Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România

La Gura Ialomiței

A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România

În localitatea Gura Ia­lomiței a fost construită a doua cea mai mare instalație de stocare a energiei verzi din România. Investiția a fost realizată de Aukera Ener­gy, parte a grupului Atlas­Invest, o importantă compa­nie din sectorul energetic al cărei sediu se află în Belgia.

 

Capacitate mare de stocare Datele Transeletrica arată că instalația de la Gura Ialomiței are o capacitate de stocare de 150 MW/300 MWh, fiind considerată a doua cea mai mare unitate de stocare din România. Prima fost construită la Florești de către Nova Power and... [citește_tot_articolul]

21 Iunie 2026, 09:55 (794 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști

Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști

La sfârșitul săptămânii precedente, navele de croazieră «L'Europe» și «Vivaldi» au acostat simultan la Punctul de Acostare «Regina Maria» din Stelnica. Realizat de Consiliul Județean Ialomița în colaborare cu Primăria Comunei Stelnica, Punctul de Acostare «Regina Maria» Stelnica a devenit un punct de interes pe traseele turistice fluviale europene. Sosirea constantă a navelor de croazieră confirmă prezența județului Ialomița pe harta turismului internațional și contribuie la promovarea valorilor locale. «Dunărea evidențiază potențialul turistic al localității Stelnica și, implicit, al județului Ialomița. Această investiție... [citește_tot_articolul]

20 Iunie 2026, 10:15 (576 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești

Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești

Proiectul celor 5 blocuri destinate tinerilor specialiști din Educație și Sănătate care profesează la Fetești se apropie de final. Administrația locală susține că lucrările de construire a imobilelor sunt aproape terminate. Blocurile au fost construite cu fonduri acordate de Uniunea Europeană prin Planul Național de Redresare și Reziliență.

 

Investiție unică în județ Cele 5 blocuri au fost proiectate pentru a veni în sprijinul specialiștilor din Educație și Sănătate care lucrează pe raza municipiului Fetești. Investiția este unică la nivelul județului tocmai pentru... [citește_tot_articolul]

19 Iunie 2026, 12:40 (1299 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița

Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița

Rolul Agenției Naționale de Integritate este de a evidenția acele cazuri în care funcționarii publici sau aleșii locali în­calcă legea. De foarte multe ori, aceste constatări sunt eviden­țiate mult prea târziu, astfel încât cei asupra cărora planează suspiciunile nu mai pot fi trași la răspundere pentru fap­tele pe care le-au comis. Și în Ialomița există astfel de precedente, ultimul având-o în prim-plan pe Nicoleta Toma, fost primar al Țăn­dăreiului, în prezent doar consilier jude­țean. Un alt exemplu, este cel al secretarului comunei Balaciu, pe care ANI l-a acuzat de «conflict de interese administrativ»... [citește_tot_articolul]

19 Iunie 2026, 10:05 (2019 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Sfințirea Bisericii «Sfântul Dimitrie cel Nou» din Fundata/Perieți

Sfințirea Bisericii «Sfântul Dimitrie cel Nou» din Fundata/Perieți

La împlinirea a 75 de ani de la «Deportarea în Bărăgan», marți, 9 iunie 2026, a fost sfințită Biserica «Sfântul Dimitrie cel Nou» din satul Fundata/comuna Perieți. PS Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, a săvârșit slujba de sfințire, alături de înaltul ierarh slujind preacucernicii părinți consilieri, respectiv Florin Ionescu, Cristi Gavrilă, Marius-Gabriel Purcărea, Nicușor Silviu Dascălu și Andrei Cornel Petre, precum și Laurențiu Cioranu, preot paroh și protopop de Slobozia, Aurel Berbec, protopop de Urziceni, Marian Pătărlăgeanu, protopop de Fetești, preoți, arhidiaconi și diaconi. Episcopul Sloboziei și Călărașilor, PS Vincențiu... [citește_tot_articolul]

18 Iunie 2026, 14:50 (1078 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița

Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița

Pe lângă cei 500 km de drumuri județene, Consiliul Județean Ialomița are în administrare și 10 poduri care traver­sează fie căi ferate, fie râul Ialomița. Cele mai multe dintre acestea au nevoie de reparații, dar sursele de finanțare pentru aceste investiții sunt greu de identificat. Și în cazul podu­rilor din Țăndărei și Bucu, administrația județeană a așteptat aproape 8 ani până când a reușit să convingă Uniunea Europeană să-i aloce banii.

 

Lipsă de bani pentru reparația podurilor În urmă cu o săptămână, Consiliul Județean... [citește_tot_articolul]

18 Iunie 2026, 09:45 (5679 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

Concurs pentru director general la Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița

Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

Bârfele care circulă nestingherite, acelea de necrezut dar luate în seamă, dau drept sigură înscrierea în cursa pentru șefia Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița a două nume, respectiv Vasile Zamfir și Marinela Radu. Acuma, cele două dosare recepționate de CNAS poartă două numere amestecate cu litere, că la concursurile astea cu ștaif așa se poartă (vezi cazul concursului directorului adjunct de la DGASPC Ialomița!), respectiv HRM4171IL și HRM4308IL. Pentru moment... [citește_tot_articolul]

17 Iunie 2026, 11:25 (4941 vizualizări - 17 comentarii)

EVENIMENT

Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia

Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia

A devenit deja o obișnuință pentru reprezentanții Consiliului Local Slobozia și ai Primăriei Slobozia să fie lipsiți de «transparență» în legătură cu organizarea ședințelor Consiliului Local. Aleșii locali au fost anunțați luni, 15 iunie 2026, cu privire la faptul că marți, 16 iunie 2026, se organizează o ședință de îndată. Mai mult, acestora le-au fost puse la dispoziție doar o parte a proiectelor de hotărâri pe care trebuie să le voteze. Restul de documente le-au fost înaintate cu câteva ore înainte de începerea ședinței.

 

Primăria Slobozia încalcă legea... [citește_tot_articolul]

17 Iunie 2026, 07:50 (2141 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Amenzi de peste 200 mii de lei pentru «slaba gestionare a câinilor fără stăpân»

În Ialomița

Amenzi de peste 200 mii de lei pentru «slaba gestionare a câinilor fără stăpân»

bonus: Primăria Amara își extinde adăpostul pentru câini fără stăpân

Legea obligă administrațiile locale să amenajeze adăposturi pentru animalele abandonate. În Ialomița, din 66 de locali­tăți, doar 4 au reușit să înființeze astfel de spații. Restul încearcă să gestioneze problema «animalelor fără stăpân», în special câini, prin încheierea de colaborări cu primăriile care au adăposturi. Modul în care administrațiile locale gestionează această problemă este analizat de Biroul pentru Poliția Animalelor, structură a Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. Datele arată că, în perioada ianuarie 2025-mai 2026, oamenii legii au aplicat sancțiuni de peste 200 mii de lei pentru «slaba... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2026, 15:15 (1768 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Centrul de Sănătate Mintală și Prevenirea Adicțiilor din Slobozia, fără specialiști

Centrul de Sănătate Mintală și Prevenirea Adicțiilor din Slobozia, fără specialiști

Reorganizarea Agenției Naționale Antidrog a dus la desființarea Cen­trelor Locale Antidrog și transformarea acestora în Centre de Sănătate Mintală și Prevenirea Adicțiilor, la nivelul fiecărui județ. În Ialomița, această entitate se află în administrarea Spitalului Județean de Urgență Slobozia și oferă servicii de monitorizare și consiliere persoanelor care se confruntă cu adicții. Este vorba atât despre adicțiile provocate de substanțele interzise sau alcool, cât și de adicțiile comportamentale. «Acti­vitatea Centrului se desfășoară cu dificultate, din cauza lipsei de personal!» susțin oficialii spitalului din Slobozia. Angajarea de cadre medicale... [citește_tot_articolul]

15 Iunie 2026, 12:25 (1657 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Zilele Comunelor», evenimente de sute de mii de lei

austeritatea bugetară în Ialomița

«Zilele Comunelor», evenimente de sute de mii de lei

Cu toate discuțiile despre austeritatea bugetară, cele mai multe dintre primăriile ialomițene continuă să aloce sute de mii de lei pentru organizarea «Zilelor Comunei». Astfel, spectacole cu artificii și artiști mai mult sau mai puțin cunoscuți pe post de invitați se desfășoară în mai toată Ialomița, edilii, indiferent de coloratura politică, «fericindu-și» concetățenii.

 

«Zilele Comunei», de la Făcăeni la Drăgoești În Ialomița, așa cum am mai precizat, austeritatea nu se referă la banii publici. Cu toate măsurile de austeritate... [citește_tot_articolul]

15 Iunie 2026, 07:50 (2245 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

APIA Ialomița a primit peste 7300 de cereri pentru plata unică pe suprafață

APIA Ialomița a primit peste 7300 de cereri pentru plata unică pe suprafață

Campania de primire a Cererilor Unice de Plată aferente anului 2026 s-a încheiat oficial. Potrivit repre­zentanților Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Structura Centrală, la nivelul jude­țului Ialomița au fost primite peste 7300 de cereri, aferente unei supra­fețe de peste 373 mii de hectare.

 

Începe verificarea cererilor O dată cu încheierea campaniei de primire a cererilor pentru plata unică pe suprafață, APIA, prin structurile sale teritoriale, începe procedura de verificare a solicitărilor. Schema de plată unică pe suprafață... [citește_tot_articolul]

13 Iunie 2026, 10:05 (1047 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia

Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia

bonus: Procese în instanță cu Avicola SA

O analiză financiară a Urban SA Slobozia arată că ope­ratorul de apă are de recuperat creanțe de 7,3 milioane de lei de la abonați. Sumele s-au adunat în ultimii 3 ani. Mai mult, operatorul regional de apă și canalizare trebuie să achite la rândul său datorii către furnizori de 4,9 milioane de lei și să ramburseze ratele creditelor accesate de către fosta conducere a firmei.

 

Mii de abonați, restanțe de milioane de lei Scandalurile generate de poluarea olfactivă din Slobozia au îndreptat atenția opiniei publice spre modul în care operatorul regional... [citește_tot_articolul]

12 Iunie 2026, 09:50 (3019 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Drepturi câștigate în instanță de profesorii Școlii Gimnaziale Sălcioara

Drepturi câștigate în instanță de profesorii Școlii Gimnaziale Sălcioara

Curtea de Apel București obligă Școala Gimnazială Sălcioara, printr-o sentință definitivă, să deconteze contravaloarea navetei profesorilor care vin la școală cu mijloace de transport proprii. Inițial, dascălii pierduseră procesul, după ce Tribunalul Ialomița a respins cererea de chemare în judecată.

 

Curtea de Apel București, de partea profesorilor din Sălcioara La începutul anului școlar 2025-2026, profesorii navetiști din Sălcioara au solicitat decontarea navetei pentru perioada ianuarie-iunie 2025. Conducerea unității de învățământ a respins solicitarea... [citește_tot_articolul]

11 Iunie 2026, 12:20 (1825 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor

Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor

În timp ce primarul Alexandru Potor propagă în spațiul public fanteziile sale administrative, precum construcția unei stații de epurare sau amenajarea unui nou front de captare pentru apa potabilă, proiectele care ar fi realizabile sunt tratate cu indiferență de edil. Unul dintre acestea este cel referitor la reabilitarea Ștrandului Municipal. Sunt 2 ani de când Consiliul Local Slobozia a aprobat, printr-o hotărâre, modernizarea obiectivului, iar administrația Potor tratează investiția cu indiferență.

 

Un obiectiv «în conservare» Î... [citește_tot_articolul]

11 Iunie 2026, 09:50 (4393 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Rețele Electrice România accelerează instalarea contoarelor inteligente: 178.000 de dispozitive noi în 2026 și un grad de acoperire de 67% la finalul anului

Rețele Electrice România accelerează instalarea contoarelor inteligente: 178.000 de dispozitive noi în 2026 și un grad de acoperire de 67% la finalul anului

advertorial

Rețele Electrice România, operatorul de distribuție parte a grupului PPC, introduce de anul acesta o nouă generație de contoare, cu sistem hibrid de transmitere a datelor, și se menține lider pe segmentul contorizării inteligente din România

Programul de implementare a contoarelor inteligente derulat de Rețele Electrice România, operatorul de distribuție parte a grupului PPC, continuă în ritm susținut în acest an. Compania urmează să ajungă, până la finalul lui 2026, la un grad de acoperire a contorizării inteligente de 67%, cu un total de 2,164 milioane de contoare instalate în cele... [citește_tot_articolul]

11 Iunie 2026, 09:15 (1479 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Podul rutier peste râul Ialomița din Țăndărei, demolat de constructori

Podul rutier peste râul Ialomița din Țăndărei, demolat de constructori

Lucrările de construire a podului rutier peste râul Ialomița din orașul Țăndărei au început oficial. La doar 3 zile de la închiderea circulației, constructorii au demolat complet podul. În perioada următoare, aceștia vor construi un drum de șantier în albia râului, necesar desfășurării lucrărilor. Drumul va fi folosit și pentru circulația pietonală sau a vehiculelor de intervenție ale Poliției, Jandarmeriei, ISU și Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița.

 

Lucrările, oficial începute La începutul acestei săptămâni, constructorul... [citește_tot_articolul]

10 Iunie 2026, 10:10 (9679 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Licitație publică pentru reabilitarea malurilor Brațului Borcea din zona Stelnica

După 3 ani

Licitație publică pentru reabilitarea malurilor Brațului Borcea din zona Stelnica

bonus: Lucrări de consolidare pentru digul de pe râul Ialomița

Administrația Națională Apele Române anunță organizarea unei licitații publice privind proiectul de reabili­tare a malurilor Brațului Borcea din zona Stelnica. Licitația vizează realizarea serviciilor de proiectare ale «Punerii în siguranță a digului pe malul drept al fluviului Dunărea, pe brațul Borcea, în zona comunei Stelnica». Valoarea acestui proiect este de peste 1,5 milioane de lei, potrivit datelor oficiale.

 

Malul Brațului Borcea, din nou în atenția autorităților Primele demersuri privind reabilitarea malului drept al Brațului ... [citește_tot_articolul]

8 Iunie 2026, 12:55 (1642 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Lipsă de dotări și medici specialiști în cabinetele medicale școlare din Ialomița

Lipsă de dotări și medici specialiști în cabinetele medicale școlare din Ialomița

Zeci de unități școlare din Ialomița, în special din mediul rural, așteaptă în­ființarea cabinetelor medicale. Chiar și unitățile de învățământ care dețin astfel de cabinete întâmpină probleme, din cauza lipsei personalului medical. La nivelul județului Ialomița își desfășoară activitatea 54 de cadre medicale în cabinetele școlare, însă numărul acestora ar trebui să fie dublu.

 

O situație care trenează de ani Școlile din Ialomița au 28 de cabinete medicale, iar toate există în mediul urban. În cadrul acestor... [citește_tot_articolul]

7 Iunie 2026, 10:20 (1888 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Centrul Multifuncțional pentru Tineret «Anghel Saligny» din Fetești, finalizat până la sfârșitul anului 2026

Centrul Multifuncțional pentru Tineret «Anghel Saligny» din Fetești, finalizat până la sfârșitul anului 2026

Pe strada Jandarmeriei din Fetești, la viitorul Centru Multi­funcțional pentru Tineret «Anghel Saligny» lucrările au fost reluate. După ce primul constructor a executat doar 30% din lucrări și a abandonat șantierul, Primăria Fetești a decis contractarea unui credit bancar și s-a parafat un nou contract de execuție. «S-au salvat astfel fondurile europene pe care municipiul Fetești risca să le returneze dacă nu s-ar fi finalizat proiectul...» declară primarul Feteștiului, Laurențiu Șonchereche. «Acest obiectiv face parte dintr-un proiect european de 4,7 milioane de euro, inițiat la începutul anului 2022 prin contractul semnat între Primăria Fetești... [citește_tot_articolul]

6 Iunie 2026, 09:55 (1421 vizualizări - 1 comentariu)

Luni 22 Iun 2026
238 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Serviciul extern de securitate și sănătate în muncă AVD EXPERT

angajează
INSPECTOR SECURITATEA MUNCII
Cerințe minimale:
-Curs de securitate și sănătate
în muncă-durata 80 ore
-Permis conducător auto
categoria B
Constituie un avantaj:
-curs cadru tehnic domeniul PSI
sau inspector de protecție civilă
și autorizație de operator de RSVTI
Informații suplimentare:
șos. Amara, nr. 19, incinta AMPA,
birou 11, loc. Slobozia,
telefon 0725/016.262

22 Martie 2016, 21:05


Traian: Nou-născut, ucis de nitriții din apă

În urmă cu o săptămînă, doi frați gemeni, de două luni, din localitatea Traian, au ajuns la Spitalul Județean de Urgență Slobozia în stare gravă, intoxicați cu nitriți. Copiilor le-a fost pregătit laptele ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2016, 20:15
(9190 vizualizări - 1 comentariu)


Cetățeni străini depistați cu ședere ilegală în Ialomița

Polițiștii Inspectoratului General pentru Imigrări-Biroul  pentru Imigrări Ialomița, în baza mecanismului de cooperare integrată pentru combaterea șederii ilegale și a traficului de migranți, ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2016, 18:55
(3481 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: A căzut cu motocicleta

Luni, 21 martie 2016, în jurul orei 18.00, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza municipiului Urziceni s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2016, 17:55
(6856 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni

Pește fără documente de proveniență și unelte de pescuit comercial au fost confiscate de polițiști în urma unor controale efectuate în trafic. Doi bărbați de 26, respectiv 32 de ani, ambii din orașul Amara ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2016, 17:10
(6118 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni au plantat copaci de «Ziua Internațională a Pădurii»

Polițiștii Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au plantat luni, 21 martie 2016, puieți din specia paltin, la sedii ale posturilor de poliție comunale și la sediile polițiilor municipale și ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2016, 19:40
(5480 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Navigare în siguranță pe internet

Peste 200 de elevi din cadrul Liceului de Arte «Ionel Perlea» și Liceului Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza», ambele din Slobozia, au fost informați despre navigarea în siguranță în mediul online. Astfel ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2016, 19:20
(6735 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Polițiștii rutieri au depistat pe șoselele județului patru bărbați, cu vîrste cuprinse între 26 și 64 de ani, care conduceau autovehicule pe drumurile publice deși anterior au consumat băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2016, 18:45
(5036 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 accidente, 5 răniți

În acest sfîrșit de săptămînă, pe șoselele ialomițene s-au produs 4 accidente rutiere, soldate cu rănirea a cinci persoane.
Astfel, vineri, 18 martie 2016, în jurul orei 10,00, Poliția a fost sesizată ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2016, 18:05
(4961 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Giurgeni și Rădulești

Sîmbătă dimineață, 19 martie 2016, în jurul orei 3,20, o locuință a unui cetățean din localitatea Giurgeni a fost cuprinsă de flăcări. Două autospeciale de lucru cu apă și spumă și un echipaj SMURD s-au ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2016, 17:15
(6656 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 384 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, luni, 21 martie 2016, sînt disponibile 384 locuri de muncă. Cele mai multe posturi sînt ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2016, 16:10
(6754 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 13 permise auto reținute, amenzi de peste 69500 de lei

La acest sfîrșit de săptămînă, 18-20 martie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2016, 13:40
(7206 vizualizări - 0 comentarii)


23 martie, «Ziua Porților Deschise» la IPJ Ialomița

Printre activitățile premergătoare Zilei Poliției Române, polițiștii ialomițeni organizează miercuri, 23 martie 2016, în intervalul 10,00-12,00, «Ziua Porților Deschise» pentru cetățenii care doresc să ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2016, 12:25
(3784 vizualizări - 0 comentarii)


Gura Ialomiței: Camion plin cu floarea-soarelui, răsturnat pe șosea

Gura Ialomiței: Camion plin cu floarea-soarelui, răsturnat pe șosea

Un camion încărcat cu floarea soarelui, ce se deplasa pe DJ 213 în dimineața zilei de vineri, 18 martie 2016, s-a răsturnat pe partea carosabilă, în apropierea localității Gura Ialomiței. În urma evenimentului ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2016, 11:15
(5471 vizualizări - 0 comentarii)


Mărculești: «Postul Mare», pe înțelesul copiilor

Protopopiatul Slobozia, împreună cu cei 20 de copii incluși în proiectul after-school «Un viitor mai bun pentru copiii din Mărculești», a organizat în localitatea Mărculești o serie de dezbateri privitoare ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2016, 10:10
(5164 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Adolescent, prins la furat

O patrulă de jandarmi a identificat un adolescent, de 15 ani, din Fetești, cunoscut cu antecedente penale, care avea asupra lui o sacoșă în care transporta bunuri furate dintr-un tren de călători. Forțele ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2016, 09:10
(4554 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


Accidente la Manasia și Fierbinți

Poliția a fost sesizată miercuri, 16 martie a.c., cu privire la faptul că pe DN2A, în apropiere de localitatea Manasia, s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din primele verificări ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2016, 16:20
(6963 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor

Polițiști din cadrul Poliției Municipiului Fetești au organizat și desfășurat miercuri, 16 martie a.c., pe raza municipiului și a comunelor arondate, o acțiune pe linie de prevenire și combatere a braconajului ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2016, 15:50
(5343 vizualizări - 0 comentarii)


Muzeul Agriculturii din România, prezent la expoziția internațională «Tradiții culturale în Balcani»

Muzeul Județean Buzău a vernisat, în data de 15 martie 2016, expoziția «Tradiții culturale în Balcani», desfășurată în cadrul evenimentelor cultural-educative «Zilele Femeii la Muzeul Județean Buzău», expoziție ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2016, 12:35
(7467 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Plăți pentru motorina subvenționată

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că începînd cu data de16.03.2016 efectuează plata pentru acciza la motorina utilizată în agricultură în conturile solicitanților înscrise ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2016, 11:10
(6697 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița susține angajarea forței de muncă

În perioada 14.03-8.04.2016, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița derulează o campanie de vizite la agenții economici din județ. Obiectivele acestei acțiuni constau în informarea angajatorilor ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2016, 19:25
(5320 vizualizări - 1 comentariu)


Siguranța participanților la trafic, prioritate a polițiștilor ialomițeni

În perioada 11-13 martie 2016, polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor auto cu privire la ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2016, 14:35
(4837 vizualizări - 0 comentarii)


Razii ale polițiștilor la Slobozia și Fetești

Pentru creșterea gradului de siguranță în comunitate și descurajarea comportamentelor de tip infracțional, sîmbătă, 12 martie a.c., polițiștii ialomițeni au organizat și desfășurat acțiuni de amploare pe ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2016, 10:10
(4120 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Aventură mortală

Căzănești: Aventură mortală

În noaptea de sîmbătă spre duminică, 12/13 martie 2016, pompierii au fost alertați cu privire la faptul că un tînăr, de 29 de ani, din Căzănești, ar fi căzut în apele rîului Ialomița. Acesta a încercat ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2016, 18:05
(4962 vizualizări - 0 comentarii)


Miloșești: Incendiu într-o gopodărie

Un scurt circuit la un fir electric a fost cauza probabilă care a dus la producerea unui incendiu, în după amiaza zilei de vineri, 11 martie a.c., la Miloșești. O anexă dintr-o curte a unui localnic a fost ...[citește_toată_știrea]

11 Martie 2016, 14:05
(3570 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Dispărut, găsit la spital

În urmă cu cîteva zile, IPJ Ialomița anunța dispariția de la domiciliu a unui bărbat, de 61 de ani, din Fetești. Vineri, 11 martie 2016, polițiștii ialomițeni au transmis o nouă informare potrivit căreia ...[citește_toată_știrea]

11 Martie 2016, 12:25
(4192 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Vernisaj de pictură

Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» din Slobozia organizează marți, 15 martie 2016, vernisajul expoziției de pictură a artistului ialomițean Vasile Aionesei. Evenimentul se desfășoară în cadrul Galeriilor ...[citește_toată_știrea]

11 Martie 2016, 11:15
(5391 vizualizări - 2 comentarii)


Fetești: Bărbat de 61 de ani, dispărut

Fetești: Bărbat de 61 de ani, dispărut

Un bărbat, de 61 de ani, a dispărut din municipiul Fetești. Astfel, vineri, 4 martie 2016, polițiștii din Ialomița au fost sesizați despre faptul că ADAM  NECULAI, de 61 de ani ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2016, 17:10
(4558 vizualizări - 0 comentarii)


Razie a polițiștilor la Țăndărei

Pentru creșterea gradului de siguranță în comunitate și descurajarea comportamentelor de tip infracțional, în dimineața zilei de miercuri, 9 martie a.c., polițiștii ialomițeni au organizat și desfășurat ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2016, 16:25
(5105 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Țăndărei razie


Balaciu: S-a răsturnat cu mașina

Poliția a fost sesizată marți, 8 martie 2016, cu privire la faptul că pe DN2A, în apropiere de localitatea Balaciu, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea a două persoane. Din primele verificări ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2016, 15:35
(5292 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Balaciu accident


Ultimele comentarii
Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița Gigel în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetățean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetatean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! patrik în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...