Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Investiții de 15,2 milioane euro în asfalt

O mie și una de... gropi! (I)

Investiții de 15,2 milioane euro în asfalt

În anul de grație 2009, Consiliul Local Slobozia aproba un proiect ambițios prin care se promitea reabilitarea și modernizarea unui număr de 75 de străzi. Proiectul -unul multianual, care ar fi trebuit să se întindă pe o perioadă de 4 ani- viza asfaltarea a nu mai puțin de 31670 metri de străzi din municipiul Slobozia pînă la sfîrșitul anului 2012. Valoarea estimată a cheltuielilor generate de această investiție (la nivelul anului 2008) era de 55613971,84 lei, fără TVA. Iar fondurile ar fi trebuit să fie asigurate din cele 50 milioane de lei împrumutate de Primărie de la BCR, din resurse locale și din alocații bugetare guvernamentale. Din 27 mai 2009, data la care a fost aprobată hotărîrea de... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2011, 06:16 (10398 vizualizări - 0 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Alin Purice amenință autoritățile cu instanța

Pînă la Judecata de Apoi

Alin Purice amenință autoritățile cu instanța

Nimeni nu știe cine este Alin Purice. Funcționarii Primăriei susțin că nu l-au văzut niciodată, consilierilor locali nu le pasă de existența lui, iar încercările noastre de a-l identifica au dat greș: casa cu numărul 23, de pe strada Plevnei, susțin vecinii, a fost dărîmată. Însă petiția lui este cum nu se poate mai concretă. Ea a fost prezentată Consiliului Local Slobozia joi, 31 martie și reprezintă o premieră absolută în administrația locală.

Petiție unicat
De obicei, petiționarii care se adresează municipalității slobozene cer retrocedarea unor terenuri, respectarea drepturilor sau lucruri absurde, precum demisia primarului Gabi Ionașcu. Luna trecută însă, acest... [citește_tot_articolul]

6 Aprilie 2011, 14:41 (13945 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Geaba chichirez gâlceava, dacă nema putirința

Deputatul Pocora se ia și de gît și de piept cu Ministerul Internelor

Geaba chichirez gîlceava, dacă nema putirința

Într-unul dintre comunicatele de presă care au făcut celebru cabinetul său parlamentar, deputatul PNL Cristina Pocora cere, crede și vrea să știe. Pornind de la una dintre multele prostii ale ministrului Administrației și Internelor, Constantin Traian Igaș, care ar fi decis «să acorde sporuri preferențiale anumitor angajați, în timp ce anunță că nu mai are bani pentru salariile a aproximativ 10000 de angajați, aceasta ducînd la disponibilizare», Cristina Pocora construiește un scenariu apocaliptic, demn de un film bollywoodian. Nu-l plîngem pe bietul Igaș Pristanda, că nici nouă nu ne e simpatic. Ne frapează însă rețetarul politic folosit de doamna deputat. Dumneavoastră ați observat că nu e comunicat... [citește_tot_articolul]

6 Aprilie 2011, 13:20 (13662 vizualizări - 9 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Greu de oprit: Axintele a trecut și de Rapid Fetești

Greu, dar a trecut. Nici Țăndăreiul n-a reușit să încurce Amara, doar cei de la Recolta Gheorghe Lazăr izbutind să surprindă. Lăzărenii au învins Abatorul trimițînd echipa de suflet a lui Constantin Prepeliță pe locul al III-lea. Aflat la 6 puncte de poziția secundă, liderul din Axintele este tot mai greu de ajuns chiar dacă mai sînt de disputat 10 etape. Apele încep să se limpezească și în subsol, acolo unde pe lîngă Ciulnița și Bărcănești, virtual retrogradate, par să se adauge în drumul către Onoare Libertatea Sălcioara și Viticola Fetești, cea care prin înfrîngerea de la Munteni Buzău a pierdut contactul cu locul al XII-lea.

LIGA a 4-a, Rezultate etapa a 20-a, sîmbătă, 2 aprilie 2011... [citește_tot_articolul]

6 Aprilie 2011, 12:08 (9522 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Cel mai mare câștig: publicul

Fotbal, Liga III, Unirea Slobozia-CS Buftea 3-1

Cel mai mare cîștig: publicul

Unirea s-a descurcat iarăși greu în prima repriză. Oaspeții antrenați de Ionel Augustin, omul care a jucat un an și pentru Slobozia, au făcut tot posibilul să păstreze tabela imaculată. Intrările ilfovenilor la limita regulamentului au fost de cele mai multe ori trecute cu vederea de brigada de arbitri. Jocul de uzură a fost stricat de oaspeți, care au reușit în minutul 28 să deschidă scorul. Băieții lui Prepeliță și-au ascuțit colții și chiar în ultimul minut al primei reprize au mușcat pentru egalare prin fundașul cu certe veleități de atacant, Gabriel Lazăr. A doua repriză a însemnat goana după desprindere. Golurile lui Viorel Gheorghe (’71) și Stan (’76) au adus liniștea după încă o partidă... [citește_tot_articolul]

6 Aprilie 2011, 09:56 (8612 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Nițescu rămâne fără Ultex

Fabrica de ulei din Țăndărei se pregătește de faliment

Nițescu rămîne fără Ultex

Marți, 5 aprilie, la primele ore ale dimineții, un grup de 60 de angajați ai Ultex Țăndărei s-a înființat în fața Tribunalului Ialomița, în semn de protest față de deciziile judecătorești în procesul privind falimentul fabricii de ulei. Protestatarii au părăsit locația imediat după ce reprezentanții instanței ialomițene au oferit explicații clare cu privire la stadiul anchetei judecătorești...

Apărători în calea dezastrului
La jumătatea anului precedent, conducerea Ultex Țăndărei a decis deschiderea procedurii de insolvență a fabricii... Aflată într-o situație financiară critică, Ultex Țăndărei invoca datorii reale de aproximativ 1000 de miliarde. Mai interesant decît... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2011, 19:44 (53002 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

SPORT

Marian Simion, demis! Vine Gheorghe Neagu

UPDATE: Jucătoarele, surprinse de demiterea antrenorului

Marian Simion, demis! Vine Gheorghe Neagu

Consiliul de Administrație al Clubului Sportiv Municipal Unirea Slobozia a hotărît marți, 5 aprilie, în jurul prînzului încetarea colaborării cu antrenorii echipei de handbal, Marian Simion și Emilia Simion. Această hotărîre a venit în urma rezultatelor slabe obținute de echipa noasttă în ultimele patru partide.
«Am hotărît rezilierea în condiții amiabile a contractului cu profesorii Marian Simion și Emilia Simion. Va veni la cîrma echipei un profesor care a mai fost implicat în activitatea handbalistică slobozeană» a declarat pentru Independent directorul CSM Unirea, Ionel Constantin.
Noul antrenor al Unirii va fi, în proporție de 99%, profesorul Gheorghe Neagu, cel care a mai... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2011, 14:25 (15116 vizualizări - 14 comentarii)

SPORT

Adio promovare

UPDATE: Rapid București-CSM Unirea Slobozia 34-29 (19-14)

Adio promovare

O dată cu cea mai neagră serie din scurta istorie a echipei de handbal feminim CSM Unirea Slobozia (4 înfrîngeri consecutive) s-au evaporat toate șansele de promovare în Liga Națională. În acest moment, echipa se găsește pe locul V, ultimul în topul celor care contează în Războiul pentru primul eșalon. Bursa zvonurilor e în fierbere și fiecare are propria listă de vinovați. Pînă la o analiză la rece a evenimentelor care au generat prăbușirea unei echipe care la un moment dat părea foarte aproape de elită, ne mărginim să vă prezentăm cele întîmplate joi și duminică, în ultimele două meciuri ale echipei noastre.

CSM Unirea-CSM Ploiești: 19-29 (10-16)
Sala Sporturilor din... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2011, 14:22 (13499 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Arte marțiale

Sensei Tudorel Simion, la Slobozia

Sîmbătă, 2 aprilie, secția de arte marțiale a Clubului Sportiv Olimpia Slobozia a găzduit un antrenament sub conducerea lui Sensei Tudorel Simion, centură neagră, 6 dani. În vîrstă de 59 ani, Tudorel Simion a pornit în karate în 1975, iar în 1979 a dobîndit centura neagră. A predat karate în condiții vitregite de regimul politic pînă în 1990, iar imediat după Revoluție a fost printre fondatorii Federației Române de Arte Marțiale. În momentul de față este reprezentant în România al ISKF (International Shotokan Karate Federation), Asociație care numără în țară 15 cluburi printre care și Olimpia Slobozia, grupare condusă de Mihai Dinu. «Pe Mihai îl cunosc de la diverse stagii de pregătire și apreciez... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2011, 14:20 (20706 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga I, FC Vaslui-Unirea Urziceni 2-0

Nu e loc de surprize

Unirea Urziceni continuă să fie echipa frumoasă și naivă a Ligii I, așa cum pe vremuri erau Jiul sau Chindia. La Vaslui, gazdele au avut ințiativa, dar Curcă a reușit să-i blocheze pe brazilienii Adailton (’23) și Wesley (’24), iar bara i-a refuzat golul nigerianului Bello, în minutul 37. La pauză putea fi 1-0, dar pentru Unirea. Scărlătescu a încercat o execuție spectaculoasă, dar Kuciak a fost pe fază. Portarul Vasluiului i s-a opus și lui Tobă, în minutul 69, iar moldoveanul Giorghiu a nimerit iarăși bara în minutul 77. Golurile vin în ultima parte, cînd Sînmărtean (’82) și Adailton în minutele de prelungire reușesc șuturi care fac imposibilă intervenția lui Curcă. Încercarea lui Marian Pană... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2011, 14:18 (12565 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Asociația Națională a Surzilor din România are peste 31 mii de „sclavi“!»

Gabriel Vîlcu, președinte-voluntar al filialei ialomițene a surzilor

«Asociația Națională a Surzilor din România are peste 31 mii de „sclavi“!»

Filiala ialomițeană a Asociației Naționale a Surzilor din România are circa 40 de membri. Aceștia trebuie să cotizeze anual 100 lei pentru dreptul de a fi reprezentați în caz de nevoie. Din această suma, 20 lei merg obligatoriu la bugetul central al Organizației, condusă în acest moment de Mihai Grecu. Înmulțiți cifra cu 31000 de membri, cît numără Asociația la nivel național și aveți o primă imagine de ansamblu asupra situației. Pe lîngă aceste fonduri, asociațiile locale au obligația de a racola noi membri și de a participa la toate acțiunile impuse de la Centru. Totul, susține Gabriel Vîlcu, pînă nu demult președintele-voluntar al filialei locale, pentru ca milionul de lei noi pe care statul... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2011, 09:21 (68923 vizualizări - 27 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Invazie canină la Parcul Hermes

Invazie canină la Parcul Hermes

O expoziție chinologică internațională este tot timpul motiv de bucurie și, totodată, sursă bogată de povești. Așa că, deși Parcul de Vacanță Hermes nu era la prima acțiune de acest gen, ne-am luat reportofonul, camera foto și prietenele din dotare și am pornit într-acolo să aflăm noi aspecte din viața crescătorilor de cîini. A, și să nu uităm: ne-am folosit toată doza de curaj de care dispunem, pentru că deși ne dorim să avem cîinii noștri, ne e teribil de frică de ai altora. Așadar, 640 de cîini din peste 100 de rase, două zile de concurs și multe firme specializate în păpică pentru Azorică! Suficient pentru a trece la treabă.

Cîinele înmatriculatorului bulgar
O cheamă... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2011, 09:05 (25848 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Eroii de fiecare zi de la «Ajutați-ne să înțelegem lumea»

Peste 200 de copii autiști în Ialomița

Eroii de fiecare zi de la «Ajutați-ne să înțelegem lumea»

Nu i-a întrebat nimeni dacă vor. Nu i-a întrebat nimeni dacă pot. Dacă știu. Dacă au puterea să ridice în fiecare zi aceeași cruce... Și totuși nu se plîng! Se ridică în fiecare dimineață gata pentru o nouă zi de luptă, soldați anonimi într-o bătălie în care nu-și permit să moară... Trăiesc din speranțe iluzorii, din bucurii puține și sărace, din frînturile de gesturi ale unor suflete pierdute... Sînt părinții copiilor din cadrul asociației «Ajutați-ne să înțelegem lumea». Eroii de fiecare zi ai unei cauze pe care refuză s-o piardă! Iar în spatele lor se ascund alți și alti părinți... Pentru că, potrivit datelor statistice, Ialomița are în jur de 200 de copii autiști pe care societatea nu este... [citește_tot_articolul]

4 Aprilie 2011, 05:46 (18093 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Oricât ar rupe din noi, tot rămâne destul cât să intrăm în Parlament!»

Silviu Pucheanu, președintele PRM Ialomița

«Oricît ar rupe din noi, tot rămîne destul cît să intrăm în Parlament!»

Cinci minute de publicitate politică. Nicio masă fără pește, nicio zi fără doi litri de lichide și nicio saptămînă fără un interviu politic. Aceasta este deviza noastră pînă la campania din 2012. Cu o condiție însă. Politicienii să nu se numească Ciupercă, Martin, Cazacu sau Ionașcu. Pînă astăzi, am reușit să păstrăm acest standard minimal. Și, pentru prima dată de la deputatul Mincu încoace, sîntem în măsură să vă oferim informații proaspete legate de politicienii PRM. Da, da... Oamenii aceia legați ombilical de poala tribunului Vadim, președintele unui partid despre care, din 2000 încoace, nimeni n-a mai auzit nimic. Cel puțin în Ialomița!

Silviu Pucheanu, șeful PRM Ialomița, are 48 ani, iar PRM e prima și singura dragoste. A cunoscut partidul prin ’98, cînd s-a înscris aici și de-atunci n-a mai plecat. Vine în fiecare zi la sediul județean din apropierea Tribunalului și oftează după zilele bune cînd în Ialomița 22,6 la sută din alegători au votat pentru tribunul Vadim! Doamne, oare unde sînt nebunii de-atunci?... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2011, 10:41 (10740 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Centrală electrică pe bază de biomasă la Slobozia

Investiții ascunse sau doar discuții la nivel înalt?

Centrală electrică pe bază de biomasă la Slobozia

Optimismul economic manifestat de guvernanți pare să nu rămînă doar la stadiul de emisiuni tv. Așadar, în timp ce toată lumea promite o relansare a economiei mondiale și, implicit a celei locale, primele semne de dezvoltare încep să apară și la Slobozia. Chiar dacă doar pe hîrtie. Și dacă hîrtia mai este și de ziar, aproape că ne vine a crede că există proiecte investiționale în acest sens. Astfel, aflăm din presa internațională că un mare dezvoltator în domeniul energiei regenerabile cu sediul în Cardiff-Țara Galilor, Eco2, și-ar fi manifestat intenția expresă de a construi în România două centrale electrice pe bază de biomasă. Potrivit celorași declarații, cele două centrale vor fi construite... [citește_tot_articolul]

1 Aprilie 2011, 15:34 (9629 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

UPDATE: Cei trei polițiști de frontieră sînt liberi, dar au interdicție de a părăsi țara

Ialomița: 3 agenți ai Poliției de Frontieră, reținuți pentru luare de mită

La data de 31 martie a.c., Parchetul de pe lîngă Tribunalul Ialomița a dispus reținerea pentru 24 ore a inculpaților Stoica L., Codreanu D.F. și Nicolae R.C., agenți în cadrul Inspectoratului Județean al Poliției de Frontieră Ialomița, Sectorul Poliției de Frontieră Hîrșova, pentru săvîrșirea infracțiunii de luare de mită. În fapt, la data de 16 februarie a.c., ofițerii Direcției Generale Anticorupție-Serviciului Județean Anticorupție Ialomița au fost sesizați de G.M., din Slobozia, cu privire la faptul că, în luna septembrie 2010, în timp ce se deplasa împreună cu alți doi prieteni la pescuit, a fost oprit în trafic de cei trei inculpați care au găsit asupra lor plase de pescuit... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2011, 15:05 (9644 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Motorină pe caiet! Să trăiască să mai dea!

Pomană bugetară de la primarul Jipa pentru vărul Jipa

Motorină pe caiet! Să trăiască să mai dea!

Circul administrativ ialomițean continuă. Astăzi, primarul Jipa și sărmanul buget local al Primăriei pe care o păstorește. De altfel, furnizor principal pentru banii încasați de o rudă a...a...a... Da! V-ați prins! O rudă a primarului de la Gura Ialomiței!

Gura păcătosului adevăr grăiește
Doar că în cazul nostru este vorba despre Gura Ialomiței și primarul Ioan Jipa. Grijuliu la problemele financiare ale vărului Jipa, pardon!, ale unității administrative, a solicitat la începutul anului sprijin guvernamental pentru buna desfășurare a Primăriei Gura Ialomiței. Ghinionul edilului a fost că prefectul Teculescu, mai catolic decît Papa și curios peste măsură dar și persoana... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2011, 11:46 (13951 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Credite cu buletinul, restanțe cu milioanele

Ialomița: Credite cu buletinul, restanțe cu milioanele

Avalanșa de credite bancare s-a oprit de ceva timp. În urmă au rămas doar ratele neachitate și restanțele mai mari decît puterea financiară a contractanților. Ultimele analize ale Băncii Naționale Române demonstrează, o dată în plus, că economia județului suferă carențe majore. La fel și economia familială, dat fiind faptul că ialomițenii nu-și mai pot achita creditele contractate în urmă cu cîțiva ani. La început de an 2011, la nivelul județului se înregistrează în continuare restanțe bancare la cote alarmante, acest aspect clasînd Ialomița în primele locuri în topul județelor cu cele mai mari debite.
Creditele ialomițenilor se măsoară în sute de milioane de lei. La fel și restanțele. Potrivit... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2011, 11:03 (9795 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

Comisarul Cazacu de la «Proximitate» a făcut de râs Inspectoratul de Poliție

Povestea bicicletei de la «Ziua Porților Deschise»

Comisarul Cazacu de la «Proximitate» a făcut de rîs Inspectoratul de Poliție

De «Ziua Porților Deschise», pe 24 martie, comisarul Constantin Cazacu, șef la Poliția de Proximitate Ialomița și-a furat singur căciula. Am spus căciula, pardon!, voiam să spunem bicicleta pe care IPJ Ialomița a oferit-o premiu la concursul anual pe teme rutiere. Bicicleta a fost adjudecată în urma unei jurizări trucate de fiul acestuia, altfel un copil nevinovat care nu are nicio vină că tatăl său e comisar. Pentru aceste merite deosebite, a doua zi comisarul Constantin Cazacu a ratat șansa unei promovări înainte de termen, alături de colegii săi. Și a făcut de rîs întreg Inspectoratul Județean de Poliție. Atît de tare încît, pentru a drege busuiocul, inspectorul-șef Viorel Ștefu s-a scotocit... [citește_tot_articolul]

30 Martie 2011, 11:14 (15066 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Trei milioane de euro pentru Constrif SA

Cea mai mare tranzacție din mediul de afaceri local

Trei milioane de euro pentru Constrif SA

Cea mai mare societate de construcții din Ialomița ar fi fost vîndută. Aflată la nivel de informație verificată din mai multe surse, tranzacția demonstrează, dacă mai era necesar, că economia locală este oricum, dar nu profitabilă. Astfel, potrivit unor surse din mediul de afaceri local, Cornel Anghel, managerul Constrif, ar fi decis înstrăinarea societății la care deține capitalul majoritar. Compania ar fi fost vîndută, pentru 3 milioane euro, mult mai cunoscuților Dorinel Umbrărescu și Costel Cășuneanu. La acest moment, vînzarea Constrif s-ar afla la stadiul de precontract, urmînd ca perfectarea documentelor să se realizeze în scurt timp.... [citește_tot_articolul]

30 Martie 2011, 09:18 (14527 vizualizări - 0 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
283 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Slobozia: După ce au pierdut, au spart ecranele de protecție la «păcănele»

Doi slobozeni de 19, respectiv 32 ani, sînt cercetați de polițiști întrucît au distrus geamurile de protecția a ecranelor de la aparatele de jocuri electronice ale unor firme din Slobozia. Prima faptă a ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2012, 15:53
(11812 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Trei copii, suspecți de furt dint-un autoturism

În cursul zilei de vineri, 13 iulie a.c., Poliția Fetești a fost sesizată de un bărbat, de 34 ani, din Fetești, despre faptul că persoane necunoscute i-au sustras din autovehicul un CD-player. În urma cercetărilor ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2012, 15:47
(8744 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Fetești copil furt


Slobozia: A găsit două telefoane mobile și le-a predat Poliției

Vineri, 13 iulie a.c., la sediul Postului de Poliție Ciochina s-a prezentat un bărbat, de 56 ani, din București, proprietar al unei locuințe din comună, care le-a declarat polițiștilor că în zona Șoșelei ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2012, 15:47
(7934 vizualizări - 1 comentariu)


DJ201 Ciulnița-Slobozia: A pătruns pe contrasens și s-a izbit de o altă mașină

Duminică, 15 iulie a.c., în jurul orei 12,30, Poliția a fost sesizată despre faptul că pe DJ201 s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Cu ocazia cercetării la fața locului ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2012, 15:37
(10204 vizualizări - 0 comentarii)


Beat și fără permis la volan, în viteză prin Fetești

Un autoturism a fost depistat de polițiști sîmbătă, 14 iulie a.c., în jurul orei 20,00, în timp ce se deplasa pe raza municipiului Fetești. Întrucît șoferul se deplasa cu o viteză mare, s-a procedat la ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2012, 15:33
(9296 vizualizări - 0 comentarii)


Moldoveni: Depistat șofînd în trafic la doar 15 ani!

Vineri, 13 iulie a.c.,în jurul orei 15,00, polițiștii au identificat pe raza comunei Moldoveni un autoturism condus de un adolescent. În urma legitimării și verificării acestuia în bazele de date ale Poliției ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2012, 15:31
(9384 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 66000 lei, 23 de șoferi au rămas fără permise

În perioada 13-15 iulie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor auto cu privire la ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2012, 15:27
(15734 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Campania «Votează legal!», demarată

Ialomița: Campania «Votează legal!», demarată

Structurile Ministerului Administrației și Internelor din Ialomița vor desfășura activități de informare și conștientizare a cetățenilor cu privire la mesajele Campaniei «Votează legal!». În contextul campaniei ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2012, 15:25
(9529 vizualizări - 0 comentarii)


Centrul de Comunicare Județean pentru Referendumul Național 2012, înființat

Pe parcursul perioadei premergătoare Referendumului Național din data de 29 iulie 2012, precum și în ziua Referendumului, pentru asigurarea informării corecte și echidistante a cetățenilor, prin dispoziție ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2012, 15:21
(12230 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 1000 de intervenții SMURD în Ialomița

Serviciile Mobile de Urgență, Reanimare și Descarcerare din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița au intervenit în cel de-al doilea trimestru al anului la 1017 cazuri de urgență. Îngrijorător ...[citește_toată_știrea]

13 Iulie 2012, 18:28
(8486 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Doi copii, surprinși în timp ce încercau să fure bunuri dintr-o mașină

În cursul zilei de joi, 12 iulie a.c., în jurul orei 16,00, un șofer, de 23 ani, din Slobzia, a sesizat prin 112 faptul că a surprins doi minori care încercau să îi sustragă bunuri din autoturism. Din cercetările ...[citește_toată_știrea]

13 Iulie 2012, 18:27
(7309 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul crește insesizabil-5,84%

La sfîrșitul lunii iunie 2012, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița anunță o creștere a ratei șomajului cu 0,05 puncte. Concret, la finele lunii iunie 2012 rata șomajului înregistrată ...[citește_toată_știrea]

13 Iulie 2012, 18:22
(7966 vizualizări - 3 comentarii)


DGFP Ialomița: Evaziune de peste 30,75 milioane lei în primul semestru din 2012. 6 sesizări la Parchet!

În luna iunie 2012, organele de control din cadrul DGFP Ialomița au stabilit venituri suplimentare la bugetul general consolidat în sumă de peste 3,577 milioane lei, din care aproape 0,696 milioane lei ...[citește_toată_știrea]

13 Iulie 2012, 18:12
(9703 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Poliția Locală, la raport

Poliția Locală Slobozia și-a prezentat raportul de activitate pe cel de-al doilea trimestru al anului 2012. Activitatea oamenilor legii a fost destul de intensă... Astfel, asigurarea unui climat de ordine ...[citește_toată_știrea]

13 Iulie 2012, 18:09
(12234 vizualizări - 2 comentarii)


Activitatea IJP Ialomița în prima jumătate a anului 2012, lăudabilă

În primele 6 luni ale anului 2012, 61 de persoane au fost date în urmărire națională la nivelul județului Ialomița. Pentru 16 dintre acestea, Inspectoratul Județean de Poliție Ialomița a solicitat și urmărirea ...[citește_toată_știrea]

13 Iulie 2012, 18:08
(6127 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Neavînd permis, a intrat cu mașina în pom

În cursul zilei de miercuri, 11 iulie a.c., în jurul orei 16,30, pe DJ203F, între localitățile Iazu și Scînteia, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea a două persoane. Din cercetările efectuate ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2012, 22:35
(10338 vizualizări - 4 comentarii)


DGFP Ialomița: Măsuri de executare silită

În luna iunie 2012, pe linia colectării veniturilor bugetare, Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița a derulat mai multe măsuri de executare silită. Astfel, s-au emis peste 1455 de somații, în ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2012, 22:34
(11364 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Șoferi prinși de polițiști. Unul cu permis reținut, unul cu carnet fals!

Doi șoferi, de 50 și 28 ani, s-au ales cu dosare penale, după ce au fost trași pe dreapta marți, 10 iulie a.c., de polițiștii din Coșereni. Bărbatul de 50 ani, domiciliat în Galați, rula cu viteza de peste ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2012, 17:21
(9489 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Jandarmii amendează «fetițe»

Slobozia: Jandarmii amendează «fetițe»

Două tinere ce practicau «cea mai veche meserie din lume» au fost prinse de jandarmii ialomițeni în flagrant. Oamenii legii au demarat o amplă acțiune de combatere a actelor de prostituție.
Cele două ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2012, 17:20
(13966 vizualizări - 6 comentarii)


AJOFM Ialomița: Stimulente pentru angajatori

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița le oferă angajatorilor din județ o serie de beneficii în baza Legii nr. 76/2002, privind sistemul asigurărilor pentru șomaj și stimularea ocupării ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2012, 17:19
(10932 vizualizări - 2 comentarii)


Bucu: Vindea drujbe ilegal

Polițiștii din Bucu au depistat pe raza localității un tînăr de 22 ani, domiciliat în Bărbulești, care încerca să comercializeze ilegal trei drujbe. El nu deținea documente de proveniență pentru bunurile ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2012, 17:14
(9258 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Bucu drujba


DGFP Ialomița: Încasări cu 12,33% mai mari la buget

Inspectorii din cadrul Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița au prezentat un raport referitor la încasările la bugetul de stat. Astfel, în primul trimestru al anului 2012 a fost încasată suma ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2012, 17:14
(10022 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Sprijin pentru tinerii absolvenți

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița îi așteaptă pe toți tinerii absolvenți de liceu și facultate ai promoției 2012 pentru a beneficia de indemnizația de șomaj. Pentru a putea beneficia ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2012, 17:13
(9418 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Nu-ți lăsa mașina la îndemîna hoților!»

«Nu-ți lăsa mașina la îndemîna hoților!» este mesajul pe care îl transmit polițiștii ialomițeni tuturor șoferilor în cadrul unei campanii naționale de prevenire a furturilor de și din autoturisme. Campania ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2012, 17:09
(10996 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. Se pot introduce anunțuri on-line!

10 Iulie 2012, 18:05


A fost descoperit trupul tînărului din Bărcănești înecat în Ialomița!

Duminică, 8 iulie a.c., un tînăr de 18 ani, din Bărcănești, sfîrșea înecat în apele Ialomiței. Acesta plecase la scăldat alături de alți prieteni. Trupul său a fost decoperit abia marți, 10 iulie.  ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2012, 17:24
(11734 vizualizări - 0 comentarii)


Un feteștean a încercat să obțină un credit bancar cu acte false!

Luni, 9 iulie a.c., reprezentații unei bănci din Slobozia au sesizat Poliția după ce un funcționar a constatat că un cetățean, de 51 ani, din Fetești, care a solicitat un credit, prezentase documente falsificate ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2012, 17:15
(9053 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Patru copii, cercetați pentru furt

Patru minori, cu vîrste cuprinse între 12 și 15 ani, din Fetești și Vlădeni, sînt cercetați de polițiști după ce au furat mai multe bunuri. Doi dintre ei au furat din curtea unei femei, în timp ce alți ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2012, 17:08
(9352 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Amedați pentru că au folosit telefonul mobil la volan

Polițiștii Serviciului Rutier Ialomița au demarat luni, 9 iulie a.c., o acțiune pe șoselele județului, pentru depistare a șoferilor care conduc vorbind la telefonul mobil. 31 de persoane au fost surprinse ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2012, 17:03
(9329 vizualizări - 3 comentarii)


Anunț angajare

SC TRACON SRL Slobozia angajează
inginer constructor
cu experiență în ofertare
Relații la telefon 0722/210.926

10 Iulie 2012, 14:07


Ultimele comentarii
Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...