Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

3000 de lei pentru o parcare ilegală!

Amenzi record pentru încălcarea legii la Slobozia

3000 de lei pentru o parcare ilegală!

Altercațiile dintre polițiștii comunitari și contravenienții din Slobozia au atins un nou nivel. După ce luni în șir primii s-au plîns de lipsa de spirit civic a populației, iar cei amendați de lipsa de înțelegere a polițistilor, un incident fără precedent este pe cale să modifice percepția opiniei publice asupra acestui război stradal. Pentru prima dată în istoria instituției, un polițist comunitar a aplicat o amendă de 3000 de lei pentru o parcare ilegală. Reproducem mai jos firul evenimentelor care au făcut posibil acest lucru.

O duminică de 3000 de lei noi
În dimineața celui de-al doilea tur de scrutin al prezidențialelor, Săndel Caraivan, unul dintre comercianții... [citește_tot_articolul]

24 Decembrie 2009, 12:17 (8295 vizualizări - 5 comentarii)

RETROSPECTIVĂ

Comuna Săveni stă pe o pernă de apă

2,5 milioane de euro costă sistemul de canalizare pentru evitarea acumulărilor de ape

Comuna Săveni stă pe o pernă de apă

Imaginați-vă cum ar fi dacă la fiecare ploaie mai de durată sau în cantități însemnate ori la creșterea nivelului rîului Ialomița populația ar fi nevoită să-și adune toate lucrurile și să se mute pe unde găsește... În situația aceasta s-au aflat locuitorii din comuna Săveni, iar pericolul nu a trecut în totalitate pînă ce nu va fi pus la punct un proiect destul de ambițios al autorităților locale de realizare a sistemului de canalizare al localității. Animalele mutate pe la vecini, găinile urcate în podurile caselor, locuințele afectate de igrasie în proporție de 80%, iată imaginea cîtorva zone din comuna Săveni după inundațiile care au lovit puternic județul nostru în anul 2005 și în primăvara... [citește_tot_articolul]

24 Decembrie 2009, 08:46 (8466 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Vecini de case pe Drumul Fermei, dar în localități diferite

Hotarul dintre orașul Amara și municipiul Slobozia creează situații inedite

Vecini de case pe Drumul Fermei, dar în localități diferite

Cam cît ar măsura distanța dintre municipiul Slobozia și orașul Amara? Mulți ar fi tentați să spună că reședința de județ este despărțită de stațiunea balneară de cei 7 kilometri binecunoscuți, care s-ar parcurge undeva în maxim 10 minute în condițiile unui trafic nu foarte aglomerat. Greșit însă. Distanța este mult mai mică decît v-ați fi închipuit, și este de numai cîțiva pași. Imaginați-vă cam cît ar însemna să traversezi strada de pe o parte pe cealaltă, să pleci de la Amara și să ajungi la Slobozia, și viceversa.

Scurt, dar necesar istoric
În urmă cu aproape 20 de ani, după apariția Legii 18/1991, care reglementa situațiile de fond funciar din țara noastră, între... [citește_tot_articolul]

23 Decembrie 2009, 11:12 (14339 vizualizări - 0 comentarii)

RETROSPECTIVĂ

Municipiul Slobozia și orașul Țăndărei au pus «taxe pe vapor»

Deși ambele localități sînt la sute de kilometri de Marea Neagră

Municipiul Slobozia și orașul Țăndărei au pus «taxe pe vapor»

La Slobozia nu sînt lacuri, nu există mare, dar, surprinzător, există prevăzută o taxă pentru vapoare. La Țăndărei, de asemenea, ambele localități fiind la sute de kilometri distanță de Marea Neagră. Nici urmă de lac ori de vreun curs de apă care să permită «gararea» unor asemenea mijloace de transport ori comerț. Se întîmplă însă în municipiul capitală de județ și în orașul situat la circa 25 de kilometri de acesta, semn că reprezentanții celor două administrații locale au realizat, pe lîngă obișnuitele liste cu impozitele pe clădiri și terenurile aferente și o așa-zisă listă a taxelor percepute pentru bărci cu motor sau fără, vapoare, remorchere ori împingătoare de mare putere și chiar yachturi... [citește_tot_articolul]

22 Decembrie 2009, 11:20 (12145 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

85 de miliarde, ajutor de la bugetul de stat pentru «Apa lui Ionașcu»

Problema apei de la Slobozia, problemă națională

85 de miliarde, ajutor de la bugetul de stat pentru «Apa lui Ionașcu»

Saga sursei de apă depășește granițele orașului și devine «problemă națională». După ce a înghițit pînă în prezent circa 160 de miliarde de la bugetul local, sursa subterană de apă se pregătește să înghită alte 85 de miliarde, de această dată de la bugetul național. Banii ar urma să fie prevăzuți, la propunerea parlamentarilor ialomițeni, în bugetul național din 2010. Propunerea a fost făcută astăzi, în spatele ușilor închise ale Primăriei Slobozia, în cadrul unei întîlniri la care au participat prefectul Mădălin Teculescu, subprefectul Gigi Petre, deputatul PSD Marian Neacșu, senatorul PD-L Tudor Panțuru și primarul Gabi Ionașcu.

Bani de la stat pentru rețeaua de apă
... [citește_tot_articolul]

21 Decembrie 2009, 17:43 (7845 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Parcare subterană în fața Prefecturii și clădire pentru Aula Municipală, noua imagine a Pieței Revoluției

Remodelarea centrului Sloboziei, varianta îmbunătățită

Parcare subterană în fața Prefecturii și clădire pentru Aula Municipală, noua imagine a Pieței Revoluției

În cîțiva ani, Piața Revoluției din municipiul Slobozia ar putea avea o înfățișare europeană dacă administrația locală va decide să pună în practică un ambițios proiect arhitectural realizat de un cunoscut arhitect din reședința de județ. La sfîrșitul anului precedent, Primăria a realizat un concurs de soluții pentru remodelarea urbană a centrului Sloboziei, în acest sens fiind avansate însă numai două propuneri față de cîte se așteptau reprezentanții autorității locale să primească. La nivelul costurilor pentru realizarea proiectului, în prezent, sumele pot fi doar avansate la nivel speculativ pentru că este nevoie de studii de fezabilitate, dar și de proiecte tehnice de execuție. În cele ce... [citește_tot_articolul]

21 Decembrie 2009, 09:42 (23015 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Abonamentul de modelling, cea mai nouă țeapă locală

Taxă pe naivitate pentru visuri de fotomodel

Abonamentul de modelling, cea mai nouă țeapă locală

În vremuri de criză financiară, la Slobozia a luat ființă o nouă afacere cu iz de țeapă. De ce spunem țeapă și nu înșelăciune? Simplu. Fiindcă reprezentanții firmei respective se pricep mai mult la a ademeni clienții decît în a le băga mîna-n buzunar. Așa că slobozenii pot ajunge, voluntar, victime sigure ale unei țepe de toată frumusețea, și la propriu și la figurat. Rețeta de succes este simplă: după ce ademenesc pe stradă adolescenți sau mămici, reprezentanții unei așa-zise firme de modelling promit că-i fac pe protagoniști vedete autohtone de succes. Evident, totul în schimbul unor sume de bani. Înscrierea are un preț modic, 50 lei un abonament pe un an de zile...

Naivitatea are preț... [citește_tot_articolul]

21 Decembrie 2009, 09:13 (13435 vizualizări - 4 comentarii)

REPORTAJ

Depozitul de gripă

Depozitul de gripă

Ialomița are gripă porcină cît încape! A apărut întîi pe post de glumă proastă, la liceul Cuza, apoi la marginea județului, la Bărcănesti, de unde a plecat a doua zi înapoi în Olanda... Un prilej cum nu se poate mai nimerit pentru autorități de a se grăbi să declare că fenomenul e sub control. Apoi a reapărut la Urziceni, la Amara, iar la Slobozia. Și de-atunci o vedem țopăind veselă prin județ panicînd populația, trăgînd obloanele geamurilor liceelor sau dictînd titluri de primă pagină ziarelor locale. Pentru că deja ne-am obișnuit cu ea, ne-am gîndit astăzi să vă prezentăm și reversul medaliei... Depozitul de gripă.

Gripa nouă face ravagii
Conjurație, genocid, cancer... [citește_tot_articolul]

20 Decembrie 2009, 11:13 (11938 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

100 de miliarde pentru o sală de spectacole cu geometrie variabilă

Se întîmplă la Slobozia

100 de miliarde pentru o sală de spectacole cu geometrie variabilă

Sala de spectacole a Consiliului Județean Ialomița, lăsată în paragină încă din anii 2000, revine la sfîrșit de an în atenția autorităților locale. Potrivit hotărîrii de Consiliu Județean adoptată la ședința de vineri, 18 decembrie, în refacerea sălii vor fi investiți circa 64 miliarde de lei vechi. Această decizie ridică la peste 100 de miliarde cheltuielile bugetare pentru refacerea sălii. În cazul în care construcția va fi finalizată, sala de spectacole va fi una unicat, prima cu geometrie variabilă din România.

37 de miliarde pînă în prezent
Istoria sălii de spectacole a Consiliului se pierde în negura anilor '90 (1995, mai precis) cînd Gheorghe Savu era prefect... [citește_tot_articolul]

19 Decembrie 2009, 13:12 (12259 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primarul Sloboziei nu «servește» ședințele Comitetului pentru Situații de Urgență

Gabi Ionașcu, one man-snow

Primarul Sloboziei nu «servește» ședințele Comitetului pentru Situații de Urgență

La nivelul municipiului Slobozia, zăpada și viscolul dau de furcă șoferilor și pietonilor deopotrivă. Autoritățile par depășite de viscol, iar utilajele nu fac față zăpezii. După ce timp de 24 de ore orașul a rămas fără apă, în acest moment sîntem amenințați cu blocarea traficului rutier.
Potrivit declarațiilor autorităților județene, primarul Gabi Ionașcu a refuzat pînă în prezent să răspundă invitației de a participa la ședințele Comitetului pentru Situații de Urgență organizate la nivelul Prefecturii și nici nu a oferit date concrete despre modul în care se acționează la Slobozia. «Noi l-am invitat în repetate rînduri pe primarul Gabi Ionașcu să participe la aceste întruniri. Pînă acum nu... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2009, 13:43 (8218 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia sub zăpadă și viscol

Un sondaj «la gheață» realizat de publicația Independent la orele 13,00 în intersecția din centrul orașului confirmă gradul de nemulțumire al slobozenilor vizavi de acțiunile de deszăpezire coordonate de primarul Gabi Ionașcu.

Aron Viorel, 43 ani:
«După ce ne-a oprit apa 24 de ore acum mă pune să dau la zăpadă. În fața blocului am ieșit, pe lîngă mașină am dat acum vrea și-n stradă. Nici bulevardul n-au fost în stare să-l curețe...»

Georgescu Daniela, 27 ani:
«Mi-e frică să ies cu copilul pe stradă. E atît de alunecos trotuarul încît mare minune să nu-ți spargi capul»

Ion Vasile, 68 ani:
«Nu mai putem merge nici... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2009, 13:39 (7411 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Autoritățile județene rămân în dispozitiv până duminică

Cod Galben prelungit

Autoritățile județene rămîn în dispozitiv pînă duminică

Autoritățile județene continuă eforturile de deblocare a traficului rutier la nivelul județului. Potrivit unei declarații a prefectului Mădălin Teculescă, în acest moment toate instituțiile abilitate fac eforturi pentru preîntîmpinarea oricărei situații nedorite la nivelul județului: «După cum știți, Ialomița continuă să rămînă sub Cod Galben pînă în această seară, la orele 23,00. Sperăm ca pînă în acel moment să nu apară situații care să depășească posibilitățile noastre și să fim în măsură să asigurăm fluidizarea traficului în condiții de iarnă. După acea oră, utilajele aflate în partea de vest a județului vor fi redirecționate către drumurile cu probleme astfel încît, în cursul zilei de sîmbătă... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2009, 13:24 (8926 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Răul iese în față întotdeauna!»

Viorel Ștefu, polițistul polițiștilor ialomițeni

«Răul iese în față întotdeauna!»

Pentru că politica ne-a acaparat cu totul, pentru că jarul campaniei electorale încă nu s-a stins, pentru că oamenii politici sînt mai preocupați de căutat fraude electorale decît să vorbească ialomițenilor, Independent a decis să schimbe profilul paginii unde v-ați obișnuit să citiți dumele politicienilor locali și să ofere un interviu, în exclusivitate, cu noul șef al Poliției județene, Viorel Ștefu.

Ștefu-i șef de meserie
Viorel Ștefu are 50 de ani. Și 20 de carieră! Este buzoian și asta se cunoaște după accent. Are părul grizonat, este prezentabil și a făcut școala de maniere la Poliție. Ca orice inspector șef ocupă biroul de la etajul 1, acolo unde ne întîmpină fără protocol. Este sfios și neîncrezător, dar pregătit cu răspunsuri aproape perfecte pentru întrebări incomode. E mîndru și se grăbește să ne vorbească despre realizările de la Buzău, motiv pentru care a fost «exportat» în Ialomița. Este șef de aproape două luni, după ce a condus nu mai puțin de patru ani și jumătate Inspectoratul de Poliție Buzău. Biroul domniei sale este gol, la fel de gol cum l-a lăsat Bîtlan. Lipsește orice efect personal, orice dosar în lucru; doar cascheta cu care a venit și cu care, probabil, va pleca, aruncată neglijent într-un colț al mesei. Nu se dă în lături de la afirmați defăimătoare legate de poliția ialomițeană. Trece grăbit în revistă scandalurile ce au bîntuit instituția. Amintește de principalele probleme ale sistemului polițienesc din județul nostru. Refuză însă vreo tangență cu zona politică. Și atît!... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2009, 12:14 (9720 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbalul ialomițean, în haine de gală

Fotbalul ialomițean, în haine de gală

Duminică, 13 decembrie 2009, a fost o zi foarte importantă pentru sportul rege din județul nostru. Pentru că Asociația Județeană de Fotbal și-a premiat performerii. Acest frumos obicei este la a patra ediție și se derulează din 2006, anul în care la conducerea AJF a venit profesorul Mihai Basarab. Ajunși la Palatul Copiilor, locul de desfășurare a evenimentului, am fost preluați de secretarul general al AJF, domnul Vasile Drăgan, care, în stilul lui hîtru, amintind pe alocuri de Traian Tomescu, ne-a introdus în culisele evenimentului. Am făcut cunoștință cu principalii marcatori ai seriilor campionatului județean, distincție de care s-au bucurat: Cristian Dumitrache (Olimpia Brazii), Dorel Stoicescu... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2009, 11:39 (7693 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Cristian Alexandru Andreescu, tenis, CSS Slobozia

Viitor de aur sportu' nostru are

Cristian Alexandru Andreescu, tenis, CSS Slobozia

Cristi este genul de copil modest căruia nu-i place să vorbească despre propriile realizări. De aceea ne-am interesat la cei din jurul său, cu toții mîndri că puștiul de 9 ani îmbină foarte bine sportul cu școala. Tatăl este cel care îl însoțește atît la turnee, unde Cristi s-a obișnuit să joace fazele finale, cît și la antrenamentele desfășurate de cinci ori pe săptămînă, cîte două ore. A început tenisul în iunie 2006, sub îndrumarea profesorului Ion Savu, iar primul turneu l-a cîștigat în 2008, cînd a triumfat la Cupa Naparis Slobozia. Anul 2009 l-a impus pe tabloul favoriților la categoria sa de vîrstă, 10 ani. Bilanțul este unul impresionant: 14 turnee dintre care a cîștigat 5, în alte 3 jucînd... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2009, 11:38 (12292 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Turneu fără emoții pentru CSM Slobozia

Handbal

Turneu fără emoții pentru CSM Slobozia

În acest week-end s-au desfășurat etapele 8, 9 și 10 ale campionatului diviziei A, seria A, la handbal feminin structurate într-un turneu care s-a desfășurat în sala Rapid, în organizarea CSM București. Așa cum toți iubitorii handbalului preconizau, CSM Slobozia nu a ieșit din graficul impus, cîștigînd de o manieră categorică toate cele trei meciuri disputate. Astfel, fetele antrenate de Marian Simion s-au impus cu 45-17 în fața Universității Tîrgoviște, cu 32-23 în meciul cu Spartac București, pentru ca în ultimul meci să învingă cu 28-22 pe Activ Ploiești. Acesta din urmă a fost și cel mai greu meci, echipa adversă conducînd la un moment dat la o diferență de trei goluri. Din fericire, patrulaterul... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2009, 11:36 (14622 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Handbal, junioare 2

Promisiune pentru viitor

Junioarele II ale CSS Slobozia sînt pe cale să obțină o nouă calificare spectaculoasă în fazele superioare ale competiției. Sîmbătă, 12 decembrie și duminică, 13 decembrie, în turneul de la Slobozia, cuvîntul de ordine pentru fetele noastre a fost victoria. Handbalistele pregătite de Marian Simion, dar avînd-o pe bancă pe tînăra Ileana Neagu, au practicat un spectacol sportiv care a entuziasmat în dese rînduri publicul prezent. Echipa a dovedit omogenitate, iar mingea a circulat pe trasee și combinații atent elaborate. Un mare avantaj a fost și forma de excepție a portarului Lăcrămioara Stan despre care sigur vom mai auzi. Și nu numai în presa locală. Urmare a evoluției, obiectivul fixat, trei... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2009, 11:35 (7731 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Ultima mușcătură

Unirea Urziceni-Poli Iași 2-0

Ultima mușcătură

Șocul înfrîngerii de la Stuttgart a fost resimțit din plin în tabăra Urziceniului. În prima repriză a meciului cu Iașiul, haita lupilor din Bărăgan a arătat, paradoxal, ca o turmă dezlînată. Cu Maftei trecut iarăși în centrul apărării, cu doi închizători și doi atacanți de meserie în primul 11, Unirea a dovedit o totală lipsă de inventivitate, lucru care l-a făcut pe Dan Petrescu să-l schimbe la pauză pe apaticul Paraschiv cu Tibi Bălan.
Echipa noastră prinde culori în obraji abia în a doua repriză. A fost însă nevoie de o lovitură liberă executată impecabil de Brandan în minutul 65 pentru ca Unirea să-și iuțească sîngele și să treacă în avantaj. Jocul a curs apoi doar spre poarta lui Brăneț... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2009, 11:35 (8662 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Împăduriri, rectificări de buget și alte mărunțișuri administrative

Ultima ședință a Consiliului Județean Ialomița în 2009

Împăduriri, rectificări de buget și alte mărunțișuri administrative

Consiliul Județean Ialomița organizează vineri, 18 decembrie, ultima ședință ordinară a acestui an. Ordinea de zi cuprinde 8 puncte și va dezbate o serie de decizii care nu suportă amînare. Printre acestea, continuarea proiectelor de împădurire a terenurilor degradate din Ialomița, dar și rectificarea bugetului propriu și repartizarea unor sume defalcate pentru bugetele locale.
Sedința de vineri a Consiliului va fi una fără istoric. Potrivit ordinii de zi, principala problemă a administrației județene o reprezintă continuarea eforturilor de împădurire a suprafețelor degradate din Ialomița. Acest demers al administrației județene nu este unul nou. În luna noiembrie a acestui an, Consiliul Județean... [citește_tot_articolul]

17 Decembrie 2009, 17:40 (12199 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Spijinul pe suprafață, condiționat de respectarea bunelor condiții agricole

APIA avertizează

Spijinul pe suprafață, condiționat de respectarea bunelor condiții agricole

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură reamintește fermierilor care au depus cereri de plată pentru schemele de sprijin pe suprafață că este obligatorie respectarea Bunelor Condiții Agricole și de Mediu (Good Agricultural and Environmental Conditions-GAEC).
La nivelul întregii țări, APIA a selectat un eșantion de 11192 de ferme, din care 50% pentru controlul clasic pe teren, diferența fiind verificată prin teledetecție. Procentul se păstrează și în Ialomița, iar controlul va fi în timpul campaniei de iarnă. Procesul de control GAEC are 11 etape. Pînă în acest moment, APIA a verificat respectarea GAEC 1 în 5934 ferme, din care 2268 prin control clasic pe teren și 3666 prin teledetecție... [citește_tot_articolul]

17 Decembrie 2009, 14:39 (9241 vizualizări - 0 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
290 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

IȘJ Ialomița: Concurs pentru directori și directori adjuncți la școli

În baza prevederilor Metodologiei privind organizarea și desfășurarea concursului pentru ocuparea funcțiilor de director și director adjunct din unitățile de învățământ preuniversitar de stat, Inspectoratul ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2022, 14:05
(5428 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Rovine și Bordușelu

Incendii la Rovine și Bordușelu

Duminică, 26 iunie 2022, un echipaj de pompieri din Urziceni a intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă pentru lichidarea unui incendiu produs la o anexă gospodărească în satul Rovine. ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2022, 13:55
(13322 vizualizări - 0 comentarii)


Maia: Un autoturism a lovit o căruță

Vineri, 24 iunie a.c., în jurul orele 22,00, pe raza comunei Maia s-a produs un accident rutier. Un autoturism a lovit o căruță, fiind înregistrate două victime. După intervenția pompierilor din Urziceni ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2022, 13:50
(4529 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Maia accident


AJFP Ialomița: Încasări de 454,23 milioane de lei la bugetul general consolidat în primele 5 luni din 2022

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a realizat, în primele 5 ale anului 2022, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 454,23 milioane de lei, cu 45,1 ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2022, 12:20
(4996 vizualizări - 0 comentarii)


Mașină lovită de tren, la Alexeni

Mașină lovită de tren, la Alexeni

În seara zilei de duminică, 26 iunie a.c., pompierii ialomițeni au fost solicitați să intervină în urma producerii unui accident feroviar în localitatea Alexeni, în care au fost implicate un tren de persoane ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2022, 23:40
(2804 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Copil de 13 ani, înecat în apele Brațului Borcea

Fetești: Copil de 13 ani, înecat în apele Brațului Borcea

Sâmbătă, 25 iunie a.c., pompierii din Fetești au fost solicitați să intervină în cazul unui băiat, în vârstă de 13 ani, dispărut în apele Brațului Borcea. După câteva ore de căutări, trupul copilului a ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2022, 18:05
(12825 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Percheziții într-un dosar privind fapte de «abuz în serviciu» și «delapidare»

IPJ Ialomița: Percheziții într-un dosar privind fapte de «abuz în serviciu» și «delapidare»

Vineri, 24 iunie a.c., polițiștii ialomițeni au efectuat 4 percheziții domiciliare într-un dosar privind fapte de «abuz în serviciu» și «delapidare». În urma perchezițiilor, polițiștii au descoperit 7 televizoare ...[citește_toată_știrea]

24 Iunie 2022, 18:00
(14463 vizualizări - 1 comentariu)


Proiect adoptat de Parlament: USR protejează victimele violenței domestice!

Victimele violenței domestice vor putea folosi locuințe sociale sau locuințe de necesitate care să le asigure siguranța, departe de agresori, după ce Parlamentul a adoptat un proiect USR inițiat de deputatele ...[citește_toată_știrea]

24 Iunie 2022, 17:20
(1925 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Încep recrutările pentru admiterea la Academia de Poliție «Alexandru Ioan Cuza»

Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al Județului Ialomița recrutează candidați pentru participarea la concursul de admitere organizat în anul 2022 la Academia de Poliție «Alexandru ...[citește_toată_știrea]

24 Iunie 2022, 13:15
(12944 vizualizări - 0 comentarii)


Razie la Fetești

Razie la Fetești

În cursul zilei de miercuri, 22 iunie 2022, pe raza municipiului Fetești polițiștii au desfășurat o serie de acțiuni pentru menținerea climatului de ordine și siguranță publică, combaterea infracțiunilor ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2022, 19:00
(22800 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești razie


IȘJ Ialomița: Două note de 10 la Evaluarea Națională 2022

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a adat publicității primele rezultate ale Examenului de Evaluare Națională la nivelul județului. Înainte de depunerea contestațiilor, conform datelor oficiale, din ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2022, 17:00
(21480 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Concurs pentru posturi de șoferi

Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița scoate la concurs în vederea ocupării, prin încadrare directă, în conformitate cu prevederile Legii nr. 80/1995, privind ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2022, 13:30
(21229 vizualizări - 0 comentarii)


Ciocârlia: Și-a găsit sfărșitul într-un incendiu

Ciocârlia: Și-a găsit sfărșitul într-un incendiu

Miercuri seara, 22 iunie 2022, în comuna Ciocârlia, echipajele de pompieri au acționat pentru localizarea și lichidarea unui incendiu izbucnit la o locuință și o anexă. La locul solicitării s-au deplasat ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2022, 13:20
(12931 vizualizări - 0 comentarii)


ISJ Ialomița: 93,42%, prezență la Examenul de Bacalaureat 2022

Miercuri, 22 iunie 2022, s-a încheiat sesiunea iunie-iulie a Examenului de Bacalaureat. Această sesiune s-a desfășurat în 10 centre de la nivelul județului Ialomița. Conform informațiilor oficiale, din ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2022, 17:00
(40746 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «FreeLand Festival», 8-10 iulie 2022

Slobozia: «FreeLand Festival», 8-10 iulie 2022

Primăria municipiului Slobozia, alături de Consiliul Local și Direcția Educație, Cultură și Tineret lansează «FreeLand Festival», cel mai mare eveniment muzical din județul Ialomița dedicat tuturor locuitorilor ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2022, 13:40
(14021 vizualizări - 2 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în Cartierul Coloniști din orașul Fetești. Lucrare programată, 22-23 iunie 2022!

În vederea executării lucrărilor de racordare la noua rețea de alimentare cu apă de la intersecția străzilor Ștefan cel Mare cu Petru Movilă din Cartierul Coloniști (Fetești-Gară) din Fetești, RAJA Constanța ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2022, 13:20
(10375 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: 1371 de candidați prezenți la proba a doua la Bacalaureat 2022

Probele scrise din cadrul sesiunii iunie-iulie 2022 a Examenului Național de Bacalaureat au continuat marți, 21 iunie a.c., cu examenul la proba obligatorie a profilului, fiind organizate la nivelul județului ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2022, 20:50
(14958 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Venituri de 97,49 milioane de lei, colectate în luna mai 2022

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a realizat, în luna mai a anului 2022, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 97,49 milioane lei, cu 13,66 milioane ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2022, 15:00
(12339 vizualizări - 0 comentarii)


Popas Chirana: Și-a pierdut viața într-un accident rutier

Popas Chirana: Și-a pierdut viața într-un accident rutier

Luni, 20 iunie a.c., pompierii ialomițeni au fost solicitați să intervină pentru gestionarea unei situații de urgență generată de producerea unui accident rutier pe DN2A, în care au fost implicate două ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2022, 23:30
(18134 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: Proba scrisă la Limba și Literatura Română-Bacalaureat 2022

Probele scrise din cadrul sesiunii iunie-iulie 2022 a Examenului Național de Bacalaureat au început luni, 20 iunie 2022, cu examenul la Limba și Literatura Română, fiind organizate la nivelul județului ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2022, 20:10
(13996 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Opt persoane, prinse în flagrant la furat de fier vechi

Opt persoane, cu vârste cuprinse între 14 și 44 de ani, toate din Urziceni, au fost surprinse în flagrant de polițiști duminică, 19 iunie a.c., în timp ce sustrăgeau deșeuri feroase din incinta unei societăți ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2022, 17:05
(11437 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Polițiștii din Slobozia au oprit în trafic, pe DN21, un autoturism condus de un bărbat, în vârstă de 48 de ani. În urma verificărilor efectuate în bazele de date s-a constatat faptul că bărbatul are dreptul ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2022, 16:55
(7821 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Bunuri susceptibile a fi contrafăcute, confiscate de polițiști

Efective din cadrul Poliției Municipiului Fetești au constatat că o unitate economică de pe raza localității oferă spre vânzare articole de îmbrăcăminte și încălțăminte purtând însemnele și inscripțiile ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2022, 16:40
(13319 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 1,525 milioane de lei, obligații suplimentare de plată stabilite de Activitatea de Inspecție Fiscală

Activitatea de Inspecție Fiscală din cadrul AJFP Ialomita a efectuat, în luna mai 2022, controale la contribuabili persoane fizice și juridice. Astfel, 39 de inspecții fiscale au fost finalizate, din care ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2022, 14:25
(15203 vizualizări - 0 comentarii)


Movila: Casă în flăcări din cauza unui scurtcircuit

Movila: Casă în flăcări din cauza unui scurtcircuit

Sâmbătă, 18 iunie a.c., trei echipaje de pompieri din Țăndărei au intervenit cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și un echipaj SMURD pentru lichidarea unui incendiu produs la o locuință din ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2022, 13:35
(6123 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Movila incendiu


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 20 mii lei, aplicate de polițiști

IPJ Ialomița: Amenzi de peste 20 mii lei, aplicate de polițiști

În seara zilei de vineri, 17 iunie a.c., polițiștii rutieri au acționat pe principalele artere din județul Ialomița pentru prevenirea și combaterea cauzelor generatoare de accidente și pentru depistarea ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2022, 17:15
(3683 vizualizări - 0 comentarii)


DN2A: Motociclist mort într-un accident rutier

DN2A: Motociclist mort într-un accident rutier

Vineri, 17 iunie a.c., pe DN2A, între localitățile Slobozia si Bucu, s-a produs un accident de circulație soldat cu decesul unei persoane. Din verificările efectuate la fața locului a reieșit că în timp ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2022, 21:15
(22972 vizualizări - 0 comentarii)


Direcția Educație, Cultură și Tineret Slobozia: «Magia Culorilor» 2022

Direcția Educație, Cultură și Tineret Slobozia: «Magia Culorilor» 2022

Muzică, veselie, bucuria de a fi împreună cu prietenii, frumusețea viselor de adolescent. Cu alte cuvinte, minunata lume a tinereții! «Magia Culorilor» a cuprins joi seară, 16 iunie a.c., platoul din fața ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2022, 13:20
(11029 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: Prezența la a doua probă scrisă din cadrul Evaluării Naționale 2022

Joi, 16 iunie 2022, s-a desfășurat a doua probă scrisă din cadrul Evaluării Naționale a absolvenților de clasa a VIII-a (Matematică)-sesiunea 2022. La nivelul județului Ialomița, au fost prezenți 1922 de ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2022, 13:10
(11325 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Grindu

Incendiu la Grindu

Joi, 16 iunie a.c., două echipaje de pompieri din cadrul Detașamentului Urziceni au intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD pentru lichidarea unui incendiu produs la ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2022, 12:50
(7510 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Grindu incendiu


Ultimele comentarii
Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...