Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

ANCHETĂ

Fermele fictive de vaci din Ialomița au încasat ilegal subvenții europene

Ancheta Autorității Naționale Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor a confirmat oficial

Fermele fictive de vaci din Ialomița au încasat ilegal subvenții europene

În luna noiembrie a anului trecut, Independent dezvăluia existența unor ferme fictive de vaci în Ialomița, societăți care au încasat ilegal subvenții europene timp de 3 ani, fără ca autoritățile județene să sesizeze această ilegalitate. În luna februarie a acestui an, ca urmare «a dispoziției conducerii Autorității Naționale Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor (...), o echipă din cadrul Direcției Generale de Control Oficial a realizat o verificare la nivelul DSVSA Ialomița pentru clarificarea unor aspecte legate de existența și funcționarea unor exploatații pentru care s-au solicitat subvenții APIA și/sau pentru care s-au înregistrat sesizări de fraudă sau cercetări derulate de... [citește_tot_articolul]

13 Mai 2014, 08:25 (44463 vizualizări - 20 comentarii)

ANCHETĂ

Școală ialomițeană de gravide, infractori și analfabeți

Anomaliile sistemului de învățămînt

Școală ialomițeană de gravide, infractori și analfabeți

Devenit după 25 de ani cenușăreasa societății, învățămîntul românesc capătă chipul și asemănarea acesteia. În ciuda eforturilor permanente ale corpului profesoral, elevii aleg, în locul educației, ignoranța, în locul studiului, chiulul, iar în locul bunei creșteri, indolența. Vinovați sau nu, copiii noștri nu fac decît să-i imite pe cei din jur, adică pe fiecare dintre noi. Independent a ales să consemneze astăzi o serie întreagă de anomalii constatate la nivelul școlilor și liceelor din județul Ialomița. Ele nu reprezintă imaginea sistemului, dar sînt dovada vie a faptului că acesta este viciat și incapabil să reacționeze...... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2014, 15:20 (43633 vizualizări - 39 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Noua generație de «băieți răi» ai Sloboziei

Cei mai periculoși infractori, arestați de procurorii Parchetului Județean

Noua generație de «băieți răi» ai Sloboziei

Văzut în ansamblu, orașul Slobozia pare preocupat, în general, de traiul zilnic și prea puțin de fapte rele. Realitatea este însă cu totul alta... Noapte de noapte, liniștea unui oraș în care aparent nu se petrece nimic este tulburată de noua generație a  «băieților răi». Locotenenți ai fostelor rețele organizate și conduse de frații interlopi Frusin și Gheorghe Toma sau Viorel Duțu «Pralea», noii infractori seamănă teroarea în oraș. Reprezentativi sînt Petre Buțoi, Robert Cristian Jecu și Mihail Roșca. Supranumiți de organele judiciare locale «Golanii», aceștia sînt responsabili pentru reglările de conturi petrecute în ultima perioadă în plină stradă. De cealaltă parte se află banda rivală... [citește_tot_articolul]

1 Aprilie 2014, 11:25 (64362 vizualizări - 54 comentarii)

ANCHETĂ

Ruinele primarului Constantin Sava

La Urziceni, obiectivele de importanță locală au fost abandonate

Ruinele primarului Constantin Sava

De 12 ani, primarul Constantin Sava susține că administrația condusă de el construiește o imagine europeană a celui mai uitat dintre tîrgurile de provincie din Ialomița. În ultimii ani, ieșirile megalomanice ale edilului local se reflectă direct asupra calității vieții locuitorilor. În ultimul an, investiția de 25 milioane de lei în reabilitarea rețelei de apă și canalizare a orașului a transformat municipiul într-un cîmp de luptă minat. Mai mult decît atît, în vreme ce complexul de bazine de înot continuă să-și aștepte clienții, două dintre cele mai reprezentative obiective ale municipiului se transformă în ruine. Este vorba despre fostul spital al orașului, lăsat în paragină și stadionul fostei... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2014, 17:25 (11500 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Spitalul Județean Slobozia, vaca de muls a tandemului Olaru-Zamfir

Corpul de Control al Ministerului Sănătății a făcut publice rezultatele controlului

Spitalul Județean Slobozia, vaca de muls a tandemului Olaru-Zamfir

Numiți o ilegalitate oarecare. Trafic de influență? Achiziții publice ilegale? Angajări politice? Șpagă mascată? Totul a fost posibil timp de 3 ani și mai bine în cadrul Spitalului Județean Slobozia, sub conducerea lui Vasile Olaru și a juristului Vasile Zamfir. Nu o mai spunem noi «pe surse», ci o spune OFICIAL raportul Corpului de Control al Ministerului Sănătății...
Jaf la drumul mare Așteptat vreme de mai bine de o lună, raportul Corpului de Control al Ministerului Sănătății a confirmat situația catastrofală în care a fost lăsat Spitalul Județean de fosta conducere a acestei instituții... [citește_tot_articolul]

12 Martie 2014, 12:45 (32560 vizualizări - 45 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Rețeaua «avocaților» încătușați, destructurată de anchetatori

Procurorii Parchetului Turnu Măgurele, în acțiune la Penitenciarul Slobozia

Rețeaua «avocaților» încătușați, destructurată de anchetatori

Numele a șase deținuți închiși la Penitenciarul Slobozia apar în mai multe dosare penale instrumentate de procurorii Parchetului Turnu Măgurele. Pușcăriașii de la Slobozia erau specializați în «țepe» la telefon, prin metoda «Accidentul». Sub pretextul că sînt «avocați» ai rudelor implicate în evenimente rutiere, infractorii contactau victimele cărora le pretindeau sume de bani. În urma apelurilor telefonice, escrocii au reușit să primească peste 50000 de lei de la un număr de 24 de persoane, toate domiciliate pe raza județului Teleorman. Păgubiții erau obligați să depună banii în conturi bancare, iar sumele erau ridicate de complicii infractorilor. În cursul anchetei, procurorii au reușit să identifice... [citește_tot_articolul]

7 Martie 2014, 18:40 (14346 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Sporuri ilegale la Spitalul Județean de Urgență Slobozia!

Moștenirea doctorului Olaru

Sporuri ilegale la Spitalul Județean de Urgență Slobozia!

Moștenirea lăsată la Spitalul Județean de Urgență Slobozia de doctorul Vasile Olaru poate intra lejer sub incidența legii penale. În cei 3 ani de mandat, echipa managerială a doctorului Olaru a devalizat bugetul unității sanitare. În anul de grație 2011, Curtea de Conturi Ialomița constata faptul că jumătate dintre cadrele medicale de la Slobozia au beneficiat de sporuri salariale ilegale, în cuantum de 320000 de lei. Mai mult, în urma aceluiași control s-a constatat faptul că Spitalul Județean de Urgență Slobozia datorează Casei Județene de Asigurări de Sănătate suma 11000 de lei, reprezentînd cheltuieli privind asistența medicală acordată victimelor accidentelor rutiere... Curtea de Conturi... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2014, 16:45 (36689 vizualizări - 48 comentarii)

ANCHETĂ

Furtul «controlat» de camioane l-a aruncat pe Pralea 10 ani după gratii!

Viorel Duțu, noul «star» interlop al Sloboziei

Furtul «controlat» de camioane l-a aruncat pe Pralea 10 ani după gratii!

De mai bine de o săptămînă, peisajul infracțional al Sloboziei este completat de Viorel Duțu, zis și Pralea. A devenit cunoscut o dată cu demararea cercetărilor procurorilor Parchetului Local Slobozia în dosarul «Ștampila», anchetă în care sînt cercetați și 10 angajați ai Primăriei Slobozia. Legăturile sale cu mediul infracțional sunt însă mai vechi... În săptămîna precedentă, Pralea a fost condamnat la 10 ani de închisoare într-un dosar instrumentat, de data aceasta, de Parchetul de pe lîngă Tribunalul Ialomița. Acuzat de «înșelăciune», Pralea și-a furat singur un autocamion și o remorcă, luate în leasing, iar apoi a beneficiat de banii de pe asigurare. Astfel, el a reușit să prejudicieze societatea... [citește_tot_articolul]

5 Februarie 2014, 14:50 (13241 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

 Ferme de vaci fictive pentru bani europeni

Țeapă «instituționalizată»

Ferme de vaci fictive pentru bani europeni

Timp de 3 ani, în Ialomița, la Giurgeni, un număr de 9 persoane au încasat subvenția pentru bovine, acordată de către Uniunea Europeană, fără să dețină niciun animal. Înființate doar pe hîrtie, fermele «aveau» între 30 și 500 de capete. De-a lungul perioadei în care fermele au fost subvenționate, nici oficialii locali, nici responsabilii Direcției Sanitar-Veterinare și nici cei ai Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură nu s-au sesizat cu privire la această fraudă. Declarațiile oficiale susțin la unison că ceea ce s-a întîmplat la Giurgeni este o «hibă a sistemului» și că «nicio instituție nu este vinovată». O anchetă încă nefinalizată, demarată în acest caz, confirmă faptul că frauda... [citește_tot_articolul]

26 Noiembrie 2013, 15:19 (68748 vizualizări - 28 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

«Fetițele» lui Gigi Piticu, fabrică de bani

Prostituția din Slobozia, «afacere» de milioane de euro

«Fetițele» lui Gigi Piticu, fabrică de bani

Cea mai veche meserie din lume se dovedește a fi și cea mai profitabilă. Un dosar penal instrumentat de procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia, recent trimis în fața instanței, demonstrează acest aspect. Documentul face referire la rețeaua de prostituate a proxenetului Gheorghe Toma, zis și Gigi Piticu... În 3 ani, prostituatele racolate de «peștele» slobozean au produs un milion de euro în Italia și Spania. Banii «fetițelor» erau investiți în case, mașini, ceasuri și bijuterii de lux... Luate la întrebări de procurori, «fetițele» au declarat că în străinătate lucrau ca «menajere»...

Lista «fetițelor» lui Gigi Piticu... [citește_tot_articolul]

30 Octombrie 2013, 09:25 (16746 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Război pentru contractele de pază în instituțiile statului

Progroup Training SRL, firmă datoare-vîndută la stat

Război pentru contractele de pază în instituțiile statului

În ultimii ani, agenții de pază de la intrarea în instituțiile statului au devenit o prezență obligatorie. În spatele acestei măsuri de protecție se ascunde însă o afacere de milioane de lei anual... Banii sînt plătiți, firesc, din bugetul statului. Iar firmele de pază, la fel de firesc, nu-și plătesc taxele și impozitele către stat. Scandalul Progroup Training este o dovadă indubitabilă că oficialii instituțiilor sînt conștienți de ilegalitățile din sistem și le susțin. Sau, în cel mai bun caz, le tolerează...

Progroup Training sau lupul-paznic la oile statului
Cea mai mare firmă... [citește_tot_articolul]

22 Octombrie 2013, 02:41 (32443 vizualizări - 24 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Juristul Zamfir protejează afacerea ANDALEX

Scandal public la Spitalul Județean Slobozia

Juristul Zamfir protejează afacerea ANDALEX

Firma Andalex SRL parazitează de 4 ani Spitalul Județean Slobozia... Juristul Vasile Zamfir este acuzat de organizarea unor licitații trucate pentru transportul dializaților, firmele concurente fiind blocate de proceduri birocratice absurde. Miza contractului se ridică la 1,7 milioane de lei. Managerul spitalului, dr Vasile Olaru, susține că va relua procedura de atribuirea a contractelor dacă prețurile oferite vor fi mai mici...

O afacere de 40 mii de lei lunar
Conform legii, Spitalul Județean Slobozia are obligația de a asigura transportul pacienților hemodializați, transportul... [citește_tot_articolul]

16 Octombrie 2013, 18:35 (24476 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Laura Codruța Kövesi «supervizează» Ialomița

Laura Codruța Kövesi «supervizează» Ialomița

Recenta trimitere în judecată a patru interlopi din Urziceni scoate la iveală amănunte uluitoare despre clanul Drabi, cea mai mare grupare infracțională specializată în cămătărie din zonă... În anul 2011, respectiva rețea a fost anihilată la ordinul Laurei Codruța Kövesi. Documentele de urmărire penală arată faptul că toți cei 21 de cămătari ai grupării aveau relații de prietenie cu polițiștii și procurorii din Urziceni...

O anchetă complicată
Dosarul cu numărul 1974/98/2013, înregistrat la secția Penală a Tribunalului Ialomița, este unul cu greutate. Aparent obscure, cele 3 volume... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2013, 12:10 (13627 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Medicul Ioan Mănăilă, suspectat de moartea unui bebeluș

Caz de malpraxis la Spitalul Județean Slobozia

Medicul Ioan Mănăilă, suspectat de moartea unui bebeluș

Moartea unui bebeluș la cîteva ore după naștere atrage noi suspiciuni de malpraxis la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Acuzațiile privind decesul copilului planează asupra medicului Ioan Mănăilă, obstetricianul care a asistat-o la naștere pe mama nou-născutului. Surse din cadrul unității medicale susțin faptul că doctorul ar fi efectuat eronat o procedură care i-ar fi pus în pericol viața micuțului... O anchetă internă a fost deschisă în acest caz, iar dacă medicul va fi găsit vinovat el va fi tras la răspundere.

Drama unei mame de înger
Moartea bebelușului născut în Maternitatea... [citește_tot_articolul]

12 Septembrie 2013, 10:27 (70154 vizualizări - 83 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Mită sub formă de «CAR țigănesc»

Ultimele condamnări în dosarul «Șpagă la Poliția Rutieră»

Mită sub formă de «CAR țigănesc»

Condamnările în dosarul «Șpagă la Poliția Rutieră» s-au finalizat. Ultimii doi polițiști acuzați de «luare de mită sub formă continuată» și «efectuarea de operațiuni financiare cu acte de comerț în interes personal», în cea mai mare anchetă penală din istoria Poliției ialomițene, au primit din partea judecătorilor Tribunalului Ialomița pedepse cu suspendare. Este vorba despre agenții Alexandru Lascu și Cornel Ciriblan. În fața instanței, aceștia s-au declarat nevinovați, susținînd că banii proveniți din mita pe care o pretindeau șoferilor erau, de fapt, «un CAR țigănesc, pe care-l jucam cu toții»...

O anchetă ca la carte... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2013, 18:20 (22414 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Ialomița interlopă...

18 grupuri infracționale, în vizorul Poliției

Ialomița interlopă...

Ialomița este un județ sărac, însă cu un grad ridicat de infracționalitate. «Cămătărie», «proxenetism» sau «trafic de persoane» sînt doar cîteva dintre faptele penale comise de membrii marilor clanuri interlope din județ. De la vest la est, lumea interlopă din Ialomița este guvernată de clanurile Duduienilor, Ritaxon sau Severin, în zona Urziceniului, în timp ce la Slobozia sînt prezente clanurile Frusin și Dincă. La fel de «celebri» sînt și țiganii din Țăndărei, care au exploatat în Anglia peste 180 de minori... Fiecare dintre aceste rețele de infractori urmărește să-și impună supremația... Lupta pentru putere din interiorul lumii interlope degenerează în adevărate scandaluri publice. Deznodămîntul... [citește_tot_articolul]

22 Martie 2013, 17:36 (22647 vizualizări - 14 comentarii)

ANCHETĂ

«Ajutor pentru Sănătate Ialomița» sau «HOȚUL care strigă „Hoții!“»

Mare e grădina Spitalului Județean Slobozia

«Ajutor pentru Sănătate Ialomița» sau «HOȚUL care strigă „Hoții!“»

La jumătatea lunii februarie 2013, ziarul nostru făcea publică o escrocherie flagrantă în care erau implicați directorul Spitalului Județean Slobozia, Vasile Olaru, directorul economic Adrian Berbece, dar și juristul acestei instituții, Vasile Zamfir. Concret, sub directa îndrumare a celor trei oficiali, angajații instituției înșelau pacienții obligîndu-i să doneze bani pentru Asociația «Ajutor pentru Sănătate Ialomița». Înființată în data de 10 ianuarie, special în acest scop, Asociația a reușit să colecteze de la pacienți, în decursul lunii februarie, între 1000 și 1500 lei zilnic. Imediat după publicarea articolului (în cadrul căruia doi dintre cei trei responsabili nominalizați au fost citați... [citește_tot_articolul]

13 Martie 2013, 12:36 (13378 vizualizări - 9 comentarii)

ANCHETĂ

Chemgas, cel mai mare datornic al județului

Unde se duc banii, cînd se duc?

Chemgas, cel mai mare datornic al județului

La jumătatea săptămînii precedente, salariații Chemgas (fostul Amonil) au fost pe punctul de a declanșa un conflict de muncă, în încercarea de a obliga patronatul la plata salariilor restante. Protestul spontan din fața Combinatului a fost înăbușit în promisiuni. Însă problema rămîne... Chemgas are probleme serioase de management, salariații sînt nemulțumiți, producția este sub previziunile anuale... Iar pentru ca tabloul acestei «găuri negre» a industriei ialomițene să fie complet, vă informăm că societatea este și cel mai mare datornic al județului...

Un protest înăbușit în... promisiuni... [citește_tot_articolul]

6 Martie 2013, 19:02 (13231 vizualizări - 12 comentarii)

ANCHETĂ

«Danii» de 8 milioane de euro pentru latifundiarii ialomițeni

Materiale didactice din fonduri europene, scoase «la produs»

«Danii» de 8 milioane de euro pentru latifundiarii ialomițeni

Un număr record de materiale didactice, constînd în utilajele agricole cu care au fost dotate 7 Școli de Artă și Meserii din județ, au dispărut din inventarele Inspectoratului Școlar Ialomița. Oficialii Inspectoratului Școlar au descoperit, în urma unui control intern, faptul că respectivele materiale didactice au fost «donate» unor latifundiari locali. Tractoare, combine, remorci sau mașini de adunat fînul au părăsit ilegal curțile școlilor și au ajuns pe cîmpurile marilor agricultori... Totul printr-o simplă semnătură a unor procese-verbale de predare-primire! «Dania» a avut drept pretext «lipsa unui spațiu adecvat care să asigure securitatea și integritatea utilajelor», se arată într-un document... [citește_tot_articolul]

24 Octombrie 2012, 08:42 (8330 vizualizări - 1 comentariu)

ANCHETĂ

Polițiștii-infractori, mituiți «în echipă»

Dosarul «Șpagă la Poliția Rutieră»

Polițiștii-infractori, mituiți «în echipă»

Serviciul Poliției Rutiere Ialomița, devenit butoi cu pulbere luna trecută, a primit fitil. Probele adunate de procurori în dosarul «Șpagă la Poliția Rutieră» au început să iasă la iveală. O serie de înregistrări audio-video în care erau surprinși agenții acuzați de «luare de mită» au ajuns în atenția opiniei publice. «Materialul» arată cum polițiștii «manevrau» șpăgile «în echipă»: «Ia-l p-ăsta, ia-l p-ăsta cu camionul! (...) Ce? Decît să-i dau amendă mai bine... (...) Dă să mă duc să-i pun în ceva... (...) Ne iertăm unul pe altul, cică! (...) Imaginile arată cum agentul M.G. ia banii și oferă agentului A.A. Acesta îi pune pe suportul de la schimbătorul de viteză». Între timp, dosarul... [citește_tot_articolul]

27 Septembrie 2012, 17:45 (60313 vizualizări - 62 comentarii)

28 Iun 2026
260 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

16 agenți de Poliție, detașați la IPJ Ialomița

Miercuri, 27 decembrie a.c., 16 agenți de Poliție, proaspăt absolvenți ai Școlii de Agenți de Poliție «Vasile Lascăr» Câmpina, și-au început activitatea în cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2017, 10:45
(4613 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Jumătate de tonă de motorină, confiscată de polițiști

Peste 500 de litri de produs susceptibil a fi motorină a fost confiscat de polițiștii ialomițeni, în urma unui control efectuat în trafic. Astfel, luni, 25 decembrie 2017, în jurul orei 3,00, efective din ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2017, 10:20
(4274 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune integrată de Crăciun

Prima și a doua zi de Crăciun, 25/26 decembrie a.c., polițiștii ialomițeni au intervenit la peste 100 de evenimente, majoritatea sesizări prin 112, constatând 42 de infracțiuni și aplicând aproape ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2017, 10:05
(3904 vizualizări - 0 comentarii)


Malu Roșu: Dispărut fără urmă în apele unui lac

Pompierii din Ialomița caută de 3 zile trupul unuia dintre pazinicii lacului Ratca, din zona localității Malu Roșu. În prima zi de Crăciun, împreună cu un coleg de serviciu, acesta a căzut dintr-o barcă ...[citește_toată_știrea]

27 Decembrie 2017, 13:01
(5808 vizualizări - 3 comentarii)


APIA: Aerofotografierea 2017, în termen

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură aduce la cunoștința publicului larg că, prin colaborarea dintre Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale și Ministerul Apărării Naționale, destinată ...[citește_toată_știrea]

27 Decembrie 2017, 10:55
(5128 vizualizări - 0 comentarii)


Trei răniți într-un accident rutier petrecut între Iazu și Slobozia Nouă

Trei persoane, victime ale unui accident rutier, au primit îngrijiri medicale din partea pompierilor din Slobozia, dar și a medicilor Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița. În eveniment au fost implicați ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2017, 22:25
(8264 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 114 mii de lei, 13 permise de conducere reținute

Polițiștii au acționat în ultimele 48 de ore pentru prevenirea și combaterea oricăror evenimente care puteau afecta liniștea comunității. Pentru siguranța cetățenilor, 124 patrule, dintre care 6 mixte, ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2017, 18:10
(7501 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestați pentru «evaziune fiscală» și infracțiuni rutiere

Polițiștii Secției Rurale Slobozia au acționat pe raza de competență, pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative de libertate ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2017, 17:55
(5996 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni, la datorie de Crăciun

Peste  250 de polițiști ialomițeni vor fi la datorie pentru ca sărbătoarea Crăciunului să fie petrecută în liniște și siguranță. Poliția Română este la datorie, în serviciul comunității, în perioada ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2017, 17:40
(3613 vizualizări - 0 comentarii)


Autospeciale noi, în dotarea IPJ Ialomița

Vineri, 22 decembrie a.c., parcul auto al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița se reînnoiește cu 7 autospeciale, distribuite de conducerea Poliției Române, urmând a fi folosite pentru activitatea ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2017, 17:10
(4145 vizualizări - 0 comentarii)


Daruri de Crăciun în Protopopiatul Urziceni

Dacă misiunea Biroului de Asistență Socială din Protopopiatul Urziceni este tocmai aceea de a veni în întâmpinarea dificultăților resimțite de oameni și de a sprijini pe cât posibil beneficiarii săi, atunci ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2017, 14:20
(4259 vizualizări - 0 comentarii)


Programul Punctelor Enel în perioada Sărbătorilor de Iarnă

Punctele Enel din județele Constanța, Tulcea, Călărași și Ialomița vor fi închise în zilele de 25, 26 decembrie 2017, precum și în 1, 2 ianuarie 2018, declarate zile libere ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2017, 10:50
(6449 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiune a Poliției Economice

Polițiștii ialomițeni au aplicat 6 sancțiuni contravenționale, în valoare de 30000 de lei, în urma unor acțiuni derulate de polițiștii de Investigare a Criminalității Economice. Polițiștii de Investigare ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2017, 19:25
(4298 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Urmărit pentru «tâlhărie» în Italia, arestat

Marți, 19 decembrie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au acționat pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2017, 18:55
(5292 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia arestare


APIA: Subvenția la motorină pentru agricultură

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că începând de joi, 21.12.2017, va efectua plata ajutorului de stat pentru reducerea accizei la motorina utilizată în agricultură, aferentă ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2017, 18:40
(5847 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Accidentat pe trecerea de pietoni

Neacordarea de prioritate a fost cauza unui accident de circulație produs în cursul zilei de marți, 19 decembrie 2017, pe raza municipiului Fetești. Astfel, în jurul orelor 15,00, în timp ce un bărbat, ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2017, 17:35
(4090 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Pietoni accidentați la Ograda și Urziceni

Un bărbat de 56 de ani a murit după ce a fost victima unui accident rutier. Acesta circula în localitatea Ograda pe un drum neiluminat corespunzător și a fost lovit de mașina condusă de un tânăr de 19 ani ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2017, 19:10
(5842 vizualizări - 0 comentarii)


Lansare de carte la Slobozia: «Prefecții județului Ialomița 1856-1949; 1992-2016»

Gigi Petre, prefectul județului Ialomița, a oferit o lecție de istorie despre evoluția administrației publică din Ialomița. Marți, 19 decembrie 2017, acesta a lansat cartea-document «Prefecții județului ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2017, 18:40
(4942 vizualizări - 3 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «E vremea colindelor»

Protopopiatul Slobozia a fost și anul acesta organizatorul Festivalului «E vremea colindelor». Manifestare a ajuns deja la a 7-a ediție și reprezintă unul dintre cele mai importante evenimente de gen organizate ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2017, 18:25
(5250 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Artificiile i-au adus un dosar penal

Un  minor de 16 ani, din Urziceni, a intrat în vizorul polițiștilor după ce asupra sa au fost descoperite artificii din categoria de produse  F2, fără ca acesta să aibă dreptul legal de a le folosi ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2017, 18:15
(6419 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Se deschide «Căsuța lui Moș Crăciun»

Între 22 și 24 decembrie, în cadrul Târgului de Crăciun din centrul Sloboziei se deschide pentru prima dată «Căsuța lui Moș Crăciun». În perioada de timp amintită, între orele 17,00 și 20,00, copiii din ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2017, 18:05
(3586 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de 40 mii de lei aplicate de polițiști

În urma unor acțiuni cu caracter preventiv, polițiștii ialomițeni au aplicat 40 de sancțiuni contravenționale, în cuantum de 40 mii de lei. Sancțiunile au fost aplicate pentru infracțiuni la regimul rutier ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2017, 17:50
(3806 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni de prevenire a delincvenței juvenile și a victimizării minorilor

Prevenirea delincvenței juvenile și victimizarea minorilor, prevenirea infracțiunilor contra patrimoniului și siguranța cetățeanului reprezintă unele dintre prioritățile Poliției Române în anul 2017. Astfel ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2017, 17:25
(6640 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: I-a furat banii din mașină

Polițiștii cercetează un bărbat de 35 ani, din Movilița, sub aspectul comiterii infracțiunii de «furt calificat». Astfel, Poliția a fost sesizată de un bărbat, de 62 de ani, din județul Dâmbovița, cu privire ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2017, 16:20
(6544 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune a polițiștilor

Polițiștii ialomițeni desfășoară permanent acțiuni pentru siguranța cetățenilor, prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și liniștii publice, precum și pentru siguranța traficului rutier. ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2017, 16:10
(4004 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Beat la volan și fără permis, a acroșat alte două mașini

Marți, 12 decembrie 2017, în jurul orei 18,30, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că în localitatea Amara s-a produs un eveniment rutier soldat cu pagube materiale. Polițiștii ajunși la fața locului ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2017, 17:45
(5680 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan, sub influența băuturilor alcoolice

Doi ialomițeni, de 40 și 45 de ani, au fost depistați de către polițiștii rutieri în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile pulice deși au consumat anterior băuturi alcoolice. Cei în cauză a fost testați ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2017, 16:20
(8153 vizualizări - 0 comentarii)


Accident mortal la Rași

Marți, 12 decembrie 2017, în jurul orei 12,00, pe DJ201B, în apropiere de localitatea Rași, s-a produs un eveniment rutier soldat cu decesul unei persoane. În urma verificărilor efectuate, polițiștii ajunși ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2017, 15:40
(5511 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții la Borănești și Bărcănești

Luni, 11 decembrie 2017, polițiștii din cadrul Poliției Urziceni au organizat și desfășurat o acțiune de amploare pe raza localităților Borănești și Bărcănești, în cadrul căreia s-a urmărit asigurarea ordinii ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2017, 13:10
(5740 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: Suspect de «furt», identificat de polițiști

Polițiștii cercetează un tânăr de 14 ani, din Vlădeni, sub aspectul comiterii infracțiunii de «furt calificat». Polițiștii au identificat un minor de 14 ani, din localitatea Vlădeni, acesta fiind bănuit ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2017, 12:40
(4803 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...