Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Handbal

Denisa Păduraru revine acasă

CSM Slobozia a făcut în această săptămînă una dintre cele mai importante achiziții din ultima vreme, asigurîndu-și serviciile extremei Denisa Păduraru. Denisa are 22 de ani, a plecat în handbalul mare de la CSS Slobozia și a evoluat multe meciuri în Liga Națională, în tricoul echipelor Oțelul Galați și Hidroconcas Buzău. «Mă bucur foarte mult că revin la Slobozia, sub comanda profesorului Marian Simion. Nu voi avea probleme de acomodare pentru că le cunosc pe multe dintre fete și am văzut o bună parte din meciurile echipei» a spus sportiva. De remarcat că Denisa Păduraru a cîștigat în 2002 titlul național la Junioare III, cu CSS Slobozia, echipă din care mai făceau parte Andrea Nica și Cristina... [citește_tot_articolul]

17 Noiembrie 2009, 18:38 (8857 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Unirea Slobozia-Partizan Merei 6-0

Șase boabe, norma casei

Calitatea tot mai bună a jocului echipei lui Ion Răuță a fost testată din plin vineri, 13 noiembrie 2009, cînd uniriștii au trecut lejer de o echipă a Mereiului destul de incomodă pentru alte adversare. În prima repriză, omul orchestră a fost Viorel Gheorghe, cel care printr-o triplă realizată în minutele 20, 23 și 40 a stabilit scorul la pauză: 3-0. În a doua parte, ștafeta a fost preluată de Constantin Toma, care a înscris de două ori ('56, '70) fiind completat de alt marcator constant, Stelian Stan, cu o reușită în minutul 80. 6-0, scor fluviu care reprezintă un important aport moral pentru ultimele trei întîlniri cu Medgidia (meci disputat după închiderea ediției), Eforie și Calatis Mangalia... [citește_tot_articolul]

17 Noiembrie 2009, 18:37 (5589 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

CEA MAI/CEL MAI...

Scrieți pentru Andreea!

Nu, nu versuri! E prea banal și Andreea a depășit demult această etapă existențială. Dacă vreți să-i atrageți atenția așa cum v-o atrage ea vouă în acest moment, pentru Andreea trebuie să scrieți proză. Pentru că dincolo de cei 17 ani ai săi, cei 58 de centimetri cît măsoară în talie și de pasiunea ei pentru modelling, pentru Andreea cel mai important lucru din lume e scrisul. «Mă liniștește și mă binedispune! E o hrană pe care o dau și pe care o primesc cu egală plăcere. Iar dacă cineva vrea să-mi atragă cu adevărat atenția, trebuie să-mi scrie. Dar nu sms-uri și nici numere de telefon pe colțul șervețelelor în discotecă... Am cunoscut deja băieți care pot mai mult!». No comment!... [citește_tot_articolul]

17 Noiembrie 2009, 18:15 (22293 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Primăriile din Ialomița dau de pământ cu Legea

Primăriile din Ialomița dau de pămînt cu Legea

De circa 3 ani, Prefectura Ialomița atrage atenția asupra modului în care administrațiile locale calcă în picioare Legea, prin hotărîri de Consiliu Local ilegale, dispoziții arbitrare emise de primari sau decizii de-a dreptul absurde ce încalcă cele mai elementare norme de drept administrativ. Și tot de ceva timp, aceleași administrații locale și aceiași primari continuă să facă abuz de prerogativele deținute, emițînd, pe bandă, astfel de aberații aministrative. Așa se face că, numai în luma octombrie a acestui an, Prefectura a contabilizat nu mai puțin de 15 astfel de acte pentru care nu a emis avizul de legalitate. Pe două dintre acestea vi le prezentăm mai jos în toată splendoarea lor.
... [citește_tot_articolul]

17 Noiembrie 2009, 17:53 (5842 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul de Jurgență Slobozia, reabilitat cu bani elvețieni

Spitalul de Jurgență Slobozia, reabilitat cu bani elvețieni

După tergiversări îndelungate și numeroase studii de fezabilitate, administrația județeană a pus pe picioare un proiect viabil de reabilitare a celei mai mari unități sanitare din județ, Spitalul de Urgență Slobozia. Reabilitarea se va realiza în două etape, iar proiectul prevede drept termen de finalizare a lucrărilor sfîrșitul anului 2010. Investiția se va derula tot în două etape, prima, în valoare de aproximativ 6 milioane lei, constînd în realizarea cadrelor metalice exterioare. Cea de-a doua, a cărei valoare se ridică la 3 milioane lei, susține montarea unui sistem de atenuare a amplitudinii oscilațiilor. De remarcat faptul că principalul partener în acest proict este Ambasada Elveției,... [citește_tot_articolul]

17 Noiembrie 2009, 17:51 (5850 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia primarului Ionaşcu

CENTRUL ORAŞULUI, 17 NOIEMBRIE 2009
(slideshow)

o nouă spărtură în reţeaua subterană de apă. fără comentarii

... [citește_tot_articolul]

17 Noiembrie 2009, 11:57 (6191 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

35 mii de îmbolnăviri și 192 mii de zile de spitalizare

Ialomița, județ suferind

35 mii de îmbolnăviri și 192 mii de zile de spitalizare

Sistemul de sănătate ialomițean a susținut, doar pînă la finele lunii septembrie 2009, nu mai puțin de 192 mii de zile de spitalizare pentru 35 mii de cazuri de îmbolnăviri. Potrivit unor date statistice ale Școlii Naționale de Sănătate Publică și Management Sanitar, instituție cu competențe în validarea cazurilor de îmbolnăviri, cele 4 unități spitalicești din județul nostru au tratat, de la începutul anului pînă la finele lunii septembrie 2009, nu mai puțin de 35429 de cazuri în 192 mii de zile de spitalizare. Dintre acestea, cele mai multe cazuri se remarcă la capitolul neurologie, pînă la sfîrșitul lunii septembrie 2009, peste 1733 de ialomițeni fiind diagnosticați în spitale... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2009, 19:04 (7777 vizualizări - 0 comentarii)

POLITICĂ

«Pe mine nu m-a înfrânt sistemul ticăloșit. Dar există o realitate: nici eu nu l-am înfrânt pe el. Încă!»

Președintele Traian Băsescu, la «Nașul»-B1 TV

«Pe mine nu m-a înfrînt sistemul ticăloșit. Dar există o realitate: nici eu nu l-am înfrînt pe el. Încă!»

Președintele Traian Băsescu le-a explicat românilor, la emisiunea «Nașul»de la B1TV, ce-l deosebește de alți oameni politici postedecembriști care au făcut parte din defunctul PCR sau de tinerii formați sub influența nomenclaturii PCR. Președintele a mai descifrat și opțiunea lui Ion Iliescu pentru Mircea Geoană, în detrimentul lui Sorin Oprescu. «Toată tinerețea, partenerii mei de ședință PCR erau valorile, furtunile, marea și o navă de 306 metri lungime» a ținut să declare președintele Băsescu. «Ion Iliescu a înțeles că dacă s-ar fi îndreptat cu susținerea către Sorin Oprescu, care eu cred că-i este mai drag, dacă îmi permiteți să fac aprecierea asta, și Oprescu îi este mult mai loial lui Ion... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2009, 17:14 (7559 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

115 milioane de euro, «înghițite» de șomaj, pensii și ajutoare sociale

Ialomița în criză financiară

115 milioane de euro, «înghițite» de șomaj, pensii și ajutoare sociale

România e în recesiune. Guvernanții se bat în măsuri de evitare a colapsului financiar. Autoritățile locale aproape că sînt în faliment. Instituțiile publice se plîng de o acută lipsă a fondurilor necesare desfășurării activităților. Investițiile lipsesc cu desăvîrșire. Firmele falimentează de la o zi la alta, iar criza amenință, inclusiv în Ialomița, angajații ce încă nu și-au pierdut slujbele. Deși acestea previziuni sumbre sînt susținute de specialiști financiari, statul român se dovedește neputincios în fața stopării pomenilor sub forma unor ajutoare financiare. E drept, o parte din acești bani ajung în buzunarele celor nevoiași; o parte însă iau calea leneșilor ce, lună de lună, întind mîna... [citește_tot_articolul]

13 Noiembrie 2009, 13:12 (8206 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Eu cred că am supărat serios reprezentanții PSD Ialomița»

Prefectul Teculescu reacționează

«Eu cred că am supărat serios reprezentanții PSD Ialomița»

Imediat după publicarea în premieră a scrisorii deschise pe site-ul nostru, prefectul județului, Mădălin Teculescu a acceptat un scurt comentariu legat de această dispută cu conotații politice pe care PSD a ales să o facă publică. «Eu cred că am supărat serios reprezentanții PSD, dar țin să precizez pentru informarea corectă a opiniei publice că nu am făcut decît să atrag atenția primarilor că trebuie să fie mai atenți la cheltuirea banilor publici. În plus, încă de ieri (n. red.: miercuri, 11 noiembrie 2009) am solicitat, printr-o adresă remisă Consiliului Județean, Asociației Comunelor și Direcției Finanțelor Publice, inițierea unei dezbateri publice pe această temă. Eu sînt acela care am pus... [citește_tot_articolul]

12 Noiembrie 2009, 18:06 (9867 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

POLITICĂ

RĂZBOI ÎNTRE PREȘEDINTELE CONSILIULUI JUDEȚEAN, SILVIAN CIUPERCĂ ȘI PREFECTUL DE IALOMIȚA, MĂDĂLIN TECULESCU

Organizați PSD vs Prefectura Ialomița

RĂZBOI ÎNTRE PREȘEDINTELE CONSILIULUI JUDEȚEAN, SILVIAN CIUPERCĂ ȘI PREFECTUL DE IALOMIȚA, MĂDĂLIN TECULESCU

PSD Ialomița a demarat joi, 11 noiembrie, o campanie împotriva prefectului Mădălin Teculescu. Într-o scrisoare publică adresată mass-mediei locale, prefectul este acuzat de «grave încălcări ale atribuțiilor de serviciu, abuz de funcție și necunoaștere a legii». Scrisoarea, pe care o reproducem integral, este semnată de președintele PSD, Silvian Ciupercă, în calitate de președinte al Consiliului Județean Ialomița, primarul Gabi Ionașcu, în calitate de președinte al Ligii Primarilor PSD din Ialomița, primarul din Țăndărei, Vasile Sava și Lucian Corlău, primarul comunei Vlădeni, în calitate de președinte al filialei ialomițene a Asociației comunelor din Romînia.
Acuzațiile, cele mai grave din... [citește_tot_articolul]

12 Noiembrie 2009, 18:03 (9478 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

AU RĂMAS FĂRĂ GAZ

Amonil SA, din nou în pericol de a-și închide porțile

AU RĂMAS FĂRĂ GAZ

După ce, la începutul lunii octombrie 2009, Amonil SA a fost executată silit și a pierdut o parte importantă din patrimoniul propriu, actual Combinatul de îngrășăminte chimice din Slobozia se află în pericol de a-și închide porțile. Potrivit ultimelor rapoarte remise Bursei de Valori București, Amonil SA aduce la cunoștință faptul că furnizorul principal de gaz metan, Interagro SA nu mai poate livra gaze naturale. În consecință, pentru a evita închiderea stațiilor de producție, reprezentanții societății s-au adresat SNGN Romgaz SA Mediaș, în vederea contractării unei cantități de gaz metan necesare desfășurării procesului de producție. Răspunsul venit însă de la Romgaz Mediaș a fost nefavorabil... [citește_tot_articolul]

12 Noiembrie 2009, 13:14 (7995 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Jumătate din suprafețele agricole ale județului riscă să rămână necultivate

Agricultura ialomițeană se retrage în munți

Jumătate din suprafețele agricole ale județului riscă să rămînă necultivate

Anunțat ca posibil sau probabil pînă la jumătatea lunii octombrie, falimentul agriculturii ialomițene a devenit, la acest început de noiembrie 2009, o certitudine. Fermierii ialomițeni continuă să aștepte subvenția pe suprafață, motorina a fost livrată pentru doar 60 la sută din cereri, iar dintre cele 12 mii de solicitări depuse în cadrul campaniei SAPS 2009 au fost luate în calcul puțin peste 500.

Dezastrul din noiembrie
Potrivit operativei întocmite de Direcția Agricolă de Dezvoltare Rurală Ialomița, la începutul acestei luni, din suprafața agricolă de 374178 de hectare, în acest moment suprafața arăturilor de toamnă se ridică la 173168 de hectare, adică mai puțin... [citește_tot_articolul]

12 Noiembrie 2009, 11:12 (7161 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Radu îl susține pe Traian

Proclamația lui Paros

Radu îl susține pe Traian

Așadar, ne-a fost așa un dor să scriem despre Radu Paros încît consilierul independent, simțindu-ne aleanul, ne-a și remis un comunicat de presă. Bine, asta după ce tot noi ne-am făcut de lucru și am publicat frumusețe de poză cu independentul Paros în vizită la «colegii» democrați și liberali, cînd aceștia își lansau campania. Revenind, Proclamația (adică comunicatul) lui Paros cuprinde trei puncte. Și vă vom permite să interpretați, alături de noi, în paranteze, ce a dorit să transmită de fapt independentul Paros. Deci. Comunicatul. Sau Proclamația lui Paros. «În ultima perioadă, au fost publicate mai multe articole în mass-media locale, care m-au vizat direct și care nu reflectă în totalitate situația reală în care mă găsesc.»... [citește_tot_articolul]

11 Noiembrie 2009, 14:30 (9291 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Certificate fiscale «false» pentru obținerea de subvenții agricole

EXCLUSIVITATE

Certificate fiscale «false» pentru obținerea de subvenții agricole

Polițiștii ialomițeni au demarat zeci de anchete ce privesc eliberarea de către autorități publice locale a unor certificate fiscale «false», utilizate de fermierii ialomițeni pentru obținerea de subvenții agricole. Concret, ilegalitățile, produse cu știința autorităților locale, au vizat «sprijinirea» fermierilor locali pentru acordarea de subvenții agricole «prin emiterea mai multor certificate fiscale în care se menționa, în mod nereal, că solicitanții nu înregistrau debite la îndeplinirea obligațiilor privind impozitele și taxele locale». La acest moment, în vizorul polițiștilor se află primăriile comunelor Stelnica, Bordușani, Făcăeni, Vlădeni și Movila. Cercetările efectuate... [citește_tot_articolul]

11 Noiembrie 2009, 12:53 (22922 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, sub asediul gripei porcine și a virozelor de sezon

Noul val de gripa porcină panichează polulația. Virusul A/H1N1, înspăimîntă autoritățile. Peste toate acestea se adaugă hepatita, dar și virozele, ce se înmulțesc pe zi ce trece. Vizibil îngrijorați, responsabilii în domeniu încearcă să calmeze populația tranformînd totul într-un vacarm mediatic de mai mare «succesul».
Revenind, apariția gripei porcine în Ialomița s-a realizat în două etape. După contactarea virusului de două eleve ale Colegiului Național «Mihai Viteazul», dar și de un bărbat dintr-o comună ialomițeană, la jumătatea lunii septembrie 2009, gripa porcină a devenit o realitate și în județul Ialomița. Panica pare amplificată de autorități ce zilnic vorbesc despre înmulțirea cazurilor... [citește_tot_articolul]

11 Noiembrie 2009, 11:30 (5365 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Agricultură alternativă pe bază de mulci vegetal

Simpozion Makis la Slobozia

Agricultură alternativă pe bază de mulci vegetal

În plină criză a agriculturii, la Slobozia, Academia de Științe Agricole și Silvice «Gheorghe Ionescu Șișești» a reușit performanța de a susține un simpozion a cărui temă a fost promovarea culturilor alternative. Desfășurat joi, 5 noiembrie 2009, simpozionul s-a bucurat de o numeroasă prezență a agricultorilor interesați de acest subiect, precum și de interesul oficialilor județeni implicați direct în acest domeniu. Dincolo de promovarea noilor sisteme de agricultură alternativă, miza simpozionului a constituit-o mediatizarea oportunității de a obține, prin promovarea agriculturii ecologice, a unei subvenții suplimentare de 130 de euro.

Culturile verzi egal agricultură ecologică... [citește_tot_articolul]

11 Noiembrie 2009, 11:00 (9221 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița așteaptă la vot 240 de mii de alegători

Alegeri 2009

Ialomița așteaptă la vot 240 de mii de alegători

Duminică, 22 noiembrie 2009 vor avea loc scrutinul pentru alegerea Președintelui României și referendumul național. Pentru buna desfășurare a alegerilor în Ialomița, Prefectura a anunțat înființarea a 277 de secții de vot, dintre care 66 vor fi secții de votare speciale. Pentru evitarea oricărei tentative de fraudă, Prefectura a organizat o întîlnire cu reprezentanții partidelor politice din Ialomița, în vederea prelucrării informațiilor legate de desfășurarea legală a votului. Pînă la acest moment, există două reclamații privind afișajul electoral ilegal. Potrivit Ordonanței de Urgență nr. 95 din 2009, infracțiunile constatate la vot se pedepsesc cu închisoare de la 6 luni la 7 ani...

... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2009, 23:45 (5543 vizualizări - 2 comentarii)

POLITICĂ

«Am purces la Haga ca să ne recuperăm partidul!»

Petre Canciu, președintele Partidului Alianța Socialistă

«Am purces la Haga ca să ne recuperăm partidul!»

Petre Canciu este președintele unei filiale cu fix 985 de membri. Are 60 de ani, a fost inginer electronist și s-a lăsat descoperit la Prefectură, unde reprezenta PAS-ul la instruirea privind alegerile locale din noiembrie. Nu am putut rata ocazia de a-l imortaliza pe el și șeful său de partid: Constantin Rotaru, candidat la prezidențiale. Două figuri care, ne permitem să apreciem, nu vor face istorie... Dar asigură peisajului politic local, pe lîngă miliardari de carton și politicieni de mucava, și niște nebuni veritabili, gata oricînd să propovăduiască cauza sfîntă a socialismului în România capitalismului sălbatic.

Istoria care se scrie la Haga
Domnul Canciu e un bătrînel simpatic, cu părul cănit și șapcă de activist, varianta de iarnă. A acceptat să ne acorde interviul în redacție, ca să cîștige timp... E în campanie și are multe de făcut. Ne explică pedant, cu înflăcărarea unui secretar, despre prezentul și viitorul unui partid bîntuit de fantomele trecutului!... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2009, 23:00 (7967 vizualizări - 0 comentarii)

CEA MAI/CEL MAI...

«Eu sînt Mihaela...»

«Locuiesc la vilă, învăț la un liceu privat, îmi iubesc cățelul, cel mai mult îmi place să dansez, ascult muzică hip-hop și am venit să pozez la ziar pentru că îmi doresc foarte tare să devin fotomodel». Așa s-a recomandat mai deunăzi fata de miercurea asta, în vreme ce își sufla bretonul de școlăriță ca să i se vadă mai bine ochii în fotografii. Iar dacă imaginea de alături nu vi se pare suficient de convingătoare, vă invităm să accesați site-ul publicației la www.independentonline.ro pentru a vă convinge că ambițiile de moment ale Mihaelei nu sînt deșarte. Cît despre măsurile consacrate, planuri de viitor și intenții de măritiș vă asigurăm că este mult prea devreme. Mihaela nu iese încă din... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2009, 17:22 (11091 vizualizări - 13 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
264 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Sfîntu Gheorghe: În căutarea vițelului (ne)pierdut

Fiindcă nu și-a mai găsit vițelul în locul unde îl priponise, o femeie din Sfîntu Gheorghe a apelat numărul de urgență 112 pentru a alerta polițiștii. Femeia a susținut că vițelul îi fusese furat din spatele ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2010, 18:55
(14632 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: A fugit de acasă la cerșit

Un copil din Fetești a pus pe jar polițiștii din localitate după ce bunica sa, o bătrînă de 61 de ani, a anunțat dispariția de la domiciliu a acestuia. Copilul, de 12 ani, plecase de la domiciliu în urmă ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2010, 18:54
(11916 vizualizări - 0 comentarii)


Movila: Prins în trafic cu mașina neînmatriculată

Un cetățean din Urziceni s-a ales zilele tecute cu dosar penal pentru conducerea unei mașini neînmatriculate și cu numere false. Asta după ce în dimineața zilei de luni, 5 iulie, a fost depistat de polițiști ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2010, 18:52
(13817 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Scandalagiul de pe Calea București, arestat

Scandalagiul de la Urziceni care a reușit performanța de a «trezi» un întreg cartier din municipiu și de a-și speria vecinii prin comportamentul său a fost reținut de polițiști. Individul a fost arestat ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2010, 18:51
(13586 vizualizări - 0 comentarii)


Bucu: Tînăr de 16 ani, arestat

În cadrul unei acțiuni ce a vizat depistarea persoanelor care se sustrag executării mandatelor de arestare preventivă sau mandatelor de executare a pedepsei, polițiștii ialomițeni au prins și arestat un ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2010, 18:51
(12024 vizualizări - 0 comentarii)


A pătruns pe constrasens și s-a izbit de o autoutilitară

Un bătrîn, de 65 ani, a ajuns la spital cu răni grave după ce a fost implicat într-un accident rutier. Pe scurt, în timp ce se deplasa la volanul unui autoturism din direcția Ploiești către Urziceni, în ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2010, 18:50
(14795 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Jilavele accident


APIA: Sprijin financiar pentru culturile calamitate

Reprezentanții Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură fac apel către fermierii care au depus cereri pentru schemele/măsurile de sprijin pe suprafață și ale căror culturi au fost inundate că ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2010, 16:47
(13561 vizualizări - 0 comentarii)


Vindea o drujbă contrafăcută

Vindea o drujbă contrafăcută

Jandarmii slobozeni au fost sesizați la începutul săptămînii, luni, 5 iulie despre faptul că un bărbat oferea spre vînzare pe o stradă din municipiu o drujbă, mult mai ieftină decît prețul de pe piață. ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2010, 16:46
(22742 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia drujba


APIA: Peste 2 milioane de euro, sprijin pentru apicultori

«Termenul limită pentru depunerea cererilor de plată pentru acțiunile realizate în acest an este de 16 august 2010» informează Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură apicultorii județului. ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2010, 16:44
(13362 vizualizări - 0 comentarii)


Pompierii militari fac eforturi pentru întărirea digului din zona cartierului Buliga-Fetești

Din cauza creșterilor de debite și cote ale Brațului Borcea al Dunării, încă de miercuri, 30 iunie, cadre ale Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița acționează ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2010, 18:16
(27635 vizualizări - 0 comentarii)


Trei accidente în două zile

În ultimele 48 de ore, pe drumurile județului s-au produs trei accidente rutiere, soldate cu rănirea a 9 persoane și avarierea a 7 autoturisme.
Primul eveniment s-a produs în dimineața zilei de sîmbătă ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2010, 18:11
(24770 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră: 16 șoferi, fără permise

Polițiștii rutieri ialomițeni au monitorizat și în acest week-end traficul rutier pe principalele artere ale județului pentru prevenirea evenimentelor rutiere. Polițiștii au aplicat 246 de sancțiuni contravenționale ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2010, 18:04
(22876 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale Poliției la Slobozia, Albești, Ciochina, Munteni Buzău și comunele limitrofe Țăndăreiului

Efective sporite de polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au participat, în acest sfîrșit de săptămînă, la mai multe acțiuni organizate pe raza județului. Astfel, în noaptea ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2010, 17:34
(22867 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Scandal-monstru pe Calea București

Nemulțumiți că au fost sancționați contravențional de polițiști, doi ialomițeni, soț și soție, ambii în stare vădită de ebrietate, au ieșit pe o șosea din Urziceni și au început să facă scandal. În scandal ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2010, 17:26
(21715 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni scandal


Fetești, ultima oră: Ședință a Comitetului Local pentru Situații de Urgență

Primarul Feteștiului, Gheorghe Catrinoiu, a convocat duminică seara, 4 iulie a.c., o nouă ședință a Comitetului Local pentru Situații de Urgență, avînd în vedere creșterea în continuare a cotelor brațului ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2010, 13:47
(26677 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Tînără prinsă în flagrant în timp ce fura dintr-o geantă

Polițiștii din Urziceni au surprins în flagrant o tînără cînd încerca să fure dintr-o geantă o sumă de bani. Tînăra de 23 de ani, din Urziceni, a fost surprinsă cînd deja deschisese geanta unei bătrîne ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2010, 12:34
(17586 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni hoață


Slobozia: Trei prahoveni, depistați în trafic cu carne de cal

Cei trei au fost depistați în trafic de polițiști transportînd cu un autoturism carnea provenită din sacrificarea animalelor. Caii erau tranșați și puși în mai mulți saci. Întrebat despre conținutul sacilor ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2010, 12:34
(18162 vizualizări - 0 comentarii)


Reținuți de polițiști pentru executarea pedepselor cu închisoarea

Efective din cadrul Poliției Municipiului Urziceni, împreună cu polițiști din Coșereni și Gîrbovi, au reușit depistarea unui bărbat, de 37 de ani, din localitatea Coșereni și a unui tînăr, de 25 de ani ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2010, 12:32
(10107 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Accident cu neacordare de prioritate

Poliția Municipiului Fetești a fost sesizată că pe strada Călărași din localitate, la intersecția cu Breteaua A2, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea a două persoane. În urma cercetărilor ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2010, 12:29
(23865 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


O fetiță de doar trei luni a murit într-un accident rutier

Un copil de doar trei luni și-a pierdut viața și alte trei persoane au fost grav rănite într-un cumplit accident rutier, petrecut în seara zilei de joi, 1 iulie. Accidentul s-a petrecut lîngă localitatea ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2010, 17:19
(22204 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Șofer băut la volan

Joi, 1 iulie, polițiștii Serviciului Rutier au depistat în trafic, în apropierea municipiului Urziceni, un șofer aflat la volanul unei mașini în timp ce se afla sub influența băuturilor alcoolice. Bărbatul ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2010, 17:17
(19964 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Mașinile străine, în vizorul poliției

Polițiștii orașului Țăndărei au desfășurat joi, 1 iulie, o acțiune pe raza orașului Țăndărei. Pe parcursul acțiunii, polițiștii au oprit și controlat în trafic peste 50 de autoturisme și au legitimat 6 ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2010, 17:15
(18449 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița, ultimul loc pe țară la angajări

În cadrul unei statistici prezentate de Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă, Ialomița ocupă ultimul loc în ceea ce privește numărul angajărilor.
În topul angajărilor, pe ultimele trei locuri ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2010, 13:39
(14440 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Polițiștii, în zonele afectate de inundații

Efective din cadrul Poliției Municipiului Fetești și ale posturilor de poliție limitrofe acționează, în sistem integrat, alături de Inspectoratul pentru Situații de Urgență, Inspectoratul Județean de Jandarmi ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2010, 12:55
(17929 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Plăți pentru producătorii de lapte

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a plătit suma de 17,9 milioane lei, aferentă cererilor depuse de către producătorii deținători de cotă care au livrat lapte în anul de cotă 2008-2009. ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2010, 10:24
(19813 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Amenzi de la Consiliul Concurenței pentru 5 unități de service auto

Consiliul Concurenței a amendat cu 1094366 lei (echivalentul a aproximativ 252000 euro), cinci societăți comerciale ce își desfășoară activitatea pe piața întreținerii și reparării autovehiculelor din municipiul ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2010, 10:14
(26197 vizualizări - 2 comentarii)


Trîmbița Apocalipsei la PNL Ialomița sau Joia neagră a României

PNL Ialomița a inaugurat joi, 1 iulie 2010, șirul conferințelor de presă bilunare. La întîlnirea cu presa au participat președintele PNL Ialomița, Ioan Martin și deputatul PNL Cristina Pocora. Alături de ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2010, 18:01
(20634 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Hoț prins chiar de proprietarul de la care vroia să fure

Un slobozean a reușit să prindă un tînăr hoț care tocmai încerca să pătrundă în casa sa. Evenimentul s-a petrecut miercuri, 30 iunie, dis de dimineață Poliția fiind sesizată asupra încercării de furt. ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2010, 16:32
(13841 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia hoț


Stelnica: Autoutilitara a dat cu spatele și a accidentat un bătrîn

În cursul dimineții de miercuri, 30 iunie a.c., în jurul orei 10.00, Poliția Fetești a fost sesizată prin 112 asupra producerii unui accident. Astfel, pe Drumul Comunal 91, în localitatea Stelnica, un bărbat ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2010, 16:23
(11906 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Stelnica accident


Slobozia: Două bătrîne, înșelate de un necunoscut

În urmă cu cîteva zile, două bătrîne din Slobozia au sesizat Poliția după ce au fost victime ale unor înșelăciuni. Modul de operare este relativ nou chiar și pentru polițiști, victimele fiind abordate de ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2010, 14:13
(20598 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...