Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ionașcu s-a înfrățit administrativ cu chinezii

În căutarea sufletului pereche al Sloboziei

Ionașcu s-a înfrățit administrativ cu chinezii

Primarul Gabi Ionașcu e un vizionar. Un geniu neînțeles, un suflet bîntuit de vise urieșești într-un oraș prea mic pentru un edil așa de mare. Așa se explică, ne imaginăm noi, neobosita sa căutare a unui suflet pereche pentru Slobozia (economic și administrativ vorbind, se subînțelege). Și nu oriunde, dragi concetățeni... Căci Bulgaria e prea mică, Europa e insignifiantă, iar America pare un mușuroi de furnici ce nu corespunde necesităților sale fabuloase. Și-atunci, ca orice conducător vrednic și conștient că Slobozia nu e a lui și nici a noastră, ci a urmașilor, urmașilor clienților săi politici, Ionașcu a țintit la cel mai mare și mai puternic partener pe care și l-ar fi dorit vreodată o autoritate... [citește_tot_articolul]

8 Aprilie 2011, 16:21 (9032 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

8,8 milioane lei, prejudicii aduse bugetului de stat (III)

Sporurile ilegale produc găuri în bugetele locale

Legislația cu privire la diminuările salariale este opțională în unitățile administrativ-teritoriale ale județului. Sau cel puțin așa reiese din raportul anual al Camerei de Conturi Ialomița. De la sporuri la prime de vacanțe și de la ore suplimentare la majorări salariale, toate din bugetele locale...
Iar pentru o mai bună cunoaștere a realității gestionării finanțelor locale exemplificăm Primăria Făcăeni, instituția care a reușit, în ciuda tuturor regulilor, să fenteze diminuarea salarială reglementată de legislația în vigoare. Nediminuarea cheltuielilor de personal cu 15% lunar în perioada noiembrie-decembrie 2009, dar și acordarea eronată a unor sporuri de condiții vătămătoare, precum și... [citește_tot_articolul]

8 Aprilie 2011, 13:46 (11273 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Afacerea radare fixe s-a dovedit ilegală

8,8 milioane lei, prejudicii aduse bugetului de stat (II)

Afacerea radare fixe s-a dovedit ilegală

Cele mai răsunătoare ilegalități în materie fiscală au fost descoperite la primăriile ialomițene care au încheiat parteneriate private pentru amplasarea în localitate a radarelor fixe. Cu tot scandalul național, primarii ialomițeni nu s-au dat în lături să utilizeze această metodă aparent benefică de sporire a veniturilor bugetului local. Tabloul acestei afaceri este relativ simplu. Ingineria financiară a luat ființă undeva în anul 2008, cînd reprezentanții unor firme de profil și-au făcut simțită prezența în județul nostru. În baza unor forme de parteneriat public-privat, aceștia au convins autoritățile locale să le încredințeze problema constatării și aplicării de amenzi la regimul rutier. ... [citește_tot_articolul]

8 Aprilie 2011, 10:06 (11991 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Incompetența primarilor ialomițeni (ne) costă

8,8 milioane lei, prejudicii aduse bugetului de stat (I)

Incompetența primarilor ialomițeni (ne) costă

Un recent raport al Curții de Conturi Ialomița demonstrează, încă o dată, modul haotic și total iresponsabil de cheltuire a banilor publici. Ilegalitățile descoperite de instituția amintită în anul 2010 oferă indicii clare de nereguli financiar-contabile și fiscale, dar și abateri grave de la normele de gestionare a banilor comunităților. Toate acestea costă! Ne costă! La nivelul județului Ialomița, prejudiciile aduse bugetelor de stat, la nivel local însumează nu mai puțin de 8,8 milioane lei... Cînd, dar mai ales, cine va achita aceste ilegalități grosolane rămîne să stabilească Curtea de Conturi și, pe alocuri, polițiștii de investigare a fraudelor!

...
Oferit publicității... [citește_tot_articolul]

8 Aprilie 2011, 05:46 (12230 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Investițiile muncipale s-au oprit pe Brăilei

O mie și una de... gropi! (IV)

Investițiile muncipale s-au oprit pe Brăilei

Așa cum vă precizam mai devreme, din cele 75 de străzi din Slobozia anunțate pentru «reablitare și modernizare», doar două-trei au beneficiat pînă în prezent de intervenții directe. Una dintre acestea este Șoseaua Băilei, pînă în bariera din dreptul Oborului Municipal.

Praf și pulbere
Șoseaua către Brăila este una dintre cele mai aglomerate artere de circulație ale orașului. Cu o lungime de 1550 de metri și o valoare estimată a investiției de 2,2 milioane lei, lucrarea este abandonată în acest moment la jumătate. După cum se poate observa și în fotografie, la acest moment în asfalt s-au căscat deja gropi adînci de 30 de centimetri. Asta în ciuda celor două straturi de... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2011, 15:33 (12380 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Intervenții în oglindă

O mie și una de... gropi! (III)

Intervenții în oglindă

La jumătatea lunii martie, în fața Palatului Administrativ din Slobozia, la o aruncătură de piatră de Primărie, s-a căscat o groapă (vezi foto 1). Imediat, o echipă a SC Urban a intervenit salutar și a înlocuit în mai puțin de 3 ore țeava spartă. Miercuri, 31 martie, pe strada Cuza Vodă, la intersecția cu Ștefan cel Mare, în imediata vecinătate a supermarketului, situația s-a repetat. Adică, vrem să spunem, o altă țeavă s-a spart inundînd strada. Echipa SC Urban a intervenit însă abia joi, pe la orele 9.00. Cînd, după cum iarăși puteți observa în fotografia alăturată (vezi foto 2), doi dintre lucrătorii altei echipe de intervenției se dezmorțeau la relanti așteptînd intervenția excavatorului.... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2011, 12:18 (11345 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Intervenții «în orb» cu tehnologia «Tub în Tub»

O mie și una de... gropi! (II)

Intervenții «în orb» cu tehnologia «Tub în Tub»

Înainte de demararea lucrărilor de înlocuire a țevilor din rețeaua de apă a orașului, primarul Gabi Ionașcu declara că, grație unei proceduri revoluționare, procesul va dura puțin și nu va afecta vizibil asfaltul. La acest moment, declarațiile inițiale se dovedesc hazardate, dacă ni se permite acest eufemism, iar rezultatele sînt catastrofale. Întrebarea este: de ce?

Un oraș prevenit
Proiectul în baza căruia se înlocuiec țevile din rețeaua de apă a orașului a fost realizat de către Tahal Consulting Engineers LTD, angajată în iunie 2008 să realizeze «un proiect pentru reabilitarea sectorului de apă și apă uzată din județul Ialomița». Bucățica de proiect care a vizat ... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2011, 09:22 (12262 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Investiții de 15,2 milioane euro în asfalt

O mie și una de... gropi! (I)

Investiții de 15,2 milioane euro în asfalt

În anul de grație 2009, Consiliul Local Slobozia aproba un proiect ambițios prin care se promitea reabilitarea și modernizarea unui număr de 75 de străzi. Proiectul -unul multianual, care ar fi trebuit să se întindă pe o perioadă de 4 ani- viza asfaltarea a nu mai puțin de 31670 metri de străzi din municipiul Slobozia pînă la sfîrșitul anului 2012. Valoarea estimată a cheltuielilor generate de această investiție (la nivelul anului 2008) era de 55613971,84 lei, fără TVA. Iar fondurile ar fi trebuit să fie asigurate din cele 50 milioane de lei împrumutate de Primărie de la BCR, din resurse locale și din alocații bugetare guvernamentale. Din 27 mai 2009, data la care a fost aprobată hotărîrea de... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2011, 06:16 (10398 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Alin Purice amenință autoritățile cu instanța

Pînă la Judecata de Apoi

Alin Purice amenință autoritățile cu instanța

Nimeni nu știe cine este Alin Purice. Funcționarii Primăriei susțin că nu l-au văzut niciodată, consilierilor locali nu le pasă de existența lui, iar încercările noastre de a-l identifica au dat greș: casa cu numărul 23, de pe strada Plevnei, susțin vecinii, a fost dărîmată. Însă petiția lui este cum nu se poate mai concretă. Ea a fost prezentată Consiliului Local Slobozia joi, 31 martie și reprezintă o premieră absolută în administrația locală.

Petiție unicat
De obicei, petiționarii care se adresează municipalității slobozene cer retrocedarea unor terenuri, respectarea drepturilor sau lucruri absurde, precum demisia primarului Gabi Ionașcu. Luna trecută însă, acest... [citește_tot_articolul]

6 Aprilie 2011, 14:41 (13946 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Geaba chichirez gâlceava, dacă nema putirința

Deputatul Pocora se ia și de gît și de piept cu Ministerul Internelor

Geaba chichirez gîlceava, dacă nema putirința

Într-unul dintre comunicatele de presă care au făcut celebru cabinetul său parlamentar, deputatul PNL Cristina Pocora cere, crede și vrea să știe. Pornind de la una dintre multele prostii ale ministrului Administrației și Internelor, Constantin Traian Igaș, care ar fi decis «să acorde sporuri preferențiale anumitor angajați, în timp ce anunță că nu mai are bani pentru salariile a aproximativ 10000 de angajați, aceasta ducînd la disponibilizare», Cristina Pocora construiește un scenariu apocaliptic, demn de un film bollywoodian. Nu-l plîngem pe bietul Igaș Pristanda, că nici nouă nu ne e simpatic. Ne frapează însă rețetarul politic folosit de doamna deputat. Dumneavoastră ați observat că nu e comunicat... [citește_tot_articolul]

6 Aprilie 2011, 13:20 (13665 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Greu de oprit: Axintele a trecut și de Rapid Fetești

Greu, dar a trecut. Nici Țăndăreiul n-a reușit să încurce Amara, doar cei de la Recolta Gheorghe Lazăr izbutind să surprindă. Lăzărenii au învins Abatorul trimițînd echipa de suflet a lui Constantin Prepeliță pe locul al III-lea. Aflat la 6 puncte de poziția secundă, liderul din Axintele este tot mai greu de ajuns chiar dacă mai sînt de disputat 10 etape. Apele încep să se limpezească și în subsol, acolo unde pe lîngă Ciulnița și Bărcănești, virtual retrogradate, par să se adauge în drumul către Onoare Libertatea Sălcioara și Viticola Fetești, cea care prin înfrîngerea de la Munteni Buzău a pierdut contactul cu locul al XII-lea.

LIGA a 4-a, Rezultate etapa a 20-a, sîmbătă, 2 aprilie 2011... [citește_tot_articolul]

6 Aprilie 2011, 12:08 (9525 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Cel mai mare câștig: publicul

Fotbal, Liga III, Unirea Slobozia-CS Buftea 3-1

Cel mai mare cîștig: publicul

Unirea s-a descurcat iarăși greu în prima repriză. Oaspeții antrenați de Ionel Augustin, omul care a jucat un an și pentru Slobozia, au făcut tot posibilul să păstreze tabela imaculată. Intrările ilfovenilor la limita regulamentului au fost de cele mai multe ori trecute cu vederea de brigada de arbitri. Jocul de uzură a fost stricat de oaspeți, care au reușit în minutul 28 să deschidă scorul. Băieții lui Prepeliță și-au ascuțit colții și chiar în ultimul minut al primei reprize au mușcat pentru egalare prin fundașul cu certe veleități de atacant, Gabriel Lazăr. A doua repriză a însemnat goana după desprindere. Golurile lui Viorel Gheorghe (’71) și Stan (’76) au adus liniștea după încă o partidă... [citește_tot_articolul]

6 Aprilie 2011, 09:56 (8613 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Nițescu rămâne fără Ultex

Fabrica de ulei din Țăndărei se pregătește de faliment

Nițescu rămîne fără Ultex

Marți, 5 aprilie, la primele ore ale dimineții, un grup de 60 de angajați ai Ultex Țăndărei s-a înființat în fața Tribunalului Ialomița, în semn de protest față de deciziile judecătorești în procesul privind falimentul fabricii de ulei. Protestatarii au părăsit locația imediat după ce reprezentanții instanței ialomițene au oferit explicații clare cu privire la stadiul anchetei judecătorești...

Apărători în calea dezastrului
La jumătatea anului precedent, conducerea Ultex Țăndărei a decis deschiderea procedurii de insolvență a fabricii... Aflată într-o situație financiară critică, Ultex Țăndărei invoca datorii reale de aproximativ 1000 de miliarde. Mai interesant decît... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2011, 19:44 (53003 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

SPORT

Marian Simion, demis! Vine Gheorghe Neagu

UPDATE: Jucătoarele, surprinse de demiterea antrenorului

Marian Simion, demis! Vine Gheorghe Neagu

Consiliul de Administrație al Clubului Sportiv Municipal Unirea Slobozia a hotărît marți, 5 aprilie, în jurul prînzului încetarea colaborării cu antrenorii echipei de handbal, Marian Simion și Emilia Simion. Această hotărîre a venit în urma rezultatelor slabe obținute de echipa noasttă în ultimele patru partide.
«Am hotărît rezilierea în condiții amiabile a contractului cu profesorii Marian Simion și Emilia Simion. Va veni la cîrma echipei un profesor care a mai fost implicat în activitatea handbalistică slobozeană» a declarat pentru Independent directorul CSM Unirea, Ionel Constantin.
Noul antrenor al Unirii va fi, în proporție de 99%, profesorul Gheorghe Neagu, cel care a mai... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2011, 14:25 (15117 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

SPORT

Adio promovare

UPDATE: Rapid București-CSM Unirea Slobozia 34-29 (19-14)

Adio promovare

O dată cu cea mai neagră serie din scurta istorie a echipei de handbal feminim CSM Unirea Slobozia (4 înfrîngeri consecutive) s-au evaporat toate șansele de promovare în Liga Națională. În acest moment, echipa se găsește pe locul V, ultimul în topul celor care contează în Războiul pentru primul eșalon. Bursa zvonurilor e în fierbere și fiecare are propria listă de vinovați. Pînă la o analiză la rece a evenimentelor care au generat prăbușirea unei echipe care la un moment dat părea foarte aproape de elită, ne mărginim să vă prezentăm cele întîmplate joi și duminică, în ultimele două meciuri ale echipei noastre.

CSM Unirea-CSM Ploiești: 19-29 (10-16)
Sala Sporturilor din... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2011, 14:22 (13502 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Arte marțiale

Sensei Tudorel Simion, la Slobozia

Sîmbătă, 2 aprilie, secția de arte marțiale a Clubului Sportiv Olimpia Slobozia a găzduit un antrenament sub conducerea lui Sensei Tudorel Simion, centură neagră, 6 dani. În vîrstă de 59 ani, Tudorel Simion a pornit în karate în 1975, iar în 1979 a dobîndit centura neagră. A predat karate în condiții vitregite de regimul politic pînă în 1990, iar imediat după Revoluție a fost printre fondatorii Federației Române de Arte Marțiale. În momentul de față este reprezentant în România al ISKF (International Shotokan Karate Federation), Asociație care numără în țară 15 cluburi printre care și Olimpia Slobozia, grupare condusă de Mihai Dinu. «Pe Mihai îl cunosc de la diverse stagii de pregătire și apreciez... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2011, 14:20 (20706 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga I, FC Vaslui-Unirea Urziceni 2-0

Nu e loc de surprize

Unirea Urziceni continuă să fie echipa frumoasă și naivă a Ligii I, așa cum pe vremuri erau Jiul sau Chindia. La Vaslui, gazdele au avut ințiativa, dar Curcă a reușit să-i blocheze pe brazilienii Adailton (’23) și Wesley (’24), iar bara i-a refuzat golul nigerianului Bello, în minutul 37. La pauză putea fi 1-0, dar pentru Unirea. Scărlătescu a încercat o execuție spectaculoasă, dar Kuciak a fost pe fază. Portarul Vasluiului i s-a opus și lui Tobă, în minutul 69, iar moldoveanul Giorghiu a nimerit iarăși bara în minutul 77. Golurile vin în ultima parte, cînd Sînmărtean (’82) și Adailton în minutele de prelungire reușesc șuturi care fac imposibilă intervenția lui Curcă. Încercarea lui Marian Pană... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2011, 14:18 (12566 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

«Asociația Națională a Surzilor din România are peste 31 mii de „sclavi“!»

Gabriel Vîlcu, președinte-voluntar al filialei ialomițene a surzilor

«Asociația Națională a Surzilor din România are peste 31 mii de „sclavi“!»

Filiala ialomițeană a Asociației Naționale a Surzilor din România are circa 40 de membri. Aceștia trebuie să cotizeze anual 100 lei pentru dreptul de a fi reprezentați în caz de nevoie. Din această suma, 20 lei merg obligatoriu la bugetul central al Organizației, condusă în acest moment de Mihai Grecu. Înmulțiți cifra cu 31000 de membri, cît numără Asociația la nivel național și aveți o primă imagine de ansamblu asupra situației. Pe lîngă aceste fonduri, asociațiile locale au obligația de a racola noi membri și de a participa la toate acțiunile impuse de la Centru. Totul, susține Gabriel Vîlcu, pînă nu demult președintele-voluntar al filialei locale, pentru ca milionul de lei noi pe care statul... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2011, 09:21 (68965 vizualizări - 27 comentarii)

REPORTAJ

Invazie canină la Parcul Hermes

Invazie canină la Parcul Hermes

O expoziție chinologică internațională este tot timpul motiv de bucurie și, totodată, sursă bogată de povești. Așa că, deși Parcul de Vacanță Hermes nu era la prima acțiune de acest gen, ne-am luat reportofonul, camera foto și prietenele din dotare și am pornit într-acolo să aflăm noi aspecte din viața crescătorilor de cîini. A, și să nu uităm: ne-am folosit toată doza de curaj de care dispunem, pentru că deși ne dorim să avem cîinii noștri, ne e teribil de frică de ai altora. Așadar, 640 de cîini din peste 100 de rase, două zile de concurs și multe firme specializate în păpică pentru Azorică! Suficient pentru a trece la treabă.

Cîinele înmatriculatorului bulgar
O cheamă... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2011, 09:05 (25850 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Eroii de fiecare zi de la «Ajutați-ne să înțelegem lumea»

Peste 200 de copii autiști în Ialomița

Eroii de fiecare zi de la «Ajutați-ne să înțelegem lumea»

Nu i-a întrebat nimeni dacă vor. Nu i-a întrebat nimeni dacă pot. Dacă știu. Dacă au puterea să ridice în fiecare zi aceeași cruce... Și totuși nu se plîng! Se ridică în fiecare dimineață gata pentru o nouă zi de luptă, soldați anonimi într-o bătălie în care nu-și permit să moară... Trăiesc din speranțe iluzorii, din bucurii puține și sărace, din frînturile de gesturi ale unor suflete pierdute... Sînt părinții copiilor din cadrul asociației «Ajutați-ne să înțelegem lumea». Eroii de fiecare zi ai unei cauze pe care refuză s-o piardă! Iar în spatele lor se ascund alți și alti părinți... Pentru că, potrivit datelor statistice, Ialomița are în jur de 200 de copii autiști pe care societatea nu este... [citește_tot_articolul]

4 Aprilie 2011, 05:46 (18095 vizualizări - 2 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
270 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Activități preventive ale polițiștilor în școlile din Fetești

Marți, 1 octombrie a.c., polițiștii feteșteni au desfășurat o serie de activități pe linia prevenirii faptelor cu violență, a traficului și a consumului de droguri, precum și siguranța rutieră în școlile ...[citește_toată_știrea]

2 Octombrie 2019, 18:25
(3234 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: La volan cu permisul suspendat

Polițiștii slobozeni au depistat un tânăr, de 24 de ani, din Amara, în timp ce conducea un autoturism pe raza municipiului Slobozia luni, 1 octombrie a.c., deși avea acest drept suspendat. În cauză, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

2 Octombrie 2019, 18:20
(2108 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Zilele Recoltei 2019»

În perioada 5-6 octombrie 2019, în Piața Agroalimentară din Slobozia, va avea loc tradiționala manifestare a toamnei «Zilele Recoltei 2019», organizată de Primăria Municipiului Slobozia în parteneriat cu ...[citește_toată_știrea]

1 Octombrie 2019, 18:20
(2285 vizualizări - 0 comentarii)


Șofer din Scânteia, urmărit de polițiști

Sâmbătă, 28 septembrie a.c., Poliția Slobozia a fost sesizată cu privire la faptul că un șofer ar circula haotic dinspre Bucu către Țăndărei, punând în pericol ceilalți participanți la trafic. Polițiștii ...[citește_toată_știrea]

1 Octombrie 2019, 11:20
(3571 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Șoferi beți la volan

În perioada 27-28 septembrie a.c., polițiștii ialomițeni au depistat patru conducători auto, cu vârste cuprinse între 32 și 47 de ani, în timp ce șofau pe drumurile publice deși anterior consumaseră băuturi ...[citește_toată_știrea]

1 Octombrie 2019, 11:15
(2769 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: Lemne confiscate de polițiști

Vineri, 27 septembrie a.c., polițiștii din cadrul Secției 7 Poliție Rurală Platonești au depistat, pe raza comunei Săveni, un bărbat de 60 de ani, din Platonești, în timp ce transporta cu ajutorul unei ...[citește_toată_știrea]

1 Octombrie 2019, 11:10
(3091 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Urziceni, urmărit de polițiști pe autostrada A3 București-Ploiești. A fost prins și arestat, fiind bănuit de furt din mașini!

Polițiștii de Investigații Criminale din Ialomița au depistat un bărbat bănuit că ar fi participat la săvârșirea infracțiunii de furt din auto, faptă comisă pe raza municipiului Slobozia. În continuarea ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2019, 20:50
(5184 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Verde la Educație pentru Circulație»

Poliția Română și Lidl lansează, la nivel național, a VII-a ediție a campaniei de educație rutieră «Verde la Educație pentru Circulație». Evenimentul se va desfășura sâmbătă, 28 septembrie a.c., începând ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2019, 20:40
(2351 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a polițiștilor la Slobozia și Fetești

În perioada 25-26 septembrie, în intervalul orar 7,30-16,00, polițiștii slobozeni, precum și cei din cadrul Poliției Municipiului Fetești, au organizat și pus în aplicare o serie de acțiuni în unitățile ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2019, 20:35
(2903 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: 22 focare de Pestă Porcină Africană

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează că, la data de 27 septembrie 2019, pe raza județului Ialomița sunt declarate 22 focare de Pestă Porcină Africană. Acestea ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2019, 20:30
(3047 vizualizări - 0 comentarii)


Patruzeci de Sfinte Liturghii la Catedrala Urziceni

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, începând cu data de  30 septembrie 2019, în Catedrala din Urziceni se vor oficia 40 de Sfinte Liturghii în cinstea Sfântului Ierarh Nectarie vindecătorul ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2019, 20:25
(3235 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Fetești

Joi, 26 septembrie a.c., în jurul orei 8,00, pe raza localității Fetești s-a produs un accident soldat cu pagube materiale. Astfel, în timp ce un tânăr, de 18 ani, din Fetești, conducea un autoturism pe ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2019, 20:20
(2360 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Țăndărei: Braconaj piscicol

Joi, 26 septembrie a.c., polițiștii din cadrul Poliției Orașului Țăndărei au depistat un bărbat, de 47 de ani, din Țăndărei, în timp ce transporta pește din speciile crap și plătică pentru care nu deținea ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2019, 20:15
(2754 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 30 septembrie-4 octombrie 2019, orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice. ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2019, 20:10
(5116 vizualizări - 0 comentarii)


Ordin de protecție provizoriu emis pe numele unui slobozean

Miercuri, 25 septembrie a.c., polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au fost sesizați cu privire la faptul că un bărbat, de 51 de ani, din Slobozia, și-ar fi agresat fosta concubină. Polițiștii ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2019, 20:20
(5814 vizualizări - 0 comentarii)


Accident în lanț pe DN21

Miercuri, 25 septembrie a.c., pe DN21 s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate de polițiștii ajunși la fața locului s-a stabilit că, în timp ce un tânăr ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2019, 20:15
(2042 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: DN21 accident


Stelnica: Arestat pentru «conducere fără permis»

Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Fetești au reușit miercuri, 25 septembrie a.c., identificarea unui bărbat, de 23 de ani, din comuna Stelnica, pe numele căruia era emis un mandat de executare ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2019, 20:10
(3177 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Română susține Proiectul «EDWARD»

Joi, 26 septembrie 2019, în cadrul Campaniei naționale de educație rutieră «Alege viața!», Poliția Română susține la nivel național Proiectul «EDWARD»-The European Day Without A Road Death (Ziua europeană fără persoane decedate în accidente rutiere) ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2019, 20:05
(2667 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Arestat preventiv pentru «tâlhărie calificată»


Vineri, 20 septembrie a.c., polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Fetești au identificat și reținut un bărbat, de 37 de ani, cercetat pentru săvârșirea infracțiunii de «tâlhărie calificată ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2019, 20:05
(3596 vizualizări - 0 comentarii)


Biblioteca Județeană Ialomița: «Salonul Anual de Carte», a XXVIII-a ediție

În perioada 1-31 octombrie 2019, la Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Ialomița, sala Galeriile Arcadia, se va desfășura a XXVIII-a ediție a «Salonului Anual de Carte». Sub sloganul «2019-Anul Cărții ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2019, 19:50
(6544 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune de informare a șoferilor

Luni, 23 septembrie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier Ialomița au organizat și desfășurat pe raza municipiului Slobozia o acțiune de informare și instruire a conducătorilor auto cu privire ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2019, 19:40
(2677 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie la Țăndărei

Pentru remedierea unei avarii survenite la un hidrant de pe strada Căprioarei, din orașul Țăndărei, județul Ialomița, RAJA SA a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile marți, 24 septembrie 2 ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2019, 17:10
(3344 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 23-27 septembrie a.c., orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2019, 18:20
(5259 vizualizări - 0 comentarii)


anunț

Servicii Publice Slobozia SRL
vă face cunoscut faptul că,
în perioada 05-06.10.2019,
se vor desfășura
«Zilele Recoltei»
în incinta Pieței Agroalimentare Ialomița

20 Septembrie 2019, 11:10


Biciclist acroșat de o mașină între Bucu și Ograda

Miercuri, 18 septembrie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au intervenit la un accident produs pe DN2A, între localitățile Bucu și Ograda. În timp ce un bărbat, de 39 de ani, din Țăndărei, conducea ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2019, 20:10
(5250 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Acțiune de prevenire a furturilor de și din autovehicule

Miercuri, 18 septembrie a.c., polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Urziceni au desfășurat o acțiune pentru prevenirea și combaterea furturilor de și din autovehicule pe raza localităților ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2019, 20:05
(4472 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie la furnizarea de apă în Fetești

Pentru remedierea unei avarii survenite joi, 19 septembrie 2019, la nivelul unui branșament de pe strada Garofiței, din orașul Fetești, județul Ialomița, RAJA SA este nevoită să întrerupă furnizarea de ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2019, 12:55
(2769 vizualizări - 0 comentarii)


Activitate desfășurată de Protopopiatul Slobozia în parteneriat cu Grădinița cu Program Prelungit «Piticot»

Activitate desfășurată de Protopopiatul Slobozia în parteneriat cu Grădinița cu Program Prelungit «Piticot»

Miercuri, 18 septembrie 2019, părintele protopop Laurențiu Cioranu, împreună cu părintele Daniel Ferbințeanu de la Parohia Ograda au săvârșit Slujba sfeștaniei, Sfințirea cea mică a apei și au rostit rugăciuni ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2019, 12:50
(4228 vizualizări - 6 comentarii)


DSVSA Ialomița: 21 focare de Pestă Porcină Africană

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează că, la data de 18.09.2019, pe raza județului Ialomița sunt declarate 21 focare de Pestă Porcină Africană. Acestea au fost ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2019, 20:30
(2257 vizualizări - 1 comentariu)


Ordin de protecție provizoriu pe numele unui bărbat din Manasia


Marți, 17 septembrie a.c., polițiștii din cadrul Poliției Urziceni au fost sesizați cu privire la faptul că un bărbat, de 41 de ani, din Manasia, și-ar fi agresat și amenințat fosta soție. Astfel ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2019, 20:25
(3770 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...