Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

LATINISTELE de la CNMV

Olimpicii limbilor moarte

LATINISTELE de la CNMV

Mitul latinistelor de la Colegiul Național «Mihai Viteazul» a depășit demult gardul păzit al liceului: «Niște tocilare care mănîncă carte pe pîine... N-o să scoateți nimic de la ele. Cine dracu’ a mai pomenit să fii olimpic la o limbă moartă?!» descrie succint situația unul dintre adolescenții prezenți în urmă cu două săptămîni la Sărbătorile Sloboziei, acolo unde latinistele CNMV au fost premiate pentru pasiunea lor de modă ... antică. Spooky, cum ar spune latinii din Britania de azi. Dar extrem de tentant pentru un reportaj!

Antrenor de latiniști
CNMV are aspect de fortăreață romană. Două rînduri de paznici, patrule mixte, profesori cu ochi vigilenți, eleve-soldat... [citește_tot_articolul]

5 Iunie 2010, 13:16 (164738 vizualizări - 61 comentarii)

EVENIMENT

Pășunatul, INTERZIS în Ialomița!

Administrațiile locale au decretat

Pășunatul, INTERZIS în Ialomița!

În Ialomița administrațiile locale continuă să aplice legea după ureche. Urechea e a consilierilor locali, iar vocea pe care aceștia o ascultă, cea a primarului, este mai convingătoare decît legile și reglementările în vigoare. În cazul ordinului 210 (pentru modificarea și completarea Strategiei privind organizarea activității de îmbunătățire si exploatare a pajiștilor la nivel național), 12 dintre consiliile locale ale județului Ialomița au decis că «pohta» administrației locale este mai presus decît legea și au refuzat concesionarea acestor terenuri. În consecință, la acest moment, Prefectura Ialomița a acționat în contencios administrativ aceste autorități, iar procesele sînt în curs. Mai interesantă... [citește_tot_articolul]

4 Iunie 2010, 15:02 (27299 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Impresarul-proxenet Tera rămâne în arest

Agenție de modelling din Slobozia, «umbrelă» pentru prostituție de lux (update)

Impresarul-proxenet Tera rămîne în arest

Ion Tămîrjan, Tera printre cunoscuți, patronul singurei agenții de fotomodele din Slobozia, «Star Models», rămîne încarcerat în arestul IPJ Ialomița. După ce judecătorii l-au trimis după gratii sub acuzația de proxenetism, impresarul a formulat recurs împotriva acestei decizii la Curtea de Apel București. Miercuri, 2 iunie, magistrații Curții au respins însă recursurile formulate de cei doi proxeneți, Ion Tămîrjan și Costan Relu, apreciindu-le drept nefondate. Drept pentru care cei doi vor rămîne arestați pentru cel puțin 29 de zile. Interesant este faptul că, deși acuzațiile ce se rețin în sarcina celor doi sînt convingătoare, cei doi au fost reprezentați la Curtea de Apel București de un avocat... [citește_tot_articolul]

4 Iunie 2010, 10:36 (29236 vizualizări - 0 comentarii)

POLITICĂ

Ioan Martin, candidatul PNL la Primăria Sloboziei

Susținut de PSD

Ioan Martin, candidatul PNL la Primăria Sloboziei

Vom demara acest articol abrupt. Căci informația este, la rîndu-i, abruptă. Așadar, potrivit surselor noastre din mediul politic, Ioan Martin, președintele PNL Ialomița, va deveni candidatul acestui partid la funcția de primar al municipiului reședință de județ Slobozia. Și, foarte important, această candidatură va fi sprijinită chiar de PSD pe mîna liderului de județeană Ciupercă.

Ionașcu se duce la fundul... sursei de apă!
Motivul pentru care Gabi Ionașcu nu ar mai fi agreat de conducerea social-democrată pentru un nou mandat este evident: APA! Cu ea agățată de gît, pe post de piatră de moară, sărmanul primar nea Gabi gîfăie de peste un an încercînd să dreagă busuiocul... [citește_tot_articolul]

4 Iunie 2010, 06:22 (27973 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Academia Cațavencu: Caty Andronescu s-a apropiat periculos de mult de șeful CJ Ialomița

Academia Cațavencu: Caty Andronescu s-a apropiat periculos de mult de șeful CJ Ialomița

În cadrul unui articol de investigații, săptămînalul Academia Cațavencu lasă să se înțeleagă că între președintele Consiliului Județean și al organizației PSD Ialomița, onorabilul profesor Vasile Silvian Ciupercă și fostul ministru al Educației, Ecaterina Andronescu, ar exista «ceva». Acum, înțelegeți-ne și pe noi că ne vine greu a digera o astfel de informație în condițiile în care îi privim pe domnul Ciupercă și pe doamna în cauză. Asta nu înseamnă că băgăm mîna-n foc pentru șeful Consiliului Județean sau pentru doamna Caty. Căci, pe de altă parte, cine se aseamănă, se-adună; și, matematic vorbind, specialitatea domnului Ciupercă, în general 1+1=2. Și unde-s doi... Oricum, articolul îl citiți... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2010, 13:18 (27038 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Nu fura! Guvernul nu accepta concurență!»

300 de bugetari au scandat timp de două ore în fața Prefecturii Ialomita

«Nu fura! Guvernul nu accepta concurență!»

Peste 300 de bugetari din învățămînt și administrație au scandat în fața Prefecturii Ialomița lozinci antiguvernamentale, manifestîndu-și astfel disprețul față de măsurile adoptate de administrația Boc.
Deși conștienți de inutilitatea demersului lor, sindicaliștii și-au manifestat timp de două ore revolta, convinși fiind că este ultima soluție: «Știm că e degeaba, dar altceva nu mai avem de făcut. Locuri de muncă nu mai avem, salariile s-au tăiat, băncile ne bat la ușă... Nu ne-a rămas decît strada!».
Față de acțiunile de protest anterioare, cea de astăzi se dovedește suprinzătoare prin diversitatea protestatarilor strînși de sindicate. De la pensionari la cadre militare în retragere și... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2010, 13:11 (25123 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Autoritățile locale caută concesionari pentru proiectele SAPARD

După ce au fost la un pas de a înapoia banii investiți

Autoritățile locale caută concesionari pentru proiectele SAPARD

În urmă cu o lună, raportorii SAPARD au monitorizat stadiul implementării proiectelor SAPARD în 6 din cele 16 localități ialomițene care au beneficiat de astfel de investiții. Concluziile preliminare ale raportului au confirmat faptul că între proiectele inițiale în baza cărora s-au obținut finanțările și rezultatele finale există diferențe majore. Prin urmare, administrațiile locale au fost somate să readucă investițiile la forma inițială, în caz contrar fiind obligate să returneze, în medie, 2 milioane de lei noi. La o lună de la ultimatum, administrațiile locale verificate se pregătesc de concesionarea acestor investiții derulate cu fonduri europene.

Capul ce se pleacă, SAPARD-ul nu-l taie... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2010, 11:32 (28161 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

O delegație a Primăriei Fetești se plimbă în Spania

Înfrățire cu Lepe pe bani publici

O delegație a Primăriei Fetești se plimbă în Spania

15 mii de lei, 4 zile de vacanță și o înfrățire cu un oraș din Spania. Asta meșterește Primăria municipiului Fetești în aceste vremuri de criză, cînd toți angajații sau mare parte din ei sînt în grevă din cauza lefurilor reduse, cînd bugetele locale sînt infinit mai mici decît în alți ani, cînd investițiile lipsesc cu desăvîrșire, iar datoriile de orice natură depășesc puterile financiare ale oricărui oraș...

«Lepe» costă 15 mii de lei
Feteștiul se înfrățește! Am vrut să spunem că 6 membri ai Consiliului Local Fetești, în frunte cu primarul Gheorghe Catrinoiu, au dat startul vancanțelor exotice, plătite cum altfel?, din bani publici. E drept, este prima tentativă reușită... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2010, 06:22 (24717 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Poliția, bătaia de joc a interlopilor locali

Poliția, bătaia de joc a interlopilor locali

În urmă cu un an, șefii poliției locale și județene au fost «decapitați» în prime-time, la TV, în baza unor filmulețe realizate cu telefonul mobil și a declarațiilor «de familie» ale interlopilor din clanul Gigi Piticu. La un an de la acest incident, DNA Ialomița confirmă, oficial, că dovezile vehiculate de interlopi au fost false. «Considerați că a fost o răzbunare a noastră» declară Stanciu Nina, concubina lui Toma Gheorghe (Gigi Piticu) confirmînd astfel cea mai scandaloasă manipulare a poliției ialomițene și a opinie publice din Ialomița și din țară.

Nina, spaima IPJ Ialomița
«Vreau să-mi retrag toate declarațiile, inclusiv autodenunțul, deoarece am motive personale pe care nu vreau să le precizez. Considerați că a fost răzbunarea noastră»... [citește_tot_articolul]

2 Iunie 2010, 15:08 (26424 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fostul prefect Ilie Virgil a rămas fără pușcă și pistol

La Urziceni, în plină stradă și în plină zi

Fostul prefect Ilie Virgil a rămas fără pușcă și pistol

În urmă cu cîteva zile, fostul prefect al județului Ialomița din perioada 1996-2000, Ilie Virgil a fost prădat ziua în amiaza mare în centrul municipiului Urziceni. Jaful l-a lăsat pe fostul demnitar fără o pușcă de vînătoare și un pistol, armele fiindu-i furate din mașina personală parcată pe o stradă din Urziceni. Iar asta nu este tot. Urmare a furtului, Ilie Virgil ar fi rămas și fără dreptul de port și folosire a armelor și s-a ales și cu o amendă de 5000 de lei pentru neasigurarea securității armelor și munițiilor.
Pasiunea fostului prefect pentru arme este arhicunoscută încă de cînd domnia sa ocupa funcția publică. Surse apropiate fostului demnitar își amintesc că Ilie Virgil purta aproape... [citește_tot_articolul]

2 Iunie 2010, 06:16 (30855 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Asaltul noilor veniți

Fotbal, Liga III, Unirea Slobozia-CSM Medgidia 3-2

Asaltul noilor veniți

Unirea Slobozia s-a deprins să trăiască periculos. Este aspectul pe care l-au remarcat și cei aproximativ 300 de spectatori prezenți, vineri, 28 mai, pe «1 Mai», pentru a urmări penultima reprezentație, pe teren propriu, a elevilor lui Constantin Prepeliță. Adeversarul din etapa 32, CSM Medgidia, a fost primit cu o ostilitate nespecifică publicului slobozean, generată, probabil, de meciu l tur, cînd constănțenii au pus piedică Unirii, învingînd cu 2-0. În partida de vineri, galben-albaștrii au dat semne, din start, că nu mai vor să repete istoria din toamnă. Juniorul Florin Nițor, venit în iarnă de la Tulcea, a înclinat, încă din minutul 20, balanța în favoarea Unirii. A urmat veteranul Adrian... [citește_tot_articolul]

1 Iunie 2010, 18:39 (28178 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Pleacă Mihaela Stănciulescu

Handbal, CSM Slobozia

Pleacă Mihaela Stănciulescu

Echipa de handbal a CSM Slobozia va începe pregătirile pentru sezonul 2010-2011 pe 12 iulie. De la reunire va lipsi Mihaela Stănciulescu. Cea mai prolifică marcatoare din scurta istorie a echipei de handbal CSM Slobozia a evoluat sub formă de împrumut de la Tomis Constanța. Înțelegerea cu echipa noastră expiră în această vară, iar jucătoarea nu dorește să-și prelungească colaborarea. «Mihaela are o ofertă de la Oțelul Galați și, aproape sigur, nu va mai fi în lotul CSM în sezonul viitor» ne-a declarat Ion Nica, președintele secției de handbal.
În altă ordine de idei, CSM București, nou promovată în prima ligă, și-a manifestat interesul pentru pivotul Raluca Băcăoanu. «Oferta pe care ne-au înaintat... [citește_tot_articolul]

1 Iunie 2010, 18:37 (28140 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal, Junioare II

Înfrîngeri pe linie în turneul semifinal

În perioada 28-30 mai, hanbalistele junioare II ale CSS Slobozia, pregătite de Marian Simion, au disputat partidele contînd pentru campionatul național, faza semifinală, într-un turneu organizat la București. Disputele s-au încheiat cu următoarele rezultate: 19-31 (8-15) cu ACS Șc. 181 SSP București, 18-38 (10-18) cu CSS Caracal, 13-32 (8-20) cu LPS Iași și 21-31 (10-16) cu CSS Galați. Așadar, 4 înfrîngeri categorice care plasează tinerele noastre handbaliste pe ultimul loc în grup și pun punct sezonului fotbalistic pe toate planurile pentru Slobozia. «Am spus de la început că accederea în faza semifinală este o calificare cu gust amar. Absența portarului Lăcrămioara Stan se pare că a demoralizat... [citește_tot_articolul]

1 Iunie 2010, 18:35 (20725 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Oana Grigore, handbal, CSS Slobozia

Viitor de aur, sportu’ nostru are!

Oana Grigore, handbal, CSS Slobozia

Oana în apărare, Oana în atac, Oana pivot și, dacă e nevoie, chiar portar. În concluzie, Oana peste tot. Cine a urmărit meciul junioarelor de la CSS Slobozia știe, cu siguranță, că Oana Grigore este printre cele mai importante piese în angrenajul echipei. 1,75 m, puternică, bătăioasă, Oana reușește, mai tot timpul, să se remarce pe tabela de marcaj, dar nu neglijează nici faza defensivă. Are 17 ani, împliniți în aprilie, este elevă la CNMV și a început handbalul în clasa a 5-a, cînd ochiul format al profesorului Marian Simion i-a descoperit potențialul. «Îmi place mult handbalul și sper ca prin acest sport să mă fac remarcată și în viitor. Idolul meu este, bineînțeles, Ionela Gîlcă. De la CSM... [citește_tot_articolul]

1 Iunie 2010, 18:34 (26106 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga I

Unirea Urziceni, legiune roș-albastră

«Am discutat cu patronul Dumitru Bucșaru și dumnealui a fost de acord cu toate doleanțele mele. Vreau să rămîn la Urziceni!» a fost declarația-surpriză făcută de Mihai Stoica, managerul general al Unirii. Totuși, planul de achiziții al ialomițenilor pe această vară, cuprinde, în mare parte, fotbaliști liberi de contract, care pot fi luați gratis, cele mai vehiculate nume fiind ale unor foști steliști cu care Meme a mai lucrat cînd activa în Ghencea. Astfel, prima țintă este fundașul stînga Petre Marin, care ar putea continua, totuși, la Steaua, Jair fiind printre favoriții lui Victor Pițurcă, atît la echipa lui Becali, cît și la Națională. Fostul dinamovist Gabriel Boștină și atacantul Adrian... [citește_tot_articolul]

1 Iunie 2010, 18:31 (21190 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Unirea Urziceni

Click aici

EVENIMENT

Și polițiștii ialomițeni și-au făcut publice veniturile

Din ordinul ministrului Blaga

Și polițiștii ialomițeni și-au făcut publice veniturile

La începutul săptămînii precedente, luni, 21 mai 2010, site-ul IPJ Ialomița a fost updatat. Și nu oricum! Pentru prima dată în istoria instituției, polițiștii ialomițeni și-au scos veniturile la vedere, publicîndu-și chash-ul încasat pentru munca prestată în luna aprilie. Paradoxal, în aceeași zi, Lucian Banu, liderul de sindicat al polițiștilor a amenințat cu revendicări sindicale drastice dacă măsura de reducere cu 25% a salariilor va fi pusă în practică...

Șeful Ștefu, 6,3 mii și-un pic
Așa cum probabil era de așteptat, cele mai consistente venituri din cadrul IPJ Ialomița au luat calea buzunarelor șefului de Inspectorat, Viorel Ștefu. Comisarul încasează, lunar,... [citește_tot_articolul]

1 Iunie 2010, 14:36 (22292 vizualizări - 13 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

«Sunt zugrav, dar mă tratez»

Răileanu, pe persoană fizică care este

«Sînt zugrav, dar mă tratez»

Parafraza după un film francez celebru în anii ’80 ne-a fost sugerată de prietenii de partid ai consilierului Hi-Hi-Ha-Ha (l-am numit aici pe consilierul local PSD Slobozia, Ionuț Răileanu). Cel care, nemulțumindu-se cu atenția acordată de noi pe site-ul redacției, a ținut musai să devină celebru și în paginile ziarului. Îi oferim această șansă prezentînd opiniei publice ultimul fîs financiar pe bani publici pe care a reușit să-l tragă acesta unui buget rural. Citiți și vă hliziți!

Cum să cîștigi 300 de milioane cu bidineaua
Dacă ești consilier local, musai PSD, în vreme de criză, și-ți începi declarația de avere cu cuvintele «Răileanu Ionuț Viorel, în calitate de administrator... [citește_tot_articolul]

1 Iunie 2010, 08:55 (29452 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Comisarul șef Cornel Tache, noul șef al Serviciului  de Investigare a Fraudelor

Schimbări la IPJ Ialomița

Comisarul șef Cornel Tache, noul șef al Serviciului de Investigare a Fraudelor

În urma concursului organizat luni, 31 mai a.c, pentru ocuparea funcției de Șef al Serviciului de Investigare a Fraudelor, comisar șef de poliție Tache Cornel a fost declarat ADMIS. Ofițerul are 43 de ani, este absolvent al Academiei de Poliție «Alexandru Ioan Cuza» București, profilul «Cercetări penale», promoția 1993 și a ocupat succesiv mai multe funcții în cadrul IPJ Ialomița. Astfel, în perioada 1993-1997, a fost ofițer operativ și specialist în cadrul Serviciului de Investigare a Fraudelor-IPJ Ialomița, între anii 1997-2001, ofițer specialist în cadrul Biroului Anticorupție-IPJ Ialomița, în perioada 2001-2002, ofițer operativ Serviciul de Investigare a Fraudelor-IPJ Ialomița, între anii... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2010, 16:41 (40165 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Agenție de modelling din Slobozia, «umbrelă» pentru prostituție de lux (II)

EXCLUSIVITATE

Agenție de modelling din Slobozia, «umbrelă» pentru prostituție de lux (II)

Ancheta în cazul Agenției Star Models, în fapt o rețea de «prostituție de lux», continuă. După ce la finalul săptămînii precedente DIICOT structura centrală a descins în locuințele mai multor proxeneți, acuzați fiind de racolarea de fotomodele în scopuri de prostituție, noi amănunte la fel de incitante ies la iveală. Astfel, în urmă cu mai bine de doi ani, un cotidian central atrăgea atenția asupra mijloacelor nu tocmai ortodoxe și legale de practicare a modelingului la Slobozia. Dezvăluirile ar fi aparținut unor studente ale Universității din Craiova ce ar fi participat la o preselecție de miss, organizată de Agenția Star Models, declarații publicate în martie 2008 de cotidianul «Interesul Public... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2010, 16:29 (28814 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Bacalaureat «forțat» cu 67% din școli în grevă

Ialomița

Bacalaureat «forțat» cu 67% din școli în grevă

Luni, 31 mai, în 67% din școlile ialomițene este grevă generală. Elevii din școlile aflate în grevă nu se pricopsesc cu absențe, prezența fiind facultativă, în timp ce pentru cei ce vin personalul nu va preda ci va efectua alte activități decît cursuri. Revenind, restul de 33% reprezintă categoria «spărgătorilor de grevă». Aceștia nu au semnat pentru grevă, desfășurîndu-și cursurile în mod normal. Desigur, Uniunea Sindicatelor Libere din Învățămînt Ialomița se aștepta ca numărul greviștilor să fie mai mare.
«Greva generală, de luni, 31 mai, nu se va materializa prin mitinguri de protest» anunță vicepreședintele USLI Ialomița, Traian Mitrea. «Nu vom avea proteste în stradă, dar sîntem în grevă... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2010, 13:21 (53960 vizualizări - 7 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
273 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 53000 lei, 14 șoferi au rămas fără permise

Peste 260 de amenzi au fost împărțite șoferilor de către polițiștii rutieri în perioada 13-15 ianuarie a.c. Pe lîngă amenzile primite, 4 șoferi au rămas fără certificatele de înmatriculare, iar alți 14 ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2012, 14:38
(9232 vizualizări - 0 comentarii)


Cotorca: A lovit mașina din fața sa

Un tînăr de 26 ani a fost rănit după ce mașina pe care o conducea a fost implicată într-un accident de circulație. Incidentul s-a produs vineri, 13 ianuarie, cînd tînărul conducea o mașină în afara localității ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2012, 10:46
(14254 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Cotorca accident


Malu: Trei tineri, prinși în flagrant în timp ce furau motorină din rezervorul unui TIR

Polițiștii au surprins în flagrant vineri, 13 ianuarie a.c., în jurul orei 4.00, în parcarea Malu, trei tineri cu vîrste cuprinse între 24 și 32 ani, toți din Urziceni, în timp ce încercau să sustragă motorină ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2012, 10:45
(14108 vizualizări - 3 comentarii)


Fetești: Patron cercetat penal

În urma unei sesizări a Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița, Poliția Fetești îl cercetează pe administratorul unei societăți comerciale din localitate pentru săvîrșirea infracțiunii de reținere ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2012, 10:44
(13535 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: A derapat, a pierdut controlul volanului și s-a izbit de un vehicul de pe contrasens

La sfîrșitul săptămînii precedente, vineri, 13 ianuarie, un tînăr de 29 ani, din Giurgiu, a provocat un accident de circulație în apropiere de Urziceni. Pe scurt, în timp ce conducea o autoutilitară pe ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2012, 10:42
(17099 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Slobozia: Taximetriștii, la control

Slobozia: Taximetriștii, la control

Joi, 12 ianuarie 2012, polițiștii Serviciului Rutier au organizat și desfășurat o acțiune ce a vizat verificarea legalității desfășurării transportului rutier în regim de taxi și disciplinizarea traficului ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 16:59
(16569 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: A intrat cu TIR-ul pe cîmp

Vineri, 13 ianuarie a.c., un cetățean bulgar de 37 ani, șofer al unui TIR a produs un accident de circulație în apropierea Combinatului Chimic. De fapt, șoferul, ce conducea din direcția Drajna către Slobozia ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 16:51
(11949 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Poliția Locală, în alertă din cauza furturilor de capace ale canalizărilor

Deoarece în ultima perioadă s-au semnalat mai multe situații de sustragere de capace de canalizare și de grătare metalice de la gurile de scurgere a apelor pluviale, Poliția Locală a adoptat o serie de ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 16:48
(12225 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Verificări privind subvențiile la firmele grupului InterAgro

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că în urma știrilor de presă apărute, privind posibile nereguli în acordarea subvențiilor către firmele din cadrul grupului InterAgro, în baza ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 16:42
(15420 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Mașină fără drept de circulație în România depistată în trafic, «șofer» fără permis la volan

Un tînăr de 24 ani, din Movilița, a fost prins conducînd un autoturism deși mașina nu avea drept de circulație în România. Pentru aceasta, mașinii i-au fost luate plăcuțele de înmatriculare, iar șoferului ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 16:41
(14028 vizualizări - 0 comentarii)


Guvernul României: 3750 milioane de lei pentru subvenția pe suprafață

Guvernul a decis, printr-o Hotărîre, alocarea temporară, sub formă de împrumut, de la Trezorerie, a sumei de 3750 milioane de lei Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale. Fondurile se alocă pentru ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 16:40
(8911 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Impozitul pe profit, plătit trimestrial

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează plătitorii de impozit pe profit că vor putea declara și plăti impozitul pe profit trimestrial, pentru trimestrele unu-trei, iar definitivarea impozitului ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 10:01
(10659 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Un tînăr a reclamat dispariția din mașină a unei mari sume de bani. Polițiștii au descoperit că el o furase!

Gestionarul unei firme de pe raza municipiului Slobozia, un tînăr localnic în vîrstă de 24 ani, a sesizat Poliția cu privire la faptul că persoane necunoscute i-au sustras în ziua de 11 ianuarie a.c., din ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 09:49
(8831 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Au furat țevi metalice de la o fostă fabrică

O patrulă de siguranță publică din cadrul Poliției Țăndărei a oprit pentru control o căruță care se deplasa pe DN2A. Astfel, în căruță au fost văzute mai multe țevi metalice. Despre acestea polițiștii au ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 09:48
(12332 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Furau din magazine

Trei tineri, cu vîrste cuprinse între 21 și 22 ani, toți domiciliați pe raza municipiului Fetești sînt cercetați sub aspectul comiterii infracțiunii de furt calificat. În fapt, suspecții au pătruns în seara ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 09:47
(11692 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


Accident la Iazu: 3 mașini implicate, 2 morți și 2 răniți de la un copac căzut pe carosabil!

Miercuri seara, 11 ianuarie a.c., în jurul orelor 21,00, un tragic accident s-a produs la ieșirea din localitatea Iazu spre Brăila. Un autoturism, cu patru pasageri, a intrat frontal într-un copac aflat ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 22:16
(17530 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Iazu accident


Dridu: Cinci tineri au furat peste 150 de metri de cablu telefonic și au fost reținuți de polițiști

Cinci tineri, cu vîrste cuprinse între 21 și 26 ani, au fost reținuți de polițiști pe bază de ordonanță de reținere pentru o perioadă de 24 ore pentru comiterea infracțiunii de furt calificat.
În fapt ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 16:09
(15394 vizualizări - 1 comentariu)


DGFP Ialomița: Modificări la procedura de scoatere din evidență a persoanelor înregistrate în scopuri de TVA

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că, începînd cu 1 ianuarie 2012, au fost aduse modificări la procedura de scoatere din evidență a persoanelor înregistrate în scopuri ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 12:35
(21547 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Ziua Culturii Naționale-«Dor de Eminescu»

Luni, 16 ianuarie 2012, începînd cu orele 11,00, la Sala Studio a Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea» Slobozia, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» va organiza acțiunea «Dor de Eminescu». Evenimentul ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 12:13
(11926 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Salariul minim, 700 lei pe lună

«Începînd cu 1 ianuarie 2012, salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată este de 700 lei lunar, reprezentînd 4,13 lei/oră pentru un program complet de lucru de 170 de ore în medie pe lună» informează ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 11:49
(15154 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: I-au furat țevile din curte

Polițiștii cercetează doi bărbați, de 22 și 61 ani, din comuna Ion Roată, respectiv Manasia, sub aspectul săvîrșirii infracțiunii de furt calificat. În fapt, suspecții, în perioada octombrie 2011-ianuarie ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 11:37
(10751 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Lazăr: Cu mașina prin sat fără permis

Marți, 10 ianuarie a.c., polițiștii au depistat un tînăr, de 30 ani, din comuna Gheorghe Lazăr, în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu, fără a poseda permis de conducere. În ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 11:35
(12224 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: 5 intervenții SMURD în 24 de ore!

Echipajele SMURD ale Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița au fost solicitate să intervină în ultimele 24 de ore la cinci urgențe medicale.
Primul apel telefonic ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 11:13
(16504 vizualizări - 0 comentarii)


Hyundai Elantra, declarată «Mașina Anului 2012» în America de Nord

Hyundai Elantra, declarată «Mașina Anului 2012» în America de Nord

Un juriu independent, compus din 50 de jurnaliști de specialitate, a evaluat toate mașinile lansate în cursul anului 2011 și a votat Hyundai Elantra drept cîștigătoare. Premiul a fost anunțat în cadrul ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 11:05
(8028 vizualizări - 1 comentariu)


Ion Roată: Suprins la volan cu dreptul de a conduce suspendat

Marți, 10 ianuarie a.c., polițiștii rutieri au oprit pentru control, în trafic, pe raza comunei Ion Roată, un autoturism condus de un localnic, de 42 ani. În urma verificărilor efectuate în bazele de date ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 11:03
(10835 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Cei care au înregistrat un venit brut mai mare de 100000 euro, impozitați în sistem real

Potrivit unui comunicat al Finanțelor, în conformitate cu prevederile OUG nr. 125/2011, s-a reglementat obligativitatea contribuabililor impuși la norma de venit (respectiv contribuabilii care obțin venituri ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2012, 19:06
(17396 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 26 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, marți, 10 ianuarie 2012, sînt disponibile doar 26 locuri de muncă. Cele mai multe posturi ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2012, 18:55
(16242 vizualizări - 1 comentariu)


DGFP Ialomița: Taximetriștii își pot alege impozitarea

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița înștiințează transportatorii independenți de persoane și de bunuri în regim de taxi că pot opta, începînd cu 2012, pentru determinarea venitului net anual ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2012, 18:50
(11463 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Patron cercetat penal după ce a emis o filă cec fără acoperire

Un feteștean de 33 ani este cercetat penal pe polițiști pentru săvîrșirea infracțiunilor de emitere a unui cec fără a avea disponibil suficient și cu dată falsă. Potrivit polițiștilor, în cursul lunii decembrie ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2012, 15:07
(15527 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Paznicii au furat porcii

Vineri, 6 ianuarie a.c., la Urziceni, trei tineri cu vîrste cuprinse între 29 și 35 ani, toți din Manasia, au fost prinși în timp ce transportau cu o mașină patru porci, pentru care nu au putut prezenta ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2012, 15:04
(16580 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Manasia furt porc


Ultimele comentarii
Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...