Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Locuitorii din Cartierul Slobozia Nouă reclamă creșterea impozitelor

Administrația arde buzunarele slobozenilor

Locuitorii din Cartierul Slobozia Nouă reclamă creșterea impozitelor

Administrația locală se mîndrește cu procesul de modernizare al celor două cartiere ale orașului, Bora și Slobozia Nouă. Numai că, o dată cu apa curentă, locuitorii din cele două cartiere ale orașului au început să simtă în buzunare beneficiile civilizației. Acolo unde pînă în urmă cu 2-3 ani oamenii plăteau pentru bruma de avere de prin curți 100 de lei, acum plătesc sume care bat binișor într-o mie de lei noi. Situația e veche și arhicunoscută. Însă criza i-a împins pe oameni în stradă. Și de-acolo pînă la a reclama modul în care administrația locală înțelege să facă zonarea localității n-a fost decît un pas.

Civilizație de Slobozia Nouă
La Slobozia Nouă, civilizația... [citește_tot_articolul]

5 Octombrie 2010, 06:12 (18971 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Investiții-gigant pentru un spital neperformant

Sănătatea noastră cea de toate zilele

Investiții-gigant pentru un spital neperformant

Investițiile în domeniul Sănătății reprezintă una dintre obsesiile administrației județene. Două milioane de lei pentru Unitatea de Primire Urgențe a Spitalului, încă nefuncțională, 5 milioane de lei pentru consolidarea clădirii care adăpostește Spitalul Județean, sume încă neprecizate pentru izolarea termică a acestei clădiri... Și lista ar putea continua. În ciuda acestor eforturi bugetare, Spitalul Județean Slobozia rămîne neatractiv pentru medici, bolnavii reclamă servicii medicale sub standarde, iar administrația se plînge că nu poate asigura cheltuielile curente ale instituției.

Istorii de milioane
Preocuparea administrației județene pentru reabililitarea Spitalului... [citește_tot_articolul]

4 Octombrie 2010, 05:42 (17565 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Coadă la «bunuri europene»

Coadă la «bunuri europene»

În Ialomița sînt 47 de mii de beneficiari. La Slobozia puțin peste 6000. Fiecare dintre ei primește 14 kilograme de făină, 7 kilograme de mălai, 14 pachete de biscuiți, echivalentul a 3,6 kilograme de paste, unul de zahăr și 2 cutii de lapte praf. Ajutoare europene pentru categoriile defavorizate. La Slobozia, produsele se primesc la cantina socială de la Școala 13. Noi am nimerit acolo a doua zi după ce pensionarii luaseră cu asalt ușile depozitului. Coadă la «bunuri europene»!

Tot săracu e și-al dracu’
Joi la orele prînzului, pensionarii erau cuminți. Așteptau liniștiți pe o bancă lungă, de grădiniță, scoasă de angajați în umbra ușii. Primiseră numere de ordine, de... [citește_tot_articolul]

3 Octombrie 2010, 11:09 (17365 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Festivalul Ion Albeșteanu, la a VII-a ediție

Farmecul discret al muzicii populare românești

Festivalul Ion Albeșteanu, la a VII-a ediție

Într-un oraș provincial pînă în măduva orașelor administrației, înfruntînd un public snob și ignorant, care preferă filmele la Mall și cumpărăturile la Kaufland, Festivalul Național de Folclor «Ion Albeșteanu» a ajuns la a VII-a ediție. O performanță meritorie pe care o salutăm cu speranța ca, măcar în acest an, Festivalul să aibă parte de un public local mai numeros.

Un Festival pentru un suflet de artist
«Ion Albeșteanu, pe numele său adevărat Ion N. Șerban, s-a născut la 27 septembrie 1932, la Slobozia. Părinții săi proveneau din comuna ialomițeană Albești, loc de la care își va lua mai tîrziu artistul numele. Ion a fost al cincilea copil din cei șapte, cîți au avut... [citește_tot_articolul]

2 Octombrie 2010, 16:23 (18842 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Let’s Do It, Ialomița», la final

România este curată și datorită nouă

«Let’s Do It, Ialomița», la final

Peste 5000 de voluntari au ales sîmbătă, 25 septembrie, să facă curățenie în Ialomița. Rezultatele celei mai mari acțiuni de ecologizare a județului? Aproximativ 8000 de saci plini de gunoi. Întrucît eforturile au fost multiple, iar rezultatele pe măsură, organizatorii «Let’s Do It, România» și-au exprimat intenția de a repeta acțiunea anul viitor. Pe 25 septembrie 2011!
5000 de ialomițeni au invadat Ialomița sîmbătă, 25 septembrie, în căutarea celor mai mari mormane de gunoi. Copii, părinți, cadre didactice, tineri sau simpli voluntari s-au mobilizat exemplar pentru a participa la cea mai mare acțiune de ecologizare a țării. În Ialomița, «Marea curățenie» s-a produs, iar rezultatele, pe măsura... [citește_tot_articolul]

2 Octombrie 2010, 08:16 (26838 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

O excursie în SUA pentru Vlad Petru Rareș după ce a câștigat un concurs de eseuri

Un slobozean în împărăția lui Obama

O excursie în SUA pentru Vlad Petru Rareș după ce a cîștigat un concurs de eseuri

În Slobozia adolescenții «se fumează» în spate la Statuia colonelului Popescu, ascultă manele în mașinile de lux ale părinților sau sînt aduși la spital în comă alcoolică de după blocurile unde sînt doar ei. Ah, și să nu uităm plictisul adolescentin, marcă înregistrată la Slobozia, mai autentic și mai rafinat decît originalul englezesc...
Nimic mai greșit! Pe fața nevăzută a lunii, adolescenții slobozeni sînt meritorii, talentați și perfect capabili să se adapteze lumii în care trăiesc. Ba chiar mai mut decît atît, s-o domine și s-o supună! Vlad Petru Rareș este un astfel de exemplu. El este elev al Colegiului Național «Mihai Viteazul» din Slobozia și tocmai s-a întors din San Diego, California... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2010, 11:13 (22403 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Urban a (re)primit autorizația sanitară de funcționare de la DSP

Iar avem apă bună de băut?! Ionașcu la PD-L în 2012?!

Urban a (re)primit autorizația sanitară de funcționare de la DSP

În cursul după-amiezei de joi, 30 septembrie, SC Urban a obținut autorizația sanitară de funcționare pentru sursa de apă subterană a orașului Slobozia. Potrivit informațiilor oficiale, Direcția de Sănătate Publică Ialomița a aprobat eliberarea acestei autorizații în condițiile unui program de conformare care se întinde pe o perioadă de 10 luni. «Măsura adoptată de DSP ne permite să facem următorul pas. Mîine vom merge la ANRSC pentru a cere în mod oficial relicențierea societății în condițiile legii» a declarat directorul SC Urban, Valentin Cilibeanu. Victoria obținută de SC Urban este una de imagine. Atît conducerea societății, cît și autoritățile locale admit că apa din sursa subterană nu poate... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2010, 18:55 (16271 vizualizări - 12 comentarii)

POLITICĂ

Alegeri controlate la social-democrați

Dormi liniștit, PSD veghează pentru tine!

Alegeri controlate la social-democrați

PSD Ialomița se pregătește de alegeri. Alegeri pentru viitorul Birou Permanent Județean al filialei. Acestea se vor desfășura vineri, 1 octombrie și vor decide, teoretic, viitorul politic al filialei. Potrivit unor surse apropiate Organizației, lupta se dă pentru funcția de prim-vicepreședinte al organizației. Funcție vizată de trei dintre liderii locali...

Alegeri pentru fini și afini
Membrii PSD Ialomița se reunesc vineri, 1 octombrie, în cadrul unui Comitet Județean ce urmează să valideze componența viitorului Birou Permanent Județean al filialei. Cele 19 funcții (dintre care 15 de vicepreședinți) ar fi trebuit să fie stabilite încă din luna martie. La Conferința... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2010, 11:06 (21860 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean reclamă INSTABILITATEA DEMERSURILOR JURIDICE ale Prefecturii Ialomița

Războiul autorităților continuă

Consiliul Județean reclamă INSTABILITATEA DEMERSURILOR JURIDICE ale Prefecturii Ialomița

Războiul administrativ dintre prefectul Teculescu și președintele Silvian Ciupercă continuă. După ce, pe 16 septembrie, Tribunalul Ialomița a suspendat cauza, ca urmare a invocării de către Consiliul Județean a unei excepții de nelegalitate, disputele dintre cele două instituții continuă cu noi acuze. Reamintim că prefectul Teculescu a cerut, pe 7 septembrie 2010, blocarea conturilor celor 66 de unități administrative din județ acuzînd Consiliul Județean de distribuire ilegală, pe criterii strict politice, a unor sume din bugetul județului către autorităților publice locale.

Consiliul Județean face praf și pulbere autoritatea Prefecturii
Teoretic, războiul dintre Prefectură... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2010, 18:59 (17150 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Cheltuieli de 50 de milioane pentru apă menajeră

«Apa lui Ionașcu» a costat cît nu face!

Cheltuieli de 50 de milioane pentru apă menajeră

În așteptarea unei decizii care să confirme statutul apei din sursa subterană, reamintim care sînt cheltuielile generate de această aventură administrativă care a modificat radical viața slobozenilor. După cum spunea un mucalit în piață, «Ionașcu i-a învățat pe slobozeni să bea apă plată». Cu ce preț, vă spunem noi.

La bani mărunți
Pentru cei care vor să-și reamintească, precizăm că aventura apei a început în anul 2007, cînd BCR a acordat Consiliului Local un împrumut de 50 milioane de lei, pentru investiții locale. Grosul sumei a fost orientată către finanțarea investiției în sursa subterană de apă, însă fondurile obținute au fost cheltuite și pentru alte obiective... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2010, 11:46 (17236 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Concesionare cu cîntec la Primăria lui Ionașcu

Țeapa «hypermarketul», pe ordinea de zi a ședinței Consiliului Local Slobozia

După ce în numărul precedent al publicației noastre am prezentat succint cum a reușit Primăria Slobozia să atragă un investitor mai degrabă fictiv decît real, revenim în cele ce urmează cu amănunte legate de concesiunea cu cîntec marca Consiliul Local Slobozia, încă din anul 2008...

Dacă hypermarket nu e, nimic nu e
Cunoscut pentru pasiunea pentru supermarketuri, primarul Ionașcu, în tandem cu ai săi consilieri locali, au reușit performanța de a încasa o țeapă în toată splendoarea ei. Așa cum am mai precizat, ideea construirii unui kypermarket pe amplasamentul fostei Uzine de apă a Sloboziei s-a născut încă din anul 2008, moment în care mintea poaspăt odihnită de dinaintea... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2010, 06:13 (19322 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Săgeata albastră de Slobozia

Handbal, CSM Unirea Slobozia-Rapid CFR București 32-24 (19-11)

Săgeata albastră de Slobozia

Un mănunchi de tricouri vișinii caută vestiarele. Marea Simona Gogîrlă, cea mai bună marcatoare a Campionatului European din 2000, nu-și poate reține lacrimile, iar chipurile rapidistelor exprimă deopotrivă resemnare și uimire în fața unui rezultat pe care puțin îl anticipau.

Avantaj de la un capăt la altul
Rapidul a avut lovitura de start și s-a năpustit spre poarta lui Nica, dar slobozencele rezistă. Contraatacul fetelor lui Marian Simion rupe barajul vișiniu, iar prin breșă zboară Irina Simion și scutură în premieră plasa dovedind, încă o dată, că locul ei e de mult în Liga Națională. Oaspetele irosesc un 7 metri, iar fetele noastre ripostează pe tabelă prin Balcan... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2010, 18:59 (17405 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Trei într-o barcă pentru supremație

A mai trecut o etapă peste liga județeană, iar la vîrf apele continuă să se tulbure. Și pentru că nu-i place să se scalde în ape tulburi, campioana Victoria Țăndărei a luat-o ușor la vale cedînd lamentabil la Gheorghe Lazăr. În fapt, putem spune că sîmbătă, 25 septembrie, a fost etapa lui Gheorghe, atît la polul pozitiv, unde Lazărul a dat de pămînt cu Țăndăreiul de s-a auzit pînă-n Marea Britanie, cît și la cel negativ, unde Doja a pierdut la Brazii cu un, scuzați expresia!, scor de maidan: 0-15. În frunte rămîn Axintele, Amara și Abatorul. Dacă ultimele două s-au încruntat deja una la alta, Axintele trebuie să aștepte etapa a opta pentru meciul cu Abatorul și pe a cinsprezecea pentru confruntarea... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2010, 18:54 (16853 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, CS Buftea-Unirea Slobozia 3-5

Ei cu filmul, noi cu fotbalul

Meciul de la Buftea de vineri, 24 septembrie, contînd pentru etapa a cincea a Ligii a III-a, a fost așteptat cu încrîncenare de ambele echipe, orice rezultat fiind posibil. În debutul partidei, gazdele au constatat că a răsărit soarele și pe strada lor. Este vorba de căpitanul Unirii, Romeo Soare care i-a năucit pe ilfoveni deschizînd scorul chiar în primul minut al partidei. Apele au părut să se limpezească chiar din minutul 16, cînd Viorel Gheorghe a marcat primul gol dintr-o lungă serie și face 2-0. Gazdele revin prin Dorobanțu, care transformă un penalty în minutul 29, dar un minut mai tîrziu Slobozia reface avantajul de două goluri prin Roșu. Viorel Gheorghe mai punctează o dată în finalul... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2010, 18:52 (14448 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Republicanii slobozeni, mai tari decît Săgeata Năvodari

Duminică, 26 septembrie, pe terenul din Slobozia Nouă, juniorii A și B ai CSM Unirea au disputat o dublă întîlnire cu Săgeata Năvodari, meciul contînd pentru etapa a III-a a Campionatului. Juniorii A au învins cu 4-2 și ocupă locul 4 cu 8 puncte. Juniorii B au trecut de dobrogeni cu 4-1 și sînt pe locul 9 cu 4 puncte. De remarcat că la acest nivel victoria aduce echipei care o obține 4 puncte.... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2010, 18:52 (14881 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga I, Unirea Urziceni-Dinamo București 1-0

Devoratorii de granzi

În Urziceni începe să se vorbeaască din nou despre «Uimirea». Octavian Grigore a ales pentru meciul cu echipa lui Andone să joace aceeași partitură ca în disputa cu Steaua. Astfel, l-a plantat în dreapta apărării pe debutantul Goge, pe stînga pe ex-dinamovistul Mușat, iar în centru pe Maftei și revenitul Mehmedovici. De asemenea, a supraaglomerat cu linia de mijloc și chiar cu oamenii din atac. Prin urmare, prima fază importantă s-a petrecut în minutul 34 și, culmea!, în careul lui Dolha. Argentinianul Garat nu și-a ținut mîna acasă, iar în urma hențului comis arbitrul Comănescu a dictat penalty pentru gazde. Raul Rusescu nu a ratat prilejul să-și treacă în cont primul gol pe acest sezon și Urziceniul... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2010, 18:50 (16722 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Stavăr înghesuie 450 de elevi în 8 săli de clasă

Ce lui nu îi place, altora le face

Stavăr înghesuie 450 de elevi în 8 săli de clasă

În saptămîna care a precedat începerea anului școlar, inspectorul general Ilie Stavăr a făcut publice o serie de date oficiale privitoare la sistemul de învățămînt din Ialomița. Potrivit acestora, Inspectoratul Școlar Ialomița are datorii neonorate către furnizori învaloare de 48 milioane de lei, dar a deschis noi șantiere de investiții în anul 2010. Mai mult decît atît, din această valoare uriașă, Inspectoratul Școlar va onora în acest an școlar doar 4,5 milioane de lei. Banii (în cazul în care vor veni!) vor fi folosiți pentru 26 de obiective școlare a căror listă rămîne, deocamdată, secretă. Pentu că Ilie Stavăr pare să nu aibă niciun criteriu rezonabil de distribuire a acestor fonduri, oferim... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2010, 17:20 (20996 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Administrație cu Profesionala

Administrație cu Profesionala

Avem 5 primari fără liceu și 26 cu liceu! Restul au Facultate. Cu sau fără frecvență. La zi sau la distanță. Administrațiile locale din județ au încăput de doi ani pe mîinile unor primari pentru care mama învățăturii a fost, mai degrabă, școala de partid decît o instituție de învățămînt. Desigur, situația nu este generalizată. Avem primari de la însămînțător artificial pînă la inginer și de la sudor la jurist. Paleta meseriilor edililor locali oferă surprize nebănuite...

«Meserie te halesc!»
Cunoscători sau nu în ale administrației locale, primarii din județul nostru au diverse îndeletniciri de bază. Ocupația de primar permite orice. Evident, de această dată facem referire... [citește_tot_articolul]

27 Septembrie 2010, 22:32 (17492 vizualizări - 7 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Ionașcu se ține de hypermarketuri

Ionașcu se ține de hypermarketuri

Talentul de investitor strategic «pe hîrtie» al primarului Gabi Ionașcu se manifestă din nou. De această dată edilul pasionat de altfel de mega investiții, pasiuni mai puțin concretizate, și-a exprimat public intenția de a juca la cărți alte vreo 4 hectare din terenul slobozean pentru construcția unui nou hypermarket. Asta așa, în ciuda crizei și a slobozenilor ce abia își mai permit o sticlă de apă plată de la chioșcul din colțul blocului...

Dacă-i supermarket, cu plăcere
În ciuda îndemnurilor de austeritate, a bugetelor micșorate și a unei crize financiare fără precedent, Primăria Slobozia vrea să-și pună tichie de mărgăritar. Iar tichia se numește construcția unui... [citește_tot_articolul]

27 Septembrie 2010, 13:18 (23492 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

RADEF cedează Grădina de Vară Primăriei Slobozia

Vom avea teatru

RADEF cedează Grădina de Vară Primăriei Slobozia

Grădina de Vară a cinematografului Ialomița va fi predată autorităților locale. Primăria Slobozia își dorește să refacă actuala construcție și să o transforme într-un teatru în aer liber. Cinematograful Ialomița, al doilea obiectiv pe care RADEF este obligată să-l transfere municipalității, rămîne în litigiu...

Primul teatru în aer liber din oraș
Grădina de Vară a cinematografului Ialomița, lăsată în paragină timp de peste 10 ani, urmează să fie preluată prin transfer de către autoritățile locale. Potrivit declarațiilor directorului Clubului Municipal Slobozia, Ion Constantin, Regia Autonomă a Distribuției și Exploatării Filmelor «România Film» este dispusă să cedeze... [citește_tot_articolul]

27 Septembrie 2010, 06:08 (20283 vizualizări - 0 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
269 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Grupul de Comunicare Strategică: 4 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 18 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10861, fiind înregistrate 4 noi cazuri față de ...[citește_toată_știrea]

18 August 2021, 16:45
(2748 vizualizări - 0 comentarii)


Lilieci: Șofer mort într-un accident rutier

Lilieci: Șofer mort într-un accident rutier

Un grav accident rutier s-a petrecut miercuri, 18 august a.c., pe raza localității Lilieci. Din verificările efectuate a reieșit că evenimentul rutier s-a produs ca urmare a coliziunii dintre un autoturism ...[citește_toată_știrea]

18 August 2021, 16:30
(3833 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța a activat Comandamentul pentru Situații de Urgență

Administrația Națională de Meteorologie a emis atenționări de tip Cod Portocaliu și Galben pentru Nordul și Estul Munteniei, cea mai mare parte a Dobrogei, Sudul Moldovei, Sud-Estul Transilvaniei, precum ...[citește_toată_știrea]

18 August 2021, 14:40
(4622 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cod Portocaliu de instabilitate atmosferică accentuată

Ialomița: Cod Portocaliu de instabilitate atmosferică accentuată

Începând de miercuri, 18 august a.c., de la orele 14,00, și până joi, 19 august a.c., la ora 06,00, Ialomița se va afla sub efectele Codului Portocaliu de instabilitate atmosferică accentuată. Potrivit ...[citește_toată_știrea]

18 August 2021, 14:30
(2678 vizualizări - 0 comentarii)


Luciu: Incendiu din cauza unui scurtcircuit electric

Luciu: Incendiu din cauza unui scurtcircuit electric

Marți, 17 august a.c., în jurul orelor 13,10, un apel primit prin intermediul numărului unic de urgență 112 la dispeceratul integrat al Inspectoratului anunța producerea unui incendiu la o casă în satul ...[citește_toată_știrea]

18 August 2021, 11:40
(2715 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Luciu incendiu


RAJA Constanța: Apă oprită la Dridu din cauza unei avarii

Echipele RAJA au intervenit pentru executarea lucrărilor de remediere a unei avarii pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 180 mm, de pe strada Principală nr. 25 din localitatea Dridu. În vederea ...[citește_toată_știrea]

17 August 2021, 19:45
(4264 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Cercetat penal pentru că și-a agresat soția

Luni, 16 august a.c., polițiștii din cadrul Poliției Orașului Căzănești au fost sesizați, de o femeie de 50 de ani, cu privire la faptul că ar fi fost lovită de concubinul său în vârstă e 49 de ani. În ...[citește_toată_știrea]

17 August 2021, 17:06
(4556 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: La volan sub influența băuturilor alcoolice

În seara zilei de luni, 16 august a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au oprit în trafic, un autoturism care se deplasa pe DN2A-E60. La volanul autovehiculului a fost identificat un bărbat, în ...[citește_toată_știrea]

17 August 2021, 16:45
(1668 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 6 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Marți, 17 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10857, fiind înregistrate 6 noi cazuri față de ziua ...[citește_toată_știrea]

17 August 2021, 16:40
(2418 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Reținut pentru furt calificat

Polițiștii ialomițeni au identificat un tânăr de 22 de ani, din comuna Movilița, bănuit de comiterea a două infracțiuni de furt calificat. Luni, 16 august a.c., acesta fost reținut pentru 24 de ore și introdus ...[citește_toată_știrea]

17 August 2021, 16:15
(1819 vizualizări - 0 comentarii)


Maia: Un tânăr fără permis a provocat un accident rutier

În noaptea de sâmbătă spre duminică, 14/15 august a.c., polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul că pe raza comunei Maia s-a produs un accident soldat cu pagube materiale. Din primele verificări ...[citește_toată_știrea]

16 August 2021, 18:00
(4049 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: La volan, sub efectul drogurilor

În acest week-end, polițiștii ialomițeni au desfășurat ample activități de prevenire a accidentelor rutiere pe șoselele din județ. În timp ce efectuau un filtru rutier pe raza municipiului Fetești, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

16 August 2021, 17:40
(2291 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Razie a polițiștilor și jandarmilor

Țăndărei: Razie a polițiștilor și jandarmilor

Sâmbătă, 14 august a.c., polițiști ialomițeni, cu sprijinul jandarmilor ialomițeni au desfășurat o acțiune pe raza orașului Țăndărei, pentru prevenirea și combaterea violenței stradale, dar și a prevenirii ...[citește_toată_știrea]

16 August 2021, 17:30
(1992 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Țăndărei razie


Grupul de Comunicare Strategică: 2 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Luni, 16 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10851, fiind înregistrate 2 noi cazuri față de ziua ...[citește_toată_știrea]

16 August 2021, 16:30
(1909 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 7 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Duminică, 15 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10849, fiind înregistrate 7 noi cazuri față de ...[citește_toată_știrea]

15 August 2021, 16:30
(1865 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 1 nou caz de COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 14 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10842, fiind înregistrat 1 nou caz față de ziua ...[citește_toată_știrea]

14 August 2021, 17:15
(2697 vizualizări - 1 comentariu)


Țăndărei: Dosar penal pentru că purta un cuțit asupra sa

Țăndărei: Dosar penal pentru că purta un cuțit asupra sa

În cadrul unei acțiuni desfășurată joi, 11 august a.c., pe raza orașului Țăndărei, jandarmii ialomițeni au identificat un tânăr, de 31 de ani, asupra căruia a fost găsit un cuțit cu lungimea de 52 cm, în ...[citește_toată_știrea]

13 August 2021, 16:40
(6593 vizualizări - 11 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 6 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Vineri, 13 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10841, fiind înregistrate 6 noi cazuri de îmbolnăvire ...[citește_toată_știrea]

13 August 2021, 16:15
(1794 vizualizări - 1 comentariu)


lPJ Ialomița: Amenzi de 117 mii de lei, aplicate de polițiști

În ultimele 24 de ore polițiștii au intervenit la 92 evenimente, din care 86 sesizate pe numărul unic pentru apeluri de urgență 112, au constatat 10 infracțiuni și au aplicat 339 de sancțiuni contravenționale ...[citește_toată_știrea]

13 August 2021, 15:30
(2299 vizualizări - 1 comentariu)


ISU Ialomița: Măsuri de siguranță pentru un week-end fără evenimente

Reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență al județului Ialomița au câteva recomandări pentru persoanele care aleg să-și petreacă acest week-end în zonele turistice. Astfel, este necesar ...[citește_toată_știrea]

13 August 2021, 11:30
(4484 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: La bugetul statului s-au încasat 176,56 milioane de lei

Potrivit Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița, în luna iulie 2021 s-au încasat venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 176,56 milioane de lei, cu 93,9 ...[citește_toată_știrea]

12 August 2021, 18:20
(2145 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 4 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Joi, 12 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10835, fiind înregistrate 4 noi cazuri de îmbolnăvire ...[citește_toată_știrea]

12 August 2021, 17:05
(1708 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Aproape 1,5 milioane de lei, obligații suplimentare la buget în urma controalelor

Inspectorii Activității de Inspecție Fiscală din cadrul AJFP Ialomița au efectuat, în luna iulie 2021, controale la contribuabili persoane fizice și juridice. Astfel, au fost înregistrate 17 inspecții fiscale ...[citește_toată_știrea]

12 August 2021, 15:50
(4378 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Accident în zona Hermes

Slobozia: Accident în zona Hermes

Joi, 12 august a.c., pe raza municipiului Slobozia, pe DN2A (zona Hermes), s-a produs un accident rutier, fiind implicate 3 autoutilitare și un autoturism. Pompierii din Slobozia au intervenit de urgență ...[citește_toată_știrea]

12 August 2021, 14:20
(1590 vizualizări - 0 comentarii)


Pompierii din Urziceni, intervenție la un accident în județul Buzău

Miercuri, 11 august a.c., două echipaje de pompieri din Urziceni au intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD la un accident rutier produs în satul Pitulicea/Buzău, în ...[citește_toată_știrea]

12 August 2021, 13:20
(3702 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Incendii de vegetație uscată și miriști de grâu

Miercuri, 11 august a.c., pompierii Urziceni au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu de vegetație uscată produs pe raza comunei Bărbulești. Au ars vegetație uscată, mărăciniș și lăstăriș ...[citește_toată_știrea]

12 August 2021, 13:05
(2296 vizualizări - 0 comentarii)


APIA primește cereri de plată pentru acordarea de sprijin financiar aferent măsurii de distilare a vinului în situații de criză

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că, în data de 10 august 2021, a fost publicat, în Monitorul Oficial Partea I, Ordinul nr. 178/2021, pentru aprobarea Normelor metodologice ...[citește_toată_știrea]

12 August 2021, 12:10
(8354 vizualizări - 0 comentarii)


Racla cu moaștele Sfântului Cuvios Serafim de Sarov, la Bărcănești

În perioada 13-15 august 2021, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, Parohia Bărcănești organizează o serie de manifestări cu ocazia sărbătoririi hramului «Adormirii Maicii Domnului ...[citește_toată_știrea]

12 August 2021, 11:10
(2801 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Întreruperi ale furnizării de apă la Sudiți

Pentru realizarea operațiunilor periodice de întreținere a rezervorului de înmagazinare apă potabilă din localitatea Sudiți, RAJA Constanța va întrerupe furnizarea apei potabile joi, 12 august 2021, în ...[citește_toată_știrea]

11 August 2021, 18:00
(3128 vizualizări - 0 comentarii)


Lista participanților la Festivalul «Trofeul Tinereții» Amara 2021

În perioada 3-5 septembrie 2021, Consiliul Județean Ialomița și Primăria Amara vor organzia cea de a 53-a ediție a Festivalul «Trofeul Tinereții». Marți, 10 august a.c., la Slobozia, s-a desfășurat etapa ...[citește_toată_știrea]

11 August 2021, 17:00
(2467 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...