Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Diplome de «GROPAR AL ROMÂNIEI» pentru senatorul Tudor Panțuru și deputatul Gheorghe Tinel

De la deputatul PNL Cristina Pocora fără număr

Diplome de «GROPAR AL ROMÂNIEI» pentru senatorul Tudor Panțuru și deputatul Gheorghe Tinel

Deputatul Pocora a acordat azi diplome de «GROPAR AL ROMÂNIEI» parlamentarilor ialomițeni care nu au votat marți moțiunea «Opriți genocidul social». Diplomele sînt inscripționate cu titlul de «Gropar al României pentru susținerea planului guvernamental de tăiere a pensiilor și a salariilor». Acestea au fost prezentate de deputatul PNL de Ialomița în cadrul unei conferințe de presă. «Voi înmîna personal aceste diplome celor doi parlamentari ilomițeni care au votat marți împotriva intereselor cetățenilor ialomițeni care i-au trimis în Parlament» a declarat Cristina Pocora.
Gestul, evident unul politic, are menirea de a trage un semnal de alarmă asupra modului în care «parlamentarii ialomițeni... [citește_tot_articolul]

17 Iunie 2010, 14:01 (28864 vizualizări - 11 comentarii)

POLITICĂ

20000 de activiști de partid pentru electoralele din 2012

Politichia locală se pregătește de alegeri

20000 de activiști de partid pentru electoralele din 2012

Cu sau fără criză, partidele politice locale au intrat în febra pregătirilor pentru alegerile locale din 2012. Deși nu par să fi înțeles mare lucru din cei 20 de ani de pluripartitism trecuți pînă acum, politicienii locali au învățat că alegerile nu se cîștigă în lunile de campanie electorală dinaintea votului, ci în anii care le preced. Pentru că vrînd-nevrînd, alegerile locale din 2012 ne privesc direct, Independent a decis să monitorizeze pentru dumneavoastră prestația celor trei partide politice de pe eșicherul politic local. Ne propunem deci, în cei doi ani și jumătate care ne mai rămîn pînă la alegeri, să-i aducem în fața dumneavoastră pe reprezentanții partidelor din toate cele 66 de unități... [citește_tot_articolul]

17 Iunie 2010, 11:42 (13689 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Locuințele ANL din Slobozia nu au clienți

Locuințele ANL din Slobozia nu au clienți

Rîvnite în urmă cu cîțiva ani mai abitir decît sfintele moaște, vînate de rude și rubedenii politice, obiect a numeroase scandaluri și sesizări, locuințele ANL din Slobozia își trăiesc ultimele zile de glorie. Potrivit unei decizii a Guvernului de la sfîrșitul lunii aprilie, cele 210 apartamente și garsoniere din Slobozia pot fi vîndute. Din păcate, în ciuda prețurilor relativ mici, locuințele construite în Ialomița nu prea se caută, iar banii nu pot fi recuperați potrivit așteptărilor Guvernului. Chiriașii susțin că principala cauză pentru care ezită să investească într-o astfel de locuință o reprezintă calitatea slabă a construcției și problemele administrative întîmpinate în decursul anilor... [citește_tot_articolul]

17 Iunie 2010, 05:23 (35231 vizualizări - 4 comentarii)

Taguri: Slobozia ANL

EVENIMENT

Taxe și impozite locale de 72 milioane de lei, NEACHITATE

Taxe și impozite locale de 72 milioane de lei, NEACHITATE

Valoarea taxelor și impozitelor neîncasate de adminstrațiile locale și Consiliul Județean Ialomița se ridică la peste 72 milioane de lei.
Cifra a fost avansată de Prefectura Ialomița, ca urmare a eforturilor acestei instituții de «asanare a problemelor administrativ teritoriale ale județului Ialomița». Potrivit sursei citate, datoriile restante sînt mai vechi de un an și au apărut ca rezultat al lipsei de implicare a autorităților locale și județene în recuperarea taxelor și impozitelor.
Pînă la acest moment, autoritățile locale și județene vizate nu au oferit nicio explicație oficială cu privire la datoriile acumulate. Detaliate, datele statistice oferite de Prefectura Ialomița confirmă... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2010, 11:58 (22439 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

ECHIPA MOMENTULUI

Mari performanțe pentru micii automobiliști de la Palatul Copiilor

ECHIPA MOMENTULUI

S-a terminat sezonul fotbalistic. Lupta dintre semicercuri a luat și ea pauză.Cu toate acestea, sportul are viață, iar celelalte ramuri sportive se chinuie să-și facă loc, întrecîndu-se în a ne oferi momente demne de apreciat.

Schumacher, păzea!
De asta ne-am dat seama joi, 10 iunie, cînd ne-a atras atenția un zgomot spectaculos de motoare ambalate, venite din zona statuii Colonelului Popescu. «Este un concurs de karturi» ne lămurește polițistul însărcinat cu ordinea publică în parc. Era, de fapt, doar un antrenament al echipei de karting de la Palatul Copiilor, așa cum aveam să aflăm mai tîrziu de la tatăl unuia dintre copii. Concursul avea să fie în week-end, la Roșiori... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2010, 09:29 (23962 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

ANCHETĂ

Viceprimarul de la Bărbulești, acuzat de tentativă de omor

Cum să primești NUP cînd dai cu cuțitul

Viceprimarul de la Bărbulești, acuzat de tentativă de omor

Liță Vasile, zis Pătăvaru, viceprimarul comunei Bărbulești a fost acuzat de tentativă de omor. Toată tărășenia s-a petrecut după ce vicele a înjunghiat un om. Mai mult, în urma unui scandal de amploare, viceprimarul s-a ales, la rîndu-i, cu o bătaie zdravănă. Dosarul de acuzare s-a finalizat, iar vicele Pătăvaru a primit NUP, prin «bunăvoința» procurorilor ialomițeni... Între timp însă, atunci cînd nu stă la biroul din Primărie, viceprimarul se plimbă cu mașina plină de arsenal. Iar în cazurile fericite este prins de Poliție...

Pătăvaru, spaima Bărbuleștiului
O știre banală a trecut neobservată la jumătatea lunii martie 2010. Și rămînea la fel de neobservată dacă soluționarea... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2010, 08:22 (34437 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

SPORT

Cupa Tinerelor Speranțe la Scrimă

Cupa Tinerelor Speranțe la Scrimă

Sîmbăta, 12 iunie, în sălile de scrimă și atletism ale Complexului Sportiv Municipal Slobozia s-a desfășurat Cupa Tinerelor Speranțe, competiție de sabie destinată copiilor și speranțelor. La acest eveniment au participat 62 de sportivi, reprezentînd 6 cluburi din Constanța, București, Brașov și Slobozia. În privința rezultatelor sportivilor noștri, merită menționată prima poziție ocupată de Diana Cruțu la copii feminin. Pe locul 2 s-a clasat o altă sportivă din Slobozia, Alexandra Manole. Merită reținută, de asemenea, prima poziție ocupată de echipa CSS Slobozia la copii și speranțe feminin. O mică dezamăgire a produs Loredana Dima, prin clasarea pe locul 2 la speranțe feminin, dar, așa cum ne... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2010, 07:15 (19915 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Nicolae Anghel, tenis, CSS Slobozia

Viitor de aur sportu’ nostru are

Nicolae Anghel, tenis, CSS Slobozia

Nicu este un puști ambițios, mînuitor al rachetei, care chiar dacă mai are de cizelat tehnica de lovire, lucru normal la vîrsta lui, excelează în privința vitezei cu care acoperă terenul. Datorită acestei calități s-a impus rapid și în probele de sprint la atletism. «Sînt cel mai bun din țară la 50 de metri și vreau să reușesc și în tenis pentru că este sportul meu preferat» ne spune Nicu. Iar profesorul Ion Savu îl completează: «A avut, într-adevăr, la 50 de metri cel mai bun timp, iar posibilitățile sînt foarte mari. Poate ajunge unde își dorește, însă prin multă muncă». În cîteva săptămîni începe campionatul național de tenis, unde Nicu țintește locul 3 la categoria lui de vîrstă. Un obiectiv... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2010, 07:14 (26482 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga III, Unirea Slobozia-Calatis Mangalia 1-1

Bine că s-a terminat!

Unirea Slobozia a terminat campionatul 2009-2010 pe podium. Și a terminat și benzina! Pentru că echipa clasată pe 3 în seria a II-a din liga a III-a a gîfîit ca o locomotivă de la începutul secolului XX. Dovada involuției galben-albaștrilor o reprezintă diferența incredibilă de 24 de puncte față de liderul Viitorul Constanța, în condițiile în care, la finele turului, Unirea se afla la doar 3 puncte de echipa lui Hagi. Și vineri, 11 iunie, în ultima etapă, lucrurile au stat aproape la fel. Unirea care, pentru a-și îndeplini obiectivul (sau ce a mai rămas din el), avea nevoie de un punct, l-a obținut. Nu înainte ca băieților lui Prepeliță să le treacă glonțul pe lîngă ureche. În minutul 19, Ene... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2010, 07:13 (23861 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Cupa Ialomiței pentru sportivii nevăzători

Șah

Cupa Ialomiței pentru sportivii nevăzători

La sfîrșitul săptămînii trecute, la sediul Asociației nevăzătorilor din Romînia, filiala Ialomița și Călărași, s-a desfășurat una dintre cele mai spectaculoase competiții de șah din ultimii 20 de ani. Concurenții, în majoritatea lor nevăzători sau slab văzători s-au întrecut preț de mai multe ore, ținînd canicula în șah etern, pentru premii simbolice oferite de Direcția pentru Sport Ialomița, partenerul oficial al evenimentului. Remarcabil de iuți pe tabla cu 64 s-au dovedit a fi mezinul competiției, Petru Ceasăr, de 24 de ani, venit tocmai de la Bacău, dar și veteranul competițiilor de gen, Achim Drăghiță care, la 69 de ani, a ținut piept cu succes mai tinerilor săi colegi: «e normal să fie așa... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2010, 07:11 (17627 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Plutonierul Florin Mangiurea, scafandrul vitezist

În perioada 9-11 iunie, la Piatra Neamț, s-a desfășurat finala Campionatului de atletism și cros a Ministerului Administrației și Internelor. Printre cei 200 de participanți s-au aflat și reprezentanți ai Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» Slobozia. Dintre aceștia s-a evidențiat plutonierul Florin Mangiurea, scafandru în cadrul acestei instituții, care a cîștigat proba de 100 de metri viteză, la categoria sa de vîrstă (36-45 de ani). Plutonierul Florin Mangiurea, în vîrstă de 37 de ani, este militar de carieră și angajat al unității încă din anul 1994. Tînărul a trecut în corpul subofițerilor operativi din cadrul ISU Ialomița în anul 2005, iar din anul 2007 face parte... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2010, 07:10 (18524 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Peste 1,6 milioane de lei pentru profesorii ialomițeni

În timp ce profesorii protestează în bloc pentru păstrarea salariilor și a altor sporuri și venituri didactice, Direcția Județeană a Finanțelor Publice a alocat, la sfîrșit de an școlar, suplimentări bugetare pentru satisfacerea financiară a dascălilor din sistemul de învățămînt preuniversitar ialomițean. E drept, doar pentru 10 unități de învățămînt, însă chiar și așa dascălii vor încasa nu mai puțin de 1,6 milioane de lei. Potrivit Direcției de Finanțe, banii provin din sumele defalcate din taxa pe valoarea adăugată, iar destinția este finanțarea cheltuielilor descentralizate la nivelul localităților din județul nostru. Concret, banii iau calea unităților de învățămînt preuniversitar de stat... [citește_tot_articolul]

15 Iunie 2010, 18:36 (23649 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Grav accident rutier între Slobozia și Bucu

click pe poză

Marți, 15 iunie ac., în jurul orelor 11.00, pe DN2A, la jumătatea distanței dintre Slobozia și Bucu, două autoturisme și un autotren au fost implicate într-un cumplit accident de circulație. Din nefericire, au existat și victime, în persoana unei femei de 60 de ani, ocupantul din dreapta al unuia dintre autoturisme. Femeia a fost transportată de urgență la spital, fiind în stare destul de gravă.

Filmul accidentului
Pe direcția Bucu-Slobozia, o autocamionetă, proprietatea unei firme locale, era staționată pe marginea carosabilului. Pe aceeași direcție, un autotren și un autoturism Dacia se deplasau, primul semnalizînd executarea depășirii, iar celălalt dublîndu-i acțiunea... [citește_tot_articolul]

15 Iunie 2010, 11:55 (29131 vizualizări - 3 comentarii)

Taguri: accident DN2A

Click aici

POLITICĂ

«Boc ești de rahat! Încrederea s-a terminat!»

Pesediștii ialomițeni au strigat timp de două ore în numele poporului

«Boc ești de rahat! Încrederea s-a terminat!»

Marți, 15 iunie, imediat după orele 9.00, PSD Ialomița a organizat un marș de protest pe străzile Sloboziei pentru susținerea moțiunii de cenzură împotriva Guvernului Boc. Timp de două ore, manifestanții PSD au scandat lozinci antiguvernamentale, încercînd astfel să atragă atenția și, în același timp, simpatia populației. Cele mai uzitate lozinci strigate în fața Prefecturii Ialomița au fost «Chioru’ și cu Piticu’ au furat pensia lu’ bunicu’!» și «Boc ești de rahat/Încrederea s-a terminat!». Manifestarea s-a încheiat, fără incidente notabile, la orele 11.00.

Oameni și farisei
La marșul de protest de pe străzile Sloboziei au participat, alături de membrii de partid, și... [citește_tot_articolul]

15 Iunie 2010, 11:05 (24618 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Preasfințitului Vincențiu i s-a făcut rău la slujbă din cauza caniculei

Aflat la sfîrșit de săptămînă la sfințirea unei biserici din Orboiești

Preasfințitului Vincențiu i s-a făcut rău la slujbă din cauza caniculei

Oficial, la sfîrșit de săptămînă, Ialomița s-a aflat sub cod meteorologic galben pentru caniculă. Potrivit specialiștilor, «ialomițenii s-au comportat relativ bine, ținînd cont de recomandările medicilor pentru protejarea în fața temperaturilor extrem de ridicate». Astfel, conform medicilor Serviciului Județean de Ambulanță, din cele 49 de solicitări înregistrate vineri, 11 iunie, doar în trei dintre cazuri medicii au ridicat din stradă persoane doborîte de caniculă. Sîmbătă, 12 iunie, telefoanele Ambulanței au sunat de 82 de ori, de 4 ori pentru ialomițeni căzuți în stradă din cauza temperaturilor ridicate. Și ieri, duminică, 13 iunie, două persoane din zona Urziceni au fost aduse de urgență... [citește_tot_articolul]

14 Iunie 2010, 14:42 (25806 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Complicele lui Tera, Relu Costan a solicitat eliberarea sub control judiciar

După ce la începutul lunii, respectiv în data de 2 iunie, Curtea de Apel București a respins recursurile formulate de către Ion Tămîrjan, zis Tera și Relu Costan, ambii arestați sub acuzația de proxenetism, săptămîna precedentă și magistrații ialomițeni au decis ca suspecții să rămînă în arest. Concret, în urmă cu o săptămînă, luni, 7 iunie, Relu Costan a înaintat Tribunalului Ialomița o solicitare de eliberare sub control judiciar, cerere ce i-a fost respinsă ca neîntemeiată. Mai interesant decît aceasta rămîne însă aspectul că cel puțin Costan rămîne în continuare fără avocat ales, proxenetul fiind reprezentat în fața judecătorilor Tribunalului de un apărător din oficiu. În plus, Ion Tămîrjan... [citește_tot_articolul]

14 Iunie 2010, 09:21 (29294 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ultimul mohican al vinului ialomițean

Vin de «Viață Lungă» la AGROFAM GRUP

Ultimul mohican al vinului ialomițean

În urmă cu 20 de ani, cînd a venit Revoluția, podgoriile combinatului viticol de la Fetești se întindeau pe 2000 de hectare, iar strugurii de masă produși aici erau renumiți în întreg lagărul socialist, din Polonia și pînă în capitala mamei Rusii. Acum, pe locul unde altădată se întindeau viile nu vezi decît scaieți și pîrloagă, sutele de agajați s-au risipit în cele 4 vînturi, iar din «uzina de făcut vin» n-a mai rămas decît o podgorie cochetă de 60 de hectare și... un om. Se numește Tudor Pleșca, are 80 de ani și, potrivit reprezentanților SC Agrofam Grup, lui i se datorează rețetarul celui mai rîvnit vin din Ialomița: vinul de viață lungă.

Podgoria lui Poienaru
Cîndva... [citește_tot_articolul]

13 Iunie 2010, 11:08 (31375 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Autoritățile locale pot accesa singure programe naționale de finanțare a investițiilor

După 20 de ani de așteptare, zeci de programe de finanțare națională și europeană ratate și sute de dosare de finanțare depuse, administrațiile locale din Ialomița au libertatea de a-și construi singure viitorul. Hotărîrea de Guvern care permite acest lucru poartă numărul 330, este datată 31 martie 2010, a intrat în vigoare la sfîrșitul lunii aprilie și permite de la reabilitarea drumurilor de interes local și pînă la investiții în unitățile administrative cu resurse turistice. Se face, astfel, unul dintre cei mai importanți pași în descentralizarea administrativă a județelor și, ce e mai important, în eliminarea dictaturii Consiliilor Județene, fără de girul cărora nu se putea derula nicio investiție... [citește_tot_articolul]

12 Iunie 2010, 17:02 (20479 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Două eleve ale Liceului Pedagogic, «vârfuri» ale Pedagogiei

Două eleve ale Liceului Pedagogic, «vîrfuri» ale Pedagogiei

În vacanța de Paște a acestui an, Liceul Pedagogic «Matei Basarab» din Slobozia a găzduit, în premieră, Olimpiada Națională de Pedagogie-Psihologie, olimpiadă la care au participat licee de profil din toată țara. La concurs au participat și 6 elevi ai liceului slobozean, printre care și două june de doar 16 ani, eleve în clasa a IX-a E...
Prietene de mici, Anca Marin și Elena Săvulescu s-au ajutat reciproc de cînd se știu, fiind ca două surori. Punîndu-se cu burta pe carte, au reușit și la Olimpiadă, motiv pentru care, atît profesorii, cît și colegii, le tratează cu un deosebit respect. «Sînt fete silitoare, vin din mediul rural, dar au putere mare de muncă» le cataloghează directorul Maria... [citește_tot_articolul]

12 Iunie 2010, 10:31 (25937 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

După ce și-a «tras» instalațiile Combinatului Chimic, Chemgas Holding vrea și Stația de Captare a apei de la Modelu

Amonil, preluată pe «bucăți» de o firmă de apartament

După ce și-a «tras» instalațiile Combinatului Chimic, Chemgas Holding vrea și Stația de Captare a apei de la Modelu

Încet dar sigur, producătorul de îngrășăminte chimice din Slobozia, Amonil SA este vîndut pe bucăți. Și dacă nu se vinde, atunci sigur va fi executat silit. După ce a pierdut proprietatea asupra celor mai importante instalații de producție, Combinatul Chimic a pierdut și activele ce le deținea în comuna Modelu. Sau cel puțin este pe cale să le piardă. Tunul se dă prin societatea Chemgas Holding, o firmă de apartament, al cărei principal scop pare a fi preluarea pe «bucăți» a Amonil...

Chemgas a luat instalațiile
Istoricul tranzacțiilor pe cît de dubioase pe atît de legale desfășurate în curtea Combinatului Chimic de la Slobozia a început anul trecut. Imposibilitatea... [citește_tot_articolul]

11 Iunie 2010, 15:45 (33771 vizualizări - 1 comentariu)

Vineri 26 Iun 2026
276 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Fetești: Fierul vechi, ținta hoților

Polițiștii feteșteni în colaborare cu agenții Posturilor de Poliție arondate au organizat marți, 11 ianuarie, o acțiune preventivă. În cadrul activităților polițiștii au legitimat 124 de persoane, au verificat ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2011, 17:09
(9922 vizualizări - 1 comentariu)


Urziceni: Acțiuni intense în trafic

Marți, 11 ianuarie, polițiștii din Urziceni au desfășurat timp de trei ore o acțiune pe linie rutieră în localitățile Coșereni, Bărbulești și Borănești. În timpul activităților au fost controlate peste ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2011, 17:07
(11071 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 14 sesizări penale pentru firme întocmite de Finanțe

Potrivit unei informări, în ultima lună a anului precedent, reprezentanții Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița au efectuat 341 de verificări ale bazei de impozitare, ale legalității declarațiilor ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2011, 17:03
(11127 vizualizări - 0 comentarii)


Mită în arestul IPJ Ialomița

Un agent al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița a fost arestat după ce a luat mită 250 de euro. Polițistul a introdus în arestul poliției un telefon mobil pentru a înlesni convorbiri ale unui ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2011, 16:28
(12371 vizualizări - 5 comentarii)


Fetești: I s-a făcut rău în sala de judecată

Unui bărbat din Fetești i s-a făcut rău în sala de ședințe a Tribunalului Fetești. S-a întîmplat marți, 11 ianuarie, Octavian S., bărbatul de 62 de ani solicitînd ajutor medical de urgență. Echipajul S ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2011, 13:19
(16249 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Au spart un magazin

În cursul nopții de marți spre miercuri, 11 spre 12 ianuarie, agenți din cadrul Poliției Comunitare Slobozia, pe fondul unei informații obținute de unul dintre sectoriști, au depistat în jurul orei 3.3 ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2011, 09:55
(14123 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2011, 18:54
(6796 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2011, 18:44
(7147 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infractori prinși și arestați

La începutul săptămînii, luni, 10 ianuarie, polițiștii din Urziceni și cei din Borănești au reușit prinderea unui tînăr de 24 de ani, din localitate, pe numele căruia exista un mandat de arestare. Tînărul ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2011, 18:24
(8783 vizualizări - 0 comentarii)


Grindu: Au încercat să fure porumbul unui consătean

Trei bărbați din localitatea Grindu au fost prinși de polițiștii din localitate în timp ce încercau să fure mai mulți saci de cereale din gospodăria unui consătean în vîrstă de 76 ani. Pe scurt, cei trei ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2011, 18:23
(10485 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Grind furt


Produsele accizabile, în atenția polițiștilor

Luni, 10 ianuarie, polițiștii ialomițeni au desfășurat o acțiune de amploare al cărei scop principal l-a constituit prevenirea faptelor de natură penală, dar și verificarea legalităților în domeniul transporturilor ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2011, 18:22
(11898 vizualizări - 0 comentarii)


Mașină furată din Franța, într-o curte din Bărbulești

Mașină furată din Franța, într-o curte din Bărbulești

La sfîrșitul săptămînii precedente, vineri, 7 ianuarie a.c., polițiști din Urziceni în colaborare cu agenții Postului de Poliție Bărbulești au organizat și executat o acțiune pentru depistarea autoturismelor ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2011, 20:04
(12626 vizualizări - 5 comentarii)


Ialomița: Incendii și oameni căzuți în stradă

Echipajul SMURD de la Fetești a fost alertat vineri, 7 ianuarie 2011, pentru a acorda ajutor unui cetățean, de 49 de ani, care, după ce a consumat băuturi alcoolice, căzuse în stradă. După ce i-a fost acordat ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2011, 20:01
(9853 vizualizări - 0 comentarii)


Oferte de muncă în Germania pentru studenți

Agenția Municipală pentru Ocuparea Forței de Muncă București anunță organizarea selecției pentru studenții care doresc să muncească în vacanța de vară în Germania. Selecția se va desfășura în perioada ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2011, 19:59
(10990 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Hoți prinși și arestați

După ce vineri, 7 ianuarie, la Amara au fost furate mai multe bunuri de peste 30000 lei, polițiștii au reușit să prindă hoții, doi bărbați, de 32 de ani și 22 de ani, ambii din comuna Grivița. Mai mult ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2011, 19:58
(12712 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara hoți


Ialomița: Rata șomajului, în creștere

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru ocuparea Forței de Muncă, în ultima lună a anului precedent rata șomajului a fost în creștere. «La sfîrșitul lunii decembrie 2010, în evidențele ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2011, 19:56
(10892 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Băuți și fără permis la volan

Un bărbat de 39 de ani a fost prins de polițiști în timp ce se deplasa cu mașina deși băuse. Individul a fost identificat pe raza localității Jilavele, vineri, 7 ianuarie a.c., și pentru faptul că a condus ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2011, 19:50
(11587 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Noi reglementări fiscale

«Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează persoanele juridice române plătitoare de impozit pe profit că au posibilitatea de a opta pentru plata impozitului pe veniturile microîntreprinderilor ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2011, 19:48
(9114 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Subvenții pentru crescătorii de animale

Potrivit unui comunicat de presă, «Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură Ialomița informează că a fost demarată a treia etapă de depunere a cererilor de plată, cu termen limită 21 ianuarie ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2011, 17:05
(13043 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cursuri gratuite pentru electricieni la Camera de Comerț

Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Ialomița anunță implementarea proiectului european «Formare profesională în vederea obținerii calificărilor de electrician în construcții și electrician de întreținere ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2011, 17:04
(10803 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Pompierii, prezenți la Bobotează

Pentru a preveni eventualele incendii, pompierii ialomițeni au supravegheat buna desfășurare a slujbelor bisericești în ziua de Bobotează. Potrivit reprezentanților Inspectoratului pentru Situații de Urgență ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2011, 17:03
(10676 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: «Șoferi» fără permise, depistați în trafic

Miercuri, 5 ianuarie a.c., în jurul orei 16.00, polițiștii slobozeni, în timp ce se aflau în executarea atribuțiilor de serviciu, au oprit pentru control pe strada Viitor, un autoturism condus de un bărbat ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2011, 17:19
(12523 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Siguranța în școli, în atenția Poliției

În cursul zilei de miercuri, 5 ianuarie a.c., polițiști din cadrul Biroului de Ordine Publică pentru Mediul Urban au desfășurat activități preventive în incinta și în zona adiacentă unităților de învățămînt ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2011, 17:18
(13882 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Prinși la scurt timp după ce au furat mai multe bunuri

În după-amiaza zilei de miercuri, 5 ianuarie a.c., în timp ce se afla în executarea atribuțiilor de serviciu pe raza municipiului Fetești, o echipă mixtă de patrulare a depistat doi localnici, în vîrstă ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2011, 17:17
(11059 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești hoț


DGFP Ialomița: Se poate reveni la statutul de neplătitor de TVA!

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că prin modificarea și completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul Fiscal și reglementarea unor măsuri financiar-fiscale, va fi ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2011, 17:08
(16679 vizualizări - 0 comentarii)


Piețele din Fetești, la control

Polițiștii feteșteni, împreună cu trei elevi ai Școlii de Agenți de Poliție «Vasile Lascăr»-Cîmpina, aflați în practică, au organizat și executat, începînd cu orele 10.00, timp de două ore, acțiuni punctuale ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2011, 17:01
(10665 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Fetiță de 9 ani, lovită în plin de o mașină

O fetiță de 9 de ani, din Coșereni, a fost transportată de urgență la spitalul din Urziceni după ce a fost rănită în urma unui accident rutier produs joi, 6 ianuarie a.c., în jurul orei 11.45, în centrul ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2011, 14:08
(10965 vizualizări - 0 comentarii)


Hyundai ix20 prezintă cea mai mare valoare reziduală a segmentului

Hyundai ix20 prezintă cea mai mare valoare reziduală a segmentului

Noul Hyundai ix20 este liderul segmentului său în ceea ce privește eficiența, siguranța... și acum, valoarea reziduală. Conform analizei desfășurate pe principalele piețe europene, cel ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2011, 17:23
(11181 vizualizări - 0 comentarii)


Traian: 4 infracțiuni la doar 18 ani

Un tînăr de numai 18 ani din comuna Traian este cercetat pentru comiterea infracțiunilor de violare de domiciliu, amenințare, viol și furt. Potrivit declarațiilor victimelor, în noaptea de 2 spre 3 ianuarie ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2011, 17:09
(10793 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: 1 la mie alcool pur în aerul expirat

Țăndărei: 1 la mie alcool pur în aerul expirat

Marți, 4 ianuarie, un bărbat din orașul Țăndărei a fost surprins de polițiști conducînd sub influența alcoolului. Bărbatul a fost oprit de în urma unui control de rutină la intersecția străzilor Avalanșei ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2011, 17:08
(11356 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...