Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Irina Nițu, singura victorie slobozeană la Head Tenis Con

Irina Nițu, singura victorie slobozeană la Head Tenis Con

Eleva profesorului Ion Savu s-a impus la categoria 12 ani, iar punctele cîștigate au poziționat-o pe locul 7 FRT. Irina are un program foarte încărcat după turneul de la Slobozia, ea participînd la o pregătire centralizată cu lotul național la București. La mijlocul acestei luni, Irina participă la Arad la un puternic turneu internațional alături de jucătoare din Serbia, Anglia sau Ungaria.
Revenind la turneul recent încheiat, adăugăm că Bogdan Corbea a jucat finala la 10 ani, categorie la care Cristi Andreescu s-a poziționat pe locul 3, similar cu al Alexiei Gîndac la feminin. Vicecampionul național de sală, Sorin Iordache, a jucat la categoria 14 ani, superioară vîrstei lui și a trecut de... [citește_tot_articolul]

5 Mai 2010, 10:41 (17591 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Dragoș Ionuț Șchiaua, fotbal CSS Slobozia

Viitor de aur sportu’ nostru are

Dragoș Ionuț Șchiaua, fotbal CSS Slobozia

«Am început fotbalul în urmă cu 6 ani, iar domnul Prepeliță a fost cel care mi-a ghidat pașii». Așa își începe Dragoș scurta poveste din lumea sportului rege. Are 15 ani și chiar dacă, în aparență, posedă un fizic firav, evoluează ca fundaș central. Fără îndoială, dîrzenia și răutatea cu care se naște orice fundaș, îl recomandă pentru acest post atît de delicat. Îi place fotbalul de cînd se știe, este stelist și îl are ca model pe Mirel Rădoi. Îl apreciază, de asemenea, și pe John Terry, «pentru cît este de fotbalist», nu pentru succesul acestuia la sexul frumos.
Prin urmare, Dragoș cunoaște rețeta succesului. Dacă va ajunge fotbalist respectat, ne hazardăm noi să apreciem, va fi înconjurat... [citește_tot_articolul]

5 Mai 2010, 10:38 (19055 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Tenis de cîmp: Turneul Head Tenis Con Slobozia 2010

Bază de top la Slobozia

Municipiul reședință de județ este un punct de reper tot mai atractiv pentru iubitorii și practicanții sportului alb. Nu întîmplător, aici se organizează an de an două turnee de categoria a treia (cea mai ridicată la nivel de copii) și multiple competiții de categoria a IV-a sau destinate veteranilor: «Avem un potențial extraordinar. Sîntem a treia bază din țară după Bacău și Cluj ca număr de terenuri, dar o așezare atît de bine structurată a acestora e greu de găsit în altă parte» ne povestește președintele Tenis Con, Constantin Ștefan-Conașu’, omul care de 30 de ani se confundă cu tenisul slobozean.
În aceste condiții nu ne miră faptul că, în perioada 24-28 aprilie, Slobozia a fost asaltată... [citește_tot_articolul]

5 Mai 2010, 10:35 (24595 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

«Chițu poate ajunge în Liga I»

Fotbal-Juniori: Fane Petcu, antrenorul juniorilor A Farul Constanța

«Chițu poate ajunge în Liga I»

Juniorii A și B ai CSS Slobozia au avut parte duminică de o dublă extrem de dificilă cu echipele similare ale Viitorului Constanța. Băieții noștri au pierdut de o manieră extrem de categorică. Juniorii A cu 1 la 6 (unicul gol al CSS a fost marcat de Mihai Brebeanu), iar juniorii B cu 0-7. Antrenorul juniorilor A constănțeni este fostul jucător de la Farul, Steaua și Unirea Slobozia, Ștefan Petcu, cel pe care l-am chestionat asupra slobozenilor ajunși la echipa lui Hagi. «Chițu este un fotbalist excelent și sînt convins că în curînd va face pasul spre Liga I. Hertu s-a integrat bine și ne ajută mult și la juniori și la echipa mare» ne-a spus cel care, cu 25 de ani în urmă, era coleg de cameră cu... [citește_tot_articolul]

5 Mai 2010, 10:34 (20623 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal: Unirea Slobozia

Răuță, despărțire pacifistă

Iminenta despărțire a Unirii de antrenorul Ion Răuță a dezvoltat, în ultima săptămînă, o serie de atacuri nesportive, cărora cel care a condus destinele galben-albaștrilor timp de 15 luni a ținut să le răspundă elegant: «Încetarea colaborării a fost una amiabilă. Părăsesc proiectul Unirea cu părere de rău și după multe nopți nedormite îmi doresc măcar o lună în care să uit de fotbal. Le mulțumesc celor care au fost alături de mine și le urez succes fotbaliștilor!». Detașarea lui Răuță lasă astfel cîteva întrebări fără răspuns și dă satisfacție unora care au uitat repede că sub comanda constănțeanului echipa a avut cele mai bune rezultate din ultimii 18 ani.... [citește_tot_articolul]

5 Mai 2010, 10:30 (18503 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Debut cu dreptul pentru Prepeliță

Fotbal: Unirea Slobozia-Însurăței 1-0

Debut cu dreptul pentru Prepeliță

Revenirea la tehnicienii locali a fost de bun augur pentru Unirea chiar dacă echipa din Însurăței s-a dovedit incomodă, cum s-a întîmplat în toate disputele cu echipe din fruntea clasamentului. Vineri, 30 aprilie, slobozenii au dominat permanent, dar golul a venit după o oră de joc. Iar marcatorul a fost brăileanul Iulian Bogoș, aflat la a treia reușită în acest sezon. Unirea rămîne pe trei, cu 54 de puncte și se pregătește pentru confruntarea cu ACS Berceni de vineri, 7 mai. Altfel, o dată cu antrenorul Ion Răuță, a plecat și fiul acestuia Alex, titularul postului de portar în sezonul actual. Și golgheterului Viorel Gheorghe, cel mai bine plătit fotbalist al Unirii îi expiră contractul în vară... [citește_tot_articolul]

5 Mai 2010, 10:30 (19726 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal: Unirea Urziceni-FC Brașov 1-0

Victorie cu forcepsul

Unirea a dat piept în etapa 30 cu o echipă care demult nu mai joacă nimic. Jocul tern, așteptînd parcă finalul sezonului, a fost practicat de brașovenii lui Viorel Moldovan și pe Tineretului. Din păcate, campioana a arătat ca o echipă anesteziată, chinuită de povara reintrării în lupta pentru titlu în cazul victoriei. Galamaz (’29) a reușit să mai dezmorțească atmosfera și bara lui Mincă, după care jocul și-a continuat ritmul de horă anostă. În repriza secundă brașovenii și-au arătat ghearele prin cîteva inițiative ofensive, însă arbitrul Colțescu a avut grijă să le taie elanul arătîndu-le roșu lui Cristescu (’53), autorul unei lovituri nesportive la Onofraș și lui Ezequias (’61), cel care l-a... [citește_tot_articolul]

5 Mai 2010, 10:25 (21905 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Sărbători de criză la Slobozia

Bani mai puțini pentru Sărbătorile municipiului

Sărbători de criză la Slobozia

Municipiul Slobozia se pregătește de sărbătoare. Manifestările, aflate la a X-a ediție, se anunță la fel de bogate ca și în anii precedenți. Mai puțin la capitolul fonduri. Pentru prima dată în istoria acestui eveniment, alocările bugetare din acest an vor fi mai mici decît în anii precedenți. «În compensație însă, Primăria Slobozia s-a ocupat de realizarea unui ghid turistic al localității. A venit vremea să înscriem orașul pe harta turistică a județului pentru că, în ciuda cîrcotașilor de tot felul, avem cu ce ne mîndri» a declarat primarul Gabi Ionașcu.preconizează a fi Festivalul Intenațional de Folclor «Floare de pe Bărăgan» care, anul acesta, va reuni ansambluri folclorice din Macedonia... [citește_tot_articolul]

4 Mai 2010, 18:21 (23313 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sofiproteol anunță OFICIAL intenția de achiziționare a Expur

Pentru peste 100 milioane de euro, cea mai mare tranzacție din Europa de Est

Sofiproteol anunță OFICIAL intenția de achiziționare a Expur

Printr-un comunicat de presă din 29 aprilie 2010, Sofiproteol anunță oficial discuțiile legate de preluarea Expur. Despre această tranzacție, în valoare de peste 100 milioane de euro, site-ul ziarului nostru a scris încă din 21 aprilie a.c., echipa de auditori a Sofiproteol aflîndu-se deja la Slobozia. Tranzacția este, potrivit specialiștilor, cea mai mare din Europa de Est, în perioada următoare, după realizarea auditului Sofiproteol, urmînd a se perfecta contractul de achiziție al Expur-fabrica Urziceni (închisă, aflată în conservare) și fabrica Slobozia.
Expur, ca parte a Grupului Alimenta, este reprezentată de Richard Randag, președinte al Consiliului de Administrația, în zilele următoare... [citește_tot_articolul]

3 Mai 2010, 13:41 (22960 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Teculescu s-a răzgândit: cele 6 loturi ajung la Episcopie

Eu cînd vreau să fluier, nu mai fluier!

Teculescu s-a răzgîndit: cele 6 loturi ajung la Episcopie

După ce în urmă cu două săptămîni prefectul Teculescu a avizat negativ hotărîrea Consiliului Local Slobozia de atribuire în folosință gratuită a 6 loturi de teren Episcopiei Sloboziei și Călărașilor, săptămîna trecută reprezentantul Guvernului în teritoriu s-a răzgîndit. Noi credem că vina aparține crucifixului de la gîtul Preasfințitului Vincențiu. Însă Teculescu aruncă «pisica» pe un document ce s-ar fi pierdut pe drumul dintre Primărie și Prefectură...
Pe scurt, la începutul lunii martie 2010, primarul Gabi Ionașcu a inițiat un proiect de hotărîre ce avea drept obiect atribuirea în folosință gratuită a unor terenuri pentru construirea de locuințe pentru preoți în zona Pepinieră din Slobozia... [citește_tot_articolul]

3 Mai 2010, 11:38 (21143 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Se încing spiritele între acționarii Amonil

Consiliul de Administrație a respins propunerile ciprioților de la Salink

Se încing spiritele între acționarii Amonil

Recent întrunit în Adunarea Generală a Acționarilor, Consiliul de Administrație s-a exprimat nefavorabil în ceea ce privește proiectul de hotărîre inclus pe ordinea de zi la solicitarea acționarului minoritar Salink Limited. În schimb, a acceptat solicitarea entităților financiare din Belize de aprobare a unui contract de management între Combinatul Chimic de la Slobozia și «executorul» Chemgas Holding. În aceeași dată de 27 aprilie 2010, Consiliul de Administrație și-a aprobat bugetul de venituri și cheltuieli pentru anul în curs, dar și alte proiecte de hotărîri cel puțin la fel de interesante pentru destinul Amonil SA.
Amonil și-a chemat Consiliul de Administrație în Adunarea Generală a... [citește_tot_articolul]

3 Mai 2010, 10:45 (21829 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

REPORTAJ

Colecționarul de dinozauri

Colecționarul de dinozauri

Dumitru Păun este tîmplar de meserie. Și face asta de cînd se știe. Atît de bine încît, de la paturile de lemn pentru care e renumit la el în oraș, a sărit la sculptură... Iar azi vernisează și prima sa expoziție de pictură la Slobozia. Însă nu pentru calitățile sale de artist, altfel, remarcabile, merită Titi Tîmplarul (cum îl cunoaște lumea la el în Țăndărei) toată atenția. Ci pentru pasiunea sa de colecționar... Titi Tîmplarul are cea mai impresionantă colecție particulară de fosile de dinozauri din tot județul Ialomița. Și de-ar fi numai atît!

Pe strada Zambilei, la Titi Tîmplarul
Dumitru Păun locuiește pe strada Zambilei, undeva prin centrul Țăndăreiului, în spatele... [citește_tot_articolul]

2 Mai 2010, 09:46 (22468 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Profesorii din Țăndărei, «călcați în picioare» cu legea-n mână

CEDO și ți se va da

Profesorii din Țăndărei, «călcați în picioare» cu legea-n mînă

Învățămîntul, unul dintre cele mai importante domenii de interes ale unei națiuni, cade, frecvent, victimă a unor experimente guvernamentale care mai de care mai fanteziste. Cam asta se întîmplă an de an în România zilelor noastre. Reformat în fiecare mandat de ministru, slab finanțat și lipsit de performanțe notabile, învățămîntul rămîne amprentat de materia cenușie a fiecărui aterizat politic la cîrma Educației. Fie el specialist sau nu. De această dată, haosul în Învățămînt, cel puțin la nivelul județului Ialomița, este dictat de salariile mici și sporurile inexistente. Sau cel puțin așa reiese dintr-o interpelare a reprezentanților sindicatului profesorilor, adusă pe tapet săptămîna precedentă... [citește_tot_articolul]

1 Mai 2010, 10:26 (19797 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Afacerea de familie a șefului Goagă de la Poliția Rutieră, «curea de transmisie» pentru țepele lui Jan Dumitrescu

Afacerea de familie a șefului Goagă de la Poliția Rutieră, «curea de transmisie» pentru țepele lui Jan Dumitrescu

Despre țeparul Jan Dumitrescu
Pentru cititorii neavizați, să revenim un picuț la țeparul Jan Dumitrescu și ale sale firme de transport ce au «căpușat» Expur. Acum, dacă potrivit documentelor, numitul Jan Dumitrescu a fost sprijinit în «căpușarea» Expur chiar de conducerea Expur, în frunte cu președintele Consiliului de Administrație Richard Randag, cel din urmă fiind unul dintre acționarii unei firme ce subcontractase de la Transpur activitatea de transporturi, respectiv Agreabil SRL, se cuvenea să intuim că și traseele de transport erau «asigurate». Astfel am descoperit implicarea familiei Goagă în activitatea de transport a Transpur-Expur, Sigtrans SRL fiind unul dintre subcontractanți... [citește_tot_articolul]

30 Aprilie 2010, 09:22 (24573 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Conacul șefului DNA Ialomița, deghizat în «complex sportiv de turism și agrement»

10000 mp de teren, concesionați pe genunchii primarului Ionașcu și «facilitați» fiscal de consilierul PD-L Gabriela Petre

Conacul șefului DNA Ialomița, deghizat în «complex sportiv de turism și agrement»

În cele ce urmează, vă vom prezenta ultima inginerie imobiliară moșită de autoritățile locale de la Slobozia. Și vă vom explica cum a reușit șeful DNA să-și deghizeze casa de vacanță de la marginea Sloboziei, plus cei 10000 de mp teren aferent, într-o investiție destinată «turismului și agrementului». Desigur, aveți dreptate! Firma care a concesionat terenul respectiv nu aparține procurorului Cristudor, ci fiului acestuia...

Cu DNA la Primăria Slobozia
V-ați întrebat vreodată de ce zîmbește languros primarul Gabi Ionașcu atunci cînd i se amintește că are dosar la DNA pentru nefericita investiție în sursa de apă subterană? Iată și un posibil răspuns. Prin februarie 2... [citește_tot_articolul]

29 Aprilie 2010, 15:52 (30493 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Ialomița, o groapă de gunoi de 4453 de kilometri pătrați

În mediul rural nu există servicii de salubritate

Ialomița, o groapă de gunoi de 4453 de kilometri pătrați

În 16 iulie 2009, Ialomița raporta cu mîndrie respectarea obligațiilor privind închiderea rampelor de gunoi, obligație asumată prin contract cu Coana Europa. La aproape un an distanță, aceleași autorități admit că s-au grăbit cu raportările și că situația este mai gravă decît s-ar fi așteptat: «Ialomița riscă să devină o groapă de gunoi uriașă» a declarat săptămîna trecută subprefectul Gigi Petre, în cadrul ultimei întîlniri a Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița. Iar situația din teren confirmă sută la sută această stare de fapt. Și chiar mai rău decît atît!

Serviciile de salubritate din mediul rural nu sînt funcționale
La aproape un an de la închiderea... [citește_tot_articolul]

29 Aprilie 2010, 09:57 (29334 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Primăria Slobozia contestă în instanță rapoartele Camerei de Conturi

Autoritățile statului în război juridic

Primăria Slobozia contestă în instanță rapoartele Camerei de Conturi

Banii «dezgropați» de Camera de Conturi a județului, urmare a controalelor anuale în cadrul administrațiilor publice locale, aproape că s-au volitizat. Rapoartele de control, ce au tulburat liniștea unităților administrative, sînt contestate la instanțele de judecată, actual procesele fiind în plină desfășurare. În tot acest timp, amănuntele ce fac obiectul acestor procese aproape că ne stîrnesc zîmbetul. Mărunțișuri! Asta au constatat inspectorii Camerei de Conturi în primăriile județului. Iar asta nu este tot. Culmea abia acum este atinsă. Contestațiile administrațiilor locale aproape că sînt admise integral de Curtea de Conturi a României!

Primăria Slobozia dă peste bot Camerei de Conturi... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2010, 16:12 (23808 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Handbal: CSM Slobozia-CSM București 30-42 (12-20)

Handbal cu ochii la stele

«Uite-o pe Alina Dobrin! Ce înaltă-i Avădanii! Copilul de acolo e Cristina Nicolae!». Să stai aproape de astfel de sportive, să le vezi jucînd un meci oficial la Slobozia unde sportul de echipă a fost ani de zile în comă, reprezintă deja o victorie. Jucătoarele de la CSM Slobozia mai trecuseră prin astfel de experiențe, așa că lucrurile erau clare: trebuiau să lase o impresie bună acum cînd cortina cădea peste sezonul 2009-2010. Începutul este încurajator. Fetele noastre se țin scai de vedetele Capitalei avînd în Irina Simion un conducător de joc care-și arată din plin clasa: marchează, pasează, fentează și, cînd nu găsește soluții colective, se năpustește cu tupeu prin pădurea de tricouri galbene... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2010, 17:07 (22873 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Fotbal: Unirea Slobozia-Oil Terminal 3-0

Victorie la masa verde

Elevii lui Ion Răuță nu trec prin cea mai bună perioadă a carierei. Totuși, vineri, 23 aprilie, au obținut 3 puncte și au revenit pe locul 3. La masa verde însă, pentru că adversara, Oil Terminal Constanța s-a retras din campionat și pierde toate meciurile cu 3-0. Sperăm ca uniriștii să nu aștepte meciul cu Utchim Găești, altă echipă retrasă, pentru a bifa o nouă victorie. O bună oportunitate pentru a se revanșa în fața suporterilor va fi vineri, 30 aprilie, cînd la Slobozia vine Viitorul Însurăței. Altfel, conform unor surse din conducerea clubului, antrenorul Ion Răuță va părăsi 100% în vară banca Unirii Slobozia, debarcarea sa putîndu-se produce de la o etapă la alta.... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2010, 17:05 (23536 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Rafael Nițu, tenis, CSS Slobozia

Viitor de aur sportu’ nostru are

Rafael Nițu, tenis, CSS Slobozia

Rafael a început tenisul atipic, la 10 ani, dar, după cum spune profesorul Ion Savu, «are calități care îl ajută să recupereze». Acum are 12 ani, este locul 46 în clasamentul FRT la categoria lui de vîrstă, iar obiectivul pentru acest an este dezarmant: «vrea locul 1 și atît». Idolul lui este, cum altfel, Rafael Nadal. Pînă să ajungă însă așa departe, Rafael al nostru a impresionat la Naționala de la Tîrgu Ocna unde, venit din preliminarii, a mers pînă în turul 2, și a ocupat locul 1 la numărul de ași realizați. Potențial, așadar, există. În rest e greu pentru că tenisul este un sport costisitor, iar Rafael are un singur sprijin: pe mama sa rămasă de curînd fără loc de muncă. Poate că, totuși... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2010, 17:04 (31331 vizualizări - 11 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
341 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Sfîntu Gheorghe: În căutarea vițelului (ne)pierdut

Fiindcă nu și-a mai găsit vițelul în locul unde îl priponise, o femeie din Sfîntu Gheorghe a apelat numărul de urgență 112 pentru a alerta polițiștii. Femeia a susținut că vițelul îi fusese furat din spatele ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2010, 18:55
(14631 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: A fugit de acasă la cerșit

Un copil din Fetești a pus pe jar polițiștii din localitate după ce bunica sa, o bătrînă de 61 de ani, a anunțat dispariția de la domiciliu a acestuia. Copilul, de 12 ani, plecase de la domiciliu în urmă ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2010, 18:54
(11915 vizualizări - 0 comentarii)


Movila: Prins în trafic cu mașina neînmatriculată

Un cetățean din Urziceni s-a ales zilele tecute cu dosar penal pentru conducerea unei mașini neînmatriculate și cu numere false. Asta după ce în dimineața zilei de luni, 5 iulie, a fost depistat de polițiști ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2010, 18:52
(13815 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Scandalagiul de pe Calea București, arestat

Scandalagiul de la Urziceni care a reușit performanța de a «trezi» un întreg cartier din municipiu și de a-și speria vecinii prin comportamentul său a fost reținut de polițiști. Individul a fost arestat ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2010, 18:51
(13586 vizualizări - 0 comentarii)


Bucu: Tînăr de 16 ani, arestat

În cadrul unei acțiuni ce a vizat depistarea persoanelor care se sustrag executării mandatelor de arestare preventivă sau mandatelor de executare a pedepsei, polițiștii ialomițeni au prins și arestat un ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2010, 18:51
(12022 vizualizări - 0 comentarii)


A pătruns pe constrasens și s-a izbit de o autoutilitară

Un bătrîn, de 65 ani, a ajuns la spital cu răni grave după ce a fost implicat într-un accident rutier. Pe scurt, în timp ce se deplasa la volanul unui autoturism din direcția Ploiești către Urziceni, în ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2010, 18:50
(14794 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Jilavele accident


APIA: Sprijin financiar pentru culturile calamitate

Reprezentanții Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură fac apel către fermierii care au depus cereri pentru schemele/măsurile de sprijin pe suprafață și ale căror culturi au fost inundate că ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2010, 16:47
(13561 vizualizări - 0 comentarii)


Vindea o drujbă contrafăcută

Vindea o drujbă contrafăcută

Jandarmii slobozeni au fost sesizați la începutul săptămînii, luni, 5 iulie despre faptul că un bărbat oferea spre vînzare pe o stradă din municipiu o drujbă, mult mai ieftină decît prețul de pe piață. ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2010, 16:46
(22735 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia drujba


APIA: Peste 2 milioane de euro, sprijin pentru apicultori

«Termenul limită pentru depunerea cererilor de plată pentru acțiunile realizate în acest an este de 16 august 2010» informează Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură apicultorii județului. ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2010, 16:44
(13361 vizualizări - 0 comentarii)


Pompierii militari fac eforturi pentru întărirea digului din zona cartierului Buliga-Fetești

Din cauza creșterilor de debite și cote ale Brațului Borcea al Dunării, încă de miercuri, 30 iunie, cadre ale Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița acționează ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2010, 18:16
(27631 vizualizări - 0 comentarii)


Trei accidente în două zile

În ultimele 48 de ore, pe drumurile județului s-au produs trei accidente rutiere, soldate cu rănirea a 9 persoane și avarierea a 7 autoturisme.
Primul eveniment s-a produs în dimineața zilei de sîmbătă ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2010, 18:11
(24770 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră: 16 șoferi, fără permise

Polițiștii rutieri ialomițeni au monitorizat și în acest week-end traficul rutier pe principalele artere ale județului pentru prevenirea evenimentelor rutiere. Polițiștii au aplicat 246 de sancțiuni contravenționale ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2010, 18:04
(22874 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale Poliției la Slobozia, Albești, Ciochina, Munteni Buzău și comunele limitrofe Țăndăreiului

Efective sporite de polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au participat, în acest sfîrșit de săptămînă, la mai multe acțiuni organizate pe raza județului. Astfel, în noaptea ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2010, 17:34
(22864 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Scandal-monstru pe Calea București

Nemulțumiți că au fost sancționați contravențional de polițiști, doi ialomițeni, soț și soție, ambii în stare vădită de ebrietate, au ieșit pe o șosea din Urziceni și au început să facă scandal. În scandal ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2010, 17:26
(21715 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni scandal


Fetești, ultima oră: Ședință a Comitetului Local pentru Situații de Urgență

Primarul Feteștiului, Gheorghe Catrinoiu, a convocat duminică seara, 4 iulie a.c., o nouă ședință a Comitetului Local pentru Situații de Urgență, avînd în vedere creșterea în continuare a cotelor brațului ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2010, 13:47
(26672 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Tînără prinsă în flagrant în timp ce fura dintr-o geantă

Polițiștii din Urziceni au surprins în flagrant o tînără cînd încerca să fure dintr-o geantă o sumă de bani. Tînăra de 23 de ani, din Urziceni, a fost surprinsă cînd deja deschisese geanta unei bătrîne ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2010, 12:34
(17585 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni hoață


Slobozia: Trei prahoveni, depistați în trafic cu carne de cal

Cei trei au fost depistați în trafic de polițiști transportînd cu un autoturism carnea provenită din sacrificarea animalelor. Caii erau tranșați și puși în mai mulți saci. Întrebat despre conținutul sacilor ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2010, 12:34
(18162 vizualizări - 0 comentarii)


Reținuți de polițiști pentru executarea pedepselor cu închisoarea

Efective din cadrul Poliției Municipiului Urziceni, împreună cu polițiști din Coșereni și Gîrbovi, au reușit depistarea unui bărbat, de 37 de ani, din localitatea Coșereni și a unui tînăr, de 25 de ani ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2010, 12:32
(10107 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Accident cu neacordare de prioritate

Poliția Municipiului Fetești a fost sesizată că pe strada Călărași din localitate, la intersecția cu Breteaua A2, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea a două persoane. În urma cercetărilor ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2010, 12:29
(23862 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


O fetiță de doar trei luni a murit într-un accident rutier

Un copil de doar trei luni și-a pierdut viața și alte trei persoane au fost grav rănite într-un cumplit accident rutier, petrecut în seara zilei de joi, 1 iulie. Accidentul s-a petrecut lîngă localitatea ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2010, 17:19
(22200 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Șofer băut la volan

Joi, 1 iulie, polițiștii Serviciului Rutier au depistat în trafic, în apropierea municipiului Urziceni, un șofer aflat la volanul unei mașini în timp ce se afla sub influența băuturilor alcoolice. Bărbatul ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2010, 17:17
(19963 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Mașinile străine, în vizorul poliției

Polițiștii orașului Țăndărei au desfășurat joi, 1 iulie, o acțiune pe raza orașului Țăndărei. Pe parcursul acțiunii, polițiștii au oprit și controlat în trafic peste 50 de autoturisme și au legitimat 6 ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2010, 17:15
(18446 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița, ultimul loc pe țară la angajări

În cadrul unei statistici prezentate de Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă, Ialomița ocupă ultimul loc în ceea ce privește numărul angajărilor.
În topul angajărilor, pe ultimele trei locuri ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2010, 13:39
(14438 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Polițiștii, în zonele afectate de inundații

Efective din cadrul Poliției Municipiului Fetești și ale posturilor de poliție limitrofe acționează, în sistem integrat, alături de Inspectoratul pentru Situații de Urgență, Inspectoratul Județean de Jandarmi ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2010, 12:55
(17927 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Plăți pentru producătorii de lapte

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a plătit suma de 17,9 milioane lei, aferentă cererilor depuse de către producătorii deținători de cotă care au livrat lapte în anul de cotă 2008-2009. ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2010, 10:24
(19812 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Amenzi de la Consiliul Concurenței pentru 5 unități de service auto

Consiliul Concurenței a amendat cu 1094366 lei (echivalentul a aproximativ 252000 euro), cinci societăți comerciale ce își desfășoară activitatea pe piața întreținerii și reparării autovehiculelor din municipiul ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2010, 10:14
(26192 vizualizări - 2 comentarii)


Trîmbița Apocalipsei la PNL Ialomița sau Joia neagră a României

PNL Ialomița a inaugurat joi, 1 iulie 2010, șirul conferințelor de presă bilunare. La întîlnirea cu presa au participat președintele PNL Ialomița, Ioan Martin și deputatul PNL Cristina Pocora. Alături de ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2010, 18:01
(20632 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Hoț prins chiar de proprietarul de la care vroia să fure

Un slobozean a reușit să prindă un tînăr hoț care tocmai încerca să pătrundă în casa sa. Evenimentul s-a petrecut miercuri, 30 iunie, dis de dimineață Poliția fiind sesizată asupra încercării de furt. ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2010, 16:32
(13834 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia hoț


Stelnica: Autoutilitara a dat cu spatele și a accidentat un bătrîn

În cursul dimineții de miercuri, 30 iunie a.c., în jurul orei 10.00, Poliția Fetești a fost sesizată prin 112 asupra producerii unui accident. Astfel, pe Drumul Comunal 91, în localitatea Stelnica, un bărbat ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2010, 16:23
(11905 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Stelnica accident


Slobozia: Două bătrîne, înșelate de un necunoscut

În urmă cu cîteva zile, două bătrîne din Slobozia au sesizat Poliția după ce au fost victime ale unor înșelăciuni. Modul de operare este relativ nou chiar și pentru polițiști, victimele fiind abordate de ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2010, 14:13
(20597 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...