic manifestat de guvernanți pare să nu rămînă doar la stadiul de emisiuni tv. Așadar, în timp ce toată lumea promite o relansare a economiei mondiale și, implicit a celei locale, primele semne de dezvoltare încep să apară și la Slobozia. Chiar dacă doar pe hîrtie. Și dacă hîrtia mai este și de ziar, aproape că ne vine a crede că există proiecte investiționale în acest sens. Astfel, aflăm din presa internațională că un mare dezvoltator în domeniul energiei regenerabile cu sediul în Cardiff-Țara Galilor, Eco2, și-ar fi manifestat intenția expresă de a construi în România două centrale electrice pe bază de biomasă. Potrivit celorași declarații, cele două centrale vor fi construite... [citește_tot_articolul]

1 Aprilie 2011, 15:34 (9633 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

UPDATE: Cei trei polițiști de frontieră sînt liberi, dar au interdicție de a părăsi țara

Ialomița: 3 agenți ai Poliției de Frontieră, reținuți pentru luare de mită

La data de 31 martie a.c., Parchetul de pe lîngă Tribunalul Ialomița a dispus reținerea pentru 24 ore a inculpaților Stoica L., Codreanu D.F. și Nicolae R.C., agenți în cadrul Inspectoratului Județean al Poliției de Frontieră Ialomița, Sectorul Poliției de Frontieră Hîrșova, pentru săvîrșirea infracțiunii de luare de mită. În fapt, la data de 16 februarie a.c., ofițerii Direcției Generale Anticorupție-Serviciului Județean Anticorupție Ialomița au fost sesizați de G.M., din Slobozia, cu privire la faptul că, în luna septembrie 2010, în timp ce se deplasa împreună cu alți doi prieteni la pescuit, a fost oprit în trafic de cei trei inculpați care au găsit asupra lor plase de pescuit... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2011, 15:05 (9645 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Motorină pe caiet! Să trăiască să mai dea!

Pomană bugetară de la primarul Jipa pentru vărul Jipa

Motorină pe caiet! Să trăiască să mai dea!

Circul administrativ ialomițean continuă. Astăzi, primarul Jipa și sărmanul buget local al Primăriei pe care o păstorește. De altfel, furnizor principal pentru banii încasați de o rudă a...a...a... Da! V-ați prins! O rudă a primarului de la Gura Ialomiței!

Gura păcătosului adevăr grăiește
Doar că în cazul nostru este vorba despre Gura Ialomiței și primarul Ioan Jipa. Grijuliu la problemele financiare ale vărului Jipa, pardon!, ale unității administrative, a solicitat la începutul anului sprijin guvernamental pentru buna desfășurare a Primăriei Gura Ialomiței. Ghinionul edilului a fost că prefectul Teculescu, mai catolic decît Papa și curios peste măsură dar și persoana... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2011, 11:46 (13951 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Credite cu buletinul, restanțe cu milioanele

Ialomița: Credite cu buletinul, restanțe cu milioanele

Avalanșa de credite bancare s-a oprit de ceva timp. În urmă au rămas doar ratele neachitate și restanțele mai mari decît puterea financiară a contractanților. Ultimele analize ale Băncii Naționale Române demonstrează, o dată în plus, că economia județului suferă carențe majore. La fel și economia familială, dat fiind faptul că ialomițenii nu-și mai pot achita creditele contractate în urmă cu cîțiva ani. La început de an 2011, la nivelul județului se înregistrează în continuare restanțe bancare la cote alarmante, acest aspect clasînd Ialomița în primele locuri în topul județelor cu cele mai mari debite.
Creditele ialomițenilor se măsoară în sute de milioane de lei. La fel și restanțele. Potrivit... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2011, 11:03 (9795 vizualizări - 0 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
316 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Accidente la Tovărășia și Urziceni

Accidente la Tovărășia și Urziceni

Pompierii ialomițeni au intervenit vineri, 23 iulie a.c., în cazul a două accidente rutiere petrecute pe raza localităților Tovărășia și Urziceni. În urma evenimentelor au rezultat cinci persoane rănite ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 19:30
(4561 vizualizări - 3 comentarii)


DSVSA Ialomița: 7 focare de Pestă Porcină Africană, identificate pe raza județului

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale cât și din gospodăriile populației că, la data de ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 17:10
(4053 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 3 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Vineri, 23 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10801, fiind înregistrate 3 noi cazuri de îmbolnăvire ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 17:00
(2854 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 25 decembrie 2021, data limită de plată a impozitului specific aferent semestrului I

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabili că, potrivit normelor în vigoare, declararea și plata impozitului specific unor activități, aferent semestrului I 2021, se ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 16:30
(7806 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 26 iulie 2021, termen limită pentru depunerea a 9 declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că 26 iulie 2021 este termenul de depunere a următoarelor declarații: Formularele 100, 112, 208, 224, 300, 301, 307, 311, 390 ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 16:20
(4258 vizualizări - 0 comentarii)


Razie de amploare la Urziceni

Joi, 22 iulie a.c., polițiștii ialomițeni au efectuat o razie de amploare pe raza municipiului Urziceni. Astfel, forțele de ordine au controlat în trafic 295 de autovehicule și legitimat peste 390 de persoane ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 15:30
(4465 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Conducea în stare de ebrietate

Un bărbat de 35 de ani, din Țăndărei, s-a ales cu un dosar penal după ce a fost surprins în trafic în stare de ebrietate. Acesta a fost oprit pentru un control de rutină în seara zilei de joi, 22 iulie ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 15:20
(2444 vizualizări - 0 comentarii)


Balaciu: Doi răniți în urma unui accident rutier

Balaciu: Doi răniți în urma unui accident rutier

Vineri, 23 iulie 2021, salvatorii de la Detașamentul de pompieri Urziceni au fost solicitați să intervină cu o autospecială de stingere cu apă și spumă la un accident rutier, în care au fost implicate un ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 14:45
(2847 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Balaciu accident


«Ziua Imnului», marcată la Slobozia

Instituția Prefectului Ialomița va organiza joi, 29 iulie a.c., o festivitate prin care va marca «Ziua Imnului». Festivitatea se va desfășura pe platoul din Piața Revoluției din Slobozia. Evenimentul va ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 14:40
(2635 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Vernisaj la Muzeul Național al Agriculturii

Absolvenții Universității Naționale de Arte a României vor organiza marți, 27 iulie 2021, o expoziție de pictură la Slobozia. Vernisajul va fi găzduit de către Muzeul Național al Agriculturii. Expoziția ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 13:20
(2815 vizualizări - 1 comentariu)


Urziceni: Reținut pentru 24 de ore după ce a furat din buzunare

Polițiștii din Urziceni au reținut miercuri, 21 iulie a.c., pentru 24 de ore, un bărbat de 42 de ani, suspect într-un dosar de «furt». Din datele oamenilor legii, în ziua de 8 iulie a.c., în timp ce se ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2021, 18:25
(3870 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Urziceni furt


Glodeanu Sărat: Locuință cuprinsă de flăcări

Glodeanu Sărat: Locuință cuprinsă de flăcări

Joi, 22 iulie a.c., pompierii din Urziceni au intervenit pentru stingerea unui incendiu, produs la o locuință din satul Glodeanu Sărat-Buzău. 3 echipaje de salvatori cu două autospeciale de stingere cu ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2021, 18:10
(3465 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Conflict între adolescenți, aplanat de un jandarm

Aflat în timpul liber, un ofițer din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița a intervenit marți, 20 iulie a.c., pentru aplanarea unui conflict, produs între mai mulți adolescenți la intrarea ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2021, 17:35
(2395 vizualizări - 1 comentariu)


Dridu: Lebădă salvată de polițiști

Dridu: Lebădă salvată de polițiști

Polițiștii din cadrul Biroului pentru Protecția Animalelor au intervenit miercuri, 21 iulie a.c., pentru a salva o lebădă. Oamenii legii au fost sesizați cu privire la faptul că o lebădă, care nu mai poate ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2021, 17:20
(2698 vizualizări - 2 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 2 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Joi, 22 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10798, fiind înregistrate 2 noi cazuri de îmbolnăvire ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2021, 16:50
(3752 vizualizări - 0 comentarii)


Respectarea Codului Muncii, verificată de inspectorii ITM Ialomița

În prima jumătate a lunii iulie 2021, inspectorii Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița au desfășurat ample controale privind prevederilor legale privind munca la domiciliu, telemunca, decalarea ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2021, 13:10
(4543 vizualizări - 0 comentarii)


Un tren de marfă a deraiat în zona Gării Fetești

Miercuri, 21 iulie a.c., în zona Gării Fetești, 5 vagoane ale unui tren de marfă au deraiat. Din cauza evenimentului, Magistrala 800 București-Constanța este complet blocată pe ambele sensuri. Astfel, trenurile ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2021, 20:05
(4119 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Aproape 500 milioane de lei, încasate la bugetul de stat în semestrul I-2021

La nivelul județului Ialomița, în primul semestru al anului 2021, s-a colectat la bugetul general consolidat al statului suma de 493,47 milioane de lei. Suma colectată este cu 56,33 milioane de lei mai ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2021, 16:20
(4826 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Miercuri, 21 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10796, nefiind înregistrat vreun caz nou față ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2021, 16:15
(2675 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Cursuri gratuite de formare profesională

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița vine în întampinarea persoanelor aflate în căutarea unui loc de muncă, organizând până la sfârșitul anului 2021 cursuri de formare profesională ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2021, 15:25
(7061 vizualizări - 0 comentarii)


Proiectil neexplodat, găsit la Vlădeni

Proiectil neexplodat, găsit la Vlădeni

Marți, 20 iulie a.c., specialiștii pirotehniști ai Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița au intervenit cu o autospecială pirotehnică și au ridicat un proiectil exploziv de calibru 100 milimetri ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2021, 12:35
(3315 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Scânteia și în zona Popasului Chirana

Accidente la Scânteia și în zona Popasului Chirana

În dimineața zilei de miercuri, 21 iulie a.c., pompierii din Țăndărei au intervenit la două accidente rutiere. Primul dintre acestea s-a produs în comuna Scânteia, fiind implicate un autoturism și un tractor ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2021, 12:20
(2859 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Semnarea documentelor emise prin serviciul Spațiul Privat Virtual

AJFP Ialomița readuce în atenția contribuabililor faptul că documentele comunicate de Ministerul Finanțelor/organul fiscal central prin serviciul «Spațiul Privat Virtual» se semnează de către Ministerul ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2021, 18:50
(3318 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: La volan, fără permis de conducere

În ziua de luni, 19 iulie a.c., polițiștii din cadrul Biroului Rutier Fetești au oprit în trafic, pe raza municipiului Fetești, o autoutilitară condusă de un bărbat, în vârstă de 30 de ani, din localitatea ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2021, 18:45
(5241 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Măsuri de prevenire a riscului de înec

Polițiștii din cadrul Serviciului Județean de Poliție Transporturi Ialomița aduc în atenție cetățenilor o serie de reguli și măsuri ce trebuie respectate în scopul prevenirii cazurilor de înec. Astfel, ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2021, 18:35
(2739 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Marți, 20 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10796, nefiind înregistrat vreun caz nou față de ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2021, 16:50
(2181 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr de 17 ani din Brașov, reținut de polițiști după ce ar fi violat o bătrână de 86 de ani din Adâncata

Un tânăr de 17 ani, din județul Brașov, a fost reținut luni seara, 19 iulie a.c., pentru 24 de ore, fiind bănuit că ar fi pătruns fără drept în locuința unei femei de 86 de ani, din Adâncata, și ar fi întreținut ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2021, 13:50
(5365 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Întrerupere apă la Dridu

Marți, 20 iulie 2021, echipele RAJA Constanța intervin pentru executarea lucrărilor de înlocuire a unei vane de legătură pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 180 mm, de pe strada Orhideei din ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2021, 12:40
(4774 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Luni, 19 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10796, nefiind înregistrat vreun caz nou față de ziua ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2021, 16:40
(2545 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infracțiuni rutiere

Sâmbătă, 17 iulie a.c., polițiștii rutieri din Fetești au oprit, în trafic, un autoturism condus de un bărbat în vârstă de 43 de ani, din Fetești. Întrucât șoferul emana halenă alcoolică i s-a solicitat ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2021, 15:20
(2763 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...