Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Prefectura Ialomița acuză administrațiile locale de deturnare de fonduri (II)

Război politic între prefectul Teculescu și președintele Ciupercă

Prefectura Ialomița acuză administrațiile locale de deturnare de fonduri (II)

Săptămîna precedentă aduceam la cunoștința opiniei publice un nou episod din lupta politică din cadrul administrației locale, respectiv cea dintre prefectul Mădălin Teculescu și președintele Silvian Ciupercă. Astăzi sîntem în măsură să vă oferim noi elemente care să confirme că informațiile noastre au fost corecte și, de asemenea, că războiul dintre celor două instituții evoluează. Reamintim că motivul acestor noi dispute îl reprezintă modul arbitrar de gestionare a celor 2,5 milioane de lei noi aflate la dispoziția Consiliului Județean Ialomița pentru sprijinirea autorităților locale în dezvoltarea proiectelor locale și a proiectelor cu finanțare europeană. Procedura a fost declarată ilegală... [citește_tot_articolul]

16 Mai 2010, 08:18 (19341 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Spațiile publice, un pericol pentru copii

Se întîmplă la Slobozia

Spațiile publice, un pericol pentru copii

Parcurile, locurile de joacă, spațiile publice reprezintă tot atîtea pericole reale pentru siguranța noastră și a copiilor noștri. Din păcate, nu conștientizăm acest lucru întotdeauna, iar autoritățile nu reacționează niciodată. Cum niciodată nu este prea tîrziu, la solicitarea cititorilor, Independent trage un semnal de alarmă asupra unui pericol potențial semnalat în imediata vecinătate a Palatului Copiilor din Slobozia, o zonă intens circulată de sute de copii.

Fîntîna de deșeuri
În urmă cu 20 de ani, în perioada sa de glorie, Palatul Copiilor din Slobozia se putea mîndri cu cea mai modernă fîntînă arteziană din oraș. Un complex de două bazine, design futurist...... [citește_tot_articolul]

15 Mai 2010, 10:18 (19866 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Cornul și laptele bagă în spital copiii de ciclu primar

Ialomița: Cornul și laptele bagă în spital copiii de ciclu primar

În așteptarea fructelor de la UE, copiii ialomițeni sînt intoxicați sistematic cu corn și lapte. În această dimineață, nouă dintre copiii clasei întîi a școlii din Ciulnița-Ialomița au fost aduși de urgență la Spital din cauza unei intoxicații alimentare. Nu este prima dată cînd în Ialomița se înregistrează astfel de incidente, părinții reclamînd permanent că laptele este impropriu consumului, iar cornul mucegăit. Consiliul Județean Ialomița susține că responsabilitatea aparține în exclusivitate Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor.

Genocid alimentar la Ciulnița
Vineri, 14 mai, la orele 8,30, asistentul social al școlii din Ciulnița a solicitat... [citește_tot_articolul]

14 Mai 2010, 09:33 (25866 vizualizări - 1 comentariu)

ANCHETĂ

Contrabandiști de produse petroliere, prinși în Ialomița

Trafic de motorină cu cisterne furate de la DNA Prahova?

Contrabandiști de produse petroliere, prinși în Ialomița

La începutul lunii aprilie 2010, în baza unor informații, comisarii Gărzii Financiare Ialomița au identificat două autocisterne ce transportau produse petroliere, scriptic neaccizabile. Cercetările ulterioare aveau să demonstreze că produsele transportate erau cît se poate de accizabile, iar cele două mijloace de transport aparțineau unei rețele de traficanți intracomunitari. Prejudiciile aduse bugetului de stat însumează milioane de lei. Marfa era importată de la o rafinărie din Bulgaria și distribuită, ulterior, unor benzinării românești. Și, pentru ca tabloul să fie complet, mijloacele de transport identificate figurau ca furate din curtea Direcției Generale Anticorupție Prahova...

... [citește_tot_articolul]

13 Mai 2010, 13:25 (27413 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sărbătorile Sloboziei la debut: Înălțarea oficialităților

Sărbătorile Sloboziei la debut: Înălțarea oficialităților

Joi, 13 mai, de Înălțarea Domnului, oficialii locali și județeni au marcat debutul Sărbătorilor Sloboziei. Primul eveniment s-a desfășurat astăzi, la orele 12.00, la statuia Colonelului Popescu, acolo unde toate instituțiile statului au depus coroane de flori. Din păcate, în ciuda caracterului oficial al evenimentului, oficialii s-au dovedit, încă o dată, incapabili să se ridice la înălțimea momentului.
Am remarcat, cu surprindere, participarea mai mult decît formală a PS Vincențiu, care a părăsit manifestarea imediat după slujba ținută în memoria eroilor, prezența tardivă a reprezentanților Consiliului Județean Ialomița, dar și apostrofarea deplasată adresată unui oarecare de nimeni altul... [citește_tot_articolul]

13 Mai 2010, 13:20 (16623 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Afaceri cu moartea sub oblăduirea PS Vincențiu

Preoții ialomițeni, perceptorii Episcopiei Sloboziei și Călărașilor

Afaceri cu moartea sub oblăduirea PS Vincențiu

De 20 de ani, Biserica Ortodoxă Română conduce în topul încrederii populației în toate sondajele de opinie existente. Și tot de 20 de ani, presa națională și locală abundă de dezvăluiri revoltătoare privind tarele unei categorii sociale, am numit aici preoții, tolerată și, mai grav, încurajată de forurile tutelare. Exorcizări, homosexualitate, pedofilie, furt, înșelăciune... Totul a fost comis pentru că, nu-i așa, preoții sînt și ei oameni și nimic din ce e omenesc nu le e străin. Pentru că Ialomița nu face excepție de la regulă, presa locală a consemnat și ea în repetate rînduri derapaje de la normele morale propovăduite de Sfînta Biserică. Nimeni nu a explicat însă cum s-a ajus aici. Independent... [citește_tot_articolul]

12 Mai 2010, 13:24 (46738 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Poliția, în anchetă la Expur

Protejatul lui Randag, cercetat

Poliția, în anchetă la Expur

După cum vă informam și numărul precedent, afacerile cu țepe (a se citi, vă rugăm, transporturi) ale lui Jan Dumitrescu, protejat al președintelui Consiliului de Administrație al Expur, Richard Randag, au intrat în vizorul Poliției. Cum ne-a ajuns la urechi și nouă, și Poliția a înțeles că, în mare, cam toate activitățile firmelor lui Jan Dumitrescu, și am numi aici Transgrup SA Valea Ciorii, JD Expedition Trans SRL, Trans Auto Ciprian SRL București și Agreabil Transport SRL Slobozia, s-au rezumat la «tunuri» trase furnizorilor, asociaților, etc de peste 1 milion de euro. Și cum cei ce fluieră a pagubă după țeparul Jan găsești pe toate drumurile, firesc că ofițerii Serviciului de Investigare a... [citește_tot_articolul]

12 Mai 2010, 08:16 (28579 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Bătălia Steaua-Dinamo de la Bordușelu

2-2 în cel mai așteptat derby al sfîrșitului de sezon

Bătălia Steaua-Dinamo de la Bordușelu

Pentru că săptămîna aceasta reporterul sportiv al redacției este învoit regulamentar pentru săptămîna de miere, pe care și-o petrece în Spania, la Mallorca, Independent a mobilizat banca de rezerve a redacției pentru a acoperi cel mai așteptat dintre derby-urile începutului de an, partida Steaua-Dinamo. Nu vă panicați, nu ați ratat o întîlnire incognito între Steaua lui Becali și Dinamo a lui Borcea. Este vorba de mult mai celebrele echipe Steaua Bordușelu și Dinamo Bordușelu, echipele de liga a IV-a ale satului cu același nume aparținînd comunei Ciochina. Întîlnirea s-a desfășurat duminică, la orele 17 trecute fix, iar spectacolul sportiv a fost cel puțin la înălțimea numelor pe care cele două... [citește_tot_articolul]

11 Mai 2010, 17:57 (32364 vizualizări - 15 comentarii)

Taguri: Bordușelu derby

Click aici

SPORT

Unirea Slobozia-ACS Berceni 0-1

Fotbal

Unirea Slobozia-ACS Berceni 0-1

Elevii lui Constantin Prepeliță nu au reușit să confirme în meciul din etapa 27 din liga III ușoara creștere de formă manifestată în meciul cu Viitorul Însurăței. Nici iminenta rămînere fără bonificații pînă la finele campionatului cauzată de clasarea mai jos de locul II nu a reușit să-i trezească din amorțeală pe Ciortescu și compania. Ilfovenii au invins cu 1-0 grație reușitei lui Fasie din minutul 30 și se mențin în lupta pentru promovare alături de Viitorul Constanța. Cît despre Unirea, aceasta rămîne pe locul III și beneficiază de un moment de respiro în etapa 28 datorat întîlnirii cu Utchim Găești, echipă care s-a retras din campionat în acest retur și pierde toate meciurile cu 3-0. Mai... [citește_tot_articolul]

11 Mai 2010, 17:53 (13000 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Handbal

Irina Simion, la Naționala de Tineret

Pe 13 mai, la Turnu Severin, Federația Română de Handbal sună adunarea în vederea preliminariilor pentru Campionatul Mondial de Tineret care va avea loc în luna august în Coreea de Sud. Slobozia își respectă tradiția de centru important al handbalului juvenil românesc și o trimite la lot pe Irina Simion. Sportiva noastră, în vîrstă de 19 ani, este obișnuita lotului de tineret unde este folosită atît centru, cît și extremă stînga. Alături de colegele sale, Irina va pune umărul la îndeplinirea obiectivului: calificarea la Campionatul Mondial. Echipa noastra va întîlni în turneul de calificare reprezentativele Franței, Islandei și Croației. Meciurile vor avea loc în perioada 21-23 aprilie.... [citește_tot_articolul]

11 Mai 2010, 17:52 (23025 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Adriana Nicolae și Adina Nistor, handbal, CSS Slobozia

Viitor de aur sportu’ nostru are

Adriana Nicolae și Adina Nistor, handbal, CSS Slobozia

Au multe în comun. Sînt apropiate ca vîrstă (Adriana are 14 ani, Adina 13), au început handbalul cam în același timp și ambele le au ca model pe Cristina Neagu și Irina Simion. Despre cele mai tinere speranțe ale handbalului slobozean, profesorul Marian Simion, vizibil mulțumit, are numai cuvinte de laudă: «Sînt fete care pe viitor pot spune multe în handbal. Eu le doresc să fie sănătoase pentru că talent au din plin». Adriana este centru, iar Adina, jucătoare de mîna stîngă, evoluează inter sau extremă dreaptă. Și pentru ca elementele comune să continue, cele două au debutat deja la junioare II în turneul de la București (17-18 aprilie). Ar fi frumos ca în cîțiva ani, cum Brașovul a avut tandemul... [citește_tot_articolul]

11 Mai 2010, 17:51 (27851 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal: Unirea Urziceni

Galamaz spre Dinamo

În ciuda faptului că morișca ultimelor rezultate i-a plasat nesperat pe lupii din Bărăgan în lupta pentru un nou titlu de campioni, căpitanul George Galamaz căruia îi expira contractul în vară își manifestă în continuare dorința de a părăsi gruparea ialomițeană. Pe fir a intrat în ultimele zile Dinamo-București, echipă care își dorește prin recrutarea fundașului central al Unirii să-și rezolve problemele din defensivă avute în acest sezon. Pentru Galamaz o eventuală înregimentare în tricoul alb-roșu ar însemna întoarcerea în «Groapă» după 3 ani și jumătate petrecuți la Urziceni. De serviciile stoperului mai sînt interesate Steaua și FC Vaslui, gruparea lui Porumboiu dorindu-l la pachet cu managerul... [citește_tot_articolul]

11 Mai 2010, 17:49 (21295 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Nu deschideți robinetul! Pericol de înnămolire!

Nu deschideți robinetul! Pericol de înnămolire!

Printr-o adresă remisă redacției a șaptea zi după Scripturi, SC Urban anunță populația cu privire la neplăcerile cauzate de una dintre sutele de reclamații la rețeaua de apă. Avaria a apărut pe strada Pieței, luni, 10 mai a.c., și a necesitat «oprirea furnizării apei atît pe rețeaua de distribuție cît și pe rețeaua de echilibrare între orele 12,00 și 18,00». Trecem peste faptul că un astfel de neajuns s-ar fi cuvenit a fi anunțat anterior luării deciziei de oprire a furnizării apei. Ceea ce ne fascinează la Comunicatul emis de SC Urban este următorul paragraf: «după finalizarea lucrării și repunerea în funcțiune a rețelelor oprite s-au constatat creșteri ale turbidității apei furnizate atît în zona afectată (...) cît și în alte zone ale orașului. Rugăm consumatorii afectați de această lucrare să accepte scuzele de rigoare»... [citește_tot_articolul]

11 Mai 2010, 15:33 (25096 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Prelungirea arestării preventive a lui Băhăian, decisă la Tribunalul Ialomița

Prelungirea arestării preventive a lui Băhăian, decisă la Tribunalul Ialomița

Luni, 10 mai 2010, pe rolul Tribunalului Ialomița a fost înregistrat un nou dosar pentru cazul «Băhăian». Obiectul dosarului analizat de judecătorii ialomițeni este de «prelungire a duratei arestării preventive dispuse în cursul urmăririi penale». Marți, 11 mai, magistrații vor decide dacă cei 6 inculpați, Sergiu Băhăian, Dan Negureanu, Marin Călin, Gheorghe Teleagă, Mihai Dăscălete și Edward Mărculescu vor rămîne după gratii. Potrivit unor surse apropiate anchetei, cel mai probabil acesta este un nou dosar penal în care Băhăian este inculpatul principal. Actual, Sergiu Băhăian este cercetat în cinci dosare penale înregistrate la Tribunalul Ialomița.... [citește_tot_articolul]

11 Mai 2010, 12:02 (21150 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Bătălia» pentru gradațiile de merit

«Bătălia» pentru gradațiile de merit

Sute de dascăli ialomițeni și-au depus dosarele pentru obținerea gradațiilor de merit. Comisiile de specialitate vor decide dacă activitatea didactică a profesorilor merită să fie răsplătită cu 25% creștere salarială în următorii 5 ani.
Două sute de ialomițeni, personal didactic de predare în școlile județului, aspiră anul acesta la obținerea unei gradații de merit. Pe lîngă profesori, alte 31 de dosare au fost depuse de personalul didactic auxiliar din unitățile de învățămînt. «Gradațiile de merit se acordă în procent de 16% din personalul școlar, iar la nivelul județului Ialomița, procentul se traduce în 107 gradații» a precizat Otilia Dumitru, inspector general adjunct al Inspectoratului... [citește_tot_articolul]

11 Mai 2010, 12:00 (70839 vizualizări - 28 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

200 de ialomițeni au rămas fără permis

În primele patru luni

200 de ialomițeni au rămas fără permis

«Avînd în vedere nivelul ridicat la care se mențin valorile privind numărul celor depistați conducînd autoturisme pe drumurile publice fără a deține permis de conducere sau aflîndu-se sub influența băuturilor alcoolice, polițiștii de la toate formațiunile de poliție rutieră din cadrul Inspectoratului, polițiile municipale și orășenești, precum și agenți de la posturile de poliție vor intensifica acțiunile pe această linie» informează reprezentanții Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița.
Potrivit specialiștilor, din analiza evoluției situației operative la nivelul Județului Ialomița, rezultă ca în primele patru luni ale anului, pe fondul lipsei abilităților în conducere ale «șoferilor... [citește_tot_articolul]

10 Mai 2010, 15:11 (21523 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Prefectura Ialomița acuză administrațiile locale de deturnare de fonduri

Război politic între prefectul Teculescu și președintele Ciupercă

Prefectura Ialomița acuză administrațiile locale de deturnare de fonduri

Conflictul dintre autoritățile județene din Ialomița este unul vechi, cu rădăcinile înfipte adînc în politichia de mărgăritar a guvernării locale. Dincolo de fricțiunile curente însă, disputele politice se dovedesc utile în depistarea unor derapaje administrative vechi de zeci de ani. În principiu, este vorba despre modul arbitrar în care Consiliul Județean Ialomița a înțeles să aloce fonduri pentru dezvoltarea proiectelor locale și a proiectelor cu finanțare europeană. Acuzația este, la rîndu-i, veche și a fost comentată pe larg și în paginile ziarului nostru. De astă dată însă, prefectul Mădălin Teculescu susține că, beneficiind de acordul Consiliului Județean, fondurile destinate acestui tip... [citește_tot_articolul]

10 Mai 2010, 06:18 (22955 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia, bulevardul Matei Basarab

Accident în lanț produs de un tînăr beat și fără permis

Opt mașini avariate și trei persoane rănite sînt, pe scurt, urmările unui accident rutier produs în noaptea de sîmbătă spre duminică, respectiv 8 spre 9 mai, în jurul orei 03,15, pe bulevardul Matei Basarab, din Slobozia. Vinovat de producerea carambolului a fost un tînăr, de 22 de ani, beat și fără permis de conducere. Pe lîngă toate acestea, șoferul teribilist a condus cu o viteză cu mult peste limita legală, neputînd evita un autoturism ce se deplasa în fața mașinii sale.
Pe scurt, tînărul se deplasa la volanul unui autoturism, pe direcția de mers Gară-MB iar, în zona Mînăstirii «Sfinții Voievozi», a lovit o altă mașină ce se deplasa înaintea sa, în același sens de mers, al cărui conducător... [citește_tot_articolul]

9 Mai 2010, 11:18 (25471 vizualizări - 8 comentarii)

REPORTAJ

Războiul de pe Independenței, nr. 38

Orășeni din lumea a treia

Războiul de pe Independenței, nr. 38

Zonarea terenului din intravilanul municipiului Slobozia este o problemă sensibilă pentru autorități. Refăcută an de an, procedura a ajuns să nemulțumească pînă și locuitorii din zona 0, care se bucură zilele acestea de șanțurile căscate de autorități pentru reabilitarea rețelei de apă a orașului. Ce faci însă în cazul în care Primăria Slobozia îți promite de 40 de ani oraș pe strada ta, dar te obligă să plătești sute de lei anual pentru trotuare din pămînt, canalizare în fundul curții și drumuri de piatră nerefăcute de la alegerile din 2004!? Mulți se resemnează. George Roșu și vecinii lui de pe strada Independenței din Slobozia au ajuns pînă la Președinție... Și promit să nu se lase!

... [citește_tot_articolul]

9 Mai 2010, 10:34 (14330 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

S-a schimbat sensu’ vieții (II)

Independenții au directori plini la Finanțe, Direcția Agricolă, APIA și OJPC

După cum scriam de-acum două săptămîni, proaspătul înființat partid al independenților, Uniunea Națională pentru Progresul României a trecut, pe plan local, la negocierea funcțiilor de deconcentrate cu conducerea Partidului Democrat-Liberal. Așadar, vineri seara, 7 mai a.c., președintele UNPR Ialomița, Dumitru Vișan, după o primă rundă de discuții cu președintele PD-L Ialomița, Cazacu Marinică, a și parafat un protocol de împărțire a unor funcții de deconcentrate. Pentru a vă rezuma, să vă informăm că partidul de independenți a obținut în Ialomița, contrar tuturor așteptărilor, funcția de director general al Finanțelor. De asemenea, UNPR își va amplasa oamenii și în funcțiile... [citește_tot_articolul]

8 Mai 2010, 14:47 (23243 vizualizări - 7 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
278 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ciulnița: Escroci prinși în timp real

Agenții Postului de Poliție Ciulnița au fost sesizați că administratorul unei societăți comerciale din localitate, o femeie, ar fi fost abordată de o persoană suspectă, aceasta oferindu-i spre vînzare trei ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2012, 16:16
(5909 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: A murit ars de viu!

Tragedie în orașul Căzănești în seara zilei de sîmbătă, 17 noiembrie a.c. Un bărbat de 56 ani, din localitate, și-a găsit sfîrșitul după ce un incendiu devastator i-a cuprins locuința. Trupul carbonizat ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2012, 20:51
(11365 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. Se pot introduce anunțuri on-line!

8 Noiembrie 2012, 10:40


Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia: Autocar pentru suporteri la meciul cu Farul

Rezultatele bune înregistrate de echipa lui Dună în Liga a II-a, precum și jocul în ascensiune au făcut ca tot mai multă lume să vină alături de Unirea la jocurile de acasă. Acest lucru a încurajat conducerea ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2012, 14:57
(9183 vizualizări - 3 comentarii)


IPJ Ialomița: Dosare de «evaziune fiscală», instrumentate «pe bandă» de Serviciul de Investigare a Fraudelor

Polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor Ialomița au dispus începerea urmăririi penale față de trei persoane și au finalizat cercetările cu privire la alte două, cu propunere de trimitere în judecată ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2012, 15:57
(9844 vizualizări - 1 comentariu)


Hramul Mînăstirii din Slobozia, sărbătorit de Episcopia Sloboziei și Călărașilor

În perioada 6-12 noiembrie 2012, cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor organizează o serie de manifestări cu ocazia sărbătoririi hramului «Sfinții ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2012, 15:42
(10861 vizualizări - 6 comentarii)


Bucu: Pieton accidentat grav

Un accident de circulație s-a produs pe DN2A, în localitatea Bucu, și s-a soldat cu vătămarea corporală a unei persoane. Din cercetările efectuate de polițiștii deplasați la fața locului s-a stabilit că ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2012, 14:49
(7184 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Bucu accident


Fetești: «Șofer» la 15 ani

Sîmbătă, 27 octombrie , după miezul nopții, polițiștii rutieri din cadrul Poliției Fetești au surprinz la volanul unui autoturism un adolescent de numai 15 ani. Întrucît minorul nu poseda permis de conducere ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2012, 14:34
(6216 vizualizări - 1 comentariu)


Amara: Și-a curmat viața aruncîndu-se în fîntînă

Un bătrîn de 72 ani din Amara și-a luat viața în după amiaza zilei de miericuri, 31 octombrie. Omul se lupta de mult timp cu o boala necruțătoare și, pentru a nu deveni o povară pentru familie, a decis ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2012, 14:27
(7212 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara sinucidere


M. Kogălniceanu: Atenție la escroci!

În cursul zilei de sîmbătă, 27 octombrie a.c., polițiștii ialomițeni au înregistrat un furt din locuință, comis de autori necunoscuți. Victima, un bărbat de 87 ani, din comuna Mihail Kogălniceanu, a rămas ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2012, 14:25
(6194 vizualizări - 0 comentarii)


Sălcioara: Suspecți de furt, identificați de polițiști

Sîmbătă, 27 octombrie, agenții Postului de Poliție Sălcioara au depistat în flagrant două persoane care încercau să sustragă o țeavă metalică, componentă a sistemului dezafectat de irigație. Cele două persoane ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2012, 14:20
(7707 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sălcioara furt


Ciochina: Tîlhar la 16 ani

Un minor de 16 ani, din comuna Ciochina, este acuzat de «tîlhărie», «violare de domiciliu» și «furt calificat» în formă continuată. Sîmbătă, 27 octombrie a.c., în jurul orei 9,30, agenții Postului de Poliție ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2012, 14:15
(8405 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: La cumpărături cu bonuri de masă false!

Un tînăr de 18 ani și-a făcut cumpărăturile într-un mod inedit: în loc de bani, și-a plătit bunurile cu trei bonuri de masă falsificate! Administratorul respectivului magazin a sesizat cele întîmplate și ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2012, 14:12
(6982 vizualizări - 0 comentarii)


Dridu: Biciclist acroșat

Polițiștii au fost sesizați despre faptul că pe DJ101, în afara comunei Dridu, s-a produs un accident de circulație soldat cu vătămarea corporală a unui biciclist. În urma cercetărilor efectuate s-a stabilit ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2012, 13:35
(7495 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Dridu accident


Slobozia: Cartele de telefon și rezistențe electrice în Penitenciar

O femeie de 56 ani, din Galați, a încercat să introducă fraudulos în Penitenciarul Slobozia cartele telefonice și rezistențe electrice. Sîmbătă, 27 octombrie a.c., Poliția Slobozia a fost sesizată de reprezentanții ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2012, 13:18
(7506 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Prevenție înainte de toate

În noaptea de de 27/28 ocotmbrie a.c., efective din cadrul Poliției Fetești și Secției Rurale Stelnica au organizat și executat acțiuni pentru prevenirea și combaterea violenței stradale, a furturilor de ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2012, 13:10
(7609 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. Se pot introduce anunțuri on-line!

31 Octombrie 2012, 16:55


Ialomița: Alianța România Dreaptă, prima la depus listele în cursa pentru Parlament

Candidații ialomițeni ai Alianței România Dreaptă s-au înscris oficial în cursa electorală pentru alegerile din 9 decembrie 2012.
Miercuri 24 octombrie, cei 6 nominalizați de conducerea ARD Ialomița ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2012, 16:25
(9731 vizualizări - 8 comentarii)


Coșereni: Accident produs din cauza fumului de la un incendiu de miriște

Din cauza unui incendiu de vegetație uscată, un șofer de 32 ani a fost la un pas de a-și pierde viața. Focul a izbucnit pe un cîmp din zona localității Coșereni, iar fumul dens s-a extins către șosea. ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2012, 16:22
(8057 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: Au furat pepeni și porumb după ce l-au bătut pe paznic

Paznicul unei ferme agricole din Vlădeni a trecut prin clipe de coșmar. Acesta a fost bătut, tîlhărit și sechestrat de 4 bărbați din localitate, puși pe furat. După ce l-au lăsat într-o baltă de sînge pe ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2012, 16:13
(9425 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Vlădeni furt


Perieți: Și-a vîndut și și-a furat mașina de două ori

Un tînăr de 26 ani din Cocora este cercetat de polițiștii din Perieți pentru comiterea infracțiunii de «furt calificat». Acesta și-a vîndut de două ori un automobil pe care l-a furat de la proprietari. ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2012, 16:11
(7429 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Perieți furt


Movilița: 4 hoți prinși dintr-o lovitură

Serele dezafectate au devenit ținte pentru hoți. La Movilița, 4 persoane, cu vîrste cuprinse între 17 și 40 ani, sînt cercetate pentru că au sustras mai multe bunuri metalice din incinta unor foste sere ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2012, 16:09
(7469 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Movilița furt


Slobozia: A intrat cu mașina în șanț

Un șofer de 41 ani a fost la un pas de moarte. Pe DN21 a pierdut controlul volanului și a ieșit cu mașina în decor. Rănit, șoferul a fost transportat la Spitalul Județean de Urgență Slobozia pentru acordarea ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2012, 16:08
(7014 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Vlădeni: Tineri cercetați după ce au furat araci din vie

Cînd vine vorba de furat, hoții sînt în stare de orice. Au demonstrat-o 4 tineri din Vlădeni care au sustrat aracii de metal din via unui localnic. Bunurile au fost descoperite în curtea unui alt consătean ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2012, 16:07
(8565 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Vlădeni furt araci


Anunț angajare

Societate Comercială din Slobozia cu profil vînzare piese auto
angajează
vînzător (gestionar) piese auto import
Relații la telefon 0740/047.619

24 Octombrie 2012, 21:33


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. Se pot introduce anunțuri on-line!

24 Octombrie 2012, 08:56


Anunț angajare

Asociația Grupul de Acțiune Locală «Ialomița Centrală» Balaciu-Căzănești-Reviga
Orașul Căzănești, str. București, nr. 3, jud. Ialomița
Telefon 0243/264.141
Fax 0243/264.141
e-mail [email protected]
anunță
Scoaterea la concurs a postului de -secretar- în cadrul Asociației Grupul de Acțiune Locală «Ialomița Centrală» Balaciu-Căzănești-Reviga în conformitate cu Fișa postului prezentată în cadrul Planului de Dezvoltare Locală și în acord cu Contractul de finanțare C 431201132347111 pentru proiectul «Funcționarea Grupului de Acțiune Locală, dobîndirea de competențe și animarea teritoriului».
Cerințe mimine:
-Studii superioare
-Vechime în activitate de minim 2 ani
Se consideră avantaj vechimea în muncă în activități complementare secretariatului (bibliotecar, arhivar) sau un curs absolvit în «Managementul fluxului de documente în cadrul unitățiilor administrativ-teritoriale sau companiilor».
Orice persoană interesată poate depune un CV la sediul nostru în orașul Căzănești, str. București, nr. 3, județul Ialomița sau la adresa de email [email protected] pînă la data de 02.11.2012.

24 Octombrie 2012, 08:42


Incendiu la Urziceni, proiectile descoperite în cimitirul din Fetești

În urma unui scurtcircuit produs la instalația electrică, trei vitrine frigorifice și patru cîntare electronice din interiorul unui centru comercial din Urziceni au fost cuprinse de flăcări. La fața locului ...[citește_toată_știrea]

23 Octombrie 2012, 02:29
(12992 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomițean urmărit internațional pentru furt de mașini, prins la concubina din Coșereni

Efective din cadrul Serviciului de Investigații Criminale, ale Serviciului de Intervenție Rapidă-Ialomița precum și ale Poliției Municipiului Urziceni au executat un mandat european de arestare, emis de ...[citește_toată_știrea]

23 Octombrie 2012, 02:23
(14492 vizualizări - 1 comentariu)


DGFP Ialomița: Plata TVA la încasarea facturii

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informeză contribuabilii interesați că Formularul 097-Notificare privind aplicarea/încetarea aplicării sistemului TVA la încasare a fost aprobat prin Ordinul ...[citește_toată_știrea]

23 Octombrie 2012, 02:13
(11737 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...