Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Locuitorii din Cartierul Slobozia Nouă reclamă creșterea impozitelor

Administrația arde buzunarele slobozenilor

Locuitorii din Cartierul Slobozia Nouă reclamă creșterea impozitelor

Administrația locală se mîndrește cu procesul de modernizare al celor două cartiere ale orașului, Bora și Slobozia Nouă. Numai că, o dată cu apa curentă, locuitorii din cele două cartiere ale orașului au început să simtă în buzunare beneficiile civilizației. Acolo unde pînă în urmă cu 2-3 ani oamenii plăteau pentru bruma de avere de prin curți 100 de lei, acum plătesc sume care bat binișor într-o mie de lei noi. Situația e veche și arhicunoscută. Însă criza i-a împins pe oameni în stradă. Și de-acolo pînă la a reclama modul în care administrația locală înțelege să facă zonarea localității n-a fost decît un pas.

Civilizație de Slobozia Nouă
La Slobozia Nouă, civilizația... [citește_tot_articolul]

5 Octombrie 2010, 06:12 (18971 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Investiții-gigant pentru un spital neperformant

Sănătatea noastră cea de toate zilele

Investiții-gigant pentru un spital neperformant

Investițiile în domeniul Sănătății reprezintă una dintre obsesiile administrației județene. Două milioane de lei pentru Unitatea de Primire Urgențe a Spitalului, încă nefuncțională, 5 milioane de lei pentru consolidarea clădirii care adăpostește Spitalul Județean, sume încă neprecizate pentru izolarea termică a acestei clădiri... Și lista ar putea continua. În ciuda acestor eforturi bugetare, Spitalul Județean Slobozia rămîne neatractiv pentru medici, bolnavii reclamă servicii medicale sub standarde, iar administrația se plînge că nu poate asigura cheltuielile curente ale instituției.

Istorii de milioane
Preocuparea administrației județene pentru reabililitarea Spitalului... [citește_tot_articolul]

4 Octombrie 2010, 05:42 (17565 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Coadă la «bunuri europene»

Coadă la «bunuri europene»

În Ialomița sînt 47 de mii de beneficiari. La Slobozia puțin peste 6000. Fiecare dintre ei primește 14 kilograme de făină, 7 kilograme de mălai, 14 pachete de biscuiți, echivalentul a 3,6 kilograme de paste, unul de zahăr și 2 cutii de lapte praf. Ajutoare europene pentru categoriile defavorizate. La Slobozia, produsele se primesc la cantina socială de la Școala 13. Noi am nimerit acolo a doua zi după ce pensionarii luaseră cu asalt ușile depozitului. Coadă la «bunuri europene»!

Tot săracu e și-al dracu’
Joi la orele prînzului, pensionarii erau cuminți. Așteptau liniștiți pe o bancă lungă, de grădiniță, scoasă de angajați în umbra ușii. Primiseră numere de ordine, de... [citește_tot_articolul]

3 Octombrie 2010, 11:09 (17365 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Festivalul Ion Albeșteanu, la a VII-a ediție

Farmecul discret al muzicii populare românești

Festivalul Ion Albeșteanu, la a VII-a ediție

Într-un oraș provincial pînă în măduva orașelor administrației, înfruntînd un public snob și ignorant, care preferă filmele la Mall și cumpărăturile la Kaufland, Festivalul Național de Folclor «Ion Albeșteanu» a ajuns la a VII-a ediție. O performanță meritorie pe care o salutăm cu speranța ca, măcar în acest an, Festivalul să aibă parte de un public local mai numeros.

Un Festival pentru un suflet de artist
«Ion Albeșteanu, pe numele său adevărat Ion N. Șerban, s-a născut la 27 septembrie 1932, la Slobozia. Părinții săi proveneau din comuna ialomițeană Albești, loc de la care își va lua mai tîrziu artistul numele. Ion a fost al cincilea copil din cei șapte, cîți au avut... [citește_tot_articolul]

2 Octombrie 2010, 16:23 (18842 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Let’s Do It, Ialomița», la final

România este curată și datorită nouă

«Let’s Do It, Ialomița», la final

Peste 5000 de voluntari au ales sîmbătă, 25 septembrie, să facă curățenie în Ialomița. Rezultatele celei mai mari acțiuni de ecologizare a județului? Aproximativ 8000 de saci plini de gunoi. Întrucît eforturile au fost multiple, iar rezultatele pe măsură, organizatorii «Let’s Do It, România» și-au exprimat intenția de a repeta acțiunea anul viitor. Pe 25 septembrie 2011!
5000 de ialomițeni au invadat Ialomița sîmbătă, 25 septembrie, în căutarea celor mai mari mormane de gunoi. Copii, părinți, cadre didactice, tineri sau simpli voluntari s-au mobilizat exemplar pentru a participa la cea mai mare acțiune de ecologizare a țării. În Ialomița, «Marea curățenie» s-a produs, iar rezultatele, pe măsura... [citește_tot_articolul]

2 Octombrie 2010, 08:16 (26838 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

O excursie în SUA pentru Vlad Petru Rareș după ce a câștigat un concurs de eseuri

Un slobozean în împărăția lui Obama

O excursie în SUA pentru Vlad Petru Rareș după ce a cîștigat un concurs de eseuri

În Slobozia adolescenții «se fumează» în spate la Statuia colonelului Popescu, ascultă manele în mașinile de lux ale părinților sau sînt aduși la spital în comă alcoolică de după blocurile unde sînt doar ei. Ah, și să nu uităm plictisul adolescentin, marcă înregistrată la Slobozia, mai autentic și mai rafinat decît originalul englezesc...
Nimic mai greșit! Pe fața nevăzută a lunii, adolescenții slobozeni sînt meritorii, talentați și perfect capabili să se adapteze lumii în care trăiesc. Ba chiar mai mut decît atît, s-o domine și s-o supună! Vlad Petru Rareș este un astfel de exemplu. El este elev al Colegiului Național «Mihai Viteazul» din Slobozia și tocmai s-a întors din San Diego, California... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2010, 11:13 (22403 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Urban a (re)primit autorizația sanitară de funcționare de la DSP

Iar avem apă bună de băut?! Ionașcu la PD-L în 2012?!

Urban a (re)primit autorizația sanitară de funcționare de la DSP

În cursul după-amiezei de joi, 30 septembrie, SC Urban a obținut autorizația sanitară de funcționare pentru sursa de apă subterană a orașului Slobozia. Potrivit informațiilor oficiale, Direcția de Sănătate Publică Ialomița a aprobat eliberarea acestei autorizații în condițiile unui program de conformare care se întinde pe o perioadă de 10 luni. «Măsura adoptată de DSP ne permite să facem următorul pas. Mîine vom merge la ANRSC pentru a cere în mod oficial relicențierea societății în condițiile legii» a declarat directorul SC Urban, Valentin Cilibeanu. Victoria obținută de SC Urban este una de imagine. Atît conducerea societății, cît și autoritățile locale admit că apa din sursa subterană nu poate... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2010, 18:55 (16271 vizualizări - 12 comentarii)

POLITICĂ

Alegeri controlate la social-democrați

Dormi liniștit, PSD veghează pentru tine!

Alegeri controlate la social-democrați

PSD Ialomița se pregătește de alegeri. Alegeri pentru viitorul Birou Permanent Județean al filialei. Acestea se vor desfășura vineri, 1 octombrie și vor decide, teoretic, viitorul politic al filialei. Potrivit unor surse apropiate Organizației, lupta se dă pentru funcția de prim-vicepreședinte al organizației. Funcție vizată de trei dintre liderii locali...

Alegeri pentru fini și afini
Membrii PSD Ialomița se reunesc vineri, 1 octombrie, în cadrul unui Comitet Județean ce urmează să valideze componența viitorului Birou Permanent Județean al filialei. Cele 19 funcții (dintre care 15 de vicepreședinți) ar fi trebuit să fie stabilite încă din luna martie. La Conferința... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2010, 11:06 (21860 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean reclamă INSTABILITATEA DEMERSURILOR JURIDICE ale Prefecturii Ialomița

Războiul autorităților continuă

Consiliul Județean reclamă INSTABILITATEA DEMERSURILOR JURIDICE ale Prefecturii Ialomița

Războiul administrativ dintre prefectul Teculescu și președintele Silvian Ciupercă continuă. După ce, pe 16 septembrie, Tribunalul Ialomița a suspendat cauza, ca urmare a invocării de către Consiliul Județean a unei excepții de nelegalitate, disputele dintre cele două instituții continuă cu noi acuze. Reamintim că prefectul Teculescu a cerut, pe 7 septembrie 2010, blocarea conturilor celor 66 de unități administrative din județ acuzînd Consiliul Județean de distribuire ilegală, pe criterii strict politice, a unor sume din bugetul județului către autorităților publice locale.

Consiliul Județean face praf și pulbere autoritatea Prefecturii
Teoretic, războiul dintre Prefectură... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2010, 18:59 (17150 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Cheltuieli de 50 de milioane pentru apă menajeră

«Apa lui Ionașcu» a costat cît nu face!

Cheltuieli de 50 de milioane pentru apă menajeră

În așteptarea unei decizii care să confirme statutul apei din sursa subterană, reamintim care sînt cheltuielile generate de această aventură administrativă care a modificat radical viața slobozenilor. După cum spunea un mucalit în piață, «Ionașcu i-a învățat pe slobozeni să bea apă plată». Cu ce preț, vă spunem noi.

La bani mărunți
Pentru cei care vor să-și reamintească, precizăm că aventura apei a început în anul 2007, cînd BCR a acordat Consiliului Local un împrumut de 50 milioane de lei, pentru investiții locale. Grosul sumei a fost orientată către finanțarea investiției în sursa subterană de apă, însă fondurile obținute au fost cheltuite și pentru alte obiective... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2010, 11:46 (17236 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Concesionare cu cîntec la Primăria lui Ionașcu

Țeapa «hypermarketul», pe ordinea de zi a ședinței Consiliului Local Slobozia

După ce în numărul precedent al publicației noastre am prezentat succint cum a reușit Primăria Slobozia să atragă un investitor mai degrabă fictiv decît real, revenim în cele ce urmează cu amănunte legate de concesiunea cu cîntec marca Consiliul Local Slobozia, încă din anul 2008...

Dacă hypermarket nu e, nimic nu e
Cunoscut pentru pasiunea pentru supermarketuri, primarul Ionașcu, în tandem cu ai săi consilieri locali, au reușit performanța de a încasa o țeapă în toată splendoarea ei. Așa cum am mai precizat, ideea construirii unui kypermarket pe amplasamentul fostei Uzine de apă a Sloboziei s-a născut încă din anul 2008, moment în care mintea poaspăt odihnită de dinaintea... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2010, 06:13 (19322 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Săgeata albastră de Slobozia

Handbal, CSM Unirea Slobozia-Rapid CFR București 32-24 (19-11)

Săgeata albastră de Slobozia

Un mănunchi de tricouri vișinii caută vestiarele. Marea Simona Gogîrlă, cea mai bună marcatoare a Campionatului European din 2000, nu-și poate reține lacrimile, iar chipurile rapidistelor exprimă deopotrivă resemnare și uimire în fața unui rezultat pe care puțin îl anticipau.

Avantaj de la un capăt la altul
Rapidul a avut lovitura de start și s-a năpustit spre poarta lui Nica, dar slobozencele rezistă. Contraatacul fetelor lui Marian Simion rupe barajul vișiniu, iar prin breșă zboară Irina Simion și scutură în premieră plasa dovedind, încă o dată, că locul ei e de mult în Liga Națională. Oaspetele irosesc un 7 metri, iar fetele noastre ripostează pe tabelă prin Balcan... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2010, 18:59 (17405 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Trei într-o barcă pentru supremație

A mai trecut o etapă peste liga județeană, iar la vîrf apele continuă să se tulbure. Și pentru că nu-i place să se scalde în ape tulburi, campioana Victoria Țăndărei a luat-o ușor la vale cedînd lamentabil la Gheorghe Lazăr. În fapt, putem spune că sîmbătă, 25 septembrie, a fost etapa lui Gheorghe, atît la polul pozitiv, unde Lazărul a dat de pămînt cu Țăndăreiul de s-a auzit pînă-n Marea Britanie, cît și la cel negativ, unde Doja a pierdut la Brazii cu un, scuzați expresia!, scor de maidan: 0-15. În frunte rămîn Axintele, Amara și Abatorul. Dacă ultimele două s-au încruntat deja una la alta, Axintele trebuie să aștepte etapa a opta pentru meciul cu Abatorul și pe a cinsprezecea pentru confruntarea... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2010, 18:54 (16853 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, CS Buftea-Unirea Slobozia 3-5

Ei cu filmul, noi cu fotbalul

Meciul de la Buftea de vineri, 24 septembrie, contînd pentru etapa a cincea a Ligii a III-a, a fost așteptat cu încrîncenare de ambele echipe, orice rezultat fiind posibil. În debutul partidei, gazdele au constatat că a răsărit soarele și pe strada lor. Este vorba de căpitanul Unirii, Romeo Soare care i-a năucit pe ilfoveni deschizînd scorul chiar în primul minut al partidei. Apele au părut să se limpezească chiar din minutul 16, cînd Viorel Gheorghe a marcat primul gol dintr-o lungă serie și face 2-0. Gazdele revin prin Dorobanțu, care transformă un penalty în minutul 29, dar un minut mai tîrziu Slobozia reface avantajul de două goluri prin Roșu. Viorel Gheorghe mai punctează o dată în finalul... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2010, 18:52 (14448 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Republicanii slobozeni, mai tari decît Săgeata Năvodari

Duminică, 26 septembrie, pe terenul din Slobozia Nouă, juniorii A și B ai CSM Unirea au disputat o dublă întîlnire cu Săgeata Năvodari, meciul contînd pentru etapa a III-a a Campionatului. Juniorii A au învins cu 4-2 și ocupă locul 4 cu 8 puncte. Juniorii B au trecut de dobrogeni cu 4-1 și sînt pe locul 9 cu 4 puncte. De remarcat că la acest nivel victoria aduce echipei care o obține 4 puncte.... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2010, 18:52 (14881 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga I, Unirea Urziceni-Dinamo București 1-0

Devoratorii de granzi

În Urziceni începe să se vorbeaască din nou despre «Uimirea». Octavian Grigore a ales pentru meciul cu echipa lui Andone să joace aceeași partitură ca în disputa cu Steaua. Astfel, l-a plantat în dreapta apărării pe debutantul Goge, pe stînga pe ex-dinamovistul Mușat, iar în centru pe Maftei și revenitul Mehmedovici. De asemenea, a supraaglomerat cu linia de mijloc și chiar cu oamenii din atac. Prin urmare, prima fază importantă s-a petrecut în minutul 34 și, culmea!, în careul lui Dolha. Argentinianul Garat nu și-a ținut mîna acasă, iar în urma hențului comis arbitrul Comănescu a dictat penalty pentru gazde. Raul Rusescu nu a ratat prilejul să-și treacă în cont primul gol pe acest sezon și Urziceniul... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2010, 18:50 (16722 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Stavăr înghesuie 450 de elevi în 8 săli de clasă

Ce lui nu îi place, altora le face

Stavăr înghesuie 450 de elevi în 8 săli de clasă

În saptămîna care a precedat începerea anului școlar, inspectorul general Ilie Stavăr a făcut publice o serie de date oficiale privitoare la sistemul de învățămînt din Ialomița. Potrivit acestora, Inspectoratul Școlar Ialomița are datorii neonorate către furnizori învaloare de 48 milioane de lei, dar a deschis noi șantiere de investiții în anul 2010. Mai mult decît atît, din această valoare uriașă, Inspectoratul Școlar va onora în acest an școlar doar 4,5 milioane de lei. Banii (în cazul în care vor veni!) vor fi folosiți pentru 26 de obiective școlare a căror listă rămîne, deocamdată, secretă. Pentu că Ilie Stavăr pare să nu aibă niciun criteriu rezonabil de distribuire a acestor fonduri, oferim... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2010, 17:20 (20996 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Administrație cu Profesionala

Administrație cu Profesionala

Avem 5 primari fără liceu și 26 cu liceu! Restul au Facultate. Cu sau fără frecvență. La zi sau la distanță. Administrațiile locale din județ au încăput de doi ani pe mîinile unor primari pentru care mama învățăturii a fost, mai degrabă, școala de partid decît o instituție de învățămînt. Desigur, situația nu este generalizată. Avem primari de la însămînțător artificial pînă la inginer și de la sudor la jurist. Paleta meseriilor edililor locali oferă surprize nebănuite...

«Meserie te halesc!»
Cunoscători sau nu în ale administrației locale, primarii din județul nostru au diverse îndeletniciri de bază. Ocupația de primar permite orice. Evident, de această dată facem referire... [citește_tot_articolul]

27 Septembrie 2010, 22:32 (17492 vizualizări - 7 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Ionașcu se ține de hypermarketuri

Ionașcu se ține de hypermarketuri

Talentul de investitor strategic «pe hîrtie» al primarului Gabi Ionașcu se manifestă din nou. De această dată edilul pasionat de altfel de mega investiții, pasiuni mai puțin concretizate, și-a exprimat public intenția de a juca la cărți alte vreo 4 hectare din terenul slobozean pentru construcția unui nou hypermarket. Asta așa, în ciuda crizei și a slobozenilor ce abia își mai permit o sticlă de apă plată de la chioșcul din colțul blocului...

Dacă-i supermarket, cu plăcere
În ciuda îndemnurilor de austeritate, a bugetelor micșorate și a unei crize financiare fără precedent, Primăria Slobozia vrea să-și pună tichie de mărgăritar. Iar tichia se numește construcția unui... [citește_tot_articolul]

27 Septembrie 2010, 13:18 (23491 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

RADEF cedează Grădina de Vară Primăriei Slobozia

Vom avea teatru

RADEF cedează Grădina de Vară Primăriei Slobozia

Grădina de Vară a cinematografului Ialomița va fi predată autorităților locale. Primăria Slobozia își dorește să refacă actuala construcție și să o transforme într-un teatru în aer liber. Cinematograful Ialomița, al doilea obiectiv pe care RADEF este obligată să-l transfere municipalității, rămîne în litigiu...

Primul teatru în aer liber din oraș
Grădina de Vară a cinematografului Ialomița, lăsată în paragină timp de peste 10 ani, urmează să fie preluată prin transfer de către autoritățile locale. Potrivit declarațiilor directorului Clubului Municipal Slobozia, Ion Constantin, Regia Autonomă a Distribuției și Exploatării Filmelor «România Film» este dispusă să cedeze... [citește_tot_articolul]

27 Septembrie 2010, 06:08 (20283 vizualizări - 0 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
276 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Vlădeni: La volan în stare de ebrietate

Joi, 2 septembrie a.c., polițiștii din Stelnica au depistat pe DN3B, în comuna Vlădeni, un bărbat în vârstă de 52 ani, din Fetești, în timp ce conducea un ansamblu de vehicule aflându-se sub influența băuturilor ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2021, 18:10
(2143 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive

Joi, 2 septembrie a.c., polițiștii ialomițeni împreună cu reprezentanți din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița și lucrători ai celorlalte instituții cu atribuții în domeniu au continuat ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2021, 17:50
(5738 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 9 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Vineri, 3 septembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10960, fiind înregistrate 9 noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2021, 16:50
(3325 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Termen de depunere a mai multor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează persoanele impozabile, înregistrate în scopuri de TVA conform art. 316 din Legea 227/2015, care nu au depășit plafonul de scutire și care ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2021, 15:55
(6996 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 4,47%, rata șomajului în iulie 2021

La sfârșitul lunii iulie 2021, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4191 șomeri (din care 1874 femei), rata șomajului fiind de 4,47%, cu 0,18% sub valoarea ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2021, 14:25
(2778 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziția «De la brazdă la cuptor» și lansare de carte la Muzeul Național al Agriculturii

La Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia se va deschide vineri, 17 septembrie 2021, orele 10,00, expoziția «De la brazdă la cuptor», care prezintă principalele etape ale drumului pâinii, începând ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2021, 14:20
(2985 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Alege cariera de POMPIER!

Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al Județului Ialomița recrutează candidați pentru participarea la concursul de admitere organizat în cadrul Școlii de Subofițeri de Pompieri și ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2021, 13:45
(3608 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomița: 551 de locuri în cadrul școlilor militare ale Jandarmeriei Române

IJJ Ialomița: 551 de locuri în cadrul școlilor militare ale Jandarmeriei Române

Începând de joi, 2 septembrie 2021, Jandarmeria Ialomița desfășoară o nouă campanie de recrutare pentru cei care doresc o carieră militară în Jandarmeria Română. Astfel, la Școala Militară de Subofițeri ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2021, 18:15
(3385 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive pe raza județului

IPJ Ialomița: Acțiuni preventive pe raza județului

Forțe de ordine cu efective mărite au acționat miercuri, 1 septembrie a.c., pe raza orașului Țăndărei și comunei Gura Ialomiței, pentru prevenirea și combaterea faptelor antisociale asociate extinderii ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2021, 18:10
(2978 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 13 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Joi, 2 septembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10951, fiind înregistrate 13 noi cazuri față de ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2021, 16:35
(3097 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Programul «Tezaur» continuă și în luna septembrie

Ministerul Finanțelor emite, începând cu miercuri, 1 septembrie 2021, 3 noi emisiuni de titluri de stat în cadrul Programului «Tezaur», cu maturități de 1, 3 și 5 ani și dobânzi de 3,25%, 3,75% și 4,15 ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2021, 18:50
(5138 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Beat și fără permis, la volan

Marți, 31 august a.c., în jurul orelor 11,00, polițiștii din Țăndărei, în cadrul unui filtru rutier, au efectuat semnal de oprire unui autoturism care se deplasa pe strada Căprioarei din localitate. Pentru ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2021, 17:55
(2000 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Vacanța s-a terminat! Sunteți pregătiți pentru un nou început?»

«Vacanța s-a terminat! Sunteți pregătiți pentru un nou început?» este sloganul campaniei de prevenire a victimizării minorilor derulată de Poliția Română prin Institutul de Cercetare și Prevenire a Criminalității ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2021, 17:45
(4334 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 6 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 1 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10938, fiind înregistrate 6 noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2021, 16:40
(1183 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric!

În perioada 1-3 septembrie 2021, E-Distribuție Dobrogea anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări se vor desfășura în localitățile ...[citește_toată_știrea]

31 August 2021, 20:10
(7644 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 53 mii de lei

Pe parcursul zilei de luni, 30 august a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pentru menținerea unui climat de ordine și siguranță publică și pentru verificarea modului în care sunt respectate normele impuse ...[citește_toată_știrea]

31 August 2021, 18:25
(2101 vizualizări - 1 comentariu)


AJFP Ialomița: Marți, 7 septembrie 2021-termen limită pentru depunerea Formularului 092

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor înregistrați în scop de TVA care utilizează ca perioadă fiscală trimestrul și care au efectuat o achiziție intracomunitară ...[citește_toată_știrea]

31 August 2021, 17:50
(3293 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 16 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Marți, 31 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10932, fiind înregistrate 16 noi cazuri față de ...[citește_toată_știrea]

31 August 2021, 16:40
(3181 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Băut și fără permis, surprins în trafic de polițiști

Duminică, 29 august a.c, polițiștii Biroului Rutier Fetești, în timpul unui filtru rutier efectuat pe raza municipiului Fetești, au depistat în trafic un bărbat, în vârstă de 52 de ani, în timp ce conducea ...[citește_toată_știrea]

30 August 2021, 19:50
(2293 vizualizări - 0 comentarii)


Borănești: Pieton lovit de un camion

Borănești: Pieton lovit de un camion

Luni, 30 august a.c., pe DJ201, în localitatea Borănești, s-a produs un accident de circulație, soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate a reieșit că în timp ce un bărbat, în vârstă de ...[citește_toată_știrea]

30 August 2021, 19:00
(2607 vizualizări - 0 comentarii)


Giurgeni: Circula pe drumurile publice deși avea permisul suspendat de 2 ani

Sâmbătă, 28 august a.c., polițiștii din cadrul Secției 7 Poliție Rurală Platonești au oprit, pentru control, pe raza comunei Giurgeni, un autoturism ce se deplasa pe DN2A/E60, sensul de mers Hârșova către ...[citește_toată_știrea]

30 August 2021, 18:45
(10140 vizualizări - 0 comentarii)


Iazu: Incendiu produs la cabina unui autotren

Vineri, 27 august a.c., pompierii militari din cadrul Detașamentului de pompieri Slobozia au intervenit, pe raza localității Iazu, cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, o autospecială de descarcerare ...[citește_toată_știrea]

30 August 2021, 18:00
(2298 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Iazu incendiu camion


ISU Ialomița: Pompierii au intervenit în cazul a 8 incendii de vegetație uscată și gunoi menajer

În ziua de sâmbătă, 28 august august a.c., militarii ISU Ialomița au intervenit în cazul a 8 incendii de vegetație uscată și gunoi menajer în localitățile Manasia, Fetești,
Giurgeni, Bărcănești, ...[citește_toată_știrea]

30 August 2021, 17:40
(3946 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune umanitară a Protopopiatului Urziceni

Acțiune umanitară a Protopopiatului Urziceni

Luni, 30 august a.c., Protopopiatul Urziceni din cadrul Episcopiei Sloboziei și Călărașilor, prin Biroul de Asistență Socială și Serviciul Social Acordat în Comunitate destinat Persoanelor Adulte, a oferit ...[citește_toată_știrea]

30 August 2021, 17:40
(2013 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 4 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Luni, 30 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10916, fiind înregistrate 4 noi cazuri față de ziua ...[citește_toată_știrea]

30 August 2021, 16:25
(2139 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în orașul Căzănești!

Marți, 31 august 2021, RAJA Constanța va executa operațiuni periodice de întreținere a rezervorului de înmagazinare apă potabilă din orașul Căzănești. Pentru realizarea acestor lucrări, se va întrerupe ...[citește_toată_știrea]

30 August 2021, 15:20
(1417 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: Înjunghiați în plină stradă

Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Fetești au fost sesizați prin apel 112 cu privire la faptul că doi tineri ar fi fost înjunghiați pe stradă de alți doi bărbați. Incidentul s-a petrecut în seara ...[citește_toată_știrea]

30 August 2021, 14:00
(4126 vizualizări - 4 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 3 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Duminică, 29 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10912, fiind înregistrate 3 noi cazuri față de ...[citește_toată_știrea]

29 August 2021, 17:05
(1941 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 1 nou caz de COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 28 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10909, fiind înregistrate 1 nou caz față de ziua ...[citește_toată_știrea]

28 August 2021, 16:37
(3323 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Accident rutier provocat de un șofer băut

Slobozia: Accident rutier provocat de un șofer băut

În seara zilei de vineri, 27 august a.c., în municipiul Slobozia s-a produs un accident de circulație în care au fost implicate 5 autoturisme, soldat cu pagube materiale. Din verificările efectuate de polițiști ...[citește_toată_știrea]

28 August 2021, 01:30
(5714 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...