Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

ANCHETĂ

Fermele fictive de vaci din Ialomița au încasat ilegal subvenții europene

Ancheta Autorității Naționale Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor a confirmat oficial

Fermele fictive de vaci din Ialomița au încasat ilegal subvenții europene

În luna noiembrie a anului trecut, Independent dezvăluia existența unor ferme fictive de vaci în Ialomița, societăți care au încasat ilegal subvenții europene timp de 3 ani, fără ca autoritățile județene să sesizeze această ilegalitate. În luna februarie a acestui an, ca urmare «a dispoziției conducerii Autorității Naționale Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor (...), o echipă din cadrul Direcției Generale de Control Oficial a realizat o verificare la nivelul DSVSA Ialomița pentru clarificarea unor aspecte legate de existența și funcționarea unor exploatații pentru care s-au solicitat subvenții APIA și/sau pentru care s-au înregistrat sesizări de fraudă sau cercetări derulate de... [citește_tot_articolul]

13 Mai 2014, 08:25 (44454 vizualizări - 20 comentarii)

ANCHETĂ

Școală ialomițeană de gravide, infractori și analfabeți

Anomaliile sistemului de învățămînt

Școală ialomițeană de gravide, infractori și analfabeți

Devenit după 25 de ani cenușăreasa societății, învățămîntul românesc capătă chipul și asemănarea acesteia. În ciuda eforturilor permanente ale corpului profesoral, elevii aleg, în locul educației, ignoranța, în locul studiului, chiulul, iar în locul bunei creșteri, indolența. Vinovați sau nu, copiii noștri nu fac decît să-i imite pe cei din jur, adică pe fiecare dintre noi. Independent a ales să consemneze astăzi o serie întreagă de anomalii constatate la nivelul școlilor și liceelor din județul Ialomița. Ele nu reprezintă imaginea sistemului, dar sînt dovada vie a faptului că acesta este viciat și incapabil să reacționeze...... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2014, 15:20 (43625 vizualizări - 39 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Noua generație de «băieți răi» ai Sloboziei

Cei mai periculoși infractori, arestați de procurorii Parchetului Județean

Noua generație de «băieți răi» ai Sloboziei

Văzut în ansamblu, orașul Slobozia pare preocupat, în general, de traiul zilnic și prea puțin de fapte rele. Realitatea este însă cu totul alta... Noapte de noapte, liniștea unui oraș în care aparent nu se petrece nimic este tulburată de noua generație a  «băieților răi». Locotenenți ai fostelor rețele organizate și conduse de frații interlopi Frusin și Gheorghe Toma sau Viorel Duțu «Pralea», noii infractori seamănă teroarea în oraș. Reprezentativi sînt Petre Buțoi, Robert Cristian Jecu și Mihail Roșca. Supranumiți de organele judiciare locale «Golanii», aceștia sînt responsabili pentru reglările de conturi petrecute în ultima perioadă în plină stradă. De cealaltă parte se află banda rivală... [citește_tot_articolul]

1 Aprilie 2014, 11:25 (64353 vizualizări - 54 comentarii)

ANCHETĂ

Ruinele primarului Constantin Sava

La Urziceni, obiectivele de importanță locală au fost abandonate

Ruinele primarului Constantin Sava

De 12 ani, primarul Constantin Sava susține că administrația condusă de el construiește o imagine europeană a celui mai uitat dintre tîrgurile de provincie din Ialomița. În ultimii ani, ieșirile megalomanice ale edilului local se reflectă direct asupra calității vieții locuitorilor. În ultimul an, investiția de 25 milioane de lei în reabilitarea rețelei de apă și canalizare a orașului a transformat municipiul într-un cîmp de luptă minat. Mai mult decît atît, în vreme ce complexul de bazine de înot continuă să-și aștepte clienții, două dintre cele mai reprezentative obiective ale municipiului se transformă în ruine. Este vorba despre fostul spital al orașului, lăsat în paragină și stadionul fostei... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2014, 17:25 (11500 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Spitalul Județean Slobozia, vaca de muls a tandemului Olaru-Zamfir

Corpul de Control al Ministerului Sănătății a făcut publice rezultatele controlului

Spitalul Județean Slobozia, vaca de muls a tandemului Olaru-Zamfir

Numiți o ilegalitate oarecare. Trafic de influență? Achiziții publice ilegale? Angajări politice? Șpagă mascată? Totul a fost posibil timp de 3 ani și mai bine în cadrul Spitalului Județean Slobozia, sub conducerea lui Vasile Olaru și a juristului Vasile Zamfir. Nu o mai spunem noi «pe surse», ci o spune OFICIAL raportul Corpului de Control al Ministerului Sănătății...
Jaf la drumul mare Așteptat vreme de mai bine de o lună, raportul Corpului de Control al Ministerului Sănătății a confirmat situația catastrofală în care a fost lăsat Spitalul Județean de fosta conducere a acestei instituții... [citește_tot_articolul]

12 Martie 2014, 12:45 (32556 vizualizări - 45 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Rețeaua «avocaților» încătușați, destructurată de anchetatori

Procurorii Parchetului Turnu Măgurele, în acțiune la Penitenciarul Slobozia

Rețeaua «avocaților» încătușați, destructurată de anchetatori

Numele a șase deținuți închiși la Penitenciarul Slobozia apar în mai multe dosare penale instrumentate de procurorii Parchetului Turnu Măgurele. Pușcăriașii de la Slobozia erau specializați în «țepe» la telefon, prin metoda «Accidentul». Sub pretextul că sînt «avocați» ai rudelor implicate în evenimente rutiere, infractorii contactau victimele cărora le pretindeau sume de bani. În urma apelurilor telefonice, escrocii au reușit să primească peste 50000 de lei de la un număr de 24 de persoane, toate domiciliate pe raza județului Teleorman. Păgubiții erau obligați să depună banii în conturi bancare, iar sumele erau ridicate de complicii infractorilor. În cursul anchetei, procurorii au reușit să identifice... [citește_tot_articolul]

7 Martie 2014, 18:40 (14317 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Sporuri ilegale la Spitalul Județean de Urgență Slobozia!

Moștenirea doctorului Olaru

Sporuri ilegale la Spitalul Județean de Urgență Slobozia!

Moștenirea lăsată la Spitalul Județean de Urgență Slobozia de doctorul Vasile Olaru poate intra lejer sub incidența legii penale. În cei 3 ani de mandat, echipa managerială a doctorului Olaru a devalizat bugetul unității sanitare. În anul de grație 2011, Curtea de Conturi Ialomița constata faptul că jumătate dintre cadrele medicale de la Slobozia au beneficiat de sporuri salariale ilegale, în cuantum de 320000 de lei. Mai mult, în urma aceluiași control s-a constatat faptul că Spitalul Județean de Urgență Slobozia datorează Casei Județene de Asigurări de Sănătate suma 11000 de lei, reprezentînd cheltuieli privind asistența medicală acordată victimelor accidentelor rutiere... Curtea de Conturi... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2014, 16:45 (36566 vizualizări - 48 comentarii)

ANCHETĂ

Furtul «controlat» de camioane l-a aruncat pe Pralea 10 ani după gratii!

Viorel Duțu, noul «star» interlop al Sloboziei

Furtul «controlat» de camioane l-a aruncat pe Pralea 10 ani după gratii!

De mai bine de o săptămînă, peisajul infracțional al Sloboziei este completat de Viorel Duțu, zis și Pralea. A devenit cunoscut o dată cu demararea cercetărilor procurorilor Parchetului Local Slobozia în dosarul «Ștampila», anchetă în care sînt cercetați și 10 angajați ai Primăriei Slobozia. Legăturile sale cu mediul infracțional sunt însă mai vechi... În săptămîna precedentă, Pralea a fost condamnat la 10 ani de închisoare într-un dosar instrumentat, de data aceasta, de Parchetul de pe lîngă Tribunalul Ialomița. Acuzat de «înșelăciune», Pralea și-a furat singur un autocamion și o remorcă, luate în leasing, iar apoi a beneficiat de banii de pe asigurare. Astfel, el a reușit să prejudicieze societatea... [citește_tot_articolul]

5 Februarie 2014, 14:50 (13239 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

 Ferme de vaci fictive pentru bani europeni

Țeapă «instituționalizată»

Ferme de vaci fictive pentru bani europeni

Timp de 3 ani, în Ialomița, la Giurgeni, un număr de 9 persoane au încasat subvenția pentru bovine, acordată de către Uniunea Europeană, fără să dețină niciun animal. Înființate doar pe hîrtie, fermele «aveau» între 30 și 500 de capete. De-a lungul perioadei în care fermele au fost subvenționate, nici oficialii locali, nici responsabilii Direcției Sanitar-Veterinare și nici cei ai Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură nu s-au sesizat cu privire la această fraudă. Declarațiile oficiale susțin la unison că ceea ce s-a întîmplat la Giurgeni este o «hibă a sistemului» și că «nicio instituție nu este vinovată». O anchetă încă nefinalizată, demarată în acest caz, confirmă faptul că frauda... [citește_tot_articolul]

26 Noiembrie 2013, 15:19 (68642 vizualizări - 28 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

«Fetițele» lui Gigi Piticu, fabrică de bani

Prostituția din Slobozia, «afacere» de milioane de euro

«Fetițele» lui Gigi Piticu, fabrică de bani

Cea mai veche meserie din lume se dovedește a fi și cea mai profitabilă. Un dosar penal instrumentat de procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia, recent trimis în fața instanței, demonstrează acest aspect. Documentul face referire la rețeaua de prostituate a proxenetului Gheorghe Toma, zis și Gigi Piticu... În 3 ani, prostituatele racolate de «peștele» slobozean au produs un milion de euro în Italia și Spania. Banii «fetițelor» erau investiți în case, mașini, ceasuri și bijuterii de lux... Luate la întrebări de procurori, «fetițele» au declarat că în străinătate lucrau ca «menajere»...

Lista «fetițelor» lui Gigi Piticu... [citește_tot_articolul]

30 Octombrie 2013, 09:25 (16746 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Război pentru contractele de pază în instituțiile statului

Progroup Training SRL, firmă datoare-vîndută la stat

Război pentru contractele de pază în instituțiile statului

În ultimii ani, agenții de pază de la intrarea în instituțiile statului au devenit o prezență obligatorie. În spatele acestei măsuri de protecție se ascunde însă o afacere de milioane de lei anual... Banii sînt plătiți, firesc, din bugetul statului. Iar firmele de pază, la fel de firesc, nu-și plătesc taxele și impozitele către stat. Scandalul Progroup Training este o dovadă indubitabilă că oficialii instituțiilor sînt conștienți de ilegalitățile din sistem și le susțin. Sau, în cel mai bun caz, le tolerează...

Progroup Training sau lupul-paznic la oile statului
Cea mai mare firmă... [citește_tot_articolul]

22 Octombrie 2013, 02:41 (32433 vizualizări - 24 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Juristul Zamfir protejează afacerea ANDALEX

Scandal public la Spitalul Județean Slobozia

Juristul Zamfir protejează afacerea ANDALEX

Firma Andalex SRL parazitează de 4 ani Spitalul Județean Slobozia... Juristul Vasile Zamfir este acuzat de organizarea unor licitații trucate pentru transportul dializaților, firmele concurente fiind blocate de proceduri birocratice absurde. Miza contractului se ridică la 1,7 milioane de lei. Managerul spitalului, dr Vasile Olaru, susține că va relua procedura de atribuirea a contractelor dacă prețurile oferite vor fi mai mici...

O afacere de 40 mii de lei lunar
Conform legii, Spitalul Județean Slobozia are obligația de a asigura transportul pacienților hemodializați, transportul... [citește_tot_articolul]

16 Octombrie 2013, 18:35 (24473 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Laura Codruța Kövesi «supervizează» Ialomița

Laura Codruța Kövesi «supervizează» Ialomița

Recenta trimitere în judecată a patru interlopi din Urziceni scoate la iveală amănunte uluitoare despre clanul Drabi, cea mai mare grupare infracțională specializată în cămătărie din zonă... În anul 2011, respectiva rețea a fost anihilată la ordinul Laurei Codruța Kövesi. Documentele de urmărire penală arată faptul că toți cei 21 de cămătari ai grupării aveau relații de prietenie cu polițiștii și procurorii din Urziceni...

O anchetă complicată
Dosarul cu numărul 1974/98/2013, înregistrat la secția Penală a Tribunalului Ialomița, este unul cu greutate. Aparent obscure, cele 3 volume... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2013, 12:10 (13627 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Medicul Ioan Mănăilă, suspectat de moartea unui bebeluș

Caz de malpraxis la Spitalul Județean Slobozia

Medicul Ioan Mănăilă, suspectat de moartea unui bebeluș

Moartea unui bebeluș la cîteva ore după naștere atrage noi suspiciuni de malpraxis la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Acuzațiile privind decesul copilului planează asupra medicului Ioan Mănăilă, obstetricianul care a asistat-o la naștere pe mama nou-născutului. Surse din cadrul unității medicale susțin faptul că doctorul ar fi efectuat eronat o procedură care i-ar fi pus în pericol viața micuțului... O anchetă internă a fost deschisă în acest caz, iar dacă medicul va fi găsit vinovat el va fi tras la răspundere.

Drama unei mame de înger
Moartea bebelușului născut în Maternitatea... [citește_tot_articolul]

12 Septembrie 2013, 10:27 (70119 vizualizări - 83 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Mită sub formă de «CAR țigănesc»

Ultimele condamnări în dosarul «Șpagă la Poliția Rutieră»

Mită sub formă de «CAR țigănesc»

Condamnările în dosarul «Șpagă la Poliția Rutieră» s-au finalizat. Ultimii doi polițiști acuzați de «luare de mită sub formă continuată» și «efectuarea de operațiuni financiare cu acte de comerț în interes personal», în cea mai mare anchetă penală din istoria Poliției ialomițene, au primit din partea judecătorilor Tribunalului Ialomița pedepse cu suspendare. Este vorba despre agenții Alexandru Lascu și Cornel Ciriblan. În fața instanței, aceștia s-au declarat nevinovați, susținînd că banii proveniți din mita pe care o pretindeau șoferilor erau, de fapt, «un CAR țigănesc, pe care-l jucam cu toții»...

O anchetă ca la carte... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2013, 18:20 (22413 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Ialomița interlopă...

18 grupuri infracționale, în vizorul Poliției

Ialomița interlopă...

Ialomița este un județ sărac, însă cu un grad ridicat de infracționalitate. «Cămătărie», «proxenetism» sau «trafic de persoane» sînt doar cîteva dintre faptele penale comise de membrii marilor clanuri interlope din județ. De la vest la est, lumea interlopă din Ialomița este guvernată de clanurile Duduienilor, Ritaxon sau Severin, în zona Urziceniului, în timp ce la Slobozia sînt prezente clanurile Frusin și Dincă. La fel de «celebri» sînt și țiganii din Țăndărei, care au exploatat în Anglia peste 180 de minori... Fiecare dintre aceste rețele de infractori urmărește să-și impună supremația... Lupta pentru putere din interiorul lumii interlope degenerează în adevărate scandaluri publice. Deznodămîntul... [citește_tot_articolul]

22 Martie 2013, 17:36 (22643 vizualizări - 14 comentarii)

ANCHETĂ

«Ajutor pentru Sănătate Ialomița» sau «HOȚUL care strigă „Hoții!“»

Mare e grădina Spitalului Județean Slobozia

«Ajutor pentru Sănătate Ialomița» sau «HOȚUL care strigă „Hoții!“»

La jumătatea lunii februarie 2013, ziarul nostru făcea publică o escrocherie flagrantă în care erau implicați directorul Spitalului Județean Slobozia, Vasile Olaru, directorul economic Adrian Berbece, dar și juristul acestei instituții, Vasile Zamfir. Concret, sub directa îndrumare a celor trei oficiali, angajații instituției înșelau pacienții obligîndu-i să doneze bani pentru Asociația «Ajutor pentru Sănătate Ialomița». Înființată în data de 10 ianuarie, special în acest scop, Asociația a reușit să colecteze de la pacienți, în decursul lunii februarie, între 1000 și 1500 lei zilnic. Imediat după publicarea articolului (în cadrul căruia doi dintre cei trei responsabili nominalizați au fost citați... [citește_tot_articolul]

13 Martie 2013, 12:36 (13377 vizualizări - 9 comentarii)

ANCHETĂ

Chemgas, cel mai mare datornic al județului

Unde se duc banii, cînd se duc?

Chemgas, cel mai mare datornic al județului

La jumătatea săptămînii precedente, salariații Chemgas (fostul Amonil) au fost pe punctul de a declanșa un conflict de muncă, în încercarea de a obliga patronatul la plata salariilor restante. Protestul spontan din fața Combinatului a fost înăbușit în promisiuni. Însă problema rămîne... Chemgas are probleme serioase de management, salariații sînt nemulțumiți, producția este sub previziunile anuale... Iar pentru ca tabloul acestei «găuri negre» a industriei ialomițene să fie complet, vă informăm că societatea este și cel mai mare datornic al județului...

Un protest înăbușit în... promisiuni... [citește_tot_articolul]

6 Martie 2013, 19:02 (13231 vizualizări - 12 comentarii)

ANCHETĂ

«Danii» de 8 milioane de euro pentru latifundiarii ialomițeni

Materiale didactice din fonduri europene, scoase «la produs»

«Danii» de 8 milioane de euro pentru latifundiarii ialomițeni

Un număr record de materiale didactice, constînd în utilajele agricole cu care au fost dotate 7 Școli de Artă și Meserii din județ, au dispărut din inventarele Inspectoratului Școlar Ialomița. Oficialii Inspectoratului Școlar au descoperit, în urma unui control intern, faptul că respectivele materiale didactice au fost «donate» unor latifundiari locali. Tractoare, combine, remorci sau mașini de adunat fînul au părăsit ilegal curțile școlilor și au ajuns pe cîmpurile marilor agricultori... Totul printr-o simplă semnătură a unor procese-verbale de predare-primire! «Dania» a avut drept pretext «lipsa unui spațiu adecvat care să asigure securitatea și integritatea utilajelor», se arată într-un document... [citește_tot_articolul]

24 Octombrie 2012, 08:42 (8330 vizualizări - 1 comentariu)

ANCHETĂ

Polițiștii-infractori, mituiți «în echipă»

Dosarul «Șpagă la Poliția Rutieră»

Polițiștii-infractori, mituiți «în echipă»

Serviciul Poliției Rutiere Ialomița, devenit butoi cu pulbere luna trecută, a primit fitil. Probele adunate de procurori în dosarul «Șpagă la Poliția Rutieră» au început să iasă la iveală. O serie de înregistrări audio-video în care erau surprinși agenții acuzați de «luare de mită» au ajuns în atenția opiniei publice. «Materialul» arată cum polițiștii «manevrau» șpăgile «în echipă»: «Ia-l p-ăsta, ia-l p-ăsta cu camionul! (...) Ce? Decît să-i dau amendă mai bine... (...) Dă să mă duc să-i pun în ceva... (...) Ne iertăm unul pe altul, cică! (...) Imaginile arată cum agentul M.G. ia banii și oferă agentului A.A. Acesta îi pune pe suportul de la schimbătorul de viteză». Între timp, dosarul... [citește_tot_articolul]

27 Septembrie 2012, 17:45 (60313 vizualizări - 62 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
277 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Accidente la Tovărășia și Urziceni

Accidente la Tovărășia și Urziceni

Pompierii ialomițeni au intervenit vineri, 23 iulie a.c., în cazul a două accidente rutiere petrecute pe raza localităților Tovărășia și Urziceni. În urma evenimentelor au rezultat cinci persoane rănite ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 19:30
(4561 vizualizări - 3 comentarii)


DSVSA Ialomița: 7 focare de Pestă Porcină Africană, identificate pe raza județului

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale cât și din gospodăriile populației că, la data de ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 17:10
(4053 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 3 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Vineri, 23 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10801, fiind înregistrate 3 noi cazuri de îmbolnăvire ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 17:00
(2855 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 25 decembrie 2021, data limită de plată a impozitului specific aferent semestrului I

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabili că, potrivit normelor în vigoare, declararea și plata impozitului specific unor activități, aferent semestrului I 2021, se ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 16:30
(7807 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 26 iulie 2021, termen limită pentru depunerea a 9 declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că 26 iulie 2021 este termenul de depunere a următoarelor declarații: Formularele 100, 112, 208, 224, 300, 301, 307, 311, 390 ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 16:20
(4258 vizualizări - 0 comentarii)


Razie de amploare la Urziceni

Joi, 22 iulie a.c., polițiștii ialomițeni au efectuat o razie de amploare pe raza municipiului Urziceni. Astfel, forțele de ordine au controlat în trafic 295 de autovehicule și legitimat peste 390 de persoane ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 15:30
(4465 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Conducea în stare de ebrietate

Un bărbat de 35 de ani, din Țăndărei, s-a ales cu un dosar penal după ce a fost surprins în trafic în stare de ebrietate. Acesta a fost oprit pentru un control de rutină în seara zilei de joi, 22 iulie ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 15:20
(2444 vizualizări - 0 comentarii)


Balaciu: Doi răniți în urma unui accident rutier

Balaciu: Doi răniți în urma unui accident rutier

Vineri, 23 iulie 2021, salvatorii de la Detașamentul de pompieri Urziceni au fost solicitați să intervină cu o autospecială de stingere cu apă și spumă la un accident rutier, în care au fost implicate un ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 14:45
(2847 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Balaciu accident


«Ziua Imnului», marcată la Slobozia

Instituția Prefectului Ialomița va organiza joi, 29 iulie a.c., o festivitate prin care va marca «Ziua Imnului». Festivitatea se va desfășura pe platoul din Piața Revoluției din Slobozia. Evenimentul va ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 14:40
(2635 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Vernisaj la Muzeul Național al Agriculturii

Absolvenții Universității Naționale de Arte a României vor organiza marți, 27 iulie 2021, o expoziție de pictură la Slobozia. Vernisajul va fi găzduit de către Muzeul Național al Agriculturii. Expoziția ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 13:20
(2815 vizualizări - 1 comentariu)


Urziceni: Reținut pentru 24 de ore după ce a furat din buzunare

Polițiștii din Urziceni au reținut miercuri, 21 iulie a.c., pentru 24 de ore, un bărbat de 42 de ani, suspect într-un dosar de «furt». Din datele oamenilor legii, în ziua de 8 iulie a.c., în timp ce se ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2021, 18:25
(3872 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Urziceni furt


Glodeanu Sărat: Locuință cuprinsă de flăcări

Glodeanu Sărat: Locuință cuprinsă de flăcări

Joi, 22 iulie a.c., pompierii din Urziceni au intervenit pentru stingerea unui incendiu, produs la o locuință din satul Glodeanu Sărat-Buzău. 3 echipaje de salvatori cu două autospeciale de stingere cu ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2021, 18:10
(3465 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Conflict între adolescenți, aplanat de un jandarm

Aflat în timpul liber, un ofițer din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița a intervenit marți, 20 iulie a.c., pentru aplanarea unui conflict, produs între mai mulți adolescenți la intrarea ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2021, 17:35
(2395 vizualizări - 1 comentariu)


Dridu: Lebădă salvată de polițiști

Dridu: Lebădă salvată de polițiști

Polițiștii din cadrul Biroului pentru Protecția Animalelor au intervenit miercuri, 21 iulie a.c., pentru a salva o lebădă. Oamenii legii au fost sesizați cu privire la faptul că o lebădă, care nu mai poate ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2021, 17:20
(2698 vizualizări - 2 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 2 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Joi, 22 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10798, fiind înregistrate 2 noi cazuri de îmbolnăvire ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2021, 16:50
(3752 vizualizări - 0 comentarii)


Respectarea Codului Muncii, verificată de inspectorii ITM Ialomița

În prima jumătate a lunii iulie 2021, inspectorii Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița au desfășurat ample controale privind prevederilor legale privind munca la domiciliu, telemunca, decalarea ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2021, 13:10
(4543 vizualizări - 0 comentarii)


Un tren de marfă a deraiat în zona Gării Fetești

Miercuri, 21 iulie a.c., în zona Gării Fetești, 5 vagoane ale unui tren de marfă au deraiat. Din cauza evenimentului, Magistrala 800 București-Constanța este complet blocată pe ambele sensuri. Astfel, trenurile ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2021, 20:05
(4120 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Aproape 500 milioane de lei, încasate la bugetul de stat în semestrul I-2021

La nivelul județului Ialomița, în primul semestru al anului 2021, s-a colectat la bugetul general consolidat al statului suma de 493,47 milioane de lei. Suma colectată este cu 56,33 milioane de lei mai ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2021, 16:20
(4826 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Miercuri, 21 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10796, nefiind înregistrat vreun caz nou față ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2021, 16:15
(2675 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Cursuri gratuite de formare profesională

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița vine în întampinarea persoanelor aflate în căutarea unui loc de muncă, organizând până la sfârșitul anului 2021 cursuri de formare profesională ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2021, 15:25
(7062 vizualizări - 0 comentarii)


Proiectil neexplodat, găsit la Vlădeni

Proiectil neexplodat, găsit la Vlădeni

Marți, 20 iulie a.c., specialiștii pirotehniști ai Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița au intervenit cu o autospecială pirotehnică și au ridicat un proiectil exploziv de calibru 100 milimetri ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2021, 12:35
(3322 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Scânteia și în zona Popasului Chirana

Accidente la Scânteia și în zona Popasului Chirana

În dimineața zilei de miercuri, 21 iulie a.c., pompierii din Țăndărei au intervenit la două accidente rutiere. Primul dintre acestea s-a produs în comuna Scânteia, fiind implicate un autoturism și un tractor ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2021, 12:20
(2859 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Semnarea documentelor emise prin serviciul Spațiul Privat Virtual

AJFP Ialomița readuce în atenția contribuabililor faptul că documentele comunicate de Ministerul Finanțelor/organul fiscal central prin serviciul «Spațiul Privat Virtual» se semnează de către Ministerul ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2021, 18:50
(3318 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: La volan, fără permis de conducere

În ziua de luni, 19 iulie a.c., polițiștii din cadrul Biroului Rutier Fetești au oprit în trafic, pe raza municipiului Fetești, o autoutilitară condusă de un bărbat, în vârstă de 30 de ani, din localitatea ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2021, 18:45
(5241 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Măsuri de prevenire a riscului de înec

Polițiștii din cadrul Serviciului Județean de Poliție Transporturi Ialomița aduc în atenție cetățenilor o serie de reguli și măsuri ce trebuie respectate în scopul prevenirii cazurilor de înec. Astfel, ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2021, 18:35
(2739 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Marți, 20 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10796, nefiind înregistrat vreun caz nou față de ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2021, 16:50
(2181 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr de 17 ani din Brașov, reținut de polițiști după ce ar fi violat o bătrână de 86 de ani din Adâncata

Un tânăr de 17 ani, din județul Brașov, a fost reținut luni seara, 19 iulie a.c., pentru 24 de ore, fiind bănuit că ar fi pătruns fără drept în locuința unei femei de 86 de ani, din Adâncata, și ar fi întreținut ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2021, 13:50
(5365 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Întrerupere apă la Dridu

Marți, 20 iulie 2021, echipele RAJA Constanța intervin pentru executarea lucrărilor de înlocuire a unei vane de legătură pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 180 mm, de pe strada Orhideei din ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2021, 12:40
(4774 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Luni, 19 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10796, nefiind înregistrat vreun caz nou față de ziua ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2021, 16:40
(2545 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infracțiuni rutiere

Sâmbătă, 17 iulie a.c., polițiștii rutieri din Fetești au oprit, în trafic, un autoturism condus de un bărbat în vârstă de 43 de ani, din Fetești. Întrucât șoferul emana halenă alcoolică i s-a solicitat ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2021, 15:20
(2763 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...