Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

RETROSPECTIVĂ

Sărăcia separă copiii de părinți

Sărăcia separă copiii de părinți

Poate părea incredibil cum sărăcia ajunge să lase o familie fără copii. În ultimii ani, mass-media și nu numai a vuit de cazuri disperate, majoritatea avînd la bază neputințele financiare ale unora dintre semenii noștri. De departe, cele mai sensibile sînt cazurile cînd părtași la aceste povești dramatice sînt copiii, unii mult prea mici pentru a înțelege greutățile vieții. În cele ce urmează vom încerca să conturăm drama unei familii rămasă fără copii după ce instanța de judecată a decis că părinții ar fi iresponsabili și nu le-ar putea asigura un trai decent...

...
Familia Pavel locuiește în comuna Sudiți. Nu au pe nimeni în sat. Pînă nu demult, cei doi soți își duceau... [citește_tot_articolul]

25 Decembrie 2009, 07:12 (10082 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

3000 de lei pentru o parcare ilegală!

Amenzi record pentru încălcarea legii la Slobozia

3000 de lei pentru o parcare ilegală!

Altercațiile dintre polițiștii comunitari și contravenienții din Slobozia au atins un nou nivel. După ce luni în șir primii s-au plîns de lipsa de spirit civic a populației, iar cei amendați de lipsa de înțelegere a polițistilor, un incident fără precedent este pe cale să modifice percepția opiniei publice asupra acestui război stradal. Pentru prima dată în istoria instituției, un polițist comunitar a aplicat o amendă de 3000 de lei pentru o parcare ilegală. Reproducem mai jos firul evenimentelor care au făcut posibil acest lucru.

O duminică de 3000 de lei noi
În dimineața celui de-al doilea tur de scrutin al prezidențialelor, Săndel Caraivan, unul dintre comercianții... [citește_tot_articolul]

24 Decembrie 2009, 12:17 (8295 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Comuna Săveni stă pe o pernă de apă

2,5 milioane de euro costă sistemul de canalizare pentru evitarea acumulărilor de ape

Comuna Săveni stă pe o pernă de apă

Imaginați-vă cum ar fi dacă la fiecare ploaie mai de durată sau în cantități însemnate ori la creșterea nivelului rîului Ialomița populația ar fi nevoită să-și adune toate lucrurile și să se mute pe unde găsește... În situația aceasta s-au aflat locuitorii din comuna Săveni, iar pericolul nu a trecut în totalitate pînă ce nu va fi pus la punct un proiect destul de ambițios al autorităților locale de realizare a sistemului de canalizare al localității. Animalele mutate pe la vecini, găinile urcate în podurile caselor, locuințele afectate de igrasie în proporție de 80%, iată imaginea cîtorva zone din comuna Săveni după inundațiile care au lovit puternic județul nostru în anul 2005 și în primăvara... [citește_tot_articolul]

24 Decembrie 2009, 08:46 (8466 vizualizări - 0 comentarii)

RETROSPECTIVĂ

Vecini de case pe Drumul Fermei, dar în localități diferite

Hotarul dintre orașul Amara și municipiul Slobozia creează situații inedite

Vecini de case pe Drumul Fermei, dar în localități diferite

Cam cît ar măsura distanța dintre municipiul Slobozia și orașul Amara? Mulți ar fi tentați să spună că reședința de județ este despărțită de stațiunea balneară de cei 7 kilometri binecunoscuți, care s-ar parcurge undeva în maxim 10 minute în condițiile unui trafic nu foarte aglomerat. Greșit însă. Distanța este mult mai mică decît v-ați fi închipuit, și este de numai cîțiva pași. Imaginați-vă cam cît ar însemna să traversezi strada de pe o parte pe cealaltă, să pleci de la Amara și să ajungi la Slobozia, și viceversa.

Scurt, dar necesar istoric
În urmă cu aproape 20 de ani, după apariția Legii 18/1991, care reglementa situațiile de fond funciar din țara noastră, între... [citește_tot_articolul]

23 Decembrie 2009, 11:12 (14339 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Municipiul Slobozia și orașul Țăndărei au pus «taxe pe vapor»

Deși ambele localități sînt la sute de kilometri de Marea Neagră

Municipiul Slobozia și orașul Țăndărei au pus «taxe pe vapor»

La Slobozia nu sînt lacuri, nu există mare, dar, surprinzător, există prevăzută o taxă pentru vapoare. La Țăndărei, de asemenea, ambele localități fiind la sute de kilometri distanță de Marea Neagră. Nici urmă de lac ori de vreun curs de apă care să permită «gararea» unor asemenea mijloace de transport ori comerț. Se întîmplă însă în municipiul capitală de județ și în orașul situat la circa 25 de kilometri de acesta, semn că reprezentanții celor două administrații locale au realizat, pe lîngă obișnuitele liste cu impozitele pe clădiri și terenurile aferente și o așa-zisă listă a taxelor percepute pentru bărci cu motor sau fără, vapoare, remorchere ori împingătoare de mare putere și chiar yachturi... [citește_tot_articolul]

22 Decembrie 2009, 11:20 (12145 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

85 de miliarde, ajutor de la bugetul de stat pentru «Apa lui Ionașcu»

Problema apei de la Slobozia, problemă națională

85 de miliarde, ajutor de la bugetul de stat pentru «Apa lui Ionașcu»

Saga sursei de apă depășește granițele orașului și devine «problemă națională». După ce a înghițit pînă în prezent circa 160 de miliarde de la bugetul local, sursa subterană de apă se pregătește să înghită alte 85 de miliarde, de această dată de la bugetul național. Banii ar urma să fie prevăzuți, la propunerea parlamentarilor ialomițeni, în bugetul național din 2010. Propunerea a fost făcută astăzi, în spatele ușilor închise ale Primăriei Slobozia, în cadrul unei întîlniri la care au participat prefectul Mădălin Teculescu, subprefectul Gigi Petre, deputatul PSD Marian Neacșu, senatorul PD-L Tudor Panțuru și primarul Gabi Ionașcu.

Bani de la stat pentru rețeaua de apă
... [citește_tot_articolul]

21 Decembrie 2009, 17:43 (7845 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Parcare subterană în fața Prefecturii și clădire pentru Aula Municipală, noua imagine a Pieței Revoluției

Remodelarea centrului Sloboziei, varianta îmbunătățită

Parcare subterană în fața Prefecturii și clădire pentru Aula Municipală, noua imagine a Pieței Revoluției

În cîțiva ani, Piața Revoluției din municipiul Slobozia ar putea avea o înfățișare europeană dacă administrația locală va decide să pună în practică un ambițios proiect arhitectural realizat de un cunoscut arhitect din reședința de județ. La sfîrșitul anului precedent, Primăria a realizat un concurs de soluții pentru remodelarea urbană a centrului Sloboziei, în acest sens fiind avansate însă numai două propuneri față de cîte se așteptau reprezentanții autorității locale să primească. La nivelul costurilor pentru realizarea proiectului, în prezent, sumele pot fi doar avansate la nivel speculativ pentru că este nevoie de studii de fezabilitate, dar și de proiecte tehnice de execuție. În cele ce... [citește_tot_articolul]

21 Decembrie 2009, 09:42 (23019 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Abonamentul de modelling, cea mai nouă țeapă locală

Taxă pe naivitate pentru visuri de fotomodel

Abonamentul de modelling, cea mai nouă țeapă locală

În vremuri de criză financiară, la Slobozia a luat ființă o nouă afacere cu iz de țeapă. De ce spunem țeapă și nu înșelăciune? Simplu. Fiindcă reprezentanții firmei respective se pricep mai mult la a ademeni clienții decît în a le băga mîna-n buzunar. Așa că slobozenii pot ajunge, voluntar, victime sigure ale unei țepe de toată frumusețea, și la propriu și la figurat. Rețeta de succes este simplă: după ce ademenesc pe stradă adolescenți sau mămici, reprezentanții unei așa-zise firme de modelling promit că-i fac pe protagoniști vedete autohtone de succes. Evident, totul în schimbul unor sume de bani. Înscrierea are un preț modic, 50 lei un abonament pe un an de zile...

Naivitatea are preț... [citește_tot_articolul]

21 Decembrie 2009, 09:13 (13436 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Depozitul de gripă

Depozitul de gripă

Ialomița are gripă porcină cît încape! A apărut întîi pe post de glumă proastă, la liceul Cuza, apoi la marginea județului, la Bărcănesti, de unde a plecat a doua zi înapoi în Olanda... Un prilej cum nu se poate mai nimerit pentru autorități de a se grăbi să declare că fenomenul e sub control. Apoi a reapărut la Urziceni, la Amara, iar la Slobozia. Și de-atunci o vedem țopăind veselă prin județ panicînd populația, trăgînd obloanele geamurilor liceelor sau dictînd titluri de primă pagină ziarelor locale. Pentru că deja ne-am obișnuit cu ea, ne-am gîndit astăzi să vă prezentăm și reversul medaliei... Depozitul de gripă.

Gripa nouă face ravagii
Conjurație, genocid, cancer... [citește_tot_articolul]

20 Decembrie 2009, 11:13 (11993 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

100 de miliarde pentru o sală de spectacole cu geometrie variabilă

Se întîmplă la Slobozia

100 de miliarde pentru o sală de spectacole cu geometrie variabilă

Sala de spectacole a Consiliului Județean Ialomița, lăsată în paragină încă din anii 2000, revine la sfîrșit de an în atenția autorităților locale. Potrivit hotărîrii de Consiliu Județean adoptată la ședința de vineri, 18 decembrie, în refacerea sălii vor fi investiți circa 64 miliarde de lei vechi. Această decizie ridică la peste 100 de miliarde cheltuielile bugetare pentru refacerea sălii. În cazul în care construcția va fi finalizată, sala de spectacole va fi una unicat, prima cu geometrie variabilă din România.

37 de miliarde pînă în prezent
Istoria sălii de spectacole a Consiliului se pierde în negura anilor '90 (1995, mai precis) cînd Gheorghe Savu era prefect... [citește_tot_articolul]

19 Decembrie 2009, 13:12 (12260 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primarul Sloboziei nu «servește» ședințele Comitetului pentru Situații de Urgență

Gabi Ionașcu, one man-snow

Primarul Sloboziei nu «servește» ședințele Comitetului pentru Situații de Urgență

La nivelul municipiului Slobozia, zăpada și viscolul dau de furcă șoferilor și pietonilor deopotrivă. Autoritățile par depășite de viscol, iar utilajele nu fac față zăpezii. După ce timp de 24 de ore orașul a rămas fără apă, în acest moment sîntem amenințați cu blocarea traficului rutier.
Potrivit declarațiilor autorităților județene, primarul Gabi Ionașcu a refuzat pînă în prezent să răspundă invitației de a participa la ședințele Comitetului pentru Situații de Urgență organizate la nivelul Prefecturii și nici nu a oferit date concrete despre modul în care se acționează la Slobozia. «Noi l-am invitat în repetate rînduri pe primarul Gabi Ionașcu să participe la aceste întruniri. Pînă acum nu... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2009, 13:43 (8218 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia sub zăpadă și viscol

Un sondaj «la gheață» realizat de publicația Independent la orele 13,00 în intersecția din centrul orașului confirmă gradul de nemulțumire al slobozenilor vizavi de acțiunile de deszăpezire coordonate de primarul Gabi Ionașcu.

Aron Viorel, 43 ani:
«După ce ne-a oprit apa 24 de ore acum mă pune să dau la zăpadă. În fața blocului am ieșit, pe lîngă mașină am dat acum vrea și-n stradă. Nici bulevardul n-au fost în stare să-l curețe...»

Georgescu Daniela, 27 ani:
«Mi-e frică să ies cu copilul pe stradă. E atît de alunecos trotuarul încît mare minune să nu-ți spargi capul»

Ion Vasile, 68 ani:
«Nu mai putem merge nici... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2009, 13:39 (7411 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Autoritățile județene rămân în dispozitiv până duminică

Cod Galben prelungit

Autoritățile județene rămîn în dispozitiv pînă duminică

Autoritățile județene continuă eforturile de deblocare a traficului rutier la nivelul județului. Potrivit unei declarații a prefectului Mădălin Teculescă, în acest moment toate instituțiile abilitate fac eforturi pentru preîntîmpinarea oricărei situații nedorite la nivelul județului: «După cum știți, Ialomița continuă să rămînă sub Cod Galben pînă în această seară, la orele 23,00. Sperăm ca pînă în acel moment să nu apară situații care să depășească posibilitățile noastre și să fim în măsură să asigurăm fluidizarea traficului în condiții de iarnă. După acea oră, utilajele aflate în partea de vest a județului vor fi redirecționate către drumurile cu probleme astfel încît, în cursul zilei de sîmbătă... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2009, 13:24 (8926 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Răul iese în față întotdeauna!»

Viorel Ștefu, polițistul polițiștilor ialomițeni

«Răul iese în față întotdeauna!»

Pentru că politica ne-a acaparat cu totul, pentru că jarul campaniei electorale încă nu s-a stins, pentru că oamenii politici sînt mai preocupați de căutat fraude electorale decît să vorbească ialomițenilor, Independent a decis să schimbe profilul paginii unde v-ați obișnuit să citiți dumele politicienilor locali și să ofere un interviu, în exclusivitate, cu noul șef al Poliției județene, Viorel Ștefu.

Ștefu-i șef de meserie
Viorel Ștefu are 50 de ani. Și 20 de carieră! Este buzoian și asta se cunoaște după accent. Are părul grizonat, este prezentabil și a făcut școala de maniere la Poliție. Ca orice inspector șef ocupă biroul de la etajul 1, acolo unde ne întîmpină fără protocol. Este sfios și neîncrezător, dar pregătit cu răspunsuri aproape perfecte pentru întrebări incomode. E mîndru și se grăbește să ne vorbească despre realizările de la Buzău, motiv pentru care a fost «exportat» în Ialomița. Este șef de aproape două luni, după ce a condus nu mai puțin de patru ani și jumătate Inspectoratul de Poliție Buzău. Biroul domniei sale este gol, la fel de gol cum l-a lăsat Bîtlan. Lipsește orice efect personal, orice dosar în lucru; doar cascheta cu care a venit și cu care, probabil, va pleca, aruncată neglijent într-un colț al mesei. Nu se dă în lături de la afirmați defăimătoare legate de poliția ialomițeană. Trece grăbit în revistă scandalurile ce au bîntuit instituția. Amintește de principalele probleme ale sistemului polițienesc din județul nostru. Refuză însă vreo tangență cu zona politică. Și atît!... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2009, 12:14 (9720 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbalul ialomițean, în haine de gală

Fotbalul ialomițean, în haine de gală

Duminică, 13 decembrie 2009, a fost o zi foarte importantă pentru sportul rege din județul nostru. Pentru că Asociația Județeană de Fotbal și-a premiat performerii. Acest frumos obicei este la a patra ediție și se derulează din 2006, anul în care la conducerea AJF a venit profesorul Mihai Basarab. Ajunși la Palatul Copiilor, locul de desfășurare a evenimentului, am fost preluați de secretarul general al AJF, domnul Vasile Drăgan, care, în stilul lui hîtru, amintind pe alocuri de Traian Tomescu, ne-a introdus în culisele evenimentului. Am făcut cunoștință cu principalii marcatori ai seriilor campionatului județean, distincție de care s-au bucurat: Cristian Dumitrache (Olimpia Brazii), Dorel Stoicescu... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2009, 11:39 (7693 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Cristian Alexandru Andreescu, tenis, CSS Slobozia

Viitor de aur sportu' nostru are

Cristian Alexandru Andreescu, tenis, CSS Slobozia

Cristi este genul de copil modest căruia nu-i place să vorbească despre propriile realizări. De aceea ne-am interesat la cei din jurul său, cu toții mîndri că puștiul de 9 ani îmbină foarte bine sportul cu școala. Tatăl este cel care îl însoțește atît la turnee, unde Cristi s-a obișnuit să joace fazele finale, cît și la antrenamentele desfășurate de cinci ori pe săptămînă, cîte două ore. A început tenisul în iunie 2006, sub îndrumarea profesorului Ion Savu, iar primul turneu l-a cîștigat în 2008, cînd a triumfat la Cupa Naparis Slobozia. Anul 2009 l-a impus pe tabloul favoriților la categoria sa de vîrstă, 10 ani. Bilanțul este unul impresionant: 14 turnee dintre care a cîștigat 5, în alte 3 jucînd... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2009, 11:38 (12292 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Turneu fără emoții pentru CSM Slobozia

Handbal

Turneu fără emoții pentru CSM Slobozia

În acest week-end s-au desfășurat etapele 8, 9 și 10 ale campionatului diviziei A, seria A, la handbal feminin structurate într-un turneu care s-a desfășurat în sala Rapid, în organizarea CSM București. Așa cum toți iubitorii handbalului preconizau, CSM Slobozia nu a ieșit din graficul impus, cîștigînd de o manieră categorică toate cele trei meciuri disputate. Astfel, fetele antrenate de Marian Simion s-au impus cu 45-17 în fața Universității Tîrgoviște, cu 32-23 în meciul cu Spartac București, pentru ca în ultimul meci să învingă cu 28-22 pe Activ Ploiești. Acesta din urmă a fost și cel mai greu meci, echipa adversă conducînd la un moment dat la o diferență de trei goluri. Din fericire, patrulaterul... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2009, 11:36 (14622 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Handbal, junioare 2

Promisiune pentru viitor

Junioarele II ale CSS Slobozia sînt pe cale să obțină o nouă calificare spectaculoasă în fazele superioare ale competiției. Sîmbătă, 12 decembrie și duminică, 13 decembrie, în turneul de la Slobozia, cuvîntul de ordine pentru fetele noastre a fost victoria. Handbalistele pregătite de Marian Simion, dar avînd-o pe bancă pe tînăra Ileana Neagu, au practicat un spectacol sportiv care a entuziasmat în dese rînduri publicul prezent. Echipa a dovedit omogenitate, iar mingea a circulat pe trasee și combinații atent elaborate. Un mare avantaj a fost și forma de excepție a portarului Lăcrămioara Stan despre care sigur vom mai auzi. Și nu numai în presa locală. Urmare a evoluției, obiectivul fixat, trei... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2009, 11:35 (7731 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Ultima mușcătură

Unirea Urziceni-Poli Iași 2-0

Ultima mușcătură

Șocul înfrîngerii de la Stuttgart a fost resimțit din plin în tabăra Urziceniului. În prima repriză a meciului cu Iașiul, haita lupilor din Bărăgan a arătat, paradoxal, ca o turmă dezlînată. Cu Maftei trecut iarăși în centrul apărării, cu doi închizători și doi atacanți de meserie în primul 11, Unirea a dovedit o totală lipsă de inventivitate, lucru care l-a făcut pe Dan Petrescu să-l schimbe la pauză pe apaticul Paraschiv cu Tibi Bălan.
Echipa noastră prinde culori în obraji abia în a doua repriză. A fost însă nevoie de o lovitură liberă executată impecabil de Brandan în minutul 65 pentru ca Unirea să-și iuțească sîngele și să treacă în avantaj. Jocul a curs apoi doar spre poarta lui Brăneț... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2009, 11:35 (8663 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Împăduriri, rectificări de buget și alte mărunțișuri administrative

Ultima ședință a Consiliului Județean Ialomița în 2009

Împăduriri, rectificări de buget și alte mărunțișuri administrative

Consiliul Județean Ialomița organizează vineri, 18 decembrie, ultima ședință ordinară a acestui an. Ordinea de zi cuprinde 8 puncte și va dezbate o serie de decizii care nu suportă amînare. Printre acestea, continuarea proiectelor de împădurire a terenurilor degradate din Ialomița, dar și rectificarea bugetului propriu și repartizarea unor sume defalcate pentru bugetele locale.
Sedința de vineri a Consiliului va fi una fără istoric. Potrivit ordinii de zi, principala problemă a administrației județene o reprezintă continuarea eforturilor de împădurire a suprafețelor degradate din Ialomița. Acest demers al administrației județene nu este unul nou. În luna noiembrie a acestui an, Consiliul Județean... [citește_tot_articolul]

17 Decembrie 2009, 17:40 (12199 vizualizări - 0 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
281 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Anunț angajare

SC TRACON SRL Slobozia angajează
inginer constructor
cu experiență în ofertare
Relații la telefon 0722/210.926

10 Iulie 2012, 14:07


Rîul Ialomița a mai luat o viață. Tînăr de 18 ani din Bărcănești, înecat!

Un tînăr de 18 ani, din localitatea Bărcănești, care a plecat la scăldat în rîul Ialomița în după-amiaza zilei de duminică, 8 iulie a.c., a sfîrșit înecat. Un echipaj de pompieri de la Secția Urziceni a ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2012, 16:14
(14345 vizualizări - 1 comentariu)


Incendiu la o casă din Bărbulești

Duminică, 8 iulie a.c., în jurul orei 22,15, locuința unui cetățean din localitatea Bărbulești a fost cuprinsă de flăcări. Pompierii de la Secția Urziceni s-au deplasat la fața locului cu trei autospeciale ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2012, 16:13
(8394 vizualizări - 1 comentariu)


Vlădeni: I-a luat foc Dacia

În urma unui scurtcircuit produs la instalația electrică, un autoturism Dacia a fost cuprins de flăcări pe raza localității Vlădeni. Evenimentul a fost sesizat prin 112 sîmbătă, 7 iulie a.c., în jurul orei ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2012, 16:11
(10895 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Atenție! Din nou înșelăciuni la telefon!

În cursul zilei de vineri, 6 iulie a.c., o femeie de 42 ani, din Fetești, a sesizat Poliția despre faptul că a fost prejudiciată cu sume de bani după ce a dat curs solicitărilor unor persoane necunoscute ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2012, 16:06
(10545 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: 129 de minori, cercetați de polițiști

În primele șase luni ale anului 2012, 129 de minori au fost cercetați de polițiștii ialomițeni pentru comiterea de infracțiuni. Îmbucurător este faptul că numărul acestora este în scădere față de aceeași ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2012, 15:58
(7536 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Capacele de canalizare, căutate de hoți

Sîmbătă, 7 iulie a.c., în jurul orei 23,45, Poliția Fetești a fost sesizată prin 112 de către un localnic despre faptul că, pe strada Cimitirului, persoane necunoscute încercau să sustragă două capace de ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2012, 15:46
(8971 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: A făcut accident după ce fiica sa s-a speriat de o albină!

În dimineața zilei de vineri, 6 iulie a.c., în jurul orei 10,20, Poliția a fost sesizată prin 112 despre faptul că pe strada Călărași din municipiu s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2012, 15:35
(11363 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Scînteia: A acroșat un biciclist beat

Un accident rutier s-a produs vineri, 6 iulie a.c., în jurul orei 22,00, în comuna Scînteia și s-a soldat cu rănirea unui biciclist. Din cercetări, polițiștii au stabilit că în timp ce un tînăr, de 23 ani ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2012, 15:32
(15867 vizualizări - 11 comentarii)


Sinești: Beat la volan, s-a «înfipt» cu mașina în pom

Duminică, 8 iulie a.c., în jurul orei 7,00, pe DN 2, în afara localității Sinești, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea ușoară a unei persoane. Astfel, în timp ce un bărbat de 46 ani, ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2012, 15:29
(10791 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sinești accident


Poliția Rutieră Ialomița: 24 de șoferi au rămas «pietoni»

În perioada 6-9 iulie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor auto cu privire la riscurile ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2012, 15:26
(8285 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Contribuții sociale de sănătate la veniturile din arendă

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează persoanele fizice care obțin venituri în regim de reținere la sursă a impozitului pe venit din activitățile agricole că datorează contribuții sociale ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2012, 15:25
(18798 vizualizări - 1 comentariu)


ANUNȚ

Președintele Tribunalului Ialomița aduce la cunoștință publică că, în data de 08.07.2012, ora 2100, la sediul Tribunalului Ialomița, va avea loc tragerea la sorți în vederea stabilirii președintelui Biroului Electoral de Circumscripție Județeană nr. 23 Ialomița, ce va fi constituit pentru Referendumul Național din data de 29 iulie 2012 pentru demiterea Președintelui României. (Președintele Tribunalului Ialomița, judecător Traian Ionescu)

8 Iulie 2012, 14:18


Ialomița: 3 elevi, eliminați de la ultima probă scrisă a Bacalaureatului

Examenul de Bacalaureat s-a încheiat vineri, 6 iulie 2012, cu proba scrisă la alegere, dintre disciplinele Geografie, Biologie, Psihologie sau Filosofie. Pentru că au copiat, 3 elevi au fost dați afară ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2012, 17:02
(12656 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Matematica-probă de foc. Elevii au încercat să copieze!

Elevii de clasa a XII-a au susținut miercuri, 4 iulie a.c., cea de-a doua probă scrisă a examenului de Bacalaureat, pentru disciplinele Matematică și Istorie. Nici această probă nu a fost ocolită de incidente ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2012, 11:35
(10827 vizualizări - 3 comentarii)


Platonești: Luat la pumni după ce vacile au intrat în porumbul vecinului

Un tînăr de 23 ani, din Platonești, a ajuns în seara zilei de joi, 5 iulie a.c., la spitalul din Slobozia după ce a fost bătut de un vecin, în vîrstă de 37 ani. Scandalul s-a stins cînd la fața locului ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2012, 11:28
(18638 vizualizări - 7 comentarii)


Ialomița: Suspect de furt dintr-o biserică, reținut

În cursul zilei de joi, 5 iulie a.c., polițiștii au reținut pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore, un tînăr de 17 ani, din comuna Dridu, suspectat de comiterea infracțiunii de furt calificat ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2012, 11:01
(9347 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Autoturism fără drept de circulație, depistat în trafic

În dimineața zilei de joi, 5 iulie a.c., polițiștii rutieri au depistat pe strada Călărași din Fetești un autoturism condus de un călărășean, de 31 ani. În urma verificărilor efectuate în bazele de date ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2012, 10:58
(7895 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 2 accidente, 6 victime

În cursul zilei de joi, 5 iulie a.c., pe raza județului s-au produs două accidente de circulație în urma cărora șase persoane au fost rănite.
Primul eveniment rutier a fost sesizat Poliției în jurul ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2012, 10:54
(12567 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: 13 intervenții SMURD în ultimele 24 de ore

Ehipajele SMURD ale Inspectoratului pentru Situații de Urgență au fost solicitate să intervină în ultimele 24 de ore în cazul a 13 urgențe medicale. Dintre acestea, mai grave au fost cazurile a trei pacienți ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2012, 10:51
(9880 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Fără virusul anemiei infecțioase ecvine

În conformitate cu prevederile legale, Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița aduce la cunoștință faptul că a fost finalizată campania de recoltare probe de sînge în direcția ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2012, 10:48
(7542 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Transferurile de proprietate de la persoane fizice, impozitate

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii persoane fizice care realizează venituri din transferul dreptului de proprietate și al dezmembrămintelor acestuia asupra construcțiilor ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2012, 10:48
(14066 vizualizări - 0 comentarii)


Movila: Doi paznici, prinși la furat de orz

Polițiștii efectuează cercetări față de doi bărbați de 39, respectiv 43 ani, din comuna Movila, suspectați de comiterea infracțiunii de furt calificat. În fapt, cei doi, paznici la o societate comercială ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2012, 10:00
(10359 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Movila furt orz


AJOFM Ialomița: 124 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, miercuri, 4 iulie 2012, sînt disponibile 124 locuri de muncă. Cele mai multe posturi sînt ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2012, 17:52
(9066 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița a schimbat calculatoarele la medicii veterinari concesionari

Firma SC IQ MANAGEMENT SRL a înlocuit săptămîna trecută 22 de computere și echipamente de calcul de la circumscripțiile sanitar-veterinare din județul Ialomița, în baza contractului nr. 722/2004, încheiat ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2012, 17:47
(11484 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Amara și Fetești, vită salvată din rîul Ialomița

Magazia unui cetățean din Amara a fost cuprinsă de flăcări în după-amiaza zilei de marți, 3 iulie a.c. Cel mai probabil, incendiul a fost generat de un foc deschis executat în apropierea anexei gospodărești ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2012, 17:41
(10658 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție de pictură

Slobozia: Expoziție de pictură

Consiliul Județean Ialomița, alături de Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea», invită slobozenii și nu numai la vernisajul unei expoziții personale a artistului Victor Grigore. Evenimentul se va petrece ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2012, 17:40
(9443 vizualizări - 0 comentarii)


Traian: Accident cu un adolescent de 16 ani la volanul unui tractor și un căruțaș băut de 15 ani!

Luni, 2 iulie a.c., doi tineri de 15, respectiv 16 ani, din comuna Traian, au fost implicați într-un eveniment rutier. Din cercetări, polițiștii au stabilit că în timp ce un tînăr, de 16 ani, se deplasa ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2012, 17:23
(9120 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Traian accident


Mihail Kogălniceanu: Suspect de furt, reținut de polițiști

În cursul zilei de luni, 2 iulie a.c., polițiștii au reținut pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore un tînăr, de 22 ani, din Mihail Kogălniceanu, suspect de comiterea infracțiunii de furt calificat ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2012, 17:19
(7618 vizualizări - 4 comentarii)


Ialomița: A intrat cu scuterul într-o mașină

În cursul zilei de luni, 2 iulie a.c., în jurul orei 15,30, Poliția Țăndărei a fost sesizată de către o femeie de 54 ani despre producerea unui accident rutier. Din cercetările efectuate de polițiști, s ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2012, 17:16
(7536 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...