Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

RETROSPECTIVĂ

Prestații medicale de peste 2,6 milioane euro

Analizele gratuite, afacere de succes pentru laboratoarele de analize

Prestații medicale de peste 2,6 milioane euro

Programul Național de Evaluare a Sării de Sănătate a Populației s-a finalizat. Ialomițenii au fost investigați gratuit, autoritățile județene centralizînd riscurile de îmbolnăvire la nivelul județului nostru. Privit din două perspective, programul lui Nicolăescu a fost, pe de o parte, apreciat în plan social, iar de cealaltă parte, o afacere de succes. O reală bătălie pe fonduri extrem de mari puse în joc de Ministerul Sănătății în derularea programului. De departe, cei mai mari cîșigători sînt laboratoarele de analize medicale.

Sîntem un județ de diabetici și cardio-vasculari
La peste un an de la lansarea Programului Național de Evaluare a Stării de Sănătate a Populației... [citește_tot_articolul]

26 Decembrie 2009, 07:18 (8340 vizualizări - 0 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Legea 329 depopulează instituțiile publice locale

Legea 329 depopulează instituțiile publice locale

Pentru prima dată în istoria crizei, administrația locală este lovită în moalele capului și suferă. Nu, nu din cauza celor 4-5 zile de concediu, asa cum vă grăbiți să trageți concluzia. Ele n-au fost decît un mizilic care a picat la fix pentru a prelungi, în multe dintre cazuri, acea stare de «dolce far niente» a fiecărei luni. Problema cea mai mare cu care se confruntă familiile încăpușate prin instituțiile administrației locale e aceea că, potrivit legii 329 intrată în vigoare la 12 noiembrie 2009, reorganizarea lasă fără locuri de muncă soțiile, copiii, finii, cumetrii și tot restul rubedeniilor care degustă o pîine albă în dosul birourilor încălzite pe bani publici.

Administrația mamii ei de integrare...... [citește_tot_articolul]

25 Decembrie 2009, 10:58 (12148 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Sărăcia separă copiii de părinți

Sărăcia separă copiii de părinți

Poate părea incredibil cum sărăcia ajunge să lase o familie fără copii. În ultimii ani, mass-media și nu numai a vuit de cazuri disperate, majoritatea avînd la bază neputințele financiare ale unora dintre semenii noștri. De departe, cele mai sensibile sînt cazurile cînd părtași la aceste povești dramatice sînt copiii, unii mult prea mici pentru a înțelege greutățile vieții. În cele ce urmează vom încerca să conturăm drama unei familii rămasă fără copii după ce instanța de judecată a decis că părinții ar fi iresponsabili și nu le-ar putea asigura un trai decent...

...
Familia Pavel locuiește în comuna Sudiți. Nu au pe nimeni în sat. Pînă nu demult, cei doi soți își duceau... [citește_tot_articolul]

25 Decembrie 2009, 07:12 (10082 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

3000 de lei pentru o parcare ilegală!

Amenzi record pentru încălcarea legii la Slobozia

3000 de lei pentru o parcare ilegală!

Altercațiile dintre polițiștii comunitari și contravenienții din Slobozia au atins un nou nivel. După ce luni în șir primii s-au plîns de lipsa de spirit civic a populației, iar cei amendați de lipsa de înțelegere a polițistilor, un incident fără precedent este pe cale să modifice percepția opiniei publice asupra acestui război stradal. Pentru prima dată în istoria instituției, un polițist comunitar a aplicat o amendă de 3000 de lei pentru o parcare ilegală. Reproducem mai jos firul evenimentelor care au făcut posibil acest lucru.

O duminică de 3000 de lei noi
În dimineața celui de-al doilea tur de scrutin al prezidențialelor, Săndel Caraivan, unul dintre comercianții... [citește_tot_articolul]

24 Decembrie 2009, 12:17 (8296 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Comuna Săveni stă pe o pernă de apă

2,5 milioane de euro costă sistemul de canalizare pentru evitarea acumulărilor de ape

Comuna Săveni stă pe o pernă de apă

Imaginați-vă cum ar fi dacă la fiecare ploaie mai de durată sau în cantități însemnate ori la creșterea nivelului rîului Ialomița populația ar fi nevoită să-și adune toate lucrurile și să se mute pe unde găsește... În situația aceasta s-au aflat locuitorii din comuna Săveni, iar pericolul nu a trecut în totalitate pînă ce nu va fi pus la punct un proiect destul de ambițios al autorităților locale de realizare a sistemului de canalizare al localității. Animalele mutate pe la vecini, găinile urcate în podurile caselor, locuințele afectate de igrasie în proporție de 80%, iată imaginea cîtorva zone din comuna Săveni după inundațiile care au lovit puternic județul nostru în anul 2005 și în primăvara... [citește_tot_articolul]

24 Decembrie 2009, 08:46 (8466 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Vecini de case pe Drumul Fermei, dar în localități diferite

Hotarul dintre orașul Amara și municipiul Slobozia creează situații inedite

Vecini de case pe Drumul Fermei, dar în localități diferite

Cam cît ar măsura distanța dintre municipiul Slobozia și orașul Amara? Mulți ar fi tentați să spună că reședința de județ este despărțită de stațiunea balneară de cei 7 kilometri binecunoscuți, care s-ar parcurge undeva în maxim 10 minute în condițiile unui trafic nu foarte aglomerat. Greșit însă. Distanța este mult mai mică decît v-ați fi închipuit, și este de numai cîțiva pași. Imaginați-vă cam cît ar însemna să traversezi strada de pe o parte pe cealaltă, să pleci de la Amara și să ajungi la Slobozia, și viceversa.

Scurt, dar necesar istoric
În urmă cu aproape 20 de ani, după apariția Legii 18/1991, care reglementa situațiile de fond funciar din țara noastră, între... [citește_tot_articolul]

23 Decembrie 2009, 11:12 (14339 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Municipiul Slobozia și orașul Țăndărei au pus «taxe pe vapor»

Deși ambele localități sînt la sute de kilometri de Marea Neagră

Municipiul Slobozia și orașul Țăndărei au pus «taxe pe vapor»

La Slobozia nu sînt lacuri, nu există mare, dar, surprinzător, există prevăzută o taxă pentru vapoare. La Țăndărei, de asemenea, ambele localități fiind la sute de kilometri distanță de Marea Neagră. Nici urmă de lac ori de vreun curs de apă care să permită «gararea» unor asemenea mijloace de transport ori comerț. Se întîmplă însă în municipiul capitală de județ și în orașul situat la circa 25 de kilometri de acesta, semn că reprezentanții celor două administrații locale au realizat, pe lîngă obișnuitele liste cu impozitele pe clădiri și terenurile aferente și o așa-zisă listă a taxelor percepute pentru bărci cu motor sau fără, vapoare, remorchere ori împingătoare de mare putere și chiar yachturi... [citește_tot_articolul]

22 Decembrie 2009, 11:20 (12148 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

85 de miliarde, ajutor de la bugetul de stat pentru «Apa lui Ionașcu»

Problema apei de la Slobozia, problemă națională

85 de miliarde, ajutor de la bugetul de stat pentru «Apa lui Ionașcu»

Saga sursei de apă depășește granițele orașului și devine «problemă națională». După ce a înghițit pînă în prezent circa 160 de miliarde de la bugetul local, sursa subterană de apă se pregătește să înghită alte 85 de miliarde, de această dată de la bugetul național. Banii ar urma să fie prevăzuți, la propunerea parlamentarilor ialomițeni, în bugetul național din 2010. Propunerea a fost făcută astăzi, în spatele ușilor închise ale Primăriei Slobozia, în cadrul unei întîlniri la care au participat prefectul Mădălin Teculescu, subprefectul Gigi Petre, deputatul PSD Marian Neacșu, senatorul PD-L Tudor Panțuru și primarul Gabi Ionașcu.

Bani de la stat pentru rețeaua de apă
... [citește_tot_articolul]

21 Decembrie 2009, 17:43 (7846 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Parcare subterană în fața Prefecturii și clădire pentru Aula Municipală, noua imagine a Pieței Revoluției

Remodelarea centrului Sloboziei, varianta îmbunătățită

Parcare subterană în fața Prefecturii și clădire pentru Aula Municipală, noua imagine a Pieței Revoluției

În cîțiva ani, Piața Revoluției din municipiul Slobozia ar putea avea o înfățișare europeană dacă administrația locală va decide să pună în practică un ambițios proiect arhitectural realizat de un cunoscut arhitect din reședința de județ. La sfîrșitul anului precedent, Primăria a realizat un concurs de soluții pentru remodelarea urbană a centrului Sloboziei, în acest sens fiind avansate însă numai două propuneri față de cîte se așteptau reprezentanții autorității locale să primească. La nivelul costurilor pentru realizarea proiectului, în prezent, sumele pot fi doar avansate la nivel speculativ pentru că este nevoie de studii de fezabilitate, dar și de proiecte tehnice de execuție. În cele ce... [citește_tot_articolul]

21 Decembrie 2009, 09:42 (23031 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Abonamentul de modelling, cea mai nouă țeapă locală

Taxă pe naivitate pentru visuri de fotomodel

Abonamentul de modelling, cea mai nouă țeapă locală

În vremuri de criză financiară, la Slobozia a luat ființă o nouă afacere cu iz de țeapă. De ce spunem țeapă și nu înșelăciune? Simplu. Fiindcă reprezentanții firmei respective se pricep mai mult la a ademeni clienții decît în a le băga mîna-n buzunar. Așa că slobozenii pot ajunge, voluntar, victime sigure ale unei țepe de toată frumusețea, și la propriu și la figurat. Rețeta de succes este simplă: după ce ademenesc pe stradă adolescenți sau mămici, reprezentanții unei așa-zise firme de modelling promit că-i fac pe protagoniști vedete autohtone de succes. Evident, totul în schimbul unor sume de bani. Înscrierea are un preț modic, 50 lei un abonament pe un an de zile...

Naivitatea are preț... [citește_tot_articolul]

21 Decembrie 2009, 09:13 (13436 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Depozitul de gripă

Depozitul de gripă

Ialomița are gripă porcină cît încape! A apărut întîi pe post de glumă proastă, la liceul Cuza, apoi la marginea județului, la Bărcănesti, de unde a plecat a doua zi înapoi în Olanda... Un prilej cum nu se poate mai nimerit pentru autorități de a se grăbi să declare că fenomenul e sub control. Apoi a reapărut la Urziceni, la Amara, iar la Slobozia. Și de-atunci o vedem țopăind veselă prin județ panicînd populația, trăgînd obloanele geamurilor liceelor sau dictînd titluri de primă pagină ziarelor locale. Pentru că deja ne-am obișnuit cu ea, ne-am gîndit astăzi să vă prezentăm și reversul medaliei... Depozitul de gripă.

Gripa nouă face ravagii
Conjurație, genocid, cancer... [citește_tot_articolul]

20 Decembrie 2009, 11:13 (12081 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

100 de miliarde pentru o sală de spectacole cu geometrie variabilă

Se întîmplă la Slobozia

100 de miliarde pentru o sală de spectacole cu geometrie variabilă

Sala de spectacole a Consiliului Județean Ialomița, lăsată în paragină încă din anii 2000, revine la sfîrșit de an în atenția autorităților locale. Potrivit hotărîrii de Consiliu Județean adoptată la ședința de vineri, 18 decembrie, în refacerea sălii vor fi investiți circa 64 miliarde de lei vechi. Această decizie ridică la peste 100 de miliarde cheltuielile bugetare pentru refacerea sălii. În cazul în care construcția va fi finalizată, sala de spectacole va fi una unicat, prima cu geometrie variabilă din România.

37 de miliarde pînă în prezent
Istoria sălii de spectacole a Consiliului se pierde în negura anilor '90 (1995, mai precis) cînd Gheorghe Savu era prefect... [citește_tot_articolul]

19 Decembrie 2009, 13:12 (12264 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primarul Sloboziei nu «servește» ședințele Comitetului pentru Situații de Urgență

Gabi Ionașcu, one man-snow

Primarul Sloboziei nu «servește» ședințele Comitetului pentru Situații de Urgență

La nivelul municipiului Slobozia, zăpada și viscolul dau de furcă șoferilor și pietonilor deopotrivă. Autoritățile par depășite de viscol, iar utilajele nu fac față zăpezii. După ce timp de 24 de ore orașul a rămas fără apă, în acest moment sîntem amenințați cu blocarea traficului rutier.
Potrivit declarațiilor autorităților județene, primarul Gabi Ionașcu a refuzat pînă în prezent să răspundă invitației de a participa la ședințele Comitetului pentru Situații de Urgență organizate la nivelul Prefecturii și nici nu a oferit date concrete despre modul în care se acționează la Slobozia. «Noi l-am invitat în repetate rînduri pe primarul Gabi Ionașcu să participe la aceste întruniri. Pînă acum nu... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2009, 13:43 (8218 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia sub zăpadă și viscol

Un sondaj «la gheață» realizat de publicația Independent la orele 13,00 în intersecția din centrul orașului confirmă gradul de nemulțumire al slobozenilor vizavi de acțiunile de deszăpezire coordonate de primarul Gabi Ionașcu.

Aron Viorel, 43 ani:
«După ce ne-a oprit apa 24 de ore acum mă pune să dau la zăpadă. În fața blocului am ieșit, pe lîngă mașină am dat acum vrea și-n stradă. Nici bulevardul n-au fost în stare să-l curețe...»

Georgescu Daniela, 27 ani:
«Mi-e frică să ies cu copilul pe stradă. E atît de alunecos trotuarul încît mare minune să nu-ți spargi capul»

Ion Vasile, 68 ani:
«Nu mai putem merge nici... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2009, 13:39 (7411 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Autoritățile județene rămân în dispozitiv până duminică

Cod Galben prelungit

Autoritățile județene rămîn în dispozitiv pînă duminică

Autoritățile județene continuă eforturile de deblocare a traficului rutier la nivelul județului. Potrivit unei declarații a prefectului Mădălin Teculescă, în acest moment toate instituțiile abilitate fac eforturi pentru preîntîmpinarea oricărei situații nedorite la nivelul județului: «După cum știți, Ialomița continuă să rămînă sub Cod Galben pînă în această seară, la orele 23,00. Sperăm ca pînă în acel moment să nu apară situații care să depășească posibilitățile noastre și să fim în măsură să asigurăm fluidizarea traficului în condiții de iarnă. După acea oră, utilajele aflate în partea de vest a județului vor fi redirecționate către drumurile cu probleme astfel încît, în cursul zilei de sîmbătă... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2009, 13:24 (8926 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Răul iese în față întotdeauna!»

Viorel Ștefu, polițistul polițiștilor ialomițeni

«Răul iese în față întotdeauna!»

Pentru că politica ne-a acaparat cu totul, pentru că jarul campaniei electorale încă nu s-a stins, pentru că oamenii politici sînt mai preocupați de căutat fraude electorale decît să vorbească ialomițenilor, Independent a decis să schimbe profilul paginii unde v-ați obișnuit să citiți dumele politicienilor locali și să ofere un interviu, în exclusivitate, cu noul șef al Poliției județene, Viorel Ștefu.

Ștefu-i șef de meserie
Viorel Ștefu are 50 de ani. Și 20 de carieră! Este buzoian și asta se cunoaște după accent. Are părul grizonat, este prezentabil și a făcut școala de maniere la Poliție. Ca orice inspector șef ocupă biroul de la etajul 1, acolo unde ne întîmpină fără protocol. Este sfios și neîncrezător, dar pregătit cu răspunsuri aproape perfecte pentru întrebări incomode. E mîndru și se grăbește să ne vorbească despre realizările de la Buzău, motiv pentru care a fost «exportat» în Ialomița. Este șef de aproape două luni, după ce a condus nu mai puțin de patru ani și jumătate Inspectoratul de Poliție Buzău. Biroul domniei sale este gol, la fel de gol cum l-a lăsat Bîtlan. Lipsește orice efect personal, orice dosar în lucru; doar cascheta cu care a venit și cu care, probabil, va pleca, aruncată neglijent într-un colț al mesei. Nu se dă în lături de la afirmați defăimătoare legate de poliția ialomițeană. Trece grăbit în revistă scandalurile ce au bîntuit instituția. Amintește de principalele probleme ale sistemului polițienesc din județul nostru. Refuză însă vreo tangență cu zona politică. Și atît!... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2009, 12:14 (9720 vizualizări - 3 comentarii)

SPORT

Fotbalul ialomițean, în haine de gală

Fotbalul ialomițean, în haine de gală

Duminică, 13 decembrie 2009, a fost o zi foarte importantă pentru sportul rege din județul nostru. Pentru că Asociația Județeană de Fotbal și-a premiat performerii. Acest frumos obicei este la a patra ediție și se derulează din 2006, anul în care la conducerea AJF a venit profesorul Mihai Basarab. Ajunși la Palatul Copiilor, locul de desfășurare a evenimentului, am fost preluați de secretarul general al AJF, domnul Vasile Drăgan, care, în stilul lui hîtru, amintind pe alocuri de Traian Tomescu, ne-a introdus în culisele evenimentului. Am făcut cunoștință cu principalii marcatori ai seriilor campionatului județean, distincție de care s-au bucurat: Cristian Dumitrache (Olimpia Brazii), Dorel Stoicescu... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2009, 11:39 (7697 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Cristian Alexandru Andreescu, tenis, CSS Slobozia

Viitor de aur sportu' nostru are

Cristian Alexandru Andreescu, tenis, CSS Slobozia

Cristi este genul de copil modest căruia nu-i place să vorbească despre propriile realizări. De aceea ne-am interesat la cei din jurul său, cu toții mîndri că puștiul de 9 ani îmbină foarte bine sportul cu școala. Tatăl este cel care îl însoțește atît la turnee, unde Cristi s-a obișnuit să joace fazele finale, cît și la antrenamentele desfășurate de cinci ori pe săptămînă, cîte două ore. A început tenisul în iunie 2006, sub îndrumarea profesorului Ion Savu, iar primul turneu l-a cîștigat în 2008, cînd a triumfat la Cupa Naparis Slobozia. Anul 2009 l-a impus pe tabloul favoriților la categoria sa de vîrstă, 10 ani. Bilanțul este unul impresionant: 14 turnee dintre care a cîștigat 5, în alte 3 jucînd... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2009, 11:38 (12292 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Turneu fără emoții pentru CSM Slobozia

Handbal

Turneu fără emoții pentru CSM Slobozia

În acest week-end s-au desfășurat etapele 8, 9 și 10 ale campionatului diviziei A, seria A, la handbal feminin structurate într-un turneu care s-a desfășurat în sala Rapid, în organizarea CSM București. Așa cum toți iubitorii handbalului preconizau, CSM Slobozia nu a ieșit din graficul impus, cîștigînd de o manieră categorică toate cele trei meciuri disputate. Astfel, fetele antrenate de Marian Simion s-au impus cu 45-17 în fața Universității Tîrgoviște, cu 32-23 în meciul cu Spartac București, pentru ca în ultimul meci să învingă cu 28-22 pe Activ Ploiești. Acesta din urmă a fost și cel mai greu meci, echipa adversă conducînd la un moment dat la o diferență de trei goluri. Din fericire, patrulaterul... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2009, 11:36 (14622 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Handbal, junioare 2

Promisiune pentru viitor

Junioarele II ale CSS Slobozia sînt pe cale să obțină o nouă calificare spectaculoasă în fazele superioare ale competiției. Sîmbătă, 12 decembrie și duminică, 13 decembrie, în turneul de la Slobozia, cuvîntul de ordine pentru fetele noastre a fost victoria. Handbalistele pregătite de Marian Simion, dar avînd-o pe bancă pe tînăra Ileana Neagu, au practicat un spectacol sportiv care a entuziasmat în dese rînduri publicul prezent. Echipa a dovedit omogenitate, iar mingea a circulat pe trasee și combinații atent elaborate. Un mare avantaj a fost și forma de excepție a portarului Lăcrămioara Stan despre care sigur vom mai auzi. Și nu numai în presa locală. Urmare a evoluției, obiectivul fixat, trei... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2009, 11:35 (7734 vizualizări - 0 comentarii)

28 Iun 2026
180 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Armășești: 40 ha de vegetație uscată, mistuite de flăcări

Miercuri, 17 septembrie a.c., în jurul orei 10,15, pompierii au fost solicitați să intervină pentru lichidarea unui incendiu de vegetație uscată, izbucnit pe raza localității Armășești, sat Malu Roșu. ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2014, 10:25
(9026 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Tînăr din Bărbulești, prins în timp ce conducea un autoturism neînmatriculat, neînregistrat și cu plăcuțe de înmatriculare false!

Marți, 16 septembrie 2014, în jurul orelor 10,00, polițiștii rutieri au oprit pentru control, pe raza municipiului Urziceni, un autoturism condus de un tînăr de 18 ani, din comuna Bărbulești. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2014, 15:40
(9037 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Sfințirea picturii Catedralei Episcopale «Înălțarea Domnului»

Cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, duminică, 21 septembrie 2014, va avea loc sfințirea picturii Catedralei Episcopale «Înălțarea Domnului» din Slobozia ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2014, 11:30
(6851 vizualizări - 2 comentarii)


Borănești: Reținut pentru conducere fără permis

Un bărbat de 30 de ani, din comuna Borănești, a fost depistat de către polițiștii rutieri în timp ce conducea un autoturism pe raza localității, deși nu poseda permis de conducere pentru nicio categorie ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2014, 09:40
(6967 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Băuți și fără permise, la volan

Vineri, 12 septembrie a.c., un bărbat de 36 de ani, din comuna Ciochina, a fost depistat de către polițiștii rutieri pe raza localității de domiciliu în timp ce conducea un autocamion, fără a poseda permis ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2014, 08:30
(5311 vizualizări - 0 comentarii)


Accident de circulație la Ciochina. Un șofer a fost rănit!

Accident de circulație pe DN2A , în zona localității Ciochina. Un șofer de 55 de ani, din Slobozia, a lovit o mașină parcată pe partea dreaptă a sensului său de mers, iar respectivul autoturism a ajuns ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2014, 16:45
(8337 vizualizări - 3 comentarii)

Taguri: Ciochina accident


Manasia: Mașină cuprinsă de flăcări

Pompierii au intervenit pentru stingerea flăcărilor care au cuprins un automobil parcat pe raza localității Manasia. Cel mai probabil focul a izbucnit din cauza unui scurtcircuit, produs la instalația electrică ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2014, 15:20
(7189 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Manasia incendiu


Țăndărei: Incendiu produs de un copil

Grajdul unui cetățean din Țăndărei a fost cuprins de flăcări după ce nepoata acestuia, o fetiță de 5 ani, a intrat în respectiva anexă și s-a jucat cu o brichetă. Focul a fost stins cu operativitate de ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2014, 13:30
(6500 vizualizări - 0 comentarii)


Infractor din Țăndărei, dispărut fără urmă

Un tînăr de 23 de ani, din Țăndărei, este căutat de autoritățile judiciare germane și românești, după ce pe numele său a fost emis un mandat european de arestare. Deși s-au efectuat percheziții la locuința ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2014, 14:45
(8886 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: Beat la volan, s-a izbit cu camionul de un copac și s-a răsturnat pe marginea drumului

Poliția Fetești a fost sesizată miercuri, 10 septembrie a.c., cu privire la faptul că pe raza comunei Vlădeni s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. În urma verificărilor efectuate ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2014, 11:36
(8771 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Vlădeni accident


166 de ani de la Bătălia din Dealul Spirii

Ca în fiecare an, la 13 septembrie, pompierii din toată țara își sărbătoresc existența comemorînd faptele eroice ale înaintașilor, începînd cu momentul «13 septembrie 1848», cînd Compania de Pompieri București ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2014, 09:05
(7724 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Lăcusteni și Axintele

Un scurtcircuit produs la instalația electrică a dus la izbucnirea unui incendiu la o bucătărie a unui cetățean din localitatea Lăcusteni. Evenimentul a fost anunțat prin 112, iar la fața locului s-au deplasat ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2014, 08:20
(7981 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

Consultant Vînzări Credite
-Societate de Finanțare Tip IFN
Descrierea poziției:
• Identificarea și contactarea
potențialilor clienți
• Promovarea produselor de creditare
(credite pentru întreprinderi mici și foarte mici; credite pentru societăți nou înființate, precum și a celor aflate în dificultate; credite de nevoi personale pentru persoane fizice)
• Colectarea documentelor necesare
întocmirii dosarului de credit
și verificarea acestora
• Asistarea clientului în completarea
cererii de credit
• Transmiterea dosarului către instituția
financiară, monitorizarea dosarului
pînă la finalizarea acestuia
și semnarea contractului de credit
• Dezvoltarea și menținerea
unei excelente relații cu clienții
• Realizarea și menținerea
unui portofoliu de credite de calitate
• Monitorizarea și încasarea
ratelor de credit
• Solicitarea permanentă de referințe
Cerințe:
• Excelente abilități de vînzare
• Disponibilitate pentru un program flexibil
• Foarte bune abilități de comunicare,
atît cu clienții cît și în interiorul organizației
• Capacitate sporită de asimilare
a informațiilor și cunoștințelor
• Studii superioare și experiență
în vînzări (constituie un avantaj)
• Cunostințe de operare
a calculatorului (MS-Office)
• Permis de conducere categoria B
Trimiteti CV la adresa de e-mail [email protected]

10 Septembrie 2014, 16:15


Fetiță de 4 luni din Gheorghe Lazăr, moartă sub privirile medicilor

Caz șocant în noaptea de luni spre marți, 8/9 septembrie 2014, la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. O fetiță de doar 4 luni, din Gheorghe Lazăr, a murit, deși se afla sub supraveghere medicală. Conducerea ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2014, 18:20
(7334 vizualizări - 4 comentarii)


DSP Ialomița: Campanii de vaccinare pentru elevi

Reprezentanții Direcției de Sănătate Publică Ialomița au dat publicității calendarul imunizărilor pentru elevi în anul școlar 2014-2015. Vaccinările vor fi efectuate de medicii școlari sau medicii de familie ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2014, 12:50
(6618 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Boala limbii albastre la vaci, în două exploatații din Axintele

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița anunță proprietarii/deținătorii de bovine, ovine si caprine că în județul Ialomița, la data de 5 septembrie 2014, au fost înregistrate ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2014, 10:45
(9732 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Băuți la volan

Un bărbat, de 40 de ani, din Gheorghe Lazăr, a fost depistat de către polițiștii rutieri pe raza localității de domiciliu în timp ce conducea o autoutilitară, deși anterior consumase băuturi alcoolice. ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2014, 08:50
(4323 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Urziceni și Slobozia

Poliția a fost sesizată sîmbătă, 6 septembrie a.c., în jurul orelor 17,00, cu privire la faptul că pe raza municipiului Urziceni s-a produs un accident rutier. Astfel, în timp ce un tînăr, de 20 de ani ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2014, 08:30
(6651 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 19 permise reținute, amenzi de peste 100000 de lei

În acest sfîrșit de săptămînă, 5-7 septembrie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2014, 07:25
(7118 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Coșereni, Drăgoești și Ion Roată

3 incendii au fost înregistrate în acest sfîrșit de săptămînă pe teritoriul județului nostru. Primul eveniment s-a produs sîmbătă, în jurul orei 9,00, cînd în urma unui scurtcircuit la instalația electrică ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2014, 12:30
(6117 vizualizări - 0 comentarii)


Depunere on-line a documentelor privind regimul străinilor și al cetățenilor comunitari la Inspectoratul General pentru Imigrări

Inspectoratul General pentru Imigrări a pus la dispoziția cetățenilor din Uniunea Europeană, Spațiul Economic European, Confederația Elvețiană, țări terțe și persoanelor ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2014, 09:30
(11452 vizualizări - 1 comentariu)


Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița: Proiectul «Aripi spre Educație», o realizare în beneficiul copiilor

Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița, în parteneriat cu Asociația «Educația dă viață» și Fundația «Floarea Ialomițeană», în calitate de promotori și în colaborare cu Inspectoratul Școlar Județean ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2014, 08:15
(5417 vizualizări - 0 comentarii)


Ciochina: Trafic îngreunat pe DN2A. Un camion s-a răsturnat pe șosea!

Circulație îngreunată pe șoseaua care leagă Slobozia de București. În această dimineață, la ora 4,00, un camion s-a răsturnat pe carosabil. Șoferul vehiculului, un bărbat, de 50 de ani, a ajuns la Spitalul ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2014, 09:20
(7403 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ciochina accident


Sălcioara: Bătrînă de 82 de ani, înșelată prin metoda «Accidentul»

Poliția a fost sesizată de către o femeie, în vîrstă de 82 de ani, din comuna Sălcioara, cu privire la faptul că a fost înșelată cu suma de 3000 de lei. Din verificările efectuate, polițiștii au stabilit ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2014, 16:55
(8924 vizualizări - 0 comentarii)


SC Trota România SRL Cluj

va organiza în luna septembrie 2014,
în diferite zone din România,
interviuri în vederea selecționării de
TINERI ȘOFERI PROFESIONIȘTI
cu categoriile C+E,
cu cel puțin 2 ani de experiență
demonstrabilă pe camion articulat
(cap tractor cu semiremorcă),
cunoscut ca și TIR.
Se lucrează numai în echipaj, pentru
efectuarea de transporturi frigorifice
în Comunitatea Europeană.
După fiecare 2 luni pe Comunitate,
se dă o săptămînă de concediu,
firma asigurînd transportul
cu avionul, dus și întors.
Se asigură un fix între salariul de bază
și diurne, care depinde de categoria
profesională și de vechimea în firmă.
Solicitanții ce vor fi selectați după interviu
vor susține o probă practică pentru
a se valora capacitatea profesională
cu un camion încărcat
și cutie de viteze manuală
.
Informații despre locul
și ora interviului,
la telefon 0740/295.418,
numai după trimiterea unui CV
și copii după documentele de mai jos,
la [email protected]

• Buletin
• Pașaport
• Permis de conducere
• Cartela tahograf
• Atestat de marfă
• Caziere judiciar și auto
• Caracterizare de la ultimul loc de muncă
A se abține toți cei ce nu întrunesc
condițiile mai sus arătate

2 Septembrie 2014, 15:20


Slobozia: Fetiță de 11 ani, lovită pe trecerea de pietoni

Un bărbat, de 59 de ani, din Slobozia, a sesizat Poliția cu privire la faptul că, în timp ce se deplasa la volanul unui autoturism pe raza localității de domiciliu, a acroșat o minoră de 11 ani, care se ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2014, 14:40
(6188 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Crunți: Un bătrîn și-a pierdut viața într-un incendiu

În seara zilei de luni, 1 septembrie a.c, în jurul orei 20,45, locuința unui cetățean din localitatea Crunți a fost cuprinsă de flăcări. Cel mai probabil, incendiul a izbucnit în urma unor scăpări de gaze ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2014, 11:35
(7340 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Crunți incendiu


anunț angajare

Societate comercială
angajează urgent
Coordonator lucrări de sudură
și lăcătușerie

structuri metalice
(preferabil cu formație proprie)

pentru proiecte de durată,
dispus să facă naveta
la București sau în alte puncte ale țării
Se asigură transport
Se oferă contract pe
perioadă nedeterminată,
asigurări de sănătate și salariu atractiv
Detalii la numerele 0728/872.559 și 0728/003.672

2 Septembrie 2014, 10:30


Coșereni: Autoutilitară acroșată

Luni, 1 septembrie 2014, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza comunei Coșereni s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce un tînăr, de 31 de ani ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2014, 08:35
(4985 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Făcăeni, Lăcusteni și Sudiți

Poliția a fost sesizată sîmbătă, 30 august a.c., în jurul orei 2,15, cu privire la faptul că pe raza comunei Făcăeni s-a produs un accident rutier. Astfel, în timp ce un tînăr, de 28 de ani, din orașul ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2014, 15:25
(9277 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...