Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Incompetența primarilor ialomițeni (ne) costă

8,8 milioane lei, prejudicii aduse bugetului de stat (I)

Incompetența primarilor ialomițeni (ne) costă

Un recent raport al Curții de Conturi Ialomița demonstrează, încă o dată, modul haotic și total iresponsabil de cheltuire a banilor publici. Ilegalitățile descoperite de instituția amintită în anul 2010 oferă indicii clare de nereguli financiar-contabile și fiscale, dar și abateri grave de la normele de gestionare a banilor comunităților. Toate acestea costă! Ne costă! La nivelul județului Ialomița, prejudiciile aduse bugetelor de stat, la nivel local însumează nu mai puțin de 8,8 milioane lei... Cînd, dar mai ales, cine va achita aceste ilegalități grosolane rămîne să stabilească Curtea de Conturi și, pe alocuri, polițiștii de investigare a fraudelor!

...
Oferit publicității... [citește_tot_articolul]

8 Aprilie 2011, 05:46 (12230 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Investițiile muncipale s-au oprit pe Brăilei

O mie și una de... gropi! (IV)

Investițiile muncipale s-au oprit pe Brăilei

Așa cum vă precizam mai devreme, din cele 75 de străzi din Slobozia anunțate pentru «reablitare și modernizare», doar două-trei au beneficiat pînă în prezent de intervenții directe. Una dintre acestea este Șoseaua Băilei, pînă în bariera din dreptul Oborului Municipal.

Praf și pulbere
Șoseaua către Brăila este una dintre cele mai aglomerate artere de circulație ale orașului. Cu o lungime de 1550 de metri și o valoare estimată a investiției de 2,2 milioane lei, lucrarea este abandonată în acest moment la jumătate. După cum se poate observa și în fotografie, la acest moment în asfalt s-au căscat deja gropi adînci de 30 de centimetri. Asta în ciuda celor două straturi de... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2011, 15:33 (12380 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Intervenții în oglindă

O mie și una de... gropi! (III)

Intervenții în oglindă

La jumătatea lunii martie, în fața Palatului Administrativ din Slobozia, la o aruncătură de piatră de Primărie, s-a căscat o groapă (vezi foto 1). Imediat, o echipă a SC Urban a intervenit salutar și a înlocuit în mai puțin de 3 ore țeava spartă. Miercuri, 31 martie, pe strada Cuza Vodă, la intersecția cu Ștefan cel Mare, în imediata vecinătate a supermarketului, situația s-a repetat. Adică, vrem să spunem, o altă țeavă s-a spart inundînd strada. Echipa SC Urban a intervenit însă abia joi, pe la orele 9.00. Cînd, după cum iarăși puteți observa în fotografia alăturată (vezi foto 2), doi dintre lucrătorii altei echipe de intervenției se dezmorțeau la relanti așteptînd intervenția excavatorului.... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2011, 12:18 (11345 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Intervenții «în orb» cu tehnologia «Tub în Tub»

O mie și una de... gropi! (II)

Intervenții «în orb» cu tehnologia «Tub în Tub»

Înainte de demararea lucrărilor de înlocuire a țevilor din rețeaua de apă a orașului, primarul Gabi Ionașcu declara că, grație unei proceduri revoluționare, procesul va dura puțin și nu va afecta vizibil asfaltul. La acest moment, declarațiile inițiale se dovedesc hazardate, dacă ni se permite acest eufemism, iar rezultatele sînt catastrofale. Întrebarea este: de ce?

Un oraș prevenit
Proiectul în baza căruia se înlocuiec țevile din rețeaua de apă a orașului a fost realizat de către Tahal Consulting Engineers LTD, angajată în iunie 2008 să realizeze «un proiect pentru reabilitarea sectorului de apă și apă uzată din județul Ialomița». Bucățica de proiect care a vizat ... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2011, 09:22 (12261 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Investiții de 15,2 milioane euro în asfalt

O mie și una de... gropi! (I)

Investiții de 15,2 milioane euro în asfalt

În anul de grație 2009, Consiliul Local Slobozia aproba un proiect ambițios prin care se promitea reabilitarea și modernizarea unui număr de 75 de străzi. Proiectul -unul multianual, care ar fi trebuit să se întindă pe o perioadă de 4 ani- viza asfaltarea a nu mai puțin de 31670 metri de străzi din municipiul Slobozia pînă la sfîrșitul anului 2012. Valoarea estimată a cheltuielilor generate de această investiție (la nivelul anului 2008) era de 55613971,84 lei, fără TVA. Iar fondurile ar fi trebuit să fie asigurate din cele 50 milioane de lei împrumutate de Primărie de la BCR, din resurse locale și din alocații bugetare guvernamentale. Din 27 mai 2009, data la care a fost aprobată hotărîrea de... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2011, 06:16 (10398 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Alin Purice amenință autoritățile cu instanța

Pînă la Judecata de Apoi

Alin Purice amenință autoritățile cu instanța

Nimeni nu știe cine este Alin Purice. Funcționarii Primăriei susțin că nu l-au văzut niciodată, consilierilor locali nu le pasă de existența lui, iar încercările noastre de a-l identifica au dat greș: casa cu numărul 23, de pe strada Plevnei, susțin vecinii, a fost dărîmată. Însă petiția lui este cum nu se poate mai concretă. Ea a fost prezentată Consiliului Local Slobozia joi, 31 martie și reprezintă o premieră absolută în administrația locală.

Petiție unicat
De obicei, petiționarii care se adresează municipalității slobozene cer retrocedarea unor terenuri, respectarea drepturilor sau lucruri absurde, precum demisia primarului Gabi Ionașcu. Luna trecută însă, acest... [citește_tot_articolul]

6 Aprilie 2011, 14:41 (13946 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Geaba chichirez gâlceava, dacă nema putirința

Deputatul Pocora se ia și de gît și de piept cu Ministerul Internelor

Geaba chichirez gîlceava, dacă nema putirința

Într-unul dintre comunicatele de presă care au făcut celebru cabinetul său parlamentar, deputatul PNL Cristina Pocora cere, crede și vrea să știe. Pornind de la una dintre multele prostii ale ministrului Administrației și Internelor, Constantin Traian Igaș, care ar fi decis «să acorde sporuri preferențiale anumitor angajați, în timp ce anunță că nu mai are bani pentru salariile a aproximativ 10000 de angajați, aceasta ducînd la disponibilizare», Cristina Pocora construiește un scenariu apocaliptic, demn de un film bollywoodian. Nu-l plîngem pe bietul Igaș Pristanda, că nici nouă nu ne e simpatic. Ne frapează însă rețetarul politic folosit de doamna deputat. Dumneavoastră ați observat că nu e comunicat... [citește_tot_articolul]

6 Aprilie 2011, 13:20 (13664 vizualizări - 9 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Greu de oprit: Axintele a trecut și de Rapid Fetești

Greu, dar a trecut. Nici Țăndăreiul n-a reușit să încurce Amara, doar cei de la Recolta Gheorghe Lazăr izbutind să surprindă. Lăzărenii au învins Abatorul trimițînd echipa de suflet a lui Constantin Prepeliță pe locul al III-lea. Aflat la 6 puncte de poziția secundă, liderul din Axintele este tot mai greu de ajuns chiar dacă mai sînt de disputat 10 etape. Apele încep să se limpezească și în subsol, acolo unde pe lîngă Ciulnița și Bărcănești, virtual retrogradate, par să se adauge în drumul către Onoare Libertatea Sălcioara și Viticola Fetești, cea care prin înfrîngerea de la Munteni Buzău a pierdut contactul cu locul al XII-lea.

LIGA a 4-a, Rezultate etapa a 20-a, sîmbătă, 2 aprilie 2011... [citește_tot_articolul]

6 Aprilie 2011, 12:08 (9523 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Cel mai mare câștig: publicul

Fotbal, Liga III, Unirea Slobozia-CS Buftea 3-1

Cel mai mare cîștig: publicul

Unirea s-a descurcat iarăși greu în prima repriză. Oaspeții antrenați de Ionel Augustin, omul care a jucat un an și pentru Slobozia, au făcut tot posibilul să păstreze tabela imaculată. Intrările ilfovenilor la limita regulamentului au fost de cele mai multe ori trecute cu vederea de brigada de arbitri. Jocul de uzură a fost stricat de oaspeți, care au reușit în minutul 28 să deschidă scorul. Băieții lui Prepeliță și-au ascuțit colții și chiar în ultimul minut al primei reprize au mușcat pentru egalare prin fundașul cu certe veleități de atacant, Gabriel Lazăr. A doua repriză a însemnat goana după desprindere. Golurile lui Viorel Gheorghe (’71) și Stan (’76) au adus liniștea după încă o partidă... [citește_tot_articolul]

6 Aprilie 2011, 09:56 (8612 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Nițescu rămâne fără Ultex

Fabrica de ulei din Țăndărei se pregătește de faliment

Nițescu rămîne fără Ultex

Marți, 5 aprilie, la primele ore ale dimineții, un grup de 60 de angajați ai Ultex Țăndărei s-a înființat în fața Tribunalului Ialomița, în semn de protest față de deciziile judecătorești în procesul privind falimentul fabricii de ulei. Protestatarii au părăsit locația imediat după ce reprezentanții instanței ialomițene au oferit explicații clare cu privire la stadiul anchetei judecătorești...

Apărători în calea dezastrului
La jumătatea anului precedent, conducerea Ultex Țăndărei a decis deschiderea procedurii de insolvență a fabricii... Aflată într-o situație financiară critică, Ultex Țăndărei invoca datorii reale de aproximativ 1000 de miliarde. Mai interesant decît... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2011, 19:44 (53002 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

SPORT

Marian Simion, demis! Vine Gheorghe Neagu

UPDATE: Jucătoarele, surprinse de demiterea antrenorului

Marian Simion, demis! Vine Gheorghe Neagu

Consiliul de Administrație al Clubului Sportiv Municipal Unirea Slobozia a hotărît marți, 5 aprilie, în jurul prînzului încetarea colaborării cu antrenorii echipei de handbal, Marian Simion și Emilia Simion. Această hotărîre a venit în urma rezultatelor slabe obținute de echipa noasttă în ultimele patru partide.
«Am hotărît rezilierea în condiții amiabile a contractului cu profesorii Marian Simion și Emilia Simion. Va veni la cîrma echipei un profesor care a mai fost implicat în activitatea handbalistică slobozeană» a declarat pentru Independent directorul CSM Unirea, Ionel Constantin.
Noul antrenor al Unirii va fi, în proporție de 99%, profesorul Gheorghe Neagu, cel care a mai... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2011, 14:25 (15116 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

SPORT

Adio promovare

UPDATE: Rapid București-CSM Unirea Slobozia 34-29 (19-14)

Adio promovare

O dată cu cea mai neagră serie din scurta istorie a echipei de handbal feminim CSM Unirea Slobozia (4 înfrîngeri consecutive) s-au evaporat toate șansele de promovare în Liga Națională. În acest moment, echipa se găsește pe locul V, ultimul în topul celor care contează în Războiul pentru primul eșalon. Bursa zvonurilor e în fierbere și fiecare are propria listă de vinovați. Pînă la o analiză la rece a evenimentelor care au generat prăbușirea unei echipe care la un moment dat părea foarte aproape de elită, ne mărginim să vă prezentăm cele întîmplate joi și duminică, în ultimele două meciuri ale echipei noastre.

CSM Unirea-CSM Ploiești: 19-29 (10-16)
Sala Sporturilor din... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2011, 14:22 (13501 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Arte marțiale

Sensei Tudorel Simion, la Slobozia

Sîmbătă, 2 aprilie, secția de arte marțiale a Clubului Sportiv Olimpia Slobozia a găzduit un antrenament sub conducerea lui Sensei Tudorel Simion, centură neagră, 6 dani. În vîrstă de 59 ani, Tudorel Simion a pornit în karate în 1975, iar în 1979 a dobîndit centura neagră. A predat karate în condiții vitregite de regimul politic pînă în 1990, iar imediat după Revoluție a fost printre fondatorii Federației Române de Arte Marțiale. În momentul de față este reprezentant în România al ISKF (International Shotokan Karate Federation), Asociație care numără în țară 15 cluburi printre care și Olimpia Slobozia, grupare condusă de Mihai Dinu. «Pe Mihai îl cunosc de la diverse stagii de pregătire și apreciez... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2011, 14:20 (20706 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga I, FC Vaslui-Unirea Urziceni 2-0

Nu e loc de surprize

Unirea Urziceni continuă să fie echipa frumoasă și naivă a Ligii I, așa cum pe vremuri erau Jiul sau Chindia. La Vaslui, gazdele au avut ințiativa, dar Curcă a reușit să-i blocheze pe brazilienii Adailton (’23) și Wesley (’24), iar bara i-a refuzat golul nigerianului Bello, în minutul 37. La pauză putea fi 1-0, dar pentru Unirea. Scărlătescu a încercat o execuție spectaculoasă, dar Kuciak a fost pe fază. Portarul Vasluiului i s-a opus și lui Tobă, în minutul 69, iar moldoveanul Giorghiu a nimerit iarăși bara în minutul 77. Golurile vin în ultima parte, cînd Sînmărtean (’82) și Adailton în minutele de prelungire reușesc șuturi care fac imposibilă intervenția lui Curcă. Încercarea lui Marian Pană... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2011, 14:18 (12566 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Asociația Națională a Surzilor din România are peste 31 mii de „sclavi“!»

Gabriel Vîlcu, președinte-voluntar al filialei ialomițene a surzilor

«Asociația Națională a Surzilor din România are peste 31 mii de „sclavi“!»

Filiala ialomițeană a Asociației Naționale a Surzilor din România are circa 40 de membri. Aceștia trebuie să cotizeze anual 100 lei pentru dreptul de a fi reprezentați în caz de nevoie. Din această suma, 20 lei merg obligatoriu la bugetul central al Organizației, condusă în acest moment de Mihai Grecu. Înmulțiți cifra cu 31000 de membri, cît numără Asociația la nivel național și aveți o primă imagine de ansamblu asupra situației. Pe lîngă aceste fonduri, asociațiile locale au obligația de a racola noi membri și de a participa la toate acțiunile impuse de la Centru. Totul, susține Gabriel Vîlcu, pînă nu demult președintele-voluntar al filialei locale, pentru ca milionul de lei noi pe care statul... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2011, 09:21 (68946 vizualizări - 27 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Invazie canină la Parcul Hermes

Invazie canină la Parcul Hermes

O expoziție chinologică internațională este tot timpul motiv de bucurie și, totodată, sursă bogată de povești. Așa că, deși Parcul de Vacanță Hermes nu era la prima acțiune de acest gen, ne-am luat reportofonul, camera foto și prietenele din dotare și am pornit într-acolo să aflăm noi aspecte din viața crescătorilor de cîini. A, și să nu uităm: ne-am folosit toată doza de curaj de care dispunem, pentru că deși ne dorim să avem cîinii noștri, ne e teribil de frică de ai altora. Așadar, 640 de cîini din peste 100 de rase, două zile de concurs și multe firme specializate în păpică pentru Azorică! Suficient pentru a trece la treabă.

Cîinele înmatriculatorului bulgar
O cheamă... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2011, 09:05 (25848 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Eroii de fiecare zi de la «Ajutați-ne să înțelegem lumea»

Peste 200 de copii autiști în Ialomița

Eroii de fiecare zi de la «Ajutați-ne să înțelegem lumea»

Nu i-a întrebat nimeni dacă vor. Nu i-a întrebat nimeni dacă pot. Dacă știu. Dacă au puterea să ridice în fiecare zi aceeași cruce... Și totuși nu se plîng! Se ridică în fiecare dimineață gata pentru o nouă zi de luptă, soldați anonimi într-o bătălie în care nu-și permit să moară... Trăiesc din speranțe iluzorii, din bucurii puține și sărace, din frînturile de gesturi ale unor suflete pierdute... Sînt părinții copiilor din cadrul asociației «Ajutați-ne să înțelegem lumea». Eroii de fiecare zi ai unei cauze pe care refuză s-o piardă! Iar în spatele lor se ascund alți și alti părinți... Pentru că, potrivit datelor statistice, Ialomița are în jur de 200 de copii autiști pe care societatea nu este... [citește_tot_articolul]

4 Aprilie 2011, 05:46 (18094 vizualizări - 2 comentarii)

POLITICĂ

«Oricât ar rupe din noi, tot rămâne destul cât să intrăm în Parlament!»

Silviu Pucheanu, președintele PRM Ialomița

«Oricît ar rupe din noi, tot rămîne destul cît să intrăm în Parlament!»

Cinci minute de publicitate politică. Nicio masă fără pește, nicio zi fără doi litri de lichide și nicio saptămînă fără un interviu politic. Aceasta este deviza noastră pînă la campania din 2012. Cu o condiție însă. Politicienii să nu se numească Ciupercă, Martin, Cazacu sau Ionașcu. Pînă astăzi, am reușit să păstrăm acest standard minimal. Și, pentru prima dată de la deputatul Mincu încoace, sîntem în măsură să vă oferim informații proaspete legate de politicienii PRM. Da, da... Oamenii aceia legați ombilical de poala tribunului Vadim, președintele unui partid despre care, din 2000 încoace, nimeni n-a mai auzit nimic. Cel puțin în Ialomița!

Silviu Pucheanu, șeful PRM Ialomița, are 48 ani, iar PRM e prima și singura dragoste. A cunoscut partidul prin ’98, cînd s-a înscris aici și de-atunci n-a mai plecat. Vine în fiecare zi la sediul județean din apropierea Tribunalului și oftează după zilele bune cînd în Ialomița 22,6 la sută din alegători au votat pentru tribunul Vadim! Doamne, oare unde sînt nebunii de-atunci?... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2011, 10:41 (10741 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Centrală electrică pe bază de biomasă la Slobozia

Investiții ascunse sau doar discuții la nivel înalt?

Centrală electrică pe bază de biomasă la Slobozia

Optimismul economic manifestat de guvernanți pare să nu rămînă doar la stadiul de emisiuni tv. Așadar, în timp ce toată lumea promite o relansare a economiei mondiale și, implicit a celei locale, primele semne de dezvoltare încep să apară și la Slobozia. Chiar dacă doar pe hîrtie. Și dacă hîrtia mai este și de ziar, aproape că ne vine a crede că există proiecte investiționale în acest sens. Astfel, aflăm din presa internațională că un mare dezvoltator în domeniul energiei regenerabile cu sediul în Cardiff-Țara Galilor, Eco2, și-ar fi manifestat intenția expresă de a construi în România două centrale electrice pe bază de biomasă. Potrivit celorași declarații, cele două centrale vor fi construite... [citește_tot_articolul]

1 Aprilie 2011, 15:34 (9633 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

UPDATE: Cei trei polițiști de frontieră sînt liberi, dar au interdicție de a părăsi țara

Ialomița: 3 agenți ai Poliției de Frontieră, reținuți pentru luare de mită

La data de 31 martie a.c., Parchetul de pe lîngă Tribunalul Ialomița a dispus reținerea pentru 24 ore a inculpaților Stoica L., Codreanu D.F. și Nicolae R.C., agenți în cadrul Inspectoratului Județean al Poliției de Frontieră Ialomița, Sectorul Poliției de Frontieră Hîrșova, pentru săvîrșirea infracțiunii de luare de mită. În fapt, la data de 16 februarie a.c., ofițerii Direcției Generale Anticorupție-Serviciului Județean Anticorupție Ialomița au fost sesizați de G.M., din Slobozia, cu privire la faptul că, în luna septembrie 2010, în timp ce se deplasa împreună cu alți doi prieteni la pescuit, a fost oprit în trafic de cei trei inculpați care au găsit asupra lor plase de pescuit... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2011, 15:05 (9645 vizualizări - 3 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
259 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Urziceni: Șantaj și violare de domiciliu

Polițiștii au reținut pe bază de ordonanță un bărbat în vîrstă de 44 ani și îl cercetează pentru săvîrșirea infracțiunilor de «șantaj», «loviri și alte violențe», «violare de domiciliu» și «ultraj contra ...[citește_toată_știrea]

26 Iulie 2011, 16:51
(8227 vizualizări - 2 comentarii)


Urziceni: Hoții au trecut de la mașini de lux la autoutilitare

Poliția Urziceni a fost sesizată în data de 23 iulie de către un tînăr, de 22 ani, din comuna Manasia, cu privire la faptul că persoane necunoscute i-au sustras autoutilitara parcată pe strada Aurora din ...[citește_toată_știrea]

26 Iulie 2011, 16:50
(6859 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Urziceni furt


DGFP Ialomița, locul 7 pe țară la încasări bugetare

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița anunță că, în primele 6 luni ale anului 2011, au fost încasate la bugetul general consolidat aproape 250 milioane lei. Astfel, programul alocat de colectare ...[citește_toată_știrea]

26 Iulie 2011, 16:49
(7984 vizualizări - 0 comentarii)


Moldoveni: Șofer ajuns în copac

Un tînăr în vîrstă de 30 ani, din comuna Moldoveni, care conducea un autoturism pe DJ201A nu a adaptat viteza la condițiile de trafic, a pierdut controlul direcției de mers și a lovit un copac. Accidentul ...[citește_toată_știrea]

26 Iulie 2011, 16:48
(6655 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: Hoț prins de polițiști

Poliția Țăndărei a fost sesizată miercuri, 25 iulie, de către o tînără în vîrstă de 24 ani, din comuna Săveni, cu privire la faptul că în urmă cu două săptămîni persoane necunoscute au pătruns în locuința ...[citește_toată_știrea]

26 Iulie 2011, 16:46
(7531 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Săveni furt


Giurgeni: Pește comercializat ilegal

Miercuri, 26 iulie a.c., în zona Giurgeni, polițiștii ialomițeni au oprit pentru control în trafic un autoturism condus de un tînăr, de 24 ani, din București. În habitaclul autoturismului a fost găsită ...[citește_toată_știrea]

26 Iulie 2011, 16:46
(8877 vizualizări - 0 comentarii)


Braconieri depistați la Făcăeni și Bordușani

Polițiștii au depistat pe DN3B, pe raza comunei Făcăeni, doi tineri localnici, în vîrstă de 33 ani, care aveau asupra lor o plasă de pescuit tip monofilament. Cei doi tineri au declarat anchetatorilor că ...[citește_toată_știrea]

26 Iulie 2011, 10:40
(14136 vizualizări - 6 comentarii)


Urziceni: Au confiscat pepeni și legume!

Efective sporite din cadrul Poliției Urziceni au acționat vineri, 22 iulie a.c., pe linia prevenirii și combaterii faptelor ilicite de comerț cu legume și fructe. Astfel, au fost verificate 12 societăți ...[citește_toată_știrea]

26 Iulie 2011, 10:40
(6758 vizualizări - 0 comentarii)


Sărățeni: Încarcerat pentru ultraj

Agenții Postului de Poliție Sărățeni au identificat vineri, 22 iulie a.c., pe raza comunei, un tînăr în vîrstă de 24 ani, din Slobozia, pe numele căruia Judecătoria Slobozia a emis un mandat de executare ...[citește_toată_știrea]

26 Iulie 2011, 10:39
(8901 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiuni preventive pe raza comunelor arondate localităților Fetești și Țăndărei

Efective sporite din cadrul Serviciului de Ordine Publică, Poliției Municipiului Fetești și Posturilor de Poliție Bordușani, Făcăeni, Giurgeni, Stelnica și Vlădeni au acționat vineri, 22 iulie a.c., pe ...[citește_toată_știrea]

26 Iulie 2011, 10:39
(8152 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Lemne de foc, confiscate de polițiști

Pe raza municipiului Fetești a fost depistată o reprezentantă a unei firme din localitate, în timp ce comercializa cantitatea de 5,823 mc lemn de foc, în valoare de 582,3 lei, pentru care nu deținea documente ...[citește_toată_știrea]

26 Iulie 2011, 10:38
(9105 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Caz de rabie la Slobozia

Potrivit unei informări a Direcției Sanitare-Veterinare și Pentru Siguranța Alimentelor Ialomița, «în conformitate cu buletinul de analiză nr. 13/25.07.2011 a fost diagnosticată rabie la un cîine provenit ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2011, 17:57
(9224 vizualizări - 0 comentarii)


Ograda: O femeie a căzut în hazna după ce postamentul WC-ului s-a rupt sub greutatea acesteia

Pompierii ialomițeni au fost solicitați, în ultimele 72 de ore, pentru a interveni în 37 de situații de urgență. Cele mai multe solicitări au fost pentru acordarea de prim ajutor SMURD, o descarcerare, ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2011, 15:11
(10509 vizualizări - 0 comentarii)


Accident în lanț la ieșirea din Amara

Datorită neatenției, un tînăr de 23 ani, din Traian, a provocat un accident rutier, în afara localității Amara, către Grivița. Pe scurt, tînărul șofer nu a păstrat distanța regulamentară față de autoturismul ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2011, 14:07
(10469 vizualizări - 4 comentarii)

Taguri: Amara accident


Amara: Un șofer băut a provocat un accident rutier

Un slobozean de 52 ani a băut, a plecat cu mașina și s-a tamponat. S-a întîmplat duminică, 24 iulie, în Amara, polițiștii fiind anunțați de urgență asupra producerii accidentului. Ajunși la fața locului ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2011, 14:06
(9922 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Femeie lovită de o conductă căzută din mașină

Zilele trecute, polițiștii din Urziceni au fost alertați cu privire la producerea unui accident rutier pe o stradă din localitate. Pe scurt, incidentul s-a petrecut în timp ce un bărbat, de 60 ani, din ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2011, 14:02
(6678 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Ialomița: 250 de amenzi pentru șoferii indisciplinați

Peste 250 de amenzi au fost încasate de șoferii ce au tranzitat în ultimele 48 de ore șoselele județului nostru. Rezultatele acțiunii polițiștilor rutieriști s-au concretizat și în reținerea a 15 permise ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2011, 13:59
(7567 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița, locul 5 pe țară la executări silite

Printr-un comunicat de presă, Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează că în luna iunie 2011, pe linia colectării veniturilor bugetare, s-au întreprins mai multe măsuri de executare silite ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2011, 13:26
(7987 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Jandarmii au aplicat amenzi de 8600 lei la sfîrșit de săptămînă

Jandarmii ialomițeni au aplicat în acest sfîrșit de săptămînă 25 de sancțiuni contravenționale, în valoare totală de 8600 lei. Sancțiunile s-au încadrat pe o gamă foarte largă de fapte antisociale, respectiv ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2011, 13:20
(7102 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Beat la volan

Sîmbătă, 23 iulie, în jurul orelor 23,20, polițiștii din Urziceni au oprit în trafic, pentru un control de rutină, un autoturism condus de un localnic, de 44 ani. Pentru că mirosea a alcool, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2011, 13:17
(6170 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Șoferi cu permise suspendate, la volan

Doi conducători auto au fost prinși în trafic în timp ce șofau deși aveau permisele de conducere suspendate. Unul dintre aceștia, un brăilean de 57 ani, a fost depistat la Urziceni, iar cel de-al doilea ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2011, 13:15
(6452 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiune pentru liniște și siguranța publică

Duminică, 24 iulie, polițiștii ialomițeni au acționat în intervalul orar 1,00-4,00 pentru creșterea gradului de siguranță publică dar și asigurarea unui climat de ordine și liniște publică. În cadrul verificărilor ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2011, 13:10
(7020 vizualizări - 0 comentarii)


Moldoveni: Au furat din curtea unui localnic

Doi tineri de 18, respectiv 17 ani, sînt cercetați penal de polițiști pentru furt. Asta după ce polițiștii din Moldoveni au reușit să-i prindă la doar cîteva zile după ce furaseră din curtea unui localnic ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2011, 15:10
(6880 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Moldoveni furt


Ialomița: Acțiuni preventive la Fetești și Urziceni

Peste 115 persoane au fost legitimare joi, 21 iulie, în cadrul unei acțiuni de amploare a Poliției desfășurată pe raza municipiului Urziceni. Polițiștii au urmărit în principal prevenirea și combaterea ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2011, 15:10
(6967 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Se eliberează adeverințe pentru accesarea de credite la subvenția pe suprafață

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură eliberează adeverințe pentru Beneficiarii Schemei de plată unică pe suprafață-Campania 2011, care intenționează să acceseze credite pentru finanțarea activităților ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2011, 10:19
(15594 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 123 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, vineri, 22 iulie 2011, sînt disponibile 123 locuri de muncă vacante. Cele mai multe posturi ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2011, 10:15
(7250 vizualizări - 0 comentarii)


Cote de revânzare impresionante pentru Hyundai i40

Cote de revînzare impresionante pentru Hyundai i40

i40, noul model Hyundai din segmentul D, înregistrează previziuni impresionante privind valoarea de revînzare dupa trei ani și 90000 km parcurși, conform primelor studii europene. O analiză independentă ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2011, 09:48
(5554 vizualizări - 0 comentarii)


Anunț angajare

Reprezentanță Hyundai angajează
agent vînzări teren Ialomița și Călărași
Relații la telefon 0731/327.793 sau email [email protected] ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2011, 09:21
(3908 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Două tinere, înșelate de «ghicitoare»

Metoda ghicitului a făcut din nou victime la Slobozia. Două tinere au rămas fără bijuterii, după ce două ghicitoarea au profitat de naivitatea acestora.
Miercuri, 20 iulie, polițiștii au fost sesizați ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2011, 20:45
(8294 vizualizări - 0 comentarii)


Giurgeni: Un tînăr de 16 ani a ieșit la plimbare cu mașina prin sat. A lovit o mamă cu un copil de 2 ani în brațe. Copilul a murit pe loc!

Tragedie la Giurgeni. Un tînăr de 16 ani a furat un autoturism cu care a ieșit la plimbare. Din cauza lipsei de experiență, minorul a lovit o mămică cu un copil de doi ani în brațe. Copilul a murit pe loc ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2011, 20:39
(6093 vizualizări - 3 comentarii)

Taguri: Giurgeni accident


Ultimele comentarii
Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...