Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Noul MG4 Urban este disponibil în România: Mobilitatea electrică de top devine accesibilă, cu spațiu și tehnologie pentru toată lumea

COMUNICAT DE PRESĂ

Noul MG4 Urban este disponibil în România: Mobilitatea electrică de top devine accesibilă, cu spațiu și tehnologie pentru toată lumea

BUCUREȘTI, 5 Mai 2026-MG Motor România anunță începerea vânzărilor pentru noul hatchback compact 100% electric MG4 Urban, cea mai nouă și accesibilă versiune a multipremiatului model vandut în Europa începând cu 2022. 
Conceput special pentru a răspunde nevoilor de mobilitate urbană și periurbană ale europenilor, MG4 Urban îmbină designul futurist cu o eficiență remarcabilă și un preț extrem de competitiv-de la 19.900 Euro cu TVA inclus. 
MG4 Urban... [citește_tot_articolul]

5 Mai 2026, 08:20 (4012 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Unitatea Fiscală Municipală Fetești, desființată

Unitatea Fiscală Municipală Fetești, desființată

Noul plan de reorganizare al Agenției Naționale de Administrare Fiscală (ANAF) ar viza și ju­dețul Ialomița. La acest moment există discuții, neconfirmate sau validate oficial, cu privire la posibila desfiin­țare a Unității Fiscale Municipale Fetești. Această entitate se află în subordinea Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița, iar în cadrul său își desfășoară activitatea 40 de salariați.

 

Posibilă reorganizare și în Ialomița Agenția Națională de Adminis­trare Fiscală (ANAF) va traversa în perioada următoare un nou proces... [citește_tot_articolul]

4 Mai 2026, 12:20 (3091 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Medici de familie lipsă în localitățile rurale din Ialomița

Medici de familie lipsă în localitățile rurale din Ialomița

Lipsa medicilor de familie din localitățile rurale ale județului Ialomița este sesizată și de către Asociația «Salvați Copiii» România. Organizația arată că peste 1000 de localități din mai multe județe din țară, printre care se numără și Ialomița, au nevoie de medici de familie. Un raport oficial al Casei Naționale de Asigurări de Sănătate arată că, de la un an la altul, numărul medicilor de familie scade semnificativ la nivelul județului.

 

Ialomița are nevoie de medici de familie «Salvați Copiii» România a dat publi­cității un studiu referitor... [citește_tot_articolul]

4 Mai 2026, 07:55 (5793 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Autoritățile de mediu din Ialomița interzic pasionaților de kitesurfing accesul pe Lacul Fundata

Autoritățile de mediu din Ialomița interzic pasionaților de kitesurfing accesul pe Lacul Fundata

Pasionații de kite­surfing din toată țara care veneau să practice acest sport pe Lacul Fundata din Ialomița au accesul interzis. Măsura a fost luată de Garda de Mediu Ialomița și Direcția Județeană de Mediu Ialomița, instituții care au descoperit, după ani întregi de indiferență, faptul că respectiva zonă este arie protejată de lege. Pe paginile dedicate practicanților acestui sport, pasionații au atras atenția autorităților cu privire la problemele de mediu ge­nerate de gunoaiele aruncate la voia întâmplării, explicând și faptul că au ecologizat zona de mai multe ori.

 

Un sport interzis... [citește_tot_articolul]

3 Mai 2026, 10:40 (6685 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Elevii cu Cerințe Educative Speciale au nevoie de profesori de sprijin

Ialomița: Elevii cu Cerințe Educative Speciale au nevoie de profesori de sprijin

O situație la nivel național se întâlnește și în Ialomița, în pri­vința Educației Speciale. Deși numărul copiilor cu Cerințe Educaționale Speciale (CES) este în creștere, cel al profesorilor de sprijin este foarte mic. Școlile așteaptă de 3 ani o reformă a Învățământului special care să permită un acces mai facil la Educație pentru acești copii, dar demersul se lasă așteptat.

 

Sprijin pentru elevii cu CES Rolul profesorilor de sprijin este de a-i supraveghea pe elevii cu Cerințe Educaționale Speciale să se integreze în î... [citește_tot_articolul]

2 Mai 2026, 10:10 (3501 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Vârstnicii ialomițeni au cele mai mici pensii din țară

Vârstnicii ialomițeni au cele mai mici pensii din țară

Potrivit Casei Naționale de Pensii, la nivel național există 35 de județe care înregistrează pensii sub media națională. Printre acestea se numără și Ialomița, județ unde va­loarea unei pensii medii nu depășește 2400 de lei.

 

Statistică îngrijorătoare Valoarea unei pensii medii, la nivel național, este cuprinsă între 2900 și 3000 de lei. Sunt însă și județe unde pensionarii primesc venituri sub această valoarea. Casa Națională de Pensii recunoaște că sunt 35 de județe în această situație, Ialomița numărându-se printre acestea. Casa Națională... [citește_tot_articolul]

1 Mai 2026, 09:55 (3685 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița, interesat de preluarea taberelor de copii din Amara

Cu Bugetul pentru 2026 aprobat

Consiliul Județean Ialomița, interesat de preluarea taberelor de copii din Amara

Sedința ordinară a Consiliului Județean Ialomița de luni, 27 aprilie 2026, s-a desfășurat în format mixt, cu prezență fi­zică și format online. Așadar, pentru luna aprilie curent, consilierii județeni au avut de aprobat și mai puțin de dezbătut nu mai puțin de 17 proiecte de hotărâri. În cele ce urmează, vom încerca să prezentăm opiniei publice proiectele de interes, câteva dintre acestea suscitând chiar și atenția consilierilor.

 

Aprobarea bugetului Județului Ialomița pentru 2026 Probabil cel mai important proiect de hotărâre de pe... [citește_tot_articolul]

30 Aprilie 2026, 10:20 (2415 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Mihai Tănăsescu, (re)numit prefect al Ialomiței!

Mihai Tănăsescu, (re)numit prefect al Ialomiței!

În ședința Executivului de miercuri, 29 aprilie 2026, printr-o Hotărâre a Guvernului, ca urmare a înaintării demisiei, s-a decis «eliberarea domnului Marin Constantin din funcția de prefect al județului Ialomița». În aceeași ședință a Executivului de miercuri, 29 aprilie a.c., printr-o nouă Hotărâre a Guvernului Ilie Bolojan, s-a decis «eliberarea domnului Tănăsescu Mihai-Andrei din funcția de subprefect al județului Ialomița» și, printr-o altă Hotărâre, «numirea domnului Tănăsescu Mihai Andrei în funcția de prefect al județului Ialomița». Rapiditatea cu care s-au executat «operațiunile» prin «pachetul... [citește_tot_articolul]

30 Aprilie 2026, 08:10 (4817 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

6,2 milioane de lei pentru ca Urban SA Slobozia să rezolve doar pe jumătate problema poluării olfactive

6,2 milioane de lei pentru ca Urban SA Slobozia să rezolve doar pe jumătate problema poluării olfactive

Slobozia se confruntă de ani buni cu problema poluării olfactive. Persistența mirosu­rilor neplăcute s-a resimțit mai pu­ternic în urmă cu o lună și jumătate, când sute de tone de ape industriale, colectate de compania Clean Cyclo SRL, au fost deversate, mai mult sau mai puțin legal, în stația de epurare a ora­șului. Scandalul iscat a readus în atenție necesitatea unor investiții în infrastructura veche de aproape patru decenii pe care stația de epurare a orașului o utilizează. Proiectul costă 6,2 milioane de lei și este finanțat din bugetul ope­ratorului regional Urban SA Slobozia. Din păcate, este doar o soluție de avarie care nu permite rezolvarea... [citește_tot_articolul]

29 Aprilie 2026, 12:20 (5445 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Conferință națională dedicată «leadershipului educațional», la Slobozia

Conferință națională dedicată «leadershipului educațional», la Slobozia

Centrul Județean de Excelență și Inspectoratul Școlar Județean Ialomița au organizat la Slobozia prima conferință națională dedicată «leadershipului educațional». Acest concept promovează ideea potrivit căreia profesorii pot fi instruiți pentru a fi mult mai implicați în activitatea didactică astfel încât să-i conștientizeze pe elevi asupra importanței Educației. Mai mult, conceptul are în prim-plan și elevii din medii vulnerabili, mult mai predispuși riscului de a abandona școala.


Sprijin pentru Educație Ca în multe alte zone din țară, și ... [citește_tot_articolul]

29 Aprilie 2026, 08:20 (4101 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Prefectul Constantin Marin a demisionat din funcție!

Ialomița: Prefectul Constantin Marin a demisionat din funcție!

Pe fondul crizei politice generate de ieșirea de la guvernare a social-democraților, la solicitarea conducerii partidului, prefecții PSD din țară și-au înaintat demisiile din funcție. Pentru a răspunde comenzii șefului de partid, și prefectul județului Ialomița, Constantin Marin, a demisionat din funcție.

 

Demisie din funcție a prefectului Constantin Marin Constantin Marin a fost numit în funcția de prefect al județului Ialomița în luna ianuarie a anului 2022. Marți, 28 aprilie 2026, în contextul național determinat de retragerea PSD de la guvernare... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2026, 14:40 (6260 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

SPORT

«Să ne lingem rănile...»

Fotbal, SuperLiga/play-out, Metaloglobus-Unirea Slobozia 1-1

«Să ne lingem rănile...»

După 6 etape în play-out-ul SuperLigii sezonului 2025-2026, Unirea Slobozia se poziționează pe 9, cu 20 puncte acumulate (2 victorii, 1 egal, 3 înfrângeri). Este un loc direct retrogradabil, Slobozia având același număr de puncte cu Hermannstadt, sibienii fiind «deasupra», pe 8, loc de «baraj». Așadar, runda 6 a play-out-ului SuperLigii sezonului 2025-2026 a programat partida Sloboziei contra celor de la Metaloglobus, meci încheiat la egalitate, 1-1.

 

Fotbalul se răzbună Ca orice atacant ajuns... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2026, 13:50 (3625 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Egal «muncit» cu fundașii

Fotbal, Liga 3/Seria 3 play-out/grupă retrogradare, FCSB 2-Recolta Gheorghe Doja 2-2

Egal «muncit» cu fundașii

Precedenta etapă a play-out-ului/grupa retrogradare a Ligii 3/Seria, runda cu numărul 3 a programat partida contra celor de la Dinamo București 2, dojenii reușind să o câștige la limită cu scorul de 2-1. Etapa 4 din play-out-ul/grupa retro­gradare a Ligii 3/Seria 3 a stabilit partida din deplasare contra celor de la FCSB 2 pentru vineri, 24 aprilie 2026. Pe scurt, Recolta Gheorghe Doja a reușit obținerea unui rezultat de egalitate, tabela înregis­trând la finalul meciului scorul 2-2 în deplasarea de la FCSB 2. Revenind, desfășurarea meciului a presupus o primă repriză echilibrată, gazdele, adică FCSB 2, reușind să intre la vestiare cu un avantaj... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2026, 12:25 (1722 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Social-democratul Marian Neacșu: «Orice drum începe cu primul pas!»

Moțiune de cenzură PSD/AUR împotriva Guvernului Bolojan

Social-democratul Marian Neacșu: «Orice drum începe cu primul pas!»

PSD A STRÂNS VOTURILE NECESARE PENTRU DEMITEREA PRIM-MINISTRULUI ILIE BOLOJAN

În cursul zilei de luni, 27 aprilie 2026, Marian Neacșu (PSD) și Petrișor Peiu (AUR) au anunțat, printr-o declarație comună la sediul Parlamentului, că PSD și AUR au început «demersurile tehnice» pentru a redacta o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan. Foarte interesant că declarațiile celor doi au venit în timp ce liderii partidelor pro-europene, printre care și Sorin Grindeanu, președintele Partidului Social Democrat, se aflau la consultări cu Președintele României, Nicușor Dan.

 

Discuțiile PSD/AUR, consumate și asumate... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2026, 11:05 (4589 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Montarea semaforului pentru «Intersecția Neagră» din Coșereni, în linie dreaptă

Montarea semaforului pentru «Intersecția Neagră» din Coșereni, în linie dreaptă

Montarea semaforului în «Intersecția Neagră» din comuna Coșereni a intrat în linie dreaptă. Autoritățile locale con­firmă că obiectivul va fi realizat. Asociația Civică «Declic» a atras atenția încå de anul trecut cu privire la semaforizarea intersecției periculoase din Coșereni.

 

Semafor în «Intersecția Neagră» din Coșereni Administrația locală din Coșereni a emis certificatul de urbanism necesar lucrărilor de semaforizare încă din toamna anului trecut, iar Compania Națională de Administrare a Infrastructurii... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2026, 09:55 (4351 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Au câștigat grupa de play-out!

Handbal, Divizia A/play-out, CSM Unirea Slobozia-CSM Făgăraș 38-23 (18-10)

Au câștigat grupa de play-out!

Așadar, așa cum vă spuneam, handbalistele senioare CSM Unirea Slobozia domină clasamentul play-out-ului Diviziei A handbal feminin. Pe scurt, duminică, 26 aprilie 2026, în etapa 5 de play-out Divizia A handbal feminin sezon 2025-2026, CSM Unirea Slobozia a învins, din nou, CSM Făgăraș, partida încheindu-se cu 38-23 (18-10). Meciul s-a disputat la Sala «Andreea Nica» din Slobozia, partida fiind ultima apariție a slobozencelor pe teren propriu în acest sezon. Revenind, handbalistele CSM Unirea Slobozia au controlat integral meciul contra celor de la CSM Făgăraș, suporterii prezenți fiind încântați de nenumăratele faze spectaculoase... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2026, 09:20 (4670 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Mai multe școli ialomițene care au boicotat simularea Evaluării Naționale reiau testarea

Mai multe școli ialomițene care au boicotat simularea Evaluării Naționale reiau testarea

Ialomița s-a aflat printre județele din țară cu cele mai multe unități de învățământ care au boicotat organizarea simulării pentru Evaluarea Națio­nală. Mai bine de jumătate dintre școlile și liceele din județ au refuzat să organizeze testarea, profesorii fiind nemulțumiți de finanțarea sistemului educațional. Ministerul Educației a emis însă în urmă cu o săptămână un Ordin prin care le recomandă unităților de învățământ care au boicotat simularea pentru Evaluarea Națională, desfășurată luna trecută, să reia testarea.

 

Boicot în școlile din Ialomița... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2026, 09:20 (4427 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

2500 bilete de tratament pentru pensionarii ialomițeni

2500 bilete de tratament pentru pensionarii ialomițeni

Guvernul României a aprobat, în urmă cu o săptămână, repartizarea biletelor de tratament balnear. Potrivit Casei Județene de Pensii, în Ialomița au fost distribuite 2500 de tichete pentru vârstnicii care au nevoie de tratamente medicale în stațiunile balneare din țară. Datele arată că cererile pentru acordarea acestor bilete de tratament sunt însă mai mari.

 

Sprijin pentru vârstnicii din Ialomița Pe baza biletelor de tratament, vârstnicii pot beneficia de îngrijiri medicale în cadrul stațiunilor balneare. Beneficiile... [citește_tot_articolul]

26 Aprilie 2026, 10:25 (1815 vizualizări - 0 comentarii)

RETROSPECTIVĂ

Ialomița de acum 25 de ani... (IV 2001)

Ialomița de acum 25 de ani... (IV 2001)

Ialomița de-acum fix 25 de ani, luna aprilie 2001. Independent deschidea prima pagină cu o anchetă purtând titlul «„Fondul Dunărea“ a lăsat mai multe unități economice agricole la cheremul unei singure societăți bucureștene». În fapt, «Fondul Dunărea» era «un fond de debite» constituit din pierderile economice ale Băncii Agricole, încercându-se astfel «cosmetizarea» unității bancare în vederea privatizării. Fondul Național de Restructurare «Dunărea», înființat printr-o Ordonanță de Guvern în... [citește_tot_articolul]

25 Aprilie 2026, 10:15 (7821 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Amenzi de aproximativ 50 mii de lei aplicate spitalelor din Ialomița

Amenzi de aproximativ 50 mii de lei aplicate spitalelor din Ialomița

Direcția de Sănătate Publică Ialomița a aplicat anul trecut amenzi de aproximativ 50 mii de lei tuturor celor patru spitale din județ. Totul ca urmare a verificărilor ce au vizat nerespectarea legislației privind gestionarea deșeurilor rezultate din activitatea medicală sau a infecțiilor nosocomiale.

 

Sancțiuni aplicate spitalelor din județ Estimativ, valoarea sancțiunilor aplicate, în urma controalelor și recontroalelor efectuate, a fost de aproximativ 50 mii de lei pentru toate cele patru spitale din județ. De asemenea, în două unități medicale au fost descoperite... [citește_tot_articolul]

24 Aprilie 2026, 09:40 (1295 vizualizări - 1 comentariu)

Miercuri 24 Iun 2026
282 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Axintele: Hoț reținut de polițiști

Joi, 9 mai a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Coșereni au reușit identificarea unui tânăr, de 17 ani, din Axintele, bănuit de săvârșirea infracțiunii de «furt calificat». În fapt, în ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2019, 20:25
(2932 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Slobozia, arestat pentru că a condus fără permis și beat la volan

Joi, 9 mai a.c., polițiștii ialomițeni au reușit identificarea unui bărbat, de 27 ani, din Slobozia, pe numele căruia Judecătoria Slobozia a emis un mandat de executare a pedepsei. Cel în cauză a fost încarcerat ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2019, 20:20
(4395 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Slobozia arestare


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 13-17 mai a.c., orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparație a rețelelor electrice. Aceste lucrări se ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2019, 20:15
(5455 vizualizări - 0 comentarii)


Jilavele: I-au furat ATV-ul din curte

Trei tineri din Borănești și Jilavele, cu vârste cuprinse între 17 și 19 ani, sunt cercetați de polițiștii ialomițeni pentru «furt calificat». În fapt, în noaptea de 29-30 aprilie a.c., cei în cauză ar ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2019, 20:10
(5406 vizualizări - 0 comentarii)


APM Ialomița: Examinarea climatului animalelor protejate

Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița va realiza, în perioada 6-11 mai 2019, studii de evaluare a stării resurselor biologice pentru stabilirea cotelor de recoltă privind speciile de animale strict ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2019, 21:40
(2594 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Beat la volan

Un bărbat, de 27 ani, din Făcăeni, a fost depistat de polițiștii ialomițeni marți, 7 mai a.c., în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu deși anterior consumase băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2019, 21:35
(3952 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Movilița, arestat pentru «furt calificat»

Marți, 7 mai a.c., polițiștii ialomițeni au reușit identificarea unui bărbat, de 46 ani, din Movilița, pe numele căruia Judecătoria Urziceni a emis un mandat de executare a pedepsei privative de libertate ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2019, 21:30
(3426 vizualizări - 0 comentarii)


Transport agabaritic pe ruta Constanța-Iernut

În perioada 8-12 mai a.c., Slobozia va fi traversată de un transport agabaritic. Vehiculul transportă piese metalice de la Constanța Poarta 7 la Iernut-Maramureș. Șoferii aflați în trafic la momentul respectiv ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2019, 21:25
(2686 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Pește confiscat

Marți, 7 mai 2019, polițiștii ialomițeni au depistat doi bărbați, de 24 și 51 ani, pe raza municipiului Fetești, în timp ce transportau ilegal 35 kg pește. Primul bărbat, un călărășean de 24 ani, transporta ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2019, 21:20
(3294 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,30%, șomajul în luna martie 2019

La sfârșitul lunii martie 2019, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 5013 șomeri (din care 2135 femei), rata șomajului fiind de 5,30%. Din totalul de ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2019, 20:10
(2865 vizualizări - 1 comentariu)


Cod Roșu de vijelie în județul Ialomița

Administrația Națională de Meteorologie a emis o avertizare meteo Cod Roșu de vreme rea pentru 3 localități din județul Ialomița. Este vorba despre Ciulnița, Albești și Buești. Fenomenele meteo vizate sunt ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2019, 20:44
(2627 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 200000 de lei, 27 permise reținute

În perioada 3-5 mai a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza județului pentru prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și siguranței publice. Astfel, s-a intervenit la 99 evenimente ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2019, 19:45
(3557 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție la Muzeul Agriculturii

Consiliul Județean Ialomița, împreună cu Inspectoratul Școlar Județean Ialomița și Liceul de Arte «Ionel Perlea» au plăcerea să vă invite la vernisajul expoziției organizate în cadrul Olimpiadei Județene ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2019, 19:40
(3004 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Lemne de foc, confiscate

Sâmbătă, 4 mai a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Slobozia au depistat un bărbat, de 47 de ani, din Buești în timp ce transporta, cu ajutorul unei utilitare,  lemn de foc. Bărbatul ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2019, 19:35
(4101 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Lazăr: Bucureștean cercetat pentru «braconaj piscicol»

Duminică, 5 mai a.c., polițiștii din cadrul Postului de Poliție Gheorghe Lazăr au depistat un bucureștean, de 63 de ani, în timp ce transporta cu ajutorul unui autoturism pește din speciile scrumbie, somn ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2019, 19:30
(3385 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 150 de misiuni desfășurate de pompierii ialomițeni în minivacanța de Paște

Peste 150 de misiuni desfășurate de pompierii ialomițeni în minivacanța de Paște

În perioada 26.04-01.05.2019, la nivel județean au fost înregistrate 153 intervenții, salvatorii fiind solicitați pentru stingerea a 9 incendii, 127 cazuri SMURD (123 pentru acordarea primului ajutor medical ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2019, 20:10
(4157 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție la Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea»

Consiliul Județean Ialomița, Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» Slobozia-România, Primăria orașului Silistra, Galeria de Artă Silistra, Bulgaria, TRUICART Events Brand și Dan Tudor Truică-curator independent ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2019, 13:25
(3548 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 81000 de lei

Sâmbătă și duminică, 27-28 aprilie a.c., au fost organizate în medie 59 de patrule pentru a menține ordinea și liniștea publică. Pe parcursul celor două zile, polițiștii au intervenit la 71 de evenimente ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2019, 11:10
(3683 vizualizări - 0 comentarii)


Independent

vă urează Paște Fericit și Sărbători minunate alături de cei dragi!

28 Aprilie 2019, 10:15


Donații pentru copii din partea polițiștilor ialomițeni

Donații pentru copii din partea polițiștilor ialomițeni

Polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au contribuit joi, 25 aprilie a.c., la ajutorarea copiilor din centrele de plasament de pe raza municipiului Slobozia. Scopul acțiunii a fost acela de ajutorare a copiilor ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2019, 21:10
(3696 vizualizări - 0 comentarii)


CNAIR: Măsuri pentru evitarea ambuteiajelor pe A2

Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere adoptă măsuri pentru evitarea alomerării traficului pe Autostrada Soarelui, în perioada Paștelui și de 1 mai. Astfel, dacă vor exista ambuteiaje ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2019, 13:15
(3747 vizualizări - 1 comentariu)


Acțiune a polițiștilor ialomițeni, amenzi de peste 45000 de lei

Marți, 23 aprilie a.c., polițiștii de Investigare a Criminalității Economice din cadrul IPJ Ialomița au organizat și desfășurat acțiuni de verificare unităților economice de pe raza județului Ialomița ...[citește_toată_știrea]

24 Aprilie 2019, 17:50
(3055 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Controale înainte de Paște

În perioada 5-23 aprilie 2019, inspectorii Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au efectuat 85 de acțiuni de control în unitățile de producere, procesare, depozitare și ...[citește_toată_știrea]

24 Aprilie 2019, 14:55
(3973 vizualizări - 1 comentariu)


Bărbat din Maia, arestat pentru «tâlhărie calificată»

Luni, 22 aprilie a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2019, 19:25
(3982 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan și fără permis

Luni, 22 aprilie a.c., doi bărbați de 30 și 32 de ani, din județul Constanța, respectiv comuna Bordușani, au fost depistați de polițiști în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice deși anterior ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2019, 19:20
(3314 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Concert de Paști la Catedrala «Înălțarea Domnului»

Episcopia Sloboziei și Călărașilor organizează a cincea ediție a Concertului de Paști intitulat «Veniți să luați lumină!». Duminică, 5 mai 2019, începând cu orele 17,00, cu binecuvântarea și în prezența ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2019, 16:20
(3519 vizualizări - 0 comentarii)


Sărbătoarea hramulului Mânăstirii «Sfinții Voievozi» Slobozia

În perioada 30 aprilie-6 mai 2019, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor organizează o serie de manifestări cu ocazia sărbătoririi hramului «Izvorul ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2019, 16:05
(3788 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la două gospodării din Fetești

Incendiu la două gospodării din Fetești

Incendiul a izbucnit la locuința unui cetățean din Cartierul Fetești-Sat, în seara zilei de luni, 22 aprilie a.c., în jurul orelor 22,00. Flăcările au pornit dintr-o anexă din lemn în care se afla centrala ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2019, 14:20
(3505 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


DSVSA Ialomița: Stingere 12 focare de Pestă Porcină Africană

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale, cât și din gospodăriile populației că, în perioada ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2019, 11:40
(3122 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Bărbulești, reținut după ce a lovit un pieton cu mașina

Un tânăr de 21 de ani, din Bărbulești, bănuit de comiterea infracțiunilor de «ucidere din culpă» și «părăsirea locului accidentului», a fost identificat de către polițiști. Din cercetări a reieșit faptul ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2019, 11:35
(3612 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Ultimele comentarii
Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...