Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Fotbal, Liga a III-a

Unirea urcă la munte

Liderul seriei a II-a din Liga a III-a, Unirea Slobozia va pleca pe 21 ianuarie într-un cantonament montan de o săptămînă care se va desfășura la Predeal. Lotul lui Constantin Prepeliță este, în cea mai mare parte, același pe care antrenorul s-a bazat în turul campionatului. Lipsesc fundașul stînga Andrei Coman și atacantul Marian Lupu, jucători care nu mai intră în planurile băncii tehnice și au fost lăsați să-și caute echipe. De asemenea, atacantul Florin Anghel continuă să întîrzie în a face joncțiunea cu lotul, dar Prepeliță speră să se poată baza pe el la Predeal. La munte va fi pusă în practică strategia de înregimentare a tinerelor talente locale în echipa mare. Pe lîngă Florin Ibrian,... [citește_tot_articolul]

18 Ianuarie 2011, 17:56 (7439 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Prepeliță: «Pițurcă n-avea voie să vorbească așa despre Andrei»

Prepeliță: «Pițurcă n-avea voie să vorbească așa despre Andrei»

Conflictul iscat la Universitatea Craiova între Mititelu și Pițurcă l-a atins și pe mijlocașul Științei, Andrei Prepeliță, unul dintre cei mai valoroși fotbaliști produși la Slobozia. «Prepeliță am auzit că își vorbea colegii prin spate» a declarat la postul craiovean 3TV, fostul antrenor al Universității, Victor Pițurcă. Chestionat de Independent cu privire la acest incident, tatăl lui Andrei, profesorul Constantin Prepeliță ne-a declarat: «Este inadmisibil ca un antrenor de valoare, cu atît mai mult un fost selecționer să vorbească astfel despre un jucător mai ales că lucrurile prezentate de el sînt total neadevărate». De remarcat că Victor Pițurcă și Constantin Prepeliță au fost colegi de echipă... [citește_tot_articolul]

18 Ianuarie 2011, 17:52 (14643 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Gheorghe, polițist, adjectiv

La țară, la Bucu

Gheorghe, polițist, adjectiv

Gheorghe Constantin are calitatea oficială de șef de post în comuna Bucu, județul Ialomița. În calitatea sa oficială, șeful de post din comuna Bucu se plictisește. Iar cînd se plictisește, scrie sesizări. Potrivit consătenilor, sesizări false pe care le dă spre cercetare instituțiilor statului. O poveste tragi-comică, petrecută la o aruncătură de băț de Slobozia. Citiți și faceți crucea mare, că nu ne mai scapă nimeni!

De veghe în lanul cu sesizări
Povestea noastră începe la șosea, la intersecția drumului național cu drumul către Gheorghe Lazăr, acolo unde acum trei ani soacra lui Dumitru Jantea, comerciant cu de-amănuntul la stradă, a fost surprinsă de către eroul nostru... [citește_tot_articolul]

18 Ianuarie 2011, 08:39 (16269 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița nu este pregătită pentru STRATEGIA DUNĂRII

Miliarde de euro pentru un proiect european care trece prin poarta județului

Ialomița nu este pregătită pentru STRATEGIA DUNĂRII

După un an de gestație prin cancelariile Uniunii Europene, Strategia Dunării a fost lansată la apă. În cadrul proiectului, care implică 7 țări și 16 parteneri, a fost elaborată o strategie transnațională de dezvoltare durabilă a regiunii Dunării, bazată pe dezvoltarea a 5 arii de interes distincte. Din păcate, Ialomița este și de această dată depășită de situație și incapabilă să se adapteze la cerințele unui proiect de o asemenea anvergură. Pentru că, deși valoarea de facto a proiectului este de doar 2,8 milioane de euro, sumele totale estimate a fi orientate către cele 4 domenii de dezvoltare în cele 34 de luni care reprezintă perioada de implementare se ridică la aproape 100 de miliarde de... [citește_tot_articolul]

17 Ianuarie 2011, 05:28 (11483 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Jandarmeria amendează de pomană

Ialomița: Jandarmeria amendează de pomană

Jandarmeria ialomițeană a făcut bilanțul anului 2010. În cadrul unui material de presă remis redacției, oficialii instituției au prezentat bilanțul anului trecut precum și prioritățile anului în curs. Una dintre cele mai surprinzătoare cifre oferite de către documentul amintit este cea privind plata amenzilor aplicate de jandarmii ialomițeni. Potrivit datelor statistice «în perioada de analiză, efectivele IJJ Ialomița au aplicat 1392 sancțiuni contravenționale, din care 359 au fost avertismente scrise. Procentual numărul de constatări a cunoscut o ușoară creștere față de anul 2009». Contravențiile aplicate au vizat, în majoritatea cazurilor, fapte sau acte cu caracter obscen, provocarea... [citește_tot_articolul]

16 Ianuarie 2011, 08:16 (12853 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

«Voi face totul pentru ca echipa să câștige!»

Anca Jianu, handbal, CSM Unirea Slobozia

«Voi face totul pentru ca echipa să cîștige!»

«Olteanco, ține capul sus!», o sfătuiește profesorul Marian Simion pe noua lui elevă aflată în vizorul fotoreporterului nostru. Se numește Anca Jianu, are 1,82 m, este din Turnu Severin și face 24 de ani pe 24 ianuarie 2011. Poate acoperi orice post pe 9 metri și îl adoră pe Harry Potter. Alte amănunte despre ultima achiziție a CSM Unirea Slobozia aflați mai jos.
-Cînd ai început să joci handbal?
-La 11 ani, iar la 16 am debutat la senioare în tricoul lui Remin Deva, unde am fost colegă cu Clara Bădineanu, actuala jucătoare a Oltchimului și a echipei naționale.
-Ai jucat la Deva, Sibiu, Timișoara și Tîrgul Mureș. Unde ți-a plăcut cel mai mult?... [citește_tot_articolul]

15 Ianuarie 2011, 09:42 (13009 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Slobozia, morgă pentru pacienți?

Spitalul Slobozia, morgă pentru pacienți?

O femeie din Slobozia acuză cadrele medicale ale Spitalului Județean de Urgență de moartea mamei sale. Femeia susține că «defuncta a fost ucisă de nepăsarea cadrelor medicale ale Secției de Interne». Mai mult, pentru a demonstra cele declarate, femeia a depus deja o plîngere la Parchetul de pe lîngă Judecătoria Slobozia...

Pacient internat la Spital cu durere de stomac, externat de la morgă
Drama familiei Zaharia a început la jumătatea anului trecut cînd, în urma unor dureri în zona stomacului, Ioana Zaharia, de 44 de ani, s-a internat la Spitalul Județean de Urgență Slobozia... «Acuza dureri mari de burtă, am chemat Salvarea și ne-am dus la Spital. Pe mama au băgat... [citește_tot_articolul]

14 Ianuarie 2011, 12:42 (18227 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Comandantul Poliției Fetești a demisionat

Scandalul de la vîrful Poliției Fetești s-a finalizat, cum altfel?, chiar cu demisia șefului Adrian Dănilă. Fostul comandant a ales singur să părăsească «barca» Poliției Fetești, la schimb cu un post în cadrul IPJ Ialomița. Și, ca să nu se comenteze asupra situației, șefu’ Ștefu i-a pregătit lui Dănilă o surpriză pe măsură: un post în cadrul compartimentului «Control Intern»... În cele ce urmează, de dragul istoriei și al șefului Ștefu, vom trece din nou în revistă «faptele de vitejie» ale fostului comandant al Poliției Fetești, Adrian Dănilă.
La jumătatea lunii iunie a anului precedent, după ce șeful IPJ Ialomița reușise performanța a produce schimbări notabile (de personal, evident!) în cadrul... [citește_tot_articolul]

14 Ianuarie 2011, 07:54 (15366 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Caracatița RAJA se pregătește să preia Urban Slobozia

Transferul anului în Ialomița

Caracatița RAJA se pregătește să preia Urban Slobozia

Anul 2011 debutează în forță. Potrivit unor informații confirmate neoficial, la sfîrșitul anului trecut reprezentanții RAJA Constanța au venit la Slobozia pentru a discuta cu autoritățile locale posibila preluare a SC Urban. Deși pînă la acest moment intențiile RAJA nu au fost concretizate într-un document oficial, niciunul dintre protagoniștii acestei posibile tranzacții nu neagă această posibilitate. Slobozia este ultimul bastion administrativ ialomițean din mediul urban în care serviciile publice de apă, canal și epurare încă mai sînt gestionate de către autoritățile locale. Miza acestei posibile tranzacții este una uriașă, iar efectele asupra consumatorilor sînt ușor de prevăzut. Primul și... [citește_tot_articolul]

13 Ianuarie 2011, 05:38 (16990 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Peste 2500 de firme au «dispărut» din mediul de afaceri

Potrivit datelor Oficiului Național al Registrului Comerțului, radierile voluntare de firme au cunoscut o creștere alarmantă în Ialomița, de peste 650%.
Așadar, economia județului și-a a continuat și anul trecut deriva... Potrivit ultimelor date statistice, anul precedent 2564 de societăți comerciale din Ialomița au dispărut de pe piața economică locală. Creșterea, una alarmantă, s-ar datora ce-i drept dificultăților financiare întîmpinate de mediul de afaceri grav afectat de criza economică. Pe de altă parte, dacă în anul 2009, 175 de firme au fost dizolvate, în 2010 doar 73 de societăți au fost închise prin această procedură. De asemenea, potrivit centralizărilor, în anul 2009 numărul suspendărilor... [citește_tot_articolul]

12 Ianuarie 2011, 15:23 (9041 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița, obligat să respecte criteriile legale de acordare a alocărilor bugetare

Teculescu a cîștigat războiul cu Ciupercă

Consiliul Județean Ialomița, obligat să respecte criteriile legale de acordare a alocărilor bugetare

Bugetul județului pentru 2011 reprezintă în acest moment principala preocupare a administrației județene. Deși niciunul dintre oficiali nu cunoaște valoarea totală a fondurilor care urmează să fie alocate județului Ialomița în acest an, aparatul administrativ județean lucrează la stabilirea bugetelor celor 66 de unități administrative conform criteriilor legislative în vigoare. Sintagma nu este una oarecare, în spatele ei ascunzîndu-se cel mai lung război administrativ din istoria Ialomiței. Un război în care administrațiile locale au pierdut, potrivit estimărilor, circa 1,8 milioane de lei. Și care, din cauza încăpățînării cu care prefectul Mădălin Teculescu continuă să ceară aplicarea cu strictețe... [citește_tot_articolul]

12 Ianuarie 2011, 05:42 (18842 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

SPORT

S-au reunit băieții! Ținta: Divizia B

Fotbal, Liga a III-a

S-au reunit băieții! Ținta: Divizia B

Luni, 10 ianuarie, profesorul Constantin Prepeliță a sunat adunarea pentru a pregăti cel mai important retur al fotbalului slobozean din ultimii 20 de ani. Unirea Slobozia a terminat turul Ligii a III-a în fotoliul de lider și așteaptă cu încredere un sezon de primăvară care îi poate duce pe Soare și compania în Liga secundă. Au răspuns prezent convocării toți componenții lotului, mai puțin atacantul Florin Anghel. «Pe Florin l-am învoit eu pentru a-și rezolva niște probleme personale. Va reveni la echipă joi sau vineri» a motivat profesorul Constantin Prepeliță absența vîrfului care a înscris în tur două goluri pentru Unirea. La capitolul noutăți, așa cum Independent anunța încă din decembrie... [citește_tot_articolul]

11 Ianuarie 2011, 18:54 (9186 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal

Bătălie pentru locul II

Duminică, 16 ianuarie 2011, se reia Campionatul ligii secunde de handbal feminin, care programează etapa a XV-a, prima a turului 2. În seria A, capul de afiș îl reprezintă confruntarea dintre CSM Slobozia și Știința Bacău, prima echipă aflîndu-se pe locul III, cu 21 de puncte, în vreme ce a doua ocupă poziția secundă cu 22 de puncte. Va fi așadar o dispută fierbinte, miza fiind locul II, ultimul care asigură accederea în barajul pentru promovare. În partida care va avea loc la orele 11,00, în Sala Sporturilor din Slobozia, CSM Unirea pornește cu un ascendent moral în fața băcoancelor conferit de faptul că, în precedentele două întîlniri din acest sezon, fetele lui Marian Simion au terminat neînvinse... [citește_tot_articolul]

11 Ianuarie 2011, 18:51 (9262 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Tenis de cîmp

Trei slobozeni la Naționalele de iarnă

Pe 10 ianuarie, Federația Română de Tenis a dat startul Campionatului Național de sală rezervat categoriei de 14 ani. La competiția desfășurată la Complexul Sportiv «Lia Manoliu» din Capitală sînt prezenți și trei sportivi din Slobozia. Irina Nițu și Radu Popa de la CSS și Sorin Iordache de la TenisCon. În prima zi a întrecerilor, toți cei trei au reușit calificarea în optimi după ce au trecut de primul tur, iar Irina și Radu și de calificări. «Accederea între primii 16 a fost ținta noastră la acest campionat. Copiii sînt la primul lor an în această categorie, aproape toți adversarii sînt mai experimentați, așa că din acest moment orice victorie poate însemna o depășire a obiectivului» a declarat... [citește_tot_articolul]

11 Ianuarie 2011, 18:50 (9277 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga I

Unire sub poalele doamnei Chiajna

Unirea Urziceni (în scripte încă îi mai spune așa!) s-a reunit vineri, 7 ianuarie 2011. O așteaptă un retur de foc pe care îl va disputa în localitatea ilfoveană (habar nu avem dacă-i sat sau oraș!) care-i poartă numele fiicei lui Petru Rareș ajunsă doamnă în Țara Românească. Primăriei din Chiajna i-a vîndut Dumitru Bucșaru echipa, bucată cu bucată: de la turnicheți la Rusescu și de la Nicu Epaminonda la Revulsin și uleiul pentru masaj. Au fentat tranzacția Mehmedovici și Semedo, care au ales alte destinații, pe picior de plecare aflîndu-se, de asemenea, Pădurețu și Todoran, care însă s-au prezentat la reunire. În urma strămutării și contopirii cu echipa ilfoveană, fosta campioană i-a înregimentat... [citește_tot_articolul]

11 Ianuarie 2011, 18:48 (11582 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Un secretar de stat din Ministerul Sănătății, în inspecție la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Un secretar de stat din Ministerul Sănătății, în inspecție la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

În cursul dimineții de marți, 11 ianuarie a.c., secretarul de stat în Ministerul Sănătății, Geza Molnar a venit la Spitalul Județean Slobozia pentru a decide care sînt măsurile care se impun într-o astfel de situație. Reamintim că, în urmă cu 24 de ore, 11 sugari ai Secției de Pediatrie a Spitalului din Slobozia au fost trimiși de urgență la București, fiind suspecți de infecție cu rotavirus. Potrivit primelor informații oficiale, reprezentanții Spitalului au confirmat încă din luna noiembrie a anului 2010 infecții cu rotavirus la SJU.

SJU, un spital fără vinovați
Astăzi, la orele 10,00, secretarul de stat Geza Molnar a sosit la Slobozia pentru a constata cu proprii... [citește_tot_articolul]

11 Ianuarie 2011, 14:07 (15414 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Un singur caz de infecție cu Rotavirus recunoscut oficial la Spitalul de Urgență Slobozia

Un singur caz de infecție cu Rotavirus recunoscut oficial la Spitalul de Urgență Slobozia

Potrivit unor declarații de ultimă oră, doar un singur caz din cele 11 suspecte de infecție cu Rotavirus a fost confirmat la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Informația aparține managerului Vasile Olaru care recunoaște că astfel de infecții sînt comune la nivelul unității spitalicești pe care o conduce.
«Analizele pe care le facem aici sînt analize de rutină. Nu reprezintă o certitudine. Din punctul meu de vedere, este nevoie de cel puțin două săptămîni pentru ca prezența Rotavirusului să fie confirmată oficial. De aceea vă pot spune că ultimii bolnavi trimiși la București au fost duși preventiv. Și, de asemenea, recunosc că în fiecare lună am avut astfel de probleme pe care le-am raportat Direcției de Sănătate Publică»... [citește_tot_articolul]

10 Ianuarie 2011, 16:18 (19026 vizualizări - 4 comentarii)

RETROSPECTIVĂ

O angajată a Casei de Pensii, în comă după ce a fost dată afară

Disponibilizările fac prima victimă

O angajată a Casei de Pensii, în comă după ce a fost dată afară

Întreg sistemul public se restructurează. De la Prefectură la ultima Agenție înființată din dorințe guvernamentale, toate instituțiile publice disponibilizează. Noile strategii guvernamentale pentru redresarea economiei românești prevăd un aspect clar: reducerea cheltuielilor bugetare prin eliminarea din schemele de angajare a unui număr considerabil de funcționari. Privită drept cea mai revoluționară măsură guvernamentală aplicată vreodată, disponibilizările din sectorul public, cel puțin ialomițean, încep să-și arate «colții». Iar «colții» sînt destul de ascuțiți. Acuzați că fac reduceri de personal preferențiale, după criterii de simpatie sau apartenențe politice, directorii de instituții publice... [citește_tot_articolul]

10 Ianuarie 2011, 14:12 (26508 vizualizări - 1 comentariu)

RETROSPECTIVĂ

Medicamentele bolnavilor, furate din magazia Spitalului

Medicamentele bolnavilor, furate din magazia Spitalului

Scandalurile ce aduc în centru cea mai mare unitate sanitară din județ, respectiv Spitalul de Urgență Slobozia, par să nu se mai sfîrșească. După ce săptămîna precedentă am prezentat detaliat cel mai rușinos scandal din istoria instituției, presiunile politice la care a fost supus medicul Mihaela Isvoranu pentru a demisiona din funcția de director medical, revenim astăzi cu un articol ce prăbușește și ultima fărîmă de imagine pozitivă a unității medicale.

Furt de medicamente din magazia Spitalului
În timp ce pacienții își arată nemulțumirea față de calitatea serviciilor medicale sau de medicația lipsă, cînd doctorii se plîng, pe lîngă reducerile salariale, de insuficienta... [citește_tot_articolul]

10 Ianuarie 2011, 09:40 (20929 vizualizări - 11 comentarii)

RETROSPECTIVĂ

În Ialomița, furturile din buzunare au scăzut cu 83,3%

Criza, aliata lu’ Ștefu

În Ialomița, furturile din buzunare au scăzut cu 83,3%

După multe săptămîni în care veștile panicarde au invadat mass-media, sîntem în măsură să vă oferim și o veste bună. Inspectoratul de Poliție Ialomița a raportat o scădere cu puțin peste 83% a furturilor din buzunare. Cînd, cum și mai ales de ce, puteți citi mai jos în interpretarea unică a publicației Independent.

Statistici liniștitoare
După ani lungi în care poliția ialomițeană a raportat escaladarea alarmantă a criminalității în județ, s-a petrecut minunea. Săptămîna trecută, în cadrul unei conferințe de presă, IPJ Ialomița a raportat scăderi impresionante la toți indicatorii criminalității județene. Astfel, în primele 6 luni ale anului în curs au scăzut cu 73,3... [citește_tot_articolul]

8 Ianuarie 2011, 14:11 (15651 vizualizări - 5 comentarii)

28 Iun 2026
244 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Fetești: Proiectile descoperite de copii la groapa de gunoi

7 proiectile, de diferite calibre, au fost descoperite de mai mulți copii care se jucau în apropierea unei gropi de gunoi, pe raza municipiului Fetești. În scurt timp, aceștia și-au anunțat părinții, care ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2015, 17:20
(5066 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: A luat foc acoperișul Căminului Cultural

În seara zilei de sîmbătă, 18 aprilie 2015, o parte din acoperișul Căminului Cultural al localității Ion Roată a fost cuprinsă de flăcări. În momentul izbucnirii incendiului, în interior se aflau mai multe ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2015, 14:45
(5863 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Campanie de depistare a locurilor de muncă vacante

Avînd în vedere prevederile art. 10 din Legea nr. 76/2002, republicată, privind obligativitatea comunicării locurilor de muncă vacante de către angajatori, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2015, 13:25
(4413 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Percheziții la persoane bănuite de evaziune fiscală

Luni, 20 aprilie 2015, la primele ore ale dimineții, Poliția Română efectuează 15 percheziții domiciliare, pe raza municipiului București și a județelor Ilfov și Ialomița, la persoane bănuite ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2015, 10:40
(7479 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 50 de animale, arse de vii la Gheorghe Lazăr

Peste 50 de animale, arse de vii la Gheorghe Lazăr

Un foc deschis, executat în apropierea unui adăpost de animale din localitatea Gheorghe Lazăr, a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu, în urma căruia aproximativ 45 de ovine, 5 porcine ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2015, 16:30
(6483 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Noaptea de Înviere, sărbătorită în liniște

Peste 300 de polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au acționat, în perioada 10-13 aprilie 2015, pe raza județului, pentru asigurarea unui climat de ordine și siguranță publică ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2015, 15:50
(4511 vizualizări - 0 comentarii)


Accident grav între Movilița și Dridu. 5 victime, mașinile au luat foc!

Luni, 13 aprilie 2015, în jurul orei 11,15, două autoturisme au fost implicate într-un accident rutier pe DJ101, între localitățile Movilița și Dridu. Un echipaj SMURD de la Secția Urziceni s-a deplasat ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2015, 14:25
(7090 vizualizări - 6 comentarii)


Slobozia: Beat la volan, a provocat un accident rutier

Poliția a fost sesizată sîmbătă, 11 aprilie 2015, cu privire la faptul că pe raza municipiului Slobozia s-a produs un eveniment rutier soldat cu pagube materiale, unul dintre șoferii implicați părăsind ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2015, 14:20
(7073 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Ialomița: Accident din cauza exploziei unui cauciuc!

Un accident de circulație s-a produs sîmbătă, 11 aprilie a.c., pe DJ213. Astfel, în timp ce un bărbat, de 63 de ani, din județul Brăila, conducea un autoturism din direcția Brăila către Constanța, a pierdut ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2015, 14:15
(4319 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Bărbat salvat de pompieri din rîul Ialomița

În seara zilei de duminică, 12 aprilie 2015, în jurul orei 19,00, pompierii au fost solicitați să intervină pentru salvarea unui tînăr, în vîrstă de 25 de ani, din rîul Ialomița, în zona cartierului Bora ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2015, 14:10
(4210 vizualizări - 0 comentarii)


ANUNȚ

În data de 17.04.2015, orele 11,00,
va avea loc tragerea la sorți
pentru desemnarea
președinților birourilor electorale
ale secțiilor de votare din
Circumscripția Electorală nr. 5 Căzănești,
organizată cu ocazia desfășurării
referendumului local din 26.04.2015,
pentru consultarea populației cu privire
la trecerea localității Căzănești
de la rangul de oraș la cel de comună

14 Aprilie 2015, 13:30


Ialomița: Fără permise sau beți la volan

Polițiștii au oprit pentru control pe DN2, în afara localității Coșereni, un autoturism condus de un tînăr, de 24 de ani, din comuna Moldoveni. Întrucît emana halenă alcoolică, tînărul a fost testat alcoolscop ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2015, 12:15
(6518 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Sfînta Icoană a Maicii Domnului de la Mitropolia Iașilor, la Mînăstirea «Sfinții Voievozi»

Jandarmii vor asigura, în perioada 15-18 aprilie 2015, măsurile de ordine ce se vor impune la evenimentul religios de mare importanță pentru creștinii ialomițeni, respectiv aducerea la Mînăstirea «Sfinții ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2015, 11:15
(12241 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Peste 300 de polițiști, pe stradă de Paște

Peste 300 de polițiști ialomițeni vor acționa zilnic, în perioada 10-13 aprilie 2015, pe raza județului, pentru asigurarea unui climat de ordine și siguranță publică cu ocazia Sfintelor Sărbători Pascale ...[citește_toată_știrea]

10 Aprilie 2015, 17:20
(4409 vizualizări - 0 comentarii)


Agent de poliție din cadrul IPJ Ialomița, sub control judiciar pentru 60 de zile

Potrivit unui comunicat al Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița, «s-a dispus punerea în mișcare a acțiunii penale față de inculpatul Șchiaua Victoraș, agent de poliție în cadrul ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2015, 22:05
(10372 vizualizări - 13 comentarii)


anunț

După Sărbătorile Pascale 2015
Centrul Medical PHILOS
OFERĂ NOI SERVICII MEDICALE
Gastroenterologie-dr Victor STOICA (Spital Fundeni)
ORL-dr Răzvan FILIP
(Centrul Medical Unirea)

Pentru programări
0243/216.565
0720/134.047
0785/294.451

8 Aprilie 2015, 19:45


Inspector AJPIS Ialomița, trimis în judecată pentru «abuz în serviciu»

Procurorii din cadrul Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia au dispus trimiterea în judecată, în stare de arest preventiv, a inculpatei Stroe Cleopatra Maria, inspector în cadrul ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2015, 15:15
(6540 vizualizări - 2 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului, în scădere ușoară

La sfîrșitul lunii martie 2015, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 8308 șomeri, din care 2516 șomeri indemnizați, respectiv 5792 șomeri ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2015, 21:15
(4904 vizualizări - 1 comentariu)


PSD Ialomița: Deputatul Marian Neacșu, în America

Deputatul PSD de Ialomița, Marian Neacșu este invitat la Conferința parlamentară globală a Rețelei parlamentare a Băncii Mondiale și a Fondului Monetar Internațional, care va avea loc la Washington și ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2015, 20:20
(4834 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Patron cercetat pentru evaziune fiscală

Administratorul unei unități economice este bănuit de polițiști că nu ar fi emis facturi fiscale pentru vînzări  de peste 16000 de lei. Astfel, în cadrul unei acțiuni pe linie de prevenire și combatere ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2015, 18:50
(4601 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Acțiune de inspecție a animalelor

În conformitate cu prevederile HG nr. 1156/2013 pentru aprobarea acțiunilor sanitare veterinare cuprinse în Programul acțiunilor de supraveghere, prevenire, control și eradicare a bolilor la animale, a ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2015, 17:55
(4203 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Materiale pirotehnice confiscate, pistol cu bile de cauciuc ridicat de polițiști

Peste 1300 de materiale pirotehnice au fost găsite de polițiștii ialomițeni în urma unei percheziții domiciliare. De asemenea, un pistol de autoapărare a fost confiscat, fiind aplicată și o amendă de 8 ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2015, 17:25
(5864 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infractori încarcerați

Trei ialomițeni pe numele cărora instanțele au emis mandate de executare a pedepsei cu închisoarea au fost identificați de polițiști și încarcerați. Astfel, doi bărbați din comuna Grivița pe numele cărora ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2015, 17:15
(2549 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Accident cu un tînăr băut la volan

Duminică, 5 aprilie a.c., pe raza municipiului Fetești, s-a petrecut un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Din primele verificări, polițiștii deplasați la fața locului au stabilit că ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2015, 16:50
(4561 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Polițiștii rutieri au depistat pe șoselele județului cinci bărbați, cu vîrste cuprinse între 22 și 39 de ani, care conduceau 3 autovehicule și 2 mopede, fără a poseda permise de conducere pentru vreo categorie ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2015, 16:35
(6219 vizualizări - 0 comentarii)


Buești: Un șofer băut a acroșat o femeie!

Sîmbătă, 4 aprilie a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că la Spitalul Județean de Urgență Slobozia s-a prezentat o femeie, în vîrstă de 53 de ani, din Slobozia, care prezenta vătămări corporale ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2015, 16:20
(5689 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Buești accident


Poliția Rutieră Ialomița: 120 de șoferi sancționați, amenzi de peste 109000 de lei

În acest sfîrșit de săptămînă, 3-5 aprilie 2015, polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2015, 16:10
(6740 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Ciocîrlia

Un incendiu a izbucnit în noapte de duminică spre luni, 5/6 aprilie 2015, în jurul orei 3,00, la locuința unui cetățean din localitatea Ciocîrlia. Pompierii de la Secția Urziceni, un echipaj de prim ajutor ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2015, 15:40
(6671 vizualizări - 0 comentarii)


«Porți Deschise» la ISU Ialomița în săptămîna 6-10 aprilie 2015

Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița se alătură, și în acest an, programului inițiat de Ministerul Educației și Cercetării Științifice «Școala altfel: să știi ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2015, 13:25
(6292 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Două accidente grave într-o singură zi

Miercuri, 1 aprilie 2015, pe raza județului Ialomița s-au produs două accidente rutiere grave în care au fost implicați pietoni. O persoană și-a pierdut viața, iar o alta a fost grav rănită. În jurul orei ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2015, 21:05
(6985 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...