Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

ANCHETĂ

Fermele fictive de vaci din Ialomița au încasat ilegal subvenții europene

Ancheta Autorității Naționale Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor a confirmat oficial

Fermele fictive de vaci din Ialomița au încasat ilegal subvenții europene

În luna noiembrie a anului trecut, Independent dezvăluia existența unor ferme fictive de vaci în Ialomița, societăți care au încasat ilegal subvenții europene timp de 3 ani, fără ca autoritățile județene să sesizeze această ilegalitate. În luna februarie a acestui an, ca urmare «a dispoziției conducerii Autorității Naționale Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor (...), o echipă din cadrul Direcției Generale de Control Oficial a realizat o verificare la nivelul DSVSA Ialomița pentru clarificarea unor aspecte legate de existența și funcționarea unor exploatații pentru care s-au solicitat subvenții APIA și/sau pentru care s-au înregistrat sesizări de fraudă sau cercetări derulate de... [citește_tot_articolul]

13 Mai 2014, 08:25 (44455 vizualizări - 20 comentarii)

ANCHETĂ

Școală ialomițeană de gravide, infractori și analfabeți

Anomaliile sistemului de învățămînt

Școală ialomițeană de gravide, infractori și analfabeți

Devenit după 25 de ani cenușăreasa societății, învățămîntul românesc capătă chipul și asemănarea acesteia. În ciuda eforturilor permanente ale corpului profesoral, elevii aleg, în locul educației, ignoranța, în locul studiului, chiulul, iar în locul bunei creșteri, indolența. Vinovați sau nu, copiii noștri nu fac decît să-i imite pe cei din jur, adică pe fiecare dintre noi. Independent a ales să consemneze astăzi o serie întreagă de anomalii constatate la nivelul școlilor și liceelor din județul Ialomița. Ele nu reprezintă imaginea sistemului, dar sînt dovada vie a faptului că acesta este viciat și incapabil să reacționeze...... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2014, 15:20 (43630 vizualizări - 39 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Noua generație de «băieți răi» ai Sloboziei

Cei mai periculoși infractori, arestați de procurorii Parchetului Județean

Noua generație de «băieți răi» ai Sloboziei

Văzut în ansamblu, orașul Slobozia pare preocupat, în general, de traiul zilnic și prea puțin de fapte rele. Realitatea este însă cu totul alta... Noapte de noapte, liniștea unui oraș în care aparent nu se petrece nimic este tulburată de noua generație a  «băieților răi». Locotenenți ai fostelor rețele organizate și conduse de frații interlopi Frusin și Gheorghe Toma sau Viorel Duțu «Pralea», noii infractori seamănă teroarea în oraș. Reprezentativi sînt Petre Buțoi, Robert Cristian Jecu și Mihail Roșca. Supranumiți de organele judiciare locale «Golanii», aceștia sînt responsabili pentru reglările de conturi petrecute în ultima perioadă în plină stradă. De cealaltă parte se află banda rivală... [citește_tot_articolul]

1 Aprilie 2014, 11:25 (64359 vizualizări - 54 comentarii)

ANCHETĂ

Ruinele primarului Constantin Sava

La Urziceni, obiectivele de importanță locală au fost abandonate

Ruinele primarului Constantin Sava

De 12 ani, primarul Constantin Sava susține că administrația condusă de el construiește o imagine europeană a celui mai uitat dintre tîrgurile de provincie din Ialomița. În ultimii ani, ieșirile megalomanice ale edilului local se reflectă direct asupra calității vieții locuitorilor. În ultimul an, investiția de 25 milioane de lei în reabilitarea rețelei de apă și canalizare a orașului a transformat municipiul într-un cîmp de luptă minat. Mai mult decît atît, în vreme ce complexul de bazine de înot continuă să-și aștepte clienții, două dintre cele mai reprezentative obiective ale municipiului se transformă în ruine. Este vorba despre fostul spital al orașului, lăsat în paragină și stadionul fostei... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2014, 17:25 (11500 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Spitalul Județean Slobozia, vaca de muls a tandemului Olaru-Zamfir

Corpul de Control al Ministerului Sănătății a făcut publice rezultatele controlului

Spitalul Județean Slobozia, vaca de muls a tandemului Olaru-Zamfir

Numiți o ilegalitate oarecare. Trafic de influență? Achiziții publice ilegale? Angajări politice? Șpagă mascată? Totul a fost posibil timp de 3 ani și mai bine în cadrul Spitalului Județean Slobozia, sub conducerea lui Vasile Olaru și a juristului Vasile Zamfir. Nu o mai spunem noi «pe surse», ci o spune OFICIAL raportul Corpului de Control al Ministerului Sănătății...
Jaf la drumul mare Așteptat vreme de mai bine de o lună, raportul Corpului de Control al Ministerului Sănătății a confirmat situația catastrofală în care a fost lăsat Spitalul Județean de fosta conducere a acestei instituții... [citește_tot_articolul]

12 Martie 2014, 12:45 (32558 vizualizări - 45 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Rețeaua «avocaților» încătușați, destructurată de anchetatori

Procurorii Parchetului Turnu Măgurele, în acțiune la Penitenciarul Slobozia

Rețeaua «avocaților» încătușați, destructurată de anchetatori

Numele a șase deținuți închiși la Penitenciarul Slobozia apar în mai multe dosare penale instrumentate de procurorii Parchetului Turnu Măgurele. Pușcăriașii de la Slobozia erau specializați în «țepe» la telefon, prin metoda «Accidentul». Sub pretextul că sînt «avocați» ai rudelor implicate în evenimente rutiere, infractorii contactau victimele cărora le pretindeau sume de bani. În urma apelurilor telefonice, escrocii au reușit să primească peste 50000 de lei de la un număr de 24 de persoane, toate domiciliate pe raza județului Teleorman. Păgubiții erau obligați să depună banii în conturi bancare, iar sumele erau ridicate de complicii infractorilor. În cursul anchetei, procurorii au reușit să identifice... [citește_tot_articolul]

7 Martie 2014, 18:40 (14328 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Sporuri ilegale la Spitalul Județean de Urgență Slobozia!

Moștenirea doctorului Olaru

Sporuri ilegale la Spitalul Județean de Urgență Slobozia!

Moștenirea lăsată la Spitalul Județean de Urgență Slobozia de doctorul Vasile Olaru poate intra lejer sub incidența legii penale. În cei 3 ani de mandat, echipa managerială a doctorului Olaru a devalizat bugetul unității sanitare. În anul de grație 2011, Curtea de Conturi Ialomița constata faptul că jumătate dintre cadrele medicale de la Slobozia au beneficiat de sporuri salariale ilegale, în cuantum de 320000 de lei. Mai mult, în urma aceluiași control s-a constatat faptul că Spitalul Județean de Urgență Slobozia datorează Casei Județene de Asigurări de Sănătate suma 11000 de lei, reprezentînd cheltuieli privind asistența medicală acordată victimelor accidentelor rutiere... Curtea de Conturi... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2014, 16:45 (36633 vizualizări - 48 comentarii)

ANCHETĂ

Furtul «controlat» de camioane l-a aruncat pe Pralea 10 ani după gratii!

Viorel Duțu, noul «star» interlop al Sloboziei

Furtul «controlat» de camioane l-a aruncat pe Pralea 10 ani după gratii!

De mai bine de o săptămînă, peisajul infracțional al Sloboziei este completat de Viorel Duțu, zis și Pralea. A devenit cunoscut o dată cu demararea cercetărilor procurorilor Parchetului Local Slobozia în dosarul «Ștampila», anchetă în care sînt cercetați și 10 angajați ai Primăriei Slobozia. Legăturile sale cu mediul infracțional sunt însă mai vechi... În săptămîna precedentă, Pralea a fost condamnat la 10 ani de închisoare într-un dosar instrumentat, de data aceasta, de Parchetul de pe lîngă Tribunalul Ialomița. Acuzat de «înșelăciune», Pralea și-a furat singur un autocamion și o remorcă, luate în leasing, iar apoi a beneficiat de banii de pe asigurare. Astfel, el a reușit să prejudicieze societatea... [citește_tot_articolul]

5 Februarie 2014, 14:50 (13240 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

 Ferme de vaci fictive pentru bani europeni

Țeapă «instituționalizată»

Ferme de vaci fictive pentru bani europeni

Timp de 3 ani, în Ialomița, la Giurgeni, un număr de 9 persoane au încasat subvenția pentru bovine, acordată de către Uniunea Europeană, fără să dețină niciun animal. Înființate doar pe hîrtie, fermele «aveau» între 30 și 500 de capete. De-a lungul perioadei în care fermele au fost subvenționate, nici oficialii locali, nici responsabilii Direcției Sanitar-Veterinare și nici cei ai Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură nu s-au sesizat cu privire la această fraudă. Declarațiile oficiale susțin la unison că ceea ce s-a întîmplat la Giurgeni este o «hibă a sistemului» și că «nicio instituție nu este vinovată». O anchetă încă nefinalizată, demarată în acest caz, confirmă faptul că frauda... [citește_tot_articolul]

26 Noiembrie 2013, 15:19 (68686 vizualizări - 28 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

«Fetițele» lui Gigi Piticu, fabrică de bani

Prostituția din Slobozia, «afacere» de milioane de euro

«Fetițele» lui Gigi Piticu, fabrică de bani

Cea mai veche meserie din lume se dovedește a fi și cea mai profitabilă. Un dosar penal instrumentat de procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia, recent trimis în fața instanței, demonstrează acest aspect. Documentul face referire la rețeaua de prostituate a proxenetului Gheorghe Toma, zis și Gigi Piticu... În 3 ani, prostituatele racolate de «peștele» slobozean au produs un milion de euro în Italia și Spania. Banii «fetițelor» erau investiți în case, mașini, ceasuri și bijuterii de lux... Luate la întrebări de procurori, «fetițele» au declarat că în străinătate lucrau ca «menajere»...

Lista «fetițelor» lui Gigi Piticu... [citește_tot_articolul]

30 Octombrie 2013, 09:25 (16746 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Război pentru contractele de pază în instituțiile statului

Progroup Training SRL, firmă datoare-vîndută la stat

Război pentru contractele de pază în instituțiile statului

În ultimii ani, agenții de pază de la intrarea în instituțiile statului au devenit o prezență obligatorie. În spatele acestei măsuri de protecție se ascunde însă o afacere de milioane de lei anual... Banii sînt plătiți, firesc, din bugetul statului. Iar firmele de pază, la fel de firesc, nu-și plătesc taxele și impozitele către stat. Scandalul Progroup Training este o dovadă indubitabilă că oficialii instituțiilor sînt conștienți de ilegalitățile din sistem și le susțin. Sau, în cel mai bun caz, le tolerează...

Progroup Training sau lupul-paznic la oile statului
Cea mai mare firmă... [citește_tot_articolul]

22 Octombrie 2013, 02:41 (32438 vizualizări - 24 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Juristul Zamfir protejează afacerea ANDALEX

Scandal public la Spitalul Județean Slobozia

Juristul Zamfir protejează afacerea ANDALEX

Firma Andalex SRL parazitează de 4 ani Spitalul Județean Slobozia... Juristul Vasile Zamfir este acuzat de organizarea unor licitații trucate pentru transportul dializaților, firmele concurente fiind blocate de proceduri birocratice absurde. Miza contractului se ridică la 1,7 milioane de lei. Managerul spitalului, dr Vasile Olaru, susține că va relua procedura de atribuirea a contractelor dacă prețurile oferite vor fi mai mici...

O afacere de 40 mii de lei lunar
Conform legii, Spitalul Județean Slobozia are obligația de a asigura transportul pacienților hemodializați, transportul... [citește_tot_articolul]

16 Octombrie 2013, 18:35 (24474 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Laura Codruța Kövesi «supervizează» Ialomița

Laura Codruța Kövesi «supervizează» Ialomița

Recenta trimitere în judecată a patru interlopi din Urziceni scoate la iveală amănunte uluitoare despre clanul Drabi, cea mai mare grupare infracțională specializată în cămătărie din zonă... În anul 2011, respectiva rețea a fost anihilată la ordinul Laurei Codruța Kövesi. Documentele de urmărire penală arată faptul că toți cei 21 de cămătari ai grupării aveau relații de prietenie cu polițiștii și procurorii din Urziceni...

O anchetă complicată
Dosarul cu numărul 1974/98/2013, înregistrat la secția Penală a Tribunalului Ialomița, este unul cu greutate. Aparent obscure, cele 3 volume... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2013, 12:10 (13627 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Medicul Ioan Mănăilă, suspectat de moartea unui bebeluș

Caz de malpraxis la Spitalul Județean Slobozia

Medicul Ioan Mănăilă, suspectat de moartea unui bebeluș

Moartea unui bebeluș la cîteva ore după naștere atrage noi suspiciuni de malpraxis la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Acuzațiile privind decesul copilului planează asupra medicului Ioan Mănăilă, obstetricianul care a asistat-o la naștere pe mama nou-născutului. Surse din cadrul unității medicale susțin faptul că doctorul ar fi efectuat eronat o procedură care i-ar fi pus în pericol viața micuțului... O anchetă internă a fost deschisă în acest caz, iar dacă medicul va fi găsit vinovat el va fi tras la răspundere.

Drama unei mame de înger
Moartea bebelușului născut în Maternitatea... [citește_tot_articolul]

12 Septembrie 2013, 10:27 (70139 vizualizări - 83 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Mită sub formă de «CAR țigănesc»

Ultimele condamnări în dosarul «Șpagă la Poliția Rutieră»

Mită sub formă de «CAR țigănesc»

Condamnările în dosarul «Șpagă la Poliția Rutieră» s-au finalizat. Ultimii doi polițiști acuzați de «luare de mită sub formă continuată» și «efectuarea de operațiuni financiare cu acte de comerț în interes personal», în cea mai mare anchetă penală din istoria Poliției ialomițene, au primit din partea judecătorilor Tribunalului Ialomița pedepse cu suspendare. Este vorba despre agenții Alexandru Lascu și Cornel Ciriblan. În fața instanței, aceștia s-au declarat nevinovați, susținînd că banii proveniți din mita pe care o pretindeau șoferilor erau, de fapt, «un CAR țigănesc, pe care-l jucam cu toții»...

O anchetă ca la carte... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2013, 18:20 (22413 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Ialomița interlopă...

18 grupuri infracționale, în vizorul Poliției

Ialomița interlopă...

Ialomița este un județ sărac, însă cu un grad ridicat de infracționalitate. «Cămătărie», «proxenetism» sau «trafic de persoane» sînt doar cîteva dintre faptele penale comise de membrii marilor clanuri interlope din județ. De la vest la est, lumea interlopă din Ialomița este guvernată de clanurile Duduienilor, Ritaxon sau Severin, în zona Urziceniului, în timp ce la Slobozia sînt prezente clanurile Frusin și Dincă. La fel de «celebri» sînt și țiganii din Țăndărei, care au exploatat în Anglia peste 180 de minori... Fiecare dintre aceste rețele de infractori urmărește să-și impună supremația... Lupta pentru putere din interiorul lumii interlope degenerează în adevărate scandaluri publice. Deznodămîntul... [citește_tot_articolul]

22 Martie 2013, 17:36 (22645 vizualizări - 14 comentarii)

ANCHETĂ

«Ajutor pentru Sănătate Ialomița» sau «HOȚUL care strigă „Hoții!“»

Mare e grădina Spitalului Județean Slobozia

«Ajutor pentru Sănătate Ialomița» sau «HOȚUL care strigă „Hoții!“»

La jumătatea lunii februarie 2013, ziarul nostru făcea publică o escrocherie flagrantă în care erau implicați directorul Spitalului Județean Slobozia, Vasile Olaru, directorul economic Adrian Berbece, dar și juristul acestei instituții, Vasile Zamfir. Concret, sub directa îndrumare a celor trei oficiali, angajații instituției înșelau pacienții obligîndu-i să doneze bani pentru Asociația «Ajutor pentru Sănătate Ialomița». Înființată în data de 10 ianuarie, special în acest scop, Asociația a reușit să colecteze de la pacienți, în decursul lunii februarie, între 1000 și 1500 lei zilnic. Imediat după publicarea articolului (în cadrul căruia doi dintre cei trei responsabili nominalizați au fost citați... [citește_tot_articolul]

13 Martie 2013, 12:36 (13377 vizualizări - 9 comentarii)

ANCHETĂ

Chemgas, cel mai mare datornic al județului

Unde se duc banii, cînd se duc?

Chemgas, cel mai mare datornic al județului

La jumătatea săptămînii precedente, salariații Chemgas (fostul Amonil) au fost pe punctul de a declanșa un conflict de muncă, în încercarea de a obliga patronatul la plata salariilor restante. Protestul spontan din fața Combinatului a fost înăbușit în promisiuni. Însă problema rămîne... Chemgas are probleme serioase de management, salariații sînt nemulțumiți, producția este sub previziunile anuale... Iar pentru ca tabloul acestei «găuri negre» a industriei ialomițene să fie complet, vă informăm că societatea este și cel mai mare datornic al județului...

Un protest înăbușit în... promisiuni... [citește_tot_articolul]

6 Martie 2013, 19:02 (13231 vizualizări - 12 comentarii)

ANCHETĂ

«Danii» de 8 milioane de euro pentru latifundiarii ialomițeni

Materiale didactice din fonduri europene, scoase «la produs»

«Danii» de 8 milioane de euro pentru latifundiarii ialomițeni

Un număr record de materiale didactice, constînd în utilajele agricole cu care au fost dotate 7 Școli de Artă și Meserii din județ, au dispărut din inventarele Inspectoratului Școlar Ialomița. Oficialii Inspectoratului Școlar au descoperit, în urma unui control intern, faptul că respectivele materiale didactice au fost «donate» unor latifundiari locali. Tractoare, combine, remorci sau mașini de adunat fînul au părăsit ilegal curțile școlilor și au ajuns pe cîmpurile marilor agricultori... Totul printr-o simplă semnătură a unor procese-verbale de predare-primire! «Dania» a avut drept pretext «lipsa unui spațiu adecvat care să asigure securitatea și integritatea utilajelor», se arată într-un document... [citește_tot_articolul]

24 Octombrie 2012, 08:42 (8330 vizualizări - 1 comentariu)

ANCHETĂ

Polițiștii-infractori, mituiți «în echipă»

Dosarul «Șpagă la Poliția Rutieră»

Polițiștii-infractori, mituiți «în echipă»

Serviciul Poliției Rutiere Ialomița, devenit butoi cu pulbere luna trecută, a primit fitil. Probele adunate de procurori în dosarul «Șpagă la Poliția Rutieră» au început să iasă la iveală. O serie de înregistrări audio-video în care erau surprinși agenții acuzați de «luare de mită» au ajuns în atenția opiniei publice. «Materialul» arată cum polițiștii «manevrau» șpăgile «în echipă»: «Ia-l p-ăsta, ia-l p-ăsta cu camionul! (...) Ce? Decît să-i dau amendă mai bine... (...) Dă să mă duc să-i pun în ceva... (...) Ne iertăm unul pe altul, cică! (...) Imaginile arată cum agentul M.G. ia banii și oferă agentului A.A. Acesta îi pune pe suportul de la schimbătorul de viteză». Între timp, dosarul... [citește_tot_articolul]

27 Septembrie 2012, 17:45 (60313 vizualizări - 62 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
260 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

AJOFM Ialomița: 124 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, luni, 1 septembrie 2014, sînt disponibile 124 locuri de muncă. Cele mai multe posturi sînt ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2014, 11:20
(5799 vizualizări - 1 comentariu)


Amara: Femeie salvată de pompieri dintr-o fîntînă

O femeie în vîrstă de 63 de ani, din orașul Amara, s-a aruncat în această dimineață într-o fîntînă aflată pe cîmp, la aproximativ 1 km distanță de oraș. Strigătul după ajutor al acesteia a fost auzit de ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2014, 10:15
(5773 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Un tînăr de 23 de ani, din orașul Fierbinți Tîrg, a fost depistat de către polițiștii rutieri pe raza localității de domiciliu în timp ce conducea un scuter, deși anterior consumase băuturi alcoolice. ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2014, 09:40
(4031 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Acțiunea «Blocada», în derulare

Polițiști din toate structurile operative ale Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au fost angrenați, în perioada 29-31 august a.c., în executarea unei serii de acțiuni în sistem integrat și ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2014, 09:05
(6798 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița controlează exploatațiile de animale

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomita informează că, în această perioadă, se desfășoară controlul/supracontrolul la fața locului, în exploatațiile de bovine, ovine ...[citește_toată_știrea]

27 August 2014, 15:25
(6986 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: A furat capra vecinului

Polițiștii feteșteni cercetează un tînăr, în vîrstă de 29 de ani, din Fetești, sub aspectul săvîrșirii infracțiunii de «furt calificat». Cel în cauză este bănuit că a sustras din curtea unui consătean caprine ...[citește_toată_știrea]

27 August 2014, 14:20
(5517 vizualizări - 0 comentarii)


Razie la Căzănești

Polițiștii Serviciului Investigarea Fraudelor, Serviciului Rutier și Poliției Orașului Căzănești au acționat pe raza localității, pe linia prevenirii și combaterii faptelor antisociale. Polițiștii au acționat ...[citește_toată_știrea]

27 August 2014, 12:25
(6347 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Braconierii, în vizorul Poliției

Efective din cadrul Poliției Municipiului Fetești au desfășurat în cursul zilei de marți, 26 august a.c., o acțiune pentru prevenirea și combaterea faptelor de braconaj piscicol, a transportului și comercializării ...[citește_toată_știrea]

27 August 2014, 11:10
(7137 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Județul la control

Marți, 26 august 2014, polițiștii Rutieri și de Ordine Publică au acționat pe arterele rutiere județene, în scopul prevenirii și combaterii infracțiunilor pe linie de circulație rutieră. Astfel, au fost ...[citește_toată_știrea]

27 August 2014, 10:05
(5779 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Pieton acroșat pe trecere de autoturismul unui șofer de 81 de ani

Aflat la volanul unui autoturism, un bătrîn de 81 de ani, din București, a provocat un accident de circulație pe raza comunei Coșereni. Șoferul octogenar a lovit cu mașina un pieton. Respectivul pieton ...[citește_toată_știrea]

26 August 2014, 15:25
(8080 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Șofer prins băut la volan

Un șofer de 34 de ani, din Căzănești, s-a ales cu un dosar penal după ce a fost prins conducînd sub influența băuturilor alcoolice. Valoarea alcoolemiei respectivului conducător auto era destul de mare ...[citește_toată_știrea]

26 August 2014, 12:40
(6842 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Rezultatele acțiunii «Blocada»

Acțiunea polițiștilor ialomițeni denumită «Blocada», demarată în perioada 22-24 august a.c., a avut rezultate surprinzătoare. În toată această perioadă de timp, oamenii legii au aplicat peste 400 de sancțiuni ...[citește_toată_știrea]

26 August 2014, 11:20
(7306 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Prins la furat de cereale

În prag de recoltare, culturile sînt amenințate de hoți. Un tînăr din Bordușani a fost prins de polițiști în timp ce transporta cu o căruță peste 400 kilograme de porumb furat, firește, de pe terenurile ...[citește_toată_știrea]

26 August 2014, 10:25
(5699 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Începe «Festivalul Clătitelor»

Stațiunea Amara este din nou în sărbătoare. Primăria orașului și Consiliul Local organizează o nouă ediție a «Festivalului Clătitelor». La ediția din acest an participanții sînt îndemnați la mișcare și ...[citește_toată_știrea]

22 August 2014, 16:35
(9485 vizualizări - 0 comentarii)


Mărculești: Înșelat prin metoda «Accidentul»

Escrocii care înșeală oamenii prin metoda «Accidentul» au reușit să scoată din buzunarul unui bătrîn din comuna ialomițeană Mărculești 8000 lei. Polițiștii au deschis o anchetă în acest caz. O voce necunoscută ...[citește_toată_știrea]

22 August 2014, 14:10
(7292 vizualizări - 5 comentarii)


Fetești: Arestată după 5 ani

O femeie, de 38 de ani, din Fetești a ajuns în sfîrșit în spatele gratiilor după ce s-a sustras pedepsei cu închisoarea la care a fost condamnată de judecători. Inculpata s-a ascuns de organele judiciare ...[citește_toată_știrea]

22 August 2014, 12:55
(7163 vizualizări - 0 comentarii)


Mesaj important de la APIA pentru rentierii ialomițeni

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița reamintește că, pentru a intra în posesia rentei viagere cuvenite pentru anul 2013, rentierii trebuie să se prezinte pînă la ...[citește_toată_știrea]

22 August 2014, 11:45
(7815 vizualizări - 1 comentariu)


Sudiți: Agricultor pe un teren «minat»

Un localnic din comuna Sudiți a făcut o descoperire mai puțin obișnuită. În timp ce executa lucrări agricole, omul a descoperit două proiectile de artilerie, ce datează din timpul celor două mari conflagrații ...[citește_toată_știrea]

22 August 2014, 10:20
(6667 vizualizări - 0 comentarii)


«Jandarmeria pe înțelesul tuturor», la Tabăra «Pavilioane» Amara

În această săptămînă, jandarmii ialomițeni s-au aflat în misiune în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara. Oamenii legii le-au explicat copiilor cazați aici rolul și importanța misiunilor Jandarmeriei ...[citește_toată_știrea]

22 August 2014, 09:50
(6729 vizualizări - 0 comentarii)


Intervenții ale pompierilor ialomițeni

Fumul dens ce se observa vineri, 15 august a.c., în jurul orei 20,30, din interiorul unei librării din orașul Țăndărei, i-a determinat pe cetățenii din zonă să alerteze pompierii, cu precădere că spațiul ...[citește_toată_știrea]

18 August 2014, 16:05
(5637 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: «Ziua informării dedicate șomerilor cu privire la serviciile EURES»

La sfîrșitul lunii iulie 2014, AJOFM Ialomița a organizat «Ziua informării dedicate șomerilor cu privire la serviciile EURES», eveniment al cărui scop a fost acela de a informa persoanele aflate în căutarea ...[citește_toată_știrea]

18 August 2014, 14:30
(6763 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Beat la volan, a tamponat un alt autoturism

Poliția Fetești a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza localității s-a produs un accident rutier soldat cu pagube materiale. În timp ce un bărbat, de 43 de ani, din Fetești, conducea un autoturism ...[citește_toată_știrea]

18 August 2014, 13:00
(4792 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Slobozia: Bătrînă de 74 de ani, acroșată pe trecerea de pietoni

Un accident rutier s-a petrecut duminică, 17 august a.c., în jurul orei 16,45, pe raza municipiului Slobozia. În timp ce un tînăr, în vîrstă de 23 de ani, din județul Brăila, conducea un autoturism pe strada ...[citește_toată_știrea]

18 August 2014, 12:40
(5487 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Andrășești: Accident din cauza neatenției

Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că vineri, 15 august 2014, în afara localității Andrășești, s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea a două persoane. Astfel, în jurul orei 4,45, în timp ...[citește_toată_știrea]

18 August 2014, 10:10
(6180 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Alege Viața!», acțiune pentru prevenirea accidentelor rutiere

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița desfășoară, în perioada 18-24 august a.c., o acțiune preventivă pentru reducerea numărului de accidente rutiere produse pe fondul nerespectării vitezei, circumscrisă ...[citește_toată_știrea]

18 August 2014, 08:50
(4683 vizualizări - 0 comentarii)


Sfîntu Gheorghe: Tînăr de 19 ani, reținut după ce a furat un autoturism

Polițiștii au identificat și reținut un tînăr, de 19 ani, după ce a sustras un autoturism din fața unei locuințe din comuna Sfîntu Gheorghe. Poliția a fost sesizată miercuri, 13 august a.c., de către un ...[citește_toată_știrea]

14 August 2014, 16:20
(7058 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: 200 de polițiști în stradă de «Sfînta Maria»

Aproximativ 200 de polițiști vor fi la datorie, pe timpul manifestărilor prilejuite de Sărbătoarea Adormirii Maicii Domnului (Sfînta Maria), pentru asigurarea climatului de ordine și siguranță publică. ...[citește_toată_știrea]

14 August 2014, 15:15
(4487 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Cereri de plată privind bunăstarea porcinelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomita reamintește că, pînă la data de 18 august 2014, inclusiv, se depun Cererile de plată pentru Măsura 215-pachet a)-plăți privind ...[citește_toată_știrea]

13 August 2014, 17:40
(5693 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Biciclist băut, acroșat de un autoturism al cărui șofer a părăsit locul accidentului

Poliția a fost sesizată marți, 12 august a.c., cu privire la faptul că pe raza municipiului Urziceni s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. În timp ce un bărbat, de 45 de ani, din ...[citește_toată_știrea]

13 August 2014, 15:35
(8789 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Bărcănești: Prins la volan cu un permis de conducere fals

Polițiștii Secției Rurale Coșereni au oprit pentru control în trafic, pe raza comunei Bărcănești, un autoturism condus de un localnic, de 25 de ani. Cu ocazia controlului documentelor, tînărul a prezentat ...[citește_toată_știrea]

13 August 2014, 10:55
(7785 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
@ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...