Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Administrația ialomițeană rămâne conectată la Programul «Anghel Saligny»

Administrația ialomițeană rămâne conectată la Programul «Anghel Saligny»

Conform estimărilor oficiale, adminis­trațiile locale din Ialomița ar putea be­neficia de investiții în va­loare de peste 2 miliarde de lei în cadrul Programului «Anghel Saligny». Consiliul Județean Ialomița a depus în cadrul acestui Program 7 proiecte, în valoare de peste 183 milioane de lei. «Programul a fost suplimentat cu încă 15,5 miliarde de lei pentru lucrări de infrastructură rutieră și gaze. Așteptăm să semnăm contractele în luna aprilie. Eu sunt convins că proiectele se vor materializa în anii următori!» a declarat președintele Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel.

La Programul lăudat... [citește_tot_articolul]

4 Aprilie 2022, 15:10 (3627 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia are garaje cu beci

A început curățenia de primăvară!

Slobozia are garaje cu beci

Administrația locală a Slo­boziei a de­clanșat curățenia de primăvară. Primele «victime» sunt garajele al căror contract de concesiune a expirat. «Am avut surpriza să descoperim garaje cu beci... Oamenii depozitau acolo bido­a­nele cu murături!» explică Va­lentin Roșca, directorul DADP Slobozia.

Orașul tot e-un șantier Nevoia de locuri de parcare la nivelul Sloboziei a determinat administrația locală să reamenajeze cartierele orașului. La acest moment în Slobozia sunt deschise două șantiere în care se lucrează permanent. Primul a fost deschis luna trecută în zona MB și a generat deja... [citește_tot_articolul]

4 Aprilie 2022, 10:55 (4780 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ministerul Sănătății finanțează achiziția de aparatură la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Ministerul Sănătății finanțează achiziția de aparatură la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Spitalul Județean de Urgență Slobozia va primi din partea Ministerului Sănătății peste 500 mii de lei pentru achiziția de incubatoare medicale. Aparatele vor fi utilizate în cadrul Secției Neonatologie și vor permite o mai bună gestionare a cazurilor critice.

Fonduri pentru Spitalul Slobozia Lista aparatelor medicale ce vor fi achiziționate de Spitalul Județean de Urgență Slobozia cu banii Ministerului Sănătății se găsește într-un raport al instituției înaintat Consiliului Județean Ialomița. În ședința ordinară a administrației județene, desfășurată marți, 29 martie 2022, consilierii... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2022, 12:50 (16054 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Statul lasă fără sporuri asistenții persoanelor cu handicap

Slobozia: Statul lasă fără sporuri asistenții persoanelor cu handicap

În evidențele Direcției de Asistență Socială din cadrul Primăriei Slobozia există 130 de asistenți personali ai persoanelor cu handicap. Deși, prin lege, ar trebui să beneficieze de sporuri salariale pentru condiții de muncă vătămătoare, Statul împiedică acordarea be­neficiului invocând faptul că nu pot demonstra dacă își desfășoară activitatea într-un mediu ce le-ar putea pune în pericol capacitatea de muncă. «Noi am făcut solicitări către mai multe instituții și am primit acest răspuns...» susțin repre­zentanții Direcției de Asistență Socială.

Mai multe sesizări, același răspuns ... [citește_tot_articolul]

2 Aprilie 2022, 13:10 (13979 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

300 locuri de muncă pentru Slobozia

Vești de primăvară

300 locuri de muncă pentru Slobozia

Noile investiții care urmează să fie finalizate la nivelul orașului Slobozia generează deja primele beneficii. Conform estimărilor, Complexul Comercial «Park Plaza» și deschiderea fabricii firmei Artesans del Sucre pe platforma Parcului Industrial IMM Slobozia vor genera 300 locuri de muncă.

200 locuri de muncă la «Park Plaza» În urmă cu un an, administrația locală debloca investiția viitorului Complex Co­mercial «Park Plaza». Printre rezultatele notabile ale acestei realizări administrative se numără și generarea unui număr de 200 locuri de muncă. Primarul Dragoș Soare susține că investiția... [citește_tot_articolul]

1 Aprilie 2022, 10:55 (17996 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ministerul Afacerilor Interne blochează un proiect al ISU Ialomița de 4,6 milioane de lei

Ministerul Afacerilor Interne blochează un proiect al ISU Ialomița de 4,6 milioane de lei

De aproximativ un an și jumătate, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al Județului Ialomița așteaptă să primească o autorizație din partea Ministerului Afacerilor Interne pentru a putea reabilita sediul Detașamentului de Pompieri Urziceni. Lucrările sunt finanțate de către Uniunea Europeană, proiectul având o valoare de 4,6 milioane de euro. Din cauza lipsei respectivei autorizații, șantierul nu a fost deschis, iar Agenția de Dezvoltare Regională Sud-Muntenia a trecut investiția pe lista proiectelor nefuncționale.

Se așteaptă autorizația Proiectul privind reabilitarea... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2022, 15:20 (7308 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Contractul de mentenanță pentru iluminatul public din Slobozia, blocat de contestații

Contractul de mentenanță pentru iluminatul public din Slobozia, blocat de contestații

Administrația din Slobozia nu poate întreține siste­mul de iluminat public al orașului din cauza blocajelor gene­rate de firmele care au licitat pentru încredințarea acestui contract de întreținere. Pentru adjudecarea contractului, firma ROMOFFICE SRL din Slobozia s-a prezentat la licitație cu documente «falsificate». Edilul Dragoș Soare confirmă faptul că Primăria Slobozia a făcut plângere împotriva firmei.

Lupta pentru contracte În ultimii 10 ani, pentru evi­tarea licitațiilor, administrația locală a încheiat contracte de între­ținere pentru iluminatul public prin încredințare directă... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2022, 11:10 (8155 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Primarul Nicu Biserică, declarat «incompatibil» în timpul mandatului de viceprimar

Agenția Națională de Integritate la Gura Ialomiței

Primarul Nicu Biserică, declarat «incompatibil» în timpul mandatului de viceprimar

Un raport oficial al Agenției Naționale de Intregritate scoate în evidență pro­blemele de integritate pe care le au 12 funcționari publici și aleși locali din întreaga țară. În respectivul ra­port se regăsește și numele lui Nicu Biserică, actualul primar al comunei Gura Ialomiței. Starea de incompa­tibilitate a edilului nu are legătură cu mandatul pe care l-a obținut în vara anului trecut, în urma Alegerilor Locale Parțiale, ci cu perioada în care a fost viceprimar al localității. «Voi acționa în instanță decizia ANI!» a declarat Nicu Biserică, primarul localității Gura Ialomiței.

Raport contestat în instanță... [citește_tot_articolul]

30 Martie 2022, 15:20 (10274 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Urban SA câștigă procesul împotriva AMONIL SA

S-a făcut dreptate de 5,5 milioane de lei

Urban SA câștigă procesul împotriva AMONIL SA

Operatorul regional Urban SA Slobozia a reușit să blocheze executarea silită a conturilor de către AMONIL SA. Procesul a fost deschis în martie 2020, când Expert Insolvență SRL a cerut indexarea datoriilor cu 5,5 milioane de lei. «S-a făcut dreptate! Executarea si­lită este suspendată... Și am reușit pentru prima dată să includem în proces și documente din dosarul de executare silită inițiat în 2006!» declară public Adrian Stoicescu, directorul Urban SA Slobozia.

Justiția ne-a dat dreptate Pe 23 martie 2020, la 3 zile distanță de la plata integrală a «datoriei istorice» de 16,5 milioane... [citește_tot_articolul]

30 Martie 2022, 11:05 (9133 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Aurelia Dinu, șefa Serviciului Juridic, acuzată că a furat apartamentul unui... mort!

Caz penal la Primăria Slobozia

Aurelia Dinu, șefa Serviciului Juridic, acuzată că a furat apartamentul unui... mort!

Șefa Serviciului Juridic din ca­drul Primăriei Slobozia este acuzată că ar fi falsificat acte care i-ar fi permis să devină proprietara apar­tamentului unei persoane decedate care nu avea moștenitori. Situația a intrat în atenția Comisiei de Disciplină din cadrul instituției.

Nu se mai termină scandalurile Aurelia Dinu, șefa Serviciului Juridic din cadrul Primăriei Slobozia a fost acuzată că și-ar fi însușit un apartament al unei persoane decedate. Situația a fost descoperită în urma sesizării unuia dintre moș­tenitori. Conform sesizării, moște­nitorul a revendicat apartamentul de la... [citește_tot_articolul]

29 Martie 2022, 13:50 (16011 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița rurală nu se conectează la rețelele de canalizare

Adevăruri pe care nu le recunoaște nimeni

Ialomița rurală nu se conectează la rețelele de canalizare

De-a lungul ultimilor 30 de ani, Ialomița a investit sume uriașe în realizarea și extinderea rețelelor de canalizare din mediul rural. În pofida eforturilor investiționale, aceste rețele fie sunt insuficiente, fie sunt nefuncționale. Marea problemă o reprezintă însă refuzul populației din mediul rural de a se branșa la sistemul de canalizare.

Bani cu nemiluita pentru nimic Conform estimărilor, primul program de investiții în rețelele de apă din mediul rural a fost Programul SAPARD. Con­form datelor oficiale, în cadrul acestui program administrațiile din Ialomița au cheltuit în perioada... [citește_tot_articolul]

28 Martie 2022, 16:05 (16390 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Combinatul NITRAMONIA BC Slobozia, pregătit pentru repornire

Combinatul NITRAMONIA BC Slobozia, pregătit pentru repornire

Cu o investiție de peste 5 milioane de euro în infras­tructură și instalațiile de producție, Combinatul Chimic din Slobozia este pregătit pentru repor­nire. Platforma industrială este în prezent a societății NITRAMONIA BC, actuala denumire a societății Popasul Trebeș, firma din județul Bacău care anul trecut a plătit 124 milioane de lei pentru achiziția singurului Combinat Chimic din județul Ialomița. În prezent, NITRAMONIA BC produce la Slobozia azotat de amoniu, din amoniacul rămas în stocuri. Firma și-ar putea extinde capacitatea de producție și pentru uree, însă are nevoie de un sprijin din partea autorităților în ceea ce privește prețul gazului, materie primă folosită pentru producția îngrășămintelor... [citește_tot_articolul]

28 Martie 2022, 10:55 (22961 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Comasarea Liceelor Tehnologice «Mihai Eminescu» și «Al.I. Cuza», contestată în instanță

Slobozia: Comasarea Liceelor Tehnologice «Mihai Eminescu» și «Al.I. Cuza», contestată în instanță

Decizia municipa­lității din Slobozia de a comasa Liceele Tehnologice «Mihai Eminescu» și «Al.I. Cuza» din Slobozia a fost contestată în instanță de către profesorii Liceului Teh­nologic «Mihai Eminescu». Cadrele didactice din cadrul Asociației «A.P.P.E.L. pentru Viitorul L.T.M.E.» au deschis un proces prin care solicită instanței anularea Hotărârii Consiliului Local Slobozia prin care se reorganizează rețeaua școlară a reședinței județului.

Se așteaptă decizia judecătorilor În ianuarie 2022, Consiliul Local Slobozia aproba, prin Hotărâre de Consiliu Local, reorganizarea întregii rețele... [citește_tot_articolul]

27 Martie 2022, 13:20 (10194 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

APM Ialomița monitorizează superficial colectarea deșeurilor electronice

APM Ialomița monitorizează superficial colectarea deșeurilor electronice

Fără o evidență clară a Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița în ceea ce privește modalitatea de gestionare a deșeurilor provenind din echipamente electrice și electronice (DEEE) de către admi­nistrațiile locale și județene, instituțiile publice se descurcă așa cum pot pentru a-și îndeplini această obligație. Cele mai multe au încheiat contracte de colaborare cu firme specializate care, anual, vin și ridică de la sediile acestora aparatele vechi pe care nu le mai utilizează. Acțiunea este una complicată având în vedere faptul că instituțiile publice trebuie să facă de­mersuri către entitățile centrale cu privire la aprobarea unor rapoarte prin care se solicită casarea aparatelor pe care... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2022, 12:20 (11698 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

CJAS Ialomița are restanțe de 8,7 milioane de lei la plata concediilor medicale

CJAS Ialomița are restanțe de 8,7 milioane de lei la plata concediilor medicale

bonus: Peste 50 mii de rețete eliberate

Pandemia de COVID-19 a făcut ca numărul solici­tărilor privind acordarea concediilor medicale să crească. Din această cauză, plata indemnizațiilor se face cu întârziere. Casa Județeană de Asigurări de Sănătate are de achitat sume restante în valoare de 8,7 mili­oane de lei, începând cu luna septembrie a anului trecut. «Se fac toate eforturile pentru ca fondurile să fie distribuite!» a dat asigurări Mihai Geantă, directorul general al Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița.

Fonduri acordate cu întârziere Potrivit informațiilor oficiale, în perioada 2020-2021, la nivelul județului... [citește_tot_articolul]

25 Martie 2022, 15:20 (12967 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Se evacuează apa din subsolurile inundate

Au apărut soluții pentru Slobozia

Se evacuează apa din subsolurile inundate

Urban SA Slobozia a anunțat că oferă posibilitatea reparării subsolurilor inundate din Slobozia. Interven­țiile se pot face programat, iar costurile pot fi plătite în 12 rate. «Facilitatea vine în sprijinul cetățenilor și al Asociațiilor de Proprietari, prin utilizarea unor tarife care să acopere doar costu­rile cu perso­nalul implicat. De asemenea, materialele puse în operă vor fi refactu­rate către beneficiari aproape de prețul de aprovizionare. Compania nu va urmări să realizeze un profit comercial din aceste operațiuni!» declară Adrian Stoicescu, directorul Urban SA.

După 30 de ani... [citește_tot_articolul]

25 Martie 2022, 09:55 (6725 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Caiete de licitație «cu dedicație» pentru proiectele de mediu care vizează lacurile Amara și Fundata

Caiete de licitație «cu dedicație» pentru proiectele de mediu care vizează lacurile Amara și Fundata

Administrații locale și instituții publice din Ialomița se confruntă din nou cu acuzații grave legate de modul de acordare a unor contracte de achiziții publice. Conform unei sesizări adresate Primăriei Amara și Consiliului Județean Ialomița, contractul privind «Managementul biodiversității prin realizarea planului de ma­nagement al ariei naturale protejate ROSPA0065 Lacurile Fundata-Amara» ar fi fost adjudecat fraudulos de o firmă controlată de Adi Croitoru, se­cretar de stat în cadrul Minis­terului Mediului și Pre­ședinte al Agenției Naționale privind Administrarea Ariilor Naturale Protejate în perioada adjudecării contractului.

Caz de manual... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2022, 14:20 (12718 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Directorul medical al Spitalului Municipal «Anghel Saligny» este incompatibil!

Decizie definivită a Curții Supreme

Directorul medical al Spitalului Municipal «Anghel Saligny» este incompatibil!

Înalta Curte de Casație și Justiție a stabilit, printr-o hotărâre definitivă, starea de incompatibilitate a medicului chirurg Salem Zahra, directorul medical al Spitalului Municipal «Anghel Saligny» din Fetești. Acesta a fost declarat incompa­tibil de către Agenția Națio­nală de Integritate în anul 2019.

Proces ajuns la final Agenția Națională de Integritate anunța în 2019, printr-un comunicat de presă, starea de incompatibilitate a medicului Salem Zahra care, și la vremea respectivă, ocupa funcția de director medical al Spi­talului Municipal «Anghel Saligny» din Fetești. Oficialii... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2022, 10:10 (7596 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița reciclează anual doar 6% din plasticul pe care îl produce

Ialomița reciclează anual doar 6% din plasticul pe care îl produce

Problemele de mediu sunt o realitate în județul Ialomița, iar reciclarea este o problemă care lipsește de pe agenda de lucru a instituțiilor publice. Asociația «Mai Mult Verde», ONG care militează pentru sustenabilitatea și protecția mediului înconjurător, alături de Federația Asociațiilor de Dezvoltare Intercomunitară atrag atenția cu privire la faptul că Ialomița reciclează prea puțin plastic, considerat unul dintre deșeurile cu impact negativ asupra me­diului înconjurător pe termen lung. Potrivit esti­mărilor oficiale, doar 6% din cantitatea de plastic colectată pe raza județului nostru ajunge, în cele din urmă, să fie reciclată corespunzător.

Reciclarea înseamnă mai mult verde... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2022, 09:55 (12407 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Încep lucrările de modernizare la Unitatea de Primiri Urgențe Slobozia

Încep lucrările de modernizare la Unitatea de Primiri Urgențe Slobozia

Consiliul Județean Ialomița a semnat joi, 10 martie 2022, contractul privind execuția lucrărilor de reabilitare a clădirii Unității de Primiri Urgențe a Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Proiectul are o valoare de 8,3 milioane de lei, este finanțat de Uniunea Europeană și are ca termen de execuție 19 luni.

Spitalul Slobozia și proiectele cu finanțare europeană
Reabilitarea clădirii Unității de Primiri Urgențe a Spitalului Județean de Urgență Slobozia este al patrulea proiect care vizează investiții la nivelul spitalului din municipiul reședință de județ. Reamintim că, la... [citește_tot_articolul]

22 Martie 2022, 16:55 (9976 vizualizări - 2 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
303 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Valea Măcrișului: 121 tone de floarea-soarelui, ridicate în vederea confiscării

Efective din cadrul Serviciului de Investigare a Fraudelor Ialomița și Gărzii Financiare-Secția Ialomița au efectuat o verificare la un punct de lucru pentru colectarea cerealelor situat în comuna Valea ...[citește_toată_știrea]

27 August 2012, 17:41
(9822 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: «Luna prevenirii incendiilor»

În perioada 15 august-15 septembrie 2012, la nivel național se sărbătorește «Luna prevenirii incendiilor». Cu această ocazie, la nivelul Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului ...[citește_toată_știrea]

22 August 2012, 18:00
(6878 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Foc pe acoperișul blocului

Slobozia: Foc pe acoperișul blocului

Panică în rîndul locatarilor unui bloc aflat pe strada Ștefan cel Mare din Slobozia. Acoperișul imobilului a fost cuprins de flăcări. Speriați de faptul că flăcările s-ar putea extinde și la apartamentele ...[citește_toată_știrea]

22 August 2012, 18:00
(12012 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: N-a văzut gardul, din cauza alcoolului

Alcoolul i-a luat ochii, dar și direcția unui șofer, de 34 ani, din Manasia. Marți, 21 august 2012, acesta a fost implicat într-un accident de circulație. Pentru că s-a urcat băut la volan, acesta a pierdut ...[citește_toată_știrea]

22 August 2012, 17:05
(8019 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Manasia accident


Bărbulești: Acțiune a Poliției

Polițiștii din cadrul Secției Rurale Jilavele, în colaborare cu efective din cadrul Serviciului Rutier, au desfășurat marți, 21 august a.c., o acțiune integrată pe străzile din Bărbulești. Oamenii legii ...[citește_toată_știrea]

22 August 2012, 16:51
(7724 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Venituri suplimentare la buget de peste 2,170 milioane lei, 12 sesizări penale la Parchet

În luna iulie 2012, organele de control din cadrul DGFP Ialomița au stabilit  venituri suplimentare la bugetul general consolidat în sumă de peste 2,170 milioane lei, din care aproape 0,347 milioane ...[citește_toată_știrea]

22 August 2012, 16:45
(7973 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Cursuri de calificare pentru șomeri

AJOFM Ialomița aduce la cunoștința celor interesați că organizează cursuri de formare profesională pentru apicultor, bucătar, confecționer asamblor articole textile, frizer, coafor, manichiurist, pedichiurist ...[citește_toată_știrea]

22 August 2012, 16:36
(9656 vizualizări - 2 comentarii)


Jilavele: Bătrîn de 88 ani, izbit frontal de o mașină

Neacordarea de prioritate a fost cauza unui accident de circulație produs în comuna Jilavele. Astfel, un bărbat, de 62 ani, domiciliat în localitatea Limanu-Constanța, în timp ce conducea un autoturism ...[citește_toată_știrea]

22 August 2012, 16:30
(9537 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Jilavele accident


Mihail Kogălniceanu: Soț și soție, acroșați de un autoturism. Femeia a murit!

Pe DN2A, la intersecția cu DJ212, în apropierea comunei Mihail Kogălniceanu, s-a produs un accident rutier în urma căruia două persoane, soț și soție, au fost grav rănite, una dintre acestea decedînd ulterior ...[citește_toată_știrea]

22 August 2012, 16:27
(10047 vizualizări - 2 comentarii)


Movilița: La 16 ani, prins șofînd prin comună

Un minor în vîrstă de 16 ani, din comuna Movilița, este cercetat penal de polițiștii Secției de Poliție Rurală nr. 4 Coșereni după ce acesta a fost depistat conducînd un autoturism, deși nu poseda permis ...[citește_toată_știrea]

22 August 2012, 16:25
(8416 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Autoturism neînmatriculat și cu numere false, depistat în trafic

Un echipaj din cadrul Biroului Rutier Urziceni ce acționa pe Strada Regiei din localitate a oprit pentru control un autoturism cu numere de înmatriculare corespunzătoare municipiului București. Procedîndu ...[citește_toată_știrea]

22 August 2012, 16:25
(7330 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. Se pot introduce anunțuri on-line.

21 August 2012, 17:59


anunț angajare

SC AVICOLA SA Slobozia
angajează
pe bază de preselecție pentru post de
asistent manager, secretariat PR
persoană cu studii superioare la zi, educată, rezistentă la stres, adaptabilă la situații emoționale diferite, cunoscătoare a două limbi străine, cunoștințe PC
Verificarea aptitudinilor și înscrierile se vor face pînă la data de 24 august 2012, orele 9,30, la secretariatul instituției din Slobozia, Șos. Constanței, km 4-5, telefon 0243/221.200

21 August 2012, 17:45


Slobozia: Din nou înșelăciuni cu «ghicirea viitorului»

Săptămîna trecută, unei tinere de 26 ani, din comuna Mărculești, i-au fost furate bijuteriile de aur aflate asupra sa. Din cercetările efectuate a rezultat că tînăra, aflîndu-se în vizită la tatăl ei, internat ...[citește_toată_știrea]

19 August 2012, 23:20
(6447 vizualizări - 2 comentarii)


Fetești: Beat la volan

Polițiștii Biroului Rutier Fetești au oprit pentru verificări un autoturism înmatriculat în Capitală, la volanul căruia se afla un bărbat, de 45 ani, din comuna Movila. Întrucît emana halenă alcoolică, ...[citește_toată_știrea]

19 August 2012, 23:16
(8947 vizualizări - 2 comentarii)


Mînăstirea Dridu, amenințată de flăcări

Un incendiu produs joi, 16 august a.c., la o locuință a unui localnic din Dridu era să pună în pericol mînăstirea din localitate. Din fericire, focul a focul a fost stins la scurt timp de pompierii din ...[citește_toată_știrea]

19 August 2012, 22:56
(8914 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Dridu incendiu


Ialomița: Prins cu 142 km/h în localitate

Un tînăr de 27 ani, din Bacău, a fost prins de polițiștii Serviciului Rutier Ialomița în timp ce conducea, pe DN2A, în localitate, cu viteza de 142 km/h. Mai mult, înainte de a se urca la volan, tînărul ...[citește_toată_știrea]

19 August 2012, 22:52
(7281 vizualizări - 0 comentarii)


Roșiori: Și-a băgat prietenii în spital

Un tînăr de 21 ani, din București, a fost implicat într-un grav accident de circulație. Acesta s-a urcat la volan băut și s-a răsturnat cu mașina. Alături de el se afla prietena sa de 19 ani și un amic ...[citește_toată_știrea]

19 August 2012, 22:48
(8128 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Roșiori accident


Ialomița: Se fură din cîmp

Lovite de secetă, culturile agricole sînt acum amenințate de hoți. Polițiștii ialomițeni au prins nu mai puțin de 9 persoane plecate le furat pe cîmp. Mai grav este faptul că printre autori se numără și ...[citește_toată_știrea]

19 August 2012, 22:41
(6153 vizualizări - 2 comentarii)


DGFP Ialomița: 5,4 milioane lei, TVA de rambursat

În luna august 2012, la nivelul Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița se va rambursa TVA (taxă pe valoarea adăugată) în suma de 5,4 milioane lei, din care s-a propus pentru compensare suma de ...[citește_toată_știrea]

17 August 2012, 15:15
(6633 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului, în creștere ușoară-6,03%

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, rata șomajului înregistrată, la finele lunii iulie 2012, la nivel județean, a fost de 6,03%. Procentul indică ...[citește_toată_știrea]

17 August 2012, 15:15
(5827 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. Se pot introduce anunțuri on-line!

16 August 2012, 18:41


Andrășești: Și-a înjunghiat nora de supărare

Scandal în sînul unei familii din Andrășești, în după-amiaza zilei de marți, 14 august 2012. Un bătrîn de 72 de ani a luat un cuțit de bucătărie și și-a înjunghiat nora, de 32 de ani, în picior. Omul este ...[citește_toată_știrea]

16 August 2012, 18:30
(11063 vizualizări - 2 comentarii)


«Pistolarii» din Bărbulești rămîn după gratii

Țiganii din Bărbulești, implicați în scandalul iscat în prima zi a anului 2012, rămîn în continuare la închisoare. Au decis magistrații Tribunalului Ialomița în urma procesului desfășurat marți, 14 august ...[citește_toată_știrea]

16 August 2012, 18:23
(8288 vizualizări - 1 comentariu)


Stejaru: Autobuz implicat într-un accident de circulație

Călătorii cursei Slobozia-București de la ora 11,00 au tras joi, 16 august 2012, o sperietură soră cu moartea. Autobuzul în care se aflau s-a izbit violent de un autocamion aflat în față la la cîțiva metri ...[citește_toată_știrea]

16 August 2012, 18:22
(11744 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Doi copii au spart magazinul din incinta Colegiului «Mihai Viteazul»

Sîmbătă, 11 august a.c., în jurul orelor 3,25, o grupă de jandarmi slobozeni a observat doi copii, care se plimbau pe bdul Matei Basarab, în fața sediului Prefecturii Ialomița. Avînd în vedere ora înaintată ...[citește_toată_știrea]

14 August 2012, 10:30
(10706 vizualizări - 1 comentariu)


DSVSA Ialomița: Avertizare asupra pestei porcine africane

În conformitate cu mesajul de alertă al Organizației Mondiale pentru Sănătatea Animală, în Ucraina-provincia Zaporozh`ye evoluează pestă porcină africană la porcii domestici. De asemenea, boala a evoluat ...[citește_toată_știrea]

14 August 2012, 10:14
(8515 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Măsuri de executare silită

În luna iulie 2012, pe linia colectării veniturilor bugetare, Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița, a întreprins o serie de măsuri de executare silită. Astfel, s-au emis aproape 1200 de somații ...[citește_toată_știrea]

14 August 2012, 10:11
(11985 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Programul «Biblionet» continuă

Alte 10 biblioteci locale din județul Ialomița au fost eligibile să facă parte din programul «Biblionet». Este vorba despre programul de implementare a serviciului de acces gratuit la internet în bibliotecile ...[citește_toată_știrea]

9 August 2012, 17:00
(8344 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Hoții «culeg» recoltele de pe cîmpuri

Într-o singură zi, mai precis miercuri, 8 august a.c., polițiștii au identificat pe raza județului 7 persoane plecate la furat pe cîmp. Hoții și-au încărcat în căruțe kilograme întregi de porumb și floarea ...[citește_toată_știrea]

9 August 2012, 16:59
(8340 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...