Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

La Sărbătorile Sloboziei, Grupului Vocal «Ștrengarii» din Galați i-a fost furat locul I

La Sărbătorile Sloboziei, Grupului Vocal «Ștrengarii» din Galați i-a fost furat locul I

Dragi concetățeni, la Sărbătorile Municipiului Slobozia, din perioada 13-16 mai a.c., nu s-a «umblat» doar la banii contribuabililor. Ci și la premiile micuților preșcolari de la Grupul Vocal «Ștrengarii», din Galați, obligați să plece acasă cu mîinile goale. Au fost ajutați în acest sens de doamnele Marcela Smeianu și Neculina (Nina) Zăinescu, prima în rol de inspector școlar, iar cea de-a doua pe post de director al Grădiniței «Junior» din Slobozia. Cele două au «umblat», cam pe față am spune noi, la locul I, ce s-ar fi cuvenit oaspeților de la Galați dar care a fost trecut în dreptul grădiniței slobozene. Ce să mai spună și gălățenii cu această ocazie? Păi au promis, solemn, că nu vor mai călca... [citește_tot_articolul]

27 Mai 2010, 18:31 (26744 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Și Penitenciarul Slobozia intră în grevă

Și Penitenciarul Slobozia intră în grevă

Luni, 31 mai, o data cu sindicaliștii din educație și administrația locală, intră în grevă și Sindicatul Lucrătorilor din Penitenciarul Slobozia.
Inedită la nivel local, greva sindicaliștilor din Penitenciar paralizează parțial activitatea acestei instituții. Printre activitățile a căror desfășurare va fi perturbată se numără cea de escortare a deținuților la punctele de lucru, reducerea programului de vizite și orice alt activități de grup cu deținuții.
Singura activitate care va continua să se desfășoare în mod normal este cea de pază a penitenciarului, supravegherea deținuților pe secții și asigurarea utilităților de minimă necesitate.
Sindicaliștii din Penitenciarul Slobozia se alătură... [citește_tot_articolul]

27 Mai 2010, 16:45 (25292 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cinci dintre rromii scandalagii din Bora, arestați pentru 29 de zile

Tribunalul Ialomița a întors decizia Judecătoriei Slobozia!

Cinci dintre rromii scandalagii din Bora, arestați pentru 29 de zile

În data de 16 mai, rromii din Bora au făcut iar scandal în cartier. E drept, de această dată nu cu aceeași amploare, ca în luna august a anului trecut, însă cu urmări deloc de neglijat. Pentru că cele două clanuri de rromi, cel al lui Blondu, ajutat și de cei din clanul Dincă, împotriva celor din clanul lui Mustafa, s-au răfuit serios. Iar de la o altercație verbală, cauzată de consumul excesiv de alcool, pînă la o bătaie în toată regula, nu a fost decît un singur pas. Așadar, o ploaie de pietre a spart geamurile mai multor locuințe și a provocat răni participanților la scandal. Mai mult, martorii susțin că în «luptă» s-au folosit furci și lopeți... Șase dintre persoanele implicate în conflict... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2010, 16:33 (25826 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Bulgărele de zăpadă și efectul de domino

Unirea Urziceni, campioana de ieri, vicecampioana de azi

Bulgărele de zăpadă și efectul de domino

Unirea Urziceni rămîne marea surpriză a fotbalului românesc. Venită din noroiul ligilor inferioare, a pornit către înălțimi surprinzînd cu fiecare punct cîștigat, victorie sau promovare. S-a rostogolit încet, dar sigur, ca un bulgăre de zăpadă care, adunînd performanțe și experiență, a crescut în dimensiuni și valoare: de la Viitorul Chirnogi, la Steaua, de la Sdrobiș la Dan Petrescu, de la Bantoum la Bilașco! Odată cu titlul din 2009, bulgărele s-a transformat în cazemată. Începînd însă din acest sezon, miracolul din Bărăgan a început să se topească, iar în lipsa banilor de întreținere, totul ar putea să se ducă pe apa Ialomiței.

Final fericit de sezon: victorie la Iași... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2010, 19:41 (31188 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga III

Partizanul Merei-Unirea Slobozia 0-1

Victorie previzibilă pentru elevii lui Constantin Prepeliță, sîmbătă, 22 mai, în meciul cu Partizanul Merei. Echipa buzoiană, aflată în corzile retrogradării, se anunța a fi o pradă ușoară, lucru adeverit în timpul jocului cînd a fost de ajuns ca Vali Toma să-și pună capul în bătaia mingii (’24) pentru a pecetlui rezultatul final.
«Tomiță» este la primul gol stagional pentru Unirea, echipă care, cu cele 3 puncte bifate, rămîne pe locul 3. Următoarea confruntare va fi vineri, 28 mai, orele 18.00, cînd Unirea primește, în etapa 32, vizita celor de la CSM Medgidia, echipă aflată pe locul 14.... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2010, 19:40 (14468 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal

Irina Simion, zece goluri pentru România

În perioada 21-23 mai, la Turnu Severin, s-a desfășurat turneul de calificare pentru campionatul mondial de handbal feminin, tineret, ce se va disputa în august în Coreea de Sud. Deși au început promițător, învingînd cu 31-28 Islanda, fetele noastre au clacat în următoarele 2 jocuri (23-29 cu Croația și 22-29 cu Franța), ratînd calificarea. Chiar dacă rezultatul echipei nu este în măsură să satisfacă, un cîștig pentru naționala de tineret este, indiscutabil, conducătorul de joc Irina Simion. Sportiva de la CSM Slobozia a fost printre remarcatele din tabăra tricolorelor, cele 10 goluri reușite plasînd-o pe locul 4 în topul marcatoarelor.... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2010, 19:39 (26706 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Diana Nica, tenis, CSS Slobozia

Viitor de aur sportu’ nostru are

Diana Nica, tenis, CSS Slobozia

Împlinește 11 ani în luna iunie și joacă tenis sub îndrumarea lui Ion Savu de doi ani. Cam puțin, ați putea spune, dar naturalețea cu care lovește mingea și ambiția pe care o dovedește o vor ajuta să ne ofere în curînd surprize plăcute. «La tenis m-a adus tata. Idolul meu este Maria Sharapova. Dar pînă să ajung ca ea, îmi doresc deocamdată locul 4 la categoria mea de vîrstă, 12 ani» ne spune sportiva. După cum a întărit și profesorul Savu, obiectivul Dianei nu este unul greu de atins, tehnica de lovire a mingii și calitățile fizice sprijinind-o în acest demers.... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2010, 19:36 (26088 vizualizări - 3 comentarii)

SPORT

Handbal

Junioarele II, în turneul semifinal

CSS Slobozia va fi în perioada 28-30 mai la București unde se vor disputa meciurile grupei I din faza semifinală a campionatului de handbal feminin, junioare II. Fetele pregătite de Marian Simion vor da piept cu ACS Șc. 181 SSP București, CSS Galați, LPS Iași și CSS Caracal. Primele două clasate vor merge la turneul final care se dispută în perioada 23-27 iunie. «Va fi foarte greu să obținem calificarea la turneul final. În primul rînd din cauza absenței portarului titular, Lăcrămioara Stan, foarte importantă în economia jocului echipei noastre» ne-a declarat profesorul Marian Simion.... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2010, 19:34 (28972 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Se reduce deficitul de magistrați

Trei judecători și doi procurori pentru Ialomița

Trei judecători și doi procurori au cîștigat concursul de admitere în magistratură cu destinația Ialomița. Pentru investirea efectivă în funcții, cei 5 magistrați mai așteaptă doar avizul favorabil al președintelui României...
Concursul de promovare în magistratură, organizat în data de 21 martie 2010, a adus județului nostru un plus de 5 magistrați. Examenul a fost promovat cu succes de trei judecători și doi procurori. Candidații și-au exprimat intenția de a candida pentru promovarea în magistratură la instanțele ialomițene. Astfel, Vasile Braun a înaintat în cariera de judecător la Judecătora Slobozia, aceeași destinație avînd-o și Octavian Grozav. Pentru Judecătoria Fetești a optat Maria... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2010, 17:39 (27217 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Șeful Poliției Rutiere, Sorin Goagă va fi sancționat!

Șeful Poliției Rutiere, Sorin Goagă va fi sancționat!

S-o credeți voi sau cînd o face plopu’ pere și răchita micșunele! Nu mai așteptăm verdictul anchetei interne declanșate la dorința inspectorului șef al IPJ Ialomița că nici chiar Ștefu nu are cine știe ce așteptări de la această anchetă. Acum, să nu credeți că onor adjunctul Lefter doar s-a făcut că lucrează ca șef de anchetă internă. Degeaba a fost coleg cu Goagă pe timpuri, în vremea studenției, că de nu mi ți l-a luat pe șeful rutieriștilor la un frecuș că l-a speriat pe bietul polițist. A dat dispoziții să se întrebe pe unii și pe alții, a controlat la sînge fiece amendă primită societatea familiei Goagă, a numerotat diagramele mașinilor firmei, a făcut o estimare a unor cantități transportate... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2010, 00:21 (45907 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Școala «Sfântul Andrei» se întâlnește cu Preafericitul Daniel

Școala «Sfîntul Andrei» se întîlnește cu Preafericitul Daniel

Deși nemumărate în decursul anilor, performanțele școlare ale elevilor ialomițeni sînt rareori mediatizate. Olimpicii naționali, premiați internațional, performeri în activități extrașcolare, elevii noștri rămîn anonimi, renumele lor depășind rareori cadrul școlar. Încercăm astăzi să îndreptăm această nedreptate, promovînd săptămînal în paginile publicației noastre performanțele meritorii ale unor elevi care au reușit să-și uimească colegii și profesorii. Astăzi, Andreea Băcanu... Sau eleva care se întîlnește cu Preafericitul Daniel.

Eseist la 11 ani
«Deși sînt copil, mă bucur tare mult cînd oamenii mari mă iau în serios și îmi împărtășesc de pe-acum taine mult folositoare... [citește_tot_articolul]

23 Mai 2010, 09:16 (23624 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

PNL Ialomița susține proiectul politic MARTIN

Țara arde și partidele se pregătesc de alegeri

PNL Ialomița susține proiectul politic MARTIN

Sîmbătă, 15 mai, la Clubul Tineretului din Slobozia s-a desfășurat conferința județeană a PNL Ialomița. Conferința, una fără miză reală, a confirmat oficial poziția de lider al PNL Ialomița a lui Ioan Martin, vicepreședintele Consiliului Județean Ialomița. Evenimentul confirmă însă zvonurile de pe scena politică locală potrivit cărora partidele politice se pregătesc de alegeri generale. O teorie interesantă pe care viitorul ar putea-o confirma mai devreme decît ne așteptăm.

Martin, un pariu politic riscant pentru Ialomița
Sîmbătă la orele 10,00, ultimii 167 de liberali ialomițeni (exagerăm, evident, este vorba de delegați... în realitate, numărul liberalilor ar putea... [citește_tot_articolul]

22 Mai 2010, 11:23 (28881 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Un copil din Țăndărei s-a electrocutat în triajul CFR și a suferit arsuri pe 70% din suprafața corpului!

Un copil de 11 ani din Țăndărei a fost transportat în după-amiaza zilei de vineri, 21 mai, la Spitalul de Urgență Slobozia. Minorul avea arsuri pe 70% din suprafața corpului, după ce, în timp ce se juca în Triajul Stației CFR Țăndărei, s-a electrocutat. Poliția a fost sesizată despre producerea evenimentului prin Sistemul Național Unic pentru Apeluri de Urgență 112, la ora 17.56, de o femeie, martor la incident. În urma cercetărilor efectuate de o echipă operativă din cadrul Postului de Poliție Transporturi Feroviare Țăndărei s-a stabilit că micuțul, împreună cu un alt minor, se juca în zona triajului, iar în momentul în care s-a urcat pe un utilaj aparținînd CFR Constanța, garat pe linia șase... [citește_tot_articolul]

21 Mai 2010, 22:00 (31155 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

52 milioane de lei, restanțe bancare

Ialomițenii sînt datori vînduți la bănci

52 milioane de lei, restanțe bancare

Ialomițenii înregistrează, în continuare, restanțe bancare la cote explozive. Datele statistice ale Băncii Naționale demonstrează, încă o dată, că nivelul restanțelor în instituțiile bancare clasează Ialomița pe primele locuri în topul județelor cu cele mai mari debite. Pe scurt, la finele lunii martie 2010, ialomițenii înregistrau debite de peste 52 milioane de lei la creditele în lei și de peste 42 milioane de lei la creditele în valută.
Nici scăderea dobînzilor, nici optimismul manifestat de bancherii locali nu au reușit să deblocheze cîtuși de puțin piața bancară ialomițeană. Nici programele guvernamentale anunțate drept succese naționale nu au îndemnat la contractarea de noi credite. ... [citește_tot_articolul]

21 Mai 2010, 18:48 (29436 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Maratoniștii învățământului ialomițean

Mii de elevi fac naveta pentru a învăța carte

Maratoniștii învățămîntului ialomițean

În vreme ce statisticile confirmă declinul indubitabil al învățămîntului, iar Ialomița ocupă un alarmant loc 5 pe țară la capitolul absențe școlare, mii de elevi din mediul rural fac eforturi inimaginabile pentru a beneficia de o educație mai bună. Deși exodul elevilor de la sat la oraș nu este un fenomen nou, acesta reflectă preocuparea părinților de a oferi copiilor o șansă mai bună la educație de calitate. Prețul însă este unul pe măsură!
Iar, în replică la eforturile inimaginabile pe care le fac părinții, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița închide, desființează unități școlare și îngroapă miliarde de lei în investiții inutile.

Maratoniștii ciclului primar
... [citește_tot_articolul]

21 Mai 2010, 10:18 (28605 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Colegiul Medicilor a decis

Doar «avertisment» pentru doctorul Valentina Dinu

La începutul lunii februarie, scriam despre unul dintre cele mai grave cazuri de malpraxis sau eșec medical produse în ograda Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Părinții unei fetițe de doar cîteva luni acuzau un medic ginecolog, respectiv doctorul Valentina Dinu, de malpraxis. Povestea se contura în jurul unor erori medicale în ultimele zile de sarcină ale mamei, copilul, aparent sănătos în timpul sarcinii supravegheate de ginecologul Dinu, născîndu-se cu grave probleme de sănătate. Diagnosticul, pe cît de înfricoșător, pe atît de real, epilepsie focală simptomatică, sindrom bipiramidal, tulburare globală a dezvoltării, microcefalie, encefalomalacie multichistică de cauze perinatale a fost... [citește_tot_articolul]

21 Mai 2010, 07:12 (36690 vizualizări - 13 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Consilierul Hi-Hi-ha-ha Răileanu se ia la trântă cu Băsescu

Oracolul de la Dămăroaia Nouă

Consilierul Hi-Hi-ha-ha Răileanu se ia la trîntă cu Băsescu

Ubicuul consilier local Ionuț Răileanu (cunoscut la momentul cînd se juca, cu ce-apuca, în praful de la Slobozia Nouă drept Bruce Lee) o comite din nou. Nasol și o tot repetă. Pe un spațiu larg al presei de maculatură, Hi-Hi-ha-ha cuvîntă pe teme politice după cum urmează: «Din punctul meu de vedere este în regulă pentru că nu mi se pare normal ca partidele ce au 5% să se alieze cu două partide mai mari și să conducă România. După aceea ne trezim că cei care au 30% nu au niciun cuvînt de spus și unde e electoratul lor, nu mai este reprezentativ».
Dacă n-ați înțeles nimic, nu vă panicați și delectați-vă cu un alt citat din puțișorul gîndirii omniprezentului și omnipotentului consilier... [citește_tot_articolul]

20 Mai 2010, 09:57 (88003 vizualizări - 17 comentarii)

EVENIMENT

Blondu, Mustafa și Căluș sînt liberi

Marți, 18 aprilie, scandalagii din Bora au fost prezentați Judecătoriei Slobozia cu propunere de arestare preventivă. Redăm, integral, încheierea de ședință din Cazul Bora.

«În baza art. 1491, alin. 9, Cod Procedură Penală, respinge propunerea Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia (n.red.: de arestare preventivă), cu privire la inculpații: MUSTAFA VICTOR, MUSTAFA DACIAN, MUSTAFA PETRICĂ, CĂLUȘ DUMITRU, CĂLUȘ MARIAN. În baza art. 145, Cod Procedură Penală, ia față de inculpați măsura obligării de a nu părăsi localitatea pe o perioadă de 30 de zile, începînd de la 18 mai 2010 și pînă la 16 iunie 2010, inclusiv.

Pe durata măsurii obligării de a nu părăsi localitatea... [citește_tot_articolul]

20 Mai 2010, 09:54 (31988 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Ștefan Mușoiu sporește profitul firmei de familie pe spatele primăriilor PSD

Altă licitație, tot cu dedicație

Ștefan Mușoiu sporește profitul firmei de familie pe spatele primăriilor PSD

Nici nu s-a uscat bine asfaltul marca SAM GPL de la piciorul podului de la Albești, căci o nouă licitație, cîștigată de aceeași firmă de partid, își face șturlubatic loc spre cunoașterea publicul larg. Este vorba despre proiectarea unui nou sediu pentru Primăria comunei Ograda, localitate păstorită de un primar-coleg de partid al asociatului unic și vicepreședinte al Consiliului Județean, Ștefan Mușoiu.

Licitație pe cît de legală, pe atît de imorală
În vremuri de criză, cînd bugetele locale abia dacă își pot acoperi cheltuielile curente, Primăria Ograda făurește un vis administrativ: constucția unui nou sediu. Asta în condițiile în care, actual, Primăria Ograda funcționează... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2010, 09:07 (24924 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Sărbătorile Sloboziei, ediția a X-a

click pe poză

Fuseră și se duseră! Sărbătorile Sloboziei, ediția a X-a, n-au fost nici mai bune, nici mai rele decît precedentele. 10000 de spectatori, peste 1000 de participanți, circa 200 de artiști populari din Ialomița, Bulgaria, Macedonia, Moldova, Turcia și Slovenia și peste 50 de oficiali implicați în derularea manifestărilor. Un bilanț uman impresionant, demn de o cauză mai bună, dar mai ales de vremuri mai bune. Pentru că, dincolo de manifestări în sine, firești pentru un oraș capitală de județ, Sărbătorile Sloboziei au demonstrat, încă o dată, că agenda publică nu e niciodată aceeași cu cea a autorităților.

«Unde a mers mia, merge și suta»
Oficial, sărbătorile Sloboziei... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2010, 08:58 (31810 vizualizări - 6 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
286 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: Lemne de foc vândute ilegal

Miercuri, 22 ianuarie 2020, polițiștii din Ialomița au desfășurat o amplă acțiune de combatere a infracțiunilor la regimul silvic. Astfel, oamenii legii au aplicat 23 de sancțiuni contravenționale în valoare ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2020, 18:05
(2973 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Pietonii, victime ale șoferilor grăbiți

În cursul zilei de marți, 21 ianuarie 2020, trei pietoni au ajuns la spital, fiind victime ale accidentelor de circulație. În primul caz este vorba despre un bărbat, de 47 de ani, domiciliat în Amara, care ...[citește_toată_știrea]

22 Ianuarie 2020, 20:10
(2934 vizualizări - 2 comentarii)


IPJ Ialomița: Simulare VR pentru prevenirea furturilor din locuințe

Acțiune inedită a polițiștilor ialomițeni în cadrul campaniei de prevenire a furturilor din locuințe «Hoții îți invadează intimitatea». Miercuri, 22 ianuarie 2020, oamenii legii le-au prezentat clienților ...[citește_toată_știrea]

22 Ianuarie 2020, 20:05
(4641 vizualizări - 1 comentariu)


Valea Ciorii: Peste 300 kg de pește, o barcă pneumatică și plase, confiscate de polițiști

Valea Ciorii: Peste 300 kg de pește, o barcă pneumatică și plase, confiscate de polițiști

Aproape 300 de kilograme de pește din speciile crap și somn precum și o barcă pneumatică și plase de pescuit au fost confiscate de polițiștii ialomițeni în localitatea Valea Ciorii. Astfel, luni, 20 ianuarie ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2020, 16:15
(5181 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Luni, 20 ianuarie a.c., în jurul orelor 20,00, polițiștii din Stelnica, în timp ce efectuau un filtru rutier pe raza comunei Vlădeni, au oprit pentru control un autoturism condus de un tânăr, de 26 de ani ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2020, 16:10
(3278 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: 16 persoane evacuate dintr-un bloc cu 4 etaje

16 persoane au fost evacuate în cursul zilei de marți, 21 ianuarie 2020, dintr-un bloc cu 4 etaje din Fetești, din cauza unei butelii care a luat foc. La locul intervenției au participat pompierii Gărzii ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2020, 14:35
(3932 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița atenționează: Sunt active 17 focare de pestă porcină africană!

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează că luni, 20 ianuarie 2020, pe raza județului Ialomița, sunt declarate 17 focare de pestă porcină africană. Astfel, în localitatea ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2020, 17:10
(3008 vizualizări - 0 comentarii)


Bucu: 190 kg de pește, confiscate

Vineri, 17 ianuarie a.c., polițiștii au oprit pentru control, pe raza localității Bucu, un autoturism condus de un bărbat, de 36 de ani, din județul Ilfov. În urma verificării autovehiculului, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2020, 16:45
(3085 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Săli de jocuri de noroc, verificate de polițiști

Duminică, 19 ianuarie a.c., polițiștii de Ordine Publică și Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au desfășurat o acțiune preventivă pentru creșterea gradului de siguranță al ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2020, 16:40
(2621 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Vineri, 17 ianuarie a.c., polițiștii din cadrul Secției 7 Poliție Rurală Platonești au oprit pentru control, pe raza comunei Săveni, un autoturism condus de un bărbat de 60 ani. În urma testării cu aparatul ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2020, 16:35
(2778 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 accidente, cinci victime

În ultimele 48 ore, la nivelul județului Ialomița, pompierii au acționat pentru gestionarea a 62 intervenții destinate protecției comunității, din care 57 misiuni de acordare a asistenței medicale de urgență ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2020, 12:40
(2322 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Slobozia, arestat pentru «tâlhărie calificată»

În cursul zilei de 15 ianuarie a.c., polițiștii slobozeni au identificat și reținut, pentru 24 de ore, un tânăr de 22 de ani cercetat pentru săvârșirea unei infracțiuni de «tâlhărie calificată», săvârșită ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2020, 14:10
(3232 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Acțiune de prevenire

Joi, 16 ianuarie a.c., polițiștii feteșteni au desfășurat o acțiune pe linia prevenirii faptelor cu violență, a delincvenței juvenile și victimizării minorilor în zona unităților de învățământ, precum și ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2020, 13:50
(2884 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie la furnizarea apei în Cartierul Fetești Oraș

Pentru remedierea unei avarii survenită la nivelul unui branșament de pe strada Călărași din municipiul Fetești, RAJA SA a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile vineri, 17 ianuarie 2020, în ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2020, 13:40
(4301 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Au fost identificate zonele de risc privind gripa aviară

În contextul răspândirii virusului gripei aviare, reprezentanții Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au identificat zonele din județ cu risc epidemiologic ridicat. Astfel ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2020, 20:20
(5549 vizualizări - 0 comentarii)


Polei în Ialomița: Două accidente, patru persoane rănite

Miercuri, 15 ianuarie a.c., polițiștii ialomițeni au intervenit la două accidente rutiere produse pe raza județului, soldate cu rănirea a patru persoane. Primul dintre acestea s-a produs în jurul orei ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2020, 20:05
(2913 vizualizări - 0 comentarii)


Bătrân de 70 de ani din Făcăeni, beat la volan

Miercuri, 15 ianuarie a.c., în jurul orelor 18,00, polițiștii din cadrul Secției 3 Poliție Rurală Stelnica au depistat un bărbat, de 70 de ani, din comuna Făcăeni, care conducea un autoturism pe raza localității ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2020, 19:55
(4791 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Gheorghe Doja, arestat după ce a condus fără permis

Miercuri, 15 ianuarie a.c., polițiștii din cadrul Secției 1 Poliție Rurală Slobozia au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2020, 19:50
(4594 vizualizări - 1 comentariu)


Accident la intrare în Movila

Marți, 14 ianuarie a.c., în jurul orei 7,30, polițiștii au intervenit la un eveniment rutier produs pe raza localității Movila, soldat cu rănirea unei persoane. Din primele cercetări efectuate de polițiști ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2020, 18:40
(3264 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Movila accident


Bucu: La volan cu permisul suspendat

Marți, 14 ianuarie a.c., în jurul orelor 15,30, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au oprit, pe raza localității Bucu, un autoturism condus de către un bărbat, de 47 de ani, din București, care a ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2020, 18:35
(2594 vizualizări - 1 comentariu)


Acțiune a polițiștilor feteșteni

Marți, 14 ianuarie a.c., polițiștii feteșteni au desfășurat activități pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale în domeniul silviculturii și pisciculturii. În cadrul acțiunii ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2020, 18:30
(2486 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă în Germania pentru studenți

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomita anunță ȋnceperea perioadei de ȋnregistrare a aplicațiilor ȋn programul destinat studenților care doresc să desfășoare o activitate lucrativă pe ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2020, 17:15
(3424 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: 15 ianuarie-«Ziua Culturii Naționale»

Protopopiatul Slobozia: 15 ianuarie-«Ziua Culturii Naționale»

Miercuri, 15 ianuarie 2020, cu prilejul «Zilei Culturii Naționale» și aniversării a 170 de ani de la nașterea poetului național Mihai Eminescu, la Liceul Tehnologic «Mihai Eminescu» din Slobozia, elevii ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2020, 17:10
(3599 vizualizări - 0 comentarii)


Moldoveni: Bătrână de 87 de ani, moartă într-un incendiu

Moldoveni: Bătrână de 87 de ani, moartă într-un incendiu

În noaptea de marți spre miercuri, 14/15 ianuarie 2020, puțin trecut de miezul nopții, dispeceratul Inspectoratului a fost anunțat despre izbucnirea unui incendiu la o casă din localitatea Moldoveni. La ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2020, 13:20
(2802 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Biciclist acroșat de un autoturism

Luni, 13 ianuarie 2020, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au intervenit la un accident de circulație produs în localitatea Amara, soldat cu rănirea unei persoane. Din primele cercetări efectuate ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2020, 13:50
(2601 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Cu permisul suspendat și beat la volan a produs un accident rutier

Sâmbătă, 11 ianuarie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier, în timp ce acționau pe raza localității Bucu, pe linia depistării persoanelor care conduc autovehicule aflate sub influența băuturilor ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2020, 17:50
(5323 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziție la Ion Roată la un bărbat suspectat de «tăiere ilegală» și «furt de arbori»

Percheziție la Ion Roată la un bărbat suspectat de «tăiere ilegală» și «furt de arbori»

Sâmbătă, 11 ianuarie 2020, polițiștii din cadrul Secției 6 Ion Roată au efectuat o percheziție domiciliară la locuința unui bărbat din comuna Ion Roată, bănuit de săvârșirea infracțiunilor de «tăiere ilegală ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2020, 17:45
(3618 vizualizări - 0 comentarii)


Chirana: Un bărbat din Iași a murit într-un accident rutier

Chirana: Un bărbat din Iași a murit într-un accident rutier

Un grav accident rutier s-a petrecut în seara zilei de vineri, 10 ianuarie 2020, în zona Chirana. Se pare că șoferul unui autovehicul, identificat în persoana unui bărbat de 68 de ani, cu domiciliul în ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2020, 22:20
(5126 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Chirana accident


Taximetriștii din Fetești, amendați de polițiști

Taxiurile din Fetești au fost verificate de polițiștii ialomițeni. În urma controalelor, oamenii legii au descoperit mai multe nereguli în ceea ce privește starea tehnică a autovehiculelor, dar și faptul ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2020, 19:20
(3518 vizualizări - 1 comentariu)


Ajutoare de peste 500 mii de lei, acordate de Epsicopia Sloboziei și Călărașilor

Reprezentanții Episcopiei Sloboziei și Călărașilor au realizat un bilanț al ajutoarelor pe care le-au acordat persoanelor aflate în dificultate din cadrul Episcopiei în ultimul trimestru al anului 2019 ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2020, 19:05
(6274 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...