Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Clubul Satori, un fenomen local

Clubul Satori, un fenomen local

Nominalizat în repetate rînduri pentru tradiția sa de 15 ani în karateul local, clubul Satori din Slobozia a reușit în ultimii doi ani să uimească comunitatea prin performanțe de excepție: un titlu de campion mondial și două de campion european la copii, un titlu de campion european la veterani și zeci de medalii la concursurile naționale de profil. Săptămîna aceasta însă, Satori pare hotărît să intre în Cartea Recordurilor...

85 pentru Naționalele României
La sfîrșitul săptămînii trecute, la campionatele naționale pentru copii desfășurate la București, Satori Club din Slobozia a participat cu un număr record de sportivi: 85! Performanța este cu atît mai meritorie în... [citește_tot_articolul]

18 Mai 2010, 19:30 (22910 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Laurențiu Pârvu, fotbal, CSS Slobozia

Viitor de aur sportu’ nostru are

Laurențiu Pîrvu, fotbal, CSS Slobozia

«Îmi place să alerg. De-aia sînt mijlocaș!» se recomandă Laurențiu Pîrvu, unul dintre elevii preferați ai profesorului Mihai Basarab. Deși joacă fotbal de 8 ani, este mezinul echipei. Un mezin cu potențial, după cum explică profesorul său: «Dacă se ține de treabă și e serios, poate ajunge un fotbalist bun. Chiar unul foarte bun. Poate juca aproape orice. Fundaș, mijlocaș... Chiar și atacant dacă e cazul. Pe partea stîngă poate să joace orice, e un stîngaci autentic!». Mic de statură și firav, Larențiu pare decis să urmeze o carieră de fotbalist profesionist: «Vreau să ajung ca Lionel Messi. Sînt mijlocaș stînga de cînd eram mic. Îmi place să alerg, de-aia sînt mijlocaș. Și în 8 ani o să ajung... [citește_tot_articolul]

18 Mai 2010, 19:29 (30673 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga III

Unirea Slobozia-Farul II Constanța, 4-4

Stadionul 1 Mai a fost vineri, 14 mai, scena unui spectacol fotbalistic lipsit de miză. Actorii: băieții de la Unirea Slobozia care arată tot mai puțin a echipă de frunte a clasamentului și jucătorii de mîna a doua ai Farului, o colecție de sportivi refuzați de banca tehnică a divizionarei secunde. Show-ul, demn mai degrabă de Zilele Sloboziei prin prisma golurilor marcate și a răsturnărilor spectaculoase, a fost deschis de constănțeanul Uzun și continuat de un alt dobrogean, de această dată echipat în galben albastru. Vorbim de Viorel Gheorghe, autor a 2 goluri (’15, ’30). Vlaicu (’43) a încheiat tovărășește prima repriză, scor 2-2. În debutul părții a doua (’55), Constantin Toma îi aduce pe... [citește_tot_articolul]

18 Mai 2010, 19:28 (10765 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Unirea Slobozia

SPORT

Sport la Sărbătorile Sloboziei

Sport la Sărbătorile Sloboziei

Sărbătorile municipiului Slobozia au păstrat și în acest an sportul la loc de cinste. Printre manifestările prilejuite de acest eveniment s-a evidențiat premierea învingătoarelor din competițiile școlare de handbal feminin și fotbal. La handbal, fetele de la Școala Generală nr. 2 au cules laurii victoriei, iar la fotbal s-a impus Liceul Pedagogic în competiția rezervată școlilor generale, iar la licee a triumfat Grupul Școlar «A. I. Cuza». Pe lîngă decernările de premii s-au organizat și competiții dedicate special zilelor de sărbătoare. Instituțiile publice și firmele private au pus serios osul la fotbal. Cei mai buni mingicari s-au dovedit jandarmii care, probabil din cauza loviturilor de cap... [citește_tot_articolul]

18 Mai 2010, 19:27 (23227 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga I

Unirea Urziceni, vicecampioană

Final de meci la Tîrgu Jiu. Poli Timișoara nu reușește să-și atingă obiectivul și scoate doar o remiză albă. Cu două ore mai devreme, Unirea izbutea cel mai frumos meci în fața propriilor suporteri. Și a avut și teren propice pentru că plăieșii lui Pinalti erau deja resemnați cu spectrul matineului. Urziceni a învins cu 4-0 (goluri înscrise de Bilașco, Frunză și Rusescu de două ori), victorie care, coroborată cu rezultatele din orașul lui Brîncuși, țintuiește echipa lupilor pe locul 2. După noi, ar fi în primul rînd meritul lui Meme Stoica, cel care a știut să gestioneze foarte bine criza de identitate a echipei de după plecarea lui Dan Petrescu. Ialomițenii vor juca, pentru a doua oară consecutiv... [citește_tot_articolul]

18 Mai 2010, 19:25 (21701 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Roland Gaross pentru veterani

Tenis de cîmp

Roland Gaross pentru veterani

La sfîrșitul acestei săptămîni, arenele Tenis Con au fost gazda ediției anuale a Turneului Naparis. Competiția dedicată exclusiv veteranilor, s-a dovedit a fi una de succes, la ea participînd nu mai puțin de 96 de sportivi. «Am avut noroc cu Conașu’, care este un suflet de aur, dedicat exclusiv acestui sport. Este o compețitie de rang 6, adică cel mai mare rang ce poate fi obținut în țară, dar putem lejer obține și rangul 5, adică cel destinat competițiilor internaționale. Regulamentele o permit și credem că anul viitor îl vom obține» a declarat Marian Manolache, organizatorul turneului. Pe lîngă un nivel competițional de excepție, Turneul Veteranilor de anul acesta a înregistrat și cîteva recorduri... [citește_tot_articolul]

18 Mai 2010, 19:24 (28995 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Poligrad și Bocioc, fără condamnări

Traficanții de minori din Țăndărei rămîn în pușcărie

Poligrad și Bocioc, fără condamnări

În urmă cu o lună, media centrală și locală consemna cea mai spectaculoasă și de anvergură acțiune polițienească a acestui an. 34 de percheziții domiciliare, 27 de persoane urmărite penal pentru «trafic de minori» și «constituire de grup infracțional», 24 persoane reținute, 168 de victime-copii... Acesta era bilanțul oficial al celei mai ample operațiuni de destructurare a unui grup infracțional organizat, specializat în activități de crimă organizată pe linia migrației ilegale și a traficului de minori, spre țări din Europa Occidentală. Acțiunea s-a desfășurat la Țăndărei și a mobilizat, pe lîngă procurorii din cadrul Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism... [citește_tot_articolul]

18 Mai 2010, 19:10 (101686 vizualizări - 20 comentarii)

EVENIMENT

La Bordușani venitul minim garantat se acordă ILEGAL

Legea junglei la acordarea ajutoarelor sociale

La Bordușani venitul minim garantat se acordă ILEGAL

Prin «bunăvoința» primarilor, în Ialomița valoarea ajutoarelor sociale atinge cote alarmante. Îngrijorător este că, la nivelul unor unități administrative, practica acordării ajutoarelor sociale este mai mult decît păguboasă pentru economia comunității. Mii de familii ialomițene întind, lună de lună, mîna către pomana guvernamentală deghizată în Legea privind venitul minim garantat. Iar asta nu e tot. Potrivit unor date oficiale, rămase însă secrete la acest moment, din ceea ce este repartizat Ialomiței ca ajutoare sociale, doar aproximativ 20% ar lua, propriu-zis, calea nevoiașilor... Instituția Prefectului Ialomița a demarat o serie de controale administrative vizînd tocmai practica ilegală... [citește_tot_articolul]

18 Mai 2010, 13:02 (32489 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Un bloc din Slobozia, replica turnului din Pisa

Zece ani de sesizări pentru o expertizare tehnică

Un bloc din Slobozia, replica turnului din Pisa

«Subsemnatul Grumeza Boris, domiciliat în Slobozia, strada Gării, bloc U20 (...) vă aduc la cunoștință că structura de rezistență a construcției executate în 1977 este sever afectată, urmare a seismelor ce s-au precedat. (...) Vă rog să dispuneți Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița formularea unui punct de vedere în scopul demarării acțiunilor de expertiză și conformare la concluziile care decurg din acesta».

S-a rezolvat: nu se poate!
Fragmentul de mai sus face parte dintr-o sesizare depusă pe 20 aprilie la secretariatul Prefecturii Ialomița de către Boris Grumeza, proprietar al uneia dintre cele 4 scări ale blocului U20 din Slobozia. Sesizarea... [citește_tot_articolul]

18 Mai 2010, 08:41 (28734 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Blondu și Mustafa au speriat Slobozia

Exclusiv: Răfuială pentru supremație la Bora

Blondu și Mustafa au speriat Slobozia

Nici nu a trecut un an de la ultimul conflict de amploare din cartierul slobozean Bora și rromii noștri, constituiți în două grupări, au recidivat din nou... De această dată răfuiala s-a purtat între clanurile lui Blondu și Mustafa. 10 persoane au fost reținute, alte patru ajungînd de urgență la Spitalul din Slobozia.
În august 2009, media locală și centrală a vuit despre scandalurile produse de rromii cartierului Bora. La momentul respectiv, detaliam cum clanul Dincă, cunoscut pentru violența cu care acționează, pe de o parte, și gruparea Matache, aparent o familie obișnuită de țigani spoitori, pe de altă parte, reușise să sperie întreg cartierul războindu-se într-o noapte în plină stradă... [citește_tot_articolul]

17 Mai 2010, 17:57 (29832 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Justiție «restaurativă» de 5 milioane de euro la Penitenciarul Slobozia

Justiție «restaurativă» de 5 milioane de euro la Penitenciarul Slobozia

La sfîrșitul săptămînii precedente, la Penitenciarul din Slobozia a demarat primul program de incluziune socială din România pentru persoanele aflate în detenție. Bazat pe un concept revoluționar în Europa, acela de justiție restaurativă, proiectul realizat la Slobozia include 6 penitenciare din România și își propune ca, după numai doi ani, să ofere deținuților din penitenciarele românești o alternativă socială după ispășirea pedepsei legale.

Primul program de gen din România
Proiectul al cărui debut a avut loc vineri, 7 mai, la orele10,00, la penitenciarul Slobozia are meritul de a fi primul de acest fel din România. Realizat exclusiv prin eforturile angajaților penitenciarului... [citește_tot_articolul]

17 Mai 2010, 14:23 (29887 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Energia alternativă, o nouă afacere pentru administrația locală

Energia alternativă, o nouă afacere pentru administrația locală

La începutul acestui an, Consiliul Județean Ialomița a introdus pe piață un nou concept, acela de energie alternativă. În decursul lunilor care au trecut, eforturile derulate în acest sens s-au concretizat în două realizări palpabile. Prima o reprezintă concesiunea din zona Giurgeni-Vlădeni, unde urmează să fie realizată o investiție în centrale eoliene. A doua este un proiect propriu al Consiliului Județean, în valoare de 10 milioane de euro, prin care pe DN2A, lîngă Giurgeni, urmează să fie realizat primul parc fotovoltaic din România.
Dincolo de aceste realizări concrete, energia alternativă se dovedește a fi o nouă afacere pentru administrațiile locale. Dar, mai ales, pentru firmele care... [citește_tot_articolul]

17 Mai 2010, 08:58 (26777 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Scandal între rromii din Bora

În după-amiaza zilei de duminică, 16 mai a.c. pe o stradă din cartierul slobozean Bora a izbucnit un scandal între două clanuri cunoscute de rromi. Potrivit martorilor, conflictul ar fi izbucnit ca urmare a refuzului unui individ de a achita «o taxă de protecție» solicitată de clanul advers. Zece persoane au fost duse la sediul Poliției pentru cercetări, alte patru, dintre care o femeie, fiind transportate de urgență la Spitalul din Slobozia.
În jurul orelor 17.00, cartierul Bora a devenit din nou teatru de război pentru mai bine de 30 de persoane de etnie rromă. Două clanuri rivale s-au atacat cu pietre și bîte, geamurile mai multor locuințe fiind sparte. Una dintre grupări era condusă de... [citește_tot_articolul]

16 Mai 2010, 20:40 (22856 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Prefectura Ialomița acuză administrațiile locale de deturnare de fonduri (II)

Război politic între prefectul Teculescu și președintele Ciupercă

Prefectura Ialomița acuză administrațiile locale de deturnare de fonduri (II)

Săptămîna precedentă aduceam la cunoștința opiniei publice un nou episod din lupta politică din cadrul administrației locale, respectiv cea dintre prefectul Mădălin Teculescu și președintele Silvian Ciupercă. Astăzi sîntem în măsură să vă oferim noi elemente care să confirme că informațiile noastre au fost corecte și, de asemenea, că războiul dintre celor două instituții evoluează. Reamintim că motivul acestor noi dispute îl reprezintă modul arbitrar de gestionare a celor 2,5 milioane de lei noi aflate la dispoziția Consiliului Județean Ialomița pentru sprijinirea autorităților locale în dezvoltarea proiectelor locale și a proiectelor cu finanțare europeană. Procedura a fost declarată ilegală... [citește_tot_articolul]

16 Mai 2010, 08:18 (19340 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spațiile publice, un pericol pentru copii

Se întîmplă la Slobozia

Spațiile publice, un pericol pentru copii

Parcurile, locurile de joacă, spațiile publice reprezintă tot atîtea pericole reale pentru siguranța noastră și a copiilor noștri. Din păcate, nu conștientizăm acest lucru întotdeauna, iar autoritățile nu reacționează niciodată. Cum niciodată nu este prea tîrziu, la solicitarea cititorilor, Independent trage un semnal de alarmă asupra unui pericol potențial semnalat în imediata vecinătate a Palatului Copiilor din Slobozia, o zonă intens circulată de sute de copii.

Fîntîna de deșeuri
În urmă cu 20 de ani, în perioada sa de glorie, Palatul Copiilor din Slobozia se putea mîndri cu cea mai modernă fîntînă arteziană din oraș. Un complex de două bazine, design futurist...... [citește_tot_articolul]

15 Mai 2010, 10:18 (19866 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Cornul și laptele bagă în spital copiii de ciclu primar

Ialomița: Cornul și laptele bagă în spital copiii de ciclu primar

În așteptarea fructelor de la UE, copiii ialomițeni sînt intoxicați sistematic cu corn și lapte. În această dimineață, nouă dintre copiii clasei întîi a școlii din Ciulnița-Ialomița au fost aduși de urgență la Spital din cauza unei intoxicații alimentare. Nu este prima dată cînd în Ialomița se înregistrează astfel de incidente, părinții reclamînd permanent că laptele este impropriu consumului, iar cornul mucegăit. Consiliul Județean Ialomița susține că responsabilitatea aparține în exclusivitate Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor.

Genocid alimentar la Ciulnița
Vineri, 14 mai, la orele 8,30, asistentul social al școlii din Ciulnița a solicitat... [citește_tot_articolul]

14 Mai 2010, 09:33 (25857 vizualizări - 1 comentariu)

ANCHETĂ

Contrabandiști de produse petroliere, prinși în Ialomița

Trafic de motorină cu cisterne furate de la DNA Prahova?

Contrabandiști de produse petroliere, prinși în Ialomița

La începutul lunii aprilie 2010, în baza unor informații, comisarii Gărzii Financiare Ialomița au identificat două autocisterne ce transportau produse petroliere, scriptic neaccizabile. Cercetările ulterioare aveau să demonstreze că produsele transportate erau cît se poate de accizabile, iar cele două mijloace de transport aparțineau unei rețele de traficanți intracomunitari. Prejudiciile aduse bugetului de stat însumează milioane de lei. Marfa era importată de la o rafinărie din Bulgaria și distribuită, ulterior, unor benzinării românești. Și, pentru ca tabloul să fie complet, mijloacele de transport identificate figurau ca furate din curtea Direcției Generale Anticorupție Prahova...

... [citește_tot_articolul]

13 Mai 2010, 13:25 (27404 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Sărbătorile Sloboziei la debut: Înălțarea oficialităților

Sărbătorile Sloboziei la debut: Înălțarea oficialităților

Joi, 13 mai, de Înălțarea Domnului, oficialii locali și județeni au marcat debutul Sărbătorilor Sloboziei. Primul eveniment s-a desfășurat astăzi, la orele 12.00, la statuia Colonelului Popescu, acolo unde toate instituțiile statului au depus coroane de flori. Din păcate, în ciuda caracterului oficial al evenimentului, oficialii s-au dovedit, încă o dată, incapabili să se ridice la înălțimea momentului.
Am remarcat, cu surprindere, participarea mai mult decît formală a PS Vincențiu, care a părăsit manifestarea imediat după slujba ținută în memoria eroilor, prezența tardivă a reprezentanților Consiliului Județean Ialomița, dar și apostrofarea deplasată adresată unui oarecare de nimeni altul... [citește_tot_articolul]

13 Mai 2010, 13:20 (16621 vizualizări - 0 comentarii)

ANCHETĂ

Afaceri cu moartea sub oblăduirea PS Vincențiu

Preoții ialomițeni, perceptorii Episcopiei Sloboziei și Călărașilor

Afaceri cu moartea sub oblăduirea PS Vincențiu

De 20 de ani, Biserica Ortodoxă Română conduce în topul încrederii populației în toate sondajele de opinie existente. Și tot de 20 de ani, presa națională și locală abundă de dezvăluiri revoltătoare privind tarele unei categorii sociale, am numit aici preoții, tolerată și, mai grav, încurajată de forurile tutelare. Exorcizări, homosexualitate, pedofilie, furt, înșelăciune... Totul a fost comis pentru că, nu-i așa, preoții sînt și ei oameni și nimic din ce e omenesc nu le e străin. Pentru că Ialomița nu face excepție de la regulă, presa locală a consemnat și ea în repetate rînduri derapaje de la normele morale propovăduite de Sfînta Biserică. Nimeni nu a explicat însă cum s-a ajus aici. Independent... [citește_tot_articolul]

12 Mai 2010, 13:24 (46734 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Poliția, în anchetă la Expur

Protejatul lui Randag, cercetat

Poliția, în anchetă la Expur

După cum vă informam și numărul precedent, afacerile cu țepe (a se citi, vă rugăm, transporturi) ale lui Jan Dumitrescu, protejat al președintelui Consiliului de Administrație al Expur, Richard Randag, au intrat în vizorul Poliției. Cum ne-a ajuns la urechi și nouă, și Poliția a înțeles că, în mare, cam toate activitățile firmelor lui Jan Dumitrescu, și am numi aici Transgrup SA Valea Ciorii, JD Expedition Trans SRL, Trans Auto Ciprian SRL București și Agreabil Transport SRL Slobozia, s-au rezumat la «tunuri» trase furnizorilor, asociaților, etc de peste 1 milion de euro. Și cum cei ce fluieră a pagubă după țeparul Jan găsești pe toate drumurile, firesc că ofițerii Serviciului de Investigare a... [citește_tot_articolul]

12 Mai 2010, 08:16 (28578 vizualizări - 1 comentariu)

Miercuri 24 Iun 2026
282 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Sancțiuni de peste 800 mii de lei aplicate de Inspectorii ITM Ialomița

Oficialii Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița au remis publicității o situație a controalelor efectuate în perioada ianuarie-septembrie 2019. În această perioadă de timp au fost realizate peste ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2019, 11:15
(2473 vizualizări - 0 comentarii)


Delictele silvice, în atenția polițiștilor ialomițeni

Hoții de lemne sunt tot mai pre­zenți în pădurile din Ialomița. O arată o situație a delictelor silvice constatate de polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, de la începutul ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2019, 11:10
(2251 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Angajatorii sunt obligați să anunțe locurile de muncă vacante și ocuparea acestora

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă reamintește tuturor angajatorilor (persoane fizice/juridice de drept public sau privat) că, potrivit Legii, au obligația de a comunica agențiilor județene ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2019, 19:15
(8936 vizualizări - 0 comentarii)


Sancțiuni aplicate taximetriștilor din Slobozia

Polițiștii din Slobozia au verificat marți, 19 noiembrie 2019, taximetriștii din municipiul reședință de județ. În urma acțiunii, oamenii legii au aplicat sancțiuni în valoare de 4900 de lei. Problemele ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2019, 19:10
(2629 vizualizări - 1 comentariu)


Protopopiatul Slobozia: «Voluntariatul ne face mai buni»

Reprezentanții Protopopiatului Slobozia au inițiat un proiect al cărui scop vizează formarea spiritului moral-creștin al tinerilor. Inițiativa se numește «Voluntariatul ne face mai buni», iar prima acțiune ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2019, 19:05
(4003 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiunea «Foc de Artificii»

Luni, 18 noiembrie a.c., Poliția Română a demarat acțiunea națională «Foc de Artificii». Și în acest an sunt continuate activitățile la nivel național, sub coordonarea Direcției Arme, Explozivi și Substanțe ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2019, 18:05
(2978 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Accident cu două victime

Un accident s-a produs la Slobozia, în dimineața zilei de sâmbătă, 16 noiembrie a.c., în jurul orei 8,05, între două autoturisme. Pentru salvarea victimelor au intervenit o descarcerare și o ambulanță ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2019, 17:30
(2042 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Incendiu la Mihail Kogălniceanu

În vineri spre sâmbătă, 15/16 noiembrie a.c., în jurul orei 3,45, a izbucnit un incendiu la un garaj auto din incinta unei gospodării din localitatea Mihail Kogălniceanu. La fața locului s-au deplasat ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2019, 17:25
(2156 vizualizări - 0 comentarii)


Moldoveni: A ars un autoturism

Sâmbătă, 16 noiembrie a.c., în jurul orelor 18,45, dispeceratul Inspectoratului pentru Situații de Urgență a fost anunțat despre izbucnirea unui incendiu de autoturism din localitatea Moldoveni. La fața ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2019, 17:20
(2162 vizualizări - 0 comentarii)


Pompierii slobozeni au deblocat ușa unei bătrâne

Sprijinul pompierilor a fost solicitat în cursul nopții de sâmbătă spre duminică, 16 noiembrie a.c., în jurul orelor 23,30, pentru asigurarea accesului în apartamentul unei persoane de 73 ani. Pompierii ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2019, 17:15
(2521 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii au plantat arbori la Colelia

Polițiștii au plantat arbori la Colelia

Sâmbătă, 16 noiembrie a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Grivița au acceptat invitația de a participa la o acțiune de împădurire, desfășurată sub deviza «România plantează pentru mâine ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2019, 16:15
(2483 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Beți la volan

Duminică,17 noiembrie a.c, polițiștii feteșteni au depistat doi șoferi conducând autoturisme pe drumurile publice sub influența băuturilor alcoolice. În primul caz, un tânăr de 25 de ani, din Fetești, a ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2019, 16:10
(1710 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinți-Târg: Produse contrafăcute, confiscate

Zeci de produse cosmetice și articole de îmbrăcăminte, susceptibile a fi contrafăcute, au fost confiscate de polițiștii Orașului Fierbinți Târg. Vineri, 15 noiembrie a.c., polițiștii au oprit, pentru control ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2019, 16:05
(4712 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Pete 700 mii de fermieri, autorizați la plată

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură Prahova informează că, începând cu data de 16 octombrie 2019, în cadrul Campaniei de plăți în avans pentru anul 2019, s-a autorizat la plată la nivel național ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2019, 15:40
(2797 vizualizări - 0 comentarii)


Proiecte europene implementate de DSVSA Ialomița

Printr-un comunicat de presă, Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează asupra semnării a două Contracte de finanțare cu fonduri europene nerambursabile prin Programul ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2019, 13:05
(3157 vizualizări - 0 comentarii)


DSP Ialomița: A doua tranșă de vaccin antigripal, distribuită

DSP Ialomița: A doua tranșă de vaccin antigripal, distribuită

Direcția de Sănătate Publică Ialomița anunță faptul că a doua tranșă de vaccin antigripal a fost distribuită de la finalul săptămânii trecute în cabinetele medicilor de familie din județ. Astfel, peste ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2019, 18:10
(3146 vizualizări - 4 comentarii)


Racla cu Sfintele Moaște ale Sfintei Mironosițe Maria Magdalena, la Slobozia

Racla cu Sfintele Moaște ale Sfintei Mironosițe Maria Magdalena, la Slobozia

Cu binecuvântarea Preasfințitului Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, în preajma hramului bisericii «Sfântul Evanghelist Matei», vineri, 15 noiembrie 2019, la orele 17,00, o delegație de la ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2019, 17:55
(5766 vizualizări - 0 comentarii)


Proiect de promovare a școlilor de pompieri în liceele din Ialomița

Reprezentanți ai Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al Județului Ialomița au desfășurat o amplă campanie de promovare a școlilor de pompieri în liceele din județ. Campania a debutat ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2019, 17:50
(6601 vizualizări - 2 comentarii)


Jilavele: Arestat pentru «evaziune fiscală»

Joi, 14 noiembrie a.c., polițiștii din cadrul Secției 5 Poliție Rurală Jilavele au reușit identificarea unui bărbat, de 52 de ani, din comuna Jilavele, pe numele căruia Tribunalul Ialomița a emis un mandat ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2019, 17:45
(2948 vizualizări - 0 comentarii)


Deficit de personal la Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița

Concursurile din sursă externă organizate de Inspec­toratul de Poliție al Județului Ialomița au rezolvat pro­blema lipsei de personal doar parțial. Instituția continuă să aibă probleme din cauza deficitului ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2019, 17:40
(3870 vizualizări - 3 comentarii)


Accidente la Slobozia și Urziceni, trei victime

Joi, 14 noiembrie a.c., polițiștii ialomițeni au intervenit la două accidente rutiere soldate cu rănirea a trei persoane. Primul dintre acestea s-a produs în jurul orei 6,00, pe raza municipiului Slobozia ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2019, 17:35
(2905 vizualizări - 0 comentarii)


APM Ialomița: «Voluntar, implică-te!»

Joi, 7 noiembrie 2019, la Sala de Festivități a Colegiului Național «Mihai Viteazul» din Slobozia s-a desfășurat cea de a V-a ediție a evenimentului «Voluntar, implică-te!», eveniment organizat de Agenția ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2019, 17:30
(2187 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În perioada 18-22 noiembrie a.c., E-Distribuție Dobrogea anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări se vor desfășura în localitățile ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2019, 17:25
(6169 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Mondială a Diabetului», marcată și la Slobozia

Slobozia se alătură orașelor din țară care în noiembrie marchează «Ziua Mondială a Diabetului». Cu acest prilej, Direcția de Sănătate Publică și medicii diabetologi din județ organizează până pe data de ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2019, 17:20
(2386 vizualizări - 0 comentarii)


O nouă campanie la Crucea Roșie Ialomița

Crucea Roșie Ialomița este înscrisă în Programul «Colgate», o campanie ce se desfășoară în perioada noiembrie 2019-februarie 2020. Alături de alte 10 județe din țară, peste 77 mii de copii din clasele primare ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2019, 17:15
(3031 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Polițistul pasionat de alpinism

IPJ Ialomița: Polițistul pasionat de alpinism

Un polițist rutier ialomițean a reușit să cucerească toate cele 13 vârfuri de peste 2500 metri din România, atingând înălțimile amețitoare ale Alpilor Italieni, Munților Balcani sau Muntele Olimp. Agentul ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2019, 17:10
(2287 vizualizări - 1 comentariu)


Razie a polițiștilor la Slobozia

Razie a polițiștilor la Slobozia

În cursul zilei de miercuri, 13 noiembrie a.c., pe raza municipiului Slobozia au fost angrenate aproximativ 40 de efective de Ordine Publică, Poliție Rutieră și Investigații Criminale, precum și luptători ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2019, 18:15
(2522 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Slobozia razie


DN21: Accident rutier soldat cu trei victime

Joi, 14 noiembrie a.c., în jurul orei 6,20, s-a produs o coliziune între două autoturisme pe Drumul Național 21. Pentru salvarea victimelor, au acționat salvatorii de la Detașamentul Slobozia cu o autospecială ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2019, 18:10
(2441 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: DN21 accident


Căzănești: «Cupa Bărăganului la Oină»

Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, la Sala de Sport a orașului Căzănești se va desfășura, începând cu orele 10,00, prima ediție «Cupa Bărăganului la Oină». Competiția, organizată de Federația Română de Oină împreună ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2019, 18:05
(4717 vizualizări - 4 comentarii)


La volan prin Urziceni, fără permis de conducere

Marți, 12 noiembrie a.c., polițiștii rutieri au depistat un tânăr, de 18 ani, din județul Giurgiu, în timp ce conducea un autoturism pe raza municipiului Urziceni, fără a deține permis de conducere pentru ...[citește_toată_știrea]

13 Noiembrie 2019, 17:25
(3394 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...